1 SC aruóhocK ISOESTERBERtm Helikopters ook inzetbaar voor vredesoperaties Poolse Nieuwe tentoonstelling in Anna Paulownahuis Cursussen acteren en dans in cultureel centrum C-drie Derde poëzieconcert in raadzaal gemeentehuis Zangers en zangeressen gezocht voor spectaculair koorproject Jubilerende Groei en Bloei van alle markten thuis Sterrenl voor ver Werk van Johan Traarbach en Riky Bouwman Contactmiddag PCOB over 'Het Franse Kamp in Austerlitz' Harry van der Wee exposeert in Heeze Kinderen van ouders met psychiatrische problemen bijeen A WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1997 1 CULTUUR WELZIJNI SOESTER COURANT PAGINA 12 Openingstijden bieb-Overhees en Kunstuitleen Luisteren naar muziek in cursus Donderdag 18 september, 12 tot 1 uur Kolya Percussie workshop Het Laatste Landschap 424.70.57.53 Yoga-lessen in Medisch Centrum Parkoersrecord van TNO-Ioop sneuvelt 'Carmina Burana' in 8 repetities Zaterdag 13 september: 10.00-16.00 uur k Vakantie l Kind(5) met buks! Klaverjasm: Vrijwilligers Inbreker slaat toe in jeugdherberg Een basiscursus voor iedereen die les wil in acteren van een vakkundig docent start op maandag 15 sep tember. In 12 lessen passeren de ba sisprincipes de revue, met korte be staande scènes en improvisaties. Want hoe speel je een rol en hoe zit goed toneel nu eigenlijk in elkaar? Belangrijke vaardigheden zoals rolop- bouw en samenspel zijn onlosmakelijk verbonden met acteren en worden u dus vanaf de eerste les aangeleerd. Maar goed spel is natuurlijk meer dan alleen vaardigheden. De docent Timon Blok zal daarom ook ieders eigen spelmoge- lijkheden,ontwikkelen. Omdat men niet meteen in een lange voorstelling hoeft op te treden kan men ook leren omgaan met de, ook voor iedere professional, herkenbare plankenvrees. Het is verras send om nieuwe en onbekende kanten te ontdekken als men een ander perso nage speelt! De cursus start op maan dagavond 15 september om 19.30 uur en duurt tot 21.30 uur. De senioren kunnen op dinsdagmiddag terecht van 14.00-15.30 uur. Het tem po in de lessen is aangepast. Door het spelen van scènes uit bestaande toneel stukken maakt men op een ontspannen manier kennis met dit vak. Levenserva ring kan goed van pas komen als men een karakter speelt! De cursus duurt 12 lessen. Dans Vorig seizoen is met succes een aantal nieuwe danscursussen geprogrammeerd. Reden te meer deze opnieuw te starten. "Dans en conditie intensief' voor begin ners en gevorderden doet zijn naam eer aan. Op Latijns-Amerikaanse ritmen en Afrikaanse muziek leert men uithou dingsvermogen, flexibiliteit en kracht te verbeteren. Door bewegingen uit Afri ka en Zuid-Amerika te combineren met oefeningen uit de moderne dans wordt deze training intensief. Beide cursussen starten op woensdag 17 september. "Dans en conditie voor vrouwen" richt zich niet alleen op krachttraining, maar ook op het uithoudingsvermogen en le nigheid. Men leert oefeningen om veel voorkomende bewegingen uit het dage lijks leven op een gezondere manier uit te voeren. Elementen uit de moderne en Afrikaanse dans en de Oosterse bewe gingskunst zijn met elkaar verweven en geven de cursus een meerwaarde. Op woensdagmiddag van 14.45-15.45 uur. Voor ouderen is een vitaliserende cursus gemaakt. Speciaal voor wie van bewe gen op muziek houdt, maar een aange past tempo nodig heeft. Ook richt de cursus "bewegen op muziek voor oude ren" zich op het verbeteren van de licha melijke vermogens. Tevens leert men oefeningen die men makkelijk thuis kan uitvoeren. De les is op woensdagmiddag van 15.45-16.45. Dansen is de doeltreffende naam voor de cursus die zich vooral richt op dans passen. Want dans brengt beweging, de muziek nodigt de danser uit en er ont staat een patroon en sfeer op de vloer. Dansen is een oerervaring en biedt on