mm LP P Q Ui JZi iiiZD Hulleman opfiek actueel r Jasmijn zet iedere dag de bloemetjes buiten. Voor Projectgroep Vereenzaming is het nu erop-of-eronder jfcyan Breukelen Vast-goed Meer slachtoffers verkeer en geweld Eerste lustrumviering op Het Kasteel Bezwaar tegen afwijzing van planschade Eigendomweg DOE MEE AAN HET Aanrander gevangenis in PAGINA 4 WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1997 SOESTER COURANT PAGINA 5 EN ONTVANG DE GRATIS* CD "MUZIEK VOOR ACHTER JE OREN" Open brief aan College en raadsfracties - - Eemnesser verschijnt niet op zitting DE TROMSLAGER Steenhoffstraat 58 Stichting Slachtofferhulp gaat nieuwe medewerkers werven Met paard en wagen, springkussen, traktor en ballonnen K f Kunstbus terug in Soest? Service bij Schoemaker Zij zullen de Stadhou- e Heuvelweg als route Dit is vooral van belang ren van het Griftlandcol- ,te 'Braamhage' - richting d - zal worden verplaatst ndere halte, die kort ge- we plaats kreeg. :ptember in verband met heden worden de Nieuw- :n vanaf de Koninginne- de Beetzlaan en later tot de Koninginnelaan tus- itraat en de Meent. Het de lijnbussen rijden om ;raelenlaan, Hellingweg, 5 en Schrikslaan. Het p de aansluiting van de de Beetzlaan zal het Soestdijk-noord vervan- hrikslaan bij de aanslui- uwstraat en op de Nach- de Merelweg worden plaatst voor de buslijnen e omleidingsroute gelden :rverboden. Deze werk- emen naar verwachting in beslag. ag 8 september start de riolering op de Plasweg iutenkampweg en de Wil- Het weggedeelte is afge- le verkeer. Dit werk zal ing tot 20 september du- en van lijn 74 (Soest- en spitslijn 284 (Soest- hof-Nieuwegein) worden de bushaltes die tijdelijk dt informatie aangebracht nde haltes. n werkzaamheden wordt :r extra oplettendheid ge- aanpassing van de snel- erband met de veiligheid ïbruikers en degenen die heden uitvoeren. Verder t gebruik te maken van de mleidingsroutes. Over de d van woningen en perce- oor de uitvoering van de en, afspraken gemaakt kenen. .F. Kleinegris EN ADVISEUR Dnd opinion consult. dviesgroep v.o.f. 1^^ -3766 AG Soest l^r\ 1 32 60 Lid NBvA jn Assurantiebemiddelaars ntrate Voorlichting j Soest terbes ventuele vergunning kun- ;ing kenbaar maken bij de l CA Soest, telefoonnum- ?NIEUWING 1997" ij besluit van 3 juli 1997, 7 heeft vastgesteld onder :rnieuwing vastgesteld bij de verordening verhuis- uari 1994, nr. RB 94-21. t de gemeente Soest voor het provinciale stads- en 'erordening stadsvernieu- >nd waarvan subsidie kan gens het provinciale beleid r bij de afdeling planolo- ïing verlenen conform uwbedrijf b.v. conform inning verlenen voor het fvrijstaande woningen aast de bestaande ïtrumgebied Soest-Zuid. )m voor de periode 01-2001 namens de contract aan te gaan het toevoegen van een nulier aan de PTT- de werkzaamheden ter ïrgunning kan worden situatie na afronding ïden opnieuw bekeken enen vergunning door beurs in C-drie op er van 09.00-17.00 uur, :oncept. ïing verleend conform BLOEMENHUIS "Hartje Zuid": Zuidpromenade 9, Tel. 035 - 601 68 77, Soest "De Smitshof": Smitsweg 14, Tel. 035 - 602 23 00, Soest Fax 035 - 602 92 21 De bewoners van Eigendomweg 79 en 83, sinds jaar en dag in conflict met de gemeente over het kappen van bomen op de rand van hun ach tertuin ten behoeve van de nieuw bouw in het plan Klein-Engendaal, gaan in beroep tegen de afwijzing van hun eis tot planschadevergoe- ding. Volgens woordvoeder R. Tromp is er op de inhoud van het afwijzend advies (uit gebracht door het onafhankelijke Avies- bureau Onroerende Zaken in Rotter dam) wel een en ander aan te merken. Hij heeft het gemeentebestuur dan ook verzocht om een nadere toelichting. Volgens Tromp beschikt Soest over "zeer creatieve ambtenaren", die "op slimme wijze" een oud bestemmingsplan ("Plan in Hoofdzaak van Soest", date rend uit 1949) van stal hebben gehaald en dat aan het adviesbureau meegege ven. "Een 'deus ex machina1," aldus