T nan m. MJHOfü CS aars m Het debuut van Frank de Zanger nieuws 1 IIJUR IIJUR [MjUurb welzijn! UUR LEICA Z2X Het nieuwe seizoen komt eraan!!! Donderdag 11 september 10.30 - 21.00 uur. Vrijdag 12 september 10.30 tot 21.00 aar. Zaterdag 13 september 10.30 tot 17.00 uur. ROC De Amerlanden I (v.h. Trema) geeft proeflessen Nieuwe expo gemeentehuis Publiek onderschat collecties bibliotheek en kunstuitleen Afscheid van de zomer in kasteel Groeneveld 698,- GRATIS ;zo>. b.g.g. 6031310 379.000,- k.k. Laat U verrassen door onze prachtige najaarscollectie. Wij organiseren drie feestelijke dagen, met een gezellige bar, een goed glas wijn enz. enz. We hopen dat U in de gelegenheid bent om te komen en onze gast wilt zijn. Met vriendelijke groet, HetSophia team. Automobilisten onder invloed Beelden van Henny Heijnen Prijsvraag op Seizoenmarkt Fietsen door levende historie Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers Volksuniversiteit Soest/Soesterberg LEICA VARIO-ELMAR :N. tcAfTENt, AAMRJ=cHT~B'lADEM/ icEvtcgt^CCEffOfgJEfTgANficEiNf, ffUfc-P f PAGINA 10 WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1997 SOESTER COURANT ur verhuur Y. MIDDENW. m. i v.v. open hrd, ged. .kmrs. verdiepte trapkast, •uime doorzonwoon- p, 3 roy. slp.kmrs, ii. 2e verd.: voorzold., kAL GEZINSHUIS! ;rondopp. 144 m2. SOM: f 299.000,- k.k. giezuinige HOEKW. gel. in kindvr. wijk, m. e uitgeb. hal, berging it bereikb.), m.k., toil. uitgeb. woonkmr (tot. n schuifpui n. terras, 3 m2) m. open hrd en e verd., ruime mod. div. inb.app. Ie verd.: rket m. vaste kast, 2 iuw betegelde badka- ï- en CAI-aansl., vaste ,eyser (huur) opstell., n2. Beg. grond v.v. plav. erwerk. Aanv. in over- SOM: f465.000,-k.k. en actieve makelaar voor tor is één van de snelst Soest en dat is niet [dekken hoe plezierig het schakelen die duidelijke ienkt, geen gouden t voor u aan de slag gaat vaardebepaling bij /er postkantoor en nabij winkels en tement, bouwjaar 1992, met zuid- ierplaats in souterrain en in perfek- op 2e woonlaag gelegen met roy- en videobeveiliging. Berging in de erkkamer met c.v. ketel en bergkast. t schuifpui naar grote slaapkamer 2e hal met luxe badkamer voorzien chine-aansluiting. Open keuken met «apparatuur. Oplevering in overleg. AXELAARS len Veenendaal. PAGINA 11 Wat doe je als je een boek uitgege ven wilt hebben? Je stuurt het ma nuscript naar uitgevers of je geeft het boek in eigen beheer uit. De Soester Frank de Zanger deed het nog anders. Hij schreef de roman "Een zee van zacht geruis" en be sloot zelf een uitgeverij op te starten om het boek uit te geven. Een ge sprek met de schrijver uitgever Frank de Zanger. (door Lia Grooters) j "'t Schrijven heeft altijd al in me geze ten," bekent Frank de Zanger aan het begin van het interview. Hij is het tegen overgestelde van de uitgever die teke naar Peter van Straten schetst in zijn "Het literaire leven" in Vrij Nederland. Dat zijn meestal wat morsige corpulen te heerschappen met dikke bolknakken. Frank de Zanger daarentegen is tenger, vlot gekleed en keurig verzorgd. Waar schijnlijk is hij allereerst schrijver en een uit nood geboren uitgeven. "Als jongen van acht had ik al het ge voel dat ik moest schrijven," vertelt hij. Die drang resulteerde in het gebruikelij ke werk voor de schoolkrant. "In mijn studententijd ben ik aan mijn eerste boek begonnen. Dat ging, of beter ge zegd: gaat want het manuscript ligt nog ergens op zolder, over een dilemma. Wat beweegt je om bepaalde keuzen te maken." Boodschap De Zanger heeft deze vingeroefening nooit afgerond en weet ook