Strenger toezicht op naleving nieuwe regels Van Weedestraat Eén op de zes huisgezinnen in gemeente heeft een hond Waar komt de naam Chalonhof vandaan? ALLE GLAS... Commissie 'waakt' over ouderenbeleid Bij controle 440 niet aangemelde honden opgespoord Ook klein glas in de afvalbak WOENSDAG 22 OKTOBER 1997 OP T HOOGT PAGINA 2 Termijn verlengd voor aanvragen huursubsidie Op radio actuele informatie Folders verkrijgbaar in het infocentrum Staatssecretaris D. Tommei van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) heeft besloten de indie- ningstermijn van aanvragen voor huursubsidie met twee maanden te verlengen. Dit betekent dat men nu tot 1 december huursubsidie kan aanvragen. Het blijkt dat veel huishoudens recht hebben op huursubsidie maar deze toch niet aanvragen. Met de verrui ming van de indieningstermijn voor aanvragen hoopt het kabinet dat ook die huishoudens zoveel mogelijk aan gespoord worden om alsnog de sub sidie aan te vragen, eenvoudig omdat ze er recht op hebben. Informatie over de huursubsidie kan men krijgen bij de gemeente en bij de verhuurder. In de hal van het ge meentehuis liggen brochures over huursubsidie die men gratis kan mee nemen. Wie er twijfels over heeft of hij wel in aanmerking komt voor huursubsidie, kan altijd contact opne men met de heer J. de Bree van de gemeente. Hij is coördinator huur subsidie en elke ochtend voor alle vragen over dit onderwerp bereikbaar op het gemeentehuis, tel. (035) 60 93 411. Alle glas hoort in de glasbak. Dat weet eigenlijk iedereen wel. Vrijwel alle Nederlanders gooien regelmatig hun lege flessen en grote glazen pot ten in de glasbak. Zo komt op dit moment ruim tachtig procent van het eenmalige glas terug in de kringloop. Het wordt omgesmolten tot nieuw, schoon en bruikbaar glas. Helaas geldt die goede gewoonte nog niet al tijd voor al het glas Kleine glasverpakkingen zoals glazen, kruidenpotjes en potjes van babyvoe ding verdwijnen helaas nog te vaak tussen het gewone afval. Toch horen ook die kleine potjes in de glasbak. Net zo als de koffiemelkflesjes en de Als volgend jaar bij de verkiezingen op 4 maart een nieuwe gemeenteraad wordt gekozen, wordt ook de nieuwe leden van de commissie Ouderenbe leid van de gemeente Soest benoemd. Deze commissie bestaat uit een onaf hankelijk voorzitter; een ambtelijk secretaris; twee onafhankelijke leden en twee vertegenwoordigers van de Algemene Bond voor Ouderen (ANBO); de Katholieke Bond voor Ouderen (KBO) en de Protestants Christelijke Ouderenbond (PCOB). Elke bond draagt twee van zijn kan didaten voor. De namen van de leden van de commissie worden jaarlijks opgenomen in de Gemeentegids. De voornaamste taak van de com missie Ouderenbeleid, die op 20 no vember 1986 door de gemeenteraad werd ingesteld, is het desgevraagd uit brengen van adviezen over onderwer pen die in enigerlei mate te maken (kunnen) hebben met ouderen. Ove rigens heeft de commissie ook het recht ongevraagd advies uit te bren gen. Dit houdt in dat de commissie haar licht kan laten schijnen en advies kan uitbrengen over onderwerpen die om wat voor reden dan ook weinig flesjes van parfum, deodorant of after shave. Glas dat uit gemakzucht tussen het huisafval terecht komt, is daar tech nisch niet meer uit te verwijderen. Daardoor gaat het verloren voor de kringloop. Momenteel zamelen we in Nederland ruim tachtig procent van het eenma lige glas in. Nu hebben handel en in dustrie afgesproken dat in het jaar 2000 maar liefst negentig procent van al het glas via de glasbak moet wor den ingezameld. Daarom geldt voor ons allen nog meer dan ooit: Alle glas hoort in de glasbak, dus ook klein glas! aandacht krijgen van het college van burgemeester en wethouders en/of de gemeenteraad. De commissie vergadert in het open baar, meestal elke maand, op de eer ste woensdag ervan. De vergaderin gen beginnen om half tien 's morgens in een commissiekamer van het ge meentehuis; op de monitor in de hal is te zien in welke kamer. Wie een vergadering wil