Woonpassage Soest r Kinderpostzegels Nederland steunt 'Het Rollend Paard' in Soest Zondag 19 oktober Meubeldag van 11-17 uur ^Van Breukelen Vast-goed 'Leren omgaan met stress' 1 ACTUEEL r De wet BIG in m.c. Molendael Gevraagd VASTE-, en INVAL- LOPERS Soester Courant OT AK - PAGINA <1 WOENSDAG 15 OKTOBER 1997 SOESTER COURANT PAGINA 5 Beroepsbeoefenaren gezondheidszorg bijeen GESCHENKPAKKETTEN Cheque van 10.000 gulden overhandigd Bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker Waarnemingen aan de hand van foto's Middelman Kinderfilm 'Matiida' Kneehigh Theatre 'Telling Tales' Twee workshops Iets te koop of te geef? Plaats een "kleintje" in de Soester Courant Mannencursus bij AMW PYO naar 't Spant! Service bij .Schoemaker éi I Centrale Voorlichting 2AV Soest ckapel op het afdak /oonhuis Dnhuis met garage (kapel /oonhuis iden van een /oonhuis :hoolgebouw nte -oonhuis ten van INGEDIEND 30-9-9) 1-10-9) 30-9-9) 3-10-9) 29-9-9) 30-9-9) 29-9-9) 2-10-9) 29-9-9) 3-10-9) 1-10-9) oonhuis ;kapel op ak arging/tuinschuur ige kkapel senberging ciële ruimte's, 8 woningen ihuisje »arage ;kapel op g ihuisje srker ihuis (t.b.v. ntree en het ;kapel ein 1, afdeling planologie en 10 uur. VERZENDDATUM 1-10-97 3-10-97 1-10-97 1-10-97 1-10-97 3-10-97 3-10-97 8-10-97 3-10-97 3-10-97 1-10-97 1-10-97 1-10-97 1-10-97 1-10-97 maison TELEFOON 601 31 SOEST SOESTERBERGSESTRAAT 32A ibenden een gemotiveerd be- hrift worden gericht aan Bur- )est. Het bezwaarschrift moet ;nd. Afdeling Planologie en Bou- et bepaalde in artikel 26 Van ABW) bekend, dat zij beslo- :n voor het bord C12 met on- uur ten behoeve van het be kenteken NB-95-LT aan me- i het college van burgemeester ïaking. Het bezwaar dient te 0, 3760 CA Soest, en 7.1 en 7.2 (bijzondere be- /an toepassing, ig worden gevraagd, als er tij- et bezwaarschrift kan worden Ie rechtbank te Utrecht, Post- jrlijk persoon of 420,- voor Is van toepassing. et bepaalde in artikel 26 van BW) bekend, dat zij besloten an bestuurders op de kruisen- vegen naar de aan te leggen ireuderlaan, de Korenweg en :ster Grothestraat te bepalen et verlenen aan de chte rijrichting - van het RW iderlaan, de Korenweg en de jrothestraat aan te leggen ro- ïdes geldende verkeersregels i - van het RW 1990 op de le Inspecteur Schreuderlaan, op de Burgemeester Grothe- n deze aan te leggen fietspa- i de tot de realisatie geldende 'rangsregeling op de aanslui- op de Burgemeester Grothe- college van burgemeester en g. Het bezwaar dient te wor- 760 CA Soest. -n 7.1 en 7.2 (bijzondere be- an toepassing. g worden gevraagd, als er tij- -t bezwaarschrift kan worden e rechtbank te Utrecht, Post- rlijk persoon of 420,- voor s van toepassing. Op woensdagavond 8 oktober heeft er in Medisch Centrum Molendael een bijeenkomst plaatsgevonden over de veranderingen in de zorg verlening. Deze veranderingen zijn het gevolg van de invoering van de Wet BIG (Wet op de beroepen in de individuele gezondheidszorg) eind 1997. De Wet BIG beoogt de bevor dering van de kwaliteit van de be- roepsbeoefening en de bescher ming van de patiënt. Drie advocaten van Van Benthem Keulen-advocaten hielden een presenta tie over de voorbehouden handelingen, het tuchtrecht en de kwaliteit in de ge zondheidszorg. Alle specialisten, huis artsen, verpleegkundigen en andere hulpverleners uit de regio zijn voor deze avond uitgenodigd. Circa 130 mensen hebben hier gehoor aangegeven. De Wet BIG heeft als doelstelling de