HAARMODE AriS m klinkhamer College heeft 'makkie' in Soest-Zuid ACTUEEL i ureau OjiAlK Scholieren zwemmen voor schoon water in Malawi Veroorzaker dodelijk ongeval (30) hoort celstraf en rijontzegging eisen 'Laatste restje Middeleeuwen uit o.k.' AWUH.iJ.' Tikkende Soester moet voor nieuwe jaar flatwoning uit MOSSEL AVOND lIÏMilM Slachtofferhulp zoekt nog steeds nieuwe vrijwilligers PAGINA 2 WOENSDAG 15 OKTOBER 1997 SOESTER COURANT ERVICE Praten met B. en W. in de Rank PAGINA 3 'Doorrijder1 maakt brokken Volgende week grote textielinzameling Bosnische jongen komt naar Soest f 19.50 Jarig? Geluidsniveau bij spoorwegbrug nog niet afgenomen Keer op keer proefje 't weer. Onze beroemde Luykje gerech ten en onze gemoedelijke sfeer 't Luykje heeft nét iets meer. Eurotape uit Soest krijgt Export Award voor kleefstof-product itinwawirfirirT Sint-intocht: 22 november *3peciolist+ Ook voor service moet u bij ons zijn um; 01 24 77 EERLAND nstgebitten en reparaties Part. en ZF rechtseweg 50 oort 033 4632567 i met moeilijke lebt u een en minimaal //erkervaring. i over de cursus call center; met Lizette de vestiging! Het Zonneglorenterrein, speelvoor- zieningen, fietspaden, het ooit mis schien nog eens aan te leggen zwembad in Soestduinen, maar vooral het verkeer - dat waren zo ongeveer de belangrijkste thema's waarmee het College van B. en W. vorige week in Soest-Zuid werd ge confronteerd. Ongeveer 25 burgers hadden de moeite genomen om naar de Rank te komen. Van enig vuurwerk was ditmaal geen sprake en het College had in het alge meen - wethouder Blommers hoefde zelfs helemaal niet in actie te komen - dan ook een "makkie" aan de beant woording van de verschillende vragen en opmerkingen, als er tenminste een antwoord was. Over de plannen van NBM Amstelland met het Zonneglo renterrein kon PvdA-wethouder Pieter ten Hove bijvoorbeeld ook nog weinig concreets melden. Van aankoop door de gemeente is nu in elk geval geen spra ke meer. Soest-Zuid is volgens sommige bewo ners duidelijk aan het verjongen, maar qua speelvoorzieningen - met name voor de kleintjes - is de wijk niet royaal bedeeld. Zolang de bewoners het ech ter onderling niet eens kunnen worden over de vraag waar de speelveldjes moe ten komen, wacht het College ook maar liever af, aldus CDA-wethouder Ries van Logtenstein. "Ik wil best iemand op dat werk zetten, mits er een duidelijke indicatie is dat de buurt het wil." Van Logtenstein beloofde nog eens na te zullen denken over de suggestie om de smalle fietspaden in de duinen 10 a 20 centimeter te verbreden (voor de veiligheid der fietsers). "Maar we gaan er toch geen bomen voor kappen." Of er op de Soesterbergsestraat inder daad veel en veel te hard gereden wordt kon burgemeester De Widt niet zeggen. De politie controleert van tijd tot tijd heus wel, zoals van die kant werd opge merkt, al valt dat niet altijd op. In de smalle Eemstraat met z'n historische panden is het vooral het vrachtverkeer dat voor problemen zorgt. Een bewoner klaagde over zware trucks op veertig centimeter van zijn vensterbank en scheuren in zijn gevel. Golfbaan En dan de golfbaan bij het Holiday Inn- hotel in Soestduinen. Kan heel Soest daar straks gaan golfen, of is dat alleen voorbehouden aan de gasten? Alle Soesters zouden er in elk geval kunnen gaan logeren, antwoordde Van Logten stein ietwat jolig, maar er zijn over het gebruik van de baan geen afspraken ge maakt. Vooralsnog ging hij ervan uit dat de golfbaan alleen voor hotelgasten toe gankelijk is, maar volgens zijn collega Ten Hove wist de eigenaar van het ho tel zélf nog niet wat hij zou doen. Het zwembad, dat bij het hotel zou ko men ter compensatie van het verlies van het Natuurbad, hoe stond het