Y erhalenwedstrijd harte. fsstkJóal Soest in het jaar 2022 Soest in het jaar 2022 MIDDELBARE SCHOLIEREN VOLWASSENEN PAGINA 32 IZATERDAG 30 AUGUSTUS 1997 PAGINA 33 Idoor Just van Toor I Ik zou mijn opstel kunnen beginnen Imet "stelt u zich eens voor..." Daar- Ina zou een schitterend (fantasie) ■verhaal kunnen komen over het le- P ven van Soest in de volgende eeuw, ■beter gezegd in 2022.Op deze ma pnier begin ik mijn verhaal niet. Nee, ik wil gewoon gegevens wat betreft die tijd aan het papier toevertrou wen. Ik wil gewoon vertellen hoe het dan is en niet: hoe het dan zou kunnen zijn. We leven dan niet meer in Soest, ,ook niet in Groot-Eemland, zoals sommige mensen denken. Ons land is ook geen land meer. We leven dan in Europa, provincie Neder land, gewest Utrecht, dictrict Eem- land, afdeling Soest. Afgekort (want dat is handiger voor onze ro bots): EuNeUtEemSo. Hierachter komt de code van uw straat. Nee, geen Soesterbergsestraat of Van Goyenlaan of Ossendamweg of wat dan ook, gewoon de code van die straat. De gemeenteraad (die dan ook weg is) moet nog overleggen welke code bij welke straat komt, maar u moet zich voorstellen, als u Pieter de Vries heet en woont op de Schou tenkampweg 20 in Soest, dat uw adres is: P de Vries, S20c EuNeU tEemSo. Wat een vooruitgang hè? Ik zal u niet verder belasten over de tele foonnummers die we dan hebben of wat dan ook. Ik zal meer vertellen over EuNeUtEemSo, beter gezegd, Soest in 2022. De groenliefhebbers kan ik één ding verzekeren: groen blijft, en nog beter nieuws: er komt meer groen in Soest! Gelukkig hebben we dan geen last meer van file-pro blemen en wasvoor verkeersop stoppingen dan ook. Kunt u er niet langs? Dan er overheen! Geen probleem met de auto van die tijd.Uw boordcomputer zorgt wel dat u niet te lang onderweg bent. Uw reistijd kunt u nu al berekenen met de formule R=reistijd R 2022 R 1997 5,0867486. Wat een heerlijk idee! U bent in 23 minuten in Winscho ten (Gr). Daar doet u nu nog twee uur over. Deze tijd gaat nog meer naar beneden, omdat ik nu ben uit gegaan van een resitijd in onze tijd. Met de nieuwe auto ontduikt u elke opstopping en die zijn hier nog meegerekend! We hebben dan geen ruimte meer nodig voor wegstroken die geopend zijn tijdens file en we kunnen overal volstaan met twee- baanswegen: één baan heen, één baan terug. Veel wegstroken ver dwijnen dus en daar komt groen voor in de plaats.U bent natuurlijk nog sneller op de plaats van be stemming als u met de Traplane gaat, een voerrtuig dat tussen onze trein en vliegtuig in zit (Train en Plane). Er gaan zo'n 15000 mensen in als we de gemiddelde grootte ne men. De Thalys en de Boeing 747 zijn er niets bij. Het lijkt op een trein, omdat hjj vaste routes heeft, en op een vliegtuig om over de ver keersdrukte heen te gaan, snapt u?Misschien begint bij u de vraag te rijzen: "Misschien wordt het dan rustig op de grond, maar in de lucht?" Deze vraag kan ik me goed voorstellen. Ik zal zo kort mogelijk antwoorden. Ten eerste, er is genoeg ruimte tus sen de dampkring en de aarde, daar kunnen genoeg auto's en andere voertuigen tussen. De auto's kun nen gigantisch hoog komen. Zo kan er tussen de aarde en de dampkring een stapel komen van een paar honderd auto's, als het er niet meer zijn. En dan te bedenken dat de auto zo is opgestegen op een hoogte waar een piloot van zou wa tertanden, in een tijd waar je u te gen zegt, zo wordt je reistijd echt niet verlengd door het stijgen. Ik heb nu genoeg gezegd over het reizen. Nu iets over Soest: wat u er kunt vinden en hoe het eruit ziet.U begrijpt dat er in zo'n nieuwe we reld ook andere banen zijn. Als u Soest dan binnen rijdt of vliegt ziet u één bedrijf dat u gelijk zal opvallen. Het is een koeriersbe drijf. U denkt: "Wat is daar nu nieuw aan?" Ik zal het uitleggen. Het is zo apart omdat er buiten zeven reus achtige raketten staan. Wees niet bang, het zijn geen kernwapens, nee, er worden pakketten mee weg geschoten. Niet zomaar, nee, met een snelheid van zo'n 10000 kilo meter per uur (ze kunnen natuurlijk niet achterblijven bij de auto) met een onvoorstelbare trefzekerheid. Ze komen altijd precies terecht op de plaats van bestemming, ook al is die bestemming uw tante in Nieuw- Zeeland.Soest blijft aantrekkelijk voor iedereen, iemand die werk zoekt, iemand die rust zoekt. Soest (EuNeUtEemSo) heeft voor ieder een wat te