kwaliteit van de beroepsuitoefening te bevorderen en te bewaken. Ook moet de patiënt door deze wet beschermd worden tegen ondeskundig en onzorg vuldig handelen door beroepsbeoefena ren. De bekwaamheid van de hulpver leners wordt consequent en structureel getoetst. De wet richt zich op de zorg die rechtstreeks is gericht op een per soon. Door de invoering van deze wet is ieders vrijheid vergroot om de hulp verlener te kiezen die hij of zij wenst. De derde spreker, mevrouw mr. C.Th.I.M. van den Heuvel nam tot slot de kwaliteit in de gezondheidszorg on der de loep. De belangrijkste doelstel ling van de Wet BIG is namelijk het scheppen van voorwaarden voor het bevorderen en bewaken van de kwaliteit van de beroepsuitoefening in de indivi duele gezondheidszorg. Voor een be perkt aantal beroepen wordt titelbe- scherming ingevoerd. Een dergelijke ti tel geeft aan dat de drager deskundig is op éeri bepaald terrein van dëgezond heidszorg. Tuchtrecht Het tuchtrecht voor de verschillende groepen beroepsbeoefenaren is in de Wet BIG aangepast. Nieuw is dat be paalde groepen voor het eerst onder tuchtrecht komen te vallen, namelijk de klinisch psychologen, de psychothera peuten, de verpleegkundigen en de fy siotherapeuten. Bij artsen, tandartsen, apothekers en verloskundigen was dit al het geval. Mr. drs. A.J.P. van Beurden vertelde tenslotte ook dat de positie van de patiënt in het tuchtrecht in veel op zichten is versterkt. De klagende patiënt moet gehoord worden in het vooronder zoek en heeft het recht zich te laten ver tegenwoordigen en te laten bijstaan. Ook krijgt de patiënt inzage in de pro cesstukken en hij krijgt steeds een af schrift van de beslissing van het tucht college. De zittingen en uitspraken van De vier sprekers gingen in op de gevol- <je tuchtcolleges worden openbaar. 1 gen van deze wet voor de beroepsbeoe fenaren in de gezondheiszorg. Professor Van der Mijn ("de vader van de Wet BIG") hield een boeiende inleiding, waarin hij het doel van deze wet verdui delijkte. Voorbehouden handelingen De heer mr. J.N. Kopp besteeddde aan dacht aan de voorbehouden handelin gen. De grondgedachte van de BIG is dat in beginsel iedereen alle geneeskun dige handelingen mag verrichten, maar er zijn uitzonderingen. Sommige hande lingen zijn voorbehouden aan categorie ën beroepsbeoefenaren. Het gaat hierbij om handelingen die een aanmerkelijk risico met zich meebrengen voor de ge zondheid van de patiënt als zij uitge voerd worden door ondeskundigen. Het verrichten van zo'n voorbehouden han deling door een niet bevoegd verklaar de beroepsbeoefenaar levert een straf baar feit op. Uit de vele vragen uit de zaal en de le vendige discussies tijdens en na de bij eenkomst bleek dat er bij hulpverleners in de regio veel behoefte is aan duide lijkheid over de betekenis van de nieu we Wet BIG in de praktijk. UITNODIGING Kom nü al kijken naar onze Kerstetalage met KM .V vele ruimtevaart SLA UW tromSLAG BIJ DE TROMSLAGER Steenhoffstraat 58 - Soest 035-602 28 71 Mevrouw C. Burgerman, voorzitter van het comité Kinderpostzegels in Soest, heeft zaterdag een (symboli sche) cheque van maar liefst 10.000 gulden overhandigd aan de stich ting "Het Rollend Paard". Dat ge beurde op de Stoethoeve aan de Birkstraat 131, waar de stichting haar onderkomen heeft. "Het Rollend Paard" zet zich in voor paardrijden als therapie voor zowel va lide als mindervalide jongeren en vol wassenen, waarbij het plezier centraal