Belastingen en tarieven in 1998 Zonneboiler-actie Soest Ook Insp. Schreuderlaan is voor de politie geen 'vergeten gebied' WOENSDAG 17 SFPTFMRFR -iqqv OP 'T HOOGT PAGINA 4 Mogelijk verplaatsing van parkeerplaats voor invalide Ouderenbus is er niet voor vervoer van patiënten EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF Gemeente 'open' voor vragen en klachten Rubberen tegels raken steeds los op speelplaats Provincie gewezen op gevaarlijke situatie fietspad De belangrijkste tarieven in 1998 Onroerendezaakbelastingen, per 5.000 waarde: a. voor de eigenarenbelasting b. voor de gebruikersbelasting 6,08 4,87 Afvalstoffenheffing, per perceel 372,00 Rioolrecht, per 500 m3 of gedeelte daarvan 114,00 Hondenbelasting, a. tarief eerste hond b. tarief voor elke volgende hond 108,00 156,00 Bouwvergunningen, een vastrechtbedrag van a. vermeerderd met: b. per 1.000 bouwkosten 220,00 15,60 Paspoorten 91,00 Rijbewijzen Uittreksel uit het bevolkingsregister Huisvestingsvergunning 49,00 14,00 87,75 Pas-65 14,00 Belastingvoorstellen 1998 Tegelijk met de meerjarenbegroting 1998-2001 behandelt de gemeente raad ook de belastingvoorstellen 1998. In dit artikel laten wij voor u de be langrijkste zaken op dit gebied de re vue passeren. Onroerendezaakbelastingen In de komende jaren zal de gemeente Soest minder geld gaan ontvangen van het Rijk. Dit komt omdat het Rijk de gelden uit het Gemeente fonds (algemene uitkering) anders over de gemeenten gaat verdelen. Bovendien vinden kortingen plaats op de omvang van het Gemeentefonds. Het gat dat hierdoor ontstaat, kan niet alleen door bezuinigingen wor den opgevangen. Daarom valt aan een stijging van de onroerendezaak belastingen niet langer te ontkomen. Naast de inflatiecorrectie, waardoor de tarieven in 1998 met 2,75% stij gen, zal het huidige tarief van 9,69 (eigenaren- en gebruikersdeel samen) met 1 per 5.000 waarde extra omhoog gaan. Ook voor de jaren na 1998 is reke ning gehouden met een jaarlijkse stij ging van 1 per 5.000 waarde. Afvalstoffenheffing In de begroting 1998 is rekening ge houden met een toename van de af valstroom met ongeveer 7,5% ten opzichte van de geraamde hoeveelhe den in 1997. De daaruit voortvloeien de meerkosten kunnen echter volle dig worden gecompenseerd door: - het doorschuiven van de geraamde lasten voor vervanging van twee huis- vuilwagens; - hogere inkomsten wegens vervoer voor derden. Hierdoor is het mogelijk gebleken de tarieven voor 1998 niet te verhogen en te handhaven op 372. Rioolrecht Net als vorige jaren wordt ook voor 1998 een tariefstijging voorgesteld van 12. Hiermee komt het tarief op ƒ114. Deze tariefstijging vloeit voort uit het gemeentelijk rioleringsplan (1993), waarin een aantal omvangrijke inves- teringswerken is opgenomen. Enke le voorbeelden: - biezenvelden P. v.d. Breemerweg, 3,4 miljoen; - riolering buitengebieden, 1,5 miljoen; - rioolstelsel Soesterberg, 2.2 miljoen; - rioolstelsel Soesterveen, 5,1 miljoen; - bergbezinkbassin Maatweg, 6.3 miljoen. Hondenbelasting De tarieven hondenbelasting zullen het komende jaar met 2,75% (infla tie) stijgen. Dit betekent dat de eer ste hond 108 (in 1997 105) gaat kosten. Voor de tweede of elke vol gende hond moet een bedrag van 160,20 (in 1997 156) betaald gaan worden. In de loop van dit jaar heeft de ge meente een huis-aan-huis-controle gehouden. Bij die controle is geble ken, dat ruim 400 honden niet voor de belasting waren opgegeven: dat is één op de acht viervoeters. Om dit in de toekomst te voorkomen, zal van- Wat is een gemiddeld huishouden in Soest volgend jaar kwijt? 