HET GROOT SOESTER DICTEE DER NEDERLANDSE TAAL 1997 □i □i 3 □i mÊsmmm PETERS ra 1 CULTUUR r □I □i □i □i □i OUD TEGEN NIEUW 'Meteen hadden we het vertrouwen dat alles perfect geregeld zou worden!" Makelaardij Mi 1 Groot Soester (proef) dictee der Nederlandse taal 4e SLAS - Poëzieconcert over 'ouder worden' Hoe schrijf je millennium? 'Couleurs locales' bij Galerie Wind WOENSDAG 22 OKTOBER 1997 SOESTER COURANT PAGINA 19 -4 20% KORTING Italiaanse lezing in Amersfoort Morgenmiddag in de raadzaal Brandje in auto Han Rademaker (33) promoveert Temperament en inspiratie uit Frankrijk Houten tuinbank weg Iets te koop of te geef? Plaats een "kleintje" in de Soester Courant voor wonen in de groene zone 1 I I 14 M 1 a contekst b kontekst m c context Zet bij elk drietal een kruis in het 2 a pyramide hokje achter het juist gespelde b piramide woord. c piramyde Als norm voor de goede spelling 3 a distansiëren geldt de sinds 1 augustus 1996 b distantiëren ingevoerde nieuwe spelling c distantiëren volgens de Woordenlijst Neder landse Taal uit 1995 4 a akkuraat (Het Groene Boekje). b accuraat c akuraat Naam: Straat: Postcode:Plaats: Telefoon: Leeftijd:M V Invullen in blokletters s.v.p. Inzendingen moeten uiterlijk binnen zijn: woensdag 5 november om 17.00 uur. Inleveren bij, of (gefrankeerd) sturen naar: Soester Courant t.a.v. Soester Dictee Van Weedestraat 227 I Postbus 57 3761 CD Soest 3760 AB Soest piama 13 a demokraties pijama b democratisch pyjama D c demokratisch Q destilleren 14 a dyslectie distileren b dislectie O destileren c dyslexie slimmeriken 15 a ontdooïng slimerikken b ontdooiing slimmerikken c ontdooiing Kerst-avond 16 a plakkaat kerstavond b plakaat Kerstavond c plaquaat ex-en 17 a kontrole exxen b controle exen c controle homeopaat 18 a piton homeophaat b pyton O homeopaath c python D acrielverf 19 a abatoir acrylverf b abbatoir acrilverf c abattoir consensus 20 a diabetikus concensus b diabeticus consencus c dyabeticus Zet bij elke zin in het hokje het aantal fouten dat u in een zin heeft aangetroffen. Per woord kan slechts J één fout worden geteld. Als fouten gelden: spelfouten; het onjuist gebruik van koppeltekens en/of I afbrekingstekens (of het ontbreken ervan); het niet op de juiste manier aaneenschrijven van samenstel- I lingen; fouten tegen het gebruik van hoofdletters, kleine letters, accenten, apostrofs en trema's. Onderstreep de fouten. 9. 10. Het zou falikant onjuist zijn, indien huisdocters bij bronchitus steeds anti-biotika voorschrijven. De frekwentie van textiel inzamelingen voor garitatieve doeleinden word hoger. De pennevruchten die hij uit zijn aktentas te voorschijn haalde, bevatte slechts cliché's. De ontvreemdde videoinstallatie werd geconfiskeerd door attente politiesurveilanten. In Soest zijn dieverse straten vernoemd naar gefusileerde verzetstrijders. Het vroeger intreden van de puberteit is wellicht een van de oorzaken van de toename van het tweedekansonderwijs. Had u verwacht dat in een kwalitijtskrant de woorden nagelveil en bakzijl gepubliseerd werden? De gepensionneerde stationchef kwam naast de nog aktieve gynecoloog te wonen. De impressario zei patetisch dat hij geen plaats bied aan een ballorige dronkelap. Over de noodzaak van de stationnering van helicopters op Soesterberg zullen duiven en havikken het oneens blijven. OP ALLE MODELLEN ZILVEREN EN VERZILVERDE MODELLEN ROBBE BERKING SILBER model: Dante Soest: Van Weedestraat 54 Tel.: 035-602 53 88 Huizen: Oude Raadhuisplein 1 Tel.: 035 - 526 47 77 De SLAS houdt op woensdag 19 november, om half acht, in de raad zaal van het gemeentehuis voor de tweede achtereenvolgende keer het Groot Soester dictee der Neder landse taal. Uit de inzenders van het hierbij afgedrukte proefdictee