ti Gerard Kok met gilde-eer begraven meuws Modernisering/uitbreiding kabelnet Willei voor i TrefPi Zelfcontrole patiënten 1 VARIA r Werk aan de weg in Soest r Wint van lloorn Geschenkpakketten in nieuwe showroom bij Joh. Mets Open dag op Paardenkamp TR WOENSDAG 1 OKTOBER 1997 SOESTER COURANT AN\ PIET VAN HEUGTEN Open brief van Cosbo aan gemeente Soest Meningen Ij ^^^^vaiUezery Epilepsie Kabelnet (10) Waanzin MV0B Grotere variatie dan ooit Kabelnet (11) Dankwoord PAGINA 8 WOENSDAG Dierendag Ondernerr, Op zaterdag 11 oktober aan de Birkstraat Diabetesweken bij apotheken (1) Het Groot Gaesbeeker Gilde heeft zaterdag Gerard Kok naar zijn laat ste rustplaats begeleid. De Soester overleed vorige week dinsdag op 72-jarige leeftijd. Hij was 35 jaar lid geweest van het gilde. Na afloop van de uitvaartdienst in de parochiekerk van de H. Familie werd hem het laatste eerbetoon gebracht. Daarna begeleidde het gildekorps hem op het laatste gedeelte naar het rooms- katholieke kerkhof aan de Dalweg. Ook daar werd hij nog een keer begroet door Foto: Goos van der Wilt het Groot Gaesbeeker Gilde. Gerard Kok heeft zich op de achter grond altijd verdienstelijk gemaakt voor het gilde. Hij zette zich in het bijzonder in voor het beheer van de landerijen die het Groot Gaesbeeker Gilde bezit. Van Weedestraat De herinrichting gaat verder op het ge deelte van de Van Weedestraat tussen de Stadhouderslaan en Korte Brinkweg. Eerst vindt ook hier werk plaats aan kabels, leidingen en riolering. De uit voering zal 15 november gereed zijn. Overige werkzaamheden: Langs de Dorresteinweg wordt een trottoir en fietspad aangelegd tussen de Koningsweg en de Zuidergracht. Dit werk zal naar verwachting tot eind ok tober duren. Langs de Beukenlaan wordt het fiets pad tussen de Dalweg en de Smitsweg gereconstrueerd. Ook hier krijgt het trottoir grijze tegels en het fietspad dik ke rode tegels. De fietsers moeten in beide richtingen gebruik maken van het fietspad aan de zijde van de Graanak ker en de Molenstraat. Op het gedeelte van de Beukenlaan tussen de Wijnand Toplaan en de Dalweg wordt begin okt- ber aan de voet- en fietspaden begon nen. Ook daarvoor is omleiding van het fietsverkeer via het tegenoverliggend fietspad nodig. Het waterleidingbedrijf werkt hier nog aan de vervanging van de hoofdleiding en de huisaansluitingen. Dit betreft ook het gedeelte van de Beu kenlaan tussen de Verlengde Talmalaan en de Beetzlaan. Na de werkzaamheden aan de waterleiding volgt ook hier de vervanging van de trottoirs en fietspa den. Gebleken is dat de werkzaamhe den aan de waterleidingen kunnen uit lopen in verband met de keuring van nieuw aangelegde leidingen. Ieder ver nieuwd gedeelte moet aan de kwaliteits eisen voldoen, voordat verder gewerkt kan worden. Op de kruising van de Beetzlaan met de Schrikslaan wordt een plateau aan gelegd. De kruising is afgesloten voor alle verkeer. Het tennispark aan de Schrikslaan zal men via de Waldeck Pyrmontlaan en de Prinsenhof moeten bereiken. De werkzaamheden zullen naar verwachting tot en met woensdag 1 oktober duren. Op het Kerkplein - het weggedeelte tegenover de Dalweg tussen de Steen- hoffstraat en het Kerkpad - wordt naar verwachting tot en met 5 november het riool vervangen. Tijdens de werkzaam heden wordt het verkeer vanaf de Lan ge Brinkweg in plaats van de route via de Korte Kerkstraat en het Kerkplein naar de aansluiting Steenhoffstraat/Dal weg omgeleid via de Lange en Korte Brinkweg en Stadhouderslaan. Er