niet of hij het weer zal oppakken. Het was in ie der geval een aanzet tot schrijven. Jaren lang schreef hij korte verhalen en ver fijnde daarmee zijn pen. "Schrijven is een uitlaatklep. Ik maak iets mee en dat maakt me onrustig totdat ik mijn obser vaties op papier heb gezet," aldus De Zanger. Zijn debuut "Een zee van zacht geruis" speelt zich af in Sri Lanka en gaat over een adviseur die aan een Sri Lankaans project werkt en ongewild betrokken raakt bij de conflictsituatie in dat land. Het verhaal heeft verschillende verhaal- lijnen. Behalve het gewelddadige con flict tussen Tamils en Singalezen (en hoe je daar mee omgaat) en het merkwaar dige verloop van het project op dit sub tropische eiland, zit er een romantische ontwikkeling in het boek. "Verder ko men," vertelt De Zanger, "verweven in het verhaal worden thema's aan de orde als; hoe belangrijk is kunst in je leven? Het verschil tussen christendom en oos terse religies. In hoeverre bestaat toeval en is dat te sturen? Een ander thema in het boek is de houding tenopzichte van het werk. Hoe belangrijk is werk voor je? Ik heb vaak het gevoel dat wij in het westen niet bewust met ons werk bezig zijn." Wat De Zanger daarmee wil zeg gen is: je werkt om te leven en je leeft niet om te werken. "Wij zijn opgegroeid met de gedachte dat werken het hoogste goed is," stelt hij vast. "Daar is niks mis mee, zolang je je ervan bewust bent. Persoonlijk vind ik andere dingen belangrijker." Tournesol Als De Zanger eenmaal over zijn laat ste "kind" praat, weet hij niet van op houden. Met warmte spreekt hij over de personages in zijn boek die ondubbel zinnig geconfronteerd worden met de meedogenloze guerilla van Tamil Tijgers versus Singalezen. De Zanger wil liever niet over "de boodschap" of de "moraal" van het boek spreken, maar hij geeft wel toe dat hij met het boek duidelijk wil maken dat je soms op je intuïtie moet varen. "Niet alles kan je naar je hand zetten," voegt de kersverse schrijver an nex uitgever eraan toe. De roman heeft wel tien versies gekend. Na het eerste en tweede concept heeft hij het manuscript bij enkele uitgevers aangeboden. "Dan krijg je een bericht je dat het boek niet in het fonds past," verzucht hij. "Het is zo moeilijk om daar tussen te komen. Een alternatief is het boek in eigen beheer uit te geven." De Zanger besloot echter het anders te doen. Hij begon zelf een uitgeverij en nadat hij zijn roman nog sterk verbeter de is het boek de eerste titel in het fonds van zijn uitgeverij Tournesol. De praktijk Een uitgeverij lijkt een ambitieus plan. Ingenieurs (De Zanger is hydrogeoloog en milieudeskundige voor het Amers- foortse Advies en Ingenieursbureau DHV) kunnen veel, bijna alles. Maar boeken uitgeven doe je niet op een ach teloze zondagnamiddag. Frank de Zan ger onderkent dat ook. Hij heeft zijn werktijd bij DHV naar 60 procent te ruggebracht. Overigens heeft dat na tuurlijk ook alles te maken met zijn overtuiging dat je bewust moet kiezen voor je werk. Hij heeft zogezegd zijn fi losofie in de praktijk gebracht. De vrij komende 40 procent benutte hij met het afronden van zijn roman en wgrdt nu besteed aan het leiden van de uitgeve rij. Positief verhaal Voor zijn werk reist hij de hele wereld over en de ontmoetingen met andere culturen zijn een inspiratiebron. De dag na het interview gaat hij weer voor en kele weken naar Bangladesh. Het ligt Schrijver/uitgever Frank de Zanger met een eersteling. dus in de verwachting dat hij het niet bij die ene roman laat? "Nee, ik ben alweer begonnen aan een nieuw boek," antwoordt