112 s Bedi SEF Kabel-tv tarief is 5,6% verlaagd maar is gelijk aan 181% verhoging??? 1WELZUNÏ Reacties van Lezers Plezierig biljarten voor 55-plussers in Soest Regeling voor kunstgebit klaar 50-pIus beurs en festival PAAR RED JE LEVENS MEE Oorzaken woningbranden: televisie nummer één ruitr WOENSDAG 17 SFPTFMrpp 1997 SOESTER COURANT PAGINA 30 v\/OENSD^ 8 e JAARGANG NR. 6 Secretariaten Ouderenbonden Belangrijke telefoonnummers 6019190 6099666 6014114 6023681 6019004 06-8344* 6027997 6023681 6031119 Actiedag "Senioren en openbaar vervoer" Dwaaltocht door de Kleine Wereld Cursus "Meer bewegen voor ouderen" heeft nog plaatsen vrij Uit voorzorg Nieuw cursusseizoen SWOS Kennismaken met de PC? Activiteiten PCOB-Soest Activiteiten ANBO-Soest/S'berg Activiteiten KBO Soest/Soesterberg De Kunstbus opnieuw in Soest "Chinees" tegen bijwerking chemotherapie Wandelen met de Wildbus Sterven en erven Cursussen Volksuniversiteit Verzorger op vakantie U weet toch dat.. Van Wt EVON-ex Uitstage Blijf met aan de kant zitten, maar maak uw eigen pagina nog interes- f"'er-Vw biidrage kunt u richten o de Werkgroep Seniorenpagina, p.a Dalplein 6, 3762 BP Soest, tel. 6023681. U kunt u ook wenden tot de werkgroepsleden: T. Duhen, tel. 6017193, H.J. Koster, tel. 0346-352689, H.C.M. Henken, tel. 6017938, A.F.J. Nachbahr, tel. 6025021, T. Beek, illustrator, tel, 6019434 of bij M. van Weelden, coördina tor SWOS, tel. 6023681. De volgende Seniorenpagina ver schijnt in de Soester Courant van woensdag 22 oktober. Kopij graag vóór 6 oktober inleve ren bij de werkgroep of één van de werkgroepsleden. Uw bijdrage graag voorzien van naam en adres. SENIOREN PAGINA ANBO-Soest: mevr. R. Mulder, Albert Cuyplaan 208, tel. 6016795. KBO-Soest(erberg): H. Henken, Valeri aanstraat 75, tel. 6017938. PCOB-Soest: mevr. J. van der Bijl-de Jong, Buntweg 13, tel. 6010845. ANBO-Soesterberg: G. Dusschooten, Gen. Winkelmanstraat 41, tel. 0346 - 353338. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink, Chr. Huygenslaan 108, tel. 0346 - 352041. Seniorenbus Maaltijdvoorziening Personenalarmering S.W.O.S. C.M.D. Kruisvereniging Seniorenvoorlichting Klusjesdienst Centraal meldpunt vrijwilligershulp Ja, u leest het goed, u gaat minder betalen via de REMU aan de kabel exploitant de CAI, maar wilt u het zelfde aantal programmakanalen ontvangen, welke nu door u gezien kunnen worden in Soest, dan wordt er weer een behoorlijk bedrag van uw AOW en niet waardevast pensioen ingepikt. In een brief van de REMU welke huis-aan-huis wordt bezorgd lezen we het enthousiaste verhaal over modernisering en uitbreiding van het kabelnet Soest, zodat we in sep tember via het hypermoderne glasve zelnet over 31 programmakanalen kunnen beschikken. Op het eind van de brief komt ech ter de aap uit de mouw. Er komen namelijk 2 pakketten, een beperkt pakket voor f 13,79 per maand be vattende de drie publieke zenders Nederland 1-2-3, de kabelkrant en de Duitse zenders 1-2-3. Totaal 7 programmakanalen. Op donderdag 2 oktober 1997 wil De Voetgangersvereniging een actie dag "Senioren en Openbaar Vervoer" organiseren. Doel van de actie is aan dacht te vragen voor openbaar ver- voerhaltes. Nadere informatie: Em- mapark 9, 2595 ES Den Haag. José in de wagen begint al een echt mensje te worden. De wagen is te eng en in de box doet ze moeite zich