[Jlï lïN. Krantenbezorgers in nieuw jasje Danscentrum Gerla quaei 220.°° t 235.- HUIS (VER)KOPEN KLAREN TROMP \NAF IDE c h t 1 'Meningen van lezers' 12 Vz jaar getrouwd? pKLWHAMEf Zandverstuiving aardkundig monument Kiosk-houder boos over tent 'hobo's' 1 ACTUEEL 035-6027493 Visser: 'Monumentbenoeming van duinen is grote onzin' Diverse computer bureaus i PAGINA 2 WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1997 SOESTER COURANT PAGINA 3 5 - 601 24 77 VALZAAK BIEDINGEN! SER EN RZIJN O UUR ATIES STORE HOBBY M/V I) ll-RK Waardering voor 'laatste schakel' in nieuwsvoorziening Vier uw feest in een originele Amsterdamse entourage! Schaakschool Soest SCHAKEN VOOR KINDEREN 0653 - 26 41 15 Provincie op de bres voor stuifzand; paneel in duingebied Provincie: "Die meneer krijgt juist een heel goede dag' kwaliteits kleurenfol SOEST VASTGOED ADVISEUR ...- e* KLAREN TROMP 'Feestje voor bla-bla-Blokland' Ml vlees of vis?"0nze heerlijke slib-tongen? Onze beroemde spies van 1 meter? Het blijft genieten! «7SQEST ONGEWOON WONEN GEWOON MEENEMEN *Specialist+ Ook voor service moet u bij ons zijn .00 - 17.00 uur ïO uur. i7b, Soest 45 isico. Het kost je el meer worden, at je besluit een iserve te steken, eding, maar wel ale Reserve kiest, idel. anvragen. Als je loede indruk van Ie mensen die al ter dal ons werk I vrijblijvend is. Imacht zorgt de beveiliging van tie bij rampen- snood. |io Soesterberg, huis. js op je collega's taken zijn zwaar n professioneel n naast je baan. in twee doorde- tngeveer150 uur d. Dm. Het is niet 'eest; wij zorgen leid je vrije tijd ppelijk, sportief Daarvoor kun je 1 VEILIGHEID 75 Jaar in het nieuws! Dat staat de Soester Courant op 24 augustus. Al bijna driekwart eeuw staat deze zelfstandige, lokale krant midden in de Soester sa menleving. Het bijzondere jubileum is aanleiding voor een spe ciale editie, die eind augustus verschijnt, en een reeks van activiteiten die zich over de komende maanden zullen uitstrekken en waarbij de inwoners van Soest en Soesterberg in het algemeen en de le zers in het bijzonder zullen worden betrokken. In deze rubriek wekelijks aandacht voor de festivi teiten, wedstrijden, prijsvragen en activiteiten die de Soester Courant in petto heeft. Sinds zaterdag, toen het jubileum nummer van de Soester Courant verscheen, lopen alle vaste bezor gers van deze krant in een spiksplin ternieuw, donkerblauw jack en dra gen ze een blauwe pet of, beter ge zegd, 'cap'. Het hoofddeksel en de jas vormen het verjaardagscadeau van de directie van de 75-jarige Soester Courant voor de jeugd die de laatste, maar onmisbare schakel vormt tussen het nieuws-op- straat en het nieuws-in-de-huiskamer. Zowel de jas als de 'cap' is bedrukt met de kop van de Soester Courant, voor zien van de slogan '75 jaar in het nieuws' dat in dit jubileumjaar wordt gevoerd. Het geschenk is niet alleen een vriende lijk gebaar, maar vooral een blijk van waardering voor het belangrijke werk dat deze jonge knapen en meisjes onder de stralende zon, maar vaak ook bij re gen, hagel en wind verzetten. Fotowedstrijd In de jubileumkrant van afgelopen za terdag werden onder meer de winnaars van de fotowedstrijd bekend gemaakt. Zij waren van te voren reeds ingelicht en worden binnenkort benaderd voor het in ontvangst nemen van hun prijs. (Uiter aard geldt dit ook voor de drie winnaars van de verhalenwedstrijd). Alle deelne mers krijgen hun ingezonden foto's te rug. De redactie hoopt dit zo snel mo gelijk te regelen. Voor onze jubileumuitgave, die af- gfelopen zaterdag bij onze abonnees is bezorgd, vroegen we lezers hun mening over de Soester Courant in 25 woorden weer te geven. Met 58 reacties was de reponse naar onze smaak bijzonder groot. De 'meningen' werden zoveel mogelijk door de jubileumkrant verspreid. Met uitzondering van de reacties van de bur gemeesters Hans de Widt van Soest en Paul Scholten van Arnhem (die we op pagina drie plaatsten) hebben