gekende mogelijkheden. Met aangereik te passen danst men in een groep. De kunst is de individualiteit te bewaren en ook eikaars beweging te gebruiken. Op woensdag van 19.00-20.15 uur. Jazzdans is gebaseerd op meerdere dansvormen met de fundamentele in ballet en moderne dans. Oorspronkelijk komt de dans uit Afrika, waarna in Amerika de techniek is verfijnd. Deze lyrische en veelzijdige dans spreekt veel mensen aan omdat het een dans is met veel show. Naast de fysieke training krijgt men oefeningen om danstechniek en stijl te ontwikkelen. Op dinsdag van 18.15-19.15 uur. Inschrijven is mogelijk via de cursusad ministratie van C-drie, Willaertstraat 49, 3766 CP Soest. Telefonische informatie over prijzen en inschrijven van 13.00- 17.00 uur op telefoonnummer: 035- 6022188. Men kan vrijblijvend aan de eerste les deelnemen. Van 14 september t/m 26 oktober exposeert Galerie Anna Paulowna huis schilderijen van de bekende Amersfoortse schilder Johan Traar bach. Gedurende deze periode wor den ook beelden getoond van Riky Bouwman uit Soest. Johan Traarbach laat zich in zijn werk vooral inspireren door alles wat ons om geeft. De natuur, in al zijn verschijnings vormen, de mens in zijn omgeving, het landschap, het is voor hem een voortdu rende bron van inspiratie, vooral in al zijn hevigheid. De zee tijdens storm, zware wolkpartijen, bomen in hun oer- In Groot Engendaal aan het Boekweit land houdt de Protestants Christelijke Ouderen Bond (PCOB) op dinsdag 16 september een contactmiddag. De afde ling Soest van de bond heeft Rutger van Loenen uitgenodigd. Hij geeft een le zing over 'Hèt Franse Kamp in Auster litz. Het programma begint om 14.30 uur en duurt tot ongeveer 16.30 uur. De toegang is gratis en voor vervoer kun nen ouderen bellen met de Seniorenbus, tel. 6019190. Op donderdag 2 oktober houdt de PCOB een koffie-ochtend in Honsber- gen aan de Wiardi Beckmanstraat, aan vang tien uur. Schilderij van Johan Traarbach. De Soester kunstenaar Harry van der Wee exposeert schilderijen van zijn hand in galerie Gauguin in Heeze. De tentoonstelling wordt op zondag 14 sep tember geopend en duurt tot en met 19 oktober. Naast het werk van Harry van der Wee zijn ook schilderijen te zien van Bettina Mulder en keramiek van Joseph Tonnard. De schilderijen van Harry van der Wee lijken vaak momentopnamen van na tuurverschijnselen, sterk geabstraheerd en neergezet in slechts twee of drie kleu ren. Ze hebben een zekere dramatische lading en een dynamiek die zeer authen tiek is. Het is deze paradox van dyna miek en dramatiek enerzijds en bijna meditatieve verstilling anderzijds die het werk zo boeiend maakt. Galerie Gauguin van Theo en José Ber- kers is gevestigd aan de Spoorlaan 28 in Heeze. Openingstijden: vrijdag, zater dag en zondag 13.00-17.00 uur. kracht en dergelijke. Dieren heben een zeer speciale plek bij Traarbach. Johan Traarbach werd geboren in Dor drecht op 15 februari 1920 en woont sedert zijn derde jaar in Amersfoort. Een stad die voor hem als kunstschilder van groot belang was en is. Datzelfde geldt voor Vlaanderen en de schilders Permeke en Gustave de Smet. Zij had den een grote invloed op zijn vroegste werk. Langzaam, werkend en vechtend met de materie vond Traarbach zijn ei gen weg. De liefde voor Vlaanderen echter bleef behouden. Het blijft zijn grote en misschien wel grootste bron van inspiratie. Dat heeft hij gemeen met zijn vriend Toon Tieland. Samen trokken ze menigmaal schetsend en schilderend door het Vlaamse land. Tijdens deze expositie is tevens werk te zien van de beeldhouwster Riky Bouw man uit Soest. Zij werkt op dit moment voornamelijk in verschillende steensoor ten. De basisvorm van het ruwe mate riaal is haar inspiratiebron. Galerie Anna Paulownahuis is geopend op vrijdag, zaterdag en zondag van 13.00-17.00 