daar nu mee? Volgens Van Logtenstein zijn daarover welzeker concrete afspraken gemaakt, maar de aanleg van het bad is gekoppeld aan de exploitatie van de appartementen, waarover de gemeente en de eigenaar het nog altijd niet eens hebben kunnen worden. "Dus wij kun nen dat niet afdwingen," aldus Van Log tenstein. Waar is het geld? De meeste vragen gingen echter ook hier over het verkeer en de problemen die daarmee samenhangen. Zo stelde een bewoner van de Eikenlaan dat de gemeente, in de tijd van de aanleg van het busstation, ooit een verkeersdrem pel zou aanleggen bij de kruising met de Verlengde Kolonieweg, maar dat was er nooit van gekomen. En dat geld moest toch nog ergens zijn... Van dat geld keek wethouder Ten Hove wel even op. Hij zou het uitzoeken. En of er dan alsnog zo'n mooi plateau af kan als op de Beet- zlaan, dat staat dan nog te bezien. Zelfs op de Esdoornlaan blijkt het sluip- verkeer voor overlast te zorgen, maak te een bewoner het College duidelijk; Daar komen in de spits honderden au to's vanuit de richting Overhees en Boe- renstreek overheen en volgens hem moest de overweg Foekenlaan maar worden afgesloten, zodat de verkeers stroom over de ("vrijwel lege") Konings weg werd geleid. Ten Hove reageerde zuinigjes. "Met het afsluiten van wegen moeten we héél voorzichtig zijn, want dan ontstaat er ergens anders wel weer een probleem." Als er wordt gekeken naar een 30-kilo- meterzone voor de hele gemeente - af gezien van de hoofdwegen - kan ook de Esdoornlaan daarvan profiteren. "Maar ik kan de mensen nu eenmaal niet bij de De politie werd zaterdagavond gewaar schuwd door een bewoner van de Wil- helminalaan, waar een auto - eigendom van een 38-jarige bezoeker uit Badhoe vedorp - was aangereden door een be stelbusje, waarvan de chauffeur door reed. De bewoner en zijn bezoeker hoorden een harde klap en zagen toen ze buiten gingen kijken een witte bestel bus, met een blauwe streep en een rood logo, verdwijnen in de richting van de Hellingweg. De wagen van de bezoeker liep forse schade op aan de achterzijde. De politie heeft de bestelbus en de chauffeur daarvan nog niet kunnen ach terhalen. Maandag 20 oktober as. zijn wij gesloten. Dit i. v.m. ons jaar lijkse weekendbezoek aan Londen (Salon International '97). Voortelefonische afspraken kunt u gewoon bellen naarons tel.nr. 035 - 602 05 46. Dinsdag 21 oktober zijn wij er weer en informeren u dan graag over de laatste trends en technieken. Koninginnelaan 22b - Soest Een bewoner van de Johannes Post- straat die met zijn urenlange getik 's nachts al drie onderburen heeft weggejaagdmoet voor de jaarwis seling zijn woning verlaten. De Utrechtse kort geding-rechter gaf hem donderdag langer de tijd dan de vijf dagen die er was geëist. Rechter, flatbeheerder en familie van de bewoner hopen met dit vonnis hulpver leners wakker te schudden. Ai een paar jaar veroorzaakt de bewoner op onver klaarbare wijze een tikkend geluid. Vooral de onderburen op acht hoog hebben er last van. Zijn naaste buren horen het alleen als ze in de gang staan. Maar de man zelf ontkent dat hij tikt. Volgens hem komt het geluid van schoonmakers en plant het zich voort door de verwarmingsbuizen. Tijdens de zitting zei hij niet te geloven dat de on derburen door hem zijn vertrokken. Ook de broer en woordvoerder van de man, die regelmatig in de flat komt, kan het niet geloven. Wel denkt hij dat zijn bewoner psychi sche problemen heeft. Buren lopen met een boog om de wonderlijke man heen, ook al zegt hij dat zelf niet te merken. Daarom zou hij een andere woning en hulp nodig hebben. Maar volgens zijn familie bezoekt de man zelfs nog geen huisarts of tandarts. "Ik ben toch niet ziek", zei de Soester kribbig