EEN Jij o.g. «ƒ55,- 'Moeders' van Tijn bij peuters Soest Mieke Swinkels: 'Molendael-terrein naar het Utrechts Landschap' Stichting Het Utrechts Landschap Suikerziekte iWELZIJNl Op goede voet leven Therapeutische trimgroep Cursus over 'Openbaringen' in wijkcentrum Soesterveen Depressie komt steeds vaker voor Vrijwilligers gezocht voor Rode Kruis boodschappendienst PAGINA 12 WOENSDAG 8 OKTOBER 1997 SOESTER COURANT PAGINA 13 Betty Sluizer en Pauline Oud D66 wil geld rondweg gebruiken voor aankoop natuurgebied Diabetesweken bij apotheken (1) Start 21 oktober met Mieke Havik De specialist aan het woord (11) 'Perspectief voor de toekomst' Riagg-informatietelefoon op 10 oktober Thuishulpcentrale /H. Eemland ^THC" THC zoekt in Soest vaste vrijwilligers Nieuwe tak Welfare-afdeling RAAT egen 2-kamer- 5t zonneterras op woonkamer met ipkamer, douche, jzolder. Service- maand. Aanvaar- k.k. ng op het Pijper- Je lichte woonka- et, berging, tuinge- met schuifpui naar en), open keuken extra buitenraam, dieping. Verd.: rui- irslaapkamer, lich- t ligbad, toilet en te, bergkast, zeer lobbykamer (voor- ar bergruimte met jv dak (1996), nieu- juitenkant geschil- om 305.000,- k.k. tFTHOF >ekwonlng met gebouwd en heeft ndelijke ligging, al, toilet, open keu- apparatuur, tuin- mer, trapkast met :e. De benedenver- m van een natuur- heeft dubbel glas. «op, 3 slaapkamers 3ste wastafel), bad- wastafel, ligbad en •aansluiting en veel dakraam en berg- nnig en licht. Voor som f 315.000,- k.k. AN gelegen uitge- woning met ga- grond: entree, hal, r met lift, tuinkamer t een open keuken twasser, magnetron, ïtie kookplaten), bij- r annex slaapkamer, natische deuren. 1 e apkamer van ca. 6 mer van ca. 20 m2 )aste douche, groot ichterom) ligt op het 325 m3, oppervlakte en van rolluiken, erleg. isom f 445.000,- k.k. openbaar vervoer - ïgen - ruime vrij- iet guesthouse - be trekken, douche en door een vrije tuin toilet, provisiekelder, r ca. 50 m2 met open ken, bijkeuken. Ver- 'karners, badkamer raat toilet, vaste trap 3 kamers en berg- >som f 685.000,- k.k. ingeving als u een huis TEL. 035-603 00 25 3THESTRAAT 55 35 - 601 25 16 iop dinerbonnen Betty Sluizer en Pauline Oud, res pectievelijk de schrijfster en de il lustratrice van de prentenboeken over "Tijn", waren vorige week te gast in de peuterspeelzalen Pippe- loentje en Dikkie Dik. Ter gelegenheid van de kinderboeken week (over "vroeger") had Tingelijn - de kinderwinkel van Karen Rahusen en Ellen Pompe aan de Van Weedestraat - de geestelijke "moeders" van Tijn uitge nodigd om naar Soest te komen. Op de beide speelzalen werd een spelochtend gehouden, waarbij gebruik werd ge maakt van de "lees- en speelbrief' die Betty Sluizer (l.) en Pauline Oud, om stuwd door peuters tijdens het spelpro- gramma bij Dikkie Dik. bij het boekje "Kijk, dit is Tijn" hoort. "Kijk, dit is Tijn" is een peuterboekje over foto's kijken van vroeger, toen Tijn nog een baby was. BEWONERS VERENIGING SOEST-ZUID SPREEKT MET MIEKE SWINKELS De Bewonersvereniging Soest-Zuid gaat - vooruitlopend op de nieuwe gemeenteraadsverkiezingen - het gesprek aan met de lokale politiek. De fractievoorzitters van alle Soester politieke partijen worden in willekeu rige volgorde door de Bewonersvereniging aan de tand gevoeld over ac tuele zaken en brandende kwesties die bewoners van Soest-Zuid bezig houden. Het gebied van de Bewonersvereniging wordt begrensd door de spoorlijn Soest-Den Dolder, Ossendamweg, Vondellaan, Birkstraat, de gemeentegrens en de spoorlijn Amersfoort-Den Dolder (uitgezonderd de kom SoestduinenDe gesprekken vinden plaats in het hart van dit ge bied: restaurant Van den Brink aan de Soesterbergsestraat. De Soester Courant heeft zich bereid getoond de gesprekken met de fractievoorzit ters te