En dit zijn de knallers van deze week: 469 tm Maandag uitspraak over Remu-pakket Weigering huur Soesterveen ondanks dreiging van uitzettingsprocedure Onderzoek gratis openbaar vervoer IliïrK 189 419 679 Nieuw waarschuwingsstelsel gaat op 6 oktober van start 6027493 WOENSDAG 1 OKTOBER 1997 76e JAARGANG NO. 6 - Kabelexploitant legt schuld bij gemeente Man wordt onwel en overlijdt op straat Achtgoed: 'We doen alles om problemen op te lossen' 3 Actueel 5 Actueel 13 Cultuur 21 Sport 19 Soesterberg Wieksloterweg twee weken lang afgesloten GGS geeft geld liever uit aan reizigers dan aan asfalt Illegale man (31) betrapt tijdens inbraak in camper Jonge automobiliste rijdt onder invloed KLAREN Ook 's avonds en in 't weekend A. van der Lee Telefoon 033 - 4729097 Smith Crispy chips Tijgerwit Verse kabeljauw filet Visfriet Fristi yoghurtdrink KG Koffie VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Van Breukelen Winkeldievegges nemen de benen NU NOG DE POORT BROODJE VAN TOONTJE Redactie en administratie: Van Weedestraal 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152 Telefax 035-6024904 Postbank 126156 Abonnement: Soest/ Soesterberg per halfjaar 15,- Buiten Soest 30,- Losse nummers 85 ct Gecontr. opl. 11.700 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG n Er is nog geen wettelijk basispak ket, dus de Remu mag voorlopig zelf het tarief bepalen van het nieu we kanaalaanbod. Dit stelde de ka belexploitant maandag tijdens het kort geding van de gemeente Soest. De Utrechtse kort geding-rechter laat op maandag 6 oktober weten of hij het standpunt van de Remu te recht vindt. De Remu meent pas het per 1 septem ber voorgeschreven minimum van vijf tien kanalen voor de afgesproken prijs te moeten aanbieden wanneer een offi ciële programmaraad de inhoud van dat pakket heeft bepaald. Alleen als die raad er vandaag nog komt, kan de Remu vanaf januari aan de wettelijke eis voldoen. De vraag is nu wie tot die tijd de extra kosten betaalt: het energiebe drijf of de abonnees. Als het aan de Remu ligt, blijft het nieu we tarief vanaf 1 oktober in elk geval voorlopig van kracht. "Die prijs, f 21,39 voor 32 zenders, is alleszins redelijk"-, verwoordde advocaat mr. J. van Klinken maandag. Hij rekende voor dat de Remu zelfs f 26,67 had kunnen vragen als je uitgaat van het vroegere tarief voor 22 tv-kanalen. Moeilijk Technisch gezien kunnen de zestiendui zend abonnees in Soest een kleiner en dus goedkoper pakket ontvangen, zoals de gemeente wil. Maar je kunt moeilijk een basispakket verkopen dat niet be staat. Vorm en inhoud daarvan staan namelijk nog niet vast, meent de Remu. Daarom is het ook nog onmogelijk vast te stellen hoe het pluspakket er gaat uit zien. Niet de exploitant, maar de gemeente is in gebreke gebleven, zei Van Klinken. Die had al een nieuwe programmaraad moeten vormen. Die regionale raad, sa men met Bunschoten en Amersfoort, moet er zo snel mogelijk komen, vindt ook het college van B en W. Maar be halve in Soest zou de afwezigheid van een officiële raad in geen enkele ande re gemeente tot problemen geleid heb ben. Afspraak En die problemen waren volgens de ge meente niet ontstaan als de Remu zich gewoon gehouden had aan de afspraak om op te draaien voor onvoorziene kos ten. Dat nu de Soesters voor die kosten opdraaien, is voor de gemeente onver teerbaar. Menige burger kan een pakket van f 21,39 gewoon niet betalen. Dat heeft ook de Remu onderkend. En daarom moet ze daarnaast een goedko per pakket aanbieden, of in elk geval voor de 32 zenders minder vragen. Raadsvrouw mr. J. Tillema bestreed maandag dat er nog geen wettelijk ba sispakket is. Het minimum aantal zen ders staat immers vast. Daarbij moeten in elk geval de Nederlandse en een aan tal buitenlandse publieke omroepen zit