zal tijdens de werkzaamheden geen auto verkeer mogelijk zijn tussen het Kerk pad Noordzijde en Zuidzijde. Voor de fietsers wordt een doorgang vrijgehou den. Deze werkzaamheden zullen naar verwachting tot eind oktober duren. Ter hoogte van de kruising van de Koningsweg met de Dorresteinweg moet het verkeer op de Koningsweg van de ventweg gebruik maken vanwege het werk aan een rotonde. Ook de buslijnen 71 en 284 rijden via de ventweg. Er staan op de ventweg vervangende hal tes nabij de Dorresteinweg. Het verkeer naar de Boerenstreek en het westelijk gedeelte van de Dorresteinweg zal via de Nieuwegracht en de Zuidergracht moeten rijden. Voor het fietsverkeer tussen het westelijk gedeelte van de Dorresteinweg en het noordelijk gedeel te van de Koningsweg is een fietsbrug over de watergang bij het Gareel gelegd. Via de wijk Boerenstreek is de fietsbrug bereikbaar. Op de ventweg geldt aan beide zijden een stopverbod. Het werk en dus ook de omleidingen zullen naar verwachting tot 22 oktober duren. In verband met rioolwerkzaamheden zijn de Nieuwstraat en de Koninginnel- aan afgesloten. Het gaat hierbij om de Nieuwstraat vanaf de Koninginnelaan, eerst tot de Beetzlaan en later tot de Hartweg en de Koninginnelaan tussen de Nieuwstraat en de Meent. Het ver keer en ook de lijnbussen rijden om via de Van Straelenlaan, Hellingweg, Nach- tegaalweg en Schrikslaan. Op deze stra ten zullen om de doorgang van het ver keer te verzekeren stopverboden wor den ingesteld. Het plantsoentje op de aansluiting van de Hellingweg op de Beetzlaan zal het overstappunt Soest- dijk-Noord vervangen. Rond het tijde lijke overstappunt bleken aanpassingen nodig. Voor het autoverkeer van en naar de Hellingweg gelden verplichte rijrich tingen. Om te voorkomen dat de busrei zigers over moeten steken en aan het plantsoentje kunnen in- en uitstappen, .7 rijden de bussen tegen deze rijrichtingen in. Ook geldt er voor het overig verkeer een stopverbod. Deze situatie duurt naar verwachting tot 24 oktober. Na 24 oktober wordt het riool vervan gen op de Nieuwstraat tussen de Beetz laan en de Hartweg. Buslijn 70 (Hilver- sum-Amersfoort) zal via de Schrikslaan, Nachtegaalweg en Beetzlaan om blijven rijden. Op woensdag 1 en donderdag 2 ok tober wordt de snelheidsremmer op de Nieuwstraat nabij huisnummer 30 ver wijderd. Dit loopt vooruit op de nieuwe maatregelen, die in de Nieuwstraat wor den getroffen. Op de plaats van de ver smalling met bestrating wordt over de volledige breedte asfalt aangebracht. Op de aansluiting van de Inspecteur Schreuderlaan op de Burgemeester Grothestraat, wordt de rotonde aange legd. De aansluiting van de Inspecteur Schreuderlaan op de Burgemeester Grothestraat is afgesloten voor alle ver keer. De noodzakelijke volledige afsluiting van de Burgemeester Grothestraat staat gepland voor de periode van 6 oktober tot en met 15 november. Het verkeer vanaf de invalswegen als de Birkstraat, de Soesterbergsestraat en vanuit Baarn wordt naar de Koningswegroute verwe zen. Het resterend verkeer zal respectie velijk via de Noorderweg en Prins Hen driklaan worden omgeleid. De afsluiting maakt tijdelijk een forse aanpassing van het busplan nodig. Tussen het (verplaat ste) busoverstappunt Soestdijk-Noord en NS-station Soestdijk wisselen de lij nen 72/74 en lijn 73 van route. De lij nen 72 (Soestdijk-Noord - Soestdijk- Zuid NS - Amersfoort) en 74 (Soest dijk-Noord - Soest-Zuid NS - Soester- berg) zullen via de wijk Soestdijk de