tijdens het kort geding. Bedrijfsjurist M. de Bruine van de flat beheerder deed grote moeite om een oplossing te vinden. Hij praatte met de bewoner en schreef hem brieven. Toen hij dreigde met een kort geding ver stomde het getik. Het naamplaatje van de man was plotseling weg en er ont stond drie maanden huurachterstand. Maar toen het kort geding werd inge trokken, was het geluid er weer. De eigenaars van het flatgebouw, de KLM-Pensioenfondsen, eiste vervolgens dat de bewoner binnen vijf dagen zou vertrekken. Maar dat vonden de fami lie, de beheerder en ook de rechter te kort om hulpverleningsinstanties te alar meren. Ze zijn bang dat de man dan zonder alternatief op straat komt te staan. Als de Soester op 1 januari toch niet uit zichzelf vertrokken is, mag de politie bij de ontruiming ingeschakeld worden. Voor de Kruising Eikenlaan/Verleng de Kolonieweg wachten sommige bewo ners al jarenlang op een verkeersdrempel. hand nemen," aldus Ten Hove. Rijk gezegend Opmerkelijk was de bijdrage van oud wethouder mevrouw Walter, die zich hardop afvroeg voor wie Soest het Zon neglorenterrein eigenlijk zou willen ko pen a raison van 8,5 miljoen om het vervolgens "terug te geven aan de na tuur". "Ik laat er vaak m'n hond uit en ik kom er zelden iemand tegen. We zijn in Soest al zo rijk gezegend met natuur, dat je met zo'n bedrag wel betere din gen kunt doen." Als voorbeeld van de rijke Soester na tuur noemde ze overigens ook het we lig tierend groen tussen de tegels van trottoirs en fiestpaden. "Houen zo, het ziet er prachtig uit," schamperde ze, "maar u bent wél aansprakelijk als er iemand z'n nek breekt..." Anderen we zen in dat verband ook op het her en der royaal overhangend groen en het parkeren op de stoepen. Van Logtenstein antwoordde dat de ge meente nog steeds op zoek is naar een biologisch verantwoord onkruidbestrij dingsmiddel en dat er elke herfst geke ken wordt naar plaatsen waar het (par ticuliere) groen de doortocht belem mert. "Dan moet het binnen veertien dagen worden weggehaald. Maar wij zijn natuurlijk érg afhankelijk van de goede wil van de burgers..." Hij verbond daaraan direct maar een algemene op roep aan de bevolking van Soest om er wat aan te doen, voordat de gemeente in actie moet komen. In de gemeente wordt in de periode maandag 20 oktober tot en met maandag 27 oktober een grote tex- tiel-inzameling gehouden. Alle huis houdens hebben van de gemeente een brief gekregen waarin gewezen wordt op de inzameling. Bij de brief zat een kunststofzak waarin men overtollige kleding, gor dijnen, beddengoed, ander textiel en schoeisel kan doen. De bewoners van de "laagbouw" kunnen de gevulde zak volgende week van maandag tot en met vrijdag aan de weg zetten, en wel naast de minicontainer (groen of bruin), die dan in de wijk aan de beurt is om geledigd te worden. Maandag 27 oktober kunnen de be woners van de "hoogbouw" de gevul de zakken bij de verzamelcontainers plaatsen. Men wordt verzocht de zakken pas 's morgens, uiterlijk 7.30 uur, bij de containers te zetten. In dien men het overtollige textiel niet allemaal in de bijgeleverde kunststof- zak kan krijgen, mag men vanzelf sprekend ook andere zakken gebrui ken. Het ingezamelde textiel wordt door de gemeente naar het Soester Kring loopcentrum Spullenhulp aan De Schans gebracht, waar het gesorteerd wordt voor hergebruik dan wel voor verwerking. Voor al uw verzekeringen, pensioenen, hypotheken en financieringen. Veenbesstraat 128 Soest Tel./Fax: 035-601 60 11 Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum Enige tijd geleden vroeg Stichting Vluchtelingenwerk in Soest in deze krant om een financiële bijdrage voor de medische behandeling van Haris Vrban- jac uit