1998 1997 Onroerendezaakbelastingen: (waarde woning 200.000, prijspeil 1.1.93) - eigenaarsdeel - gebruikersdeel Afvalstoffenheffing Rioolrecht 243 215 194 172 372 372 f 114 f 102 923 861 Het totaal laat dus van 1997 naar 1998 een stijging zien van ruim 7%. Dit komt voornamelijk door de nood zakelijke stijging van de onroerendezaakbelastingen. af 1998 elk jaar in een deel van de gemeente een huis-aan-huis-controle worden gehouden. Diverse leges Naast algemene taken, zoals bijvoor beeld het onderhoud van wegen en plantsoenen, verleent de gemeente aan haar burgers een veelheid aan verschillende diensten. Te denken valt aan het afgeven van een vergunning, paspoort, rijbewijs of uittreksel. Omdat de gemeente kosten moet maken om die dienst te verlenen, worden bij veel van die diensten van de burgers een bijdrage gevraagd. Bij de kerntakendiscussie (1995/1996) heeft de gemeente besloten de tarie ven - gefaseerd tot en met 1999 - volledig kostendekkend te maken. Dit wil zeggen dat de kosten die de gemeente moet maken om de ge vraagde prestatie te leveren, in het tarief zijn opgenomen. Op deze ma nier wordt geprobeerd de algemene belastingen, zoals de onroerende zaakbelastingen, zo laag mogelijk te houden. Uitzonderingen zijn gemaakt voor: - huisvestingsvergunningen (vanuit sociale overwegingen); - begraafplaatsrechten (gelet op tarie ven omliggende gemeenten); - kapvergunningen (vanuit oogpunt van handhavingsbeleid). In verband met het besluit de leges gefaseerd kostendekkend te maken, zullen diverse legesbedragen in 1998 moeten worden verhoogd. De be langrijkste aanpassingen treft u aan in de tabel. Overigens gaan in 1998 niet alle ta rieven omhoog. De gemeente ver hoogt haar tarieven "niet zo maar". Steeds wordt getracht de kosten zo veel mogelijk te beperken en de dien sten zo doelmatig mogelijk uit te voe ren. Daarom worden in 1998 niet alle tarieven verhoogd. Voorbeelden zijn de afvalstoffenheffing (tarief blijft ge lijk) en de leges voor rijbewijzen (ta rief wordt verlaagd van 52 naar ƒ49). Is Soest goedkoop? De Consumentenbond heeft becijferd dat het lastenniveau van Soest in 1997 er heel gunstig uitkomt. Zeker in vergelijking met andere gemeen ten. In de groep gemeenten boven 20.000 inwoners, staan weop negen de plaats "van onderen". We zijn dus niet de allergoedkoopste, maar wel iets wat daar heel dicht bijkomt. De Consumentenbond heeft dan ook als testresultaat "zeer goed" gegeven. Iets waar wij, maar ook de burgers van Soest, heel gelukkig mee kunnen zijn. Bij de evaluatie van de parkeerproef op de Rademakerstraat in Soester berg zal het voorstel worden betrok ken om de parkeerplaats voor een invalide aan de Rademakerstraat 24/ 26 te verplaatsen naar de eerste par keerplaats bij de supermarkt. Burge meester en wethouders zeggen dit toe aan een bewoner van de Ver- steeghlaan die de verplaatsing heeft voorgesteld. Ten opzichte van de hui dige situatie is de voorgestelde par keerplek beter omdat nabij de super markt een oprit aanwezig is voor rol stoelgebruikers. Die ontbreekt op de huidige plek. Daardoor worden rolstoelgebruikers belemmerd om op de stoep te komen. Het Kerkpad is één van de oudste wegen in Soest. Om de conditie van het pad op peil te houden, was tot het eind van de vorige eeuw een stellage ge bouwd om verkeer met paard en wagen te weren. Kan er iets gedaan worden aan de verkeersonveilige toestand op enkele kruisingen van wegen met het Kerk pad. Er is absoluut geen zicht. Na het stoppen moet men 'op de gok' verder. Dit schrijft een bewoner van de Al- bert Cuyplaan, die de situatie vooral voor automobilisten zeer irritant vindt. Burgemeester en wethouders antwoorden, dat de bouw aan en vormgeving van het Kerkpad door de historie is bepaald. Daarbij is uiter- Een bewoonster van het