publiceren. Vandaag M. Swinkels, fractievoorzitter van D66. Informatie over de Bewoners vereniging Soest-Zuid verkrijgt men bij de voorzitter C. Pronk: 035-6015116. mm Het "natuurlijk" belang van het Molendael-terrein blijkt wel uit het feit dat de Soester Korte en Lange Duinen onlangs door de provincie tot "Geografisch Monument" zijn verklaard vanwege de unieke ecolo gische en aardkundige waarde. Het Molendael-gebied ligt ingeklemd tussen de twee Eco-monumenten. Reden te meer om ook het voormalige ziekenhuis-terrein zo snel mogelijk bij dit, nu ook landelijk erkende, natuurter rein te voegen. De natuurbeheer-orga- nisatie Het Utrechts Landschap kan hier een centrale rol bij gaan spelen. "Het terrein van voormalig Medisch Centrum Molendael is onderdeel van een heel bijzonder natuurgebied, waar we heel zorgvuldig mee moeten om gaan. Tot nu toe is dat onvoldoende gebeurd. Soest is geen groeikern. Vooral een gebied als het Molendael-terrein moet op geen enkele wijze worden vrij gegeven voor bebouwing". Aan het woord is de voorzitter van de Soester D66-fractie, mevrouw M. Swin kels. Bijna met uitzicht op het aardkun dig monument, namelijk in restaurant Van den Brink aan de Soesterberg sestraat, voelde de Bewonersvereniging Soest-Zuid mevrouw Swinkels onlangs aan de tand over actuele zaken die Soest-Zuid direct of indirect ^aken. Met de gemeenteraadsverkiezingen in zicht neemt D66 nu als tweede partij (de BAM ging D66 in het vorige deel van deze serie voor) stelling in het "Molen- dael-debat". Projectontwikkelaar NBM-Amstelland heeft het terrein gekocht, maar de Soes ter fracties houden er allemaal zo hun ideeën op na als het gaat om de bestem ming van het (natuur)gebied. Terugge ven aan de natuur? Bebouwen? Gedeel telijk bebouwen? Een golfbaan aanleg gen? Of laten wat het is: een ziekenhuis, yj r*. desnoods eentje dat altijd leeg zal blij- Onbespreekbaar Het veranderen van de huidige bestem ming van het terrein (een zorg- of me dische instelling) getuigt in de ogen van D66 van "inconsequent beleid". Wo ningbouw op het terrein is voor D66 dan ook onbespreekbaar. De gebouwen op het terrein kan je niet te lang leeg laten staan", meent mevrouw Swinkels. "Dat trekt criminaliteit aan. Ik vind dat de gemeente het Utrechts Landschap zou moeten interesseren om het gebied te kopen, met een donatie van de ge meente. Waarom Het Utrechts Land schap? Het Molendael-terrein ligt in het gebied dat Het Utrechts Landschap be strijkt en bovendien heeft deze organi satie ervaring met het beheer van der gelijke terreinen, zowel uit oogpunt van natuurbeheer als recreatie". "Ik zou het een uitdaging vinden als het Soester college deze opdracht tot een goed einde weet te brengen. Ik weet ze ker dat onze nazaten veel gelukkiger zullen zijn met een goed stuk natuur dan met weer een stuk autoweg. Wat is er op tegen om het te doen?" zo stelt Swinkels zichzelf de vraag. "Geld. Als je een na tuurgebied koopt, kun je geen autoweg aanleggen. Ik vind dat de gemeente de spaarpot voor de Rondweg, waar uitein delijk zo'n twintig miljoen in moet ko men, beter kan besteden aan het terug kopen van het terrein. Dan is het geld veel beter besteed dan aan een absoluut overbodige rondweg door de polder. Zet dat geld in voor het algemeen be lang. Ik wil me daar als gemeenteraads lid voor inzetten", aldus de D66-fractie- voorzitter, die er met een knipoog aan toevoegt: "We hebben nóg een ingang. Onze burgemeester is sinds kort lid van de raad van toezicht van Het Utrechts Landschap..." Behalve voor het teruggeven aan de natuur van het Molendael-terrein, wil mevrouw Swinkels zich inzetten voor het realiseren van speelvoorzieningen voor kinderen in Soest-Zuid. Het gaat dan om terreintjes met bijvoorbeeld schommels, een