krui pend voort te bewegen. Marleentje en Antoinette zien het gestumper aan en blijken vergeten te zijn dat ook zij in het "stokkenhuis", zoals de oudste zegt, de wereld hebben verkend. Het opklimmen van rose baby naar bewoner van de kleine wereld gaat even snel als regelmatig. Hier heeft men geen kruiwagen nodig en de be trokkenen hoeven zelfs de ellebogen niet te gebruiken. Het is grappig om te zien hoe de klei ne José het leven ontdekt. Alles in haar kleine wereld heeft de belang stelling. Een blok wordt van alle kanten bekeken en betast en een oud lepeltje of een stokje uit de tuin wordt dikwijls meer gewaardeerd dan de glanzend nieuwe pop. A nders is het met de oudere zusjes die hun poppen vergeten en met begerige blikken naar het nieuwe speelgoed van José kijken. Marleentje weet dat de mooie nieuwe pop van Josétje is en zal er ook niet aankomen, al zou ze graat willen. Antoinette is echter heel anders ingesteld. Verbod of geen verbod, zij volgt als het even kan, haar eigen willetje en grijpt wanneer de kans er ligt... Moeder klaagt en vraagt hoe het mogelijk is dat twee zusjes zo verschillend kunnen zijn. Drang, dwang of harde woorden of zacht gevlei helpen nieten het volgen de ogenblik zit de middelste verheer lijkt met de pop te wiegen. Ze trekt een snuit waar elke volwassene voor door de knieën gaat en dan is het overwicht zoek. Antoinette is echter niet tevreden wanneer haar overwin ning niet bejubeld wordt. Als er nie mand lacht en ze genegeerd wordt, blijkt ze volgzaam. "Ze proberen je zo klein ze zijn, "zegt moeder. Op dit moment begint José te schreeuwen en verschrikt kijkt mammie op de klok. "Ja liefje, het is hoog tijd, jij krijgt een beschuit met appelmoes hoor". "Kindje ook appelmoes, "bedelt An toinette die zichzelf kindje noemt. "Eerst kleine José,leert moeder. "Kindje ook appelmoes", herhaalt Antoinette en ze trekt een stoel bij om beter te kunnen genieten. Moeder kijkt streng en het ziet er bedenkelijk uit voor de lekkerbek, die met ogen- gelonk en lieve lachjes het pleit tracht te winnen. Marleentje ziet het aan en voelt als oudste dat er iets gedaan moet worden. "Kindje ook appelmoes,meent de middelste nogmaals te moeten aan kondigen. Dan neemt de oudste haar kans waar en zegt gedecideerd: "Als jeblieft moet je zeggen, hè mam Plichtmatig repeteert Antoinette: "Abrief moet je zeggen Moeder is vertederd. Drie mensjes van de kleine wereld smullen even later van de appelmoes met beschuit... Wat zegt u?... Nee ik zei niets. Senior Momenteel hebben we 21 program makanalen voor f 14,61 per maand, ofwel 70 cent per kanaal en dit wordt dus nu als u dezelfde lagere school heeft als ikzelf f 13,79 voor 7 kana len, is dus f 1,97 per kanaal, dus 181% verhoging. Wilt u echter de zelfde programma's blijven bekijken als u nu gewend bent, dan zult u het uitgebreide, of zoals de CAI noemt het volledige pakket moeten nemen en daar gaat u dan f 21,39 per maand voor betalen, zijnde f 81,36 per jaar meer. Buiten het gemanipuleer van de be dragen en aantal kanalen moet het mij van het hart, dat het ook een aan slag is op de nieuwsgaring, de educa tie, de ontspanning, het amusement van de 5 5-plussers welke niet meer zo goed bij kas moeten leven. Het is weer eens.een beleid, waarbij niet gedacht is aan vereenzaming bij ouderen. Minder soap-series, minder