se lecteert de SLAS dertig deelne mers, die aan het spellingevene- ment mee kunnen/mogen doen. In de Soester Courant van 12 november wordt de uitslag van dit proefdictee be kend gemaakt en worden de namen ge publiceerd van de dertig geselecteerden. Zij krijgen ook persoonlijk bericht. Aan het Groot Soester dictee der Ne derlandse taal doen ook tien prominente Soesters mee, van wie de namen bin nenkort worden bekendgemaakt in dit blad. Onder hen in ieder geval de win naar van vorig jaar: de heer Bob Boer- sema, als financieel ambtenaar werk zaam in het Soester gemeentehuis. ledereen kan meedoen Verder is iedereen die het leuk vindt om mee te doen van harte welkom op de publieke tribune (wel pen en papier meebrengen). De toegang is gratis. De veertig deelnemers strijden om een wis seltrofee, die ontworpen en gemaakt is door Ali van den Berg. Het Groot Soester dictee der Neder landse taal wordt geschreven door de Soester spellingdeskundige Ton Majoor, die beloofd heeft de zinnen korter te maken dan vorig jaar. Dit jaar wil hij zelfs de titel van zijn tekst nog niet prijs geven, omdat daarin al de eerste moei lijkheid schuilt. Zie ook zijn spellingar tikel elders in dit blad. Troubadour De bijeenkomst op 19 november zal beslist geen saaie taaiavond worden, omdat de SLAS gezorgd heeft voor een aardige, muzikale attractie. De Amster damse troubadour/zanger Jan van Til zingt Nederlandse luisterliedjes, ballades en Franse chansons. In de pauze wordt het dictee meteen nagekeken, waarna de prijsuitreiking volgt door de voorzitter van de SLAS, mevrouw Nelleke Streefkerk. SLAS staat voor Stichting Literaire Activitei ten Soest. Nadere inlichtingen: tel. 6014283. De wisseltrofee, ook dit jaar inzet van het (echte) Soester Dictee. R.M.F. Kleinegris PENSIOENADVISEUR Ook second opinion consult. Kleinegris Adviesgroep v.o.f. Bosstraat 12 - 3766 AG Soest lNr\ Tel.: 035 - 601 32 60 Lid NBvA Ned. Bond van Assurantiebemiddelaars De vereniging voor Italiaanse Taal en Cultuur Dante Alighieri organiseert op donderdag 23 oktober een lezing in De Groene Stee, Wiekslag 92, Amersfoort. De schrijfster Rosita Steenbeek komt - in het Italiaans - spreken over haar ro man "De laatste vrouw", een deels au tobiografische impressie van haar vriendschap met Alberto Moravia en Federico Fellini. Aanvang 20.00 uur. "Ouder worden" is het thema van het vierde poëzieconcert van de SLAS morgenmiddag in de raad zaal van het gemeentehuis. Me vrouw Jacqueline Kruitwagen draagt gedichten voor van o.a. Ga- briël Smit, Virgine Loveling, Adriaan Morriën, Hanny Michaë- lis, Ida Gerhardt en Annie M.G. Schmidt. Mevrouw Kruitwagen is o.m. bekend als ambtenaar van de burgerlijke stand te Soest, waar zij inmiddels 1190 huwelij ken heeft voltrokken. Het poëzieconcert duurt een uur, begint om twaalf uur pre cies en wordt rechtstreeks uitgezonden door Radio Soest. Presentatie: Peter Ensdorff. Mevrouw Jacqueline Kruitwagen in haar functie an ambtenaar van de bur gerlijke stand. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door de tweeëntwintig leden van het Se niorenorkest o.l.v. Jos van den Bergh (73) uit Amersfoort. In dit orkest zitten vier Soester accordeonisten: Joop Wan tenaar (73) uit de Birkt, Femy van Rou wendaal, Wim Boeijen en Wil Koch. De toegang is gratis. Ook kinderen zijn van harte welkom. Iedereen kan in- en uitlopen en mag zijn/haar lunchpakket- je meenemen. Op ambtenaren wordt ze ker gerekend. Vijftig-plussers: vraag de Seniorenbus of die u wil brengen en weer ophalen. De voorbereidingen voor het Groot Soester Dictee 1997 zijn in volle gang. Hoe belangrijk is foutloos spellen? Is er veel veranderd na de officiële invoering in augustus 1996 van de nieuwe spelling? Het rumoer rond de nieuwe