En dit zijn de knallers van deze week: Fusie vijf welzijnsinstellingen Lintje voor Visser bij afscheid raad 289 229 549 250 119 Soest stapt naar rechter voor conflict met REMU Tientallen flatbewoners in Soesterveen weigeren huur Overvaller voor onderzoek naar Pieter Baancentrum 6027493 WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1997J 76e JAARGANG NO. 5 Uiterlijk per 1 januari één 'concern' met efficiënter beleid College is wachten op basispakket beu Snel Deskundig Betrokken VAN DER MEULEN Auto gestolen Bejaarde vrouw breekt sleutelbeen HET VLEESCENTRUM kilo 10?° 3 Actueel 5 Actueel 15 Soesterberg 17 Sport Dief komt niet ver met been in gipsverband Vogelhouder moet twee mille betalen Fietsen uit schuur 'U bent een bijzonder mens, en dat vindt u zelf ook' A. van der Lee KLAREN WtROM P Ook 's avonds en in 't weekend 88 Pizza Margherita Whiskas Noorse garnalen AQQ Lekkerbekjes Pepsi Cola Chocolademelk VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest I) Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar 15,- Buiten Soest 30, Losse nummers 85 ct Gecontr. opl. 1 1.700 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57 37Ó0 AB Soest Telefoon 035-6014152 Telefax 035-6024904 Postbank 126156 MMAM1 Vijf welzijnsinstellingen in Soest en Soesterberg gaan uiterlijk per 1 ja nuari volgend jaar samen onder één koepel verder. De voorzitters van de verschillende stichtingsbesturen hebben een intentie-verklaring ge tekend, die moet leiden tot samen- hangender welzijnswerk en efficiën ter gebruik van de subsidies. Nu hebben de instellingen hun eigen dak boven hun hoofd en krijgen ze aparte bijdragen uit de gemeentekas, terwijl sommige afzonderlijke activitei ten elkaar overlappen of juist beter op elkaar afgesteld moeten worden. Na het enigszins vernietigende rapport van een externe adviseur over de Stich ting Welzijnswerk Soest (SWS) werd achter de schermen al bekeken in hoe verre deze Stichting onder één hoedje zou kunnen gaan spelen met de Stich ting Jeugdwerk Soesterberg (SJS) en de Stichting Internationaal Vrouwencen trum. Tijdens dit proces kwam de Stich ting Vrijwilligers Vacaturebank om de hoek kijken en nu is ook de Stichting Kinderparadijs De Vrije Teugel aan de lijst toegevoegd. Met z'n vijven moeten ze over drie maanden één welzijnscon- cern gaan vormen. Het proces kan niet meer worden terug gedraaid, tenzij vooraf blijkt dat de fu sie leidt tot verlies van de maatschappe lijke functie van een van de instellingen of dat het niet mogelijk is de fusie bin nen het gemeentelijk kader van het wel zijnsbeleid uit te voeren. Voordat de definitieve overdracht plaatsvindt, krijgt de nieuwe rechtsper soon bevoegdheden van de besturen van de vijf huidige instellingen. Deze be voegdheden hebben betrekking op on der meer de voorbereidingen, budget- verwerving en, indien nodig, de aanstel ling van tijdelijk personeel of externe ondersteuning in het proces. Personeel Tot de fusie definitief rond is, zullen de instellingen geen wijzigingen doorvoe ren in de inhoud en de omvang van de personeelsformatie. Ook is afgesproken dat de activiteiten van de instellingen in elk geval nog het lopende seizoen kun nen worden voortgezet. De personeelsleden, middelen en werk zaamheden van de stichtingen worden uiterlijk op de eerste dag van het nieu we jaar aan de nieuwe rechtspersoon overgedragen. Deze nieuwe welzijnsor ganisatie neemt alle rechten en verplich tingen over. Volgens de besturen van de vijf instellingen komt de fusie de subsi diegrondslag, de continuïteit, de kwali teit, de doeltreffendheid, de doelmatig heid en de maatschappelijke legitimatie van het welzijnswerk in Soest ten goe de. Dat valt te lezen in de intentiever klaring die door de vijf en wethouder Pieter ten Hove van welzijn is onderte kend. De schaalvergroting zal daarnaast van positieve invloed zijn op de bedrijfsvoe ring, het personeelsbeleid en de huisves ting. Witte boerderij Refererend aan dat laatste is het niet vreemd dat De Vrije Teugel bij het in novatieproces betrokken is geraakt. In het gemeentehuis onderzoeken de amb tenaren momenteel alle