1 Poolse kinderen 3 weken in Burgstede 'Harttransplantatie' voor Spitfire zetbaar es isen gezocht >orproject Kinderkunstschool in Dorpshuis Sterrenberg zoekt mensen voor verjaardagspartijtjes Paaltjes langs fietspad naar Zeist gevaarlijk GESLOTEN Veldm. Montgomeryweg (slot) PAGINA 12 i-lessen in isch Centrum WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1997 Vakantie bij gastgezinnen ties Kind (5) geraakt met bukskogeltje Klaverjasmarathon Drie nieuwe cursussen van C-drie Vrijwilligers nodig voor voortzetting iker slaat toe igdherberg t l Kerkdiensten Medische dienst Hhdpverlenin^Jj P.L. Galjart HUISARTS Waarover praatten zij ii? Meningen van lezers Schone trottoirs (III) Agenda 'Direct le 11de Luchtmobiele Brigade, zijn nog niet compleet. Er nog veel collega's binnenstro- vorden opgeleid. Verder moe- n alle typen helikopters nog een 3rden afgeleverd. In 2003 is het j ver dat de THGKLu volledig neel zal zijn." oprichting van het helikopter- op 7 juli 1995, is er veel werk Het is bekend dat buitenland se collega's de Nederlanders, un grote prestaties, met jaloer- en hebben gevolgd. Ook de ichtstaf is trots op hun helikop- drons. Het werd duidelijk ver- or de Commandant Tactische ijdkrachten, de generaal-majoor dacco die letterlijk zei: 'Ik merk noreel hoog is en dat de men- 1 in staat zijn van statisch naar opereren te velde te gaan. Dit n opereren mag een voorbeeld luchtmacht zijn...' OURANT Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 "Als gastgezin ontvangen wij regel matig Poolse kinderen. Deze keer zijn het drie meisjes die even op adem kunnen komen van alle narig heden die zij hebben meegemaakt van de overstroming. Ze verblijven hier drie weken en hebben het best naar hun zin." Aldus Henk Appeldoorn, beheerder van het dorpshuis Burgstede en woon achtig in Eemnes. Met zijn echtgenote zijn ze even in het dorpshuis Burgstede op doorreis om een middagje elders in de provincie te beleven. Ze hebben in Eemnes de 'Werkgroep Poolse Kinde ren', die belast is met het zoeken van stgezinnen en het contact met hen jderhouden om in voorkomend geval jolse kinderen op te vangen en onder te brengen. Vanwege de overstromingen zijn veel gezinnen die aan de rivier de Oder wo nen, vrij ernstig gedupeerd. Hun speel terrein is één grote puinhoop geworden, waarin zij vaak doelloos ronddolen. De Pax Christi Kinderhulp heeft zich spe ciaal het lot van deze kinderen aange trokken en getracht voor hen onderdak te vinden. In Eemnes vonden ze gehoor en zo kreeg onder andere het gezin Ap peldoorn de 10- en 13-jarige Marzene en Paulina Kosmala met hun 14-jarige vriendin Ula Staniszewska op bezoek. Ze komen allen uit Siechnice, een dorp aan de Oder. In de drie weken dat ze in Nederland zijn, hebben ze weer leren lachen. Via mevrouw Appeldoorn, die de Poolse taal goed beheerst, vertellen de kinderen hun verhaal wat op 12 juli, '8 morgens om 5 uur begon. Toen ineens het water kwam, waar schuwden de mensen elkaar door met hun auto's te claxonneren. Daarop be gon een overhaaste vlucht. Een kwartier later was hun huis tot aan de eerste ver dieping ondergelopen. Maar ook op zolder was het niet meer veilig en met een toevallig passerende boot werden ze geëvacueerd. Binnen een uur stond het water zelfs drie meter hoog en stak al leen de punt van het dak nog boven water. De angst van toen is nog op hun gezichten te zien en Marzena rilt als ze die spanning nog even weer beleefd. Ze wisten dat het water hoog stond, maar de plaatselijke autoriteiten hadden gezegd dat hun dorp geen enkel gevaar liep. De dijken hoefden niet verhoogd en versterkt te worden, daarom is de schade ook enorm hoog in Siechnice. Want met een enorme knal bezweek midden in de nacht een dijk, waarop het kolkende water met veel lawaai een weg zocht in het nog slapende dorp. Ula probeert dat angstige lawaai te om schrijven door het noemen van glasge rinkel, instortende huizen, het brullen van het water, angstige stemmen. 