uur. De officiële opening vindt plaats op zondag 14 september, 15.00 uur, door Cor van Dalen. Voor kinderen (vanaf 16 jaar) van een ouder met psychiatrische problemen houdt het RLAGG op 23 september een bijeenkomst in het gebouw van de Stich ting Labyrinth/In Perspectief aan de F.C. Donderstraat 29 in Utrecht. De informatieavond vindt plaats van 19.00 tot 21.30 uur. Voor meer informatie of opgave kan contact worden opgenomen met Marian Kesler (RIAGG), tel. 030- 2809380 of Monique Jager (Labyrinth), tel. 030-2712539. Voor familie van chronisch psychiatri sche patiënten wordt maandag 15 sep tember een inloopavond gehouden door het RIAGG. Tussen 18.45 en 19.30 uur kunnen ze terecht op het spreekuur bij een psychiater of een sociaal psychia trisch verpleegkundige. Daarna wordt tot half tien informatie gegeven over 'zelfstandig wonen voor psychiatrische patiënten'. De inloopavond wordt gehouden in het RIAGG-gebouw aan de Westsingel in Amersfoort. Voor meer informatie: mevrouw A. Krale van de afdeling pre ventie, tel. 033-4603500. Kinderparadijs De Vrije Teugel Vedelaarpad 53, tel. 601 81 36 Kinderparadijs De Vrije Teugel is iedere dag geopend van 8.00 uur tot 18.00 uur. Kinder-yoga Op dinsdag 7 oktober start de cursus Kinder-yoga, van 16.00 tot 17.00 uur, onder leiding van Brigitte Rijnders-Jor- dan. In deze bijeenkomsten wordt aan dacht besteed aan lichaamsoefeningen, waarbij de nadruk ligt op spanning en ontspanning. Ook worden spelletjes ge daan waarbij veel plezier wordt gemaakt en gelachen, maar die een achterliggen de bedoeling hebben. Daarnaast zijn er nog andere leuke oefeningen waarbij fantasie, ademhalen en concentratie het middelpunt vormen. In het uurtje sa menzijn wordt geen prestatie gevraagd en kan iedereen zijn zoals hij/zij is. Kin der-yoga is voor kinderen die bijvoor beeld moeite hebben om zich te concentreren of slecht slapen. Kosten f 8,- per keer. Opgeven bij: Brigitte Rijn- ders-Jordan, tel. nr. 6011826. Sieraden maken Vanaf dinsdag 28 oktober van 16.00 tot 17.30 uur, kunnen kinderen meedoen met de cursus sieraden maken, onder Sinds 1 juli zijn de openingstijden van de bibliotheek in Overhees en de Kunstuitleen gewijzigd. De tijden zijn als volgt: Maandag: 14.00 tot 17.00 uur. Woensdag: 14.00 tot 17.00 uur. Vrijdag: 14.00 tot 17.00 uur en 18.30 tot 20.30 uur. Deze tijden blijven voortaan zo, tot dat de centrale bibliotheek verhuisd is naar Overhees. Dan wordt alles anders. Het is sinds de openingstij den veranderd zijn mogelijk om op dinsdag en donderdag boeken in de brievenbus van de bibliotheek in Overhees te deponeren. En natuur lijk kan iedereen zijn boeken in de centrale bibliotheek inleveren aan de Albert Cuyplaan, en daar ook boe ken lenen. De wijziging in openings tijden is veroorzaakt door de ge meentelijke bezuiniging in het kader van de kerntakendiscussie, vooruitlo pend op de nieuwbouw van de bi bliotheek. leiding van Marika Meershoek. Er wordt gewerkt met verschillende mate rialen zoals, rubber, papier, metaal, hout en voor "lekkere" sieraden wordt ge bruik gemaakt van snoep. De cursus is bedoeld voor kinderen van 8 t/m 12 jaar en bestaat uit 10 lessen. De kosten bedragen f 80,- voor 10 lessen, inclusief materialen. Opgeven bij Leo van den Berg of Titia Tabak, tel. 6018136. Peuter/ouderactiviteiten Iedere woensdagochtend van 9.00 tot 11,30 uur gezellig spelen voor peuters met hun ouder(s). Er wordt gezongen, geknutseld en spelletjes gedaan. Ook is er vaak een ritje met de pony of de huif kar. Een ontspannen ochtend voor ouders met hun kinderen. Kosten f 5,00 per ouder/kindpaar. Timmeren op de bouwspeelplaats Dit is nieuw in ons programma. Een ruime plek op een van de weiden is vrij gemaakt om naar hartelust te timmeren. Dit kan een grote hut zijn maar ook een boot of een