Boekweit land heeft burgemeester en wethou ders gevraagd waarom de ouderenbus in Soest geen patiënten voor onder zoek naar het medisch centrum Mo- lendael in Baarn vervoert. De gewo ne busverbinding tussen Soest en Molendael in Baarn is slecht, vindt zij. B. en W. antwoorden dat het norma le patiëntenvervoer ondende Alge mene Wet Bijzondere Ziektekosten (zittend ziekenvervoer) valt. Omdat op grond hiervan voor dit soort ver voer een vergoeding besphikbaar is, is het niet mogelijk aanspraak te maken op een gesubsidieerde voorziening zoals de ouderenbus, aldus burge meester en wethouders. Wie hierover eventueel nadere infor matie wenst, kan hiervoor terecht bij ziektekostenverzekeraar Anova. Om u moeite en/of teleurstelling te besparendrie vra gen vooraf: Bewoont u een woning in de gemeente Soest? Heeft die woning een vrij dakvlak (hellend of plat) op het zuiden (tussen zuidoost en zuidwest Is er op dat dakvlak een oppervlak van 2x2 meter be schikbaar voor een zonnecollector? A lleen als u op alle drie de vragen 'JAkunt zeggen, heeft het zin een informatiepakket bij de Zonneboi ler-informatielijn 035 - 60 93 201. aan te vragen... Onder de titel "Actie Zonneboiler, warm water voor de halve prijs" is er in de provincie Utrecht, dus ook in Soest, een unieke actie van start ge gaan. Tot half oktober kunnen bewo ners van bestaande woningen gebruik maken van een aantrekkelijke aanbie ding om een zonneboiler aan te schaffen, eventueel in combinatie met een nieuwe hoog-rendementsketel (HR-ketel). i Tijdens de Actie Zonneboiler hebben in Soest de eerste 60 deelnemers een extra voordeel dankzij een subsidie van de gemeente. Bovendien zijn er subsidies van het energiebedrijf REMU en van het Rijk beschik baar. De overheid streeft ernaar dat over een jaar of vijftien één op de 20 huis houdens gebruik maakt van zonne boilers. De inwoners van Soest krij gen de kans om nu al te profiteren van de energiebron van de toekomst. De subsidies maken de aanschaf van een zonneboiler op dit moment zeer aantrekkelijk. De zonneboiler: warm water uit zon- ne-energie. Door middel van een zonneboiler is het mogelijk om zon licht te gebruiken voor het verwarmen van water. De zonneboiler wordt ge koppeld aan uw (HR)-ketel zodat er altijd warm water beschikbaar is, ook als het aanbod van zonlicht niet toe reikend is. Onder Nederlandse om standigheden bespaart een zonneboi ler gemiddeld de helft op het energie verbruik voor warm water. De gebrui ker bespaart daarmee niet alleen op kostèn (zo'n 100 tot 200 gulden per jaar) maar levert bovendien een bij drage aan het milieu door gebruik te maken van duurzame energie. Een combinatie van zonneboiler en HR- ketel kan nog veel grotere besparin gen opleveren. Anderhalf duizend gulden of meer voordeel Een zonneboiler kost normaal geïn stalleerd, incl. btw, ongeveer 5500 gulden. Dankzij actieprijzen van de Een standaardzonnebolfftr bestaat uit eert collector van meestal circa 3 m2 en een los voorraadvat van 80 tot 120 liter. Hercollectorwater wordt rondgepompt In eon geslo ten circuit dar zijn warmte in het voorraadvat via een warmtewisse laar aan het leidingwater afgeeft. Een standaardzonneboMer heeft een cv-ketel met tapsplraal rujdig als naverwarmer. Sommige mo derne modulerende badgeisers kunnen ook als naverwarmer wor den gebruikt. cv-ketel koud water ZONNEBOILER-ACTIE IN SOEST AAN: de gemeente Soest, t.a.v. de heer Frans Donders, energie- coördinator, Antwoordnummer 120, 3760 VB Soest. Ondergetekende, (Naam) (Adres) (Postcode/plaats) (tel.nr.) verzoekt om toezending van het informatiepakket. Handtekening: leveranciers en de betrokken installa teurs kan binnen deze actie een zon neboiler