'Het was verschrikkelijk', zegt ze, 'maar ge lukkig hebben we het overleefd'. Mevrouw Appeldoorn: "Straks gaan ze weer terug naar hun dorp en huis wat niet meer was als vroeger. Wie weet kunnen ze na drie weken vakantie toch de draad weer oppakken. Weet je, de kinderen hadden voor die tijd al weinig als je dat met ons vergelijkt. Dat is nu veel erger geworden en mogelijk zal het vele jaren duren voordat vooral de kin deren het daar weer plezierig hebben. Tot zolang is er voor ons als rijke wes- Het echtpaar Appeldoorn met zijn drie Poolse logés. terlingen een duidelijke taak en op dracht weggelegd om daarin enige soe laas te geven. Alleen al het speelgoed wat wij onze kinderen geven en zij daar hebben is al een enorm verschil. Buis, al jaren werkzaam als fy- peute in het Medisch Centrum erberg, start eind september met sen. een manier om zich bewust te van het eigen lichaam; van ge en emoties, van denken, van van spannen en ontspannen, m, van evenwicht, van gezond- et gaat om het zoeken van de ussen lichaam en geest. De les- -den gegeven in het Medisch op maandagochtend. Voor in- en/of opgave kan men bellen 2.30 en 13.00 uur: 35 24 45. Een 33-jarige moeder uit Soester berg kwam vorige week donderdag hevig ongerust bij de politie, omdat haar 5-jarige dochter door een onbe kende schutter was geraakt terwijl ze in de speeltuin aan de Prof. Lorentz- laan aan het spelen was. Het meisje had plotseling pijn in haar hand ge voeld, die daarop was gaan bloeden. De moeder had haar meegenomen naar de dokter, die een kogeltje uit de hand van het meisje haalde. Vol gens de politie was het kogeltje afge vuurd met een windbuks of een luchtdrukpistool. Er werd nog een buurtonderzoek ingesteld, maar dat leverde niets op. Op 11 november wordt van 10.00 tot •19.00 uur in de Drie Eiken een klaver- .Jas/jokermarathon gehouden. Deelne mers kunnen zich tot 22 september hier voor laten inschrijven via tel. (0346) 351612 of 351609. }e kosten zijn tien gulden per persoon. In het Dorpshuis Burghstede start cultureel centrum C-drie drie cur sussen speciaal voor kinderen. De eerste is een teken- en schildercur sus voor kinderen van 10-12 jaar. Elke les krijgen de kinderen van docen te Judith Dekker een nieuwe opdracht die te maken heeft met kunstwerken die ze aan het begin van de les bekijken. Niet dat er nageaapt wordt, het gaat er juist om dat de kinderen met plezier le ren over het gebruik van materiaal en hoe een schilderij spannend gemaakt kan worden. De lessen bieden de moge lijkheden meer uit het tekenen en schil deren te halen dan vaak thuis of op school het geval is. Niet alleen de fan tasie maar ook de inzichten van kinde ren komen aan bod. Omdat kinderen ook specifieke behoeften hebben die leeftijdsgebonden zijn, werkt C-drie met leeftijdsgroepen. Voor dezelfde leeftijdsgroep is er op vrijdagmiddag de cursus "Bouwen met klei". De cursus, ook van 12 lessen, start om 16.00 uur en duurt tot 17.30 uur. Klei is een zacht materiaal dat je een voudig met je handen kunt bewerken. Toch is het handig om de technieken te nte Laetitia Schouten. Foto: D. laas. >pnieuw op muziek gezet, met van de middeleeuwse muzikale n de teksten, aangevuld met gegevens en ideeën van zijn ioderne' tijd. Het is een sterk compositie die door haar mu- acht de luisteraar en de uitvoe- norm aanspreekt, ente en initiatiefneemster van ct, Laetitia Schouten, behaalde )olmuziekdiploma en het diplo merend musicus fluit aan het Conservatorium. Zij trad 15 soliste op en maakte diverse laatste vier jaar volgde zij ver- e dirigentencursussen bij onder rt Thomas en de SNK. Zij