I De historie van de krant aker LEVISIE van iren 3 nu ren! ïr ontvangt 035-601 03 44 PAGINA 7 tweede generatie PAGINA 6 ATERDAG 30 AUGUSTUS 1997 G [it^ Ipa Gijs Smit, zoals de oprichter door alle medewerkers Gerard, Harry en Everard Smit v.l.n.r.slaan de handen ineen. De drie broers In de veertien jaar dat Paul Smit rd genoemd, richtte in 1919 de drukkerij op. Drie jaar la- waren van jongs af aan actiefin het bedrijf Harry was de krantenman, Everard nu directeur is, zijn veel vernieu- gaf hij de eerste Soester Courant uit. en Gerard bemoeiden zich hoofdzakelijk met de drukkerij. wingen doorgevoerd. aar Baarn vertrok. Hen belang- jk voordeel was dat het huis over bn ruim atelier beschikte, waar oor drukkerij en uitgeverij verder nden groeien. Het houten ge- duwtje verhuisde mee en werd in e tuin geplaatst, waar het nog ruime tijd dienst deed voor de óslag van papier. >e tuin van "Buitenzorg" strekte ch destijds uit tot de Van Weede- ïaat en enige jaren later werden aar enkele nieuwe winkelpanden srgezet. Oudere Soesters herin- eren zich ongetwijfeld nog de inkels van de fa. Van Hall en an de Pol. De drukkerij groeide Ltussen maar door, wat tot diver- i:verbouwingen leidde. Eenmaal leurde dat zelfs volgens een wel réi oorspronkelijke aanpak: om e bestaande drukkerij werd een ïheel nieuw pand gebouwd, aarbij de drukkerij intact bleef, >dat het werk niet behoefde te agneren. Toen de nieuwbouw ïltooid was kon de oude drukke- j worden afgebroken. Het ge- iw was aanvankelijk bereikbaar a een gang tussen de nieuwe inkelpanden door; later werd de obrgang uitgebouwd tot een LOdera kantoor. idere bladen it beperkte zich in die jaren rigens niet uitsluitend tot de jave van de Soester Courant, c andere bladen, zoals de irnse Koerier, de Gooische want, de Gooi- en Eembode, (Utrechtse) buurtblad voor itevrouwen rolden er van de evenals het geïllustreerde De Kunst, de Tramkrant voor isterdam, de Bilthovense Cou- en de Courant voor Maars voor de Tweede Wereldoor- iverschenen in Soest nog diver- in of meer "concurrerende" ikbladen, zoals de Soester rier, Eemland, de Soester Post loliek gezind), en het Soester iwsblad (protestants-christe- i. Smit nam de beide laatste ti- over, met behoud van hun identiteit", die overigens slechts iting kwam in het hoofdarti- •p de voorpagina, want voor ;t zagen de kranten er vrijwel :ies eender uit als de "neutra loester Courant, waarin ze na >orlog volledig opgingen. Tientallen jaren was Drukkerij Smit bv (én dus ook de Soester Courant) gevestigd in Buitenzorg. In de be ginjaren was de villa vanaf de Van Weedestraat zicht baar. Later werd het pand onttrokken door de nieuw bouw van de winkels van Van Hall en Van de Pol. De drukkerij was toen al rondom uitgebreid met on der meer het kantoor van de Soester Courant. Begin jaren tachtig verhuisde de drukkerij naar Amersfoort en vestigden de redactie en de advertentie-afdeling zich iets verderop aan de Van Weedestraat. Het geschrijf van Smit In de bezettingstijd maakte de Soester Courant de donkerste pe riode in haar bestaan door. De pennenvruchten van G.J. Smit, die van zijn hart geen moordkuil maakte en vaak meer dan tussen de regels door liet blijken wat zijn gezindheid was, wekten o.m. de woede van de concurrentie. In die jaren verscheen ter plaatse ook het blad "De Soester", waarvan de redactie werd gevoerd door een zekere Idenburg. Van deze was bekend dat hij, als NSB-er, voluit sympathiseerde met de Duitse be zetters en het geschrijf van Smit was hem dan