1 1 •2 f ing! De 50+ Vragenlijn Dwaaltocht door de Kleine Wereld Reacties van Lezers WELZIJNt Kabel-tv tarief is 5,6% verlaagd, maar is gelijk aan 181% verhoging? 60311 19 DAAR RED JE LEVENS MEE Het kan ook u overkomen Meenemen winkelwagentjes Eerste lustrum ouderen- contactmiddag ~i«nkKy? PAGINA 28 ireekuur Sociale ïrzekeringsbank trkshop Taijiquan Menwoude WOENSDAG 22 OKTOBER 1997 ims gestolen muziekgroep Wie vergelijkt de Soester Courant SOESTER COURANT Se JAARGANG PAGINA 29 NR. 7 Secretariaten Ouderenbonden Belangrijke telefoonnummers 6019190 6099666 6014114 6023681 6019004 06-8344* 6027997 6023681 6031119 IJWiLLIGERSHULP NODIG? Zomaar een klein voorval..., om over na te denken? Zesde editie Ouderenalmanak Vergeten pensioenen opvragen Twee maal eigen bijdrage? Activiteiten ANBO-Soest/S'berg Activiteiten PCOB-Soest Activiteiten KBO Soest/Soesterberg Spreekuur Sociale Verzekeringsbank Ken uw recht Bedankt Gilde Reiswijzer voor gehandicapten '97/'98 Hl-Ut-Hl M Japan wil bejaarde zendertje geven tegen verdwalen De kunstbus gaat weer van start Meer beroep op voorzieningen gehandicapten Sociale Verzekeringsbank, district ersfoort, houdt al jaren spreekuur od ■njdagochtenden van 10.00 tot 11 00 in het gemeentehuis, Raadhuisplein Soest. Men kan er terecht met vra- over kinderbijslag, AOW-pensioen r-udkenng voor nabestaanden en oedsbezwaren tegen één of meer sverzekeringen. Ook is men graas ilpzaam bij het invullen van formu- n van de SVB. Nog niet iedereen is e hoogte van het bestaan van deze ig. De mogelijkheid bestaat om er het maken van een afspraak te komen. uan is een oude, verfijnde bewe- runst uit China, ontstaan uit een kunst, met langzame medidatieve ;ingen. Daarover vindt op zaterdag smber een workshop plaats in het urn Venwoude, Vuurse Steeg 1-3 vhursche. Van 10.00 tot 12.00 uur n basisoefeningen doorgenomen- 1.00 tot 15.00 uur wordt de tradb vorm opgebouwd. De workshop inder leiding van Oscar Munoz 't io, die deze kunst in Nederland buitenland in hun authentieke werdraagt. jving en informatie: Anita Ansin- Soest, tel. 6020335. 1U is gebleken, zijn anderhalve ieleden enkele drums gestolen 1 muziekgroep die had opgetre- Artishock. De spullen werden md, nadat ze na het concert wa- rgezet om te worden ingeladen rde van de drums is vijfduizend lentraal Meldpunt Vrijwilligershulp lest - Soesterberg atis een fïetsfolder opvra- j(f) in beweging boekje met antal thuisoefeningen. In -hijnt 'Kwiek', een video- gymnastieklessen voor it een origineel idee voor Kerst. tie itie over bewegen en ge- 5r inlichtingen over acti- n de buurt of voor het be- 1 thuisoefenpakket: tielijn 55-plus in Beweging! )eze is bereikbaar op werk- 1 tot 12.00 uur. t, omging! •en ook aan de orde. ^nemende vrije tijd die -wr leuke uitjes, heerlij- eg te dromen of om zelf kkelijke aanbiedingen praktische informatie, chijnt zes keer per jaar. ient kost/29,95. Via n kan een proefabon- '5 worden aangevraagd 'ar GROOT klein. "-2400 AT Alphen a|d f nodig). 1 GROOT Sr klein voor/14,95 glijf niet aan de kant zitten, maar maak uw eigen pagina nog interes santer. Uw bijdrage kunt u richten lot de Werkgroep Seniorenpagina, p a. Dalplein 6, 3762 BP Soest' lel. 6023681. U kunt u ook wenden tot de werkgroepsleden: T. Duhen, tel. 6017193, H.J. Koster, tel. 0346-352689, H.C.M. Henken, tel, 6017938| A.F.J. Nachbahr, tel. 602502L T. Beek, illustrator, tel. 6019434 of bij M. van Weelden, coördina tor SWOS, tel. 6023681. De volgende Seniorenpagina ver schijnt in de Soester Courant van woensdag 19 november. Kopij graag vóór 3 november in leveren bij de werkgroep of één van de werkgroepsleden. Uw bij drage graag voorzien van naam en adres. finmiin artikel in HpÜpnifirnnnn»:». SENIOREN PAOINAl ANBO-Soest: mevr. R. Mulder, Albert Cuyplaan 208, tel. 6016795. KBO-Soest(erberg): H. Henken, Valeri aanstraat 75, tel. 6017938. PCOB-Soest: mevr. J. van der Bijl-de Jong, Buntweg 13, tel. 6010845. ANBO-Soesterberg: G. Dusschooten, Gen. Winkelmanstraat 41, tel. 0346 - 353338. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink, Chr. Huygenslaan 108, tel. 0346 - 352041. Seniorenbus Maaltijdvoorziening Personenalarmering S.W.O.S. C.M.D. Kruisvereniging Seniorenvoorlichting Klusjesdienst Centraal meldpunt vrijwilligershulp Op mijn artikel in de Seniorenpagina w 17 september heb ik heel wat eacties ontvangen, zowel mondeling I ils telefonisch. Een kleine bloemte- ang van opmerkingen wil ik u daar om niet onthouden. (De ether is vrij, waarom komen er Jan tv-pakketten? Jij hebt een minimum inkomen, Jus jij mag niet meer dan 7 program- aakanalen ontvangen. I Waarom kun je op een radio alle 1 radiostations van de wereld ontvan gen zonder bijbetaling en waarom oiet op een tv-toestel? I Ik ben niet meer zo mobiel, kom moeilijk de deur uit en kan me een I volledig tv-pakket niet veroorloven. Waarom neemt men mij mijn tv-pro- gramma's af? Waarom doet de politiek niets? Waarom doen de ouderenbonden niets aan deze oneerlijkheid? Uw berekening per programmaka naal is een pracht oplossing, dan ben 1 je vrij in het nemen van tv-zenders welke je zelf wilt en niet verplicht tv- 1 zenders te betalen welke je niet ver staat en niet begrijpt, omdat je die taal met spreekt. Waarom wordt door heel Soest niet geprotesteerd over dit tv-beleid. Waarom nemen we eigenlijk per straat of per buurt niet gezamenlijk een antenneschotel? Dan hebben we de Remu helemaal niet nodig. Waarom moet ik ineens meer be talen om mijn soapserie of sportpro gramma te mogen zien? Het gaat mij niet om het bedrag dat ik moet betalen, maar om het principe dat een kabelexploitant met een monopoliepositie uitmaakt wat ik wel en wat ik niet mag zien en tegen welke prijs. Kunnen we niet gezamenlijk iets ondernemen? De conclusie welke we uit deze op merkingen moeten maken is toch wel dat de ether vrij is en voor een ieder toegankelijk moet zijn. Tv-stations moeten net als radiostations zonder afhankelijkheid van het inkomen waarover men kan beschikken be reikbaar blijven voor iedereen. Louk Nachbar Op 1 september opende de PCOB een nieuwe informatielijn: de 50+ Vragenlijn. De vragenlijn geeft in formatie over zaken die 50-plussers bezighouden. Advies, doorverwij zing en hulp aan ouderen bij het aanpakken van allerlei problemen. De vragenlijn biedt brede informa tie. Vragen over huisvesting, de Euro, thuiszorg of over verschillen de cursussen. Voor deze vragen en andere beleidsvragen kunt u terecht bij onze lijn. Maar als u wilt praten met iemand omdat u iets dwars zit, dan kan dat ook. Behalve telefoni sche informatie is op allerlei ande re 50+-terreinen informatiemateri aal beschikbaar. U kunt deze infor matie tijdens het gesprek bestellen. De medewerkster van de vragenlijn helpt u aan adressen van instanties of brengt u op de hoogte van nieu we regels. De telefoonlijn is een proefproject, dat in eerste instantie mede moge lijk gemaakt wordt door het minis terie van VWS. Aan het eind van de proefperiode, op 1 januari 1998, moet er een beslissing genomen worden over het al of niet voortzet ten van dit initiatief. Er wordt dan bekeken of de gekozen vorm ge schikt is of aangepast moet worden. De vragenlijn is van maandag tot en met vrijdag tussen 09.30 en 12.30 bereikbaar. U draait of toetst dan 038-4221055. Bellen kost u niets meer dan het algemene tarief van 17 cent per minuut. Belt u later, dan kunt u uw vraag inspreken op het antwoordapparaat en wordt u zo spoedig mogelijk teruggebeld. 