normale route van lijn 73 rijden. De kleine bussen van buslijn 73 zullen via een zo kort mogelijke omleidingsroute de haltes langs Burgemeester Gro thestraat nabij Mariënburg slechts één maal per uur bedienen. In de wijk Soestdijk zullen de bussen van de lijnen 72 en 74 de haltes ieder half uur bedie nen. De aanpassingen zijn nodig om de onderlinge aansluitingen tussen de bus sen in Soest te handhaven. Ter voorbereiding van de aanpassing van de verkeerslichten en reconstructie van de kruising van de Ossendamweg/ Vondellaan met de Soesterbergsestraat, die half oktober is gepland, vinden de komende weken voorbereidende werk zaamheden plaats. Met de reconstructie wordt ook de voorrangsregeling omge draaid. Het verkeer op de Soesterberg sestraat moet voorrang verlenen aan het verkeer op de Ossendamweg en de Vondellaan. Dit is vooral van belang als de verkeerslichten buiten bedrijf zijn. De hinder voor het verkeer tijdens de werk zaamheden wordt zoveel mogelijk be perkt. De fietsers richting Amersfoort worden ter plaatse omgeleid via een af geschermd gedeelte van de rijbaan. Op de Kastanjelaan vanaf de Plasweg tot en met de Acacialaan wordt het riool vervangen. Het werk start op 20 okto ber en duurt naar verwachting tot half november. Tijdens de werkzaamheden is het gedeelte van de Kastanjelaan vol ledig afgesloten. Het verkeer wordt omgeleid via de Schoutenkampweg. Steenhoffstraat 9A, tel. 601 20 75 DE ZOON V4N DE UITVIND!» VAN HB TEGELTAPIJT Ook hoogpolig 4&ÊÊn ,,r zuiver scheerwol tegeltapijt rechtstreeks van fabrikant 600 m' TAPIJTTEGELSHOWROOM: KELA Amersfoortsestraat 22 SOESTERBERG Bel voor folder of vrijblijvend bezoek. Opmeten gratis. Tel: 0318-571225 Bezoek onze afd. spec. partijen. Altijd 50.000 tapijttegels in voorraad. Afvalinzameling Als de huisvuilauto's vanweg werkzaam heden niet langs de woningen kunnen rijden, zorgt het personeel van het aan nemersbedrijf voor het verplaatsen van dc containers en een verzamelplaats. Voorwaarde is wel dat de afvalcontai ners 's morgens op het trottoir van de woning of daar direct bij staan. Ook moet het juiste huisnummer nog duide lijk leesbaar zijn om in het bezit te blij ven van de eigen container. Onderhoud overwegen Tot 24 oktober vindt 's nachts onder houd plaats aan een tiental overwegen. Hiervoor zijn de overwegen van 23.00 tot 7.00 uur volledig afgesloten voor alle verkeer. Door onvoorziene omstandig heden kunnen de werkzaamheden kor ter of langer duren. De planning is als volgt: zaterdag/zondag 11/12 oktober: de overweg in de Weideweg; zondag/maandag 12/13 oktober: de overweg in de Weideweg; maandag/dinsdag 20/21 oktober: de overweg in de Grote Melmweg; dinsdag/woensdag 21/22 oktober: de overweg in de Eemweg; woensdag/donderdag 22/23 oktober: de overweg in de Spiekerweg; donderdag/vrij dag 23/24 oktober: de overweg in de Peter van den Breemer- weg. Verkeersveiligheid Ter plaatse van werkzaamheden wordt van het verkeer extra oplettendheid ge vraagd en een aanpassing van de snel heid. Dit in verband met de veiligheid van alle weggebruikers en degene, die de werkzaamheden uitvoeren. Men wordt verzocht gebruik te maken van de aangegeven omleidingsroutes. Het is van groot belang dat stop- en parkeerverboden niet worden overtre den. Fietsers en vooral bromfietsers moeten extra opletten op de fietspaden waar men tijdelijk in twee richtingen rijdt. Over de bereikbaarheid van wo ningen en percelen worden, voor de uit voering van de werkzaamheden, afspra