wip, etc. De initiatieven die zowel de gemeente als de Bewoners vereniging Soest-Zuid namen om zulke speelplekjes te realiseren strandden tot nu toe telkens op bezwaren van indivi duele bewoners die geen spelende kin deren bij zich in de buurt willen. Mevrouw Swinkels over dit dilemma: "De raad staat achter het overleg dat de gemeente met de Bewonersvereniging voert om speelvoorzieningen in te rich ten. Weerstand hou je, of het nu van jong is of van oud. Ik wil er voor plei ten om de initiatieven toch door te zet ten. Ik vind dat de gemeente beleid niet in de kast mag stoppen blijkt dat bepaalde groepjes tegen zijn. Dat is geen beleid. Als het aanbrengen van speelvoorzieningen onderdeel is van je recreatiebeleid, dan moet je dat beleid ook uitvoeren. Natuurlijk moetje als meente zorgvuldig omgaan met de in spraak, maar op een gegeven moment moet je in het algemeen belang toch bepaalde beslissingen nemen. Het is ook in het algemeen belang dat je goed voor de jeugd zorgt". Geld zou overigens niet meer het belangrijkste obstakel zijn, want de gemeente zou al geld hebben gereserveerd om speelvoorzieningen Soest-Zuid te realiseren. Vraag tenslotte aan de D66-fractieV°or~ zitter waarom de kiezers in Soest-Zuid hun stem bij de komencfc verkiezingen op de Democraten zouden moeten uit brengen. Swinkels noemt de punten waar D66 zich hard voor wil maken: "Speelvoorzieningen. Molendael terug naar de natuur. Het inrichten van 30- km zones. Meer aandacht voor onder houd van de bomen, de fietspaden en trottoirs." ■V h In oktober houden de Soester apotheken in samenwerking met Medisch Cen trum Molendael en de Stichting Kruiswerk Noord-Oost Utrecht diabeteswe- ken. Elke voorlichtingsweek wordt gekenmerkt door een eigen programma. Patiënten kunnen in de apotheken consult krijgen bij een diabetesverpleeg- kundige, een diëtist, een podotherapeut en/of een apotheker. En in groep jes van tien krijgen de patiënten desgewenst uitleg over bloedglucosemeters. Op maandag 20 oktober wordt voor patiënten en hun familie een voorlich tingsavond gehouden in verpleeghuis Daelhoven aan de Graanakker (aan vang 19.30 uur). Aan het woord komen huisarts mevrouw M. Smits-Schaf fels, apotheker P. Vinks, de heer Van Laar van de Diabetes Vereniging Ne derland en diabetesverpleegkundige mevrouw Butselaar. Aan het forum zal ook internist Albada deelnemen. De bezoekers kunnen uiteraard vragen stel len. Voeten zijn de belangrijkste en trouwste onderdanen. Zij brengen u waar u maar wilt en daarom verdie nen ze speciale aandacht. Dit geldt in het bijzonder voor mensen met dia betes. Dat de voeten bij mensen met diabetes zo kwetsbaar zijn, komt door diverse oorzaken. Ten gevolge van diabetes ontstaan er veranderin gen in de bloedsomloop, afwijkingen aan de zenuwbanen en een vermin derde weerstand tegen infecties. De problemen kunnen bijvoorbeeld ont staan door knellende schoenen. Dit kan een beschadiging aan de voeten geven. Door een zenuwbeschadiging is het gevoel in de voeten afgenomen en blijft de beschadiging aan de voet onopgemerkt. Er kunnen blaren, wondjes en zweertjes ontstaan, die maar moeilijk te genezen zijn. Is men te laat met de behandeling dan kan het gevolg amputatie van een teen of voet zijn. Het is van het grootste belang om de problemen aan de diabetische voet in een vroeg stadium te herkennen. Dit vergt een regelmatige controle. Wacht niet tot u bij de arts of diabe- tesver-pleegkundige bent. Controleer uw voeten dagelijks! Hoe u dit moet doen kunt u vragen aan een podo therapeut. Die geeft preventieve in formatie over de verzorging van voe ten en het dragen van de juiste schoenen. Tevens zal door een regel matig bezoek aan de podotherapeut, die uw voeten uitgebreid onderzoekt, een voetaandoening eerder