mogelijkheden om de witte boerderij aan de Soester Engweg van eigenaar Lanser te kopen. Het kinderparadijs liet vorig jaar reeds een oogje vallen op de 'Witte Burcht- hoeve', waar tevens een voorziening voor de jongeren van Soest zou kunnen worden gerealiseerd. Directeur Leo van den Berg van het kinderparadijs liet vo rig jaar reeds weten dat hij bereid is ook het jongerenwerk op zich te nemen. In het fusieproces is de intentie opgeno men om de boerderij te kopen als nieuw onderkomen. Uiteraard hangt dit in sterke mate af van de financiële moge lijkheden. De kans van slagen is in elk geval groter geworden, nu de instellin gen gaan fuseren en er straks dus veel minder (overhead)kosten zullen zijn. Wie het bestuur gaan vormen en wie de directeur wordt van de nieuwe welzijns- stichting is nog niet bekend, althans niet openbaar gemaakt. Totdat de fusie of ficieel rond is zal de Raad van Voorzit ters, dan wel een delegatie daarvan of het beoogde bestuur van dë nieuwe or ganisatie als interim-bestuur fungeren. Ongeveer veertig huishoudens steu nen de actie van de Huurdersbelan genvereniging Soesterveen om van af 1 oktober geen huur meer te beta len aan Achtgoed Bouwen en Wo nen, de Stichting die eigenaar is van de flats aan de Weegbreestraat. De actie is opgezet vanwege de overlast die de bewoners van de flats (tussen de Smitsweg en de Eigendomweg) onder vinden van rondhangende jongeren. 'De maat is vol,' liet voorzitter P.J. Dergent vorige maand via deze krant weten. Ondanks herhaaldelijke verzoeken heeft Achtgoed noch de gemeente actie on dernomen de leefbaarheid in de wijk te verbeteren. Volgens Dergent heeft het bestuur van de huurdersbelangenvereniging veel reacties gekregen op de brief, waarin de actie is aangekondigd. Tientallen huur ders hebben gezegd dat ze vanaf 1 ok tober geen huur meer zullen betalen. Degenen onder hen die automatisch betalen, hebben hun adhesie betuigd. Hoewel de huur automatisch van hun rekening wordt geschreven, hebben ze laten weten dat ze vinden dat Achtgoed en de gemeente iets aan de situatie moeten doen. Het bestuur van de belangenvereniging heeft vrijdag nog een gesprek met ver tegenwoordigers van Achtgoed. Dat heeft Dergent meegedeeld. Het hoger beroep tegen een 22-jari- ge man uit Amsterdam, die een sleutelrol zou hebben gespeeld bij overvallen in Soest, Hoogland en Volkel, is aangehouden voor psy chiatrisch onderzoek in het Pieter Baancentrum. Volgens de aanklacht voerde de ver dachte een groep van zo'n acht mannen aan, die de gewelddadige overvallen op Het gemeentebestuur heeft zijn ju ridische adviseur opdracht gegeven een kort geding voor te bereiden te gen de Regionale Energie Maat schappij Utrecht (REMU). Aanlei ding daarvoor is het verschil in op vatting over de overeenkomst be treffende het zender-aanbod. Het laatste nieuws is dat in elk geval tot 1 januari 1998 het volledige pakket van 32 zenders zal worden doorgegeven aan alle aangesloten adressen. Dat is een uitbreiding van twaalf zenders, die mo gelijk werd na de modernisering van het kabelnet. Voor de ontvangst van 32 zenders moet elk aangesloten huishouden 18,60 gul den per maand (exclusief 17,5 procent btw) gaan betalen. De REMU is op z'n vroegst per 1 ja nuari in staat een scheiding te maken tussen het basispakket, de pluspakket ten of het volledige aanbod. Volgens het college is dat niet overeen komstig het contract dat werd getekend toen de gemeente de centrale antenne inrichting (cai) in 1997 aan de REMU verkocht. Het college stelt dat de REMU, zoals overeengekomen, nü al een basispakket (van 15 zenders) moet aanbieden tegen een lager tarief voor degenen die geen behoefte hebben aan de ontvangst van alle 32 zenders. Tot voor kort stelde de REMU voor om naast het volledige pakket een basispak ket van acht zendeTS (Nederland 1,2 en 3, Duitsland 1, 2 en 3, de Kabelkrant en het Servicekanaal) aan te bieden tegen een lager tarief. In een brief die onlangs aan alle cai-abonnees werd gestuurd, kondigde de REMU ook de keuze aan tussen het beperkte basis- en het volle dige pakket, maar de maatschappij is daar weer van afgestapt, zo