de opma kers een willekeurige greep gedaan uit de lange lijst van 'meningen'. Helaas was er geen ruimte om alle inzenders 'aan het woord te laten'. Toch willen we u hun mening niet ont houden. Daarom publiceren we ze hier onder alsnog: "De Soester Courant is voor mij een mo ment van ontspanning, een prettige men gelmoes van koe-op-rails berichten en politiek gerollebol op dorpsniveau. Ad van den Herik "Een heerlijk plaatselijk blad, gevuld met 'wel en weetjes'. A Is je op de hoogte wilt blijven een 'must'. Voor mij al 47 jaar lang!" S.A. van Calck, lezer "Een wekelijks overzicht van hetgeen zich in Soest afspeelt; Uitnodigend en ondersteunend aan het verenigingsleven. Soms kritisch, maar meer nog enthou siasmerend en vrijheid gevend aan deze verenigingen. René van Hal, Ouderman Groot Gae- sbeeker Gilde "In de microkosmos die Soest is, weer spiegelt de Soester Courant wekelijks het wel en wee, de vreugde en het verdriet van deze samenleving. Proficiat!" H. Goddijn, pastor Maria-parochie "Toen ik ingezetene van Soest was: infor matie. Nu, wonende in het verre noor den: pure nostalgie. Ik lees nog altijd de krant en kijk er echt elke week naar uit!" mw. P.J. Oranje (Roden) "De Soester Courant moest nog een heel klein stukje groter worden, dan konden ze het summiere toegeleverde sportvis- nieuws van de hengelsportvereniging De Snoekbaars in zijn geheel vermelden. M. Mosk, voorzitter HSV De Snoek baars Deze courant is de enige die al jaren, door mijn grootouders al, in mijn fami lie gelezen wordt. Zelfs nog door mijn ouders die nu in Assen wonen. Besseline M. Gerritse-van Ee, gemeen teraadslid CDA "Een krant met een eigen gezicht, scherp oog voor detail, gevoelige neus voor nieuws, luisterend oor voor achtergrond informatie en zeker niet op haar mond je gevallen. Anita Hilhorst, pr-medewerkster MC Molendael "De Soester Courant is onmisbaar ter ondersteuning en begeleiding van goed samenleven, bevordert wederzijds res pect, activeert Soesters zich in te zetten voor vrede, gerechtigheid en milieu. W.M. van den Bergh, lezer "Voor ons is de Soester Courant een ge waardeerde, betrouwbare en neutrale bron van informatie over het reilen en zeilen van burgers, politiek en overheid in onze gemeente. Het bestuur van de Bewonersvereniging Soest-Zuid "Met name voor de oudere Soesters het belangrijkste nieuwsblad voor gespreks stof. Daarom lees ik ook de Soester Cou rant. mw. J.J. Visscher, alg. dir. SZS (Molen schot) "De Soester Courant houdt ons zeer goed op de hoogte over alles wat er in en rond om Soest gebeurt. Kortom 'n fantastische onmisbare streekkrant. Proficiat. Conny Vink, zangeres "Altijd weer vol van lezenswaardige en professioneel vergaarde - ook kerkelijke Soester wetenswaardigheden van verle ien én heden, voorzien van het (Aad) Poststempel, als keurmerk van het ware, met interviews een dagblad waardig. ds. J.W. Huisman, voorzitter Raad van Kerken Soest "Zeer nuttig blad. Geeft op prettige wij ze goede informatie over de Soester ge meenschap, draagt wezenlijk bij tot de instandhouding en verbetering van de samenhang der gemeenschap. mw. A.H. Hdegen-Dijkhof, al 45 jaar abonnee "De Soester Courant hoort bij mij, Soes ter knol, zoals ik als juf bij de basis school hoor. Onafscheidelijk tot het echt niet verder kan. mw. D. Smoorenburg, onderwijzeres PWA-school "De Soester Courant is voor het dorps huis een ideaal medium om aan activi teiten en evenementen ruchtbaarheid te geven. Adequaat, altijd paraat, dankzij de heer P. Taai te Soesterberg. J.C. Keiler, bestuurslid dorpshuis Burg stede 2 dagen pet week geopend. 