Eigen identiteit wMmè/ Uw nieuwsblad: lokaal optimaal 9 STOP i VOOR ÏN DRIJF Beveiligingsbedrijf AAT 34a SOEST - 601 24 72 -601 11 87 4G rant an. Meningen van lezers... Meningen van lezers... Inhoudsopgave 3 5-9 11-23 25 28-29 31-33 36-37 39-43 45 PAGINA 2 i R G 1TIFICEERD 35 - 602 41 42 Waarborg- installateur irwarming istoestellen 't gehele land. LIDZPL ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1997 PAGINA 3 Drie jaar geleden vierden we het 75-jarig bestaan van Drukkerij Smit bv. Nu bestaat de Soester Courant driekwart eeuw en daar zijn we beretrots op. Het valt niet mee vandaag de dag een krant geheel zelfstandig te laten ver schijnen. Overal in het land wor den de 'kleine' kranten opgeslokt door grote uitgevers, maar de Soester Courant heeft nog steeds zijn eigen identiteit. De redactie houdt kantoor aan de Van Weedestraat in Soest, waar ook de advertentie- en abonne mentenafdeling zijn onderge bracht. In het gebouw van de han delsdrukkerij op de Isselt in Amersfoort bevinden zich de zet terij en de opmaak, waar de ko pij en advertenties technisch wor den verwerkt en op film worden r"Veelzijdig geïnformeerd zijnis voor mijn functioneren van groot belang. De Soester Courant is daarbij onmisbaar. Van harte gefeliciteerd met uw 75-jarig bestaan. Op naar de 1.00!"^ J. de Wielt, burgemeester van Soest geprojecteerd. Deze films gaan dinsdagavond naar de BDU in Bameveld, waar de Soester Cou rant wordt gedrukt. Het drukken van de krant is het enige wat we niet zelf doen, om dat het voor een uitgeverij van onze grootte niet rendabel is daarvoor een drukpers aan te schaffen. De BDU is volledig op dit soort produkties ingesteld en zorgt wekelijks voor een tijdige levering. Woensdagmorgen vroeg komt de krant 'vers van de pers' en in de loop van de middag krij gen de abonnees hem in de bus bezorgd. Het maken van de Soester Cou rant is elke week een krachtme ting voor een relatief kleine groep mensen die deskundig en gerou tineerd is. Zonder de 'know-how', de ervaring en de betrokkenheid van deze medewerkers zou het niet lukken de Soester Courant te laten verschijnen. Overigens is het een misverstand dat ik als di recteur de inhoud van de krant bepaal. De redactie heeft daarin haar eigen bevoegdheid en ver antwoordelijkheid. De geschiedenis van de krant loopt parallel aan die van de drukkerij die opa Gijs Smit in 1919 begon. Zonder oom Harry Smit zou de Soester Courant waafschijnlijk niet meer bestaan. Terwijl mijn vader Everard en oom Gerard hun ziel en zaligheid aan de drukkerij gaven, was oom Harry de echte krantenman in de familie. Ik heb veel respect voor mijn vier voorgangers die het be drijf hebben opgericht en opge bouwd. Helaas kunnen zij dit ju bileumfeest niet meer meemaken. Ze hebben hun hele leven keihard gewerkt en de zaak bestaansrecht gegeven. Kennelijk zit het vak in ons bloed. Ook ik zou niet zonder kunnen. De ontwikkelingen zijn de laatste jaren stormachtig geweest. De in vesteringen, die daarmee gepaard gingen in zowel de drukkerij als de uitgeverij, waren niet voor de poes. Ook in ons bedrijf staan overal computers. Wereldwijd kennen we Internet, lokale en re gionale netwerken zijn op komst, we kennen het telebankieren en de computer blijft op alle terrei nen oprukken. Als we niet willen, hoeven we straks voor niks de deur meer uit. Het tempo, waar- in de techniek voortschrijdt, werkt soms als een gesel op degenen die met de apparatuur moeten wer ken. Dat vereist een strak beleid, een heldere visie, veel overleg met en begrip bij de .mensen. Ik heb respect voor met name de oude ren die dat tempo proberen bij te benen en ik help ze waar ik kan. Snel even in de wereld kijken, computer aan en dan surfen, de jeugd groeit ermee op. Maar dat haalt mijn