PvdA en SPD-Soest verliezen veiligheid niet uit het oog 'Zonder Soest kan ik niet; het is me aan het hart gebakken' Van Den Brink Kom eens kijken bij fjlp J' -* )4 '-7 - EETVILLA V.E>. BRINK GOES WILD ock! theek '•VARIA r *- Ti AGINA 26 andschap' 'ember centrum NHULP >theek n WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1997 SOESTER COURANT PAGINA 27 Bij ons is het wildseizoen weer begonnen! RESTAURANT Soesterbergsestraat 122 3768 EL Soest Telefoon 035 - 601 27 06 Jongen(7)door auto geschept Snel Deskundig Betrokken Si VAN DER MEULEN DE COMPLETE HOBBYSPECIAALZAAK -c^l FUN DO STORE lot V HAARD HOBBY Het Laatste Landschap Jan Visser neemt morgen na 23 jaar afscheid van de raad Drieluik I el. 60195 77 I •mber tap" is een ten- Soest geboren en, naar een idee ;hulp van instal- -formance, com- political poems, metjes en water van Soest "inge- i van Artishock's de danscompany let "Take a walk" tiefel. Verder bij- cunstenaar Karei nist Semmy Prin- i-mu2iek. >p zaterdagavond 10 uur, met daar- isser als raadslid. Jazz-club met de ;a in september". 21 september tot ,i is gratis toegan- '.00 uur, waarbij wezig is. i verfilming van own-trilogie bin- AJan Parker nam Commitments" phen Frears volg- en ging daarna Van" naar Bar- arbeiderswijk in grootse plannen jn bakker Bimbo aze vriend Larry en in de pub slijt. :oud busje en sa- toe hoe hun kin- :t werken om het leuse fish'n chips- rs moet de sensa- het jaar waarin kwartfinales zal il wint lopen de de Ieren traditie- e pubs naar de ish 'n chips er na rijd wel in gaan. hter volgt de ka- erzijdse irritaties. vriendschap van uiteindelijk moet ussen zaken en smakelijke tragi- euk om het com- hebben. Ander ider andere "My "The Grifters" en Entree f 9,00, Foon 6018730 20. 3764 AX donderdag, uur; uur. donderdag, uur; uur. >raak. \t gloed van de itha: Demy's- maan. ny: Het oma- eeënvoorple- ïel: Ikbenge- djn, elke dag. ichel: Ik blijf de methode issers. Spiegelbeel- enogen. Sfeerhoekjes bert Cuyplaan 035-6015210. aterdagmorgen dagmiddag van nd van 18.30- :rhees Willaert- •est, tel. 035- 1-12.30 uur. vrijdag 14.00- l uur. Soesterberg A Soesterberg, 00-12.30 uur. vrijdagmiddag 10.00 uur. Het was vorig jaar op hun conferen tie over veiligheid afgesproken: de SPD- en PvdA-Soest zouden in 1997 over dit onderwerp verder praten. En dus zaten de sociaal-de mocraten afgelopen zaterdag op het politiebureau van het Duitse Soest te luisteren naar de heren Roniberg (politie-voorlichter) en Kuhne (hoofd regio-politie). Waar Romberg vooral het accent legde op de technische mogelijkheden (de opzet en koppeling van computerbe standen), had Kuhne wat strafschoppen voor de politici in gedachten. "Hoe rea listisch is de bij raadsleden zo populai re roep om 'meer blauw' op straat? Moet de politie op elke rimpel in de openbare orde reageren? Of mag er wat vaker worden gewezen op de eigen ver antwoordelijkheid en het eigen initiatief van burgers? Moet de politie zich, als een groepje jonge en kansarme "Russi sche Duitsers" de openbare orde gaat bedreigen, op maatregelen zinnen? Of moet de politiek de burgers mobiliseren om deze jongeren in de gemeenschap te integreren? En de burgers zelf? Zijn die niet wat dubbelhartig als het om veilig heid gaat? Waarom bijvoorbeeld schreeuwt men moord en brand als er één kind wordt vermist? Maar zwijgt men als op hetzelf de moment vier kinderen onder de ver keersdoden worden geteld? Hoe dub belhartig ook zijn onze rechtsregels? Waarom belandt een drugsgebruiker in de cel? Terwijl een motorrijder, die met 180 km per uur door haarspeldbochten scheurt, er met een kleine geldboete