is gebleken uit een onderhoud dat het college vori ge week had met de REMU. Het colle ge had overigens ook bezwaar tegen het beperkte basispakket van acht zenders, omdat een basispakket uit minimaal vijftien zenders zou moeten bestaan. Het college is het wachten op de REMU nu beu en heeft daarom zijn ju ridische adviseur in de arm genomen, die een kort geding tegen de REMU gaat voorbereiden. I Administraties en fiscale adviezen woonhuizen in wisselende samenstellin gen zou hebben gepleegd. Men koos autohandelaren uit, omdat de groep dacht dat die veel geld in huis zouden hebben. Tegen de verdachte was door de recht bank en later ook in hoger beroep vijf tien jaar gevangenisstraf geëist. Op 3 juli vorig jaar werd bij een overval op een woonhuis in Soest een bewoner in het gezicht gesneden en geslagen. Vijf da gen later werd elders in Soest een man in zijn borst geschoten. De Amsterdam mer zou beide gewelddadigheden heb ben verpleegd. De man, die tevens wordt verdacht van verkrachting en diefstal van een auto, had gevraagd om in het Pieter Baancentrum te worden onderzocht. Hij is varij mening dat hij tijdens de strafzaak ten onrechte als een gewelddadig persoon is afgeschilderd. De zaak zal in december worden afge rond. Op de Lange Brinkweg is vrijdagnacht vanaf een oprit van een woning een grij ze Opel Kadett gestolen. De wagen is eigendom van een vijftigjarige Soester en heeft het kentekennummer PJ-83- PK. Een 81-jarige vrouw brak zaterdag haar sleutelbeen, toen ze op de Molenstraat tegen een auto botste. Ze fietste vanaf de Molenweg de Molenstraat op, maar zag de naderende auto, bestuurd door een 33-jarige Soester, over het hoofd. De bejaarde vrouw werd naar Medisch Centrum Molendael gebracht. Birkstraat 49 - Soest - Tel. 6012477 Kipfilet (Hollandse A-kwaliteit), kilo I U Tartaar Schouderkarbonade 3 pond1 0. Zie onze adv. op pag. 2 Altijd kwaliteit en betaalbaar Rubriek Soester- Courant 75 jaar. Visser door 'tout Soest'uitgewuifd. Raad verontwaardigd over reactie op voorlichtingsrapport. Voorlichting suikerziekte. Foto's bevolking in gemeente-archief. Rechter gunt gezin nog een kans. Werveling aan de champagne. College gaat weer 'Praten met...' Luchtvaart herdenkings monument een stap verder. Veteranen op vliegbasis. Politie gaf ruimte aan bibliotheek. Seizoenkaarten Sterrenberg van ijshockeyclub. Clustering niet vrij van vraagtekens. VVZ'49 heeft juiste koers gevonden. Eerste punt SEC- zondag. Firtina'93 proeft alle smaken. Een twintigjarige Amersfoorter is maandagavond tot de ontdekking gekomen dat het niet meevalt om met een been in het gips op dieven pad te gaan. Hij werd door een op lettende burger gepakt, nadat hij vlakbij NS-station Soest-Zuid een snorfiets had gestolen. De burger was getuige van de dief stal en sprong in zijn auto om de Amersfoorter en diens kornuit bij hun vlucht te achtervolgen. Hij haal de ze in, waarbij de twee dieven vie len, en greep de man in het gips, die hij met zijn auto naar het politiebu reau bracht en aan de politie overle verde. Daar kwam aan het licht dat de Amersfoorter ruim anderhalf uur eerder met een negentienjarige Al- meerder was aangehouden, omdat ze op een onverzekerde bromfiets re den. Vermoedelijk omdat hun brom mer in beslag was genomen, gingen ze maar 'op zoek' naar een vervan gend voertuig. "Het is onaanvaardbaar dat een vo gelliefhebber zich niet kan of wil verenigen met het overheidsbeleid op het gebied van vogelbescher ming en zelf wel uitmaakt of en hoe hij zich aan de wet houdt." Met die woorden veroordeelde de Utrechtse economische politierechter mr. S. Braunius vrijdag een Soester vo gelliefhebber (69) tot tweeduizend gul den boete. Hij moest zich verantwoor den voor het bezit van twaalf - naar zijn zeggen gekweekte - wildzangvogels die niet waren geringd. Daarnaast beschik te hij over een verboden mistnet. Volgens Biaunius had de Soester "wel bewust" geen enkele actie ondernomen om de vogels te ringen, hoewel hij wist dat de wet dit sinds 1994 verplicht stelt. Het beroep van de Soester op over macht - zijn immense volière zou het welhaast onmogelijk maken om de