kasteel. Deze activiteit is iedere woensdag mogelijk van 14.00 tot 16.00 uur. De activiteit is bestemd voor jongens en meisjes van 6 t/m 12 jaar en staat onder deskundige leiding van de heer W. Mol. Deelname kost slechts f 2,50 per keer en voor dat bedrag "hu ren" de kinderen het benodigde gereed schap en krijgen zij volop spijkers. Deze activiteit start op woensdag 17 septem-' ber en gaat in ieder geval iedere woens dagmiddag bij redelijk weer door tot eind juni 1998. Met nadruk vermelden we dat kinderen geen lid hoeven te worden van deze tim- merclub, maar kunnen komen op de woensdagen dat zij echt zin hebben. Kinder-instuif Iedere woensdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. Er worden dan allerlei spel letjes en activiteiten georganiseerd en ieder kind tussen de 4 en 12 jaar kan bij ons meestuiven voor een gezellige mid dag. Ook zijn er regelmatig toneelvoor stellingen te bewonderen. Dit wordt van tevoren medegedeeld via de plaatselij ke pers. Kinderdisco Van oktober t/m april, iedere eerste en derde vrijdag van de maand, voor kin deren van 7 t/m 12 jaar: dansen, wed strijdjes en plezier maken op de nieuw ste hits. Van 19.00 tot 21.00 uur. En tree: f 3,- per kind. Verjaardagspartijtjes Een veijaardag op maat voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. Een cadeau, veel ac tiviteiten en plezier. Men kan in over leg het programma samenstellen. Iede re werkdag (behalve woensdag) van 15.45 tot 17.45 uur en zaterdag van 13.30 tot 16.00 uur. Kosten: f 110,- t/m 10 kinderen, voor ieder kind meer, f 11,- extra. Kinderverjaardagdisco Iedere tweede en vierde vrijdag van de maand voor kinderen van 7 t/m 12 jaar. Alleen voor jarige kinderen en hun feestgangers. Veel spelletjes en activitei ten met muziek. Het duurt van 19.00 tot 21.00 uur en kost f 11,- per kind. Sietze van der Vinne uit Soest geeft dit najaar een cursus 'luisteren naar mu ziek'. Vanaf 24 september geeft ze op zes achtereenvolgende donderdagen les. Dat gebeurt van 19.00 tot 20.30 uur aan de Talmalaan 21 in Soest. Uitgangspunt van de lessen zijn vragen als 'Waardoor worden emoties bij het luisteren naar muziek losgemaakt?', 'Is de keuze van het muziekinstrument doorslaggevend?' en 'Spelen persoonlij ke factoren ook een rol?' In samenwerking met de Volksuniversi teit zal Sietze van der Vinne ook een cursus muziekgeschiedenis en een cau serie over 'Herdenken (april 1998) ge ven. Voor inlichtingen over de cursussen: Sietze van der Vmne, tel. 6020677. De Soester Kring f Secretariaat: Albert Cuyplaan 136 Tel. 035-6017001 'Het Utrechts Landschap' Woensdag 17 september om 10.00 uur spreekt H. Verheul jr. uit Bilthoven, consul van "Het Utrechts Landschap" in de Soester Kring over het onderwerp "Bedreigd-Beschermd". Na jarenlange omzwervingen in de natuurgebieden van "Het Utrechts Landschap" heeft Verheul een helder en boeiend fotogra fisch verslag van zijn ervaringen ge maakt. Het eerste deel van de lezing gaat over bomen, bos en hout, be schermde bloemen en planten, bijzon dere zangvogels, uilen, roofvogels, vlin ders en reptielen. Het tweede deel gaat over nachtdieren zoals de nachtzwaluw en de das, alsme de reewild. Verder de water- en weide vogels in natuurgebied "De Blauwe Ka mer' in het Rijnoevergebied en het toe komstbeeld: grote zoogdieren, zoals edelhert en zwartwild in Plantage Wil lem II op de Utrechtse Heuvelrug. Zoals gewoonlijk wordt de bijeenkomst gehouden in "De Schoof" aan de Mo lenstraat, zaal open 9.30 uur. Aanvang 10.0Q uur, einde ca. 11.30 uur. Bijdra ge in de kosten f 4,- incl. koffie of thee. Het derde poëzieconcert van SLAS (Stichting Literaire Activiteiten Soest) wordt gehouden in de raad zaal van het genieentehuis op don derdagmiddag 18 september van 12.00 tot 13.00 uur en wordt recht streeks uitgezonden door