ten. De Remu hoeft dus helemaal geen programmaraad af te wachten, meent Tillema. Als ze dat wel doet, worden de abonnees mogelijk tot ver na 1 januari opgezadeld met een duur pakket. Om alle onzekerheid weg te nemen, vroeg ze de rechter binnen twee dagen een voorlopig vonnis uit te spreken. Maar de rechter weigerde dit verzoek, omdat hij net als de Remu vindt dat een voorlopige uitspraak nog meer verwar ring kan wekken. Bovendien zouden de abonnees toch pas bij de jaarafrekening in mei iets merken van de prijsverho ging. Mocht de rechter op 6 oktober de ge meente in het gelijk stellen, dan zal ook duidelijk zijn of de Remu een dwang som van vijftigduizend gulden per dag moet betalen. Volgens het energiebedrijf is dat niet nodig. Van Klinken: "Met de pers in de zaal zal de Remu zich echt wel houden aan de uitspraak." Op de Kerkstraat is vorige week dinsdag een 77-jarige Soester overleden. Die stierf, kort nadat hij onwel was gewor den. Politiemensen en ambulance-per soneel probeerden de Soester nog te re animeren, maar dat was tevergeefs. Een aantal leden van de huurders belangenvereniging Soesterveen be taalt vanaf vandaag geen huur meer aan Achtgoed Wonen en Bouwen. Het gesprek dat maandagavond met de woningstichting plaatsvond, heeft in elk geval het bestuur niet op andere gedachten gebracht. Aanleiding voor de huurweigering is de overlast die rondhangende en spelende jongeren veroorzaken onder de flatbe woners. Zij scholen regelmatig samen op en rond het basketbalveldje. Hun aantal is gegroeid sinds van een soort gelijk veldje aan de Kamperfoeliestraat de baskets werden verwijderd na klach ten over lawaai en intimidatie van en drugsgebruik onder jongeren. Vooraf hadden 54 bewoners van de Weegbreestraat (tussen de Eigendom weg en de Smitsweg) zich aangesloten om vanaf 1 oktober de huur te weige ren. Voorzitter P. Dergent, die eerder al de jaarlijkse huurverhoging weigerde, kon gistermorgen niet zeggen hoeveel mensen daadwerkelijk zullen meedoen. De huurders kunnen een dezer dagen post verwachten van zowel Achtgoed als de huurdersbelangenvereniging (HBV). Achtgoed zal hen wijzen op de gevolgen als ze geen huur betalen. J. Koolstra, vestigingsmanager van Soest, laat weten dat Achtgoed een uitzettingsprocedure op gang zal brengen tegen elke huurder die onrechtmatig weigert huur te beta len. "Nou, dat wil ik nog wel eens zien met 54 mensen. Dan is het dus geen plaat selijk nieuws meer," reageert P. Dergent van de HBV die de leden schriftelijk zal adviseren het geld in de knip te houden. Achtgoed laat zich daardoor niet ont moedigen. Koolstra: "Het kost ons al leen ontzettend veel administratief werk. Dat hebben we het bestuur van de HBV meegedeeld." Voorbarig Koolstra vindt de actie van de HBV voorbarig. "Wij hebben zelf het gevoel dat het probleem de aandacht krijgt die het verdient. Al verschillende keren hebben we het aangekaart en gekeken wat we kunnen doen om het op te los sen." Dat is niet voldoende, meent Dergent die zegt dat de HBV al jarenlang bij de gemeente en Achtgoed (voor de fusie bij WS) klaagt over de problemen. Koolstra: "Onze mening is dat het pro bleem pas groot is geworden nadat het basketbalveldje op de Kamperfoelie- straat is weggehaald. Ik heb er de notu len van de vergaderingen met de huur ders op nagekeken en pas in juni van dit jaar wordt het ter sprake gebracht." Koolstra stelt dat Achtgoed niet verant woordelijk is voor de openbare orde, de inzet van politie en het overleg met de jongeren. Dat is in zijn ogen een taak van de gemeente. Als het gaat om voor zieningen, voelt ook Achtgoed zich ver antwoordelijk en zal de woningstichting het volgens Koolstra niet nalaten een bijdrage te leveren. Nalatig Dergent vindt dat de gemeente even eens nalatig is geweest. "Die komt