5?5 Deel trapveld wijkt voor auto's Soester huisarts injecteert kennis Jasmijn, ^Van Breukelen Vast-goed blaadje voor blaadje vers. Overstap naar landelijke politiek is voor Bart Krol nog ver weg TREFPUNT EEMLAND. THUIS OP INTERNET. He, MONTIGNAC ASSORTIMENT Tref.nl rozen ^^Rcformauis Soester onverkiesbaar op CDA-lijst Ongeveer vijftig parkeerplaatsen voor C-drie en bibliotheek R. von Bartheld adviseerde Bosnië over volksgezondheidszorg Service bij Schoemaker Van Den Brink: "WILD ETEN!": nu volgens "Methode Montignac"X LUXE VRIJSTAANDE VILLA MET RUIME GARAGE plaats Soest adres GROENLING woning rustig geleg., luxe vrijsl. villa met ruime gar. (bouwjr. 1991 en fraai aangel. tuin op ca. 400 m2 grond, indeling L-vorm. woonk. (ca. 51 m2) met vloerverw, en open h., luxe keuken m. inb app-, bijk. m. aansl. wosm./dr., ruime hal m. toil. verdieping 3 roy. sl.k., luxe badk. m. ligb. en op. douche, ap. 2e toilet, zolder grote bergzolder m. vlizotrap. algemeen deze villa is zeer luxe afgewerkt en is o.a. voorz. v.; optimale isol., alarminstall., stuc-plafonds, veel bergr. d.m.v. schuifwondkasten, luxe san., sproei-install. tuin, elek. gar.deur, etc. Deze villa wordt opgeleverd m. zeer luxe 5* stoffering. Gevraagde koopsom f 798.000,- k.k. Soest BEUKENLAAN aan doorgaande weg gelegen, vrijstaand woonhuis op 725 m2 grond met bedrijfsruimte (2x225 m2) hal, kelder, toil., mod. keuken v.v. inb.app., bijk. v.v. wasmach./dr.aansl., roy. woonk. verdieping 2 ruime sl.k. en 1 kl. sl.k., ruime douchecel met 2e toil. zolder met vlizotrap en mog. voor sl.kamers algemeen de bedrijfsruimte bestaat uit een achter de woning gelegen hal van 19x 12 m (beg. gr. 1 e verd.) Gevraagde koopsom Km 'Vj I plaats adres woning een kwart van het trap aan de Dorpsstreek moet wij ken voor stenen en blik. Aan de zij de van de Willaertstraat laat de ge meente 49 parkeerplaatsen aanleg gen ten behoeve van de bezoekers van C-drie en de bibliotheek die aan het cultureel creatief centrum wordt aangebouwd. In politieke kringen is vorige week dins dag overeenstemming bereikt over de parkeervoorziening die 1.330 vierkante meter in beslag neemt en iets minder dan 100.000 gulden kost. De extra plaatsen zijn nodig, omdat meer bezoekers worden verwacht zodra C-drie is uitgebreid en de hoofdvesti ging van de openbare bibilotheek is ver huisd van de Albert Cuyplaan naar de Willaertstraat. De boeken-, plaat- en kunstuitleen krijgt een hoofdingang aan de Willaertstraat die via een brug over de vijver bereikbaar wordt gemaakt. Rond de parkeerplaatsen op het trap veld komen bomen te staan. Met uitzondering van GGS gaan de raadsfracties in Soest akkoord, al zeggen BAM en D66 het jammer te vinden dat er geen alternatieve locatie is voor de parkeerplaatsen die nu ten koste van het trapveld worden aangelegd. Voor GGS is dat onaanvaardbaar. "Dc wijk is al volgebouwd, waardoor er geen plek is voor jongeren. Al jaren vra gen wij aandacht voor de jongerenpro- blematiek, maar nu gaan we ook nog eens een gedeelte van het trapveld opof feren. Mijn fractie is mordicus tegen," aldus fractievoorzitter Harry Witte. Op de vraag van PvdA-ster Wil Stekelen burg hoe hij het betreffende deel van het Dit deel van het trapveldje aan de Dorpsstreek zal veranderen in een par keerplaats die plaats biedt aan ongeveer vijftig auto's. trapveld dan anders zou willen benut ten, kwam Witte niet verder dan de sug gestie van een tafeltennistafel. Waarop Stekelenburg vaststelde dat Witte kro kodillentranen huilde. Stekelenburg zelf vroeg aandacht voor de sociale veiligheid rond C-drie en de nieuwbouw van de bibliotheek. Op dit moment staat nog niet vast hoe de di recte omgeving wordt ingericht. Steke lenburg wil in elk geval zoveel mogelijk verlichting laten aanbrengen, te meer daar het pad tussen C-drie en de OBS Overhees na de verbouwing aanzienlijk smaller zal zijn. Een vakantiereisje was het bepaald niet. Elke dag veertien uur in touw, eindeloos praten en voortdurend geconfronteerd worden met de die pe sporen van ellende die