038-4221055: vragenlijn voor alle 50-plussers. Ik zit in de wachtkamer van de spe cialist in Molendael. De dokter komt de spreekkamer uit met een oudere man van naar schatting tegen de 80 jaar. "Zuster", zegt de dokter, "ik wil mijnheer in januari graag nog eens terugzien, maakt u daarvoor even een afspraak." De zuster vraagt de mijnheer om plaats te nemen, vraagt ondertussen of het goed gaat met mijnheer en begint aan haar compu ter te morrelen. "Januari..., ja, hier heb ik het. Schikt het u op 9 januari en wilt u in de morgen om 11 uur of liever 's middags om 2 uur?" "Nou, zuster, het moet maar 's middags, want weet u, het spreekuur bij de dokter loopt weieens uit en als dat gebeurt, als ik 's morgens kom, dan haal ik in het tehuis de maaltijd mis schien niet en weet u, als je te laat bent dan krijg je geen eten meer." Eigenlijk verbijsterend om zo onge wild "de verwording van het begrip zorg" te moeten beluisteren. Ik neem tenminste aan dat deze mijnheer uit een verzorgingstehuis of een verpleeg huis kwam en dat zo'n instelling er is om zorg te verlenen. Zorg onder alle omstandigheden, ook als deze mijn heer naar de dokter moet en dan misschien wat later is voor de maal tijd. Het lijkt mij dat de zorg voor het personeel in deze inrichting groter is dan voor de bewoners. Ik was vroeger ook in een inrichting, namelijk in mijn diensttijd bij de Ma rine. Daar kenden we het begrip "ke telaar", ofwel "naschafter". Kon je door omstandigheden niet op de vastgestelde tijden je maaltijd nutti gen, dan gaf je dat op aan de officier van de wacht en deze bracht het lijst je van ketelaars op tijd naar de keu ken, zodat je ook na de gestelde tijd kon eten. Dit moet ook mogelijk zijn in zo'n bovengenoemde instelling. Om over na te denken. Bij navraag blijkt dat bij diverse instel lingen voor dit probleem een goede oplossing bestaat. LoukNachbar Bij het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn (NIZW) is de zes de, geheel herziene en geactualiseer de editie verschenen van "De klei ne almanak voor informatie en ad vies: ouderen". De Ouderenalmanak, zoals hij ook wel wordt genoemd, bevat ruim 300 pagina's praktische en bondige in formatie over regelingen en voorzie ningen op sociaal en juridisch ge bied, aangevuld met specifieke in formatie voor mensen van 50 jaar en ouder. Zo komen onderwerpen en pensioenen aan de orde. De nieuwe almanak geeft de stand van zaken in wet- en regelgeving per 15 maart 1997 weer. Het boek kost f 24,50 (inclusief por tokosten) en is onder vermelding van bestelnummer E 8381 te bestel len bij de NIZW Uitgeverij, Postbus 19152, 3501 DD Utrecht, telefoon 030-2306607. De Ouderenalmanak is ook verkrijgbaar in de boekhan del (ISBN 90-5050-438-8). Het Project Niet Opgevraagde Pen sioenen (PNOP) heeft na twee jaar maar 150 rechthebbenden opge spoord. Er staan nu wél 50.000 men sen geregistreerd die niet beseffen dat ze nog een recht op pensioen heb ben. Het zijn volgens het PNOP vaak gehuwde vrouwen die voor het huwe lijk pensioenrechten hebben opge bouwd en mensen die ergens maar kort gewerkt hebben. Meestal gaat het om kleine afzonderlijke pensioen tjes, die variëren van enkele tientjes toe enkele honderden guldens. Mocht u nieuwsgierig zijn of u wellicht tot deze groep van 50.000 personen be hoort, dan kunt u bellen met het PNOP, tel. 020-6074777. Bron: ANBO vizier We denken allemaal weieens "dat zal mij niet gebeuren". Meestal gaat het dan om iets dat een ander is overkomen en waarvan we achteraf dan zeggen "hoe