Radio Soest. Het kind, de sport en het landschap zijn deze keer de centrale thema's van de poëzie. De Soester pianiste Diet Stolk heeft bij de gedichten .over het kind muziek uitgezocht van Serge Prokofieff. Bij de sportgedichten koos zij composi ties van Antoine Oomen en Rachma- ninoff. En bij de verzen over het land schap liet ze zich inspireren door piano stukken van Liszt en Debussy. De ge dichten worden gelezen door de Soester conservator van kasteel Groeneveld (Baarn): Werner Paans. Verder verleent de Soester kunstenaar/ filmacteur Herman Joosten zijn mede werking aan het poëzieconcert op de baritonsax. In twee intermezzi speelt hij "Deze woorden" van Tom Löwental en "Serenade Toscane" van Gebriël Fauré. Diet Stolk volgde een piano-opleiding aan het Muzieklyceum in Hilversum bij Kees Stokvis. Na een aantal jaren pia noles gegeven te hebben, volgde zij een studie aan de {Sociale Academie en ver- I Diet Stolk. diepte zich in de psychische kant van het vak met bewegingsexpressie, dans en muziektherapie. De presentatie van Radio Soest is in handen van Anne Boersen. Iedereen is welkom bij het concert. De toegang is gratis! Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 Maandag 15 september De jonge regisseur Jan Severak (32) is de belangrijkste vertegenwoordiger van een nieuwe generatie van Tsjechisch filmmakers. Severak, die reeds met zijn eerste film een Oscar in de wacht sleep te (Het olievretertje, beste studentenfilm 1989), herhaalde dit succes in 1997 met Kolya (beste buitenlandse film). Sverak's vader Zdenek tijdens het com munistisch regime een belangrijk dissi dent, was verantwoordelijk voor het ver haal en nam bovendien de hoofdrol voor zijn rekening. Voor het jongetje dat de titelrol zou vervullen werd een Rus sisch weeskind uitgekozen, Andrej Cha- limon. De gouden combinatie van de vijfjarige Andrej en de vijftiger Zdenek zorgde ervoor dat Kolya in Tsjechië twee keer zoveel mensen trok als Inde- pendence Day. Het verhaal laat een wat oudere cellist zien die met zijn muziek uitvaartdien sten wat opluistert. Cellist Louka speel de aanvankelijk in een groot orkest, maar raakt uit de gratie na een conflict met een hoge partijfunctionaris (de film speelt in 1988, een jaar voor de Fluwe len Revolutie). De eeuwige vrijgezel Louka trouwt met'een Russische vrouw in de hoop zo een Trabant te krijgen. Hij krijgt de Trabant, maar de vrouw verdwijnt al snel naar Duitsland en laat haar jonge zoontje achter. Louka pro beert het jongetje Kolya, dat alleen Rus sisch spreekt, uit te besteden, maar moet uiteindelijk toch zelf voor hem zorgen. Langzaam groeit er een band tussen de nooit volwassen geworden Louka en Kolya. Dan is er de Fluwelen Revolutie. Andrej Chalimon, de Russische kleuter, had voor Kolya geen enkele acteer er varing. Hij liet zich tijdens de opnames aanvankelijk dan ook continu afleiden door de camera. Jan Sverak wilde al gaan uitkijken naar een andere acteur toen zijn vader de kleuter te hulp schoot. Zdenek gaf Andrej een paar nuttige tips en nu wordt Andrej alom geroemd om zijn acteerprestaties. Aanvang 20.30 uur; Entree f 9,00/ CJP/65+ f 7,00. Ook dit seizoen is er weer een percus sie workshop o.l.v. Dick Verbeek. De workshop was vorige seizoen zeer suc cesvol. Leer spelen met ritmes, en leer ritmes spelen op voorhanden zijnde in strumenten als conga's, djembé, trom mels etc. Eigen instrumenten meebren gen mag natuurlijk altijd. Ontdek de klanken die je uit "gewoon hout" tovert en maak met handen en voeten de mooiste ritmes. Afrikaans en Zuid-Amerikaans, het komt allemaal aan bod. De cursusavond is woensdag. Voor meer informatie: Annelies Ekeler, tel. 6032978. Bij de vereniging Artishock, Steenhoff straat 46a in Soest, wordt op 20 septem ber om 20.00 uur een bijzondere ten toonstelling