Aan 'communicatie' met de burgers kan Soest nog heel wat verbeteren y0 Rekenkamer trapt met kritiek op voorlichting op gevoelige tenen Kom Ihaar Schoemaker keukenapparatuur. 1 ACTUEEL T >AG r Hulde voor Marijke v.d. Berg bij 40-jarig jubileum eiipert Omwonenden niet echt blij met kunstwerk Molenstraat Gemeente geeft gulden per inwoner voor hulp Kozle PAGINA 6 WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1997 SOESTER COURANT PAGINA 7 stalen rgkosten! Publieksavond over rapport Rekenkamer 6012372 itspecialistü ■[ftcji/ert' )gfjo£//t£ Hoe u ook wilt wonen. Er is maar één Hypotheken Dat is zeker. Drukke receptie in de Soester Duinen Geprikkelde discussie in commissie ABZ Expert gaat niets te ver. SCHOEMAKER Geen andere plek voor Dennennaalden' Raad unaniem akkoord met 43 mille' The Talk of jj the Town Reken maar... lag: (ORDELIG - stroganoff. lag: lLLEN we weer \MPOT 1 - tel. 601 24 25 derdag t/m zaterdag graag. groeit automa- ct, een persoon- nu terugkoppe- raject zien onze aken oppakken, ok ons handels- STg] onderlijk luxe aaiebostuin. Een villa ruimte en comfort m2 met open haard, aaratuur, toilet en hal. 5 m2 en 2 ruime slaap- douche, separaat toi- (incl. garage). Totaal lijke en rustige woon winkels en prachtige alles zit u ook nog op onder andere knoop- __WS1 is en garage, in fraai gedrapeerde inenshuis verrassend aardpartij, fraaie mar en het sublieme uit- euken, bijkeuken, toi- )ing: 3 slaapkamers, 2 mte, toilet en vide met MSI net eigenzin- d: de schitterende L- n tuinniveau en heeft as. Licht en weelderig Ier belemmering door en tikje apart. Indeling parketvloer en open entree en hal. Tuin- ;kmr en hal. Uitermate olijft grotendeels ach- aud circa 600 m3. Bent n voor een afspraak. ZS En daar waren ze weer... de brieven aan hel gemeentebestuur die nooit of veel te laat beantwoord worden. Het immer terugkerende verwijt moet zo langzamerhand zijn uitge groeid tot een eeuwigdurende frus tratie voor burgers en bestuur, want er schijnt geen oplossing voor te be staan. En was dat nu maar het enige wat er mis is in het "communicatiebeleid" van de gemeente, want dan zou het nog wel meevallen. Maar op de publieksavond over het Rekenkamer-rapport over de Voorlichting - onder leiding van Reken- kamervoorzitter Jan Visser - klonk nog veel meer kritiek, ondanks het feit dat in het rapport zelf wordt geconcludeerd dat er in het algemeen tevredenheid heerst over de gemeentelijke voorlich ting. Namens de bijstandsvrouwen liet Olga Duijm bijvoorbeeld weten dat deze "doelgroep" beter bij de voorlichting betrokken moest worden, omdat die vaak meer kennis van zaken hebben dan sommige ambtenaren. De vele "inval lers" bij de Sociale Dienst blijken zelf dikwijls niet goed voorgelicht te zijn, waardoor bepaalde regelingen niet goed worden toegepast. Praten tégen B. W. Soesterbergs Belang deed bij monde van de dames Hoekstra en Lensink sug gesties voor een betere opzet van het "Praten met B. W.". Daar zou volgens hen ook gediscussieerd moeten kunnen worden over zaken die nog moeten gaan spelen, zonder dat er al sprake is van afgeronde ideeën. "En het is meestal meer praten tégen B W. dan praten mét...," aldus mevroüw Lensink. "Het komt allemaal van één kant." Wethouder Neks Blommers - de enige die zich van het College verwaardigde om deel te nemen aan de discussie - vond het idee van "open onderwerpen" de moeite van het overwegen waard. Dat de antwoorden altijd zo'n beetje hetzelfde zijn is volgens