bijwonen, is van har te welkom. De sfeer is ongedwongen en bij elke vergadering is één van de eerste agendapunten het spreekrecht van bezoekers op de publieke tribu ne. De onderwerpen die ter sprake ko men, verschillen nogal. Ze hangen echter altijd samen met de leef- en belevingswereld van de ouder wor dende mens, met name in relatie tot de (gemeentelijke) overheid. Voorbeelden hiervan zijn: - één aanspreekpunt (1 loket) voor behoefte aan alle hulp; men kan denken aan thuiszorg; ver- pleeg(t)huiszorg; maaltijdvoorzie ningen; seniorenbus, Wet Voorzie ningen Gehandicapten (WVG) en bijstand; - veiligheid; - bereikbaarheid openbaar vervoer/ openbare gebouwen; - de bouw van seniorenwoningen dan wel het aanpasbaar bouwen en het alsnog aanpassen van bestaan de woningen; - het woningaanbod via het adverten tiesysteem; - vereenzaming ouderen; - het bevorderen van een betere in formatie naar ouderen met betrek king tot een steeds weer verande rende regelgeving over de Algeme ne Ouderdoms Wet (AOW); Al gemene Nabestaanden Wet (ANW); Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten (AWBZ); Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG); Persoons Gebonden Bud get (PGB), gemeentelijke voorzie ningen, enzovoorts. Op de lokale zender Radio Soest kan men wekelijks actuele ge meentelijke informatie beluisteren. Frequentie: kabel 90.9 (mono) en 107.9 (stereo); ether 105.9 MHz. Het programma wordt iedere woensdag uitgezonden van 11 tot 12 uur. Een herhaling ervan volgt op zon dag, ook van 11 tot 12 uur. In het gemeentelijk informatiecen trum in de hal van het gemeentehuis zijn tal van brochures en folders gra tis verkrijgbaar. Wie bijvoorbeeld wil weten of hij voor reisdocumenten moet kiezen voor een paspoort of kan volstaan met een Europese iden titeitskaart, kan hierover uitvoerige informatie krijgen. Ook over het rij bewijs is een brochure beschikbaar. 'Het vreemdelingenbeleid kent z'n grenzen' is een brochure die informa tie geeft over de procedures met be trekking tot de opvang van en proce dure ten aanzien van asielzoekers en vluchtelingen. Voor zowel huurders als verhuurders is er de brochure 'Huur van kamers'. Hierin worden de belangrijkste zaken belicht over huur en verhuur. Daarnaast is er veel informatie ver krijgbaar die betrekking heeft op het milieu. In een deel van de wijk Soestdijk zijn alle straatnamen aan het vorstenhuis ontleend. Bij de jongste aanvulling van de bebouwing in dit deel van de wijk werd dan ook gezocht naar een straatnaam die met de historie van het vorstenhuis te maken heeft. Bij de beoordeling van de mogelijkheden ging de voorkeur van de naamgevers uit naar de oorsprong van de samen voeging van het geslacht Van Oranje en het geslacht Van Nassau-Dillen- burg. Bewoners van de Chalonhof hebben gevraagd waar de naam van daan komt. De samenvoeging van de geslachten Van Oranje en Van Nassau werd een feit toen René (Renatus) van Nassau- Dillenburg (1518-1544) in 1530 de titels van Chalon en Prins van Oranje van zijn oom Philibert erfde. Op zijn beurt liet René zijn titels in 1544 na aan zijn neef, de toen 11-jarige Wil lem van Nassau. René van Chalon overleed al op jon ge leeftijd. Een afgebroken slag tegen Gelre en de daarop volgende krijgs tocht naar Frankrijk werden in 1543 het dorp Soest en een jaar later ook de Prins van Oranje noodlottig. Plundering 'Nauwelijks had de Prins van Oranje Gulik (in Gelre) ontruimd, of de ge duchte Maarten van Rossem ver toonde zich weder met zijn roofscha- ren in het Sticht, plunderde Leusden, Zoest en andere dorpen en sloeg het beleg voor Amersfoort', zo luidt een passage in 'De voornaamste geschie denissen van Noord-Nederland' (1850) door mr. Jacob van Lennep. Hij vermeldt verder dat 'René van Chalon, in den oorlog tegen Frank rijk, voor St.