worden aangeschaft voor ongeveer 4000 gulden. Dit is inclusief btw en standaard installatiewerk. In Soest gaan hier voor de eerste 60 aanvragers de subsidies van de ge meente, het energiebedrijf en het Rijk tot een totaal bedrag van circa 2100 gulden van af! Denkt u erover om dit najaar uw oude cv-ketel te vervangen dan is de aanschaf van de combina tie van een zonneboiler en een HR- ketel extra aantrekkelijk. Normaal kost een nieuwe HR-ketel pluszonne boiler, inclusief installatie en btw, al gauw 10.000 gulden. In de Actie Zonneboiler kan de combinatie ge plaatst worden vanaf ongeveer 6800 gulden inclusief. Van deze 6800 gul den gaan de bovengenoemde subsi dies - wederom voor de eerste 60 aanvragers - nog af. Wie het eerst komt, het eerst maalt. (Vanaf nr. 61 vervalt de gemeentelijke subsidie). Meer weten? Wilt u meer weten? Bel dan de info lijn Zonneboiler-actie Soest 035 - 6093201. Op dit nummer kunt u mondelinge informatie inwinnen of een informatiepakket aanvragen. Het pakket bevat alle informatie over deze actie, inclusief een aanmel dingsformulier. U kunt het inföpak- ket ook aanvragen door een BON in te vullen in te zenden of te faxen naar tel.nr. 035 - 60 93 689. Infomarkt in Baarn Op zaterdag 20 september a.s. wordt er in de hal van het gemeente huis BAARN aan de Stationsweg 18, van 10 tot 16 uur een speciale zonne boiler-informatiemarkt georganiseerd. Ook Soester belangstellenden kunnen daar terecht voor uitgebreide infor matie over de actie. De daar aanwe zige adviseurs en leveranciers van de zonneboilersystemen staan daar voor u klaar om al uw vragen te beant woorden. Ook daar kunt u zich voor deze actie aanmelden. Sluitingsdatum Voor de Uitkering van de subsidies is het een strikte voorwaarde dat de zonneboiler nog dit jaar moet zijn geplaatst Om die reden sluit de ter mijn voor het indienen van aanmel dingen op 15 OKTOBER 1997. Een bewoner van de Inspecteur Schreuderlaan heeft bij burgemeester en wethouders aandacht gevraagd voor te hard rijdende en lawaai ver oorzakende automobilisten, motor rijders en bromfietsers. Hij meent dat hier een taak voor de politie ligt, maar hij ziet nooit 'blauw' op de Insp. Schreuderlaan. In een reactie zeggen burgemeester en wethouders dat de politiesurveil lanten) regelmatjg ook de Insp. Schreuderlaan in de werkroute opne men. Het is dan ook geen 'vergeten gebied'. Zoals B. en W. naar aanleiding van een reactie van een burger hebben opgemerkt, treedt de politie op tegen brommers, auto's en motoren die te hard rijden en/of meer geluid produ ceren dan is toegestaan. Een overtre ding van de snelheidsnorm en de ge luidsnormen moet dan wel eerst kun nen worden vastgesteld. Tijdens de algemene surveillance is de politie alert. Het probleem is echter dat de meeste snelheidsovertreders en ver oorzakers van geluidsoverlast zich rustig houden op het moment dat zij de aanwezigheid van de politie in de gaten hebben. Dat maakt het moei lijk om effectief te kunnen optreden; ook omdat het niet mogelijk is om de paar honderd meter een politie-agent te laten posten om de overtreders op die manier alsnog te kunnen betrap pen. In feite kunnen we met elkaar alleen maar hopen dat alle verkeersdeelne mers het normale fatsoen hebben en zullen proberen overlast voor derden zoveel mogelijk te voorkomen, zeg gen burgemeester en wethouders. Ook het -waar mogelijk- zelf aan spreken van de daders wil nog wel eens helpen. De politie heeft toegezegd in de ko mende tijd extra aandacht te besteden aan het verkeersgedrag op de Insp. Schreuderlaan. aard weinig rekening gehouden met verkeersveiligheidsprof>Iemen van vandaag de dag. Door de beperkte breedte van het Kerkpad en de wij