vanaf komt? Waarom krijgt een bank rover langdurige celstraf? Terwijl een ander, gesnapt bij zijn twintigste wo ninginbraak twee uur na aanhouding weer vrij op straat loopt?" (On)veiligheids-fabels Deze voorzetten lieten de sociaal-demo craten niet onbenut: "Natuurlijk zijn ook de burgers zelf verantwoordelijk. Maar mogen ze asjeblieft op de politie rekenen als ze, tijdens een poging tot gesprek met hun luidruchtige buurman, onverwacht in een handgemeen belan den? Zou de politie ook eens willen uit leggen hoe de snel groeiende kosten voor ons politie-apparaat zich verhou den met de toegenomen onveiligheids gevoelens van burgers?" De laatste vraag bracht een derde (he laas afwezige) gesprekspartner in de ring: de media. Die, door in opeenvol gende nieuwsbulletins steeds over de zelfde inbraak te berichten, de indruk wekken dat er doorlopend wordt inge broken. Ook de duidelijke voorkeur van de me dia voor negatieve berichten versterkt de onveiligheidsgevoelens. Kuhne: "Het is nauwelijks bekend (gemaakt) hoe De PvdA /SPD -delegatie op bezoek in het complex Paradiese. goed het met onze veiligheidssituatie is gesteld. Zo is het aantal verkeersdoden hier met 60% gedaald. Terwijl nergens in Duitsland het aantal inbraken zo laag is als in Soest." Een PvdA-er: "Je kunt ook onveiligheid scheppen door elke uiting van agressie meteen als een maatschappelijk pro bleem te bestempelen. Want, moeten per voetbalwedstrijd een paar honderd agenten verhinderen wat eeuwenlang als verschijnsel is getolereerd: dat groepjes vechtersbazen even flink op elkaar in- rammen?" Helaas floot, voordat dit tot een "politiek treffen" kon leiden de SPD-voorzitter voor het einde. Herwonnen paradijs Echt rampzalig bleek de voortijdige af loop van de veiligheidsdiscussie niet toen de volgende dag al een vraag van politieman Kuhne bleek beantwoord: kansarme "Russische Duitse" jongeren worden ingezet bij de restauratie van het 13e eeuwse klooster-complex Paradiese. "Een project om je vingers bij af te lik ken," vonden de PvdA-ers. Niet in de laatste plaats omdat vier overheidsdien sten een liefdesrelatie zijn begonnen met een particulier investeerder: een Soester artsen-praktijk. Die het complex heeft aangekocht om er een centrum voor experimentele behandeling van kanker patiënten te vestigen. De tijd die nodig is om een gestage op bouw van het behandelcentrum te fi nancieren, wordt goed benut voor uni versitair veldonderzoek door een ar cheologische faculteit en voor restaura tie door gemeentelijke Dienst Monu mentenzorg. De kosten van de restaura tie worden gedeeltelijk gedekt met de jeugdwerk-garantie-pot van de gemeen telijke Sociale Dienst. Het Arbeidsbu reau levert de jeugdige werkkrachten aan. Naar de duivel fietsen Na een uitvoerige (verrassend in het Nederlands uitgesproken) toelichting en rondleiding, stapten de sociaal-demo craten weer op de fiets die hen naar het paradijs had gevoerd. Om koers te zet ten naar Ampen, waar kunstenaar Fritz Risken hen in zijn tuin opwachtte voor een feestelijke barbecue. Als tussen doortje werd het gezelschap ook een blik gegund in het werk van deze "dui velskunstenaar". Die zich recentelijk vooral door waterheksen laat inspireren. De hete middagzon en intensiteit waar mee men elkaar de vorige nacht tot ver in de kleine uurtjes had gesproken, lie ten zich nu duidelijk gelden. Soest aan de Eem "Laten wij afscheid nemen met de be doeling om elkaar snel weèr te zien," sprak SPD-voorzitter Hans Werner Gierhake tot het vermoeide groepje. Hij overhandigde zijn PvdA-collega Rob Risseeuw een stukje steen uit Paradie se: "waar elk afscheid een duidelijk wel kom inhoudt." "Met de Engelsen zeg ik dat een Good- bye ook een Hello betekent," antwoord de Risseeuw, die de SPD-vrienden voor een tegenbezoek in 1998 uitnodigde. In de hoop dat de Soester PvdA, in haar pogingen om dan ook een Labour-afde- ling bij de uitwisseling te betrekken, suc cesvol zal zijn. Navraag leert dat alle deelnemers aan dit weekend veilig zijn thuis gekomen. Alleen burgemeester Peter Brüseke be landde na afloop in het ziekenhuis. Met een acute hernia. Zo blijven ziekten de meest hardnekkige en moeilijkst te be strijden inbrekers... Op de Molenstraat is woensdagmiddag een zevenjarige jongen geschept door een auto, toen hij plotseling de rijbaan overstak. De automobilist, een 39-jari- ge Amersfoorter, remde nog uit volle macht, maar kon het voetgangertje niet meer ontwijken. De jongen werd in de lucht gelanceerd en kwam op het weg dek terecht. In ziekenhuis Eemland, lo catie St. Elisabeth, bleek dat hij geen fracturen had overgehouden aan de bot sing, maar voor alle zekerheid moest hij ter observatie de nacht in een ziekenzaal doorbrengen. I Administraties en fiscale adviezen Openingstijden: Dinsdag t/m vrijdag van 09.30 -17.30 uur, koopavond (vrijdag) van 19.00 - 21.00 uur en op zaterdag van 09.30 -17.00 uur. Soesterbergsestraat 37b, Soest Telefoon 035 - 601 22 45 Bij de vereniging Artishock, Steenhoff- straat 46a, wordt op zaterdag 20 sep tember om 20.00 uur een bijzondere tentoonstelling geopend onder de titel: "Het Laatste Landschap". Naar een idee van Jan Visser heeft de in Soest gebo ren kunstenaar Oscar Prinsen een expo sitie ingericht met natuurelementen, muziek, video, schilderijen, foto's, in stallaties, political poems, ballet (alleen bij de opening), performance, etc. Hier mee beoogt hij het hele buitengebied van Soest in een "doosje" te stoppen, gevormd door de vier muren, de vloer en het plafond van de tentoonstellings zaal. De expositie duurt vijf dagen, tot en met 25 september, en is dagelijks gratis te bezichtigen van 2 tot 5 uur 's middags in aanwezigheid van de kunstenaar. Jan Visser heeft zijn afscheid van de gemeenteraad "verpakt" in een zoge naamd Drieluik: 1. Het Laatste Woord. 2. Het Laatste Landschap. 3. De Laatste Adem. "Het laatste woord" spreekt hij mor genavond uit in de raadsvergadering, die om half acht begint. Hoe laat hij precies aan de beurt is, is niet te zeg gen, want zijn afscheid staat aange kondigd als laatste punt (21) van de raadsagenda. Het zal dan wel inmid dels half tien/tien uur zijn. "Het laatste landschap" is een ten toonstelling van Oscar Prinsen, die Visser zaterdagavond om 20.00 uur opent in Artishock. Zie elders in dit blad. "De laatste adem" is een lezing door mevrouw Dr. Janine Pikaar zondag middag a.s. om 13.00 uur in het film zaaltje van Artishock over het Ka- thaarse begrip "endura" en over de troubadourspoëzie. Hiervoor zijn nog maar enkele plaatsen beschikbaar (tel. 6014283). Jan Visser wil geen cadeaus bij zijn afscheid. Wie hem wil "bedenken" wordt uitgenodigd om een bedrag te storten op de rekening van SLAS (Stichting Literaire Activiteiten Soest), postgiro 269124, voor o.a. de organisatie van de poëzieconcerten in het gemeentehuis. "Weemoedig? Welnee. Ik blijf op de achtergrond heus nog wel bij de po litiek betrokken. Maar het raads werk heb ik nu wel gezien. Ik heb 't gehad, kun je wel zeggen. Alle raadsleden hebben nu een compu ter thuis. Daar moet ik niet aan dén ken, die moderne techniek. Ik heb net een nieuwe schrijfmachine ge kocht." Morgen, donderdag 18 september, is een historische dag voor Soest. Na een