Volgend jaar jaagpad langs Eem toegankelijk voor wandelaars? Gemeentelijke organisatie Soest speelt positief in op klachten Gemeente gaat zorgvuldig om met resterende heide DAT SCHEELT WEER EEN Soest gebruikt meer groen glas dan wit PAGINA 2 WOENSDAG 22 OKTOBERÏ997 OP 'T HOOGT PAGINA 3 1-1-2 DAAR RED JE LEVENS MEE ictuele atie Geen antwoord meer in Op 't Hoogt op vragen inwoners Overleg Gelezen: 'Winkels aan de Van Weedestraat goed bereikbaar'. - Dat is pas nieuws! Al voordelig GSM-tikken op de kop kunnen tikken? Gehoord, gesprek tussen jongeren: "Puberteit is wanneer je ouders moei lijk beginnen te doen". Fiets als 'n vorst, fiets verlicht. De Soester klachtenregeling heeft in de periode augustus 1996 tot en met juli 1997 in positieve zin haar bestaansrecht bewezen. De gemeentelijke orga nisatie speelt er positief op in en werkt in dezelfde geest mee aan het afwik kelen van de klachten over gemeentelijk handelen. Het is dan ook niet no dig de regeling te wijzigen. Deze conclusie trekt mr. G. B. Spruit, de onafhan kelijk voorzitter van de commissie voor de bezwaar- en beroepschriften. Ove rigens neemt het aantal klachten jaarlijks toe. Waren het er in de periode 1993/'94 nog maar elf, een jaar later waren het er dertien en in de periode 1995/'96 twintig. Over de afgelopen periode waren het er 22. De heer Spruit heeft in gesprekken die hij voerde in het kader van de af handeling van klachten geconstateerd dat de toetsing van een kwestie door een onafhankelijk persoon (de voor zitter zelf) als laatste mogelijkheid wordt gewaardeerd. Er was echter sprake van een uitzondering: één kla ger vindt dat de heer Spruit nog on partijdiger/kritischer naar het ge beurde moet kijken. In het jaarlijks verslag over de toe passing van de Verordening Klach tenbehandeling stelt de heer Spruit vast dat bemiddeling bij problemen die burgers ondervinden enige perso nele capaciteit vergt om klachten bin nen de gestelde termijn te kunnen af handelen. Naar zijn mening moet hiervoor ook in de toekomst, de noodzakelijke ruimte blijven. Bemid deling is bij de klachtenafwikkeling een positief middel, concludeert hij. Het verheugt hem te kunnen vaststel len dat uit de reacties van enkele ge meentelijke afdelingen blijkt dat zij op een zeer positieve wijze met de klach ten zijn omgegaan en er ook lering uit hebben getrokken. Tenslotte pleit de heer Spruit ervoor de hoofden van de afdelingen te vra gen binnen een termijn van vier we ken (de bij de gemeente gebruikelij ke periode) schriftelijk op brieven te reageren indien de afwikkelingstermijn door omstandigheden overschreden zal worden. De reactie kan desnoods een -beargumenteerde- melding zijn dat de echte afdoening nog enige tijd zal vergen. Burgemeester en wethou ders hebben naar aanleiding hiervan de organisatie gevraagd te handelen op de wijze zoals de heer Spruit heeft voorgesteld. Goede verstandhouding Het uitgangspunt van de Soester klachtenregeling is dat de voprkeur uitgaat naar een interne behandeling van een klacht, gericht op het (weer) bereiken van een goede verstandhou ding. De heer Spruit spreekt zijn waardering uit over de wijze waarop (de leiding van) de afdelingen en het management van de organisatie kans zagen in de meeste zaken tot een goe de oplossing te komen. Daardoor bleven er voor zijn bemiddeling drie klachten over. In het verslagjaar kwamen 22 formele klachten bij de gemeente binnen. Daarnaast komen ook andere klach ten/problemen/vragen van burgers bij de klachtencoördinator binnen. Door diens bemiddeling zijn daar voor oplossingen gerealiseerd met als resultaat dat de formele klachtenpro cedure niet gevolgd hoefde te wor den. De formele klachten betroffen onder meer de behandeling bij de aanvraag van een 65 plus-kaart; de uitvoering/ opvolging van een besluit van burge meester en wethouders; de behande ling door een wethouder; de