staat. Daartoe wordt er gelest in kleine groepjes en onder begeleiding van een revalidatiearts en een fysiotherapeut. "Het Rollend Paard" beschikt op de ac commodatie aan de Birkstraat sinds kort over een eigen portacabin, die rol stoeltoegankelijk moest worden ge maakt. Verder krijgt de voorziening een toilet voor gehandicapten, een keuken tje en wat tafels en stoelen. De stichting Rollend Paard-voorziter D. van Brou wershaven (r.) en mevrouw C. Burger man (links van hem) bij de overhandi ging van de cheque. Foto: Aldo Allessie had het geldbedrag toegekend gekregen door de Stichting Kinderpostzegels Ne derland, die zich graag liet vertegen woordigen door mevrouw Burgerman en de andere leden van het comité. Alle vrouwen van 30 tot en met 60 jaar krijgen eens in de vijf jaar een uitnodi ging voor het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. In september heeft de GGD Eemland uitnodigingen verstuurd naar vrouwen die in 1947 zijn geboren. In oktober worden vrouwen uitgenodigd die in 1942 zijn geboren. Het onderzoek vindt plaats bij de huis arts, door middel van een uitstrijkje. Jaarlijks wordt in Nederland bij 750 vrouwen baarmoederhalskanker vastge steld. Door een uitstrijkje te maken zijn veranderingen aan de baarmoederhals te ontdekken, nog voordat er klachten zijn. Bij een vroege ontdekking en goe de behandeling is in bijna alle gevallen genezing mogelijk. Informatietelefoon Voor vragen over 'dit bevolkingsonder zoek kan een speciaal telefoonnummer van Preventicon worden gebeld: (030) 233 41 84, op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur. in Soest voor de Aanmelden: tel. 601 41 52 DRIE Cultureel Centrum Een nieuw gezicht bij Spirit, maar zeker niet in paranormale kringen is dat van Bettia Breij. Zij is morgenavond vanaf 20.00 uur te zien en te beluisteren in buurthuis De Engh aan de Albert Cuy- plaan. Bezoekers kunnen een foto van een overleden of levende persoon meene men. Als ze op de envelop de naam van de gever zetten, zal Bettia Breij aan de hand daarvan helderziende waarnemin gen verrichten. De toegang kost 7,50 gulden, behalve voor abonnementhouders. Zij kunnen gratis naar binnen. Voor meer informa tie, tel. 6021962. 7000 m2 COMPLEET WOONPLEZIER Birkstraat 99 te Soest. Telefoon035 - 601 10 04. Vrijdag koopavond. MEENEEMMEUBELEN Birkstraat 101 te Soest. Telefoon035 - 601 34 03. Vrijdag koopavond. Willaertstraat 49, tel. 602 21 88 Woensdag 22 oktober Matilda is een super intelligent meisje dat opgroeit in een a-sociaal milieu, an ders is en daardoor genegeerd wordt door haar ouders. Naar school gaan is haar grootste wens. Haar ouders vinden dit een belachelijk idee, totdat haar va der een deal sluit met het hoofd van een eigenaardige school. Deze school wordt geterroriseerd door het schoolhoofd, die er alles aan doet het leven van de kin deren zo zuur mogelijk te maken. Maar dan ontdekt Matilda haar buitengewo ne krachten... Een vermakelijke film die gemaakt is naar het boek van de bekende jeugd boekenschrijver Roald Dahl. Deze film is in 1996 bekroond met de Cine-Kid Publieksprijs. Aanvang: 14.00 uur. fïlmduur: 100 mi nuten. Leeftijd: vanaf 6 jaar. Nederlands ondertiteld. Toegang: f 5,-/f 4,- (strip penkaart) en f 7,50 (volwassenen). Vanaf nu zijn er bij de theaterkassa ook strippenkaarten voor de film te koop. Een filmkaart kost f 20,- (voor 5 voor stellingen). Dat betekent f 1,- korting per voorstelling. Dit geldt uitsluitend