ze van bouwen waarbij de huizen vaak zeer dicht bij een kruispunt zijn gebouwd, is het zeer moeilijk de si tuatie te verbeteren. Deze vormge ving staat de beste oplossing, het ver beteren van het uitzicht, in de weg. Een alternatief, het plaatsen van ver- keersspiegels, biedt ook al geen soe laas omdat ook daarvoor de ruimte onvoldoende is. Op geschikte plaat sen is al een stopverbod voor de krui sende wegen ingesteld. De enige mogelijkheid die volgens burgemeester en wethouders over blijft, is het nauwlettend toezien op overhangend en uitzichtbelemmerend groen. Zij verzoeken dan ook be be trokken bewoners het groen te snoeien. B. en W. kunnen echter re delijkerwijs niet eisen dat men ten behoeve van het uitzicht grote hoe ken in een tuin 'doorzichtig' maakt. Er is in Soest geen ombudsman, maar voor vragen over gemeentelijke aangelegenheden kan men altijd te recht bij centrale voorlichting. Boven dien bestaat er een klachtencommis sie waar men terecht kan als men vindt dat men niet goed door de ge meente (een bestuurder, een afdeling of een ambtenaar) is behandeld. Bur gemeester en wethouders antwoor den dit op de vraag van een bewoon ster van het Boekweitland of er in Soest een ombudsman is. Waarom legt de gemeente geen tegels van rubber onder schommels en glij banen op speelplaatsen, wil een be woonster van het Hazepad weten. Rubberen tegels zijn kostbaar en wor den alleen toegepast op pleinen, als ondergrond voor speelvoorzieningen. Afgezien van de kosten heeft de er varing geleerd dat rubberen tegels onder schommels etc. niet blijven lig gen. Door het spelen raken ze steeds los. Dat door het ontbreken van rub beren tegels onder sommige speeltoe stellen zandkuilen ontstaan, is een si tuatie die men volgens burgemeester en wethouders moet accepteren. Burgemeester en wethouders hebben de melding van een bewoner van de Burgemeester Grothestraat over de slechte toestand van een fietspad doorgegeven aan de provincie. Deze is namelijk als beheerder van het be treffende wegvak verantwoordelijk voor het onderhoud. De briefschrijver wees B. en W. op een gevaarlijke situatie in het fietspad over de Stomperd in Soestduinen. Hij maakte trouwens van de gelegen heid gebruik om het college te be danken voor het plaatsen van een zit bank bij de woningen 'De Acht Za ligheden' aan de Burg. Grothestraat. Geldkistje gestolen uit 'Het Kasteel'. Kunnen ze daar 's avonds niet ge woon de slotbrug ophalen tegen inbre kers?! Je hebt niet alleen valse honden, maar kennelijk ook valse hondencon troleurs. Provincie tegen kioskhouder bij Aardkundig Monument: zand erover. Sportraad-WDCDAPvdA: 0-0. Jeugdige bezoekers Gildefeest; hoe je van een reünie een ruïne maakt. Het gloort nog niet bij Zonnegloren. Inbraak in jeugdherberg. Valt dat onder jeugdcriminaliteit? Advocaat van autosloper Schut: Kop: Hoogste zonnebloem nu aan de Van Straelenlaan Zeker een wandelende plant. Zo'n uitlaatterrein, is dat niet ge schikt voor een sloperij? Wiegers heeft nu kennelijk een gor dijn- en confectieballonnetje opgela ten. Je zult aan zo'n inbraak op de Lan ge Brinkweg alleen maar een natte rug overhouden in plaats van een ech te rooie. "Mijn cliënt is geei* Don Quichotte die maar tegen windmolens blijft vechten". Dorpshuis Soesterberg: Stekelen burgstede. Wachtende echtgenoot voor winkel aan de Van Weedestraat tegen lotge noot: "Dat ze geld uitgeven is nog tot daar aan toe, maar ze doen er ook nog zo lang over". Gelezen in de Soester Courant: 'Op 3 september hield mevrouw Tilborg een lezing over het onderwerp Pesten in De Vijverhof. Kunnen ze elkaar daar dan niet uit staan? Gegil-feesten. (Re)mutaties.

Soester Courant | 1997 | | pagina 36