bieden. Het zal door de jaren, door de eeuwen heen zijn goede reputatie als "Soest Natuur lijk" niet schaden, maar eerder ver beteren. U moet niet denken dat u en uw nageslacht robots worden, of dat er marsmannetjes bijkomen. De aarde zal de enige bewoonde pla neet blijven en Soest de enige ide ale plaats, alleen zal het meest voor In groep II (middelbare scholie ren) ging de prijs voor het beste verhaal naar Just van Toor (16 jaar), die aan de Ossendamweg woont. Volgens de jury had Just - die vorig jaar nog leerling was van de MAVO aan het Van Lo- densteyn College in Amersfoort, maar intussen is verkast naar de MEAO van het Hoornbeeck College in de Keistad - een heel originele invalshoek gekozen. Just schreef op de basisschool al ver haaltjes. Later kwam het er eigen lijk niet meer van, maar toen hij over de verhalen wedstrijd las dacht hij: dat doe ik wel even, en dan zie ik wel wat ervan komt... Just wil later commercieel mede werker worden bij een bank of een verzekeringsmaatschappij. De jury bekroonde zijn verhaal met tweemaal een eerste, tweemaal een tweede en eenmaal een der de vermelding en dat leverde hem per saldo de eerste prijs op in zijn categorie. ons gemak veranderen (gemak dient immers de mens). Als u Soest binnenkomt, blijft u genoeg zien dat aan onze tijd herinnert: huizen en bomen. De huizen zullen niet erg veranderen, wel hebben ze zonne panelen óp het dak en automatisch opengaande brievenbussen (voor de vliegende pakketjes, ziet u?) en een huiscomputer. Ze blijven van buiten voor het grootste gedeelte hetzelf de (makkelijk voor archeologen en historici van die tijd). De Soestenaren die erin wonen zul len, wat karakter betreft, erg lijken op de Soestenaren van nu: open en vriendelijk. Het zullen geen gestres ste mensen worden, omdat ze in de schitterende bosrijke omgeving van Soest (die groter is dan nu) hun energie weer kunnen opladen en omdat alles snel gaat, zijn ze eerder met hun werk klaar en kunnen ze eerder genieten van de natuur.Soest op zich blijft dus aantrekkelijk maar ook modern. Ja, in Soest zal je zien dat aantrekkingskracht en hyper modern (ook voor 2022) juist bij el kaar kunnen, zodat iedereen zal zeggen: "EuNe-UtEemSo Natuur lijk!" Nawoord: Ik ben bijna aan mijn duizend woorden. Misschien denkt u: "hoe weet die jongen dat allemaal zo goed?" Ik zal het u verklappen: in Soest slaap ik lekker en ik heb een hele dikke duim Just van Toor door Anjo Hofman Ze liep door de Lange Duinen. Benno rende een eindje voor haar uit. Ze liep langzaam, ze keek naar elke boom en struik alsof ze ze voor het laatst zag, en in zekere zin was dat ook zo. Eigenlijk zou ze nu Stoeten inpakken. In plaats daarvan was ze aan het wandelen. Ze liep al vanaf de eerste onheilsberichten door Soest. Eerst doelloos, later %stematisch. Ze wilde alles nog een keer zien. Ze vermeed de nieuwbouwwijken bij de Boerenstreek, de Korte Dui nen en de Hooiweg. Oh, dat laatste had nogal wat voeten in de aarde •gehad, maar uiteindelijk was het er toch gekomen. Zelfs Overhees ging ze niet in. Te nieuw voor haar. Ge boren in een klein huis, bijna naast de Oude Kerk, was ze eerst al de rten uit haar jeugd doorgelo- toen de buurten waar ze zelf liter gewoond had, en dan nu uit- leüjk in de Lange Duinen. Daar r ze zoveel gelukkige uren in r jeugd had doorgebracht. Er waren nog maar weinig mensen over in Soest. Morgen om 12.00 uur moest iedereen vertrokken zijn. Ze kon het zich niet voorstellen: oest geëvacueerd! Gisteren was ze jog even met Benno over de Eng [elopen, vanaf de begraafplaats bar de achterkant van het Medisch Eentrum. Het was stil op de Eng, fle lucht was dreigend en kil ge weest. Grauwe wolken joegen langs je hemel, en ze had het gevoel ge- lad dat ze alleen op de hele wereld |as overgebleven. Weer vroeg ze fich af of de dieren iets van het na- lerend onheil zouden merken. Benno deed in het geheel niet Ireemd, en ze begon toch te twijfe- f n aan het verhaal van de honden p Pompei. Superstormen boven de Noordzee. Vijfentwintig jaar terug had heel Nederland die sombere weervoor- spellers smalend uitgelachen. Ver anderde atmosferische gesteldheid, cycloonrestanten uit Amerika die afbogen richting West-Europa, broeikaseffect, bodemdaling door olie- en gaswinning, het had alle maal zo onwaarschijnlijk geklon ken. En nu? Nu was de kustlijn al een heel stuk landinwaarts gekomen en