is en dirigente van het Driebergs I koor 'Scherzando'. "g kan meedoen! Met of zonder ngervaring. Mensen die geen blad kunnen lezen en mensen tuk al eens eerder uitgevoerd iedereen is welkom! Het aan- ïmersplaatsen is beperkt. Vrou- nch tegelijkertijd met een man bas) aanmelden krijgen voor gezien de heren veelal in de iid zijn, maar wel nodig voor evenwicht tussep de stemmen, titieavonden zijn dinsdag 23 t (voor de dames), 24 septem- r de heren). Vervolgens voor op: 1, 8, 22 en 29 oktober en en 19 november 1997 (voor De repetities zijn van 19.15 uur en worden gehouden in de n Bartiméushage, Oude Arn- ovenweg 3 te Doorn, (volop degenheid aanwezig). ibraak in de jeugdherberg aan aat heeft de dader in de nacht ag op maandag een audio-in- een televisie, een onbekend s, een grote hoeveelheid siga- een geldbedrag uit de flipper- emaakt. Namens de jeugdher- I een 30-jarige Soester aangif- )oIitie. "Direct naast de kinderboerderij van Sterrenberg, draait de organisa tie van kinderpartijtjes. Vanwege een tekort aan vrijwilligers dreigt ok deze vorm van ondersteuning or de boerderij te verdwijnen. We beren nu alles op alles te zetten om dit voort te kunnen zetten." Marjolein Goossen en haar zuster Carin Andeweg zijn destijds begonnen met het opzetten van kinderpartijtjes, wat gekoppeld is aan de boerderij van Ster renberg. Een heerlijk oord voor kinde ren vanwege de ruimte, de kindvriende lijke schapen, geiten, kippen, paarden en de heerlijke speeltuin met veel zand. Een ideale plaats om een kinderfeestje te organiseren. Ve hebben die kinderpartijtjes onlangs bgezet om de kinderboerderij van Ster renberg financiële steun te geven. Daar- oor is elk jaar veel geld nodig. De start |an de kinderpartijtjes was erg leuk. Veel ouders reageerden hierop en waren Jcnthousiast vanwege de organisatie en nhoud daarvan. We deden spelletjes, Bekker patat eten, pony rijden, schmin ken en nog veel meer. Helaas moesten ivij door omstandigheden hiermee op houden en aangezien we dit samen de den, vielen ook de kinderpartijtjes weg. Heel veel ouders reageerden en reage ren nog met het verzoek dit weer op te starten. Daarom zoeken wij vrijwilligers die dit leuke werk van ons willen over nemen. Er moeten toch mensen in Soest en Soesterberg zijn die dit voor de mooie boerderij van Sterrenberg over hebben en graag met kleine kinderen omgaan? Ze kunnen mij bellen, tel. 354915," aldus Maijolein Goossen. Carin en Marjolein zijn vol van 'hun' kinderboerderij op Sterrenberg. 'Wist je dat heel velen niet eens weten dat die kinderboerderij bestaat? Daarom is dat ook één van de redenen dat we zaterdag 13 september van 10.00 tot 16.00 uur een grandioos feest organiseren met te vens de seizoenafsluiting. Voor de klei ne kinderen is dat een heerlijke dag met heel veel leuke dingen. Vooral als ze met hun eigen huisdieren bij de dieren dokter komen die ze dan keurt, moet toch een belevenis zijn. En dan de hon denbrigade van de vliegbasis, die geeft een demonstratie van liefst een uur lang. Wij proberen dan sponsors en do nateurs voor onze boerderij te werven en wie weet treffen we nog mensen die onze kinderpartijtjes over willen ne men." leren die voorkomen dat het werkstuk instort. Want het gaat immers nog de oven in, waardoor de klei verandert in steen. Het is altijd heel spannend om te zien hoe het uit de oven komt, want ook de kleur die er op aangebracht is veran dert. Voor dit versieren leren de kinde ren allerlei manieren waarvan glazuren wel de bekendste is. Ook op vrijdag, maar dan van 16.00- 17.00 uur is er voor 8-10 jarigen de cur sus "Zang en spel". In de lessen ontdek ken de kinderen de betekenis van de" stem. Niet alleen stemvorming maar ook de creatieve mogelijkheden van de eigen stem komen aan bod. Want hoe kun je