haar te danken aan het feit dat ook de vragen telkens op hetzelfde neerkomen. "Nee," klonk het spontaan van de tribune, "dat is omdat ze nooit worden opgelost!" "We künnen ook niet veel oplossen," ant woordde Blommers. "Er zijn kennelijk eeuwigdurende problemen die steeds bïijven irriteren, zoals lawaaioverlast en eenden in Overhees. Dat geeft ons ook wel eens een machteloos gevoel..." Volgens het GPV-raadslid Wiebe Mei lof moesten de burgers het gemeentebe stuur ook een beetje ruimte gunnen. "Er wordt zoveel van B. en W. verwacht, daarom blijven ze altijd aan de voorzich tige kant. Als ze in het openbaar mee- filosoferen en vrijuit spreken lopen ze het risico dat de kranten dat presente ren als een visie." Applausje Het gemeentebestuur kreeg op voorstel van dhr. De Wind (lid bondsraad Con sumentenbond) een mager applausje voor het feit dat de belastingtarieven in Soest "gunstig tot zeer gunstig" zijn be oordeeld, maar dhr. Verheul gispte de Rekenkamer voor een aantal onbegrij pelijke afkortingen in het rapport. Hij constateerde dat de Rekenkamer zich niet door deskundigen had laten bij staan en bood als PR-expert zijn dien sten aan. Een andere deskundige - oud-voorlich ter J. Mastenbroek uit Amsterdam, die als "columnist" was aangekondigd - raakte in een humoristisch betoog diver se eieren kwijt. Zo vond hij het Reken kamer-rapport "een beetje een inteelt- verhaal", omdat de geraadpleegde lite ratuur alleen bestond uit gemeentelijke nota's. Hij constateerde verder "een overvloed aan misverstanden" in het rapport en stelde vast dat het in Soest "heel vreselijk" gesteld was met de com municatie (volgens hem een betere term dan het ouderwetse voorlichting). Het ging volgens Mastenbroek ook om in formatie (van de burgers) en om PR, waarbij een beetje gemeentelijke propa ganda (promotie) van hem best mocht. Decentralisatie van de voorlichting was volgens hem een goed instrument, maar ook voor de centrale voorlichting zag hij een duidelijke taak. Speciale dribbel Meer dan over voorlichting moest het volgens hem gaan over "praten met de burgers". "De gemeenteraad staat vaak droog en lijdt aan 'eilandisering'," aldus Mastenbroek. "Als ze eenmaal in de raad zitten krijgen veel mensen zo'n spe ciale dribbel - 'godgod, wat zijn we be langrijk' - als ze met een dossier onder hun arm lopen." Bij de communicatie zou het "gedragselement" een veel gro tere rol moeten spelen en hij pleitte ook voor trainingen in nonverbale commu nicatie voor het hele gemeente-appa raat. "Communicatie maakt het leven leuker, de wereld mooier en het kost geen geld..." Op de vraag of een burger het recht op informatie kan afdwingen bij de ge meentelijke overheid - gesteld door Ammy Langenbach van Vluchtelingen- Werk Soest, die liet weten dat ze soms "helemaal gek" werd van het gebrek aan communicatie - gaf Mastenbroek ten antwoord dat ze in dat opzicht alleen een beroep kon doen op de (veronder stelde) "ethiek" van het gemeentebe stuur. Volgens de heer Maurits (van de com missie Ouderenbeleid) waren het voor al ouderen die de dupe worden van het gebrek aan informatie over allerlei rege lingen en de veranderingen daarin, en volgens seniorenvoorlichter Ten Hui sdier zou de gemeente meer rekening moeten houden met verschillen in oplei ding, leeftijd etc. 