UlJlt Verhalenwedstrijd 'Soest in het jaar 2022' ris Soest in het jaar 2022 Voorpaginanieuws BASISSCHOLIEREN "g 0 ?m Van Oosten ^fotoservice vlijverheidsweg 24A 3762 ER Soest j >1: 035 - 601 01 13 x: 035 - 602 20 22 Bij een jubileum is men algauw geneigd vooral naar het verleden te kijken, maar de verhalen wed strijd moest over de toekomst van Soest gaan, vonden we. Daarom keken we alvast vooruit naar 2022, als de krant 100 jaar be staat. Dat gaf de deelnemers in elk geval ruime mogelijkheden om hun "literaire" verbeeldings- acht aan het werk te zetten en hun fantasie uit te leven. In die opzet zijn we volledig ge- slaagd, kunnen we wel zeggen. Het duurde wel even voordat de stroom op gang kwam, maar in de loop van mei kregen we al met al zo'n kleine honderd verhalen bin nen. En in de meeste daarvan ble ken de jonge en oudere auteurs hun fantasie inderdaad soms uit bundig de vrije loop te hebben ge laten. Van de drie leeftijdscategorieën waarin we de kandidaatprijswin naars bij voorbaat hadden inge deeld - respectievelijk leerlingen van de basisschool, leerlingen van het voortgezet onderwijs en vol len - liet vooral de jongste oep zich niet onbetuigd. Het eeuwendeel van de verhalen ïverd dan ook ingeleverd door 'nderen van pakweg 8 tot 12 [jaar. Vooral op de Ludgerusschool in i-Zuid, de Prins Willem dexanderschool in Soestdijk en de Daniëlschool in het Smitsveen grepen tientallen leerlingen met veel enthousiasme naar de pen. De stimulerende invloed van de juffen of de meesters was daarbij vaak goed merkbaar. Het leverde soms aandoenlijke, soms heel grappige of juist heel serieuze ver halen op. Ook onder de volwassenen was een behoorlijk aantal schrijvers en schrijfsters uit Soest kennelijk niet bang om hun toekomstfantasieën aan het papier toe te vertrouwen. We kregen soms heel doorwroch te artikelen en zelfs voorstellen voor een volledige krantepagina. Van de middelbare-schooljeugd viel de respons een beetje tegen. We houden het erop dat de jon gelui in die tijd druk waren met proefwerken, tentamens en exa mens, en dan staatje hoofd waar schijnlijk wel naar iets anders dan "Soest in 2022", maar toch lever den een aantal scholieren een ver haal in. De vijfkoppige jury bestond uit de leden van de SLAS (Samenwer king Literaire Activiteiten Soest): Jan Visser (oud-leraar, politicus, dichter en voorzitter van de Stich ting Literaire Evenementen Eem- land), Nelleke Streefkerk (ad junct-directeur en docente bij Trema '87), Lenora Crom (mede werkster publiciteit van de Open- In groep I (kinderen van de basis school) heeft Rianne van den Breemer van de Van Lenneplaan volgens de jury het beste verhaal geschreven. Rianne Is 9 jaar en leerlinge van groep 7 van de Lud gerusschool - toen ze het verhaal schreef zat ze nog in groep 6 van meester Harald. Rianne heeft wel een soort talen-knobbeltje en doet op school bijvoorbeeld graag mee aan opstellen. Taal vindt ze een leuk vak en als je Rianne vraagt wat ze later worden wil, zegt ze zonder een spoor van twijfel: ver slaggever, of liever: repor ter. Het betekent niet dat we haar bij de redactie van de Soester Courant binnenkort als collega kunnen verwelkomen, want Rianne zoekt het in verre vreem de landen dan dicht bij huis. De jury be kroonde haar ver haal met driemaal een eerste, een maal een derde en eenmaal een negende vermelding, wat uiteindelijk resulteerde in de eer ste prijs. ontwikkelen en sen film en 1 van ikelcenlrum Soest-Zuid 035-6013^ Soestdijk door Rianne van den Breemer In het jaar 2022 bestaat de Soes ter Courant 100 jaar. Ik ben dan al 34 jaar. Dan is er al weer veel veranderd. In 2022 is er een tweede Paarden kamp gekomen. In de achtertuin van paleis Soestdijk lopen dan ook deze Oude beestjes vrolijk rond. Hét paleis is omgetoverd tot een kindetboerdetij met een Paar denkamp erachter. Alle flats op de Eng zijn verdwe nen. Er staan na mooie huizen waarbij alle mensen een eigen tuin hebben. Ook is er een heel groot openluchtzwembad bij Aqua In- door aangelegd. De Soester Courant heeft op de Eng ook een bos aangelegd om van het hout nogTneer en mooie re kranten van te maken. Aan de rand van het bos op de Eng is er ook nog een speeltuin voor de kinderen gemaakt In de speeltuin staan schommels waar je met zijn zessen in kan zitten. Er is ook een hele hoge en gróte glijbaan die op het hoogste punt van Soest staat Als je dus bovenaan de glijbaan staat, kan je dus heel Soest zien. Als prins Willem Alexander dan jarig is mogen de kinderen de vlag ophangen in de speeltuin. Op Willem: Alexandcrs verjaardag hangen de kinderen eerst de vlag op en daarna is het feest van 21.00 tot 24.00 voor de volwas senen en van 1.Ö0 tot 4.00 voor de kinderen. Er is een nieuw winkelcentrum in Soesterberg. Het is er heel groot. Er zitten dus ook heel veel win kels zoals: Hema, C1000, DA, enzovoort. Dit waren de verzonnen nieuwtjes van Rianne van den Breemer PAGINA 30 ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1997 PAGINA 31 "Wolkenkrabbers aan de Wieksloot, "Fly-overs in de Eem- polder" en "Ruimteschepen op Soesterberg" - met die (schrik)beelden gaven we in het voorjaar zo'n beetje de richting aan voor de verhalenwedstrijd "Soest in het jaar 2022" ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum. We hoop ten op die manier de - al dan niet sluimerende - schrijvers talenten onder de lezers van de krant wakker te roepen. bare Bibliotheek), Idelette de Nooij (coördinator cultuur van het Cultureel Creatief Centrum C-drie) en Aad Post (redacteur van de Soester Courant). Dit literatuurminnende vijftal zet te zich in juni - nadat alle verha len gekopieerd waren - aan de bepaald niet eenvoudige opdracht om in elk van de drie leeftijdsca- tegoriën een winnaar aan te wij zen. Dat lukte, wonderwel, met grote eenstemmigheid. De jury lette volgens afspraak bij de be oordeling niet in de eerste plaats op taal en stijl (en hield uiteraard rekening met de leeftijdsverschil len), maar vooral op originaliteit en op het "Soester element", dat niet in alle verhalen even herken baar aanwezig was. Dat alles in aanmerking nemende werd de jury het opmerkelijk snel eens over haar keuze.

Soester Courant | 1997 | | pagina 31