sport, minder Hollandse program ma's van de commerciële zenders. Trouwens wat moet je met drie Duit se zenders als je geen Duits spreekt? Of zijn deze gekozen omdat de ouderen allen de oorlog hebben mee gemaakt en dus wel Duits kennen??? Mij lijkt het dat ouderenbonden in Soest, de politiek, welke meent het voor de ouderen op te moeten ne men, een krachtdadig protest moet laten horen om het hierboven be schreven geldklopperij beleid terug te draaien. Louk Nachbahr De biljartvereniging "Het Trefpunt" is een reeds vele jaren bestaande biljart club voor 55-plussers in Soest. Daartoe maakt de vereniging op dinsdag- en vrijdagmiddag gebruik van de drie biljarttafels in het dien stencentrum Honsbergen aan de Wiardi Beckmanstraat. Van 13.45 tot 16.30 uur spelen zij daar een onder linge competitie. Elk jaar houden zij een Paas- en een Kersttoernooi, waarbij meestal, smakelijke prijzen gewonnen kunnen worden. Elke 55-plusser die houdt van gezel ligheid en een (bescheiden) kennis van het biljartspel heeft is van harte welkom. De nieuwe competitie is gestart op vrijdag 5 september j.1. Daar aan voorafgaand vond op dinsdag 2 sep tember de jaarlijkse ledenvergadering plaats en werd de kampioen van het seizoen 1996/1997 bekend gemaakt. Het is de komende weken nog heel goed mogelijk om in de al lopende competitie in te stappen of kennis te komen maken. U bent van harte wel kom. Wilt u meer informatie, belt u dan met de voorzitter, de heer W. van Breukelen, te bereiken onder num mer 6020681, bij voorkeur na 18.00 uur. Graag tot ziens. Al vele jaren organiseert de SWOS cursussen "Meer bewegen voor Ouderen" vanaf 55 jaar. De groepen bestaan nu uit 10-15 personen. De leeftijden variëren van 55 tot 85 jaar. Vervoer heen en terug kan desgewenst met de Seniorenbus. 65 jaar en ouder Momenteel is er ruimte voor nieuwe deelnemers binnen de groep van 65- plussers. Is het iets voor u of voor uw kennissen? Kom gerust een uurtje vrijblijvend kijken óf meedoen. In de groep worden de bewegingsoefenin gen afgestemd op de mogelijkheden en behoeften van de deelnemers en er is ruimte voor plezier en ontspan ning. De oefeningen zijn niet gericht op prestaties en worden voor een deel zittend op stoelen uitgevoerd. Oefeningen kunnen bijvoorbeeld zwaaibewegingen op muziek zijn, spelvormen of loopvormen. Er blijkt veel beweging mogelijk als u het maar doet en blijft doen. Jonge senioren (55-65 jaar) Voor jongere senioren zijn er speciale lessen. Deze zijn aangepast aan hun interesse en mogelijkheden. De kosten Een seizoen omvat 30 lessen van drie kwartier. De lessen worden op ver schillende locaties gegeven (zie info). De kosten bedragen: voor 65-plus- sers f 90,- en voor 55-65 jaar f 100,-. Informatie Voor nadere informatie kunt u zich wenden tot de SWOS, tel. 6023681 of tot de verschillende docenten: Voor 65-plus groep: "Honsbergen" en "de Rank", mevrouw Van Zand wijk, tel. 6015529 en voor "Credo", mevrouw Snippen, tel. 6019032. Voor 55-65 jaar: "de Bunt" en "Cre do", mevrouw Visscher, tel. 6011446. 