de wrede burgeroorlog in voormalig Joego slavië heeft getrokken. "Ik vond het geen leuk uitje, kwam moe, kapot en aangeslagen thuis, maar we heb ben nuttige dingen kunnen doen," zegt de Soester huisarts R. von Bartheld. Op uitnodiging van de Bosnische minis ter van volksgezondheid verbleef hij met collega's uit Amsterdam en Gameren een week in Tuzla. Niet om wonden te verzorgen, injecties toe te dienen, recep ten uit te schrijven of een polikliniek in te richten, maar om directeuren van zie kenhuizen, sociologen, artsen en specia listen vol te proppen met adviezen. Het was een tijdrovend proces, al was het alleen maar omdat het Engels van Von Bartheld en zijn collega's door een tolk moest worden vertaald in de moe dertaal van de gesprekspartners, die op school immers alleen het Russisch als buitenlandse taal leerden. Op verschillende locaties hielden de drie huisartsen voordrachten over de manier waarop de Nederlandse gezondheids zorg is georganiseerd, ze belichten de financiële kant ervan en vertelden hoe het is om huisarts te zijn in een dorp als Gameren, een middelgrote plaats als Soest en in een gezondheidscentrum in een grote stad als Amsterdam. Daarna volgden telkens gesprekken met zoveel mogelijk mensen die ter plaatse in de gezondheidszorg werken. Om hen in te lichten over de werkwijze in Nederland. Eerste lijn "In Bosnië werken alle doktors in één gebouw en verwijzen ze het grootste gedeelte van hun patiënten door naar de specialisten die voor die functie eigen lijk geen opleiding hebben en op veel EEN WERKWEEK VAN 168 UUR U wilt goed zakendoen en dus zou het mooi zijn als u iedere potentiële klant altijd te woord kon staan. Wat dacht u TrefPunt? TrefPunt is namelijk de enige Internet-mar.ktplaats die specifiek gericht is op Eemland. Steeds meer mensen komen er net zo vaak als ze door een winkelstraat lopen. Ze zijn er om te zoeken en te vinden, van gemeente-informatie tot de laa'ste aanbiedingen van deelnemende bedrijven. Al vanaf een paar tientjes per maand kunt u op TrefPunt al uw klanten tegelijk te woord staan. Met een werkweek van 168 uur. Waardoor er voortaan ook bij u virtueef gewinkeld kan worden. Als u meer wilt weten, bent u hartelijk welkom bij de Rabobank. Rabobank Soest-Baarn, Kerkplein 9 te Soest, telefoon (035) 60 96 333 TrefPunt Nederland is een initiatief van de Rabobank In de aanbieding Q V"'div? soorten S 20 voor zolangdevoorraadJtreM_ terreinen functioneren als de huisartsen hier. Nu willen ze in Bosnië ook een eerste lijn stichten. Je moet in ieder ge val op de universiteit een leerstoel huis- arts-geneeskunde oprichten en de be stuurders duidelijk maken hoe het werkt. Dan kun je vanuit de basis het systeem opzetten, maar dan heb je het over een meerjarenplan," aldus Von Bartheld die nog voor de Bosnische te levisie werd geïnterviewd, maar tot zijn spijt geen videoband van die fragmen ten kon bemachtigen. Frontlinie Maar veel beelden van Tuzla èn omge ving zijn in zijn netvlies ingebrand, de verhalen zijn vastgelegd in zijn geheu gen en onuitwisbaar, de indrukken on vergetelijk. "We hebben een polikliniek bezocht, die in de frontlinie van de oor log lag. Ze lieten ons foto's zien, die kort na een granaat-inslag waren gemaakt. Op het moment van de inslag waren ze achter een raam bezig met gewonden. In de kelder van een verwoest huis hebben ze 1.500 oorlogsslachtoffers behandeld, zonder stromend water, zonder dat ze hun handen konden wassen. Onze vraag was welke emotionele hulp die mensen krijgen. Het antwoord was: We hebben een nieuwe polikliniek gebouwd. Punt. De emoties worden weggeduwd, maar de klap komt nog. Het is doodzonde, want deze mensen zouden nu gemakke lijker behandeld kunnen worden. Ik heb dat de minister verteld. Hij zei dat hij zich dat realiseerde, maar dat ze zich vooral bezig houden met de fysieke we deropbouw." "In het verleden heb ik veel gereisd door landen met primitieve omstandigheden. Maar een maatschappij die westers was, te zien terugvallen in een primitieve si tuatie, is iets heel anders." 