ook aan de beurt. Als er niets gebeurt, is de volgende stap dat we de gemeentelijke belastingen niet betalen. Dat moeten we nog uitzoeken, maar we willen nu een begin maken." Op 9 oktober wordt de problematiek besproken in de stuurgroep die wordt gevormd door vertegenwoordigers van Achtgoed, de gemeente, de HBV Soesterveen, de politie en een buurtwer- ker. Zo lang wil Dergent niet wachten. "Ons woongenot is aangetast. We willen eerst resultaat zien. Voor de negende zullen we nog met onze leden vergade ren." Volgens Dergent zijn de HBV en Acht goed eergisteren tijdens het overleg niet dichter bij elkaar gekomen. Koolstra, die het gesprek niet persoonlijk bij woonde, houdt er een andere mening op na: "Ik heb het gevoel dat we aan elkaar hebben duidelijk gemaakt dat we iets willen doen om de problemen op te lossen. Wij zullen tot het hoogste niveau uitzoeken wat er kan worden gedaan om het probleem op te lossen." Op maandag 6 oktober zal de Com missaris van de Koningin om 12.00 uur het nieuwe waarschuwingsstel sel voor de bevolking in de provin cie Utrecht op het terrein van het provinciehuis in gebruik stellen. Het nieuwe stelsel in de provincie bestaat uit 260 sirenes, waarvan ne gen in de gemeente Soest. Het nieuwe systeem zal de mensen waarschuwen voor eventuele gevaarlij ke gevolgen van rampen en andere ca lamiteiten. Het nieuwe stelsel vervangt het oude sirenestelsel van de Bescher ming Burgerbevolking (BB). Het nieu we signaal zal anders klinken dan het oude "BB-signaal". Voordelen van het nieuwe systeem zijn, dat de sirenes se lectief zijn te sturen en dat de voor de bevolking hoorbare test op de eerste maandag van de maand na mei 1998 niet meer elke maand nodig is. Na de ingebruikname op 6 oktober be gint een proefperiode waarin onder meer de regionale brandweer Eemland het nieuwe systeem zal testen. Die pe riode duurt tot mei 1998. Tot die tijd is op de eerste maandag van de maand om 12.00 uur het "eerste-maandag-van-de- maand-geluid" nog te horen. De proef periode van zes maanden is nodig om iedereen vertrouwd te laten worden met het nieuwe geluid en om de deugdelijk heid van het systeem te beproeven. Na die periode is het proefalarm nog maximaal twee keer per jaar voor de bevolking te horen. De tijdstippen van deze zogenaamde "luide proefalarmen" worden door de gemeente bijtijds be kend gemaakt. Het nieuwe stelsel is aangelegd omdat het oude BB-net technisch verouderd was. Bovendien kan de regionale brand weer het veel gerichter aansturen dan voorheen. De bevolking kan nu desge wenst per Wijk gewaarschuwd worden. Ook is het nieuwe systeem krachtiger. Tijdens de proefperiode tot mei 1998 worden "luisterproeven" gehouden. Met behulp van die proeven wil men vast stellen waar de sirenes niet gehoord kunnen worden. Op grond van die proe ven wordt dan bekeken of er sirenes bij geplaatst moeten worden. De gemeentelijke ambtenaar rampenbe strijding zal de komende dagen een aan tal inwoners van de gemeente benade ren met het verzoek of zij de komende maanden voor "luistervink" willen spe len. Zij worden dan gevraagd of zij tot mei volgend jaar op de eerste maandag van de maand om 12.00 uur willen luis teren of de sirene bij hen in de straat gehoord wordt. Als de sirene gaat... Het loeien van de sirenes geldt als een waarschuwing voor mensen die zich buitenshuis bevinden. Na het signaal moeten zij onmiddellijk naar binnen gaan, de ramen sluiten en naar de radio of televisie luisteren. Zowel Radio M als de Lokale Omroep Soest zullen de ge waarschuwde bevolking van informatie voorzien. Verder heeft de burgemeester onder bepaalde omstandigheden het recht om in te breken in de uitzendin gen van Radio M en Radio Soest. Radio M zendt uit op de frequentie 100.1 FM en Radio Soest op 107.9 (ka