1. Knip uit voorzorg de weekend diensten van de huisartsen en apothe ken uit en leg dit op een vaste plaats bij de telefoon. Als de nood aan de man/vrouw komt hoeft u geen kost bare tijd te verliezen met het zoeken naar het telefoonnummer van de ver vangend arts. 2. Plak het nieuwe alarmnummer 1 1 2 op uw telefoontoestel; in een noodsituatie kunt u zich misschien niet direct het juiste nummer herin neren. We worden toch allemaal wat ouder, niet waar? 3. Bij gebruik van het toilet gaat meestal de deur van binnenuit op slot. Met name voor risicopatiënten is het echter aan te bevelen de deur niet op slot te doen, want als er dan plot seling iets met u gebeurt, kan men dikwijls de deur van buitenaf niet snel genoeg open krijgen met alle gevolgen van dien. En soms telt elke minuut. 4. Maak een lijstje met adviezen voor het geval u iets overkomt, b.v. welke verzekeringen lopen er, wie regelt uw zaken etc. Uw partner weet veel, maar misschien niet alles. Het kan ook zijn dat bij tweeper soonshuishoudens u beiden iets erns tigs overkomt. Laat uw kinderen, of zaakwaarnemer niet gissen hoe u één en ander geregeld had willen hebben. Maak een lijst met namen en adres,- sen van familie, bekenden en relaties, die misschien op de hoogte gesteld moeten worden en houd die lijst up- to-date. Het is maar uit voorzorg,... je weet maar nooit. Het cursusseizoen gaat in september weer van start. Er zijn nog diverse cursussen die niet vol zijn en waar voor u zich nog kunt aanmelden. Het cursusaanbod bestaat uit: gym nastiek, yoga, volksdansen, koersbal, sport en spel 55 plus, Engels en Frans, tekenen/schilderen. Ook wordt er in het najaar weer een cursus "kennismaken met de PC" ge organiseerd. Hiervoor zijn nog enke le plaatsen beschikbaar. Heeft u belangstelling of wilt u meer weten? Even een telefoontje naar het kantoor van de SWOS (6023681) en u krijgt alle informatie die u wenst. Ook kunt u zelf even langs komen om een cursus-infoboekje af te ha len. SWOS, Dalplein 6, 3762 BP, 035- 6023681. De SWOS organiseert in oktober en november 1997 weer een cursus "Kennismaken met de personal com puter" voor de 55-plusser. Er is nog plaats bij de ochtend- en middaggroep in Soest en de ochtend- groep in Soesterberg. De kosten zijn: voor 55-65 jaar f 225,-; vanaf 65 jaar f200,-; Voor informatie en aanmelden: Stich ting Welzijn Ouderen Soest, Dalplein 6, 3762 BP Soest, tel. 035-6023681. Dinsdag 23 september: 10.00-12.00 uur; bowlen in cultureel centrum C- drie, Willaertstraat 49 (Overhees bij winkelcentrum); Donderdag 2 oktober: 10.00 uur; koffieochtend in d.c. Honsbergen, Wiardi Beckmanstraat; Dinsdag 7 oktober: 10.00-12.00 uur; bowlen (zie 23 sept.); Dinsdag 7 oktober: bustocht langs de Utrechtse Heuvelrug met tocht met overdekte paardenkoetsen; Dinsdag 21 oktober: 10.00-12.00 uur; bowlen (zie 23 sept.). Info bowlen: de heer C. de Haan, tel. 6012162; activiteiten: mevrouw G. Schepen, tel. 6014513, mevrouw J. v.d. Bijl, tel. 6010845. 24 september: Dagtocht naar onze "Buitenlandse provincie" Limburg; koffie met vlaai, bezoek aan Maast richt en diner op terugweg; 29 oktober: Dagtocht naar de Gel derse Achterhoek; kastelenroute met gids en bezoek aan museumboerde rij-restaurant. Info reizen: de heer R. Diteweg, tel. 6016953. 