Sarajevo. Het gaat om een be handeling van een hersentumor die in het ziekenhuis in Bosnië niet mogelijk is. Aanvankelijk kreeg Haris geen toestem ming van het ministerie van justitie om hier te komen. In hoger beroep is geluk kig toch besloten dat hij tijdelijk, voor de duur van de medische behandeling, hier mag verblijven. Door verschillende giften van Soesters is dat nu ook bijna financieel mogelijk. Alle giften brachten f 1.500,- op. De reis- en diagnosekosten werden geschat op f 2.000,-. Mede namens zijn in Soest woonachti ge tante bedankt Vluchtelingenwerk alle gevers heel hartelijk! Wie nog wat wil bijdragen, kan een bedrag storten op Rabobank nr. 35.99.64.699 t.n.v. Vluchtelingenwerk, o.v.v. Haris. Iedere vrijdagavond vanaf 17.00 uur Onbeperkt mosselen eten met frites, sausjes en sla Reserveren gewenst. Vier uw feest in een originele Amsterdamse entourage! 7 dagen per week geopend. u 035-60127 39 Soesterbergsestraat 188 - Soest Het geluidsniveau bij de spoorweg brug tussen de Korte en de Lange Brinkweg is niet afgenomen. NS Railinfrabeheer beaamt dat in een brief aan de Soesterse Sytske Kwant. Na de vervanging van de brugconstruc- tie kwam ze al snel tot de conclusie dat er geen sprake was van minder geluids productie, dit in tegenstelling tot wat NS Railinfrabeheer voor de werkzaamhe den had beweerd. Op de brug is het geluid echter wel ver minderd, stelt H.M. Barink van NS Rai linfrabeheer. Maar omdat de spoorcon- structie nog niet is aangepast, blijft het geluidsniveau tenminste hetzelfde. De grote boosdoener zijn de lassen in het spoor die worden onderhouden, zo dat het spoor veilig berijdbaar is. Maar in 1999, schrijft Barink, wordt de spoor- constructie vervangen. De lassen komen dan te vervallen, waardoor de geluids overlast zal afnemen. Acht Soester basisscholen doen mee aan 'Zwemmen voor Water', een tweejaarlijkse actie voor een goed doel. Dit jaar wordt gezwom men voor een waterproject van het Foster Parents Plan in liet Zuid- Afrikaanse Malawi. In deze regio doen in totaal 23 basis scholen mee. De leerlingen gaan in de week van 17 tot en met 21 november sponsorzwemmen en hopen veel geld te verzamelen voor het project door zoveel mogelijk baantjes te zwemmen. De opbrengst wordt gebruikt om de drinkwatervoorziening in Malawi te ver beteren. Door het gebrek aan goede voorzieningen is het sterftecijfer hoog. Besmettelijke ziektes verspreiden zich razendsnel en daarnaast zijn de vrouwen veel tijd kwijt aan het halen van water. Foster Parents Plan ondersteunt de ac tie ook educatief. Aan de deelnemende basisscholen is een lesbrief gestuurd over de noodzaak van schoon drinkwa ter. Verder geven vrijwilligers van deze organisatie op verzoek voorlichting aan de hand van een videofilm over het land dat 2,7 keer zo groot is als Nederland. De gemiddelde levensverwachting is er 46 jaar tegen 77 jaar in Nederland. Een op de vijf kinderen sterft in Malawi dat tien miljoen inwoners telt. De gemeente Soest heeft de actie 'Zwemmen voor water' financieel on dersteunt. A' Tegen de 30-jarige vrachtwagen chauffeur uit Barneveld, die op 2 mei dit jaar een dramatisch ver keersongeval veroorzaakte op de Richelleweg in Soesterberg, is vrij dag voor de Utrechtse rechtbank zes maanden cel en anderhalf jaar ont zegging van de rijbevoegdheid geëist. Bij het ongeluk kwamen twee meisjes van 1 en 3 jaar uit Hooglanderveen om het leven. De 33-jarige moeder en een vriendin (34) uit Amersfoort raakten zwaar ge wond. Bij de kruising met Mercury en het Zeisterspoor reed de Barnevelder in volle vaart met zijn vrachtwagencombi natie achterop de personenauto van de slachtoffers. Die stonden stil voor het verkeerslicht. Uit de tachograafschijf bleek