ook allerminst wel gevallig. Het staat wel vast dat dit mede de oorzaak is geweest van het ver schijningsverbod dat de Soester Courant in september 1941 door de Duitse bezetter kreeg opge legd, overigens samen met de Baarnsche Courant, die ook niet Duitsgezind was. G.J. Smit moest daarvoor bij de bezettingsautori teiten in Den Haag op het matje komen. De Soester Courant van 26 september 1941, waarin Smit de lezers al uitlegde waarom de krant door de papierschaarste slechts een beperkte omvang had, was tevens de laatste die in het openbaar verschijnen mocht. Des te meer vreugde moet het Smit hebben verschaft dat hij, di rect bij de bevrijding op 5 mei 1945, al het eerste naoorlogse nummer van de Soester Courant kon laten verschijnen. Aan de voorbereiding daarvan was in het diepste geheim gewerkt en aan vankelijk was het ook de bedoe ling dat deze bijzondere uitgave van de Soester Courant kort na Dolle Dinsdag (september 1944) zou plaatsvinden. De geschiedenis is bekend: het zou nog acht maan den duren voordat ook dit deel van Nederland bevrijd was en de Soester Courant weer terug was van "weggeweest". Gouden eremedaille De vrije tijd die Smit tijdens het verschijningsverbod ongewild ter beschikking kreeg wërd overigens goed gebruikt, bijvoorbeeld met het drukken van bonkaarten en valse indentiteitspapieren ten be hoeve van het verzet en de onder duikers. Dat leidde er jaren later - in 1970: bij het 50-jarig bestaan van de drukkerij - toe dat burge meester Bentinck Smit Sr. een gouden eremedaille kon overhan digen, mede uit erkentelijkheid voor zijn respectabele houding tij dens de oorlogsjaren. Wanneer de tweede generatie Smit - de drie broers Harry (1923), Everard (1924) en Gerard (1925), meestal aangeduid met hun initia len H.E.J., E.G.A. en G.A.M. - precies mede aan het roer van de florerende uitgeverij/drukkerij kwam te staan is niet meer exact te achterhalen. De oudste twee kwamen al voor de oorlog in het bedrijf te werken; de jongste eni ge tijd later, nadat hij tot 1949 als militair in Indië had verbleven. De zonen leerden het vak "van onderaf', maar kregen algauw mede-verantwoordelijkheid te dragen voor de afdelingen drukke rij en uitgeverij. Smit Senior leg de zich na de oorlog voornamelijk toe op de redactie van de krant, zijn ware hartstocht, waarvan hij vanaf de oprichting het karakter had bepaald en hij bleef dat doen tot zijn heengaan in 1977, op 85- jarige leeftijd. Een van de hoogtepunten is de ge schiedenis van drukkerij/uitgeve rij Smit was ongetwijfeld het 50- jarig jubileum van de drukkerij, waar Smit Sr. - we schreven het al - door de burgemeester werd "ge ridderd". Vele honderden Soes ters, uit alle hoeken en lagen van de plaatselijke samenleving, kwa men op de receptie hun gelukwen sen aanbieden en ook toen bleek eens te meer welke bijzondere plaats de Soester Courant in het Soester leven was gaan innemen. Voor de wind Sindsdien is het de Soester Cou rant als plaatselijk weekblad voor "de wind blijven gaan. De uitbrei ding van de drukkerij - die door allerlei technische vernieuwingen en de introductie van offset een periode van grote bloei door maakte - leidde de jaren door tel kens tot kleinere of grotere ver bouwingen van de oude villa en de aanpalende kantoren, tot het echt niet meer kon en er definitief gezocht moest worden naar een ander onderkomen voor het be drijf, ook al omdat de oude ge bouwen plaats moesten maken Lees verder op pag. 9 De derde generatie

Soester Courant | 1997 | | pagina 7