vertrouwen in de ijzer- sterke formule van de krant niet onderuit. Met de krant bepaalt de lezer zelf wat, wanneer, waar en hoeveel hij wil lezen. Ik zie de mensen nog niet alleen maar ach ter hun schermpje hangen om het nieuws te vernemen. De gezellig heidsfactor die een krant, maar ook een tijdschrift, in huis brengt De Nederlandse Nieuwsbladpers (NNP) is een organisatie waarbij de-meeste in Nederland verschij nende nieuwsbladen, dus de met- dagelijks verschijnende kranten, zijn aangesloten. Ook uw nieuws blad is lid van deze organisatie. De afgelopen jaren is er in media land het nodige gebeurd. Nieuwe media, zoals de kabelkrant, loka le en regionale omroep, werden "Soest zonder Soester Courant was in mijn tijd f(1980-1989) niet denkbaar. Het zal vast nog wel zo zijn. De charme van Soest ligt in het kleine nieuws en juist dat vind je in geen enkele andere krant. "J mr. P. Scholten, burgemeester van Arnhem en oud-burgemeester van Soest geïntroduceerd. Op landelijk ni veau was er de introductie van commerciële televisie. In al dit mediageweld voorspelden velen dat de krant zijn langste tijd zou hebben gehad. Vandaag de dag verklaren com municatiewetenschappers dat de televisie in zijn huidige vorm aan het eind van z'n levenscyclus zit en dat de krant zal blijven be staan. De Soester Courant onder streept dit laatste met zijn'75-ja- rig bestaan. Geen ander medium dan een nieuwsblad kan zo fijnmazig het wel en wee van de Soester ge meenschap volgen. Het 75-jarig bestaan heeft men te danken aan het volwaardig invullen van deze lokale informatie- en communica tiefunctie. Deze functie houdt in dat een nieuwsblad een bijdrage levert aan de maatschappelijke, culturele en politieke meningsvor ming. En daarmee aan de identi teit van de samenleving. Uit een recent onderzoek kwam de sterke positie van de nieuws bladen naar voren. Stuk voor stuk kwamen ze als ijzersterke kranten tevoorschijn op hun lokale mark ten. Bereik genereren op een lo kale markt vraagt bij uitstek om inschakeling van het lokale zal niet snel worden verdrongen door het onpersoonlijke toestel met zijn glazen pagina. De abon nees beschouwen de Soester Courant als hun eigen krant. Daarom ben ik ervan overtuigd dat ook de volgende generaties deze gedrukte vorm van informa tie met zijn vertrouwde, onafhan kelijke gezicht trouw blijven. Zn de afgelopen maanden hebben we reeds een aantal acties richting onze abonnees gehouden. De Soester gemeenschap kan ook nog een cadeau tegemoet zien. Op 16 oktober zullen we het 75- jarig bestaan var^ de krant vieren met onze relaties. De uitnodigin gen gaan binnenkort de deur uit. Nu ligt het jubileum-nummer van de Soester Courant voor u. Veel leesplezier, ook voor de komen de jaren.' Paul Smit, Directeur Uitgeverij Smit bv en Drukkerij Smit bv nieuwsblad. De Soester Courant zal zijn huidige positie in het loka le mediageweld kunnen vasthou den als men ook in de toekomst op dezelfde wijze inhoud weet te geven aan deze functie. Persoonlijk heb ik het volste ver trouwen dat de uitgever deze koers zal blijven volgen. Lang leve de Soester Couranti Bauke Hoekstra voorzitter van de NNP Voorwoord en inhoudsopgave De historie van de krant: 1922-1997 De gezichten achter de krant: Ageeth, Maija, Johanna, Aad, Johan, Goos, Piet, Ed, Yvonne, Mirjam, Joop, Peter, Muriël, Marianne, Linda, Paul en Henny. Mevrouw G.E. Timmer- Geerlings die ongeveer tachtig brieven schreef voor de rubriek 'Meningen van lezers': 'Soest is een saaie bedoening geworden' Adrianus Johannes van Dorresteijn (97): 'Vroeger was Soest een prachtig villadorp' Ver halenwedstrij d Oud-verloskundige Christel Fugers-Mineur: 'Voor kinderen was het hier een paradijs' Fotowedstrijd 'Leeftijdgenoten'

Soester Courant | 1997 | | pagina 3