Tromp. Hij vraagt dan ook hoe dit plan zich verhoudt tot het nieuwe bestemmings plan Klein Engendaal en tot hoever te rug een gemeente mag gaan om zich te beroepen op een ooit vastgesteld plan. "Strekt dat zich uit tot 'In den beginne was de aarde woest en leeg...?" aldus Tromp. Tijdens de langlopende kwestie van de bomenkap zijn Tromp c.s. nooit geïnfor meerd over het Plan-in-Hoofdzaak, het geen aanleiding is het gemeentebestuur te betichten van "onbehoorlijk bestuur, onvolledige informatievoorziening en grove schending van goed vertrouwen van naïeve burgers". Het bewuste plan is niet in de bijlagen van het advies op genomen, en Tromp wil weten hoe dat zit. Genoegdoening Gezien de hele affaire, het causale ver band tussen de schade en het plan Klein Engendaal en het negatieve oordeel van de Raad van State over de bestuurlijke afwikkeling, stellen Tromp c.s. dat eni ge genoegdoening van gemeentezijde zeer op zijn plaats is. "De gemeente kan gebruik maken van een 'deus ex machina', uit een periode dat wij nog niet eens geboren waren; de gemeente kan gebruik maken van dit soort archieven, de gemeente bepaalt op welke wijze informatie wordt verstrekt, de gemeente heeft de beschikking over uitgekookte ambtenaren," aldus Tromp. "Kunnen goedwillende burgers, zoals wij ons hebben opgesteld, ongestraft belazerd worden?" Onder alle omstandigheden goed kunnen lezen en zien is plezierig. Hulleman Optiek laat u eenvoudig en snel zien hoe het met üw leesplezier is gesteld. Kom tussen 13 september en 4 oktober langs voor de gratis leestest en ontvang de CD! BRILLEN - OOGMETING - CONTACTLENZEN ïr-optometristen - Contactlensspecialisten A.N.V.O. BURG. GROTHESTRAAT10 - 3761 CM SOESTDIJK - TELEFOON 035 - 601 38 59 's Maandags gesloten *Kom snol want de voorraad is beperkt! In een "open brief" aan het College van B. en W. en alle fracties in de gemeenteraad heeft de Project groep Vereenzaming Ouderen Soest vorige week op niet mis te ver stane wijze de noodklok geluid. Als er géén subsidie komt voor een (tij delijke) professionele kracht, hangt het project aan een zijden draadje. Volgens de projectgroep - samengesteld uit vertegenwoordigers van o.a. vrijwil ligersorganisaties, ouderenbonden, Raad van Kerken, thuiszorgorganisaties en de SWOS - is het nu een kwestie van "erop-of-eronder". Met de open brief wil de projectgroep trachten nog één keer maximale aandacht van de politiek voor het project te mobiliseren, voordat de fracties zich in de komende weken vastleggen op de uitgaven volgens de begroting voor 1998. "Wij hopen niet dat uw reactie zich zal beperken tot 'geen ruimte voor nieuw beleid'," aldus de projectgroep in een toelichting op de brief. "In feite gaat het ook niet om nieuw beleid. De gemeen teraad heeft vorig jaar al een welwillen de houding aangenomen tegenover het project, maar vroeg toen eerst een aan tal activiteiten op gang te brengen. In middels is het nodige ter hand genomen en zijn we een fase verder." De projectgroep doet daarom een drin gend beroep op het gemeentebestuur om positief te beslissen over een ade quate financiële ondersteuning, aldus de brief, die namens de projectgroep is ondertekend door Cees Groen. Uur der waarheid In de open brief zelf wordt gesteld dat binnenkort "het uur der waarheid" is aangebroken voor het project. "De vraag is: krijgt het een solide, door de ge meente gesteunde basis of niet?" Uit een notitie over de stand-van-zaken blijkt dat het project inmiddels een hoopgevende respons heeft gekregen en dat het draagvlak voor een gezamenlij ke aanpak van de vereenzaming binnen de Soester gemeenschap veel breder is geworden. Daarom is onlangs opnieuw een subsi die-aanvraag ingediend voor het aan trekken van een tijdelijke beroepskracht, waardoor het mogelijk wordt het project binnen de SWOS in een gestructureer de vorm onder te brengen. "Als de ge meente het probleem