voor kinderen. Donderdag 23 oktober In "Telling Tales" voeren vijf acteurs je op een mottige, mistige herfstdag naar de zwoele, zinderende zandvlakte van India. Daar brengen zij de magische wereld van eeuwenoude dorpsverhalen tot leven. Verhalen over rijke en arme mensen, over bedelaars en dieven. Ver halen waarin muziek klinkt als woorden en de woorden als muziek. Regisseur Simon Edwards verzamelde de verhalen in India. Daar worden ze al eeuwenlang doorverteld. Het is voor de eerste keer dat deze verhalen door spel tot leven komen. Het Kneehigh theatre uit Cornwall is een van de belangrijkste professionele theatergroepen in Groot Brittanië. Het fysieke spel, de fascine rende muziek op oude en nieuwe instru menten, en de invloed van eeuwenou de theatertradities maken hun voorstel lingen tot een belevenis. "Telling Tales" is gemaakt voor de Vil- lage Halls in Cornwall. Deze dorpshui zen vragen om een eenvoudige opbouw en een spelvorm die de hele familie aan spreekt. De regisseur is in "Telling Ta les" uitgegaan van een speelstijl die dicht bij het kinderspel ligt. Een simpel ge baar en een enkel woord is voldoende om de fantasie op gang te brengen. De voorstellingen van Kneehigh Theatre waren al regelmatig op de buitenpodia te zien (de afgelopen zomer met "Ara- bian Nights"). Dit najaar voor het eerst in de theaters en op scholen. Aanvang: 20.15 uur. De toegang is f 17,50/f 15,- (CJP/Pas65/VW-le den). Bent u toe aan een nieuwe benadering van modeltekenen? Of wilt u zich eens op een andere manier met schilderen bezighouden? De workshops Drie x Beeld Taal en Model Beweging zijn beide gericht op een aanpak die deelne mers op nieuwe ideeën brengen. Ze vin den plaats in Cultureel Centrum C-drie in Soest. Drie x Beeld Taal werkt met de taal als uitgangspunt voor een schilderij. Want taal roept beelden op of een schil derij een zin. Gedurende de dag zijn er drie rondes die u, aan de hand van kor te opdrachten, uitdagen om met behulp van associatie, op een andere manier te gaan schilderen. Want een goed schilde rij gaat altijd over iets. Kunstenaars rea geren op de wereld, die dichtbij of ver weg is. Omdat ze het ergens over heb ben, is er altijd een drijvende kracht achter hun werk. Wat wilt u vertellen: op deze dag leert hoe u daar achter kunt komen. Het is vooral belangrijk uw schilderij of verhaal te vertellen. U leert niet alleen nieuwe manieren van schil deren maar ook, als je al bezig bent, op nieuwe ideeën te komen. De docent Theo Naessens draagt de technieken aan, u zult verrast zijn van de hoeveel heid ideeën die u kunt aanspreken. Want ook in het alledaagse liggen hele verhalen besloten die u kunt schilderen. Ervaring is niet vereist, wel de zin eens anders te willen werken. Ook interessant als u al jaren schildert, want dan weet u hoe belangrijk het is nieuwe invalshoe ken te kunnen toepassen. De workshop is op vrijdag 17 oktober van 10.00-17.00 uur en kost f 55,-. De inschrijving sluit op donderdag 16 oktober om 15.00 uur. Model Beweging behandelt het the ma beweging met het model als uit gangspunt. U leert op deze dag niet pre cies model te tekenen. Integendeel, het begrip beweging vraagt een hele ande re manier van tekenen. Want wat is be weging? Aan het begin van de les ana lyseren we dit begrip aan de hand van het werk van beeldend kunstenaars. En dan zal blijken dat beweging vele vor men kent. U start zelf door gericht kor te opdrachten uit te