bel) en 105.9 (ether). In mei 1998 wordt in de gehele provincie huis-aan-huis de brochure en sticker bezorgd over wat men moet doen "als de sirene gaat". Rubriek Soester Courant 75 jaar. GGD wil meer condoomautomaten. Politiek wil 'halve' Op 't Hoogt. Toren P en P-kerk weer ais nieuw. Diamanten bruidspaar houdt van de zon. Zonnecollectoren vangen energie. Stormloop op groene regentonnen. AH wil hek om parkeerplaats. Kinderboekenweek: De Tijdmachine. Renovatie ijsbaan in ijskast. Start 'Jong' Oranje Comité Eerste zege helpt SEC de lift in. Nieuwe spits Soest veelbelovend. Record marathon Dick van den Broek. 'Wanprestatie' van WZ'49 in Stroe. Vanaf morgen zal gedurende twee weken geen doorgaand verkeer-mo- gelijk zijn op de Wieksloterweg (tus sen de Insingerstraat en de Dorres- teinweg). De bestrating van de ver smallingen en de aansluiting van de Wieksloterweg op de Insingerstraat worden vervangen. Begonnen wordt met de versmalling vanaf de Dorres- teinweg. Over twee weken, als de bestrating van de versmallingen is hersteld, sluit men het werk af met het herstel van de aansluiting Wiek sloterweg/ Insingerstraat. Ter plaatse van de werkzaamheden is geen enkel doorgaand verkeer moge lijk. De fietsers kunnen gebruik ma ken van het fietspad door de bos rand. Het overige verkeer zal - af hankelijk van de plaats van de werk zaamheden - via de andere aanslui ting van de Wieksloterweg op het wegennet de percelen langs de Wiek sloterweg moeten bereiken. Op het politiebureau zit een illegale buitenlander vast, die in ieder geval twee inbraken op zijn geweten heeft. Onderzocht wordt welke status de man heeft en of hij al dan niet het land moet worden aangezet. Het betreft een 31-jarige man van Ma rokkaanse afkomst zonder vaste woon- of verblijfplaats. Hij werd maandagmid dag in zijn kraag gegrepen door een medewerker van een bedrijf aan de Kostverlorenweg. Die had gezien dat de man een inbraak pleegde in een camper. De politie nam hem mee naar het poli tiebureau, waar hij ook een inbraak in een aula aan de Veldweg bekende. Daar nam hij in augustus onder meer een fax apparaat, een boormachine, een wand klok en een heggenschaar mee. Erg lang kan ze haar rijbewijs nog niet hebben, de negentienjarige Baarnse die maandagnacht werd betrapt op rijden onder invloed. Ze werd aangehouden op de Burgemeester Grothestraat, kreeg een rijverbod van enkele uren en een boete van 350 gulden. onroerend goed Burg. Grothestraat 54 zie pagina 3 accountancy hclnslingadvies Koningsweg 29, Soest AA Telefoon (035) 603 7000 Autobedrijf Officieel Citroen-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. 18 CITBOÊN Ambtenaren var» de gemeente gaan onderzoeken of in Soest gratis ge bruik kan worden gemaakt van het openbaar vervoer. Het is aange zwengeld door Gemeentebelangen Groen Soest dat zich heeft laten in spireren door het Belgische Has selt, waar het gebruik van de bus met tachtig procent is toegenomen sinds de reizigers geen geld meer moeten neertellen vooreen kaartje. Fractievoorzitter Harrie Witte hoopt dat ook de Soesters hun auto laten staan als ze kosteloos met de bus en de trein kun nen reizen. Het ging in eerste instantie alleen om het lokale vervoer, maar in middels heeft Witte er bij de ambtena ren op aangedrongen ook de lijnen naar Amersfoort, Baarn en Hilversum bij het onderzoek te betrekken, omdat veel buspassagiers gebruik maken van de aansluitingen van of naar die plaatsen. "Je moet niet alleen bij Soest stilstaan als je ziet dat de grootste problemen op de Biltseweg en de Birkstraat liggen," aldus het raadslid. Twijfels Of het plan technisch en praktisch uit voerbaar is, moet blijken uit het onder zoek. De eerste reacties van wethouder Pieter ten Hove en de overige fracties op het idee waren op zich