De Zanger die over de inhoud daarvan alleen kwijt wil dan dat het een compleet anders wordt dan zijn debuut. Voor de uitgeverij heeft hij nog geen duidelijk omlijnde plannen. Hij sluit niet uit dat hij ook werk van anderen gaat uitgeven. Dat moeten dan wel boeken zijn die hij zelf goed vindt. En, naast dat ze gewoon goed moeten zijn en makkelijk moeten lezen, moeten de boeken ook een positieve uitstraling hebben. "Want," besluit hij, "het valt me op dat met name de Nederlandse literatuur erg zwaar en somber is en dat spreekt me niet aan. Een positief verhaal boeit meer." Het boek "Een zee van zacht geruis" is voor 25 gulden te koop bij boekhandel Van de Ven of kan, onder vermelding van het ISBN-nummer (908035971-8) bij de boekhandel besteld worden. Koninginnelaan 22, 3762 DE Soestdijk Telefoon: 035 - 602 59 96 - Fax 035 - 601 27 40 Op de Soesterbergsestraat hield de po litie in de nacht van zaterdag op zondag een 38-jarige automobilist uit Soest aan, die door zijn rijgedrag de aandacht trok. Hij bleek gedronken te hebben en kreeg een rijverbod van twee uur en een be keuring van 350 gulden. Nog meer alcohol had een eveneens 38- jarige bestuurder uit Zaltbommel achter z'n kiezen, die in dezelfde nacht op de Koninginnelaan werd betrapt. Hij moest zijn auto laten staan en zelfs zijn rijbe wijs inleveren. Op vrijdag 12 september worden er twee proeflessen gegeven bij ROC de Amerlanden Soest, in Orlando aan de Di Lassostraat 65 (eerste verdieping). De eerste proefles betreft de cursus Ne- derlands/Kennismakèn met de compu- ter van 9.30-10.30 uur. In deze cursus wordt de kennis van het Nederlands opgefrist, de nieuwe spelling wordt be handeld en er wordt kennisgemaakt met de computer. Start: 19 september. Tijd: vrijdagmor gen van 9.00-12.00 uur. Duur: 3 maan den. Kosten: f 90,- (incl. lesmateriaal). De tweede proefles betreft de cursus Engels/Nederlands van 11.00-12.00 uur. Engels voor diegenen die nooit of weinig Engels hebben gehad. Bij het Nederlands wordt oude kennis opgefrist en de nieuwe spelling behandeld. Start: 19 september. Tijd: vrijdagmor gen van 9.00-12.00 uur. Duur: tot juli 1998. Kosten: f 140,-. De proeflessen gaan alleen door bij vol doende deelname. Men kan zich aan melden voor één of beide proeflessen bij ROC De Amerlanden, tel. 6025771. Tot en met 10 oktober exposeert in de vitrines in het gemeentehuis de kunste nares Henny Heijnen-Oerlemans. De expositie is weer verzorgd door De Ha zelaar Sculptures te Soest. Henny Heijnen (1944) volgde cursussen keramiek, pottenbakken en modelboet- seren. In 1968 kwam zij voor het eerst, in aanraking met steen en ontdekte het beeldhouwen. Ze was meteen 'ver kocht1: dit was het materiaal waarmee zij wilde werken. Sindsdien heeft zij vele beelden gemaakt in speksteen, albast, Franse kalksteen, travertin, Belgisch hardsteen, marmer, etc. Het modelleren heeft ze niet helemaal verlaten, zoals het beeldje 'Zittend Vrouwtje' laat zien, in deze expositie het enige bronsje. De torso's die o.a. te zien zijn in deze expositie zijn vervaardigd uit speksteen met een fijn gepolijste huid. Zij vallen op door hun perfecte afwerking, waar door de subtiele kleurstelling van de steen optimaal tot zijn recht komt. Men sen en menselijke relaties vormen de hoofdthema's in haar werk. Een van de beelden van Henny Heij nen-Oerlemans. Tijdens de seizoenmarkt, afgelopen zaterdag, heeft de bibliotheek een prijsvraag georganiseerd om de kennis van het publiek over de bibli otheek te testen. De quiz bestond uit zeven vragen. Er werden heel veel inzendingen