onder kend worden. De behandeling kan bestaan uit het aanmeten van soepele podotherapeutische zolen en teenor- thesen om de stand van uw voeten en/of tenen te verbeteren. Preventie ve maatregelen zijn erg waardevol en vergroten de kans op een lang en prettig gebruik van uw voeten. Enke le zelfzorgadviezen voor de voet: Inspecteer dagelijks de voet op bla ren, wondjes, kloven en kleurveran deringen (tip: gebruik een spiegel). Knip nagels op de juiste manier (vraag advies aan een pedicure met opleiding op het gebied van de dia betes). Gebruik de juiste schoenen (geen hoge hakken). Verwijder lik doorns niet zelf. Neem regelmatig li chaamsbeweging, geef echter de voe ten voldoende rust. In de apotheken in Soest kan men deze maand terecht voor informatie over diabetes. Ze houden het volgen de schema aan: Apotheek Soestdijk: 6 tot en met 10 oktober; Apotheek Overhees: 20 tot en met 24 oktober; Apotheek Soest: 27 tot en met 31 oktober. De Soester haptonome Mieke Ha vik start op dinsdag 21 oktober met een therapeutische trimgroep. De eerste serie bestaat uit acht trim- avonden. Tijdens haar werk als haptonome is Havik duidelijk geworden dat veel men sen eigenlijk meer aan sport willen doen. Meer bewegen heeft ook een po sitieve invloed op de lichamelijke en geestelijke gesteldheid. De trimavonden zijn vooral bestemd voor mensen die (nog) niet toe zijn aan een sportvereni ging, maar wel met een groep op niveau bezig willen zijn. Vanaf 21 oktober wordt elke dinsdag avond om negen uur gestart. Na een rustige opbouw en gedegen warming-up volgt een intensiever deel, waarbij de voormalige topwielrenster iedereen in de gelegenheid stelt naar eigen vermo gen en intensiteit te trainen. Aansluitend worden spierversterkende oefeningen gedaan, die zijn gericht op de bovenbe nen, billen en buik. Tot slot worden de laatste training en de doelstelling voor de volgende keer be sproken. Ook persoonlijke zaken krijgen desgewenst aandacht. De trimavond wordt om kwart over tien afgesloten. De kosten bedragen 75 gulden voor acht lessen, in januari begint een twee de serie. Voor informatie kan contact worden opgenomen met Mieke Havik, tel. 6027718. Met enige regelmaat treft de lezer in de Soester Courant een nieuwe rubriek aan, waarin specialisten van Medisch Centrum Molendael uitleg geven over bepaalde (veel voorkomende) aandoeningen. Dat gebeurt zoveel mogelijk in begrijpelijke en leesbare taal. In deze elfde aflevering behandelt Desiré But- zelaar, diabetesverpleegkundige van Molendael, suikerziekte. Diabetes Mellitus ofwel suikerziek te is de meest voorkomende chroni sche ziekte in Nederland. Meer dan 300.000 mensen zijn ermee be kend. Een goede reden om deze aandoening eens onder de loep te nemen. Wat is diabetes? Bij diabetes maakt de alvleesklier geen of niet voldoende insuline. Ook kan het zijn dat de insuline niet goed werkt omdat het lichaam er ongevoelig voor is geworden. Overgewicht is hier de oor zaak van. Hierdoor kan glucose brandstof voor het lichaam) niet in de lichaamscellen komen en blijft dit in het bloed achter. Bij een persoon zonder diabetes schommelt de bloedspiegel tus sen de 3 en 7 mmol per liter. Bij diabe tespatiënten kan dit oplopen tot 20 a 30 mmol per liter. Twee vormen De diabetes kunnen we in grofweg twee vormen verdelen: Diabetes die ontstaat op een leeftijd jonger dan 35 jaar. De patiënt wordt dan in korte tijd erg ziek en> is genood zaakt de rest van zijn leven zichzelf in suline in te spuiten. Diabetes die op oudere leeftijd voor komt. Deze ontstaat meestal heel gelei delijk en soms merken de patiënten het niet, omdat de klachten onduidelijk zijn. Bijvoorbeeld moeheid, een slechtere eetlust of afvallen. Een mede-oorzaak is vaak overgewicht. Deze vorm van dia- betes kan