anderen jouw liedje in geheimtaal uitbeelden? Welke klanken gebruik je? Eenvoudige spel- en acteervormen vul len dit aan. Voor inschrijven en meer informatie kunt u zich wenden tot de cursusadmi nistratie van C-drie, Willaertstraat 49 in Soest. Telefonisch te bereiken van 13.00-17.00 uur op nummer 035- 6022188. Heeft u al een keuze geihaakt dan bent u zeker van een plek als u het inschrijfformulier uit het cursuspro gramma knipt, ondertekent en opstuurt naar bovengenoemd adres. De lessen vinden allemaal plaats in het Dorpshuis Burghstede, Dorpsplein 17. Zondag 14 september ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Voorganger: zr. M.A. v. Erven Zaterdag 19.00 cantores Zondag 10.00 oecumenische viering in kerk. centrum Gen. Winkelmanstraat Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; ande re dagen 07.30; gebedsdiensten: dage lijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. De ka pel is de hele dag open. HERVORMDE GEMEENTE/ GEREFORMEERDE KERK Kerkelijk centrum Generaal Winkelmanstraat 99-101 10.00 ds. M.A. Nawijn en zr. M.A. v. Erven; oecumenische viering mmv go spelgroep First Connection STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10.30 ds. H. Henstra Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: F.P. Prause, Oude Tempellaan 6, tel. '351517. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, tel. 352467; weekend dienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Hulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp/ Rode Kruis Werkdagen 09.30-11.00 uur, tel. 035- 6031119. Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, tel. 351789, b.g.g. 351658 of 351437. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder tel. 0900-8344* (20 ct. per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Thuiszorg en Maatschappelijk Werk N.O. Utrecht Generaal Winkelmanstraat 103, tel. 352606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Politie Veldm. Montgomeryweg 2 (Kon. Mare chaussee); werkdagen 12.00-13.00 uur; centrale meldkamer: tel. 035-5487411; alarmnummer: 1.1.2. Grof vuil Tel. 035-6093666. "We rijden elke schooldag over dit fietspad. Bijna elke week zie je dat één van ons met zijn fiets tegen zo'n betonnen paaltje is gereden. Naast verwondingen is de fiets soms vrij ernstig beschadigd. Dat komt om dat het fietspad te smal is en bij het elkaar passeren deze ongevallen zich voordoen." Jeroen van den Bremer (14) en Jurre Steehouder (13), leerlingen van respec tievelijk het Christelijk Lyceum en de Breul in Zeist, hebben zelf meer dan één keer kennis gemaakt met de gevaar lijke betonnen paaltjes langs het fietspad naar Zeist. Ze noemen diverse voorval len van andere scholieren en dat het niet zo goed afliep met beenwonden en be schadigingen aan de fiets als gevolg. "Je kunt elkaar hier maar nauwelijks passeren. Het is vooral gevaarlijk voor oudere mensen die het stuur niet zo vast in handen hebben. Ze zijn bang voor de paaltjes en rijden dan midden op het fietspad, waardoor de tegenligger niet kan passeren met alle gevolgen van dien. Het wordt heel lastig als een bromfietser met hoge snelheid op je af komt. Ze moeten de palen verwijderen en het fietspad iets verbreden, dan zou het veel beter gaan," aldus de beide jon gens. Reeds vele jaren is het fietspad van Soesterberg naar Zeist de weg van vele scholieren en passanten die naar Zeist moeten. Ook het doorgaand fietsver- keer, bijvoorbeeld scholieren van Zeist naar Amersfoort, maken gebruik van dit fietspad. Om het illegaal autorijden hier te voorkomen, zijn aan de buitenkant paaltjes geplaatst. De breedte van het fietspad is zodanig dat men elkaar nog maar net kan passeren. Ouderen, moe ders met kinderen op hun fiets en be zoekers van de Zeister markt, die met zware volle fietstassen