ontvangen. Opvallend was het kleine aantal goede inzendingen. Met name de omvang van de collecties van de Kunstuitleen en de Bibliotheek werden onderschat. Uit de inzenders heeft de bibliotheek vier win naars geselecteerd: De winnaar van het jaarabonnement op de bibliotheek ter waarde van f 45,- is W. Routers, Cimbaal 19. Een kwartaal abonnement op de Kunstuitleen Soest, ter waarde van f 40,- is gewonnen door: Henriëtte Topper, Claroenstekerpad 9, en Helèiie Wieringa-Pruissen, Nieuwe- weg 38; de VVV-bon van f 25,- is ge wonnen door Jagna Sax, Luytenaarpad 19. Deze vier prijzen liggen klaar in de bibliotheek in Overhees, Willaertstraat 49. De winnaars kunnen ze komen op halen. Er zaten veel goede antwoorden tussen, maar er waren ook een paar moeilijke vragen bij. Bijvoorbeeld het aantal boe ken dat de bibliotheek bezit heeft werd door velen fout beantwoord. De bibli otheek heeft veel maar dan de mensen denken, nl. 111.412 boeken. Ook de leeftijd waarop je lid kunt wor den van de bibliotheek was een moeilij ke: met 0 jaar kan dat al, omdat er heel veel leuke hardkartonnen boekjes zijn voor baby's, en cassettes met liedjes en rijmpjes'die geschikt zijn voor de aller kleinsten. Voor kinderen tot 16 jaar is het lidmaatschap gratis. De verhuizing van de Centrale Biblio theek naar Overhees is bij veel Soesters al bekend. Op die vraag waren de mees te goede antwoorden, en ook de teke ningen van de nieuwbouw trokken veel aandacht. Ze worden nu opgehangen in de bibliotheek in Overhees, zodat alle Soesters kennis kunnen nemen van de plannen. De kosten van een abonnement (45,- en geen 75,- of 125,-) wist zo'n beetje ie dereen. De vraag hoeveel tijdschriften de bibliotheek heeft werd moeilijk ge vonden: niet 51, niet 93 maar 156! En de collectie van de Kunstuitleen omvat ongeveer 600 werken. y Steenhoffstraat 9A, tel. 60120 75 De provincie Utrecht staat niet onte recht ook wel bekend als het cultuur historische hart van Nederland. Het öp een relatief kleine oppervlakte voorko men van tal van kastelen en buitenplaat sen (met concentraties in het Lang- broekerweteringgebied en aan de Krom me Rijn, langs de rand van de Heuvel rug en langs de Vecht), forten (grote delen van de Hollandse Waterlinie, met o.m. de fortengordel rondom Utrecht, maar ook op diverse plaatsen langs de Vecht en de Lek, en delen van de Greb- belinie), grafheuvels (op de Heuvelrug), tuinen en parken (bij de kastelen en buitenplaatsen, maar b.v. ook de oude botanische tuinen in Utrecht en Doorn), oude boerderijen, oude dijken enz. is heel kenmerkend en bijzonder te noe men. Het zal niemand verwonderen dat er op cultuur-historisch gebied m.b.t. de pro vincie Utrecht het nodige in boek- of routevorm op de markt is verschenen. De VVV/ANWB Soest wijst hierbij op de prachtige boekjes met cultuur-histo rische fietsroutes in de provincie Utrecht. In deze serie zijn tot nu toe verschenen de boekjes over de Lopiker- waard, het Kromme Rijngebied, de Hollandse Waterlinie, de Utrechtse Heuvelrug-Zuid met de Gelderse Val lei en de Utrechtse Heuvelrug-noord met Eemland. In dit laatste boekje wordt een drietal fraaie fietsroutes onderscheiden: de Zeistroute (42 km) gaat door Bilthoven, Bosch en Duin, Soesterberg, Zeist en Bunnik: de nieuwe Vuursche route (38. km) voert door Den Dolder, De Vuur sche en Soest, terwijl de nieuwe Eem- landroute (50 km) plaatsen aandoet als Amersfoort, Baarn, Eemnes en Spaken burg. De drie routes zijn op één kaart aange geven, waarop ook nummers staan die verwijzen naar cultuur-historische aan dachtspunten, die