ken gemaakt met de betrokkenen. Ik zou graag uw aandacht willen vragen voor het volgende: Eenzaamheid door epilepsie. Omdat ik zelf zwaar epilep tisch ben, heb ik ondervonden, dat veel mensen het toch iets engs vinden en ons gauw als niet normaal beschouwen. Af en toe krijgen we een lichte kortsluiting in onze hersenen, waardoor we een aan val krijgen. De aanvallen zijn erg ver schillend en voor ieder mens anders. Ik geef toe dat de zware aanvallen eng zijn om te zien. Maar u kunt niet veel voor ons doen tijdens zo'n aanval, behalve de tijd opnemen, want duurt de aanval lan ger dan vijf minuten, dan moet er drin gend een arts bijkomen. En leg iets on der ons hoofd en zorg dat we ons niet kunnen bezeren en stop vooral niets in onze mond, want dan kunnen we onze tanden breken of erin stikken. En laat ons niet in de steek, omdat we epilep tisch zijn. Veel van ons kunnen aan een heleboel activiteiten niet meer deelnemen, waar door we erg eenzaam worden. Er zijn er ook genoeg met straatvrees! Bel ons of kom eens langs, ook al is dat best eng. Maar vergeet niet dat wij er ook bang voor zijn. Een beetje aandacht is erg belangrijk. En heb respect voor onze familie of verzorgers voor hun incasse- rings- en uithoudingsvermogen. Want geloof me: voor ons is het erg, maar voor hen veel erger. Tenslotte moeten zij toch iedere keer maar weer hulpeloos toezien en nooit weten ze wat hun de volgende dag te wachten staat, waar door zij in hun bewegingen toch ook erg beperkt worden. En aan ouders van kinderen met epilep sie zou ik willen peggen: Ga naar school en leg de kinderen, met toestemming van de leraren, uit waarom uw kind an ders is. Tenslotte wordt de mens ge vormd door wat ze als kinderen meema ken en hoe ze behandeld zijn. Kinderen kunnen erg gemeen zijn tegen elkaar. Wilt u informatie, belt u dan de infor matielijn van de E.V.N. (Epilepsiever- eniging Nederland). Tel. 0900-8212411 a drie cent per minuut of 030-6344063. Mijn telefoonnummer is 6021503 (voor reacties op deze oproep voor hulp). M.L. Kok-Geerars. Arrangementen Het najaar leent zich vaak nog voor een uitstapje van een weekeinde of een week, waarin nog kan worden genoten van het fraaie herfstweer. Bij de VVV zijn arrangementsgidsen verkrijgbaar, die boordevol leuke suggesties staan. Voorbeelden hiervan zijn 'de Vakwerk Voetreis in Zuid-Limburg' met een vier daags wandelprogramma langs vak werkhuizen, en 'Wandelen over smok- kelpaden' in de grensstreek van Twente en Duitsland. Andere gidsen, waarin alle informatie staat, zijn 'Gastvrij Ac tief, 'Gastvrij Verblijf en 'Wadden Reis gids'. Een groot aantal ouderen heeft klachten over de wijze waarop de REMU de uitbreiding van het ka belnet heeft doorgevoerd. Dat stelt het Centraal Overleg Samenwer kende Bonden van Ouderen in Soest en Soesterberg (COSBO) die een open brief heeft gestuurd aan het gemeentebestuur van Soest. Deze brief wordt hieronder inte graal gepubliceerd. De afgelopen weken zijn er bij de oude renbonden vele negatieve reacties bin nengekomen over de handelwijze van de REMU bij de introductie van het gewijzigde programma-aanbod. De on vrede onder de oudere burgers spitst zich toe op de volgende punten: 1. Het door de REMU aangeboden be perkte zenderpakket is qua inhoud en prijs onzorgvuldig vastgesteld. De inhoud (Nederland 1,2,3, Duitsland 1,2,3, Kabelkrant en Service-tv) gaat voorbij aan de behoeften van de minder draagkrachtige oudere burgers, die voor Bij het lezen van de