van de vereenza ming van ouderen in Soest werkelijk serieus wil nemen, moet er spoedig een duidelijke keuze gemaakt worden of zij daadwerkelijke steun aan het zo nood zakelijke project wil bieden. Die steun zal bepalend zijn voor de vraag of dit zinvolle initiatief een succesvol vervolg kan krijgen." In de stand-van-zaken-notitie wordt een overzicht gegeven van de activiteiten die de projectgroep tot dusver heeft ont plooid. Een daarvan is een enquête on der de huisartsen (waarvan overigens maar de helft reageerde), waaruit naar voren komt dat er in elke praktijk wel enkele tientallen ouderen zijn die in een sociaal isolement verkeren of zich een zaam voelen. Voor heel Soest komt dat neer op ca. 400 ouderen. Meestal ontbreekt het de artsen aan tijd; zij bieden alleen medisch hulp of verwij zen naar de hulpverlenende instanties, maar op die mqnier wordt de eenzaam heid niet opgelost, aldus de project groep. Daarvoor is een samenhangend pakket van activiteiten nodig. In dat verband wordt o.m. gewezen op overleg tussen de verschillende organisaties, een samenhangend aanbod en het ontwik kelen van nieuwe doelgerichte activitei ten, het coördineren van de bestaande activiteiten, het ontwikkelen van een methodiek voor signalering, opvang en hulpverlening en het instellen van een "aanspreekpunt" voor ouderen zelf, hun familie, vrijwilligers en beroepshulpver leners. Laatste poging Het project moet onder de hoede van de SWOS worden gebracht, maar het SWOS-bestuur heeft daarbij aangete kend dat dat niet kan zonder extra fi nanciële middelen. Met de huidige per soneelsformatie is dat onmogelijk. Daar om wil de projectgroep graag een 50%- medewerker aantrekken, in dienst van de SWOS, die als stimulator en organi sator kan optreden en als aanspreekpunt en informatiebron kan dienen. De ge meente heeft een eerste verzoek om subsidie wegens gebrek aan middelen afgewezen, maar de projectgroep wil nog één laatste poging wagen om de politiek tot andere gedachten te bewe gen. Uit het stand-van-zaken-overzicht blijkt dat de projectgroep bepaald niet stil ge zeten heeft. Dat wordt ook onderstreept door de projectgroepleden Els de Waard, Cees Groen en Martin van Weelden. Er is een cursus gestart ("Al leen en hoe nu verder?"), die een ver volg moet krijgen, en er is intensief overleg op gang gekomen met diverse instellingen, verzorgingshuizen, dien stencentra, huisartsen, thuiszorg-organi saties, vrijwilligersorganisaties, de SWOS, de SWS, de politie, de pastores en de kerken. De "sociale kaart", met alle relevante informatie over hulpverle ningsinstanties, is in concept klaar. De projectgroep zou de kaart t.z.t. graag in het "welkomstpakket" voor nieuwe in woners opgenomen willen zien. Op de koffie Een goed voorbeeld is het idee van een "huiskamerproject", waarbij de bewo ners van een verzorgingshuis op de kof fie gaan in de wijk waarin ze wonen. De directies van de tehuizen in Soest heb ben daar zeer positief op gereageerd. De opzet is dat mensen in de wijk hun huis kamer beschikbaar stellen om van tijd tot tijd contact te leggen met de bewo ners van het verzorgingshuis. "Je kunt natuurlijk niet zomaar vijf of zes mensen bij elkaar zetten en procla meren dat het gezellig is," aldus project groeplid Els de Waard. "Dat moet een beetje begeleid worden. Je zoekt eerst een gastvrouw - niet speciaal ook een oudere - en dan moet er een vertrou wensband ontstaan. Dat hoeft niet zo opgelegd te zijn; als je met vakantie gaat of een busreisje maakt ken je de men sen in het begin ook niet, maar dat is gauw voorbij." Een ander idee is de "kindermiddag", waarbij de jeugd uit de wijk bijvoor beeld iedere woensdagmiddag welkom is in het verzorgingshuis. Els de Waard: "Er zijn veel kinderen die geen opa of oma meer hebben, en er zijn veel oude ren zonder kleinkinderen. Of het perso neel neemt kinderen mee. Zo ontstaat een beetje begrip en