over dit fietspad rijden, hebben nogal wat moeilijkheden. Vooral als ze een rij schoolkinderen te genkomen is het voor hen soms knap moeilijk om die zonder averij te passe ren. Het is al enkele malen voorgeko men dat men tegen de houten en soms betonnen paaltjes reed, met in het erg ste geval opname in het ziekenhuis. Ook doen bromfietsers - die daar niet mogen rijden - leuk door met hoge snelheid op de fietsers in te rijden, waardoor deze van angst wel moeten afstappen. Zelfs werd een moeder met kind door een Als fietsers elkaar passeren, ontstaan vaak hachelijke situaties. dergelijke piraat bijna getorpedeerd en in een ander geval viel een vrouw en moest in het ziekenhuis worden opgeno men. De bromfietsers reden meestal door. De Vereniging Soesterbergs Belang heeft deze klacht voorgelegd aan de ge meente Zeist, met het verzoek hieraan iets te willen doen om meer ongelukken te voorkomen. De praktijk is van 15 t/m 1 9 september i.v.m. nascholing. De collega's nemen waar. "We sleutelen nog een paar dagen en dan moet de oude Spitfire weer een jonge vent zijn met een nage noeg nieuw hart. Wedden dat we voor het weekend met hem letterlijk en figuurlijk in de wolken zijn?" Ver weg in een verscholen hoek van de vliegbasis Soesterberg staat een halfrond bouwsel, wat destijds één van de tech nische plaatsen was van het 32nd Tac- tical Fighter Squadron. Amerikaans technisch personeel was toen bezig met hypermoderne apparatuur, bestemd voor zeer geavanceerde gevechtsvlieg tuigen. Nu, vele jaren later, staan twee monteurs gebogen over een blinkende oude motor van een eveneens oude Spitfire vanuit de Tweede Wereldoorlog. Het raspaardje van toen staat geduldig te wachten op deze enorme 'harttrans plantatie' en heeft nog niëts ingeboet van zijn roem en eer uit de tijd die nu geschiedenis is geworden. In 1944 en 1945 heeft deze zo gevrees de gevechtsjager meegedaan aan de be vrijding van onder andere Nederland. Verwoestend heeft hij huisgehouden onder de Duitse vliegtuigen en vele vij andelijke toestellen neergeschoten. In feite zou het in een museum moeten staan, maar deze 'oude man' is niet te temmen en helemaal ongeschikt voor het 'tehuis voor oude vliegtuigen'. Het heeft even geduurd, maar eindelijk was dan het ruilhart gevonden. Een blinkende motor, evepeens uit de oor logstijd maar tot op de bodem gecontro- Regelmatig zal men de heren Smo- renburg (85), Van Dijk (71), Riet veld (71), Hoogstraten (69) en Knoops (64) op een woensdagmor gen in het dienstencentrum 'De Drie Eiken' zien. Onder het genot van een kopje koffie praten zij als geboren en getogen Soesterbergers over het; vliegdorp van toen. Deze keer was het onderwerp: de oostzij de van de Veldm. Montgomeryweg van zuid naar noord. Omdat het regent blijven de heren deze keer in de grote zaal van De Drie Eiken. Ze hadden graag de stap naar het Zwaantje gemaakt om de oostzijde van de Veldm. Montgomeryweg eens nader te bekijken. 'Maar', zo is hun reactie, 'dat kunnen we ook wel zonder het te zien'. Op verzoek van enkelen willen ze nog één keer de namen herhalen die deze straat door de tijd heen heeft ge had. Heel vroeger -en dat is dan voor 1900 - was het een zandweg met de naam Soesterbergschestraatweg. Van 1818 tot 1909 leefde in dit dorp een zekere Banning. Een man met schrij verstalent die later een bekende journa list werd. Ter ere van hem wordt op 1 januari 1924 'Banningstraat' genoemd. Niet om over deze straat naar huis te schrijven, want het was nog steeds een hobbelige zandweg. Maar in 1934 is er geld in de gemeentekas en wordt he een verharde straat door middel van beton. Op 1 september 1945 krijgt Soesterberg bezoek van de zo beroemde Veldmaar schalk Montgomery en spontaan wordt de Banningstraat omgedoopt in de Veldm. Montgomeryweg, 'tot op den huidigen dag', besluit Rietveld deze kor te straat-overdenking. 