ingezonden stukken over de - ook mijn inziens - onterechte verhoging van de kabeltarieven, moet een ieder opvallen, dat de gemeente c.q. de raad ongenadig op zijn donder krijgt. Zonder een lans voor hen te breken, moeten de lezers voor ogen houden dat de raadsleden niet zijn gekozen op eni ge kwaliteit als bestuurder, maar op de mate van hun vermeende populariteit. Door de politieke partijen wordt geen enkele bekwaamheid verlangd, alleen het aantal stemmen dat getrokken zou kunnen worden telt. Een (zinloze) protestactie geeft al gauw de nodige bekendheid. Het spreekt van zelf dat op deze wijze geen enkele ga rantie te geven is, dat de gekozen leden op een bekwame en humane wijze uw belangen vertegenwoordigen. Het is zelfs voorgekomen, dat een zakenman op aanvraag van zijn kinderen onder curatele gesteld werd en toch nog jaren lang lid van de raad kon blijven. Ken nelijk niet in staat het huishoudboekje van zijn eigen zaak te beheren, maar wel zeggenschap in het huishoudboekje van de gemeenschap kunnen behouden. Ach ja... dat laatste was zijn eigen geld niet. Wanneer er slechts enkele leden van de raad in staat zijn de rekensom metjes uit de ingezonden stukken te vol gen en reproduceren, zal het maar zeer de vraag zijn of deze onterechte verho ging er doorgekomen was. G. Mertens Het kappen van een aantal zeer oude, waardevolle en gezonde bomen. Waar om? Herinrichting Van Weedestraat. Dit respectloos omgaan met de aarde krijgen wij terug. Alles hangt met alles samen. Vanuit mijn hart geschreven. Met veel liefde voor de aarde. Corry de Keijzer I Sinds 1963 BOUWBEDRIJF SOEST lid NVOB lid Bouwgarant MEER DAN 30 JAAR EEN BEGRIP IN DE BOUW NIEUWBOUW VERBOUW RENOVATIE LAANSTRAAT 52 - 3762 KE SOEST - TEL. (035) 601 50 73 ONDERHOUD - FAX (035) 601 74 96 Door een efficiënte inrichting van de showroom van de afdeling relatiegeschenken bij Joh. Mets, de bekende delicatessenzaak/ wijnkoperij aan de Van Weede straat, is de variatie in geschenk pakketten dit jaar groter dan ooit. Er zijn meer dan 70 pakket ten te zien! Mets is al jarenlang gespecialiseerd in geschenkpakketten van hoge kwali teit. De decembermaand lijkt nog lang weg, maar het is aan te raden de pakketten al zo vroeg mogelijk te bestellen. Nu is alles in elk geval nog op voorraad; wordt het later, dan zullen bepaalde items misschien niet zo makkelijk te krijgen zijn. Vrijwel elk pakket heeft een "non food item", een leuk hebbeding, dat kan variëren van een simpel maar smaakvol gastendoekje tot een fraaie Wedgwoodschaal, maar ook spelle tjes, lantarens, serveerplateaus en nog veel meer. Er is een uitgebreide kleurenbrochure beschikbaar met alle informatie. Eventueel kan men ook zelf een pakket naar keuze samen stellen. Bij Joh. Mets geldt géén minimum- afname; de prijzen zijn -vanwege de groothandelsfunctie van de afdeling relatiegeschenken, waarvoor Mets alles zélf importeert - bijzonder gun stig te noemen. Bij grotere aantallen geldt uiteraard een aantrekkelijke kwantumkorting. Het is ook mogelijk een eigen logo of bedrijfsnaam op de flessen en de verpakking te laten aanbrengen. Mets zorgt uiteraard voor een onbe rispelijke uitvoering. Wie vóór 1 no vember een bestelling plaatst voor minimaal f 1000,- krijgt een fraai windlicht - een kaars in een prachti ge, stijvolle bokaal - cadeau. Infor matie: Joh. Mets, Van Weedestraat 90, tel. 6012404, fax 6024407. hun informatie, ontspanning, sociale betrokkenheid en voorkoming van ver eenzaming in belangrijke mate zijn aan gewezen op Nederlandstalige zenders. Wat moeten zij met drie Duitse zenders, terwijl Nederlandstalige zenders als Bel gië 1 en 2, RTL 4 en 5, SBS 6, Veroni- ca, Eurosport en Discovery ontbreken? De prijs voor dit schamele pakket be draagt f 13,79 ten opzichte van f 17,31 voor de 21 kanalen die tot voor kort beschikbaar werden gesteld. Een prijs verhoging per kanaal van meer dan honderd procent. En daarbij zijn dan een aantal niet-gewenste kanalen inbe grepen. 