onafgebroken raadslidmaatschap van 23 jaar zet Jan Visser, sinds mensenheuge nis aanvoerder en geestelijk leider van Progressief Soest (tegenwoordig Groen- Links-Progressief Soest), definitief een streep onder een op z'n minst zeer op vallende loopbaan in de Soester poli tiek. Jan Visser zou Jan Visser niet zijn als Soest daar niet het nodige van zou merken. Morgenavond neemt hij afscheid van de gemeenteraad. "Het Laatste Woord" heet dat in het drieluik dat hij rondom zijn afscheid heeft bedacht. Hij zal wel op passende wijze worden uitgeluid. Zaterdag volgt "Het Laatste Land schap", een tentoonstelling van Oscar Prinsen in Artishock, over thema's die Visser heeft aangedragen, gevolgd door een feestelijke bijeenkomst die hem door zijn partij wordt aangeboden. En zondag, ook in Artishock, komt dr. Ja nine Pikaar een lezing houden - "De Laatste Adem" - over de Katharen en hun troubadourspoëzie, eveneens op uitnodiging van Visser. Het heeft iets van het opflakkeren van de vlam voordat die eeuwig dooft, maar opgebrand is Jan Visser nog allerminst. Toch heeft zijn afscheid ook iets met het voortschrijden der jaren te maken. "Vol gend jaar word ik vijfenzestig. Ik heb nu zeeën van tijd. Henny, mijn vrouw, werkt nog, de kinderen zijn al jaren de deur uit. Als ze over anderhalfjaar ook ophoudt hebben we onze handen hele maal vrij. Dan gaan we reizen maken, denk ik, langs alle Europese hoofdste den waar we nog niet geweest zijn." Maar Soest verlaten, dat komt niet in hem op. "Ik hou van Soest. Zonder Soest kan ik niet. Soest is me aan het hart gebakken. Dat is de reden waarom ik me altijd zo druk heb gemaakt." Afspraken Dat hij toch uit het brandpunt van het Soester leven - de gemeenteraad - ver dwijnt heeft te maken met de afspraken binnen GroenLinks-Progressief Soest, waar voor de raadsverkiezingen van vol gend jaar een nieuwe ploeg aantreedt. Vorig jaar werd Leidje Tomassen - Jans politieke "maatje" sinds jaar en dag - opgevolgd door Nel Koster. Ans Mann neemt zijn plaats in vanaf de eerstvol gende raadsvergadering. Hij is naar eigen zeggen "erg gelukkig" met de mensen op de kandidatenlijst, die overigens nog niet gepubliceerd is. "Let maar op, we komen met een leu ke lijst voor de dag, allemaal mensen die actief zijn in de Soester samenleving en in wie ik het volste vertrouwen heb." Dat is een geruststellende gedachte, geeft hij toe. "Ik heb me er wel eens zor gen om gemaakt. Leidje en ik zijn zo gezichtsbepalend geweest voor de par tij, maar zonder ons kan het ook. Dat blijkt." Dat hij na zijn afscheid van de actieve politiek in een diep gat valt gelooft hij niet. "Welnee, er zijn zoveel dingen te doen, ik verveel me geen moment. Al leen ben ik van dat politieke keurslijf af, hoewel ik het spel altijd met hart en ziel heb gespeeld." Dichtgetimmerd dorp Jan Visser stapte in 1974 de Soester politiek binnen. Hij was in die tijd sterk betrokken bij Artishock, de kunste naarsvereniging die hij zelf had helpen oprichten, met o.a. Otto Prinsen. "Soest was toen een volstrekt dichtgetimmerd dorp, en als je wat wilde bereiken, be sefte ik, kon dat alleen via de politiek. Ben Joosten ging de raad in voor D66, ik voor de PPR/PSP. Dat was hier een sensatie." Voor die tijd was hij eigenlijk niet eens zo politiek bewust, herinnert hij zich. "Ik kom uit een CHU-nest, mijn ouders waren hervormd. Pas toen de PPR er was raakte ik geïnteresseerd. En bij Pro gressief Soest heb ik alle stadia meege maakt die er zijn: in m'n eentje, toen met z'n tweeën, later nog met z'n drie ën, toen weer alleen en nu weer met z'n tweeën, de laatste jaren." Visser