voeren. Tekent u golvende lijnen of juist vormen die zich ritmisch verplaatsen? Of betrekt u het thema meer op het schilderen van men tale veranderingen? Beweging is net zo'n oeroud thema als het model zelf. Het model laat een scala aan beweging zien in passende kledij. De docente Eveline Paalvast heeft dit thema ver schillende malen aangeboden, van be ginnende amateurs tot akademiestuden- ten. De les is geschikt voor deelnemers die een redelijke ervaring hebben met verhoudingen, richtingen en schetsvaar- digheid. En graag een prikkelende uit daging aangaan om hun stijl te verdie pen. De les is op 25 oktober van 10.00- 17.00 uur en kost, inclusief lunch, f 67,50. U kunt inschrijven tot woens dag 22 oktober. U kunt bellen van 9.00- 17.30 uur op telefoonnummer 035- 6022188. Kneehigh Theatre. Foto: Steve Tanner. MODERNE HOEKWONING MET RUIME BERGING Amersfoort (Nieuwlond) HET HAAGSE HOFJE aan woonerf gel., mod. hoekw. m, fraai aangel. tuin (sierbestrating) en ruime berging op ca. 170 m2 grond roy. woonk. met houten vloer, ged. open keuk., hal, toil., m.k. verdieping 3 roy. sl.k., luxe badk. m. ligb., ap. douche, 2e toil., vaste wast. vaste trap naar gigantische zolder met dakkapel, 4e sl.k. deze energiezuinige woning (v.v. zonnecollectoren) verk. in uitst. st. von onderh. (bouwjaar 1995). De aeh. beg. gr. is v.v. een frans eiken houtenvl. plaats adres woning indeling zolder alge Gevraagde koopsom f 339.000,- k.k HELFT VAN DUBBEL WOONHUIS MET GROTE GARAGE plaats adres woning indeling glas. Uitbouwmog red. st. van ondern. Soest HARTWEG helft van dubb. woonh. met grote dubb. gor, (ca. 4x10 m.), schuur en diepe, vrije achtertuin op ca. 275 m2 grond hal, m.k., trapkast, toil., woonk., dichte roy. keuken, badk. m. ligbad en vaste wast., schuur m. wasm. en dr.opstelling verdieping 3 sl.k., ruim 2e toil. met wast. zolder vaste trap naar zolder met 4e sl.kamer algemeen de gehele woning is v.v. kunststofkozijnen en dubb. eden aanwezig. Deze woning verkeert in Gevraagde koopsom f 389.000,- k.k. LUXE VRIJSTAANDE VILLA MET RUIME GARAGE plaats adres woning indeling Soest GROENLING rustig geleg., luxe vrijst. villa met ruime gar. (bouwjr. 1991 en fraai aangel. tuin op ca. 400 m2 grond. l-vorm. woonk. (co. 51 m2) met vloerverw. en open h., luxe keuken m. inb.app., bijk. m. aansl. wasm./dr., ruime hal m. toil. verdieping 3 roy. sl.k., luxe badk. m. ligb. en ap. douche, ap. 2e toilet, zolder grote bergzolder m. vlizotrap. algemeen deze villa is zeer luxe afgewerkt en is o.a. voorz. v.: optimale isol., alarminstall., stuc-plafonds, veel bergr. d.m.v. schuifwandkasten, luxe san., sproei-install. tuin, elek. gar.deur, etc. Deze villa wordt opgeleverd m. zeer luxe 5***** stoffering. Gevraagde koopsom f 798.000,- k.k. plaats Soest adres BEUKENLAAN 9 woning vrijstaand woon huis^P ^^O^TtJimte op 725. m2 grond •vJ^V^Gevraagde koopsom f 695.000,- k.k. Koninginnelaan 40, Postbus 471 3760 AL Soest Tel 035-6017962 Fax 035-6026061 Hypotheken Onroerend-goed Assurantiën We hebben allemaal wel eens last van stress. Dat is niet perse slecht: met wat druk op de ketel presteer je vaak beter. Als je maar weer voldoende tijd neemt om te ontspannen. De mate waarin stress tot overspannenheid leidt, ligt niet alleen aan het werk, het hangt ook af van je karakter, privé-omstandigheden, je incasseringsvermogen en je draag kracht. Ook je lichamelijke conditie heeft invloed: voldoende slaap, goede voeding, ontspanning