in het boekje verder uitgebreid beschreven worden. De tekst is gelardeerd met kaartjes, foto's, teke ningen, plattegrondjes e.d., waardoor het heel afwisselend en leesbaar is. In het begin van het boekje wordt een al gemeen historisch-landschappelijk ver haal afgestoken over het gebied van Eemland en de noordelijke Heuvelrug. Het aardige van deze serie boekjes is ongetwijfeld dat iedere geïnteresseerde er iets van zijn of haar gading in kan vinden. Voor degene die onbekend is in dit gebied is dit vanzelfsprekend, maar degene die hier al langere tijd woont, zal na het lezen van het boekje en het fiet sen de eigen streek weer met andere ogen gaan bekjjken. Men zal nieuwe dingen ontdekken, maar ook wat men al (oppervlakkig) kende, met andere ogen gaan bekijken. Speciaal voor de mensen die dit boekje van Utrechtse Heuvelrug-noord en Eemland kopen (f 15,90), geldt de aan bieding dat men daarbij tijdelijk voor slechts f 7,50 de geschiedenis van Soest in boekvorm kan verkrijgen. "Alles moei weer mooier en smake lijker worden dan vorig jaar en ge loof me, het niveau is al zo hoog ko men te liggen", erkent wereldkam pioen Xander Zijlmans, hoofdar rangeur van Bloemkunst '97, waar mee kasteel Groeneveld van 13 t/m 21 september aanstaande op tradi tionele wijze afscheid van de zomer neemt. De jaarlijkse expositie is de enige mani festatie met bloemsierkunst in ons land, die geheel door particulieren buiten de commercie om gerealiseerd wordt. Onder de deelnemers is oud-wereld kampioen Wim Hazelaar uit Zwolle, die de Hasselaerzaal van het kasteel in een barokke sfeer zal omtoveren. Jan en Marlies Aarsten verzorgen drijvende florale objecten in de slotgracht en op het rondeel voor het kasteel hoopt men het succes van vorig jaar, het pompoe nenballet, te overtreffen. De indrukwekkende rij van exclusieve kunstenaars bestaat verder uit Vivian Hopstaken en Nel van Rens uit Boxtel, alsmede Elize. Eveleens uit Aalsmeer, Mark van Kuppevelt, Frank Winkelman en Erik Klein Schiphorst. Van Tilly Wils komen er olieverven, aquarellen en gouaches te hangen, terwijl Karin Borg man natuurlijk dia's en litho's verzorgt. Van Zuidkoop Plant/aardig uit de Lier, waaraan ook Xander Zijlmans verbon den is, komen Piet Vellekoop, Koos, Di Lassostraat 65", tel. 6022195 Op 30 augustus was de jaarlijkse Open Dag van de Volksuniversiteit in gebouw Orlando. Het was een groot succes. Van 11.00 tot 14.00 uur liep het af en aan met mensen die geïnteresseerd waren in het volgen van een cursus. De inschrij vingen gingen aan de lopende band. De meeste docenten waren aanwezig om iets te laten zien of om te vertellen over hun cursus. Verder is het kantoor nog extra geopend op zaterdag 13 septem ber 10.00 - 13.00 uur en op donderdag 11 september 19.00 - 21.00 uur. Men kan zich ook dan nog inschrijven en natuurlijk tijdens de normale kantoor uren. Een greep uit het cursusassortiment: Kunstgeschiedenis In deze cursus wordt een overzicht ge geven, van de geschiedenis van de beel dende kunsten en architectuur vanaf de Middeleeuwen tot en met de 20ste eeuw. Mevr. L. Le Blanc stelt de vol gende perioden aan de orde: de Ro maanse kunst, Gotiek, de ontwikkeling van de Renaissance, het Maniërisme, de Gouden Eeuw, de 18e Eeuw, de 19de Eeuw en de diverse stromingen van de 20ste Eeuw. Ook wordt ingegaan op de maatschappelijke achtergrond van de verschillende perioden. De cursus wordt afgesloten met een excursie naar een museum in Utrecht. (De reis- en entree- kosten zijn voor eigen rekening). Aanvang: maandag 22 september, 19.00 - 