'Personele problemen' De "personele problemen" bij de voor lichting kwamen zijdelings ook nog even ter sprake. Maurits vond dat het rapport open deuren intrapte, "want heel Soest weet dat het erom gaat dat twee men sen niet met elkaar door één deur kun nen." De heer Groen (SWOS) stelde met verbazing vast dat een van de be langrijkste betrokkenen - de centrale voorlichter Ben van Os - niet eens aan wezig was. "Of mocht-ie soms niet?" Ammy Langenbach stelde nog voor om de politieke behandeling van het Reken kamer-rapport (dat van het College al leen in de commissie ABZ ter sprake mocht komen) uit te stellen, zodat er vanuit diverse invalshoeken ingesproken kan worden. Eén aanwezige beweerde dat het Bongerd-plan (jongerenhuisves ting op het voormalige Schakel-terrein) allang gerealiseerd had kunnen zijn als de gemeente zelf geen informatie had achtergehouden, wat 'verder geen reac tie opleverde. gere wijkraad in het vliegdorp altijd veel beter geïnformeerd werd dan haar ver eniging, die toch een beetje de opvolger van die wijkraad is. "Nu zijn we net de tectives die er maar achter moeten zien te komen wat er in Soesterberg te ge beuren staat, bijvoorbeeld over de ver breding van de A-28..." Gespreksleider Jan Visser liet na om aan de discussie algemene conclusies te ver binden. Wel liet hij weten teleurgesteld te zijn over de beslissing van B. en W. dat het rapport alleen in de commissie ABZ besproken zou worden. "Ik_ vind dat zeer jammer, maar we gaan het ge vecht graag aan, ook in de raad. Ik hoop in elk geval dat het rapport niet ergens onder in een la belandt en dat het Col lege er bij de begroting echt iets mee doet." Als u een huis vindt dat precies bij u past, wilt u natuurlijk ook een hypotheek die bij u past. De Hypotheker is daarvoor het meest aange wezen adres. Niet alleen om de juiste hypotheek te vinden. Maar ook voor het kosteloos begeleiden van het hele koopproces. Vanaf de eerste oriëntatie tot en met de sleutelover-* dracht. En van de taxatie tot de loonbeschikking. Wat uw wensen ook zijn, bij De Hypotheker bent u zeker van een zorgeloos geregelde hypotheek. Soest, Steenhoffstraat 66, 035 - 6036000 Detectives Olga Duijm hekelde nog even de "illu sie" van inspraak, die sommige mensen wordt gegeven terwijl ze de achterlig gende stukken nooit te zien krijgen, en mevrouw Lensink (Soesterbergs Be lang) stelde met spijt vast dat de vroe Een beetje op de tenen getrapt. Zo reageerde het College van B. en W. maandagavond in de raadscommis sie ABZ op de tamelijk onverholen kritiek op het gemeentelijk voor lichtingsbeleid, verwoord in het rap port van de Rekenkamer. Het Col lege neemt de aanbevelingen overi gens wel over, of zal er althans "re kening mee houden", zoals burge rmeester De Widt het omschreef. De meeste fracties hadden wat moeite met hun rol, omdat ze allemaal verte genwoordigd waren in de Rekenkamer, maar ook als "gewoon raadslid" wilden reageren. Rekenkamer-voorzitter Jan Visser, die sprak over een "bijzondere ervaring", was ontevreden over de hou ding van het College, dat tot dusver niet had gereageerd. Hij wilde dat het rap port in elk geval ook nog- in de commis sie Financiën aan de orde zou komen, "om na te gaan hoe het met al die ver schillende potjes voor voorlichting zit". Daardoor zou wellicht de verschijning van de voorlichtingskrant Op 't Hoogt in stand gehouden kunnen worden, want volgens Visser kan de voorgeno men bezuiniging van 50.000 gulden het blad de kop wel eens gaan kosten. De fracties leken zich allemaal wel in het rapport te kunnen vinden, maar wachtten ook met nieuwsgierigheid op de reactie van B. en W. Volgens Bart Krol (CDA) ging het vooral om de vraag hoe het voorlichtingsbeleid nu verder vorm moest krijgen, vooral ge zien de spanning tussen centrale en ge decentraliseerde voorlichting. "We moe ten er nu echt wat aan doen, omdat we in 1991 een veel te wijde zak hebben gecreëerd." Ook Wiebe Meilof (GPV/ SGP/RPF) wilde expliciet van B. en W. horen wat zij aan het "veranderingspro ces" wilden gaan doen, "anders moeten we iets anders bedenken..." Meilof betwistte de conclusie dat er in Soest op een vreemde manier met de openbaarheid van gemeentelijke stuk ken wordt omgegaan. Volgens Kees Boerkoel (PvdA) was het onzin om gemeentesecretaris Wim de Kam bij elk punt als waakhond van de openbaar heid te laten optreden. "We moeten ge woon de algemene regel laten gelden." (Stukken die over personen gaan of fi nancieel schadelijk kunnen zijn voor de gemeente zijn van openbaarheid uitge sloten, voor het overige is in beginsel alles openbaar, red.). Geen zeurpiet Boerkoel verweet Visser dat hij in de voorgaande jaren nooit had geklaagd over het gebrek aan openbaarheid (Vis ser: "ja, ik ben geen zeurpiet die maar aan de gang blijft...") en dat de "perso nele problemen" (volgens het rapport door te weinig sturing) toch ook tijdens diens wethouderschap waren ontstaan, "ondanks zijn grotere betrokkenheid". Sander Brunekreef (VVD) vond dat er aan de voorlichting nog best wat te ver beteren was. "In de afgelopen zes jaar is er weinig vooruitgang te zien geweest." Als voorbeeld noemde hij dat de bewo ners van de P.C. Hooftlaan onlangs maar een dag van tevoren hadden ver nomen dat hun straat dichtging. Hij pleitte dan ook voor duidelijker en ac tueler informatie in Op 't Hoogt. Hij vond dat de middelen op dit moment onvoldoende professioneel gebruikt worden en pleitte alvast voor (weer) een politiek aanspreekbare wethouder voor Voorlichting (dus niet de burgemeester). Volgens Ank Hugen (BAM) moesten a le wethouders verantwoordelijkheid dra gen voor de voorlichting in hun porte feuilles. Burgemeester De Widt stelde in zijn reactie vast dat het experiment met de Rekenkamer van de commissie mocht doorgaan, met wat aanpassingen, maar vervolgens begon hij een aantal conclu sies van de Rekenkamer zachtjes af te kraken. Zo weersprak hij dat ér sprake was van een "drastisch" veranderd be leid en betreurde hij het dat de Reken kamer vooral had gekeken naar de "zen derkant", en niet naar de "ontvangers kant". Enquete "De pers is redelijk tevreden, maar het publiek?" aldus De Widt. "Waarom hebt u geen enquête onder de bevolking ge houden?" Hij vroeg zich ook af of de Rekenkamer de afgesproken bezuini ging van 50.000 gulden (op Op 't Hoogt) soms weer ongedaan wilde ma ken en vond het heel vervelend dat de namen van de ruziënde voorlichters in de pers waren gekomen, omdat in het Rekenkamer-rapport de identiteit van de betrokkenen "tussen de regels door" was prijsgegeven, ondanks dat hun na men niet werdén genoemd. "Uit PR- oogpunt is dat een slechte zaak," aldus de burgemeester. Ook beschuldigde hij Gratis Thuisbezorgen en Aansluiten (JJH van al uw apparatuur (op bestaande leidinaen), Schoemaker is specialist in inbouwap- i paratuur. Dat betekent dat u ook bij ons terecht kunt voor inbouw koel- 1 en vrieskasten, afwasmachines, mag netrons, fornuizen en afzuigkappen. Samen kijken we welke apparatuur het beste geschikt is voor uw situatie. We voeren alle gerenommeerde mer ken, zoals o.a. Atag, Bosch, Liebherr, Pelgrim en Sharp. Extra voordelig