035-601 27 39 Soesterbergsestraat 188 - Soest Iedere vrijdag vanaf 17.00 uur open huls. Nu ook mogelijkheden om prijsgunstig te eten. leeftijd: 6 -16 jaar 12 september starten er nieuwe groepen om 17.00 en 18.30 uur. Info en aanmelding: De Lange en de Korte Duinen zijn na de Grebbeberg het tweede ge bied in Nederland dat is uitgeroe pen tot 'aardkundig monument'. De benoeming geeft aan dat het betref fende natuurterrein behouden moet blijven. Commissaris van de Koningin jhr. dr. P.A.C. Beelaerts van Blokland, die be zig is aan een afscheidstournee door de provincie Utrecht, onthult op zaterdag 6 september een informatiepaneel bij de Lange Duinen. Daarmee wordt visueel aangegeven dat'beide zandverstuivingen 'aardkundig monument' zijn. Op het paneel is onder meer te lezen hoe de bij zondere gebieden zijn ontstaan. Het zand is tienduizend jaar geleden tij- "Ze zijn gewoon voorbijgegaan aan een horecaman die veel pacht moet betalen, de rommel moet opruimen en de wc's schoon moet maken." De Soester C. van den Brul heeft geen goed woord over voor de gemeente en de provincie. Op een steenworp afstand van zijn kiosk bij de parkeerplaats aan de Foekerilaan verrijst zaterdag een grote tent. Daarin worden alle officiële genodigden ont vangen, die getuigen zullen zijn van de onthulling van een informatiepaneel door jhr. dr. P. Beelaerts van Blokland, de commissaris van de koningin in de provincie Utrecht. Het heeft allemaal te maken met de benoeming van de Lan ge en de Korte Duinen tot 'aardkundig monument'. "Vlakbij mijn kiosk mogen die bobo's daar champagne en zo gaan drinken. Daar had ik ook voor kunnen zorgen, maar ze hebben me niet eens gevraagd," aldus een boze Van den Brul. Hij voelt zich gepasseerd. Sinds 1982 runt hij met zijn vrouw Bep de kiosk, daarvoor had het echtpaar al jarenlang de kiosk in het Soester Natuurbad. "Ik loop al lang genoeg mee in de horeca. Ik kan ook voor champagne zorgen, ik kan ook een cateringbedrijf inschakelen, maar ze lopen over me heen alsof ik een kleine jongen ben." Toen Van den Brul hoorde dat er vlak bij zijn kiosk een tent zou worden neer gezet, vervoegde hij zich meteen bij de gemeente. "Ze zeiden: sorry, niet aan COMBI VAN ESSEN FANTASTISCH IN FOTO IN VIDIO Zuidpromenade 15, Soeet .Tel.-- 601 28 74 Clubs voor: - Beginners - Gevorderden - Vergevorderden - Zeer vergevorderden - Wedstrijdtraining Uiteraard voor elk wat wils: - jeugd - echtparen jongeren 20 tot 35 jaar (partner niet nodig) - kinderclub op woensdag middag (8 tot 12 jaar) - (beginners - gevorderden) EEN COMPLETE CURSUS VOOR SLECHTS PER PERSOON! INSCHRIJVING-INFORMATIE dagelijks (behalve op zondag) van 17.00 tot 20.00 uur Telefoon 035- 602 28 11. Langskomen kan natuurlijk ook en wel elke ma.-, wo.- en vrijdag t/m wo. 24 sept. van 19.00 - 20.00 uur in ons danscentrum aan de Alb,. Cuyplaan 198b te Soest. Klaren Tromp in Soest en Soesterberg. Dat is makkelijk voor iedereen die zijn huis wil verkopen, of een woning zoekt in deze omgeving. Het aanbod vindt u in de vitrines aan de Rade- makerstraat te Soes terberg en de Van Weedepassage in Soest. En op ons kantoor aan de Burg. Grothestraat 54. Uw huis melden wij ook op het Koophuisnet. Gratis, met foto en in al z'n glorie. Toeganke lijk voor iedereen die op zoek is naar dat ene huis. Elke dag, ook in 't weekend, alleen bij Klaren Tromp. Waarom zou "u moeilijk doen als het ook beter kan? Bel ons voor een 602 74 93. Wij maken er meer van! Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 onroerend goed Bemiddeling o.g. Hypotheken Huur-Verhuur Bouwkundig advies Interieurontwerpen Projectinrichtingen gedacht. Hadden ze me maar gebeld. Ik heb een koek-en-zopie tent, maar ik had ook alles voor ze kunnen versieren." Provincie Het is overigens niet de gemeente, maar de provincie die de tent laat neerzetten. "Die meneer krijgt denk ik juist een heel goede dag," reageert een woordvoerster van de provincie. Ze doelt op de rond leidingen die de provincie 's middags doorlopend houdt voor belangstellen den. Die kunnen in de tent weliswaar een tentoonstelling over het duingebied bezichtigen, maar krijgen geen con sumpties aangeboden. Daarvoor kun nen ze in de kiosk terecht. Dat er champagne wordt geschonken, spreekt