De historie van de krant Een krant waarin iets van 'de Soester ziel' doorklinkt en zichtbaar wordt furant aan fan: Voorpaginanieuws AR CD 64-bit spellen en e.d.) ze speciale ike cd-roms 6012340 Aanvankelijk werd de krant let ter voor letter met de hand gezet. 'Opaatje' Wereldsma wist er alles EPARATIES VAN ACHINES VOOR OE-HET-ZELVER itstoppers - g-afstomers - nachines - etc. -17.00 UUR vKANTIE 4 Soest Vorige week hebben de abonnees de laatste edi tie - nummer 52 - van de 75e jaargang van de Soester Courant ontvangen. En deze week is het eerste nummer van de 76e jaargang verschenen. Het betekent dat we intussen de driekwart eeuw hebben vol gemaakt: vijfenzeventig jaar, waarin de Soester Courant vrijwel onafgebroken - behal ve tijdens het grootste deel van de bezettingsja ren - het plaatselijke nieuws wekelijks (soms zelf twee- of driemaal per week) bij de lezers thuis bracht. De vijfenzeventig jaren die achter ons liggen vor men een periode waarin ongelooflijk veel veran derd is. De wereld maakte onvoorstelbare ont wikkelingen door, en dat gold evenzeer voor Ne derland en zelfs voor Soest, dat in enkele decen nia uitgroeide van een ietwat suffig boerendorp met slechts enkele duizenden inwoners tot een levendige, middelgrote stad - volgens velen des ondanks met dorpse trekjes - waarin industrie, handel en dienstverlening intussen de bestaan smiddelen verschaffen aan een groot deel van de meer dan 43.000 Soesters, terwijl vele anderen in hun broodwinning voorzien door werk in om liggende steden. De Soester Courant verscheen voor het eerst op 24 augustus 1922. Het waren de verwarde jaren van kort na de Eerste Wereldoorlog, waarin het neutrale Nederland weliswaar buitenspel was ge bleven, maar ook onvermijdelijk werd meege sleurd in de internationale crisis die erop volgde en die de voorbode was van de Tweede Wereld oorlog, die Nederland niet voorbij zou gaan. Ook Soest betaalde zijn tol aan de oorlog en van af 1941 werd de Soester Courant - als een van de eerste Nederlandse bladen - getroffen door een verschijningsverbod. Daarna brachten de weder opbouw en het economisch herstel Nederland tot bloei, waarvan uiteraard ook Soest de vruch ten plukte. De Soester Courant groeide, zodra de papierschaarste voorbij was, uit tot het toonaan gevende nieuwsblad voor heel Soest en dat is al die jaren daarna zo gebleven.. Later kwam de Intertype. Via een druk op een toets viel het ge wenste matrijsje op de juiste plaats in de regel. De compugraphic was de eerste fotografische zetmachine bij Uitge verij Smit bv. Tegenwoordig wordt met Desk Top Publishing gewerkt. |We schreven het al: 24 augustus 1922 was de geboortedag van de jSoester Courant. Een paar jaar idaarvoor, in december 1919, was 'rukkerij Smit opgericht door de in Arnhem geboren GJ. Smit - "ijs voor intimi - en het lijdt geen ijfel dat hij van meet af aan ook le uitgave van een eigen weekblad oor ogen had. Hij begon destijds op 28-jarige leeftijd - in een >andje aan de Van Weedestraat et een boekhandel annex druk- erij van zeer bescheiden omvang, r moet overigens ook daarvóór rel een "Soester Courant" in ioest hebben bestaan. Volgens de >verlevering was dat een uitgave an boekhandel Van der Kolk, die ;evestigd was in het pand waar nu og het Albert Heijn-filiaal aan de ran Weedestraat staat. Over die ant is verder weinig of niets be- :end; maar wellicht was ze ten tij- le van de oprichting van Smit's loester Courant al geruime tijd opgeheven. Al tijdens de Eerste Wereldoorlog - waarin hij volgens de overlevering als dienstplichtig officier van de administratie on der de wapenen was geroepen - was bij Smit het plan voor zijn onderneming gerijpt. In de jaren daarvoor had hij de nodige erva ring opgedaan in het grafisch be drijf, maar als ondernemer pur sang wilde Smit echter liever zijn éigen bedrijf, en de kans daartoe werd hem in Soest geboden. Aan de Van Weedestraat - ook toen al de drukste straat van Soest - stonden in die tijd diver se huizen met een tuin aan de voorzijde. Toen het onmogelijk bleek een bestaand pand te vin den besloot Smit een houten ge bouwtje neer te zetten in de tuin van de woning van de familie Van Herwaarden, aan de kant van de straat waar nu o.a. Blokker ge vestigd is. Smit was een zaken- man: Het houten bouwsel - niet groter dan 5x5 meter - werd in Duitsland besteld, waar de mate rialen door de gierende inflatie tegen een uiterst voordelige prijs konden worden aangeschaft. Al gauw bleek het gebouwtje - destijds bekend als "Ons Boeken- huisje" - te klein en Smit verhuis de naar de overkant van de Van Weedestraat, nummer 15 (nu on geveer waar Foto Swager geves tigd is), dat de eigenaar hem te huur aanbood. Het boekenhuisje werd "Ons Boekenhuis" - wat al heel wat volwassener klonk - en de drukkerij werd ondergebracht in het houten gebouw in (alweer) de tuin. Dat moet ongeveer in het begin van 1922 zijn geweest, want al een paar maanden later zag de eerste Soester Courant het licht: de realisering van wat gerust de hartenwens mag heten van "opa Smit", zoals hij in latere jaren door familie en medewerkers werd genoemd. Nummer 4 Die eerste Soester Courant is ner gens meer te vinden, helaas. Het oudste (en verminkte) exemplaar van de krant dat zich in het archief bevindt is van september 1922, en dat was al nummer 4! "De Soes ter Courant, nieuws- en adverten tieblad voor Soest en omstreken", luidde de kop. Het blad werd op zaterdag gratis en huis-aan-huis verspreid in Soestdijk, Soest, Soesterberg (ook toen al!) en om geving. Ongetwijfeld zal G.J. Smit zijn vi sie op het weekblad dat hem voor ogen stond in dat eerste nummer aan de lezers hebben meegegeven. We kunnen er, zoveel jaren later, slechts naar gissen wat hij toen schreef. Maar het is wel zeker dat hij de krant een belangrijke plaats toedacht in de verzorging van het plaatselijk nieuws, en ook de mid denstand ruim de gelegenheid gaf haar diensten aan de bevolking aan te bieden. Feit is dat de drukkerij en de krant algauw zoveel van zijn aandacht opeisten dat de boekhandel moest worden afgestoten. Niet lang daar na verhuisde de firma naar de Van Weedestraat 35, waar de villa "Buitenzorg" (ongeveer waar nu de eerste vrije huizen van de Dil lenburglaan staan) werd betrok ken. "Buitenzorg" werd gekocht van de kunstschilder Strakkee, die Lees verderpag. 7 Met de 'Augsburger' werd de Soester Courant vroeger in eigen huis ge drukt. Bas Nelis, hier op de voorgrond, werkte jarenlang met de druk pers die in de Machinefabriek Augsburg was gemaakt.

Soester Courant | 1997 | | pagina 5