heb je zoiets kun nen doen". En omdat een gewaar schuwd mens voor twee geldt, geven wij u hierbij onderstaand verhaal uit, het KBO-nieuws verkort weer. De heer en mevrouw Jansen hadden in een restaurant gedineerd. Toen de ober met de rekening kwam, gaf de heer Jansen zijn Visa-betaalpasje van de postgiro aan de ober, die het even mee naar achteren moest ne men ter afhandeling. Even later kreeg de heer Jansen zijn betaalpas- je terug, alsmede het bonnetje met het juiste bedrag. Hij tekende voor akkoord en klaar was de transactie. Hij vond het wel vreemd dat het bedrag eerst drie maanden later van zijn girorekening werd afgeschreven. Verbaasd was hij echter toen enige tijd daarna in veertien dagen tijd zijn hele girorekening werd leegge plunderd door bestedingen in Enge land. Wat was er met zijn pasje ge beurd? Het pasje was hooguit tien minuten "mee naar achteren" ge weest. Even afhandelen Die vraag werd duidelijk bij de aan gifte bij de politie. Deze gaf slechts schoorvoetend toe, dat de mogelijk heden voor fraude aanwezig zijn. Als men een pasje uit handen geeft, dan kan daar binnen enkele minu ten een kopie van gemaakt worden. Criminele organisaties hebben soms een machine, die zo'n pasje in een mum van tijd kunnen namaken. Met zo'n nagemaakt pasje kan men ongehinderd de girorekening van de gedupeerde leegplukken. Schade Gelukkig heeft de heer Jansen hier door geen financiële schade onder vonden; alle afgeschreven bedragen werden door de Postbank terugge stort. Maar een illusie armer, dat is de heer Jansen wel. Geef dus nooit uw bank- of giropasje uit handen. Wijziging ziekenfondsgrens In verband met de wijziging van de ziekenfondsgrens naar f 38.300,- per 1 juli j.1. zijn vele ouderen ver plicht verzekerd voor het zieken fonds. Degenen die per 1 juli reeds meer dan de helft van het eigen ri sico van de standaardpakketpolis hebben betaald, kunnen nu een ver zoek tot terugbetaling indienen bij hun verzekeraar. Een maatschappelijk probleem Bij het boodschappen doen is het ge bruik van een winkelwagentje ver plicht. Gemakkelijk voor de consu ment, maar voor de winkelier dikwijls een groot probleem. Enige tijd geleden stond bij een plaat selijke supermarkt een mededeling dat men pas 150 nieuwe wagentjes had aangeschaft, maar dat er continue 50 winkelwagentjes zoek waren. Nu zijn de wagentjes bestemd voor het gebruik in de winkel; hooguit kan men het even gebruiken om de vele boodschappen bij de auto te bren gen. Oneigenlijk gebruik Maar hoe dikwijls zien we niet ie mand met een volle boodschappen wagen over straat rijden om de boodschappen thuis af te leveren. En veelal blijft het wagentje daar staan totdat men weer eens naar de super markt gaat. Een vorm van oneigen lijk gebruik en het is niet bevorderlijk voor de wielen van de wagentjes. Men leent toch ook niet even de fiets of de auto van de buurman om een boodschap te gaan doen? (Hoe wel...?) Laatst was een jongen bezig reclame-materiaal huis-aan-huis te bezorgen met een winkelwagentje als vervoermiddel. Strafbaar stellen Wij vernamen dat men in de ge meente Dordrecht het meenemen van winkelwagentjes strafbaar wil gaan stellen. In eerste instatie is het de ver antwoordelijkheid van de super markt, maar als het voorstel wordt aangenomen, is ook de gebruiker ver antwoordelijk, Wie met een winkel wagentje het terrein rond de super markt verlaat, riskeert dan een boe te van ongeveer f 300,-. Een idee dat navolging verdient. Iets voor de gemeente Soest? T.D. Vrijdag 24 oktober: 14.00 uur: mu- ziekmiddag in de Vijverhof met Scherzo Duettino. Woensdag 29 oktober: dagtocht door de Gelderse Achterhoek met Kaste lenroute. Woensdag 19 november: dagtocht naar Staphorst. Info reizen: dhr. M. Diteweg, tel. 6016953. Dinsdag 4 november: 10.00-12.00 uur: bowlen in Cultureel Centrum C- drie, Willaertstraat 49 (Overhees). Dinsdag 18 november: 10.00-12.00 uur: bowlen in C-drie. Dinsdag 18 november: 14,30 uur: le zing Anova-verzekeringen in Groot Engendaal over o.a. de Algemene Eigen Bijdrage Regeling. Info bowlen: dhr. C. de Haan, tel. 6012162; lezing: mevr. G. Schepen, tel. 6014513. 