behandeld worden me' X°e" dingsadviezen en eventueel p*1? en" Tegenwoordig wordt deze dis es ook behandeld met insuline-'fl^ec ie Voorkomen c«'"P,ica,'es Diabetespatiënt hebben meet kans op hart- en Laa'ziekten' °°8" en nlerafw'J- kineen Prob!emen met de voeten. Een goede behandeling is dan ook van ro0t belang. Nauwgezette periodieke controles door de huisarts en/of inter nist is een noodzaak om de genoemde complicaties zoveel mogelijk te beper ken. Wat kunt u zelf doen? Als er ouderdomsdiabetes in de familie (ouders, broers, zussen) voorkomt, is het verstandig om één keer per jaar uw bloedglucose te laten controleren bij de huisarts. Dit is vooral aan te bevelen als u ouder bent dan 50 jaar en overgewicht hebt. I Als u diabetes heeft, is het goed om op de hoogte te zijn wat deze ziekte precies inhoudt. Als u weet wat er niet goed is in uw lichaam kunt u ook beter begrij pen waarom u sommige dingen beter wel of juist niet kunt doen. Het is be langrijk dat u periodiek, bijvoorbeeld één keer in de drie maanden, onder controle bent van de huisarts of inter nist, zodat zij kunnen zien of de behan deling aanslaat. Controle bij de oogarts is een vast onderdeel hiervan. Zelf kunt u ook een belangrijk aandeel hebben in het voorkomen en bestrijden van voetproblemen. Controleer uw voe ten regelmatig op wondjes en blaren, draag goed schoeisel en pas een goede nagel- en voetverzorging toe. Wat kan het ziekenhuis doen? De ouderdomsdiabetes kan in eerste in stantie heel goed door de huisarts be handeld worden. De diëtiste van het Kruiswerk wordt dan ingeschakeld voor de voedingsadviezen. Wel moet u één keer per jaar naar het laboratorium van het ziekenhuis om een uitgebreid bloed onderzoek te laten doen. Als pa tiénten al complicaties van diabetes heb^n, zijn ze meestal bij de internist onder behan deling en komen zij yanzeitsprekend m de ziekenhuiszorg terecht. In dat geval kunt u ook gebruik^aken van de dië tistes van het ziekenhuis en van de dien- sten van de d/abetesverpleegkundigen. Zij kunnen u informatie geven over wat de ziekte is, over de injectiemogelijkhe den, oVer het materiaal voor de zelfcon trole. Vanzelfsprekend beantwoorden zij ook al uw vragen over het leven met diabetes. Met diabetes kun je leven Dat is de slogan van de Diabetes Vere niging Nederland (DVN). Deze patiën tenvereniging biedt veel ondersteuning aan diabetespatiënten. Zij geven schrif telijke informatie, houden telefonisch spreekuur en organiseren bijeenkomsten om lotgenoten met elkaar in contact te brengen en een positieve bijdrage te le veren aan het leren leven met diabetes. In het PatiëntenServiceBureau in het ziekenhuis in Baarn vindt u meer infor matie over deze vereniging en deze aan doening. In oktober worden er diabetesweken georganiseerd om de diabetes meer on der de aandacht te brengen. Dit is een samenwerkingsproject van huisartsen, apothekers, de DVN en het ziekenhuis. De algemene informatiebijeenkomst vindt plaats op maandagavond 20 okto ber in Daelhoven in Soest. Desiré Butzelaar, diabetesverpleegkundige Het laatste bijbelboek - de "Open baring" aan Johannes - staat cen traal in een cursus, die de komende maanden plaatsvindt in het wijk centrum Soesterveen. De bijeen komsten (elke eerste dinsdag van de maand) zijn gratis toegankelijk. De cursus wordt gegeven door baptis tenpredikant ds. A.A. Kleijne, die o.m. verbonden is geweest aan de evangeli sche gemeenten in Gent en Leuven (België) en verder reizend predikant en godsdienstleraar in Dordrecht is ge weest. Gedurende enige tijd heeft hij enkele jaren geleden als vrijwilliger bij Vluchtelingenwerk Soest gewerkt. In 1989 publiceerde hij het boek "Jezus komt". Kleijne verblijft opnieuw in Soest en geeft de cursus, waarbij o.a. gebruik wordt