dat de verdachte op dat moment 65 kilometer per uur reed, terwijl maxi maal 80 is toegestaan. De vrachtwagenchauffeur herinnerde zich niets van de toedracht. Het laatste wat hij zich herinnerde was dat hij de rijksweg A28 verliet en linksaf de Ri chelleweg insloeg. De kruising, de ver keerslichten en ook de auto, geen van alle had hij gezien. Technisch onderzoek wees uit dat hij pas op het moment van de botsing remde. Ondervraging van de man en het nader onderzoek hadden evenmin een verkla ring opgeleverd. Het weer en het zicht waren goed, de chauffeur had "eigenlijk een heel rustige dag" en hij was niet af geleid door andere zaken. Hij kon zich ook niet voorstellen dat hij was inge dommeld, want uit de tachograafschijf bleek dat hij nog had geschakeld. De moeder, die de auto bestuurde, kon zich evenmin iets van het ongeval her inneren. Haar vriendin wist nog dat ze voor rood licht hadden staan wachten. Of dat inmiddels op groen was gespron gen, kon de politie niet meer achterha len. In ieder geval bleef het onduidelijk waarom de chauffeur de personenauto niet had gezien, ongeacht of het nou rood of groen was. Desgevraagd verklaarde de Barnevelder dat hij "best moeite" had met het ge beurde, "vooral voor de nabestaanden". Rechtbankvoorzitter mr. A. Weijsenfeld verbaasde zich erover dat de man de rechtbank - zij het tevergeefs - had ver zocht om teruggave van zijn rijbewijs. Hij bespeurde bij de verdachte geen zorg over wat er die dag met hem aan de hand was geweest. Ook officier van justitie mr. J. van Span je meende dat er toch meer moest zijn geweest dan een moment van onacht zaamheid. Medisch onderzoek van de verdachte had echter niets opgeleverd. "Ze zeggen wel eens: een ongeluk zit in een klein hoekje", reageerde de Barne velder, die zei altijd serieus bezig te zijn met zijn werk, "Ik ben geen rauwdou wer". Advocaat mr. A. van Voorthuizen wees er op dat zijn cliënt geen prater is en zijn gevoelens niet kan uiten. Aan de hand van een reconstructie probeerde hij dui delijk te maken dat het verkeerslicht op groen moet hebben gestaan. De be stuurster van de personenauto had dat mogelijk nog niet gezien. Niet dat hij daarmee de Barnevelder wilde vrijplei ten, "maar het gaat om de mate van ver wijtbaarheid." Hij noemde de geëiste straf wel erg fors. Officier Van Spanje vond de kleur van het verkeerslicht niet relevant. "In het verkeer moet je er rekening mee houden dat iemand het licht niet op groen ziet springen." Zij wees er op dat de levens van de slachtoffers totaal waren veran derd. Beide vrouwen kampen ook nog met lichamelijke gevolgen. "Maar vooral moeilijk te accepteren is dat de verdach te geen verklaring kan geven", aldus Van Spanje. De rechtbank doet op 24 oktober uit spraak. BAR, GRILLRESTAURANT (Al ome gerechten ook om af te halen.) STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035 - 601 82 52 Dankzij Eurotape is het laatste rest je Middeleeuwen uit de operatieka mers verdrongen. Dat stelde staats secretaris van economische zaken, mevrouw A. van Dok-van Weele donderdag, vlak voordat ze de Ex port Award van haar ministerie overhandigde aan Eurotape bv. Het Soester bedrijf kreeg de eervolle prijs voor de kleefstof die J. Sanchez Baena heeft ontwikkeld en waarmee af- deklakens kunnen worden bevestigd aan patiënten die op de operatietafel liggen. Tot voor kort gebeurde dit nog met klemmen die door de huid van de pa tiënt gingen om te voorkomen dat bloed en wondvocht onder de lakens zouden komen. Er zijn inmiddels wel verschil lende soorten tape op de markt, waar mee de lakens op het lichaam van de patiënt worden geplakt, maar het prak tische probleem is dat deze er in de was niet uitgaan. De kleefstof