22 Oktober 13.30 uur: soosmiddag in de Vijverhof. 24 Oktober: dagtocht "Herfstkleuren in 't Gooi" en bezoek aan het Baro metermuseum. 29 Oktober 13.30 uur: soosmiddag en grote klaveijaswedstrijd in de Vij verhof. 4 November 9.30 uur: info-uurtje in de "Vijverhof. 5 November 10.30 uur: info-uurtje in de Drie Eiken, Soesterberg. 12 November 13.30 uur: soosmid dag in de Vijverhof. 14 Novemver 14.00 uur: grote bingo in de Vijverhof. 19 November 13.30 uur: soosmid dag in de Vijverhof. 25 November 14.00 uur: KBO-bin- go in de Drie Eiken, Soesterberg. 26 November 13.30 uur: soosmid dag in de Vijverhof. 28 November 20.15 uur: operette "lm weissen Rössl" in 't Spant te Bus- sum Informatie: soos: mevr. Groen, tel. 6017580; evenementen: mevr. Ja cobs, tel. 6015350; reizen: mevr. Korte, tel. 6013960. De Sociale Verzekeringsbank dis trict Amersfoort houdt elke vrijdag morgen van 10.00 tot 11.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Soest. Op deze zitting kan men te recht met vragen en invulhulp van formulieren over de ANW-uitkering voor nabestaanden en gemoedsbe zwaren tegen één of meer volksver zekeringen, terwijl ouderen te allen tijde kunnen komen met vragen over bijv. de AOW. Recht op informatie De Protestants Christelijke Oude renbond (PCOB) is dit jaar gestart met een landelijk project "Ken uw recht". Dit project geeft informatie over de rechten van patiënten en consumenten in de zorg. Daartoe wordt twee-maandelijks een infor matiemap uitgegeven, waarin aan dacht wordt besteed aan één speci fiek onderwerp. Map 1 - Medezeggenschap Volgens het woordenboek "Van Dale" betekent medezeggenschap het recht over iets te mogen mee spreken, met de gedachte aan in vloed op de beslissing of besluitvor ming. Verschillende vormen van medezeggenschap worden belicht, alsmede regelgeving en hoe men hieraan vorm kan geven. In de bro chure is opgenomen de tekst "Wet Medezeggenschappen Cliënten Zorginstellingen", die geldt voor uit collectieve middelen gefinancierde zorgaanbieders op het terrein van de maatschappelijke zorg en gezond heidszorg. Tevens is een voorbeeld reglement cliëntenraden opgeno men. De map is te bestellen bij de PCOB, Postbus 1238, 8001 BE Zwolle, t.a.v. mevr. J. Duisterwinkel. Tel. 038-4225588. De prijs bedraagt f 2,50 voor leden PCOB en f 3,50 voor niet-leden. Beide bedragen zijn excl. portokosten ad. f 2,80. Voor de vijfde keer werd op 1 sep tember j.1. de jaarlijkse ouderen- contactmiddag gehouden, georga niseerd door het Gilde in samen werking met de ouderenbonden ANBO, KBO en PCOB. Ook dit keer was het een middag met een blik in het verleden in een heden- tijds jasje. De ouderen waren wederom in gro te getalen opgekomen om te genie ten van de nostalgische liedjes en sketches, verzorgd door Wieteke van Dort, ook wel bekend als tante Lien wanneer zij op de Nederlands- Indische toer gaat. Na een welkomstwoord door de ouderman van het Gilde, de voor zitter van het Cosbo (samenwerken de ouderenbonden) en de burge meester, opende Wieteke van Dort het programma met het lied "Het is voorbij Den Haag, de weduwe van Indië ben jij". Opvallend was, dat velen het lied goed kenden en van harte meezongen. Het lied riep bij vele