22-26 september: 5-daagse reis Zed- dam en Achterhoek; 25 september: 13.30 uur; soosmid- dag in de Vijverhof; 26 september: 13.30 uur; bridgedri ve in de Vijverhof; 1 oktober: 10.00-11.30 uur; info uurtje in de Drie Eiken S'berg; 5 oktober: 14.30 uur; dansmiddag in de Vijverhof; 7 oktober: 9.30 -10.30 uur; info uur tje in de "Vijverhof; 9 oktober: 13.30 uur; soosmiddag in de Vijverhof; 10 oktober: 14.00 uur; dagtocht 50 plus beurs Utrecht en diner, Mont- foort; 16 oktober: 13.30 uui;; soosmiddag in de Vijverhof; 23 oktober: 13.30 uur; soosmiddag in de "Vijverhof; 24 oktober: 9.30-17.00 uur; dag tocht "Herfstkleuren in het Gooi", met bezoek Barometermuseum. Informatie soos: mevrouw R. Groen, tel. 6017580; evenementen: mevrouw A. Jacobs, tel. 6015350; reizen: mevrouw R. Korte, tel. 6013960. Eindelijk een positief uitzicht op het doorgaan van de Kunstbus. Zodra dit helemaal zeker is krijgen alle mensen waarvan wij vorig jaar het adres heb ben gekregen persoonlijk bericht. Het wordt waarschijnlijk een aanpak waarbij de drie plaatselijke ouderen bonden zullen samenwerken zodat eenieder in zijn eigen tijdschrift het programma kan terugvinden. Ande re geïnteresseerden moeten de senio renpagina en de plaatselijke kranten blijven lezen opdat ook zij kunnen deelnemen. Geertje Trippaers-Zondag (Sydney DPA-ANP) Het Reforma torisch Dagblad meldt, dat een re gelmatig bezoek aan een Chinees restaurant voor kankerpatiënten een lekkere en goedkope oplossing kan betekenen tegen nevenwerkin gen van chemotherapie. Dit werd gemeld door de Australische Vere niging voor Medisch Onderzoek in Sydney. Kankerbestrijdende medicijnen en che motherapie leiden meestal tot vervelen de nevenwerkingen. Artsen van het Sydney North Shore Hospital hebben vastgesteld, dat het in de Chinese keu ken vaak gebruikte "vetsin" beschadigin gen aan het zenuwstelsel kan verhinde ren. Het fijne witte poeder bestaat voor namelijk uit natriumglutamaat en wordt gebruikt bij de bereiding van groente en vleesgerechten. Het nuttigen van "Chinees1 heeft geen negatieve invloed op de werking van de chemotherapie. De patiënten zouden zich niet alleen beter voelen, maar ook worden beschermd tegen gevolgen op lange termijn die hun genezing verhin deren, aldus Australische artsen. Wellicht een idee om uw arts eens over te raadplegen. Op 19 maart 1997 heeft minister Borst-Eilers van VWS de precieze regeling afgerond voor het kunstge bit. Zoals bekend wordt het kunst gebit opnieuw opgenomen in het ziekenfonds- en standaardpakket. De regeling is op 1 april 1997 inge gaan. Wat houdt die nieuwe regeling in? De belangrijkste onderdelen zijn: - met terugwerkende kracht tot 1 januari 1997 wordt het kunstgebit (protetische voorziening) weer opgenomen en zie kenfonds- en standaardpakket als on derdeel van de aanspraak op hulpmid delen. - vanaf 1 april 1997 moeten verzekerden vooraf toestemming krijgen van hun zie kenfonds als ze een kunstgebit willen vervangen of aanschaffen. De aanvraag moet vergezeld gaan van een schriftelij ke toelichting van de leverancier van het kunstgebit: de tandarts of tandprotheti- cus. Voor kunstgebitten, die geplaatst zijn vóór 1 april 1997 en na 1 januari 1997 is geen toestemming vereist. - 75% van de kosten van het kunstge bit wordt vergoed. De overige 25% moet de verzekerde zelf betalen. Daar naast moet de verzekerde zelf betalen. Daarnaast moet de verzekerde ook nog eens 20% van de kosten, die de verze keraar op zich neemt, zelf betalen. Dat in verband met de algemene bijdragere geling in het ziekenfonds. Deze laatste 20% wordt geïnd door het ziekenfonds en telt dus mee voor de f 100,- resp. f 200,- eigen bijdrage. Voor de stan: daardpakketpolis