de woordvoerster met klem te- Soester C. van den Brul van de kiosk bij de parkeerplaats aan de Foekenlaan voelt zich gepasseerd. Foto: Aldo A llessie gen. Van de 150 genodigden komen er naar verwachting ongeveer zestig. Zij verzamelen zich 's ochtends in het ge meentehuis, waar het officiële gedeelte - met onder meer toespraken van Beelaerts van Blokland en deskundigen - en worden vervolgens met paard en wagen naar de Foekenlaan gereden. In verband met de onthulling van het in formatiepaneel worden ze ontvangen in de tent en krijgen ze een hapje en een drankje. Vanuit de tent starten ook de rondleidingen die de provincie heeft georganiseerd. "Grote onzin," vindt fractievoor zitter Jan Visser van Groen- Links-Progressief Soest het feest je van komende zaterdag, waarbij de Korte en Lange Duinen wor den uitgeroepen tot "aardkundig monument". Hij is zeer veront waardigd over de manier waarop de provincie een en ander wil vormgeven. "Ik vind het prima om de duinen op te waarderen tot een monument, maar waarom moet dat gepaard gaan met al die overdadige bla-bla-toe- standen? Daar zit toch niemand in Soest op te wachten?" aldus Visser. Met afgrijzen heeft hij kennis geno men van het programma, dat van 's morgens 9.45 uur tot 's middags 13.15 uur duurt, compleet met toe spraken in het gemeentehuis, een diaserie, een gratis busritje, een tent met drankjes en hapjes in de duinen en de onthulling van een paneel met muzikale omlijsting. "Dat kost alles bij elkaar handen vol geld, en waarom? Alleen maar om Beelaerts van Blokland (de binnen kort vertrekkende commissaris van de Koningin in Utrecht, red.) vrolijk uit te kunne^" wuiven?" Visser over weegt zaterdag wel aanwezig te zijn, maar dan met een spandoek met het opschrift: "Bla-bla-Blokland". "Als de provincie écht iets wil doen voor het Soester landschap, laten ze dan eindelijk de Eem eens opknap pen, zodat we daar weer zwemmen en vissen kunnen. Als je proclameert dat de duinen voortaan een aardkun dig monument zijn, dan hoeft dat toch geen cent te kosten. En dat ge beurt allemaal van ónze belasting centen," aldus Visser. "Voor mij is dit echt the limit..." BAR,GRILL RESTAURANT (41 onze gerechten ookom aftehalen.) De Lange Duinen ontstonden tiendui zend jaar geleden tijdens de laatste ijstijd. Foto: Aldo Allessie dens de laatste ijstijd afgezet door de wind. Aan de opvallende hoogteverschillen en de variaties in de samenstelling van de bodem kan men zien dat het om een oud gebied gaat. Vandaar de benoeming tot 'aardkundig monument'. Op deze manier wil de provincie meer aandacht vragen voor de duinen. Voor het mid delbaar onderwijs zijn folders en een dia-serie over de aardkundige waarden van het gebied beschikbaar. Vandaag de dag komt stuifzand nauwe lijks nog in het binnenland voor. Het geeft aan dat Soest twee unieke duinge bieden binnen haar grenzen heeft liggen. In voorgaande eeuwen waren er meer van dit soort zandverstuivingen te vin den in ons land. Net als het duinzand aan zee zijn de zandverstuivingen in Soest voortdurend in beweging. In de Lange Duinen heeft de gemeente enkele jaren geleden een wal opgeworpen om te voorkomen dat het zand verder het bos indringt. Ook wordt regelmatig de vegetatie in het ge bied verwijdert, zodat het unieke gebied niet dichtgroeit. In dat verband zijn re creanten in de duinen van harte wel kom. Door op het zand te wandelen houden zij de vegetatie in toom. Komende zaterdag zijn er tussen 14.00 en 17.00 uur doorlopend rondleidingen in de Lange Duinen. Belangstellenden kunnen zich verzamelen bij de parkeer plaats op de Foekenlaan. De Grebbeberg had in 1995 de 'pri meur' om uitgeroepen te worden tot 'aardkundig monument'. De zuidflank ontstond in de voorlaatste ijstijd, inmid dels zo'n 150.000 jaar geleden. deze kost maar Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum SOEST Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 1997 | | pagina 3