2. Een ander laakbaar punt: Als men het beperkte pakket wil, moet men vóór 1 oktober reageren. Is men daarmee - door welke omstandigheden dan ook - te laat, dan wordt voor het beperkte pakket alsnog f 111,70 in rekening ge bracht. 3. Het inregelen blijkt voor veel oude ren een probleem, met name voor dege nen, die op zichzelf zijn aangewezen. Daardoor worden zij op extra kosten gejaagd. Met alle kans dat er straks op nieuw kosten ontstaan als het zender pakket nogmaals wordt aangepast. 4. En tenslotte: Wij kunnen ons niet voorstellen dat de regionale program maraad, zoals genoemd in uw aankon diging, u op deze wijze geadviseerd heeft. Of deze programmaraad is niet voor zijn taak berekend, óf u hebt de adviezen van deze programmaraad niet opgevolgd. Onbeschaamd! Inderdaad is voor de brief van de REMU bijna geen betere naam te bedenken. Een onbeschaamde brief: Een brief waarvoor de REMU zich zou moeten schamen, maar dat niet doet. Hoe kan mijnheer Jonkman, een inge nieur nog wel, er zonder schaamte zijn handtekening onder zetten? Hij moet er toch over hebben nagedacht! Kan een dergelijk bedrijf met drie directeuren en een Raad van Commissarissen van ze ven personen, (natuurlijk allemaal ge richt op service aan de klant?!) zo'n brief aan z'n klanten versturen? Dat kan blijkbaar. Ik las dat in 1996 meer dan 85 miljoen gulden winst werd gemaakt. Dat meer dan 12 procent winst wordt gemaakt op het eigen vermogen. En dat is nog niet genoeg? Wat kost het eigenlijk om een knop om te zetten voor een paar tv-ka- nalen meer? Waar dan ongeveer vijfdui zend Soester huishoudens 80 gulden per jaar méér voor betalen. Dat is f 400.000,- per jaar! Voor de komende jaren leuk meegenomen toch. Daar kan je wel een onbeschaamde "nette" brief aan spenderen. Geen on vertogen woord en een fatastisch aan bod en iedereen gelukkig! Jammer voor de mensen die wat moeite hebben met zo'n prijsverhoging van 50 procent. Die moeten dan maar per brief laten weten met flink wat minder genoegen te nemen. Het is toch eigenlijk god ge klaagd! Excuses voor de stroomstorin gen alléén, zijn niet meer genoeg! Annemarie Kruijsen Wij moeten concluderen dat de REMU eenzijdig een nieuwe opzet heeft aange kondigd zonder zich de consequenties voor de verschillende bevolkingsgroe pen te realiseren. Een dergelijke hou ding betreuren wij zeer. Rest ons de hoop uit te spreken dat in tweede in stantie alsnog aanpassingen zullen plaatsvinden, die tegemoet komen aan de bezwaren van de ouderen en ande ren die van een minimum inkomen moeten zien rond te komen. Met vriendelijke groet, C. Groen, voorzitter COSBO, overlegorgaan van de ANBO Soest en ANBO Soesterberg, KBO Soest/Soesterberg, de PCOB Soest en PCOB Soesterberg. Naschrift redactie: Voor de goede orde: Zoals reeds vermeld in publicaties in deze krant is de discussie over het be perkte basispakket van acht zenders ach terhaald. Voorlopig blijft de Remu alleen het volledige pakket van 32 zenders aan bieden, tenzij de rechtbank maandag