gemaakt van een overheadprojec tor met illustraties, tot en met juli vol gend jaar. De eerste bijeenkomst heeft gisteravond al plaatsgevonden, maar in de komende maanden kan men zich nog elke eerste dinsdag onder het gehoor begeven. De bedoeling van de cursus is niet om allerlei meningen over de Openbaring te bediscussiëren, maar om de grote lijnen van het boek duidelijk te maken. Vol gens Kleijne groeit de belangstelling voor de Openbaring niet alleen in evan gelische, maar ook in reformatorische kringen. Vooral de visie op het volk Is raël speelt daarbij een centrale rol. "Wat in deze tijd met Israël gebeurt heeft alles te maken met de profetieën van de bijbel," aldus Kleijne. "Ook in de reformatorische kringen wordt dat steeds meer ingezien, hoewel men daar altijd de kerk als het 'geestelijke Israël' heeft beschouwd. God heeft echter een plan met Israël en in de profetieën van het Oude Testament en de Openbaring wordt dan ook letterlijk het bestaande Israël bedoeld." In de kerken durven velen de conse quenties daarvan, o.a. voor de ver- bondstheologie, niet onder ogen te zien, meent de predikant. "In deze tijd wordt het naderende einde echter in allerlei tekenen zichtbaar." Hij is overigens ab soluut geen voorstander van het noe- Ds. A.A. Kleijne. men van jaartallen (bijvoorbeeld het jaar 2000) als het begin van de "eindtijd". "Wij weten dag en uur van de Weder komst van Jezus niet; dat mógen we zelfs niet weten, en dat is ook beter." Perspectief Van Kleijne hóeft niemand te geloven wat er in de Openbaring staat. "Mensen moeten zelf weten hoe ze ermee om gaan, maar alles vergeestelijken, dat klopt niet. De profetieën schijnen als een licht in de toekomstige duisternis, met de Grote Verdrukking, de Weder komst en het Duizendjarig Vrederijk. Anders kun je met alle rampen in dc wereld niet uit de voeten. Ik weet ook niet het waarom van alles, maar wel dat het gebeurt, volgens het profetische woord. Dat is het perspectief voor de toekomst." De cursus bestaat uit maandelijkse bij belbesprekingen (telkens twee hoofd stukken uit de Openbaring), van 19.30 tot 22.00 uur. Op 7 oktober heeft de eerste plaatsgevonden, daarna volgen nog 4 november, 2 december, 6 janua ri, 3 februari, 3 maart, 7 april, 5 mei, 2 juni en de laatste is 7 juli. De bijeen komsten vinden plaats in het wijkcen trum Soesterveen, Smitsweg 311. Op 10 oktober staat op de Interna tionale dag voor de Geestelijke Volksgezondheid de veel voorko mende aandoening depressie cen traal. Het Riagg ondersteunt deze dag door op 10 oktober drie specia le hulpinformatielijnen open te stel len om vragen over depressie te be antwoorden. Jaarlijks lijden 500.000 mensen in Ne derland aan depressie. Meer dan 30% van de mensen die zich bij Riagg Amersfoort Omstreken aanmeldt, lijdt aan één of andere vorm van depres sie. Het Riagg verwacht dat depressie als gevolg van de toenemende vergrij zing, individualisering en werkdruk over 10 jaar een groot maatschappelijk pro bleem zal vormen. Mensen die depressief zijn kunnen niet genieten van de gewone dingen, ze zijn somber en kunnen deze somberheid niet uit zichzelf overwinnen. Depressie komt in alle leeftijdscategorieën voor: bij kin deren, volwassenen en ouderen. Wie de pressief is, kan last hebben van schuld gevoelens of het gevoel waardeloos te zijn. Ook lichamelijke klachten zoals vermoeidheid of slaapproblemen komen veel voor. Bij zware vormen van depres sie raakt het dagelijks leven ernstig ver stoord. Depressie kan allerlei oorzaken hebben. Een belangrijke rol speelt hoe mensen met moeilijkheden omgaan. Erfelijkheid kan daarbij een factor zijn. Zo komt de pressie in bepaalde families vaker voor dan bij andere. Sommige mensen verto nen een tekort aan bepaalde chemische stoffen in