courant: >e derde generatie 7W* 1 N L De 'boek' Voorpaginanieuws enlngen van lezers PAGINA 23 PAGINaHzATERDAG 30 AUGUSTUS 1997 pani: Paul Smit eftijd: 42 uctie: directeur dienst sinds: 11-7-1955 pvens geboortedatum) Met de paplepel kreeg Paul Smit die liefde voor de drukkerij en uit geverij ingegoten, tegenwoordig zwaait hij zelf de scepter van de twee bv's. Waarbij hij zich na drukkelijker met de drukkerij be moeit, omdat die in de praktijk nu eenmaal meer aandacht vraagt dan de krant. Als kind van acht dook hij na schooltijd al de drukkerij in om kranten in te steken, de wijken af te tellen en te helpen op de bin derij. En als middelbare scholier maakte hij 's morgens om zes uur zijn huiswerk, zodat hij 's middags weer aan het werk kon. "Dat vond ik wel wijs natuurlijk," zegt Paul die destijds zijn ideeën over zijn toekomst nog niet helder voor ogen had. Na een beroepkeuzentest, die hij na de hbs onderging, werd hem een functie in het bankwezen toe gedicht, maar toen hij de maan den tussen de heao en zijn dienst tijd doodde in de drukkerij kreeg zijn loopbaan handen en voeten. Doordat zijn vader Everard werd geveld door een licht hartinfarct werd hij op basis van onmisbaar heid voor het bedrijf vrijgesteld van zijn militaire plicht. Al sinds 1983 is hij de directeur. "Ik vond het werk leuk, waarbij ik voor m'n gevoel altijd meer gefas cineerd werd door de drukkerij. Mijn vader was ook altijd de man van de drukkerij, terwijl oom Harry juist de krantenman was." Waarmee niet gezegd is dat de Soester Courant hem koud laat. "De krant heeft een belangrijke functie. Als je het naar de lezer vertaalt, is de Soester Courant het enige in Soest verschijnende blad dat integraal nieuws brengt uit alle hoeken van de samenleving en met diverse rubrieken service biedt. Iedereen vindt er wat van zijn gading in. Naar de adverteer ders toe kun je zeggen dat wij met onze dekking en leeswaarde het enige medium zijn, waarmee je het grootste gedeelte van Soest bereikt. Dat kunnen andere kranten niet zeggen. De mensen grijpen naar de Soester Courant, omdat ze even in de vertrouwde opmaak de koppen willen snellen en daarna lezen wat hen interesseert. En ze betalen ervoor, dus de krant ver dwijnt niet meteen in de prullen bak." De Soester Courant is voor mij onmisbaar. Dat heeft de tijd van uw bestaan voldoende bewezen. Goede wijn mw. G.M. Kok- van Galen, lezeres hij met de rekenmachine en later de computers aan de slag ging. Dat hij graag penningen int, werd al vroeg duidelijk. "Ik was de eer ste die na tientallen jaren weer een advertentie op de voorpagina verkocht. Het mocht niet, want de baas vond dat niet mooi, maar er was verder niemand. De klant was bereid veel te betalen en ik was eigenwijs genoeg om het geld aan te nemen." Boekhouder Henny vindt dat hij een boeiend vak heeft. "Het ver veelt piet. We zijn nog net klein genoeg om te zorgen dat het af wisselend blijft. Het is niet alleen administratief werk wat ik doe. Ik heb contact met adverteerders, doe enkele personeelszaken erbij en woon alle overleg-vergaderin- gen bij. En ik mag dus graag re kenen." Het bedrijf kan ook op de 'boek' blijven rekenen: "Dit is mijn eerste en mijn laatste baan," aldus Henny die in zijn middelba re schooltijd de Soester Courant bezorgde in de Schaepmanstraat, de Thorbeckestraat en de Troel- strastraat. Paul is ervan overtuigd dat de 75-jarige Soester Courant ook de komende decennia deze rol blijft spelen. "De zakelijke correspondentie zal straks steeds meer via Internet en dat soort kanalen lopen, maar het product krant in gedrukte vorm blijft overeind, omdat de mensen een krant in hun handen willen hebben als ze op de bank of in hun stoel zitten." De vierde generatie is geboren, maar nog te jong om aan te schuiven. "Natuurlijk zou ik het leuk vin den als ze de zaak te zijner tijd overnemen, maar mijn kinderen moeten later doen wat ze zelf leuk vinden. Ik ga ze niet onei genlijk in het bedrijf drukken." A/leningen van lezers... "Als medium voor het werk waar ik voor sta volwasseneducatie van het ROC De Amerlanden, vestiging Soest, v/h Trema'87 - is uw krant onmisbaar!"k Henny Visser-Dumoulin Naam: Henny van Woerkom Leeftijd: 43 Functie: boekhouder In dienst sinds: 1971 Na een tip van zijn broer, die des tijds op het bedrijfskantoor van de drukkerij zijn brood verdiende, stapte Henny van Woerkom 's ochtends om half tien op Gijs •Smit af. Aan een half uurtje had de oprichter van de Soester Cou rant genoeg om te zien wat voor vlees hij in de kuip had en óm tien uur was Henny 'één van ons'. "Ik zal wel zijn begonnen met koffie drinken," zegt de in Soest geboren en tegenwoordig in Veenendaal wonende boekhouder van zowel de uitgeverij als de drukkerij. De 'boek', zoals hij binnen de be- drijfsmuren liefkozend wordt ge noemd, verrichte aanvankelijk baliewerkzaamheden en leidde de abonnementenafdeling, voordat 1945-1949

Soester Courant | 1997 | | pagina 23