spelling is opvallend snel geluwd. De bekende Ka bouterhut vlak bij de Amersfoortsf Die rentuin heeft tegenwoordig gewoon pannenkoeken op het menu staan. Met tussen-n smaken ze ook prima. Vooral het afschaffen van de toegelaten spelling is een zegenrijke ingreep ge weest, omdat de verwarrende verschil lende schrijfwijze van woorden nu nau welijks meer wordt aangetroffen. Slechts af en toe verbaast men zich over gevol gen van nieuwe regels: krullenbol, reu- zeleuke reuzenpanda, mee-eter, gedach tegang, ruggenmerg: het blijven vreem de verschijnselen. Na verloop van tijd weten we niet beter. Het gevaar dreigt dat men overal een tussen-n zet: zon- nenbril, paddenstoel. En dat is ook niet de bedoeling. Fouten Naarmate een woord vaker in de krant staat, maken we er minder fouten mee. De betekenis blijkt dan belangrijker. Een mooi voorbeeld: de eeuwwisseling nadert en ook het nieuwe millennium. Het is nuttig erop te wijzen dat dit mo ment aanbréekt op 1 januari 200!. Een eeuw telt immers 100 jaar en die zijn pas op 31 december 2000 voorbij! Hoe opmerkelijk het ook is dat die 1 van het duizendtal op 1 januari 2000 in een 2 verandert, het oude millennium is dan evenmin voorbij. (Daarmee zat ik jaren geleden te tobben). Een fout om te vermijden, dus. Dat we het woord "millennium" correct weten te schrijven, is intussen mooi meegenomen. Want fouten maken we nu eenmaal geen van allen graag. Bij een dictee gaat het in de eerste plaats om de correcte schrijfwijze van woorden. Het is een nuttige test om vast te stellen hoeveel er is blijven hangen van op school geleerde kennis en sinds dien ingevoerde wijzigingen. Vandaag, in deze krant, krijgt u hiertoe weer ge legenheid: doe dus mee aan de 2 opga ven van het "proefdictee". Op herhaling Eigenlijk is er niet eens zo erg veel ver anderd in de nieuwe spelling. Het staat allemaal behoorlijk duidelijk in de Lei draad toegelicht, vóór in het nieuwe Groene Boekje uit 1995. Het is weinig zinvol in het korte bestek van dit artikel- Door kortsluiting ontstond zondagmid dag brand in het zekeringskastje van een personenauto. Hoewel er rookschade ontstond, kon het vuur op tijd worden geblust, zodat de auto niet onbruikbaar werd. De wagen werd bestuurd door een 57-jarige vrouw. Ze reed op de Stad houderslaan toen het vuur uitbrak. tje de uitgebreide samenvattingen van vorig jaar te herhalen. Naast de nieuwe regel bij de tussen-n is het vooral de terugkeer van hoofdletters in woorden als Zuid-Hollands die de aandacht trok. Het "kleingoed", dus ac centen, apostrofs enz. is niet spectacu lair veranderd; zelfs kan er gesteld wor den dat die wijzigingen in feite net zo goed achterwege hadden kunnen blij ven. Voortaan moet op de "e" in de eer ste lettergreep van woorden als "re chaud" en "medoc" het accent worden weggelaten; ook op decolleté, echter niet op dédain. U ziet: dat is geen echt duidelijke verbetering, evenmin trou wens als het feit dat vrouwelijke vormen als logee geen accent krijgen, maar de (mannelijke) logé wel. Soms kunnen de leestekens van belang zijn: "Ha, vermout, pap!" betekent iets geheel anders dan "Havermoutpap"! En een man van '20 blijkt (mét apostrof) dus opeens 77 jaar oud te zijn. Doch pannenkoeken (mét tussen-n) met rag out (zonder dakje) smaken zó goed dat we de ogen er maar voor sluiten! Ton Majoor Onze oud-plaatsgenoot Han Radema ker verdedigt op vrijdag 31 oktober aan de Universiteit van Amsterdam zijn proefschrift "Arrhythmogenesis during the development of heart failure in rab- bits", ter verkrijging van de doctors graad in de geneeskunst. Hij heeft on derzoek gedaan naar de oorzaken van hartritmestoornissen bij konijnen, die goed vergelijkbaar zijn met dergelijke hartfalen bij mensen. Zijn conclusie