geprijsd. Gratis voor u geplaatst. En exclusief alle Expert voordelen, zoals een heel jaar lang gratis Expert All-Risks-Garantie. Kortom, bent u toe aan nieuwe appa ratuur, wees dan verstandig en kom bij ons langs. Dan vertellen we u graag meer. BURG. GROTHESTRAAT 9, SOEST. TEL: 035 6010344 Visser ervan dat deze het rapport van de Rekenkamer te veel naar zich toe had getrokken, omdat hij tegenover ambte naren over "mijn rapport" had gespro ken. Visser reageerde enigszins gekwetst op de kritiek van De Widt, die hij "mugge- zifterij" verweet. "Kan het niet een beet je positiever?" aldus Visser, "want dit is een beetje gezeur..." De Widt liet ove rigens weten dat het College de aanbe velingen zoveel mogelijk ter harte zal nemen en al begonnen is met ze in de praktijk te brengen. De Widt beloofde ook dat hij nog eens met deskundigen zou praten over een andere opzet van B. en W., zoals Boerkoel had gesuggereerd. Gemeentesecretaris Wim de Kam gaf inspreekster Olga Duym, die opnieuw had geklaagd over het gebrek aan infor matie bij de (tijdelijke) medewerkers bij de Sociale Dienst, gelijk, maar waar schuwde tegen het creëen van één "aan spreekpunt". "Dat lijkt wel mooi, maar iedere medewerker moet zich bewust zijn van zijn verantwoordelijkheid voor de voorlichting. Dat is de essentie van decentralisatie." Voortdurend afwegen De Kam maakte in een lang betoog ook duidelijk dat met openbaarheid van stukken niet versimpeld moet worden. "Het klinkt politiek wel gemakkelijk, maar het is een voortdurend proces van afwegen van belangen. Dat verschilt van zaak tot zaak en is moeilijk in regels te- vangen." In de tweede ronde laakte Visser nog de suggestie van De Widt over de enquê te, die volgens hem wel 40.000 gulden zou hebben gekost. "Dat moet je door een professioneel bureau laten doen." "Of door de VVD," repliceerde Brune kreef blijmoedig, refererend aan de door deze partij onlangs gehouden "enquête" in enkele winkelcentra. "Ja, dat kennen we," schamperde Visser. "Dan vraagt Blommers bij de supermarkt wie het bekendste raadslid is, en dan zijn het er nog maar een stuk of negen die haar naam noemen..." Over de "personele problemen" zei De Kam nog dat het volgens hem niet zo zeer een kwestie was tussen twee perso nen die het niet met elkaar kunnen vin den, maar een zaak van "samenspel" tussen centrale en decentrale voorlich ting. "Die grenzen kun je niet zomaar even verzetten." Hij beloofde overigens dat de ambtelijke leiding niet in het pro bleem zou berusten. Honderden Soesters, de meesten werkzaam in de bouwwereld, maak ten vrijdagmiddag hun opwachting in restaurant de Soester Duinen. Daar vormde Marijke v.d. Berg- Verkerk het stralend middelpunt van de receptie ter gelegenheid van haar 40-jarig jubileum. Marijke trad in 1957 in dienst bij de fir ma Gebrs. Swager, de voorloper van de bekende hout- en materialenhandel Marijke v.d. Berg-Verkerk en haar baas, dhr. Haringsma. Haringsma (sinds 1976) van de Parallel weg. Ze begon als jongste bediende en is sindsdien als secretaresse opgeklom men tot "rechterhand van de baas". Marijke is in het aannemerswereldje van Soest en omstreken erg bekend en ge waardeerd. Dat bleek wel uit de enorme belangstelling voor het feestje dat te ha- rer ere werd gevierd. Het kunstwerk "Verdwaalde den nennaalden" van Rein Tupker in de rotonde aan de Molenstraat oogst niet algemeen waardering. Toch zijn B. en W. niet van plan de plek of de groenvoorziening te veranderen. Een