vo gels te .vangen - vond geen gehoor bij de rechter. i Braunius verklaarde de inbeslaggeno- men vogels onttrokken aan het verkeer. Daarmee volgde hij in het geheel de eis van officier van justitie mr. J. Plooy twee weken geleden. Een 57-jarige vrouw heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van twee fietsen. De tweewielers werden in het weekeinde uit de schuur van haar wo ning aan het Choristenpad ontvreemd. rVAN DEIY1 accountancy 6 liclasliugadv i Koningsweg 29, Soest Telefoon (035) 603 7000 fa... (zie pag.12 in dit blad) VAN DER GOEN ADVOCATEN m.m.v. prof. mr. P.A. Stein adviseur arbeidsrecht, huurrecht. Birkstraat 108 Tel. 035-6015080 Fax 035-6024345 Wie donderdagavond speciaal voor het afscheid van Jan Visser naar de gemeenteraad was gekomen, moest wel over engelengeduld beschikken. Het duurde tot tien voor elf voor de raad door de gewone agenda was (met o.a. de sportclustering en het rapport van de Rekenkamer) en zich kon opmaken voor de plicht plegingen die onvermijdelijk met het afscheid van een raadslid ver bonden zijn, en zeker ook met het vertrek van de spraakmakende aan voerder en geestelijk leider van GroenLinks-Progressief Soest. "We zullen u missen, en u ons ook," stel de burgemeester Hans de Widt in zijn toespraak vast. Hij beperkte zich bij het oplezen van Vissers "doopceel" van al les waar deze in zijn actieve leven bij betrokken is geweest - zowel binnen als buiten de politiek - tot een aantal op merkelijke zaken, zoals het voorzitter schap van een zondagsschool in Rotter dam, organist en oprichter van een jeugdkerk in Soest-zuid en seksueel voorlichter in Bunschoten. Als dichter was Visser volgens de bur gemeester een "schitterende woordkun stenaar", al was hij ook geen volmaakt mens en stond bescheidenheid niet in zijn vocabulaire. "U bent een bijzonder mens, en dat vindt u zelf ook." Hij was raadslid, fractievoorzitter, wethouder en nestor van de raad geweest, echter geen Autobedrijf Officieel Citroën-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. 20 onr<xr«n<l jiii il Burg. Grothestraat 54 pak a 3 stuks kattenvoeding div. soorten 2 blikken +58- 250 gram W 4 stuks diverse smaken 2 flessen a 1,5 liter romig of halfvol pak a 1 liter +89 burgemeester of gemeentesecretaris. "Maar misschien kan dat nog," aldus De Widt. Hij omschreef Vsser o.a. als een sluwe vos, die zijn streken nooit helemaal ver loor, en als een ruwe bolster met een blanke pit, die het hart op de goede plaats had en het altijd goed bedoelde, "al wordt dat niet altijd door anderen begrepen". Visser had veel vrienden ge maakt, maar ook vijanden, en De Widt bewonderde zijn enorme elasticiteit en lenigheid, niet alleen in de omgang met mensen, maar ook in zijn standpunten. Zo was hij zeer verrast dat hij hem op een foto in de krant als golfer uitgemon sterd had gezien. Hij bood Visser ten slotte de versierselen aan van het lid maatschap van de Orde van Oranje Nassau, als dank voor zijn grote inzet voor de gemeenschap. Sjeu Günther Plomp, de nieuwe "nestor" van de raad, schetste de vele kwaliteiten die Visser als toneelkunstenaar aan de dag had gelegd als regisseur, acteur, schrij ver en souffleur. Daardoor kon hij diver se rollen met gemak spelen, komisch, dramatisch en improviserend, en altijd met veel gevoel voor de tribune. Vol gens Plomp verstond Visser ook de kunst om het gezag te tarten en de au toriteiten uit hun tent te lokken, en bleek zijn flexibiliteit pas goed toen hij zélf een autoriteit was. Fractiediscipline was nooit zijn sterkste kant geweest, maar dat was volgens Plomp ook "een grote belemmering voor een creatieve geest". De raadsvergaderingen zouden zonder Visser ongetwijfeld een stuk saaier worden, stelde hij vast. "Je gaf sjeu aan het gebeuren hier en je kon verrassend uit de hoek komen." Hij bood Visser namens het gemeentebe stuur een envelop-met-inhoud aan (voor de Stichting Literaire Activiteiten Soest, waarin Visser zeer actief is) plus een cd-bon voor persoonlijk gebruik. Vissers fractiegenote Nel Koster stelde o.a. vast dat het zonder hem ook wel zou lukken, "maar 't wordt wel énders." Ze