'Is Rots en Dennenlust nu aan de orde', vervolgt Van Dijk om het gesprek toch maar over het slot van de weg te doen overgaan. De heren zijn ineens weer bij de les, want waar nu de Brigade van de Koninklijke Marechaussee staat, stond sinds eind 1700 een groot statig hotel met de naam: Rots en Dennenlust. Het verandert vrij frequent van eigenaar en via mej. Hogesteijn wordt in 1986 Her man Cornelis van Hulsteijn eigenaar van dit voor Soesterberg zo bijzondere ge bouw. Het verandert vrij frequent van eigenaar. In 1900 gaat het over naar J.J.A. Etmans om in 1909 te worden verkocht aan een zekere Gijs de Vries, die een dochter kreeg met de naam Nel- ly. Het hotel annex pénsion verandert grondig. Het rieten dak moet plaats maken voor pannen en er wordt zelfs een verdieping bovenop gebouwd. Bij de heropening wordt de naam gewij zigd in Nellysteijn. Glorietijden maakt het 'mee en staat het in alle windstreken bekend als een zeer modern hotel. Ja, zelfs voorzien van warmwaterbaden, elektriciteit en telefoon. De heren her inneren zich het statige gebouw van voor de oorlog. Maar toen was het in eens afgelopen met al dat moois. Het werd door de Duitsers uitgewoond en na de oorlog is het meer een, bouwval. In 1953 is het zelfs heel gevaarlijk in en direct om het gebouw te lopen. Balkons en luifels vallen zonder enige reden met een daverende klap op de grond. In het zelfde jaar wordt het afgebroken om er ger te voorkomen. Het is bekend dat de Koninklijke Ma rechaussee een plaats zoekt voor hun kazerne. In 1955 wordt met de bouw begonnen en op 30 oktober 1956 wordt het in gebruik genomen als de Brigade Koninklijke Marechaussee Soesterberg met de daarachter gelegen drie dienst woningen. Daarachter staan drie wonin gen onder één kap die gebouwd zijn omstreeks 1935. Daarvoor stond er één vrij grote woning, bewoond door onder andere de bekende vlieger-arts Ver- steegh, die ook commandant van het vliegveld is geweest. Het is bij de heren niet bekend wie in de loop van de tijd in die woningen hebben gewoond. Wel is duidelijk dat tijdens de oorlog in de geheel rechtse woning de Orts Kom- mandant van de Deutsche Wehrmacht was gevestigd. We komen nu bij de provinciale weg, de Amersfoortseweg. Daar stond een en kele woning met nogal een hoog punt dak en opvallende ronde deur. Daar naast lag de woning met de naam 'het Oude Nest', waarin Mertz heeft ge woond en daarna Adriaan en Piet Weer- desteyn. Vervolgens kwam een dubbe le woning met rechts de militair Bakker en links Galjart de loodgieter. AI deze woningen zijn vanwege de aanleg van de provinciale weg afgebroken. Knoops wil, volgens zijn zeggen op ver zoek van anderen aan toevoegen, dat de haan van de hen in het vorige verslag nog leeft. 'Zet dat er maar in, want an ders blijven ze vragen', aldus Knoops. Het duurt even voordat de overige he ren de tranen van het lachen uit hun ogen hebben geveegd en ze weer verder gaan. De dubbele woning die er nu nog staat met rechts de fam. Lensink, moet van kort voor de oorlog dateren. Daarnaast stond de garage van Lieben met nu het bedrijf van Van Santen Belettering. De woningen daarnaast zijn allemaal na de oorlog gebouwd. Direct naast die van Van Santen moet een bluskelder hebben gestaan, die door de Duitsers is ge bouwd. Recht er tegenover was immers hun hoofdingang van het vliegveld en het was in de oorlog noodzaak om voor al bij bombardementen, over voldoen de bluswater te beschikken. Het vuur moest vooral 's nachts, zo snel mogelijk geblust worden om meer bombarde menten te voorkomen. Hef terrein ver der naar het vliegveld bestond voor de oorlog uit heidevelden met een eikenwal die langs de weg liep. Smorenburg schudt zijn hoofd: 'Wat is er