'Heel schrijnend' vond Von Bartheld zijn ontdekking dat de tonnen medicij nen, die naar Bosnië zijn gestuurd, veel al verlopen waren, soms al tien jaar. "Wij westerlingen ruimen op die manier gewoon onze rotzooi op. Er is een rare discrepantie tussen wat je ziet en voelt. In Tuzla is eenderde van de huizen ka pot, eenderde van de mensen is gevlucht of dood en eenderde van de mensen is vluchteling. Maar kom je in het cen trum, dan zitten de terrasjes vol en hjkt het één groot feest. Ik weet dat ze dat ook tijdens de oorlog deden. Dat moet ook om op de been te blijven, maar het voelt heel raar aan." Homeopolhie Vitamine en Mineralen - Biologisch brood Gezond schoeisel - Zuivel Huidverzorging Middelwijkstraat 75 - Soest Tel.: 035 601 35 27 UITNODIGING Kom nü al kijken naar onze Kerstetalage met vele ruimtevaart GESCHENKPAKKETTEN SLA UW tromSLAG BIJ DE TROMSLAGER Steenhoffstraat 58 - Soest 035 - 602 28 71 VRIJSTAAND WOONHUIS MET BEDRIJFSRUIMTE WOENSDAG 8 OKTOBER 1997SOESTER COURANT ACTUEEL! PAGINA 5 VBO) Lr.rfenFDi Koninginnelaan 40, Postbus 471 3760 AL Soest Tel 035-6017962 Fax 035-6026061 j Hypotheken j Onroerend-goed i Assurantiën "Hartje Zuid": Zuidpromenade 9, Tel. 035 - 601 68 77, Soest "De Smitshof": Smitsweg 14, Tel. 035 - 602 23 00, Soest Fax 035-602 92 21 Er zijn nog een paar plaatsen vrij voor onze herfstworkshops! BLOEMENHUIS Dr. R. von Bartheld: "Als ik alleen maar terugga om te kijken wat ze hebben be reikt, kan ik het geld van de ticket beter overmaken aan Dutch Citiesfor Tuzla. Daar hebben ze dan meer aan. Doodsangst Von Bartheld at met dokters die al drie maanden geen salaris hebben ontvan gen, zag bij de SFOR-barr/cades de doodsangst in de ogen va" j°nSe Ame rikaanse militairen ("De gedachte over wat er gebeurt als de SFOR weggaat geeft daar een gigantische spanning") en kreeg te horen dat er ontzettend veel wezen zijn- Vandaar dat hij zeer blij is met het opzetten van een kinder-psy- chiatrische afdeling in het plaatselijke ziekenhuis. Toevallig is een van zijn pa tiënten daarbij betrokken. Via deze Soester werd Von Bartheld benaderd om deel uit te maken van de medische delegatie die drie weken geleden haar kennis overdroeg in Tuzla. De reis- en verblijfkosten werden betaald door Dut ch Cities for Tuzla, waarvoor ook in Soest veel geld werd ingezameld en waarbij Von Bartheld als bestuurslid van de Stichting Vluchtelingenwerk zijde lings was betrokken. Het geld is volgens de Soester huisarts goed besteed. "Als ik zie hoe intens alle artsen, directeuren en sociologen de in formatie opzogen en ermee verder wil len gaan, heeft het zin gehad om naar Bosnië te gaan. We hebben hele nutti ge dingen gedaan, gelukkig wel. De oud-voorzitter van de sociaal-democra tische partij vindt het belangrijk dat er een uitwisseling van gedachten op gang wordt gebracht. Misschien is het moge lijk Bosnische artsen hierheen te halen om ze te laten zien hoe het er in de huis arts-praktijken en op de universiteiten aan toegaat. Maar de centjes zijn het probleem," zegt Von Bartheld die ove rigens zijn Soester collega's uit de h"'s" artsengroep dankbaar is. "Zij hebben er ook energie ingestoken door mij" Prak" tijk tijdens mijn afwezigheid over te ne men en hebben dus een deel van het vrijwilligerswerk verricht. Terug Volgens de Soester is het ook zinvol om terug te gaan, maar is het de vraag of dat gebeurt. "De Canadezen, die een soortgelijk systeem hebben als wij, heb ben van hun regering de mogelijkheid gekregen in Bosnië aan de gang te gaan en zijn al veel verder. Ze zijn bezig met het opzetten van een opleiding huisarts geneeskunde op de Universiteit van Tuzla. Wat veel mensen niet weten, is dat daar in het begin van deze eeuw belangrijke medische zaken zijn gepubli ceerd." Von Bartheld stapt alleen weer in het vliegtuig als het hem duidelijk is dat hij net zo nuttig werk kan verrichten als in september. "Heel Tuzla is vergeven van de witte 4 Wheeldrives met hun hoge antennes en mensen die zijn uitgezon den door humanitaire