vond in mevrouw Corver, de uit Den Haag in Soest gedropte VVD-bur- gemeester, zijn grootste tegenstander in de politiek. "Ik kon niet met haar op schieten. Ik zat in die tijd in de commis sie A.B.Z. en ze verbood me gewoon een besloten vergadering van de com missie R.O. bij te wonen. Ik heb toen stiekem achter de deur staan luisteren - het was nog in het houten bijgebouw achter het oude gemeentehuis - en ik moest oppassen dat de bode me niet in de gaten had... De sfeer in politiek Soest was in die jaren volstrekt gesloten, re gentesk, paternalistisch, en vooral: niet- democratisch. In m'n eentje mocht ik bijvoorbeeld ook geen motie indienen. Het was Klaas de Wilde, de fractievoor zitter van de PvdA, die dat belachelijk vond en daarom zijn handtekening er onder zette, hoewel hij er tegen stem de." 'Gewoon leeg' Soest was in die jaren ook volstrekt a- cultureel, zegt hij. "Er gebeurde niets, het was gewoon leeg. Wij vroegen sub sidie voor literaire avonden, concerten, een kunstmarkt, maar dat kon eerst al lemaal niet. Later kwamen er natuurlijk de Centrumplannen en de Weg over de Eng, maar toen zat ik al in de raad. Vis ser denkt nog met plezier terug aan zijn schermutselingen met de toenmalige burgemeester. "Het botste voortdurend, we zaten elkaar steeds dwars. Ik ging altijd tegen haar in." De oppositierol lag hem wel. "Ik heb het altijd heerlijk ge vonden in de oppositie. Vandaar dat het ook zo'n sensatie was dat ik in de Nacht van Menne opeens wethouder werd. Scholten, met wie ik het trouwens beter kon. vinden, viel zowat van zijn stoel. Het is inderdaad Jan Menne geweest die me vroeg of ik in het College wilde. Kennelijk had hij wel vertrouwen in me..." Heerlijk, heerlijk Als wethouder van Ruimtelijke Orde ning, Voorlichting, Kunst en nog het een en ander beleefde Jan Visser in de jaren 1990-1994 waarschijnlijk zijn finest hours. "Men zegt dat ik veranderd was, maar ik was nog hetzelfde. Je hebt ais wethouder alleen een andere positie. Daar verbazen mensen zich wel eens over, maar ik heb nooit één moment spijt gehad van die stap. Ik kon wel een beetje besturen en organiseren. De partij was er niet onverdeeld gelukkig mee, en het gaf natuurlijk ook wel eens proble men met Leidje, die in haar eentje de fractie bemande. Maar het was de mooiste tijd van m'n leven. Ik kon din gen doen en initiatieven nemen waarin ik m'n creativiteit kwijt kon. Als gewoon raadslid kun je dat niet, en zeker niet met een kleine fractie van twee zetels. Ik kon Op 't Hoogt en Signalen nieuw le ven inblazen en leiding geven aan het bestemmingsplan Landelijk Gebied, de dagelijkse gang van zaken beïnvloeden. ,v> «3t Bevond het heerlijk, heerlijk! R.O. wil de eerst niemand doen. Toen zei ik: ik doe het wel, maar dan wil ik de Kunst erbij. Voorlichting kon ik zó al krijgen, en Monumentenzorg ook. Ik zag ook wel op tegen R.O., maar het bleek zo interessant dat ik er nooit spijt van heb gehad." Soester Natuurbad In de R.O.-portefeuille zaten destijds aardig wat "hete hangijzers", zoals het Soester Natuurbad. "Toen ik wethouder werd dacht iedereen: hij houdt de ver koop van het Natuurbad nog wel even tegen. Maar het besluit was al genomen. De trein liep al. Het was duidelijk dat ik dat besluit moest uitvoeren en vuile handen maken, dat was niet te voorko men. Het was een gedane zaak. Ze vie len allemaal over me heen. Jammer, en het ziekt eigenlijk nog steeds door. Sommigen verwijten het me nog, terwijl ik er absoluut niks aan veranderen kon." Het College moest naar buiten de een heid bewaren, maar dat lukte niet altijd. Zo was er de kwestie van het