positief, maar onderhevig aan twijfels. Bovendien be staat het risico dat het rijk zijn subsidie (zie pag.18in dit blad) TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT voor een degelijke taaltraining ENGELS - FRANS - DUITS - SPAANS - PORTUGEES - ITALIAANS - ZWEEDS - NEDERLANDS naturel of paprika zak 400 gram VXy van 37# voor heel brood 250 gram 250 gram verschillende smaken literpak nu van +99 voor pak 500 gram nu van 979 voor intrekt als Soest afwijkt van het lande lijke systeem. Op dit moment subsidi eert de staat ongeveer zestig procent van de ov-kosten. Daarnaast is het de vraag of de gemeen te het financieel kan rondbreien. Op basis van het huidige aantal busreizigers schat Witte de jaarlijkse kosten op 1,5 miljoen gulden. Hij zoekt liever op de begroting naar dat bedrag dan dat er op en rond de knelpunten in het Soester wegennet meer asfalt wordt aangelegd. "In Hasselt moest de E39 worden ver breed. Dat zou veel geld kosten en daar om hebben ze in plaats daarvan het bus vervoer gratis gemaakt. In Hasselt kan het en werkt het, vandaar dat ik in Soest om een onderzoek heb gevraagd. Dat had ik niet gedaan als ik er niet in zou geloven." Volgens Witte heeft het Soester busplan bewezen dat het functioneert, maar moet gekeken worden op welke wijze het openbaar vervoer nog verder kan groeien. "Doen we dat niet, dan wordt de roep om asfalt alleen maar groter. Het autogebruik neemt toe, het aantal klachten daarover ook. De landelijke doelstelling voor de C02-uitstoot halen we niet, wat vooral wordt veroorzaakt door de toename van het aantal auto's. We moeten dus wat doen, maar in Soest lukt dat alleen als de andere fracties wil len meewerken," aldus Witte. In het voorjaar had Wim Roest van D66 ook al eens gepleit voor gratis openbaar vervoer. Volgens Witte zijn ook de SP in de Tweede Kamer en D66 in Amster dam bezig met soortgelijke voorstellen. Verkeersambtenaar Marcel Vossestein van de gemeente stelt dat het geen een voudige opgave zal worden een uitvoer baar systeem te bedenken. In Nederland geldt een andere regelgeving dan in Hasselt. En het Soester busplan staat niet op zichzelf, maar is toegevoegd aan de streekvoorziening. Mensen die verder moeten dan Soest, zouden dus alleen gratis kunnen reizen op de trajecten bin- zie pagina VAN DER GOEN ADVOCATEN m.m.v. prof. mr. P.A. Stein adviseur arbeidsrecht, huurrecht. Birkstraat 108 Tel. 035-6015080 Fax 035-6024345 Iedereen moet in Soest met de bus kunnen reizen zonder daarvoor te beta len, vindt Harrie Witte van Gemeentebe langen Groen Soest nen de gemeente. Niettemin gaan Vos sestein en zijn collega's op zoek naar een creatieve regeling. Vossestein verwacht dat het nog wel even kan duren voordat het zover is, al is de suggestie van Wit te inmiddels wel gedeponeerd bij Mid- net, waarmee deze week alvast van ge dachten wordt gewisseld over het idee. Twee winkeldievegges zijn zaterdag op de vlucht geslagen, nadat ze waren be trapt door een medewerkster van een kledingzaak aan de Soesterbergsestraat. De verkoopster miste een lange broek en sprak het tweetal aan, waarna een woordenwisseling en een worsteling ontstond. Een van de verdachte vrou wen griste de lange broek onder haar kleding vandaan en gooide die van haar af, waarna de twee de benen namen. Een zoektocht van de politie in de om geving leverde niets op. vanaf 6 oktober: Cafelatio en Eethuis Birkstraat 7 (zie pag.13) HET VLEESCENTRUM Birkstraat 49 - Soest - Tel. 6012477 Hamlappen per kilo9?° Speklappen (zonder zwoerd), per kilof Rundergehakt per kilo6? Zie onze adv. op pag. 2 Altijd kwaliteit en betaalbaar Aanstaande maandag 6 oktober gaat hij dan toch beginnen! Niet meer achter de bar, maar achter de toonbank. Veel succes! Sannie, Vinni, Jammie

Soester Courant | 1997 | | pagina 1