herinnerde aan de jarenlange samen werking tussen Vsser en haar voorgang ster Leidje Tomassen en stond nog even stil bij zijn verleden als ludiek actievoer der en oprichter van Progressief Soest. Dat het "enfant terrible" van de raad wethouder werd gaf destijds ook veel commotie in de partij en de affaire rondom de verkoop van het Soester Natuurbad was een zwarte bladzij. Publiekswissel Dikwijls had de fractie met kromme te nen gezeten als hij het woord voerde. "Het zal hier stil worden, want er is geen imitatie van je," aldus Koster, die het afscheid van Visser omschreef als een "publiekswissel". Volgens haar riep Vis ser altijd twee soorten emoties op: "Je mag 'm, of je mag 'm niet." Zo noemde hem verder "een knieper in de kroeg en voor vrouwen soms een vreselijke hark", maar speldde hem uit waardering nog een andere onderscheiding op: een but ton uit de tijd van de IKV-acties tegen de kernwapens. Tot ieders verrassing sprak ook oud wethouder Jan Menne, die o.a. meende dat de "gewone" naam Jan Visser wel iswaar klein was, maar dat zijn daden groot waren. Hij memoreerde verder hoe ze als wethouders soms samen op de fiets door Soest reden om "gevoeli ge plekken" te bekijken, waarbij hij min Jan Visser en zijn vrouw Henny, zicht baar in hun nopjes met de koninklijke onderscheiding. of meer als waakhond namens het Col lege meefietste om Vsser in de gaten te houden. Wensen Visser zelf kwam als laatste aan het woord en liet zijn politieke testament achter in de vorm van zeven wensen voor Soest, voor elke dag van de week één. Voor de donderdag (gemeente raad) wenste hij bijvoorbeeld dat Soest eens zou ophouden met de suggestie dat er een kloof bestaat tussen burgerij en gemeentebestuur, "net zo min als tussen mevrouw Jansen en de bakker op de hoek. Ze hoeven niet bij elkaar op schoot te zitten. De Soester burger ver wacht van de overheid een veilige woonomgeving en adequate dienstverle ning." Hij pleitte voor werkelijk betrok ken volksvertegenwoordigers, die dit dorp liefhebben, een visie hebben, een standpunt kunnen verdedigen, kritisch en creatief zijn en vooral geen zeurpie ten zijn." Voor de vrijdag wenste hij "vrijheid" van asfalt, heteluchtballonnen, recreatiedruk en bedreigende plannen. "Soest is klaar, Soest is af." Alleen moet de Eem nog schoon worden en de vliegbasis een na tuurpark annex golfbaan. "Ik zou wen sen dat elke partij een IVN-er hoog op de lijst zet," aldus Visser, "wat de liefde voor het landschap loopt als een groe ne draad door alle rangen en standen van de Soester samenleving." Voor de zaterdag (Monumentendag) wenste hij blijvende aandacht voor het rijke monumentenbezit van Soest, voor de zondag (Rustdag) de terugkeer van enkele minuten stilte voor het begin van de raadsvergadering, "ter bezinning", en voor de maandag (als er weer een week end vol problemen met de jeugd is voor bij gegaap) wenste hij een platform waarin alle instanties samenwerken, ge richt op de oudere jeugd, en de terug keer van de "straathoekwerker" in Soest. Voor de dinsdag dacht hij aan cultuur en kunst, die volgens hem nog steeds in het hoekje zitten waar de bezuinigings- klappen vallen, terwijl het in Soest bruist van culturele activiteiten. In dat verband hekelde hij het cultuurbesef van het gemeentebestuur, dat bijvoorbeeld de SLAS de huur van de raadzaal (voor de poëzieconcerten) in rekening brengt, waardoor de subsidie terugvloeit in de algemene middelen. Soesa's Voor de woensdag (Soester Courant dag) wenste hij dat Op 't Hoogt zou blij ven bestaan, al was het maar vanwege de "soesa's" (die voor een groot deel uit zijn pen vloeien, red.) Alle aanwezigen kregen tenslotte een boekje met een aantal soesa's die in de loop der jaren waren verschenen. "Waar vind je een gemeentebestuur dat er geen moeite mee heeft om in een gemeentelijk voor lichtingsblad ook enige ruimte te vullen met grappen?" Na afloop - het was inmiddels bijna middernacht geworden - volgde nog een kleine receptie in de wandelgangen van het gemeentehuis, waarbij veel collega's en bekenden persoonlijk afscheid van hem namen. 1

Soester Courant | 1997 | | pagina 1