golfbaan plan in Soest. "Kingma, Swinkels en ik waren tegen, maar Menne en De Widt waren voor. Gelukkig is het nu afge ketst, maar we hebben ons wel met hand en tand moeten verzetten." Hij heeft het nooit als een bezwaar ge- zien dat P.S. een kleine partij bleef. "Zo'n partij heeft te maken met minder heden: milieumensen, cultuurmensen, dat zijn altijd minderheden. Ik voel me daar het beste bij thuis." De arrogantie van de macht bestaat overigens nog steeds, volgens Visser. "WD, CDA en PvdA doen nog altijd gewoon zin in hebben. Zie de verkeersdiscussie, toen zijn we met z'n elven gewoon op gestapt onder het motto: bekijk het maar met z'n drieën. En nu, met de Sport, is het eigenlijk precies hetzelfde. In de vakantie regelt de coalitie de Sport even. Ze hebben er dus niets van ge leerd, en dat vind ik heel erg. Maar ja, je kan niet altijd weglopen..." Belachelijk Visser vindt het jammer dat de opposi tie in de Soester gemeenteraad zo ver deeld is en geen vuist kan maken. "Ik was heel blij met het initiatief van mijn partij, om samen te werken met Ge meentebelangen Groen Soest en D66 in een groene lijstverbinding. Maar je ziet het: iedereen blijft op z'n eigen stoeltje zitten. Als je één front zou vormen zou je sterker kunnen staan. Het is eigenlijk van de gekke dat dat binnen de ge meente niet kan. Acht partijen vind ik voor een dorp als Soest echt belache lijk." In de loop der jaren heeft hij wagonla dingen vol kritiek over zijn hoofd uitge stort gekregen. "Soms maak je fouten, dan word je onderuit gehaald. Als raadslid zit je in een glazen huis, dat is waar, maar echt heel vervelende dingen heb ik niet meegemaakt. Er is niets waar ik spijt van heb, ook achteraf niet. Het is altijd m'n lust en m'n leven geweest. Als ze beginnen te schelden prikt dat wel, maar dat roep ik zelf op. Ik heb me er nooit iets van aangetrokken, en sla peloze nachten ken ik niet. Ik slaap uit stekend." Visser is 23 jaar lang zo'n beetje de "bel hamel" van de raad geweest, geeft hij toe. "Dat zit in m'n karakter. Ik ben al tijd tegendraads geweest; épater le bour geoisie, zoals het heet, (de burgerij ver steld doen staan), dat heeft altijd in me gezeten." De binnenkant Het afscheid van de gemeenteraad is niet het eind van zijn leven, onder streept hij. "Ik zal er geen traan om la ten. Misschien moet dat nog komen, maar nu zit ik er niet mee. Ik ga in elk geval door als dichter. De politiek is de buitenkant, poëzie is de binnenkant. Dat is veel belangrijker, want dat blijft bestaan. M'n dichtbundels liggen er als ze me in de politiek allang vergeten zijn. Daar kan ik in kwijt wat ik voel, wat ik beleef." (In oktober verschijnt zijn nieu we bundel 'Buitengebied'.) En wat heeft hij in die 23 jaar geléérd? "Partijpolitiek, dat heeft me nooit zo geïnteresseerd. In de PPR ben ik nog wel landelijk actief geweest, maar am bities heb ik nooit gehad en ik hou ook niet zo van Prinzipienreiterei. Toen de PPR werd opgeheven bleef ik alleen lid van Progressief Soest. Ik heb wel een hoge pet op van Paul Rosen- muller, dus nu ben ik wel weer lid van GroenLinks. Jaap Roëll wilde me nog eens in de Staten hebben, maar ik voel de me eigenlijk veel te veel betrokken bij Soest." Pluche Iemand met wie hij zich - ondanks de bezwaren tegen GGS - verwant voelt is Harry Witte, die in menig opzicht zijn evenknie is. "Met Harry heb ik een uit stekende relatie. Hij hoort natuurlijk ook gewoon bij ons, maar Harry moet niet zeuren. Toen ze in de raad gekozen werden zouden ze hun hele raadsver- goeding in een prachtig buurtcentrum op de Eng stoppen. Nu zitten ze boven in het