-Dizier in den bloei zijner jaren gesneuveld was'. Het vernoemen van straten naar R.ené van Chalon blijkt vrij spora disch voor te komen. Voor zover dit kon worden nagegaan, zijn er naar hem straten vernoemd in onder meer Rotterdam, Dordrecht, Venlo en Weert. Tot het begin van deze eeuw werd de naam geschreven met een 's': Chalons. Gelet op de historische banden is de vernoeming, ook voor Soest, van be lang. Voor de bebouwing van en ach ter het terrein waar het instructie- zwembad De Turf heeft gestaan, zouden als aansluitende naamgeving René van Chalonhof en Renatushof passende namen zijn geweest. Bij het geven van namen van geslachten aan straten is in Soest echter steeds vol staan met de geslachtsnaam zonder persoonsaanduidingen. Daarom heeft de gemeenteraad ook in dit geval de voorkeur gegeven aan Chalonhof zonder meer. Nu de herinrichting van de Van Weedestraat grotendeels gereed is (de afronding is voor medio november a.s. gepland) is het volgens John Bui tenhuis, stedenbouwkundig adviseur bij de gemeentelijke afdeling Plano logie en Bouwen, duidelijk geworden dat het nodig is een aantal maatrege len te treffen. Deze hebben met name betrekking op het uitstallen door win keliers, het stallen van fietsen, het parkeren en het gebruik van het voet pad. Deze 'verkeersregulatie' is door middel van verschillende bestratingen vastgelegd in het straatbeeld. In de af gelopen tijd is gebleken dat niet ie dereen zich aan de nieuwe regels houdt. Daarom gaan met name de politiesurveillanten hierop strenger toezien. "Het is dus nodig dat de teugels wat strakker worden aangehaald als wij het verblijfsgebied langs de Van Weedestraat toegankelijk willen hou den voor iedereen", vindt Buitenhuis. "Daarom willen we alles nog eens op een rijtje zetten om zowel het publiek als de winkeliers en de weggebruikers op de regels te wijzen. Verder zullen de politiesurveillanten erop gaan toe zien dat men zich ook aan de regels houdt. Vaak is het al voldoende als men hen erop wijst wat ze niet goed doen. Daarnaast stimuleert de winke liersvereniging een juist gebruik van de ruimte die voor de uitstallingen beschikbaar is". Eén op de zes huisgezinnen in Soest en Soesterberg heeft een hond. Dit be tekent dat er in de gemeente 3.150 voor de belasting geregistreerde honden zijn. Een aantal dat mede is vastgesteld op basis van de eind juni in de ge meente gehouden controleactie. Daarbij is aan het licht gekomen, dat bijna één op de acht honden niet voor de belasting is opgegeven. Dit komt neer op een aantal van 440 'grijze' honden. Daarvan werden er na het verzenden van de aangifteformulieren 387 opgespoord door de zes tijdelijke hondencontro leurs (schoolverlaters) die de gemeente had ingezet. De overige 53 honden werden 'spontaan' aangemeld als gevolg van de controle. Volgens J. B. van Dieren van de ge meentelijke afdeling Financiën en Be lastingen is het resultaat van deze ac tie, na acties in 1990 en 1993, aan leiding geweest om burgemeester en wethouders voor te stellen voortaan jaarlijks een kleine, gerichte controle actie uit te voeren in een steeds wis selend deel van de gemeente. Zouden regelmatige controles achterwege blij ven, dan zal naar verwachting de op brengst jaarlijks blijven dalen, vreest de gemeente. Dat er nog zoveel honden 'boven water' zouden komen, kwam voor de gemeente min of meer als een verras sing. "De schattingen van het aantal 'grijze' honden liepen op basis van de resultaten van eerdere controles uit een van 75 tot 250", aldus Van Die ren. Het college heeft ingestemd met het jaarlijkse actie. Hiermee bereikt men een grotere continuïteit in de contro lewerkzaamheden. Daardoor is het mogelijk de inkomsten op gelijk ni veau te houden. De gemeente hoopt dat hiermee het aantal voor belastin gen geregistreerde honden zo dicht mogelijk komt te liggen bij het aantal honden dat werkelijk in de gemeen te gehouden wordt. Volgens Van Die ren heeft de gemeente ook na de controleactie niet de garantie dat er geen enkele niet-aangegeven hond meer rondloopt in de gemeente, "maar ik denk dat we met die 3.150 heel goed zitten. Je zult nooit hon derd procent dekking halen, want dan moet je ongeveer een politieagent naast iedere