en lichaamsbewe ging zijn belangrijk om je conditie op peil te houden. Jaarlijks worden er 30.000 mensen afgekeurd wegens stress en overspannenheid. Een behoorlijk aantal. Door klachten als gevolg van stress in een vroeg stadium te herken nen, kun je vroegtijdig ingrijpen en (langdurig) ziek zijn wellicht voorko men. Voorbeelden van lichamelijke klachten waarin stress zich kan uiten zijn overspannen en pijnlijke spieren, maag klachten, vermoeidheid, een versnelde hartslag en verandering in de ademha ling. Maar ook geestelijke klachten kun nen voorkomen, snel geïrriteerd zijn, alles wat je doet als last zien/voelen, vergeetachtig zijn, je niet meer kunnen concentreren of minder helder kunnen denken. Stress is ook herkenbaar aan verande ring in gedrag, meer alcohol gebruiken, meer roken, meer medicijngebruik en slapeloosheid. Als dat soort klachten zich regelmatig voordoen en terugkeren, is het raadzaam iets aan je situatie te veranderen. Het maatschappelijk werk start twee keer per jaar een cursus "Omgaan met stress". Doel is om te leren beter stress factoren te hanteren. Daarbij is het van belang te weten welke zaken er stress veroorzaken, wat men eraan zou kun nen doen en hoe men dat zou kunnen doen. Samen met 10 mannen willen wij dit gaan ontdekken. Waarom alleen mannen? Omdat mannen met vrouwen verschillen in wat stress veroorzaakt en hoe zij daarmee omgaan. Tevens is het van belang dat er gewerkt wordt op ba sis van gelijkheid en veiligheid. Door de onderwerpen die aan bod komen zal er veel herkend worden. De onderwerpen die onder meer aan bod komen zijn: plek van werk voor mannen, veranderende rollen voor man nen (vaderschap, partnerschap, ratione le emotieve therapie, omgaan met kri tiek, leren nee-zeggen). Er wordt in de cursus gewerkt door middel van oefen situaties, ontspanningsoefeningen en het uitwisselen van ervaringen. Verder wordt de deelnemers de mogelijkheid geboden eigen situaties te bespreken. De cursus start op 27 oktober en omvat 8 bijeenkomsten op maandagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur in het A.M.W.- gebouw, Eemnesserweg 10, 3741 GA Baarn. Kosten f 30,-. Aanmelding: te lefonisch bij de groepsbegeleiders Peter van Maarschalkerweerd en Klaas Jan van Velzen; tel. 035-5488600. Indien zij niet aanwezig zijn, kunt u een bood schap achterlaten bij de receptie. Zaterdag 18 oktober neemt de Soester Muziekvereniging PVO opnieuw deel aan het, inmiddels traditioneel gewor den Spantconcert, in theater 't Spant in Bussum. PVO treedt daar op samen met de Prins Mauritsband uit Bussum en Muziekvereniging G.A. Heinze uit Mui- derberg. Was dit concert vorig jaar een doorslaand succes, het programma van dit jaar probeert dat nog te overtreffen. Naast het optreden van de drie orkesten tezamen (plm. 120 m/v) treden de mu ziekverenigingen ook afzonderlijk op en staan o.m. optredens van de diverse drum- en showgroepen op het program ma. Het belooft een heerlijke avond te worden voor muziekliefhebbers. Het concert in 't Spant vangt aan om 20.00 uur. De zaal is open om 19.30 uur. In beperkte mate zijn aan de zaal nog kaar ten verkrijgbaar. Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid i en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren TV defect; wasautomaat stuk; koel kast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! expert Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44

Soester Courant | 1997 | | pagina 5