contact." Spin in het web Ideeën en initiatieven zijn er inmiddels genoeg; ze wachten alleen op uitvoe ring. Zoals de nieuwe cursus, waarvoor een lange wachtlijst bestaat. "Maar wie behapt dat?" aldus Martin van Weelden. "Wij kunnen dat niet aan. Voor al dat soort zaken ontbreekt het ons aan tijd. Daarom is de aanstelling van een pro fessionele projectbegeleider, die als een spin in het web kan fungeren, een har de noodzaak." De projectgroep doet en laatste beroep op de politiek om het hele project in deze belangrijke fase niet voortijdig te laten sneuvelen. "In zekere zin is de geest uit de fles," aldus Cees Groen. "Er zijn verwachtingen gewekt. Het project krijgt ook steeds meer bekendheid. We krijgen al verzoeken om informatie uit andere gementen en van het ministerie van VWS. En er melden zich ook al Soester burgers die zich aangesproken of geroepen voelen om een concrete bij drage te leveren. Daarvoor heb je ook een structuur nodig." Nog geen foto beschikbaar plaats adres Soest BEUKENLAAN woning aan doorgaande weg met bedr.- gelegen, vrijstaand woonhuis ruimte op 725 m2 grond met (2x225 m2) bedrijfsruimte indeling hal, kelder, toilet, mod. keuken woning v.v. inb.app., bijk. v.v. wasmach./dr.aansl., roy. woonk. verdieping 2 ruime sl.k. en 1 kl. sl.kamer, ruime douchecel met 2e toilet zolder met vlizotrap en mog. voor sl.kamers algemeen de bedrijfsruimte bestaat uit een achter de woning gelegen hal van 19x12 m (beg. gr. le verd.) VRIJSTAAND WOONHUIS MET BEDRIJFSRUIMTE Gevraagde koopsom f 695.000,-k.k. plaats adres woning indeling Soest DE AKKEREN op de 3e woonlaag gelegen, goed onderhouden 5- kamerappartement met balkon, fraai uitzicht en berging op de begane grond, hal, toilet, woonkamer, aparte eetkamer, moderne keuken, 3 sl.kamers, bodkamer met douche, vaste wastafel en was- mach. aansl. In de woning zijn veel inbouwkasten aanwezig. algemeen dit appartement verkeert in goede staat van onderhoud en is voorzien van dubb. glas. De servicekosten bedragen f 345,- p/m Volledige financiering mogelijk. Bruto maandhypotheek ca. t. 1.235/-, netto ca. f. 885,-. Wij geven u graag, geheel vrijblijvend hypotheekadvies. 5-KAMERAPPARTEMENT MET BERGING Gevraagde koopsom f210.000,- k.k. plaats adres woning Soest VAN WEEDESTRAAT gezellig gelegen, aan deX/~X gerenoveerd 5 schilferend vrij dakV fmenade van Soestdijk, geheel I e en 2e woonlaag met m2) Gevraagde koopsom f 389.000,- k.k. Koninginnelaan 40, Postbus 471 3760 AL Soest Tel 035-6017962 Fax 035-6026061 Hypotheken Onroerend-goed Assurantiën Wegens aanranding van een 25-jari- ge verstandelijk gehandicapte vrouw, in het tehuis in Soest waar zij verblijft, is een 28-jarige inwoner van Eemnes donderdag door de Utrechtse politierechter veroor deeld tot twee maanden gevange nisstraf. Tegen de man, die niet op de zitting verscheen, was drie maan den cel geëist. De verdachte verklaarde tegenover de politie dat hij die dag, in oktober vorig jaar, samen met zijn zoontje het tehuis bezocht. Zijn broer verblijft ook in de instelling. Op verzoek van de vrouw verleende hij haar hulp bij het bedienen van de videorecorder. Plotseling voelde hij naar eigen zeggen een zekere spanning in zich opkomen. Hij betastte de vrouw bij borsten en kruis en duwde haar de badkamer in. Daar zei hij dat ze haar broek moest uit trekken. Toen het slachtoffer antwoord de dat ze dat veel te ver vond gaan, kwam hij pas weer bij zinnen. Op het politiebureau gaf hij toe wel door te hebben gehad dat de vrouw niets van de intimiteiten moest hebben. Hij zei zich te schamen en betoonde spijt. Ook verklaarde hij niet te begrij pen hoe het zover was gekomen. De man had tot nog toe een blanco straf blad. Het slachtoffer lichtte zowel haar moe der als een groepsleidster in over de ge beurtenissen. De instelling ontzegde de man voorlopig de toegang. Officier van justitie mr. O. Brouwer sprak van een "heel