anders beslist (zie verslag in deze editie over het kort geding tussen de gemeente Soest en de Remu). Het is niet te doen iedereen persoonlijk te bedanken (tenzij ik je toevallig tegen kom) voor de vele bloemen, attenties, kaarten, brieven en telegrammen die ik kreeg bij mijn afscheid als lid van de Soester gemeenteraad na 23 jaar. Het deed me goed. Daarbij de vaak prachtige bijdragen voor het Liber Amicorum met ware kunstwerkjes, collages, gedichten en herinneringen. Dankzij de bemiddeling van mijn opvolgster Ans Mann. Veel plezier heb ik beleefd aan "Het laatste woord" op 18 september. Heer lijk om de burgemeester nog één keer op het verkeerde been te zetten door te suggereren, in de Soester Courant, dat ik voortaan mijn tijd ga doorbrengen op de golfbaan. Het mooiste cadeau, dat ik kreeg van enkele partijgenoten, is het beeldje "de uil" uit Tengenenge. De SLAS kreeg op de giro een flink bedrag gestort voor de poëzieconcerten. Eén van de vele verrassingen tijdens de druk bezochte opening van "Het laatste Landschap" in Artishock was het fraaie fotoboekwerk van de man van de His torisch Topografische Atlas (HTA) van de gemeente: Joop Piekema. Veel dank ben ik verschuldigd aan het bestuur van de vereniging Artishock, Semmy en Oscar Prinsen, Jan Booi, Willem van Oosten, Toon van Doom, mevrouw Pikaar ("De laatste adem"), Peter Ensdorff (Radio Soest-program- ma "Dag visserke, vis"), Jan van Steen- delaar, Hans Prinsen (Soesa-boekje) en vele anderen die op de één of andere manier hebben bijgedragen of meege holpen om dit afscheid tot een onverge telijke gebeurtenis te maken. De koninklijke onderscheiding (dank, majesteit) heb ik drie dagen gedragen en ligt in zijn doosje in de onderste la. Jan Visser Honden, katten, k jes, witte inuizei goudvissen, als ht ook een paard of knuffelbeesten - i terdag 4 oktober baasje of vrouwtje vijf gulden wordei van Oosten vereen Zowel aan de Soe Soest-zuid als aan d in Soestdijk staan o dat is het dan) de di< punt. Aan de Van zelfs een complete s gericht, met achtergi en alle toeters en bell onder de luifel, dus achtig weer volop fi zaak in Zuid is de s ondergebracht. Bij Van Oosten zijn wat de dieren betrel nen en ratelslangen z kans daarop in Soesl zo groot. Maar voor allemaal op de foto x 18 cm), en dan z óók nog een mooi li In Soestdijk kunnen netjes "opgepoetst" schijnen, want daar I nele hondentrimste Belangstellenden en liefhebbers kunnen op zaterdag 11 oktober weer terecht op de Paardenkamp tij dens de halfjaarlijkse open dag. Dat gaat traditiegetrouw gepaard met de begroeting van enkele nieuwe loges van het rusthuis voor oude paarden. Aan de Birkstraat worden, een week na Dierendag, zeven nieuwe bewoners be groet, waarvan er drie al enige tijd op de Paardenkamp verblijven. Naast deze Deense halfbloed en twee pony's staan 11 oktober ook een 22- en een 28-jari- ge New Forest, een WPN-ruin van 21 jaar en een halfbloed Arabier in het middelpunt van de belangstelling. Tijdens de open dag worden videofilms vertoond en kunnen de bezoekers rond neuzen bij de stallen, de weilanden en de kraampjes die op het erf worden ge zet en bemand. Natuurlijk heeft de Stichting De Paardenkamp de koffie klaar staan. In de afgelopen zomer zijn drie paarden overleden. Het circuspaardje Pedro (uit 1963), geheel aan het eind van zijn krachten, ging heen. Sinia (1975) kreeg tijdens de vorige open dag in mei een koliekaanval en werd na enkele behan delingen uit haar lijden verlost. Om