behan deling van een bezwaarschrift; de te neur van een brief; de manier waar op een ambtenaar een inwoner te woord stond; de gevolgde procedure bij het afgeven van een milieuvergun ning; het niet nakomen van beloften; het niet tijdig afdoen van een brief; het gedrag van een medewerker tij dens een ambtelijk bezoek; de werk en handelwijze van de afdeling Socia le Dienstverlening; het niet nakomen vaneen toezegging, en het niet ont vangen van gemeentelijke informatie. Periodiek onderhoudt de gemeente de nog resterende heideterrein door deze af te plaggen. Dat is onlangs op twee van de drie heidevelden, aan de Monnikenbosweg en tussen de spoor lijnen Soestduinen-Utrecht en Soest- Zuid/Den Dolder gebeurd. Volgens Alice van Halsema van de afdeling Groen en Milieu is onderhoud nood zakelijk "omdat je anders op den lange duur geen heide meer over hebt. Heideplanten moeten begraasd of af- geplagd worden. Als je dat niet doet, ontstaat er bos". Grote delen van de uitgestrekte na tuurgebieden van Soest in de vorige eeuw bestonden uit heidevelden. Die zijn opgeslokt door bebouwing of door gebrek aan onderhoud door begroeiing veranderd in bosgebied. Soest telt nu nog slechts enkele klein schalige heideterreinen: nabij de Zoom, het Berkenlaantje en de Mon nikenbosweg. Heidevelden leverden in de vorige eeuw en incidenteel ook nog in het begin van deze eeuw de grondstof voor de bijvoorbeeld de bezembinders in Soest. Overigens waren de heidevelden vooral bekend doordat ze werden begraasd door schaapskudden. De gebieden in Ne derland waar die nu nog zijn te zien, zijn op de vingers van één hand te tellen. Ook Soest kende vroeger schaapherders. De laatste was Wil lem van de Bremert, die aan de Beu kenlaan woonde. Hoewel het uit re creatief oogpunt aantrekkelijk is hei develden te laten begrazen, is dit zelfs op uitgestrekte terreinen nauwelijks nog economisch verantwoord, laat staan in Soest. Dankzij het regelmatig afplaggen kan in het volgend zomerseizoen jonge heide ontstaan. Dat is nu dus het ge val nabij de Monnikenbosweg en 't Berkenlaantje. Het gaat om in totaal 5,5 hectare, te vergelijken met twee voetbalvelden. Het afplaggen gebeurt machinaal. Niet alleen de heide zelf i wordt verwijderd, ook zo'n 5 tot 6 centimeter grond wordt meegeno men. De wortels van de planten en de zaden moeten blijven zitten, want deze zorgen voor de aanwas van nieuwe heide. Al het plagsel moet zorgvuldig worden weggehaald omdat anders de jonge heideplanten niet ont kiemen. Na het afplaggen is de heide na een jaar of drie weer volgroeid. Dat is goed te zien op het Soester Hoogt,, waar een jaar of vier geleden het hei- degebiedje werd aangepakt. Daar bloeit de heide inmiddels weer volop. Bij onderhoudswerk aan de heide worden informatieborden geplaatst om bezoekers het waarom van de maatregelen uit te leggen. Ook wordt hun verteld waarom het belangrijk is om de afgeplagde gebieden niet te betreden: anders komt nieuwe be groeiing niet tot stand. Overigens wordt nooit het hele ter rein afgeplagd, vertelt Alice van Hal sema. Er blijven stroken gespaard, zodat de insecten en de kleine zoog dieren mogelijkheden tot overleving hebben. Het vrijkomende heideschraapsel wordt niet weggegooid. Het wordt gebruikt voor het verstevigen van de ruiterpaden in de bossen. "We zitten hier op zandgrond. Die wordt altijd losgewoeld. Door het te mengen met de heide ontstaat een stevige struc tuur, waar de paarden en de ruiters plezier van hebben. Alleen in het be gin zal de ondergrond nog erg los zijn. Dat zullen de ruiters wel verve lend vinden, maar na een week of drie is dat voorbij en zullen ze wel tevreden zijn". 