hond laten lopen. Maar ik denk wel dat we nu redelijk dicht bij het werkelijke aantal moeten zit ten". Het is misschien wel mogelijk nog meer honden op te sporen, "maar dat betekent wel dat je een ongeloof lijk controleapparaat nodig hebt met dientengevolge de bijbehorende kos ten. Dan moet je je gaan afvragen of de kosten nog tegen de baten opwe gen", aldus Van Dieren. We moeten natuurlijk wel beseffen dat Soest redelijk aan het vergrijzen is. Dat betekent dat het hondenbe stand toch wat geneigd is af te ne men. Oudere mensen hebben niet allemaal meer per definitie een schoothondje", zegt hij. Voor dit jaar is het financiële resultaat van de controle-actie dat er ongeveer 35.000 gulden extra in de gemeente kas vloeit. Voor de jaren erna ligt dit bedrag volgens verwachting van de gemeente gemiddeld op 55.000 gul den. Dit bedrag zou hoger uitvallen als navorderingsaanslagen zouden worden opgelegd aan hen die ver zuimd hadden hun hond voor de be lasting op te geven. Burgemeester en wethouders hebben echter besloten hiervan af te zien. In plaats daarvan is gekozen voor een jaarlijkse contro le, al blijft die ook beperkt tot steeds een deel van de gemeente. Zoals reeds gezegd gelden ook voor winkeliers nieuwe regels met betrek king tot het uitstallen. In de nieuwe situatie is de ruimte hiervoor beperkt tot circa één meter. In de oude situa tie moest het winkelend publiek op een aantal plaatsen 'zigzaggend' de straat over omdat winkeliers soms het hele trottoir gebruikten om goederen uit te stallen of borden te plaatsen. Door de nieuwe regel en het beper ken van de uitstallingsruimte, heeft de voetganger op de Van Weedestraat dus vrij baan gekregen. Toch komt het hier en daar nog voor dat een winke lier meer ruimte in gebruik neemt dan de ene meter die hem ter be schikking staat. "Wij gaan er van uit dat dit een kwestie van gewenning is", zegt Buitenhuis. Ook wat het stallen van fietsen be treft is de ideale situatie nog niet be- De groene beugels langs de Van Weedestraat zijn geen straatversiering, zoals sommigen kennelijk denken. Ze zijn bedoeld om er fietsen tegen te plaatsen. Er zal strenger worden gecontroleerd om het 'wild'stallen van fietsen te be teugelen. Voor nadere informatie kan men contact opnemen met de gemeente lijke afdelingen Wegen, Grondzaken en Verkeer, tel. (035) 60 93 636, of Planologie en Bouwen, tel. (035) 60 93 632. Automobilisten moeten kennelijk nog wennen aan de manier waarop zij voortaan de auto moeten parkeren. De par keerhavens zijn rechthoekig aangelegd, parallel aan de rijbaan, en zo moeten de auto's ook worden geparkeerd. Niet -zoals op de foto- schuin in de parkeerhaven. reikt. De groene 'beugels' die langs het fietspad zijn aangebracht, zijn be doeld om er fietsen tegenaan te zet ten. Blijkbaar beschouwt een aantal mensen déze beugels enkel als straat versiering. Ze maken er tenminste geen gebruik van, maar plaatsen de fietsen nog steeds tegen winkelpuien of zelfs dwars over het fietspad. "In het begin hebben we dat 'stilzwijgend' aangekeken. Als de één zijn fiets te gen de beugel aan zet, volgt de twee de en de rest meestal vanzelf. Toch worden nog lang niet alle fietsen te gen de beugels geplaatst, dus daar gaan we ook iets aan doen", aldus Buitenhuis. Een andere nieuwe situatie waar de mensen aan moeten wennen is hoe zij voortaan de auto moeten parke ren. De parkeerhavens zijn rechthoe kig aangelegd, parallel aan de rijbaan. De bedoeling is dat de auto dan ook op deze wijze geparkeerd wordt; bin nen de vakken dus. Toch komt het heel vaak voor dat auto's zodanig 'ge stoken' worden dat ze schuin in de parkeerhaven komen te staan. Hier door wordt een deel van de weg ge blokkeerd, soms zelfs in die mate dat een constante doorstroming van het verkeer wordt belemmerd. Deze on eigenlijke wijze van parkeren zal eveneens worden aangepakt. Ter on dersteuning hiervan zullen langs de Van Weedestraat de nodige aanwij zingsborden worden geplaatst.

Soester Courant | 1997 | | pagina 34