geopend onder de titel: "Het Laatste Landschap". Naar een idee van Jan Visser heeft de in Soest geboren kunstenaar Oscar Prinsen een expositie ingericht met natuurele menten, muziek, video, schilderijen, fo to's, installaties, political poems, ballet (alleen bij de opening), performance, etc. Hiermee beoogt hij het hele buitenge bied van Soest in een "doosje" te willen stoppen, gevormd door de vier muren, de vloer en het plafond van de tentoon stellingszaal. De expositie duurt vijf dagen, tot en met 25 september, en is dagelijks gratis te bezichtigen van 2 tot 5 uur 's middags in aanwezigheid van de kunstenaar. Voor nadere inlichtingen: Oscar Prin sen, tel. 026-3515960; Jan Visser, tel. 035-6014283; Artishock, tel. 035- 6019577. Help de Polen ABN-Amro Soest: Voor informatie: tel 0346 - 351463 fax 0346 - 351529 "Op de weg naar volledige operatio nele inzetbaarheid van de Tactische Helikopter Groep Koninklijke Luchtmacht (THGKLu), is op nieuw een belangrijke mijlpaal be reikt. Vandaag, 1 september, is het 301 Squadron Limited Initial Ope- rational Capable (LIOC) geworden. Bovendien heeft de gehele THG KLu daarmee deze status behaald. De THGKLu kan vanaf dit moment overal ter wereld worden ingezet, zij het op beperkte schaal." Zo begint de brief van kolonel-vlieger D.H.W. Bos, commandant Tactische Helikopter Groep KLu. Bos is de com mandant van alle helikopter squadrons van de Koninklijke Luchtmacht, gele gerd op de vliegbases Gilze-Rijen (Apa ches) en Soesterberg (Cougars en Chi nooks). 'Limited Initial Operational Capable' betekent dat tijdens een grote oefening die men onlangs in Polen met eenheden van de Luchtmobiele Brigade heeft ge houden, de helikopters zijn geslaagd voor de inzet van eventuele vredesop- drachten. Dat is, gezien de korte tijd dat de drie types helikopters in Nederland operationeel zijn, een flinke prestatie. Terecht dat kolonel Bos de loftrompet over zijn mensen opsteekt. Beperkte inzetbaarheid Om niet in alle staten te geraken zet Bos een kleine domper op het geheel als hij stelt: "Vanwege de beperkingen die deze status nog inhoudt, moeten de omstan digheden waaronder een eventuele inzet kan plaatsvinden zeer goed worden be keken. Zo kunnen de beschikbare zelf beschermingsmiddelen van de helikop ters en de dreiging in een operatiege bied, een beperking van de inzetmoge- lijkheden tot gevolg hebben. Wij kun nen met onze helikopters diverse taken uitvoeren: verkennen, beveiligen, escor teren, vuursteun verlenen en transporte ren van de 11de Luchtmobiele Brigade, maar we zijn nog niet compleet. Er moeten nog veel collega's binnenstro men en worden opgeleid. Verder moe ten er van alle typen helikopters nog een aantal worden afgeleverd. In 2003 is het echter zo ver dat de THGKLu volledig operationeel zal zijn.' Sinds de oprichting van het helikopter onderdeel op 7 juli 1995, is er veel werk verricht. Het is bekend dat buitenland se militaire collega's de Nederlanders, gezien hun grote prestaties, met jaloer se blikken hebben gevolgd. Ook de Luchtmachtstaf is trots op hun helikop ter squadrons. Het werd duidelijk ver taald door de Commandant Tactische Luchtstrijdkrachten, de generaal-majoor G.F.A. Macco die letterlijk zei: 'Ik merk dat het moreel hoog is en dat de men sen goed in staat zijn van statisch naar flexibel opereren te velde te gaan. Dit soort van opereren mag een voorbeeld voor de luchtmacht zijn...' Het parkoersrecord van de TNO-loop in Soesterberg is gesneuveld. De verbe tering kwam op naam van Alex van Til burg die de 10 kilometer in 30.55 win nend afsloot. Het oude record was een jaar oud. Erik Tolboom was de snelste van AV Pijnenburg, de vereniging die mede-or ganisator was (34.30). De beste TNO- er was Marcel van der Lee (38.13). Bij de dames won Berdy Heskamp (42.45). Aan