de hersenen. Niet iedereen die aan depressie lijdt zoekt hulp. Sommige mensen weten niet dat ze depressief z'jn, omdat ze de symptomen n,et herkennen. Ook de symptomen ze'f kunnen verhinderen dat iemand actief op zoek gaat naar hulp. Toch kim depressie in veel gevallen suc cesvol worden behandeld. Een combi natie van gesprekken en medicijnen (meestal anti-depressiva) werkt vaak het beste. Het duurt gemiddeld vijftien tot dertig dagen voordat de medicijnen gaan werken. Het Riagg in Amersfoort behandelt alle vormen van depressie. Afhankelijk van de diagnose wordt bekeken of er onmid- delijk hulp nodig is. Wie meer over de pressie wil weten, kan op 10 oktober tij dens de Internationale dag voor de Geestelijke Volksgezondheid bellen met de speciale informatietelefoon van Ria gg Amersfoort Omstreken. Het num mer is 033-4603508 of 4603543 of 4603544. De Thuishulpcentrale Eemland (THC) zoekt vaste vertrouwde vrijwilligers, die enkele uren per week ondersteuning willen geven in gezinnen of situahes waarin ouders/verzorgers/kin^ren/ buren de dagelijkse zorg hebbenvoor een gehandicapte, demcn/eren^e of chronisch zieke. De vaste verzorger fan op die manier even weg, vrij z'Jn 111 zijn/haar eigen huis iets voor zichzelf doen of iets met de andere kinderen of de partner onder nemen- yo0r de volgende situatie(s) in Soest worden deze week vrijwilligers ge vraagd. Uitdaging! Wie wil eraan gaan staan en één avond in de week de handen uit de mouwen steken bij een gezin met een stel prach tige kinderen? De moeder is al een hele tijd ziek en de vader heeft het erg no dig om zich één avond (vrijdag) te kun nen ontspannen. Wie kan en wil mee werken om in dit gezin gezelligheid, rust en stabiliteit te waarborgen? Vrijwilligers ontvangen begeleiding en een onkostenvergoeding van f 2,50 per uur. Wie hulp wil geven kan bellen voor een vrijblijvend kennismakingsgespm* bij de THC, Van Asch van Wijcks//aat 3-9, postbus 1599, 3800 BN A^rs' foort, tel. 033-4220500, of bij contact persoon Tineke Brobbel in Soest» tel. 6022395. De Welfare-afdeling van het Rode Kruis Soest/Soesterberg start bin nenkort met een nieuwe tak van dienstverlening: de boodschappen dienst. De organisatie voorziet daarmee in een grote behoefte. Er is in Soest een groot tekort aan vrij willigers die af en toe een boodschap willen doen. "De vrijwilligersorganisaties doen hun uiter ste best om alle aanvragen te honoreren, maar zij kunnen ook geen ijzer met han den breken," zegt Nel Pelzer, coördina tor van de Welfare. "Door alle aanvra gen kunnen de vrijwilligers dat werk niet meer doen, terwijl die taken juist zo belangrijk zijn." Het gaat dan om een praatje onder een kopje koffie, of wandelen met iemand die anders niet buitenkomt, maar ook om klusjes als een stopcontact maken of een kast ophangen bij iemand die dat zelf niet meer kan en niemand heeft om het te vragen. Professionele organisaties, zoals de Thuiszorg, hebben een enorme werkdruk, zodat er meestal geen tijd is voor «en praatje. Dat er nu zelfs geen tijd meer is om de hoogst noodzakelij ke boodschappen te halen is een zorg wekkende ontwikkeling, aldus Nel Pel zer. "Er zijn mensen die soms anderhalve week zitten te wachten op een vrijwil ligster die een boodschap voor hen wil doen. Maar de koek is op, en dat is een bittere pil. Dat mag toch niet?" Daarom wil de Rode Kruis Welfare een aparte boodschappendienst in het leven roe pen, waarvoor de hulp van zoveel mo gelijk inwoners van Soest(erberg) wordt ingeroepen. Het gaat dus alleen om mensen die vrijwillig af en toe wat boodschappen willen doen. Het kost gemiddeld een uurtje in de week. Alle leeftijden zijn welkom. Inlichtingen: Nel Pelzer, tel. 6020538 of Jacky van Soest, tel. 6013235.

Soester Courant | 1997 | | pagina 13