Indië-gangers nostalgische her inneringen op. Daarna passeerden vele bekende liedjes uit vroeger tijd de revue, waarvan de aanwezigen zichtbaar genoten. Ook de voorzie ning van drankjes en hapjes was zeer goed verzorgd, zodat de aan wezigen konden terugzien op een geslaagde middag. Deze middag blijkt zeker in een be hoefte te voorzien, daar vele oude ren niet meer in de gelegenheid zijn voorstellingen bij te wonen en nu de kans waarnemen om nog een keer hiervan te genieten, temeer daar men desgewenst op diverse locaties in Soest(erberg) kan worden opge haald en weer teruggebracht. Een pluim op de hoeden van het Gilde en de ouderenbonden. T.D. De ANWB en het Nederlands Insti tuut voor Zorg en Welzijn hebben samen de "Reiswijzer voor gehandi capten '97/'98" op de markt ge bracht. Het 33 pagina's tellende boekwerkje staat boordevol handi ge tips voor mensen met een loop handicap die op vakantie willen gaan in binnen- of buitenland. Het boekje geeft niet alleen een opsom ming van de vakantiemogelijkhe den, het besteedt ook ruim aan dacht aan de reisvoorbereidingen en de diverse vervoersmogelijkheden. Verder staan in de brochure nuttige adressen en wordt in het laatste hoofdstuk een aantal begeleide groeps vakantiemogelijkheden op een rijtje gezet. De "reiswijzer voor gehandicapten" is voor ANWB-leden gratis ver krijgbaar bij de ANWB-vestigingen. Niet-leden kunnen het boekje voor f 6,50 (inclusief verzendkosten) be stellen bij het NIZW, Postbus 19512, 2502 DD Utrecht, tel. 030- 2306607. Bron: Soester Venster Het is feest in de kleine wereld. De buurjongen Fons heeft met lonkende ogen naar de zure haring gekeken die op de broodtafel werd gebracht en moeder bezwijkt voor het aandringen van de dochtertjes, dat Fons de maal tijd zal meemaken. Er wordt nog een plaatsje ingeruimd aan de dis, want ook oom Henk zit aan. Fons is wat ouder dan de meisjes en hij spuit zijn wijsheden, terwijl hij de tafel eer aan doet. Marleentje en An- toinette zijn vol bewondering voor hun vriendje, dat al zoveel te vertellen weet en de jongste van de twee brouwt hem gewichtig telkens een woordje na. Af en toe moet de vermanende stem van vader of moeder de rust aan tafel herstellen, want zoals gewoon lijk is het kroost bij zo'n bijzondere gelegenheid nogal roerig. Na een ver maning van vader is er een stilte ge vallen. Fons zit te peinzen en vergeet zelfs te eten. "Oom Henk", klinkt de hoge jon gensstem, "waarom is dit een zure haring?' De oom wil dat weieens ver klaren en hij doet gewichtig, zich welbewust van de opvoedende raak die plotseling op zijn schouders rust. "Dat komt, Fons, omdat ze de haring eerst in de azijn hebben gelegd; dan wordt ze zuur, begrijp je?" Fons knikt en heeft het blijkbaar goed begrepen. De noodzakelijke en Ook wel pretti ge bezigheid wordt hervat en even la ter bedenkt oom Henk dat hij nog wel iets zou kunnen vertellen. "Nu zijn er ook zoute haringen, Fons", zo begint hij en meteen is de aandacht volledig gevangen. De mondjes zak ken een beetje open en Antoinettte zegt parmantig: "Ja". "Wel, die ha ringen worden eerst een poosje in het zout gelegd", doceert oom Henk, die zijn bord een tikje wegschuift ten te ken dat hij voldaan is. "Ohzegt Fons, die waarschijnlijk iets belang- rijkers had verwacht. "Ja", meent krullebol Antoinette te moeten op merken, terwijl zij de vingers likt. De maagjes raken gevuld, want de kinderen beginnen met het brood te knoeien en dat is steevast het sein dat er niets meer hoeft te worden klaar gemaakt. Moeder leert dat het niet netjes is om brood te soppen en ge biedt dat, als er niet meer gegeten wordt, de rest moet blijven staan. An toinette eist