is een eigen risico van f 200,- van kracht. Bron: SoesterVenster (KBO) mei 1997 Op 10,11 en 12 oktober wordt voor de vijfde maal weer de seniorenbeurs georganiseerd in de Jaarbeurs te Utrecht. Op deze beurs voor 50-plus- sers is van alles te beleven. Er is een schat aan informatie te verkrijgen en u vindt er maar liefst 300 stands met allerlei thema's. Zo is er o.a. een Oosters Mystiek plein, een Educatieplein en een Crea- tiefplein. Er is een Bridgepaviljoen, een financieel centrum en een Fit nesspaviljoen. Voor computers, internet en software kunt u terecht in de Senior Valley, terwijl er ook een Kunst en Cultuur Atelier, een Communicatiecentrum en een Ouderen vraagbaak aanwezig is. Verder vindt u er informatie over voeding, koken, reizen, wooninrich ting, etc. Ook de stichting Veteranen is aanwe zig (meer informatie over de f 1000,- uitkering). Daarnaast zijn er nog eens ruim 50 festival-optredens in een doorlopend 1997 *fobe< programma van bekende artiesten, bands en koren (zie ook artikel maandblad ouderenbonden Anbo-vi- zier, KBO Nestor en PCOB-Echo- klanken (met kortingsbon). De toegangsprijs bedraagt f 15,- p.p. (met kortingsbon f 10,- aan de kas sa in te leveren). Mogelijk een gezellig en leerzaam dagje uit. Openingstijden: 10.00 tot 18.00 uur. Informatie: Comité Nationale Dag van de Ouderen, tel. 026-3590570. Een leuk nieuwtje voor mensen die graag wandelen of fietsen door inte ressante en wildrijke natuurgebieden: de Wildbus. U reist naar station Ede-Wageningen, vanwaar u per bus 'de bossen intrekt (er zijn ook ande re mogelijkheden). Aansluitend maakt een fikse wandeling van onge veer twee uur, onder begeleiding van een gids. Die zorgt dat u niet ver dwaalt en vertelt u over hetgeen er groeit en bloeit in de Veluwse wou den. Na afloop brengt de Wildbus u weer terug naar het station. Kosten van deze excursie bedragen f 15,- in clusief een kopje koffie of thee. Wilt u in plaats van wandelen liever fiet sen, dan kan dat tegen extra betaling van f 10,- voor het huren van een fiets. Deze tochten worden voor se nioren gehouden op maandag- en dinsdagmiddag. Informatie en aan melding via telefoon: (0318) 63 90 24. Bron: Anbo-Vizier Dat is de titel van een boek dat bin nenkort bij Uitgeverij INTRO in Baarn zal verschijnen. Het is ge schreven door de heer J.P.G. Kokx, accountant van beroep en bestuurs lid van de KBO-afdeling Bemmel. Aan de hand van eenvoudige voor beelden krijgt de lezer informatie over allerlei onderwerpen van nota riële en financiële aard. Bovendien staat het boek boordevol tips over bijvoorbeeld schenkingen aan kinderen of kleinkinderen en ad viezen om dat belastingtechnisch zo voordelig mogelijk te doen. De inhoud Het boek geeft informatie en tips over: erfrecht, testament en codicil en voorzieningen voor langstlevenden. Voorts over successierechten, fiscale gevolgen van overlijden en schenkin gen. Heeft u belangstelling voor het boek "Sterven en erven". Wegwijzer bij overlijden, nalatenschappen, erven en schenken"; het is te koop bij Uit geverij Intro te Baarn. Het boek telt 112 pagina's en het ISBN-nummer is 90 5574 125 6. De verkoopprijs be draagt f 19,95. In de Nestor van april vinden KBO-leden een bon waarmee zij het boek met korting kunnen ko pen. KBO-leden betalen slechts f 14,95. (f 17,95 inclusief verzendkosten). Bron: Soester Venster Een onderzoek van het Cibra, het opleidingsinstituut van de brand weer, heeft uitgewezen, dat de meeste woningbranden ontstaan doordat het televisietoestel spon taan ontbrandt. Wasmachines en - drogers komen op de tweede plaats. Bij woningbranden komen jaarlijks ongeveer vijftig mensen om het le ven, aldus een bericht in het Refor matorisch Dagblad. Het is nog te weinig bekend, dat televi sietoestellen spontaan in brand kunnen vliegen als ze langdurig "stand-by" staan. In deze positie blijft het toestel onder een hoge spanning staan. De kans op spontane ontbranding kan toenemen door stofophoping in het toestel. De ervaring leert dat men een tv-toestel nooit inwendig schoonmaakt, zodat stofophoping volgt, waardoor de kans op defecten toeneemt. Raadpleeg daarvoor uw leverancier. Wasmachines en -drogers Met wasmachines en -drogers gebeuren meer ongelukken dan men denkt. Bij beide apparaten kunnen kledingstukken buiten de trommel terechtkomen en klemraken in het draaiende gedeelte, hetgeen brand kan veroorzaken. Voor de wasdroger kan men het risico verminderen door op het goed een spe ciaal plastic matje te leggen, dat voor komt dat het goed omhoog komt. Deze matjes zijn te koop bij uw witgoed-leve rancier. De Volksuniversiteit Soest/Soester berg heeft een aantal interessante cursussen voor het nieuwe seizoen 1997/1998. Iedereen die geïnteres seerd is in het volgen van een cursus en daar inlichtingen over wil krijgen kan daar terecht tijdens de kantoor uren (adres zie onder). Zo staan de volgende cursussen op het programma: Talen: Nederlands, Frans, Engels, Spaans, Italiaans, Duits en Indone sisch. Algemene ontwikkeling, cultuur en wetenschap: b.v. de cursus "Gedrag nader bekeken". De kunst is om bij te blijven en te trainen hoe "iets ver geten" tot een minimum beperkt kan blijven. Andere cursussen zijn: Ontwikkelingssamenwerking, Ken nismaken met de vijf wereldreligies, Architectuur anders bekeken, Uw in terieur op maat gesneden, Tuinont werp en aanleg, Ikebana (Japanse bloemsierkunst), Keramiek beschil deren, Naaien met restjes leer. Ook culinaire cursussen zitten er in het programma: Italiaanse en Turkse kookkunst, Doe meer met de (Combimagnetron), Bier proeven. Tevens diverse Ge zondheidscursussen, Lezingen en Excursies. Het cursusboekje kan afgehaald wor den aan de balie tijdens kantooruren op maandag van 13.00-16.00 uur en dinsdag t/m donderdag van 11.00- 13.00 uur. Volksuniversiteit Soest/Soesterberg, gebouw Orlando, Di Lassostraat 65 te Soest, tel. 035-6022195. Verzorgers van thuisverpleegde ge handicapten en chronisch zieken kunnen ook op vakantie, als zij de Stichting Thuisverzorging van Ge handicapten inschakelen. De stichting levert een professioneel opgeleide vrijwilliger die tijdelijk de plaats van de mantelzorger inneemt. De ver vangers zijn gediplomeerde of aspi rant verpleegkundigen of medisch studenten die in de schoolvakanties werken. Ook buiten de vakantietijd is vervanging mogelijk. De kosten wor den steeds vaker vergoed door zorg verzekeraars. Is dit niet het geval, dan geldt een eigen bijdrage van f 65,- per etmaal voor vierentwintig uur aan eengesloten verzorging. Dit tarief geldt voor minimaal zeven en maxi maal 15 etmalen. Informatie bij Stichting Thuisverzor ging van Gehandicapten, H. Kamer- lingh Onneslaan 78, 1402 