de tiende TNO-loop deden 277 atleten mee. In acht repetities zal binnenkort on der de bezielende leiding van mu ziekpedagoge en dirigente Laetitia Schouten het beroemde koorwerk 'Carmina Burana' van Carl Orff worden ingestudeerd door en voor zanglustigen van de Utrechste Heu velrug en directe omgeving. Het instuderen en uitvoeren van dit rit mische spectakelstuk biedt een gouden kans aan iedereen die al zingt of altijd graag had willen zingen en vormt daar naast een uitdaging om in zeer korte tijd onder professionele leiding tot uitvoe ring ervan te komen. De 'Carmina Bu rana' wordt uitgevoerd met twee promi nente solozangers, een slagwerkgroep en twee pianisten, te weten Marian Bolt en Dragosh Mobach. Omdat een storm loop van deelnemers en belangstellen den te verwachten is, zal het stuk niet één, maar twee keer worden uitgevoerd op zaterdagavond 22 november 1997. De 'Carmina Burana' is een verzameling van middeleeuwse geestelijke en wereld lijke liederen. De manuscripten zijn eind vorige eeuw in een klooster bij het dorp je Benedictbeuren in Beieren terugge vonden. De liederen werden door zwer vende studenten, rondtrekkende min strelen, kooplieden en geestelijken ten gehore gebracht. Echte volkskunst dus. Carl Orff heeft in 1936 delen van de tekst met behulp van minimale aanwij- Op 10.00 uur geeft burgemeester Hans de Widt zaterdag het start sein voor de jubileum groen markt van Groei en Bloei. Tot 16.00 uur kunnen belangstellen den tientallen kramen bezoeken. De markt wordt gehouden ter ge legenheid van het 125-jarig be staan van de vereniging die offici eel Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde heet. De afdeling Soest/Soesterberg van Groei en Bloei bemant zaterdag vijf kramen. Vrijwilligers geven informa tie over de activiteiten van de vere niging, er worden demonstraties ge geven en er is een tentoonstelling te zien. Ook tuincentra en bloemenwinkels Zijn aanwezig met een kraam. Verder zijn er onder meer stands met tuin- decoraties, bloembollen, tuinmeube len, -gereedschappen en -ornamen ten en kan men terecht voor infor matie over vijvers. Een plantendok- ter beantwoordt alle vragen die de bezoekers van de groenmarkt op hem afvuren en natuurlijk is er ook van alles te koop. Kortom, alle as pecten van de tuin komen op de ju bileum groenmarkt uitgebreid aan bod. Voor de kinderen worden gratis pop penkastvoorstellingen gegeven en voor de volwassen bezoekers heeft Groei en Bloei een verrassing in pet to. Groenobjecten In de vijver van het gemeentehuis drijven zaterdag groenobjecten. Deze decoraties zijn gemaakt door cursis ten van Groei en Bloei, die les heb ben van Els de Schepper. In het af gelopen seizoen leerde zij de cursis ten vogelverschrikkers en diervor men van gaas te maken. In het kó mend seizoen maakte ze de deelne mers wegwijs in het maken van tak ken vogels. De toegang tot de jubileum groen markt is gratis. Groei en Bloei heeft dat bewust besloten, omdat ze haar kennis gaarne deelt met iedereen die in de tuin aan de slag wil. Tegelijker tijd geeft Groei en Bloei uiteraard desgewenst informatie over het lid maatschap. In Soest telt de vereni ging 410 leden (gezinnen), landelijk zijn ongeveer 60.000 mensen lid. "Als gastgezin ont' matig Poolse kind zijn het drie meis adem kunnen kom heden die zij hebt van de overstromii hier drie weken en naar hun zin." Aldus Henk Appel van het dorpshuis Bi achtig in Eemnes. M zijn ze even in het dc op doorreis om een i de provincie te beier Eemnes de 'Werkgrc ren', die belast is mi gastgezinnen en het onderhouden om in 1 Poolse kinderen op t« te brengen. Vanwege de overstn gezinnen die aan de i nen, vrij ernstig gedu terrein is één grote pi waarin zij vaak doelli Pax Christi Kinderhi ciaal het lot van dez> trokken en getracht v te vinden. In