20.30 uur. Aantal lessen: tien van 1,5 uur. Cursusprijs: 135,- en do cumentatiemap 7,50 via docent. Cur susadres: gebouw Orlando, Di Lasso straat 65. Yoga (maximaal 7 cursisten) Het is in deze veeleisende tijd vaak moeilijk om rust en stilte in jezelf te vin den. Yoga kan helpen om afstand te nemen van de dagelijkse stress, zodat je in je eigen kracht kunt blijven. Door lichaamshoudingen leer je je bewust te worden van spanningen. Ook komen in deze lessen energie-, adem- en concen tratie-oefeningen aan bod. S.v.p. ge makkelijke en losse kleding aantrekken en een plaid of badlaken meenemen. Aanvang: maandag 22 september, 11.00 - 12.00 uur. Aantal lessen: tien van 1 uur. Cursusprijs: 130,-. Tussen kunst en kitsch Niet alleen de televisie, maar ook de Volksuniversiteit kan een gezellige en leerzame avond aanbieden over de toe dracht van een veiling. De heer F. Bae- rveldt, veilingmeester en beëdigd taxa teur van veilinghuis Van Spengen te Hilversum, vertelt er alles over. Ook kan men iets laten taxeren waarvan men de waarde niet kent. Deze avond wordt gehouden op dinsdag 16 september vanaf 19.00 uur in gebouw Orlando, Di Lassostraat 65. Inschrijving bij de Volksuniversiteit, kosten 5,-. Radio Soest gaat het tweede Orlando- programma uitzenden op zondag 14 september van 13.00 - 14.00 uur, te be luisteren op golflengte 105.9. Hierin komen docenten aan het woord die iets vertellen over hun cursus. Wie geïnte resseerd is kan zich opgeven bij de Volksuniversiteit Soest Soesterberg, gebouw Orlando, Di Lassostraat 65, tel. 035 - 602 21 95; openingstijden: maan dag 13.00 - 16.00 uur, dinsdag t/m don derdag 10.00 - 13.00 uur. Fred en Marcel Zuidgeest inrichten, als mede Nico Struyck, Hans Hoogerwerf en Pim van den Akker naar Baarn. Stuk voor stuk namen die zich in de bloem sierkunst waar hebben gemaakt. En er is nog zoveel meer te bewonde ren. Zoals in het Koetshuis de inzendin gen van professionele bloembinders, die het thema 'Herfst en Wind' als uitgangs punt kregen en zowel door een vakjury als door bezoekers (publieksprijs) be oordeeld worden. Bloemkunst '97 duurt van 13 t/m 21 september en is dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur geopend. Toegangsprijs: 12,50; kinderen 6 t/m 11 jaar en mu- seumjaarkaarthouders 7,50. WK maken er méér fotowerk van... illem Van Oosten 1 fotoservice Image Magic Foto van foto U Vergrotingen [N DEEL VUGS0TINGEN PORTRET- EN FAMILIEFOTO S Wff maken e 'illemVan Oosten fotoservice Die kompakte Zoom-Kamera mit der bestechenden Leica Optik: 1:4-7,6/35-70 mm Brillante Ergebnisse, einfach gemacht. Soesterbergsestraat 57, tel. (035) 601 31 09 Van Weedestraat 147, lel. (035) 602 59 42 Wij maken er méér fotowerk van illem Van Oosten '^^fotoservice Alweer een Kodak moment Vergroting (20x30 cm) Verkrijgbaar bij ontwikkelen en afdrukken film en legen nlevering advertentie én korting op een mooie lijst De looptijd van de oktie is von 19 oug. l/m 30 sept. 1997 0e aanbieding kan niet gecombineerd worden met andere oanbiedingen/bonnen. Kodak Express, de mooiste foto's In 1 uur Soesterbergsestraat 57, tel. (035) 601 31 09 Van Weedestraat 147, tel. (035) 602 59 42 KALLEEN Bij NUHOF De uitverkoop duurt t/m 4 oktober 1997. t^ÉÉ ÉJÊ Zolang de voorraad strekt. H I H|lR Woonwarenhuis Nijhof IRfl ITI is bereikbaar via de A1 'TPVr "WP "W afslag Baarn-Noord. L^tSCf kU€fS t€ 0V€C MINERVAWEG 3, 3741 GR BAARN, TEL. (035) 54 86 111 Open: maandag, dinsdag en zaterdag 9.00-18.00 uur, woensdag t/m vrijdag tot 21.00 uur IUR UGfNfG, TVfNf

Soester Courant | 1997 | | pagina 11