bewoonster had het College laten weten dat ze de plaats van het kunst werk slecht gekozen vond, omdat het midden op de rotonde omgeven wordt door hoge lantaarnpalen en verkeers borden. Het kunstwerk valt daardoor in het niet en de titel krijgt daardoor een ironische lading, aldus de briefschrijf ster. •Ze is ook niet te spreken over de be planting, bestaande uit een zgn. wild- bloemenmengsel, wat op dit ogenblik inhoudt dat het onkruid tot ca. 50 cen timeter hoog in het plantsoentje staat. Dat geeft volgens de briefschrijfster een onverzorgde indruk en bovendien ko men de wilde bloemen maar een paar maanden per jaar tot hun recht. Met lage groenblijvende heesters zou de aan blik van het kunstwerk al een stuk be ter worden, meent ze verder, maar er is eigenlijk een veel betere locatie voor de "dennennaalden": tegenover de ingang van de begraafplaats aan de Veldweg. B. en W. voelen daar niets voor. Ze zijn het er wel mee eens dat de lantaarnpa len en verkeersborden een "storend ele ment" zijn, maar de lantaarnpalen moe ten op die plaats gehandhaafd worden vanwege de sociale en verkeersveilig heid. De locatie is bovendien in overleg met de kunstenaar gekozen, evenals de beplanting. Volgens het College is het nog te vroeg om te beoordelen hoe het uitgezaaid kruidenmengsel zich zal ontwikkelen. De eerste twee jaar groeit er altijd een aantal ongewenste kruiden tussendoor, die naderhand wel verdwijnen. "Wij zijn voorstander van een sobere groenaan- leg, omdat daarmee juist de aandacht op het kunstwerk wordt gevestigd," aldus B. en W. U BENT OOK M HARTE WELKOM 00 TOT 14.00 UUR Zonder veel discussie heeft de ge meenteraad maandagavond in een extra vergadering unaniem zijn goedkeuring gehecht aan het voor stel van B. en W. om een gulden per inwoner af te staan aan de hulpactie voor Kozle. In totaal legt het ge meentebestuur van Soest 43.000 gulden naast de opbrengst van de inzamelingsactie. Het College had het hulpcomité dat bedrag al min of meer in het vooruit zicht gesteld, maar de formele instem ming van de raad nog niet gekregen. Nu gebleken is dat het comité met steun van de Soester bevolking al minstens zo'n bedrag bij elkaar heeft gebracht, besloot de raad de opbrengst te verdubbelen. Burgemeester De Widt beloofde de raad dat de hulp daar terechtkomt waar ze in Kozle het hardst nodig is. Het geld wordt overgedragen aan de sociale dienst in Kozle, maar pas nadat de of ficiële driemans-delegatie volgende week onder aanvoering van wethouder Ries van Logtenstein in Kozle is wezen kijken. T.z.t. zal de burgemeester aan de raad globaal verantwoording afleggen over de besteding van het bedrag. Globaal gesproken heeft de gemeente raad van Soest in deze raadsperiode - tot nu toe - drie grote bestuurlijke fouten gemaakt, om niet te zeggen blunders. De eerste is het schrappen van de vier de wethouder toen het huidige College van B. en W. werd geformeerd. De twee de is de instelling van de klankbord groepen over het verkeer. De derde is de Rekenkamer. Toen de vierde wethouder werd wegbe- zuinigd werd het hele welzijnspakket zo'n beetje gevierendeeld en voor de leeuwen geworpen. Intussen zien wij het Soester welzijnswerk: een rokende puinhoop. Maar bovendien werd bij voorbeeld de portefeuille van een oner varen wethouder als de arme Ten Hove zó veelomvattend dat zijn commissie vergaderingen stelselmatig uitlopen tot in de buurt van het middernachtelijk uur, wat trouwens ook geldt voor zijn ervaren