'Soest is een saaie bedoening geworden' EZIER ra 'Mevrouw E. G. Timmer- Geerlings (75) schreef ongeveer tachtig brieven Gazelle nn Voorpaginanieuws ÊNTie! HILVERSUM chaamt u zich et dat 11 geld or een dode nd komt halen?" boVag Je wordt ouder en makkelijker en denkt: Iaat ze het maar uitzoeken" "Er wordt te weinig gekeken of iets wel zin heeft" ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1997 PAGINA 25 Er zijn mensen die dachten dat ze op de loonlijst van Uit geverij Smit bv stond of op z'n minst op free-lance basis bij f de Soester Courant werkte. Niets is echter minder waar, nevrouw E.G. Timmer-Geerlings is gewoon altijd betrok ken geweest bij de ontwikkelingen in-Soest. Vandaar dat ze egelmatig in de pen klom en, op persoonlijke titel, meni ge kolom in de Soester Courant vulde. Al een poosje had de redactie niets meer van haar vernomen. Maar amper gen week nadat het idee was geopperd haar te interviewen voor deze jubileumkrant, viel de zoveelste 'meningen van lezers' van de hand van mevrouw Timmer-Geerlings in de bus. En dus pakte de redactie de telefoon. "Ik ben d'r gelopf ik eentje kwijt," kwartaal over. Een poosje later zegt mevrouw Timmer-Geerlings. Voor haar ,op tafel ligt een dik mapje, waarin ze haar uit de krant geknipte brieven bewaart. Een snelle telling leert dat ze in zo'n twintig jaar tijd rond de tachtig brieven inzond. Zonder dit gecon troleerd te hebben, durft de re dactie te beweren dat ze daarmee :ordhoudster bij de Soester Burant is. Op elk knipsel staat de datum van publicatie genoteerd. Eén brief heeft een plaatsje gekregen in een ingelijste collage van krantenarti kelen over onder anderen haar man die oud-bestuurslid is van SEC, de club waar zoon Mark ja- renlang in het eerste zondag-elf tal speelde. verscheen er een man aan de deur. Hij bleek de deurwaarder te zijn. Ik zei: schaamt u zich niet dat u geld voor een dode hond komt halen? Ik heb natuurlijk be taald, maar ben meteen in de pen geklommen. Een week later is die man ergens in Soest in elkaar ge slagen. Of dat ermee te maken had, weet ik niet, maar dat was natuurlijk niet de bedoeling. Die man deed gewoon zijn werk." Haar eerste brief, in de jaren ze ventig, ging over het omstreden Centrumplan voor een winkelcen trum op de Eng. Wat haar betrof had het plan mogen doorgaan. "We waren net van Arnhem naar Soest verhuisd en vonden dat al les hier veel te ver uit elkaar lag. Ik vond het beoogde winkelcen trum, geloof ik, wel geschikt. Toen actievoerders aanbelden voor een handtekening, heb ik ze gezegd dat ik een eigen mening heb." Dat laatste staat onomstotelijk vast en blijkt uit haar pennen vruchten over tientallen onder werpen. Zoals het Soester Na tuurbad. "Daar heb ik in novem ber 1979 al over geschreven dat ze er een semi-overdekt zwembad van moesten maken, maar nie mand wist wat dat betekende. Ik Mevrouw E. G. Timmer-Geerlings uit Soest: "Soest slaapt een beetje in, alleen de jeugd op straat zorgt nog voor leven in de brouwerij. Voor hen moet er iets gedaan worden. "Die brief ging over de hondenbe lasting. Onze hond was in maart 1980 doodgegaan. Dat meldde ik bij de gemeente en ik maakte al leen het bedrag voor het eerste heb er veel over geschreven. Jaren later reageerden de fracties pas en kwamen Harrie Witte en zijn vrienden in het verweer. Toen heb ik gezegd dat ze al te laat waren." In haar brieven nam mevrouw Timmer-Geerlings geen blad voor de mond. In een kritische toon zetting vertrouwde ze de lezers haar uitgesproken mening toe over uiteenlopende zaken die in Soest speelden. Over het bezoek van de toenmalige wethouder Günther Plomp aan sportaccom modaties in Moskou ("Moet je kijken wat voor zwembad we nu hebben"), over Zonnegloren, over het jeugdbeleid, over het Oranje Hotel, over bouwplannen, over de brandweerkazerne, over de nach telijke kinderopvang, over de en quête in Op 't Hoogt, over bejaar denflats, over nog veel meer. Ze had gemakkelijk meer dan honderd brieven kunnen insturen als ze was ingegaan op de verzoe ken van anderen. Menigeen ver zocht haar een brief over bepaal de onderwerpen te schrijven, om dat ze dat zo goed kon. Maar me vrouw Timmer-Geerlings hield de boot af, zeker als ze de mening niet deelde. 