de aandacht op door naar "kokela" te vragen, maar moe der beslist dat het feest van een stuk je chocolade later zal worden gevierd. Fons heeft al die tijd diepzinnig zitten peinzen en ik meende zelfs een denk- rimpeltje in het gladde voorhoofd te ontdekken. Dan komt hij plotseling: "Oom Henk...Maar deze is juist bezig van een sigaretje te genieten en heeft zijn aandacht niet meer zo bij de kleuters. "Oom Henk", klinkt Fons dringender. "Ja, joch, wat is er?" Dan leggen ze zoete haring zeker eerst in de suiker?" "Ja", zegt Antoi nette, maar oom Henk verslikt zich in een rookwolk en kan niet anders dan proestend lachen, wat door de kinderen helder en klaterend wordt overgenomen. Senior Japanse onderzoekers hebben het idee geopperd licht dementerende be jaarden uit te rusten met zendertjes zodat ze niet de satelliet opgespoord kunnen worden als ze verdwalen. Het gaat de onderzoekers vooral om het toenemende aantal Japanse be jaarden dat in instellingen wordt op genomen, maar met de zendertjes een redelijk normaal leven "buiten" zou kunnen leiden. De zenders zouden aangesloten moe ten worden op het zogenaamde Glo bal Positioning System, een wereld wijd navigatiesysteem van het Ame rikaanse ministerie van defensie, waar bij 24 satellieten elke dag tweemaal om de aarde cirkelen. Onlangs opperde een Duitse politicus het idee om kinderen met zendertjes uit te rusten zodat ze opgespoord kunnen worden als ze vermist raken. Bron: Reformatorisch Dagblad De programma's voor het najaar 1997 zijn: 1. Rita Reys afscheidstournee, 23 november om 20.15 uur in "De Flint" te Amersfoort. Prijs f 41,-. 2. De nacht van de Pauw van Willem Jan Otten, het Nationaal Toneel, 28 november om 20.00 uur in "De Lampegiet" in Veenendaal. Prijs f28,75. 3. Hooikoorts van Noël Coward met Anne-Wil Blankers en Bram van der Vlugt, 11 december om 20.00 uur in "De Stadsschouwburg" te Utrecht. Prijs f42,50. 4. The Messiah van Georg Friedrich Handel, Koor en Orkest van de Ne derlandse Bachvereniging, 23 decem ber om 19.30 uur in muziekcentrum "Vredenburg" te Utrecht. Prijs f52,50. Alle prijzen van de programma's zijn inclusief vervoer doch exclusief f 1,50 administratiekosten. In ver band met het korte tijdsbestek heeft u voor de nummers 1, 2 en 3 de ge legenheid om tot 9 november uw plaatsen te reserveren en te betalen. Nummer 4 kan tot 23 november be sproken worden. Daarna krijgt u uw kaarten, de busopstapplaats en op- staptijd thuisgestuurd. De bestellingen kunt u doen op de navolgende adres sen: mevr. A. Borgers, Koperwiek 18 te Soest, tel. 6029164; mevr. I. Erwich, Koperwiek 52 te Soest, tel. 6029474; mevr. A. Jacobs, Van Ha melstraat 14 te Soest, tel. 6015350 en dhr. M. Elissen, Eikenlaan 3 te Soest, tel. 6025755. Voor Soesterberg: mevr. G. Meye rink, tel. 352041 en mevr. M. Dus- schoten, tel. 353338. Voor verdere inlichtingen kunt u bel len met mevr. G. THppaers-Zondag, tel. 6032577. Mensen van 65 jaar en ouder hebben in 1995 vaker een aanvraag inge diend voor een voorziening in het kader van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG). Was in 1994 56% van de nieuwe aanvragers 55 jaar en ouder, in 1995 was dit 66%. Dit blijkt uit het rapport "Kerncijfers WVG 1995" dat minister Melkert van Sociale Zaken en Werkgelegenheid mede namens de staatssecretarissen van Volksgezondheid, Welzijn en Sport en van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en Milieube heer naar het parlement heeft ge stuurd. Het rapport zal betrokken worden bij de tweede evaluatie van de WVG die minister Melkert in het na jaar aan de kamer zal sturen. Bron: Soester Venster (KBO) mei

Soester Courant | 1997 | | pagina 29