collega Van Logtenstein. En de commissies zijn al zo slaapverwekkend! Het bezuinigen op de vierde wethou der heeft misschien een tonnetje of an derhalf aan besparingen opgeleverd, maar intussen al voor minstens een mil joen aan ergernis en slaapstoornissen veroorzaakt. Daar moet de coalitie bij de College-onderhandelingen volgend jaar toch maar 's over nadenken, vind ik. De tweede blunder van deze gemeen teraad - of van B. en W., dat laat ik maar in het midden - is het verschijnsel van de klankbordgroep. Deze verwerpelijke vorm van schijn-democratie en nep- medezeggenschap baarde het monster dat zij juist moest bestrijden: een ge meenteraad die ook niet meer weet hoe het verder moet en uiteindelijk maar wat doet, en een nog schrijnender ver deeldheid onder de betrokken burgers en buurtbewoners, die nog jarenlang kan doorzieken. De derde, de grootste en de meest ab jecte bestuurlijke "faux pas" van deze gemeenteraad is de Rekenkamer, waar van we hier vanavond allemaal getuige zijn. Ik weet niet meer wie of welke par tij het eerst met het zotte idee op de proppen kwam, dus ik kan helaas nie mand de schuld geven, maar ik kan geen stuitender voorbeeld bedenken van po litiek boerenbedrog dan het modieuze fenomeen van de Rekenkamer. Alleen de naam is al pure zwendel, want het is een feit dat deze Rekenkamer gewoon helemaal niet rekent, en waarschijnlijk niet eens kan rekenen. Zeg nou zelf: als je het gezelschap in ogenschouw neemt, dan ontkom je.maar moeilijk aan de in druk dat ze geen van allen echt tot tien kunnen tellen. Van sommigen weet ik dat trouwens pertinent zeker. Dus al leen daarom al hoeven we van dat gere ken weinig te verwachten. En dit zijn dan nog niet eens de allerdomste jongetjes van de klas...! De échte Rekenkamer - in Den Haag - is een onafhankelijke en deskundige in stelling, die het overheidsbeleid kritisch doorlicht en vooral kijkt naar wat er van alle mooie voornemens in de praktijk is waargemaakt en of het geld wel goed besteed is. Zo'n Rekenkamer tikt het kabinet zonodig op de vingers en spuugt, indien gewenst, ook de Tweede Kamer zonder schroom op z'n vestje. Kom daar in Soest eens om. De Reken kamer hier is samengesteld uit politici, die de uitkomsten van hun éigen beleid kritisch tegen het licht houden. U voelt wel: rechters die zichzelf berechten, controleurs die zichzelf controleren, daar zit een luchtje aan. Dus dat wordt nooit wat, want er valt van de Soester politici soms best wel wat aardigs te ver tellen, piaar dat ze beschikken over een grote dosis zelfkritiek, dat is mij nooit zo opgevallen. Je kon dus al voorspellen wat er gebeu ren zou toen de Rekenkamer aan de slag ging: niet de bedénkers van het be leid (de gekozen bestuurders in College en raad), maar de uitvoerders ervan (de ambtenaren) krijgen de schuld als het allemaal even niet zo lekker loopt. Kijk maar naar de voorlichting, het onder werp waarin de Rekenkamer van Soest zich de afgelopen maanden zo gretig heeft vastgebeten. Er is met de voorlichting in Soest heus niks mis, in elk geval niet zo veel als de Rekenkamer ons wil doen geloven. Welnee, er wordt regelmatig en op een redelijk goeie manier informatie ver schaft, vind ik, en de burgers hoor je daar ook nauwelijks over klagen, afge zien natuurlijk van de notoire zeurpie ten die altijd en overal wel wat te mekke ren hebben, zoals fietsfanaten, polder- fetisjisten, Rooie Vrouwen en Soester- bergers. Maar omdat de politici altijd graag hun eigen