Eemnes en zo kreeg onder am peldoorn de 10- en en Paulina Kosmala vriendin Ula Stanisz Ze komen allen uit S aan de Oder. In de di Nederland zijn, hebl lachen. Via mevrouv de Poolse taal goed l de kinderen hun veri 's morgens om 5 uur Yvonne Buis, al jaren werkzaam als fy siotherapeute in het Medisch Centrum te Soesterberg, start eind september met yogalessen. Yoga is een manier om zich bewust te worden van het eigen lichaam; van ge voelens en emoties, van denken, van bewegen, van spannen en ontspannen, van adem, van evenwicht, van gezond heid. Het gaat om het zoeken van de balans tussen lichaam en geest. De les sen worden gegeven in het Medisch Centrum op maandagochtend. Voor in formatie en/of opgave kan men bellen tussen 12.30 en 13.00 uur: 35 24 45. Een 33-jarige moe berg kwam vorige r hevig ongerust bij d haar 5-jarige dochte kende schutter was j in de speeltuin aan c laan aan het spelen had plotseling pijn i voeld, die daarop w De moeder had ha naar de dokter, die de hand van het me gens de politie was 1 vuurd met een w luchtdrukpistool. E buurtonderzoek ing leverde niets op. Op 11 november wc 19.00 uur in de Drie jas/jokermarathon g< mers kunnen zich tot voor laten inschrijve 351612 of 351609. De kosten zijn tien g> i Dirigente Laetitia Schouten. Foto: D. Sintnicolaas. zingen opnieuw op muziek gezet, met behoud van de middeleeuwse muzikale sfeer van de teksten, aangevuld met muzikale gegevens en ideeën van zijn eigen 'moderne' tijd. Het is een sterk ritmische compositie die door haar mu zikale kracht de luisteraar en de uitvoe renden enorm aanspreekt. De dirigente en initiatiefneemster van dit project, Laetitia Schouten, behaalde haar schoolmuziekdiploma en het diplo ma uitvoerend musicus fluit aan het Utrechts Conservatorium. Zij trad 15 jaar als soliste op en maakte diverse cd's. De laatste vier jaar volgde zij ver schillende dirigentencursussen bij onder meer Kurt Thomas en de SNK. Zij is oprichter en dirigente van het Driebergs gemengd koor 'Scherzando'. Voorrang Iedereen kan meedoen! Met of zonder koor-/zangervaring. Mensen die geen noot van blad kunnen lezen en mensen die het stuk al eens eerder uitgevoerd hebben: iedereen is welkom! Het aan tal deelnemersplaatsen is beperkt. Vrou wen die zich tegelijkertijd met een man (tenor of bas) aanmelden krijgen voor rang aangezien de heren veelal in de minderheid zijn, maar wel nodig voor een goed evenwicht tussep de stemmen. De repetitieavonden zijn dinsdag 23 september (voor de dames), 24 septem ber (voor de heren). Vervolgens voor iedereen op: 1, 8, 22 en 29 oktober en op 5, 12 en 19 november 1997 (voor generale). De repetities zijn van 19.15 tot 22.15 uur en worden gehouden in de Kapel van Bartiméushage, Oude Arn hemse Bovenweg 3 te Doorn, (volop parkeergelegenheid aanwezig). Bij een inbraak in de jeugdherberg aan de Bosstraat heeft de dader in de nacht van zondag op maandag een audio-in- stallatie, een televisie, een onbekend aantal cd's, een grote hoeveelheid siga retten en een geldbedrag uit de flipper kast buitgemaakt. Namens de jeugdher berg deed een 30-jarige Soester aangif te bij de politie. "Direct naast de van Sterrenberg, dr tie van kinderpari een tekort aan vri ook deze vorm vai voor de boerderij tc proberen nu alles c om dit voort te kun Marjolein Goossen er Andeweg zijn destij< het opzetten van kir gekoppeld is aan de t renberg. Een heerlijk ren vanwege de ruimt lijke schapen, geiten, en de heerlijke speelt' Een ideale plaats om te organiseren. "We hebben die kinde opgezet om de kinder renberg financiële stei voor is elk jaar veel g< van de kinderpartijt; Veel ouders reageerde enthousiast vanwege inhoud daarvan. We lekker patat eten, poi ken en nog veel meei wij door omstandighi houden en aangezien

Soester Courant | 1997 | | pagina 12