organisaties. Zij doen natuurlijk goed werk, maar geven er ook hun geld uit, waardoor de prij' zen stijgen en het systeem wordt o"l~ wricht. Dat is ook zoiets waar niefl^11^ bij stilstaat. Als ik alleen maar f=a om te kijken of ze wat hebben bert"^> kan ik beter het geld van de 2yer~ maken aan Dutch Cities for riizla. Daar hebben ze dan meer aan Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren TV defect; wasautomaat stuk; koel kast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! expert Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44 "Nee, ik vind het niet erg. Zo'n 52e plaats geeft toch een beetje dubbel gevoel. Ik hoor dan wel bij de uitver korenen, en dat is best leuk, maar verder ben ik volstrekt onverkies baar. Daar doe ik niet moeilijk over..." Voor Bart Krol, de jonge fractievoorzit ter van het CDA in de Soester gemeen teraad, zit een overstap naar de lande lijke politiek (de Tweede Kamer) er voorlopig nog niet in. De 52e plaats op de "advieslijst" die het CDA-partijbe- stuur vorige week publiceerde - en die vervolgens leidde tot een hoop gekra keel in Haagse CDA-kringen - is geen verkiesbare plaats. Of er moet wel iets héél bijzonders gebeuren. Krol hoorde maandagavond telefonisch van een lid van het partijbestuur dat hij op de advieslijst (met in totaal 68 na- X RESTAURANT m Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 035 - 601 27 06 men) stond. Dat werd woensdag schrif telijk bevestigd. Overigens kan de volg orde op de lijst in theorie nog veranderd worden als de 90.000 CDA-leden in de plaatselijke afdelingen dat wensen, maar erg waarschijnlijk is dat niet. In februa ri wordt de definitieve kandidatenlijst vastgesteld en Krol zal daar dus vermoe delijk ook als 52e op staan. "Het zou kunnen dat ik nog een paar plaatsen zak, of stijg, maar dat wachten we maar af." Krol is niet teleurgesteld. "Het is al mooi dat ik op de 52e plaats sta. Op de gros lijst stonden er 360, dus er zijn er een heleboel afgevallen. Voor een eventue le loopbaan in de landelijke politiek is dat natuurlijk altijd positief, in elk ge val beter dan dat je eraf geknikkerd wordt..." Nog niet klaar Krol voelt zich nu geheel vrij om zich met geestdrift te mengen in de komen de strijd om de kiezersgunst in Soest. "Het geeft in elk geval een stuk rust en zekerheid. Als ik nu al naar Den Haag zou gaan zou ik het gevoel hebben dat er iets niet af is. Ik ben nog niet klaar in Soest. Stel dat ze me op de 35e plaats hadden gezet, dan liep ik nu voortdu rend rond met het idee dat ik misschien tóch gekozen zou worden..." Of hij over vier jaar opnieuw kandidaat zal zijn durft hij nog niet te zeggen. "Misschien probeer ik het nog een keer. Ik heb wel de ambitie om verder te gaan in de politiek en ik vind het politieke werk in het CDA echt leuk, maar in welke positie, dat maakt me niet zo veel uit." Krol is overigens niet erg te spreken over het gekissebis van zijn CDA-colle- ga's in de Kamerfractie, die te horen hebben gekregen dat ze niet meer in aanmerking komen voor een zetel. "Ik vind dat helemaal verkeerd. Als mensen zo naar zichzelf kijken in plaats van naar de fractie, dan is het inderdaad tijd dat Bart Krol. ze gaan. Het is natuurlijk altijd zuur als je bedankt wordt, maar zo gaat dat nu eenmaal." Hij vindt de nieuwe CDA- kandidatenlijst voor de kamer "moedig" en verwacht dat een kamerfractie met zo veel nieuwe namen veel beter in staat zal zijn om oppositie te voeren tegen Paars dan de oude. "Ik schaam me niet om daar m'n naam aan te verbinden," aldus Krol. Maar vooralsnog ligt zijn politieke toe komst dus in Soest. Hij denkt dat hij de komende jaren in de gemeenteraad nog heel wat nuttigs kan doen voor Soest en het Soester CDA. "We gaan vast en ze ker kiezers winnen, daar ben ik heilig van overtuigd. We hebben de afgelopen jaren een helder beleid gevoerd en dui delijk gemaakt waar we plaatselijk voor staan. Ik vertrouw erop dat de kiezers, dat zullen honoreren. We gaan in elk geval voor zeven zetels..."

Soester Courant | 1997 | | pagina 5