hadden verschillende steden en dorpen zichzelf al prijs moeten ge ven aan de zee. Maar de zee liet zich niet stoppen, en ondanks haas tig aangelegde dijken en vloedke ringen was het ongelofelijke toch waar geworden. Half Nederland werd geëvacueerd en zat nu zo'n beetje bij de andere helft op schoot. België en Frankijk kampten met dezelfde problemen. Een beetje buiten adem liep ze de parkeerplaats op. Benno schudde het zand uit zijn vacht en ze deed de achterklep van haar oude auto voor hem open. Datgene wat ze steeds als een kleine kiem in haar achter hoofd had gehad begon vastere vor men aan te nemen. Ze wilde niet weg. Ze was hier in Soest geboren! En het was toch helemaal niet ze ker dat het water zo ver zou ko men? Ze reed langs haar geboortehuis, het was er onheilspellend stil. Ze reed het Kerkpad op, er was toch niemand die haar tegenhield. De bomen waren kaal zo tegen het eind van januari, maar de schoonheid van de buurt was in volle omvang aanwezig. Als ze niet ging, zouden de ontrui mingstroepen haar dan vinden? En wat als het water wel zo ver kwam? Ze had eigenlijk al in Doetinchem moeten zijn. Haar broer zou wel ongerust zijn. Oh bah, haar broer; als ze daaraan dacht verdronk ze nog liever. Ze schrok van haar ge dachte en daardoor kwam ze een beetje uit haar lethargie. Wat neemt een mens nou mee uit zijn huis bij zoiets? Haar vissen? Ze schoot in de lach, die konden echt wel zwemmen, ze dacht verder niet na over zoet en zout water. 'Bij brand altijd eerst de foto's,' had haar man steeds gezegd. Maar waarom zou ze die meenemen? Zoveel bijzonders stond er nou ook weer niet op! En bijna ongemerkt nam ze het besluit dat steeds al in haar hoofd aanwezig was geweest. Ze zou blijven. Ha, oude bomen moet je niet verplaatsen. Een uur later stond ze met een kop thee in haar hand naar buiten te kij ken. Ze had de televisie uitgezet, al leen maar berichten over de nood toestand en wat de mensen moes ten doen. Ze mijmerde een tijdje over Soest, over de mensen die er woonden en de vele gelukkige en ongelukkige jaren die ze in dit dorp had doorgebracht. Nee, Soest zou niet opgaan in Groot-Eemland, waar veel mensen bang voor waren geweest. Het was veel erger. Soet zou opgaan in de Eem! Een bitter glimlachje speelde om haar mond. Het schemerde buiten en ze wilde de lamp aandoen, maar de elektri citeit was sinds een half uur afgeslo ten. Er reed een auto met een me gafoon op zijn dak door de straat, die de mensen opriep hun huizen te verlaten. Ze keek nog steeds uit het raam. Het was zo onwerkelijk, zo stil. In de verte hoorde ze een aanstor mend gebrul en ineens zag ze In groep III - de volwassenen - werd mevrouw Anjo Hofman van de Wiardi Beckmanstraat uitge roepen tot winnares. Alle vijf ju ryleden hadden haar in haar cate gorie bovenaan hun lijstje staan. Anjo is geboren in Amsterdam, woont sinds zeseneenhalf jaar in Soest en ze is getrouwd en intus sen moeder van een dochter van 7 en een zoon van 4. Ze schrijft wel eens vaker korte verhalen en columns, puur uit liefhebberij, maar dit was de eerste keer dat ze ook wat instuurde. Als ze haar kinderen een verhaaltje vertelt denkt ze soms: dat moet ik toch 's opschrijven. De voormalige se cretaresse is zeer geïnteresseerd in vloedgolven van water en puin op zich afkomen. In paniek stootte ze een plant uit de vensterbank. Oh, de zee... de zee kwam langs in Soest! Ze moest hier weg! Ze keek weer naar buiten. Niets... alles was rustig. Bevend over haar hele lichaam hield ze zich'vast aan de vensterbank. Toen ze gekalmeerd was pakte ze Benno's riem en haar tas. Ze keek nog een keer door de flat. De plant lag nog op de grond, als het stom me bewijs voor haar ongerede pa niek. Zachtjes trok ze de deur ach ter zich dicht. Ze nam niets mee. Ook de foto's niet. Per slot van re kening was er geen brand. Anjo Hofman taal en ze heeft er net een cursus over de nieuwe spelling opzitten. Haar verhaal is misschien wat somber van toonzetting, maar in het dageüjks leven is Anjo de op gewektheid zelve. Meningen van lezers... "Altijd weer vol fvan lezenswaardige en professioneel ver- gaarde - ook kerkelijke - Soes ter wetenswaardig heden van verleden en hedenvoorzien van het (Aad) Poststempelals keurmerk van het ware, met interviews een dagblad waardig. "A ds. J.W. Huisman, voorzitter Raad van Kerken Soest

Soester Courant | 1997 | | pagina 33