'Probeer het zelf maar', hield ze de mensen steeds voor. "Ik heb altijd fris van de le ver geschreven als ik het ergens wel of niet mee eens was, maar nooit voor anderen." Eind jaren tachtig reageert de re dactie op een brief: 'Beste me vrouw Timmer-Geerlings, kan het de volgende keer ietsjes korter?' "Ja, soms waren ze te lang, maar je leert in de loop der tijd korter te schrijven. Op een gegeven mo ment stond er geloof ik boven dat de brieven niet meer dan 250 woorden mochten bevatten." In Arnhem stuurde ze al eens een brief naar het plaatselijke dagblad, toen haar kinderen en hun leef tijdgenootjes geen ruimte hadden om te voetballen. Een wijkagent reageerde en niet veel later lag het veldje er. De laatste jaren heeft mevrouw Timmer-Geerlings niet veel inkt gebruikt om haar standpunten te ventileren. Dat ze in het voorjaar in deze krant een pluim uitdeelde aan de medewerkers van Medisch Centrum Molendael had alles te maken met haar verblijf in het zie kenhuis. Maar ze staat niet meer te springen om aan een van de meest gelezen rubrieken van de Soester Courant invulling te ge ven. "Je wordt ouder en makkelijker en dénkt: laat ze het maar uitzoe ken. Als ze me na komen, denk ik wel dat ik van me afpraat, maar het is vechten tegen de bierkaai. Alles draait om geld, overal ben je een nummer die op een lijst staat." "De Soester Courant is een saaie bedoening geworden. Dat kan ook door de mensen in Soest ko men. Vroeger werd er nog gepro testeerd, tegenwoordig niet meer. Dat heeft, denk ik, met de men taliteit te maken. Iedereen leeft een beetje zijn eigen leven en is ongeïnteresseerd. Bij de laatste verkiezingen vroeg m'n zoon op welke partij hij moest stemmen. Ik zei: zou je zelf niet uitzoeken of je het ergens wel of niet mee eens bent?" "Soest slaapt een beetje in, alleen de jeugd op straat zorgt nog voor leven in de brouwerij. Voor hen moet er iets gedaan worden en toezicht komen van iemand die met flair met ze kan omgaan, ie mand als Leo van den Berg van De Vrije Teugel. Niets dan lof voor die instelling." "Ik geloof dat de jeugd heel an ders opgroeit. Ze "ebben, denk ik, meer geld en minder idealisme, alles is gemakkelijker te krijgen. Ik weet niet waar het aan ligt. Je hoeft tegenwoordig geen roeping meer te hebben. Vroeger werd je verpleegster, ook al werd er slecht betaald. Het was een roeping. Dat is nu allemaal anders. Er wordt alleen maar vreselijk veel en ein deloos vergaderd." "Over het algemeen zijn de men sen te veel met zichzelf ingeno men. Ze zeggen: we hebben een project opgezet, maar het gaat hen alleen om het project, er wordt te weinig gekeken of het wel zin heeft. Het politiebureau stond er nog niet of de politie ging al naar Baarn." "Er wordt genoeg geregeld, maar nooit wordt van te voren gevraagd wat de mensen eigenlijk willen. Kijk maar naar het Dalplein. Van te voren leek het me wel wat, maar het is een aanfluiting. Het interesseert de architecten niet hoe de toekomstige bewoners het zouden willen hebben. Ze zetten iets neer en niemand vraagt de mensen hoe ze er wonen. Ik hoef er niet in. Hier in de straat zitten overal oudjes, de kinderen zijn overal de deur uit, maar niemand wil weg." "Ik woon al 26 jaar in Soest, waar van 22 jaar in dit huis. Pasgeleden werd voor de eerste keer een en quête gehouden door de woning bouwvereniging. Dat had natuur lijk al veel eerder moeten gebeu ren." A/leningen van lezers... "Ideeën voor een^ verjongingskuur: T "Geen 50, maar 25 jaar terugblikken; uitgebreide f verslagen van gemeenteraads- vergaderingen; interviews met i (on)bekende Soesters over wonen, werken enz. EenA geinige Soestand- column. mw. E.G. Timmer-Geerlings PAGINA 24l

Soester Courant | 1997 | | pagina 25