veel veranderd in de loop van al die jaren. Maar pratende weg komen die oude beelden van toen heel scherp naar voren. Toch een goede zaak dat zo met elkaar door te nemen'. Wat is het onder werp van de volgende keer? De heren besluiten de Koppenlaan eens onder handen te nemen. Met hulp van een Engelse monteur sleutelt Max van Kleef (rechts) voortdu rend aan de 'nieuwe' motor van de Spit fire. leerd, werd bijgesteld, aangepast en is daarom bijna helemaal nieuw te noe men. Vanuit zijn geboorteland Groot- Brittannië werd het naar Soesterberg gebracht waar een Engelse monteur dit hart van 1750 pk langzaam maar zeker in de Spitfire plaatste. Het is liefdewerk, zegt de Engelse mon teur: "Je moet er van houden. Dit beest je praat met je en straks als alles klaar is, dan gaat hij zingen. Dan hoor je al die klepjes, om er van te janken zo mooi." De Amersfoorter Max van Kleef, de persoonlijke monteur met uiteraard Pe- letier uit Den Dolder, van de Spitfire staat er lachend bij. Samen zullen ze deze grote ingreep in de avonduren en het weekeinde verrichten. "We hopen dat we maandag 8 september buiten met de nieuwe motor in de Spit kunnen proefdraaien. Als dat goed verloopt, komt een functionaris van de Engelse Rijks Luchtvaart Dienst hem controle ren, want het is en blijft een Engels vliegtuig. Als dat allemaal goed is, dan hopen we donderdag 11 september en het weekeinde daarop de eerste proef vluchten te kunnen maken. De eerste vlucht wordt gemaakt door een Engel se testvlieger en daarna komen onze vliegers aan de beurt. Ik weet nu al dat de rillingen mij over de rug lopen als ik deze Spit weer door de lucht zie rollen." Meer berichten over Soesterberg op pagina 12 De schone trottoirs houden de gemoe deren vooral in Soesterberg nog wel even bezig. Nadat de gemeente Soest achter bij de fl^ts van de Plesmanstraat de trottoirs had schoongemaakt, kwa men er in de afgelopen week drie geme chaniseerde auto's, met voor en achter en aan de zijkanten grote staalborstels om in andere straten de stoepen en stoepranden schoon te maken. Maar op de trottoirs mochten ze kennelijk niet rijden, want daar bleven nog grove plukken gras staan. Maar nu over milieu gesproken. Spuiten met 'milieu-vriendelijke gifstoffen' is door de gemeente Soest verboden. Maar wat dacht u van de uitlaatgassen die deze machines gebruiken en dan ook nog de tocht Soest-Soesterberg v.v. Waarom worden deze wagens niet ge stald op het terrein van de gemeente aan de Fokkerstraat? En wat dacht u van de schade die de grote stalen borstels te weegbrengen aan de tegels? Vergeet ook niet het afslijpsel van die stalen bor stels, dat zo maar in de grond verdwijnt. Als we ergens in de grond een loden kogel uit de Middeleeuwen vinden, of zink van een oude regenpijp in de grond aantreffen, is er al sprake van vervuilde grond. Wij hebben nu een 'hele goede' Reken kamer bij de gemeente Soest. Het zou goed zijn als deze 'deskundigen' eens een financieel onderzoek gingen instel len, wat exact de kosten zijn van het schoonhouden door milieu-onvriende lijke machines en hoe hoog de kosten zijn met het tijdig in het vooijaar be spuiten met milieu-vriendelijke bestrij dingsmiddelen. Wanneer gaat de Raad van de gemeente Soest besluiten een dergelijk onderzoek door de Rekenka mer van Soest te laten instellen? Wij volgen de gang van zaken op de voet en zullen u op de hoogte houden. P.C. Pieren Vrijdag 12 september 14.00 start seizoen, Drie Eiken Zaterdag 13 september 10.00 rommelmarkt, Odeongebouw 10,00 boerderijfeest Sterrenberg Zondag 14 september 14.00 koersbal, Drie Eiken Maandag 15 september 10.00 Koffiemorgen, de Hoeksteen 19.00 tafeltennis jun. AGAVS, Burgste de 20.00 tafeltennis sen. AGAVS, Burgste de Opgaven: tel. 351252.

Soester Courant | 1997 | | pagina 13