straatje schoonvegen wordt de aandacht van henzelf afgeleid en met opzet gericht op de collegiale binnen brandjes en loopgravenoorlogjes tussen de voorlichtingsambtenaren in dit huis, terwijl die intussen misschien al lang weer dikke maatjes zijn, en zo niet, dan maar niet. Wat zou dat nou, een beetje ruzie in de tent? Zou het dan bij die lui van de Rekenkamer thuis allemaal zo'n lollige boel zijn...? De hele opzet van zo'n Rekenkamer deugt natuurlijk van geen kanten. Al leen al het feit dat uitgerekend Jan Vis ser de aanvoerder is van het gezelschap had ons aan het denken moeten zetten. Over drie weken zwaait hij af en volgens mij vindt hij het zó erg dat hij als ambte loos burger door het leven moet, dat zijn vrindjes in de raad met die benoe ming nog gauw even zijn laatste wens hebben vervuld, zodat hij straks kan zeggen dat hij in al die jaren tenminste nog érgens voorzitter van is geweest, al is het dan maar van een Rekenkamer. Krijgt-ie daar misschien een aanvullend pensioentje voor, bovenop z'n AOW? Weet u waar een Soester Rekenkamer zich volgens mij nou eens over zou moe ten buigen? Over de herinrichting van de Van Weedestraat! Ik ken geen deer niswekkender voorbeeld van wanbeleid dan de .opknapbeurt die deze winkel straat ondergaat. De nieuwe kleren van de keizer, in optirna forma! De stoepen zijn geel, de fietspaden rose, het straat- meubilair groen en de parkeerstroken zwart met blauwe randjes, zodat het pijn doet aan je ogen, en bij mekaar kost het dik meer dan een miljoen, maar de vrachtwagens staan bij het laden en los sen nog gewoon pontificaal op de rij baan en je komt er dus nog net zo moei lijk door als toen de stoepen, de fietspa den en de parkeerstroken nog gewoon grijs en grauw waren. Er is niks veran derd, laat staan verbeterd, en een fat soenlijke rondweg lijkt verder weg dan ooit... En de politie doet er ook niks aan, want die heeft andere prioriteiten, zoals dat heet. Jaja, wachtlopen bij de cof feeshop zeker, of die zielige gabbertjes in Overhees een beetje opjagen... Een Rekenkamer die zich eens vastbijt in de vraag waarom de Soester politiek al ja ren niks creatiefs kan bedenken om de jeugd van de straat te houden, dat zou nog eens aardig zijn! Of een Rekenkamer die eens grondig uitvlooit waarom er al jarenlang, en ook binnenkort weer, miljoenen en miljoe nen in de sport in Soest worden ge pompt, terwijl er voor een ordentelijk project ter bestrijding van de eenzaam heid onder ouderen geen rooie rotcent afkan. Of een Rekenkamer die eens een afdoend antwoord geeft op de prangen de vraag waarom Soest een brandweer kazerne met gouden kranen nodig heeft, omdat geen zinnig mens kan be denken waarom zo'n functionele schuur anders zeven miljoen moet kosten. Dat krijgen de bibliotheek en C-drie bij Blommers in geen zeven miljoen jaar voor mekaar! Ik noem maar wat- Nee, de enige Rekenkamer die in Soest recht van spreken heeft zijn de kiezers, die volgend jaar maart de rekening wel zullen indienen bij deze gemeenteraad, want dan wordt de politiek afgerekend, zoals dat tegenwoordig heet, op wat zij aan nuttigs tot stand heeft gebracht. Ik zou tot de gemeenteraad in het alge meen en de uitgerekende Rekenkamer in het bijzonder willen zeggen: reken het mij niet aan, maar reken je nog maar niet rijk, reken maar nergens op zelfs, w ant je krijgt de rekening nog wel gepre senteerd. Reken maar van yes... A.P. Publieksavond Rekenkamer, 27.08.97

Soester Courant | 1997 | | pagina 7