van Eurotape lost in de was op en biedt tijdens de operatie honderd procent bescherming tegen bacteriën. Sinterklaas arriveert dit jaar op zater dag 22 november in Soest. Dat is een week na de "nationale intocht", die op 15 november plaatsvindt. Het Sint Nicolaas Comité is achter de scher men al druk bezig met de voorberei dingen. Nadere details volgen in de loop van de komende weken. Doorbraak Staatsecretaris Van Dok-van Weele sprak donderdag van een doorbraak in de chirurgische wereld, een revolutionai re uitvinding en van een grenzeloos pro duct en grenzeloos succes. Eurotape ex porteert de kleefstof intussen naar Oos tenrijk, Duitsland, België en Frankrijk, maar ook naar Nieuw-Zeeland, Canada en Argentinië, terwijl het product tevens de markt in de Verenigde Staten lijkt te Het stormachtige succes van de innova tieve Soester onderneming heeft zich op veel fronten vertaald. Enkele jaren ge leden was Eurotape nog gevestigd in een garage aan de Emmalaan, maar na een periode aan de Belvedèreweg is de onderneming sinds begin vorig jaar on dergebracht in een modern bedrijfspand aan de Zuidergracht. Het aantal mede werkers groeide tot vijftien en in vijfjaar tijd vertienvoudigde de omzet tot 3,3 miljoen gulden in 1996, waarvan onge veer 98 procent in het buitenland wordt gehaald. Eurotape springt er volgens de staasse- cretaris Van Dok-van Weele dan ook uit en had anders de Export Award niet toegekend gekregen. De prijs wordt vier keer per jaar uitgereikt, telkens in een andere regio of clustering van regio's van de Kamer van Koophandel die de be drijven bij het ministerie van economi sche zaken nomineren. Met een innova tieve en unieke producten, een specta culaire omzetgroei en het feit dat het leeuwendeel van de producten wordt geëxporteerd, voldeed Eurotape aan alle voorwaarden voor een nominatie. Staatssecretaris A. van Dok-van Wee le (rechts) overhandigde de Export Award van het ministerie van economi sche zaken aan de directie van Eurotape, bestaande uit mevrouw P.R.M. Thomas en J. Sanches Baena. Foto: Goos van der Wilt Verrassing Maar dat het bedrijf de prijs zou bin nenslepen, kwam voor mevrouw P.R.M. Thomas als een volslagen verrassing. "We zaten misschien psychisch nog in de garage," aldus de algemeen directeur die de commerciële zaken voor haar reke ning neemt. Ze dankte de handelsatta chés van verschillende landen die Euro tape op weg hebben geholpen bij de zoektocht naar de grondstoffen en die bij de uitreiking waren vertegenwoor digd. Naast burgemeester Hans de Widt bevond zich onder de gasten ook de Spaanse ambassadeur in Nederland, J. Pons. De aanwezigheid van de.ambassadeur moet directeur Sanches Baena hebben goedgedaan. Hij kwam op 23-jarige leeftijd in 1963 uit Spanje naar Neder land, leerde de taal en paste zich met een aan om te kunnen functioneren en vond de kleefstof uit, waarmee Eurot ape de Export Award en een groot aan tal buitenlandse orders binnenhaalde. Het Buro Slachtofferhulp Eemland zoekt nog steeds nieuwe vrijwilli gers die slachtoffers van misdrijven en verkeersongevallen willen bij staan. Aanmelden kan tot 25 okto ber via de telefoonnummers 6027719 of 033-4610805. Gezocht worden mensen vanaf 30 jaar die slachtoffers een luisterend oor wil len bieden en nen de weg wijzen in de vaak ingewikkelde materie van juridi sche- en verzekeringstechnische zaken. Werken bij Buro Slachtofferhulp Eem land vraagt een inzet van tenminste acht tot tien uur per week. Slachtofferhulp biedt de vrijwilligers een basistraining v^n twaalf dagdelen, bege leiding, deskundigheidsbevorderende activiteiten en vergoeding van gemaak te onkosten. bObbl Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 1997 | | pagina 3