gemeentehuis, ook dichtbij het pluche... Dus hij hoeft helemaal niet zo hoog op te geven van zijn nobele bedoe lingen, maar verder is het een jongen naar m'n hart." Echte "voorbeelden" heeft hij in de ge meentepolitiek nooit gehad. Wel praat hij nog met diep respect over de PvdA- er Klaas de Wilde, de CDA-er Bolhuis - "recht-toe-recht- aan, een echte anti revolutionair" - en buiten de raad over mannen als Peter Veen, Chris Uiterwijk, Rinke Tolman, Ben Joosten, die voor hem van grote betekenis zijn geweest. Een politiek testament heeft hij niet. Wel zal hij bij zijn afscheid "zeven wen sen" uitspreken die als zodanig be schouwd kunnen worden. Hij wil daar van tevoren nog niets over kwijt. Gaat het om "haalbare zaken"? "Natuurlijk," antwoordt hij. "Alles kan, als je maar wilt. Er gaan dingen mis door gebrek aan creativiteit, of door fouten en tegen stellingen. Neem bijvoorbeeld het jeugd beleid in Soest. Niemand weet een op lossing, en er is te weing creativiteit om er iets van te maken. Die éne openbare school is toch ook maar een wanhoops daad. En het is toch eigenlijk een treu rige geschiedenis dat mijn school, de LTS, is opgedoekt. Achteraf kun je vast stellen dat de gemeente destijds te wei nig heeft gedaan om hem te behouden. De aandacht voor het landschap van Soest is ook twijfelachtig. Die rondweg, die is nu even van de politieke agenda afgevoerd, maar ik voorspel: in 2002 komt-ie weer terug. Het is een schijnbe weging." Project-ontwikkelaars Soest wordt volgens Visser nog steeds geregeerd door project-ontwikkelaars. "Kijk naar Zonnegloren, daar hadden we iets moois mee kunnen doen. Nu zijn we weer te laat. Ik had er wel acht mil joen voor willen betalen; nu moét je maar weer afwachten wat er gebeuren gaat. Met de vliegbasis is het precies eender. Soest heeft na het vertrek van de Amerikanen geen enkele poging ge daan om er een stukje af te halen. Nu is het helemaal ingevuld met lucht- en landmacht. Toen de Amerikanen weg gingen had Soest moeten zeggen: nou zijn wij aan de beurt." Een van zijn plezierigste momenten was de afloop van de "golf-oorlog". "Een zoet smakende overwinning," zegt hij. "Weet je al dat de stichting Wolfduin zichzelf inmiddels heeft opgeheven? Ik heb Dik Stroband tot in z'n tenen dwarsgezeten. Ik heb in 1991, op de eer ste Seizoenmarkt, met hem gewed dat die golfbaan er nooit zou komen, terwijl ik het plan in de raad moest verdedigen. Ik heb dus nog een fles whisky van hem tegoed..." Naast Rinke Tolman Het dierbaarste plekje in Soest is voor hem, zoals hij na enig nadenken ant woordt, het Cabrio-openluchttheater aan de Soesterbergsestraat. "Het ligt zo schitterend. Die combinatie van cultuur en natuur is het mooiste dat er is. En Berna Kousemaker is een gouden mens. Daar moet Soest zuinig op zijn." En na zijn eventuele verscheiden zou hij graag op de Eng begraven willen worden. "Het graf naast Rinke Tolman heb ik al gereserveerd." Naar Rotterdam wil hij zeker niet terug, hoewel hij het een waanzinnige leuke stad vindt. "Nee, ik hou van Soest, de mensen, de contacten, m'n politieke ver leden, de dingen die ik heb georgani seerd, concerten, poppenkast, literaire avonden, dat kun je ergens anders niet meer opbouwen. Dat koèster je. Ik heb veel mensen leren kennen die ook van Soest houden. Dat is toch een boeiend leven? Daartoe zijn wij op aarde: we moeten er wat van maken." Met z'n "nevenactiviteiten" blijft hij doorgaan, "tot ik erbij neerval". Dat geldt voor de SLAS, de SLEE, het Mondriaanhuis en Radio Soest. "Ik ben altijd bezig, en dat wil ik graag zo hou den..."

Soester Courant | 1997 | | pagina 27