te voorkomen dat Natasja (1968) nog lan ger pijn leed als gevolg van een lever aandoening, heeft de Paardenkamp haar eveneens laten inslapen. In oktober houden de Soester apotheken in samenwerking met Medisch Cen trum Molendael en de Stichting Kruiswerk Noord-Oost Utrecht diabeteswe- ken. Elke voorlichtingsweek wordt gekenmerkt door een eigen programma. Patiënten kunnen in de apotheken consult krijgen bij een diabetesverpleeg- kundige, een diëtist, een podotherapeut en/of een apotheker. En in groep jes van tien krijgen de patiënten desgewenst uitleg over bloedglucosemeters. Op maandag 20 oktober wordt voor patiënten en hun familie een voorlich tingsavond gehouden in Medisch Centrum Molendael (aanvang 20.00 uur). Aan het woord komen een huisarts, een internist, een apotheker en een be stuurslid van de Diabetes Vereniging Nederland. De bezoekers kunnen ui teraard vragen stellen. Diabetespatiënten worden gecon fronteerd met bloedglucosecontro- le. Dat is tegenwoordig zo eenvou dig dat iedereen zelf de controle kan uitvoeren. Dat is ook wel zo nuttig, omdat de patiënt dan inzicht krijgt in het verloop van de suiker. Het doel is om de bloedglucose binnen bepaalde grenzen te krijgen, hetgeen voordelen heeft voor later. Iemand die goed is ingesteld, heeft minder kans op complicaties, zoals problemen met nie ren, ogen, hart en vaten en zenuwen. Wanneer de bloedglucose voortdurend hoog is, zijn de risico's aanzienlijk gro ter. Door de zelfcontrole kunnen pa tiënten beter in de gaten houden hoe het met hun bloedglucose is gesteld. Het is niet nodig om elk moment van de dag te meten. Het beste is in overleg met een diabetesverpleegkundige een schema op te stellen. Daarnaast kan het verstandig zijn een extra meting te ver richten als de patiënt het gevoel heeft dat het gehalte te hoog is, bijvoorbeeld als hij uit eten is geweest of wanneer hij intensief heeft gesport. Patiënten wordt geadviseerd de meetre sultaten in een boekje bij te houden, zodat ze inzicht krijgen wat de invloed is van hun activiteiten op de bloedglu cose. Tevens kunnen de ontwikkelingen met de internist of diabetesverpleegkun dige worden besproken. Niet iedereen vindt het prettig te prik ken om de bloedglucose te controleren of denkt er misschien niet aan omdat hij zich niet ziek voelt. Toch is zelfcontro le van groot belang, vooral voor de lan ge termijn. Het kan voorkomen dat de patiënt later alsnog ziek wordt. Gratis cursus In de apotheken in Soest wordt deze maand een gratis cursus zelfcontrole gegeven door een diabetesverpleegkun dige. Informatie is verkrijgbaar in de apotheken die het volgend schema aan houden: Wolverlei Apotheek: tot en met 3 oktober Apotheek Soestdijk: 6 t/m 10 oktober Apotheek Overhees: 20 t/m 24 oktober Apotheek Soest: 27 t/m 31 oktober Met een feestelijke tent op de parket Rabobank aan het rige week woensc Punt Eemland offii gaan. Het TrefPui van de Rabobank, gesloten bedrijver ren) zich op het 1 presenteren. Op diverse plaatsen i tioneert het TrefPur gezamenlijke ontmoi Internet. Het aantal F een modem) dat ziel sche snelweg" waagt i en voor tal van instel! biedt deze moderne nicatie ongekende r zichzelf en hun dien: ment aan te bieden. Voor TrefPunt Ecm van de Rabobank So nes, hebben zich inn mers aangemeld, w aantal uit Soest. De bijvoorbeeld eveneei van de grootste infoi zoals Rabo-directeui ge week omschreef, voor het eind van he U heb' makel dingei wijde toe w Rabc

Soester Courant | 1997 | | pagina 8