EK Bus- sum, tel. 035-6918716. Bron: ANBO-vizïer Radio Soest elke vrijdag om 11.00 uur een programma Soest 55-plus aanbiedt? (op de kabel: FM 90.9 (mono) en FM 107.9 (stereo); met eigen antenne: FM 105.9) U aan de inhoud van Soest 55-plus kunt meewerken met uw vragen, door uw ideeën voor onderwerpen aan te dragen, en ook door eventueel zelf er in mee te doen? Gewoon tel. 6093851 bellen. Radio Soest is er blij mee! Volgens deelnemers aan de Tele fooncirkel (zoals vanuit het centraal Meldpunt opgezet) deze voorziening hun leven prettiger maakt? U eenzaamheid in beginsel zelf kunt verhelpen door het door ande ren aangeboden contact toe te staan en zelf ook contact te zoeken? (Bij voorbeeld op een Soos, een contact middag, tijdens een dagtocht, of het bezoeken van een theater- of muziek uitvoering met de Kunstbus) Het een goede vraag kan zijn, of u wel contact met uw buren onder houdt? U weet wel, een goede buur is beter dan een verre vriend, vooral in geval u of uw buur ineens ergens mee onthand bent... U als 50-plusser kunt kegelen op dinsdagmiddagen van 2 tot 4 in Dar thuizen, en dat dit per keer f 5,00 kost? Mevrouw Felix, Sparrenlaan 2, tel. 6013047, kan u hierover meer vertellen. U als 55-plusser kunt biljarten in "De Vijverhof", op elke werkdag, 's morgens als roken u niet hindert, en 's middags zonder rokers erbij? Een biljartpas 1997 heeft u voor f 60,00. Meer informatie bij Gerard Mertens (tel. 035-6013957). Bron: Anbo-info Op vrijdag 26 si EVON (het Eemli nemers Netwerk) stad Zutphen o.b Schagen. Op het programr aan de rechtbank koffie- en theehi stadswandeling lai wen en tot slot ee maaltijd in de bu cursie start om 1' poolplaats Leusdc de avond. Vrouwelijke zelfs zijn van harte wé prijs bedraagt f 3: Belangstellende mers kunnen ziel aanmelden bij me tel. 033-4330177 BOWLING Soester Bowlii Maandagavond: Lu 4,5-0,5; Big Splitte Teugel-Resto Girls Teamwork-De Engl 1-4. Dinsdagavond: Coc Cobra's-Graphique 0; Spitsheuvel-De H.A.M. 5-0; Westr HANDBAL Smeeing/BD< Dames 2 - HHC/'t tissimo 5 25-17; Ful jeugd 19-16; Meisj 10; Meisjes B jeu£ jeugd gemengd - Fi tilla - Jongens C je litas - D jeugd gem VOETBAL Hees De Glind BI - He Hees Cl 17-1; Spa 3; Achterveld F3 - VVZ'49 F4 1-6. SEC SEC Al - Bunnik Soest B2 13-1; Ac 6; SO Soest D2 - SEC El 4-4; KW E3 - SEC D2 3-7; 1-9. Soesl De Bilt 1 - SO So -Achterveld 1 3-6: BI 0-6; SEC 1 - vorde 1 - SO Soes Amsvorde 1 6-1; 5 0; SO Soest C3 WZA 3 - SO Soe Soest C5 19-1; 't 3; SO Soest D2 SE 1 - SO Soest D3 8 3-7; Quick 3 - SO D6 - KWA 5 2-2; vogels 2 4-1; SO IJsselmeervogels Soest E5 - Hoeve - WZA 6 4-3; Soest E7 0-10; S< Roda 1 - SO Soe Hoogland 2 0-4; C 1-1; Roda 6 - SO - WZA 6 1-3; S 5 4-5; Meisjes: BI VVZ'49 VVZAl -Saestu - WZ'49 BI 3- VVZ C2 15-0; 8; Hoevelaken D2 E2 - VVZ'49 I WZ'49 E2 4-2; vogels E6 1-2; R VVZ'49 F3 - IJss De Duinkikl 4x50 meter vrije 31.86; Leonie Ói re Hornung 2.16. 50 meter rugslag: Robbin Blokpoel 50 meter vlindi 41.11 (pr); Jurge clbr). 100 meter wissel: Peter Oosthof 1. 4x50 meter wis 43.70; Wilma Kt bin Blokpoel 2.1 10x25 meter vri Smit; Leonie Oo: Hornung; Robbi Jurgen v. Nimw Peter Oosthof 2. 4x50 meter vrij' (pr); Paul Sprc Peter Oosthof i. 50 meter schools no Smit 43.24 50 meter vrije 31.53; Paul Sprc 4x50 meter wiss 32.50 (pr clbr hof; Mariska Wi

Soester Courant | 1997 | | pagina 30