misselijk feit". In zijn ogen was er geen enkele rechtvaardiging te beden ken. Hij betreurde het dat de Eemnes ser niet de moeite had genomen om op de zitting te verschijnen. De salade- en koud buffet specialist voor particulieren en bedrijven 035-60228 71 In 1996 zijn in de regio Utrecht 6.200 mensen geholpen door de Stichting Slachtofferhulp. Opval lend daarbij is de stijging van het aantal mensen dat de dupe werd van een geweldsmisdrijf of betrokken raakte bij een verkeersongeval. Onder grote belangstelling van ouders en natuurlijk peuters en kleuters heeft de Stichting Kindercentra zaterdag het eerste lustrum van Het Kasteel gevierd. ■j Op het plein van het kinderdagverblijf aan de Talmalaan vol trok zich een feest met verschillende spelletjes. Een paard en wagen werden ingezet en de kinderen konden zich uitleven op een springkussen. Aan de voorzijde van nei gebouw stond een echte traktor, waarmee het thema 'boederijdorp'ook in beeld werd gebracht. Ondanks de rechtstreekse uitzending van de begrafenis van prinses Diana van Wales overtrof de opkomst alle verwachtingen. Na de gezamenlijke lunch toog het gezel schap naar het 'schoolplein', waar tientallen ballonnen wer den opgelaten. Het aantal slachtoffers van schietpar tijen, overvallen en andere levensbedrei gende misdrijven nam met zeven pro cent toe, het aantal verkeersslachtoffers steeg van 1.499 in 1995 naar 1.738 vo rig jaar. Aan 117 nabestaanden van ver ongelukte mensen werd hulpverlening geboden door de Stichting, waarop 's nachts en in het weekeinde 181 maal een beroep werd gedaan. In de nachtelijke uren en in de weekein den moesten de medewerkers in de meeste gevallen naar ernstige verkeers ongevallen toe of slachtoffers van ze denmisdrijven bijstaan. Wervingsactie Stichting Slachtofferhulp heeft in de re gio Utrecht vier bureaus. Vanuit de Eemlandse vestiging (Soest, Amers foort, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Leusden en Woudenberg) opereren on geveer veertig van de in totaal 130 me dewerkers. De Stichting heeft dringend nieuwe medewerkers nodig en start daarom op zaterdag 20 september een wervingsactie. In de kantine van het politiebureau aan de Van Asch Van Wijckstraat in Amers foort wordt dan tussen 10.00 en 12.00 uur een informatiebijeenkomst gehou den. Gezocht worden vrijwilligers van af 30 jaar die slachtoffers een luisterend oor willen bieden en hen de weg wijzen in de ingewikkelde materie van juridi sche en verzekeringstechnische zaken. Er is positief uitzicht op het doorgaan van de Kunstbus in Soest, laat ANBO- voorzitter Geertje Trippaers weten. Zo dra daarover zekerheid bestaat krijgen alle mensen die zich vorig jaar hebben opgegeven persoonlijk bericht. Waar schijnlijk zullen de drie samenwerkende plaatselijke ouderenbonden het pro gramma publiceren in hun eigen tijd schriften. Andere geïnteresseerden moe ten de krant in de gaten houden. i In 1996 hielp de Stichting Slachtoffer hulp aanzienlijk meer slachtoffers van verkeersongevallen en gewelddadige mis drijven. Het werk neemt wekelijks tenminste acht tot tien uur in beslag. Onkosten worden vergoed. Na de informatiebijeenkomst op 20 sep tember volgen selectiegesprekken. De kandidaten die overblijven krijgen ver volgens een basiscursus van twaalf dag delen (vier hele dagen, drie avonden en een dagdeel voor een bezoek aan de Rechtbank). Het is de bedoeling dat de nieuwe medewerkers vanaf begin de cember van dit jaar inzetbaar zijn. Belangstellenden kunnen op werkdagen tijdens kantooruren telefonisch terecht bij de Stichting Slachtofferhulp, tel. 033- 4610805. Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs 1 verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren TV defect; wasautomaat stuk; koel kast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! expert Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44

Soester Courant | 1997 | | pagina 5