is dat de verschillende factoren voor het ontstaan van hartritmestoornissen ver klaren waarom een farmacologische be handeling tot nu toe niet succesvol is geweest. De behandeling moet daarom gericht zijn op het onderliggende me chanisme van de stoornissen, die per patiënt kunnen verschillen. Rademaker (33), die is opgegroeid aan de Lange Brinkweg, promoveert volgen de week vrijdag bij prof. dr. M. Janse. In Soest volgde hij destijds - na de kleu terschool van juffrouw Blitterswijk - de lagere school aan de St. Jozefschool (nu Montessorischool) van meester Jansen. Daarna bezocht hij het Eemland Colle ge in Amersfoort, waarna hij afstudeer de aan de Amsterdamse Universiteit. Hij woont tegenwoordig in de hoofdstad en wil huisarts worden. Drs. (binnenkort dr.) Han Rademaker. Onbekenden hebben vorige week een houten tuinbank van een bedrijfspand gedemonteerd en meegenomen. De bank, die een waarde vertegenwoordigt van 1.600 gulden, stond aan de Zuider gracht. Het is Galerie Wind in Soest gelukt om een indrukwekkende expositie te maken van het werk van vier gere nommeerde Franse kunstenaars. Er zijn schilderijen, etsen en litho's te zien van Bavièra, Lionel, Point en Remusat. Deze kunstenaars exposeerden reeds wereldwijd en zijn nu voor het eerst in deze eenmalige combinatie te zien. Werk van hen bevindt zich in diverse musea en particuliere verzamelingen. Henri Bavièra (1934) studeerde schilde ren, tekenen en grafische technieken aan de Trachel School te Nice. Daarna werkte hij o.a. in St. Paul de Vence en Parijs. Bavièra's meest recente werk ont wikkelt zich naar het universele en sluit aan bij de relatie tussen mens en heel al. Tevens streeft Bavièra ernaar zijn verbintenis met de natuur in stand te houden. Zijn werken zijn getuigen hier van. Lionel werd in 1949 te Parijs geboren. Hij studeerde aan de kunstacademie te Parijs. Lionels werk kenmerkt zich door abstractie. Echter het meest intrigeren de van zijn werk is het gebruik van kleur. Zijn techniek bestaat uit het over vloedig toepassen van verschillende kleurlagen, waarbij hij collages toevoegt en er weer overheen schildert. Het re sultaat is onweerstaanbare krachtige en kleurrijke originele werken. g" van Bernard Remusat. George Point (1935) is van oorsprong architect. Wie zijn werk beschouwt, vindt daar sporen van terug. Hij volgde een opleiding aan de Ecole des Beaux Arts in Marseille. De kleurrijke werken, olie op doek en litho's, lijken bijna ab stract met een zijsprong naar het lyrisch- kubisme. Het zijn impressies van land schappen en havengezichten. De vraag blijft: Is de kijker binnen of buiten? Bernard Remusat (1953) is een veelzij dig kunstenaar. Van hem zijn etsen/car- borundum en werken op papier en lin nen te zien. Voor zijn schilderijen maakt Remusat gebruik van acryl en natuurlij ke pigmenten. Als onderwerp voor zijn werk laat Remusat zich veelvuldig inspi reren door oude muren uit het mediter rane landschap. Van hun geheimen wil Remusat ons deelgenoot maken. Het werk is te zien tot en met 7 decem ber bij Galerie Wind, Steenhoffstraat 6. Openingstijden: donderdag t/m zondag 13.00-18.00 uur en op afspraak. Die opmerking horen we graag. Zo'n vertrou wensband groeit automatisch. Door intensief contact, een persoonlijke benadering en continue terugkoppeling tijdens het (ver)kooptraject, zien onze relaties hoe serieus wij de zaken oppakken. Betrouwbaarheid is dan ook ons handelsmerk geworden. Heeft u plannen over de koop of verkoop van een huis? U bent altijd welkom. Ook voor een vrijblijvend, oriënterend gesprek. We zetten alles in het werk om u de beste service te verlenen. Birkstraat 87, 3768 HD Soest. Telefoon 035 - 601 62 51Fax 035 - 602 11 54. NVM

Soester Courant | 1997 | | pagina 19