1-12 SECONDE n het college van ethouders en/of dert in het open- taand, op de eer- De vergaderin- tt tien 's morgens >nier van het ge- nonitor in de hal kamer. Wie een onen, is van har- is ongedwongen mg is één van de l het spreekrecht publieke tribu- e ter sprake ko- 'gal. Ze hangen "et de leef- en t de ouder wor- "e in relatie tot verheid. t zijn: 't (1 loket) voor hulp; men kan tuiszorg; Ver- naaltijdvoorzie- ts, Wet Voorzie- Pten (WVG) en :nbaar vervoer/ :n; liorenwoningen baar bouwen en en van bestaan- ria het adverten- :ren; n een betere in- :ren met betrek- weer verande- iver de Algeme- et (AOW); Al- aanden Wet 2 Wet Bijzonde- (AWBZ); Wet jehandicapten jebonden Bud- itelijke voorzie- r Radio Soest s actuele ge- tie beluisteren. 0.9 (mono) en :r 105.9 MHz. wordt iedere den van 11 tot i volgt op zon- 12 uur. Tot ver in de vorige eeuw kende Soest nog uitgestrekte heidevelden. Die zijn grotendeels verdwenen door (bouw)in,grepen en overwoekering door bomen en struiken. Op de resterende heidegebieden is de gemeente zuinig. Ze worden dan ook met enige regelmaat afgeplagd. Vraagje: Moet je bij kans op een plasbrand (aan de Eikenlaan) nu de brandweer bellen of toch maar lie ver de dokter? Geen weg over de Eng. Nee, maar we hebben toch maar wel ons Brem eentje. Wordt er in de toekomst nog meer bos van Soestduinen overgeplaatst naar de Haarlemmermeer? Wilhelminalaan: autoschade op be stelling. Flat. Joh. Poststraat: daar moet toch iemand getikt zijn. Kop: 'Scholieren zwemmen voor schoon water in Malawi'. - Dat moet toch zeker zijn 'door'. Van Straelenlaan: scheuren door te scheuren? Kop: 'Slachtofferhulp zoekt nog steeds nieuwe vrijwilligers'. - Wij dachten dat die slachtoffers al tijd al vrijwillig hulp zochten. Lawaai van treinen bij kruising Grote Melmweg/Lange Brinkweg niet verminderd. - Nee, maar van die moestuin heeft straks niemand meer last. Bijna vier jaar bestaat de mogelijk heid om door het insturen van de bon op de voorpagina van Op 't Hoogt vragen te stellen aan het col lege van burgemeester en wethou ders. In de volgende uitgave van deze gemeentelijke voorlichtings krant stond dan het antwoord, zij het dat de naam van de vragenstel ler wegbleef. Met ingang van dit oktober-num- mer van Op 't Hoogt wordt het sys teem van vragen en antwoorden anders. Dit is een gevolg van het feit dat door bezuinigingen in 1998 de omvang van de voorlichtingskrant van vier pagina's wordt terugge bracht tot twee pagina's. Dit bete kent onder meer dat de vragen meer beantwoord worden in Op Hoogt, tenzij het een algemene zaak betreft die voor een grotere groep inwoners belangrijk kan zijn. De vragen die sinds 17 september gesteld zijn, worden doorgestuurd naar het Meldpunt Woonomgeving voor registratie. Medewerkers van het meldpunt coördineren de beant woording. Dit houdt in dat de mees te vragenstellers telefonisch ant woord krijgen. In de recreatienota 'Soest naar bui ten' (1990) staat onder meer het voornemen om het jaagpad langs de Eem toegankelijk te maken voor wandelaars (dus niet voor fietsers!). Het ligt tussen de Verlengde Hooi- weg bij de Kleine Melm en de grens met Amersfoort. Het gemeentebe stuur van Soest is momenteel bezig met pogingen om het voornemen uit te voeren. "We hopen de route vol gend jaar in gebruik te kunnen ne men", zegt Alice van Halsema van de gemeentelijke afdeling Groen en Mi lieu. Voordat het zover is, moet er nog enig overleg plaatsvinden. Het Water schap Eem en Vallei heeft inmiddels al toestemming verleend om onder een aantal voorwaarden wandelaars over de dijk te laten lopen. De ge meente moet na nog met de pachter tot overeenstemming zien te komen. Hij heeft schapen aan de Eem-oever lopen, zodat er in ieder geval stren ge regels moeten komen voor wan delaars die de hond meenemen. Het overleg met het Waterschap is trouwens nog niet helemaal afgerond. Er wordt nog gesproken over het gedeelte van de wandelroute nabij Amersfoort. "Je kunt wel langs de Eem lopen en vervolgens via indus trieterrein van Amersfoort terug naar Soest, maar dat is niet zo leuk", zegt Alice van Halsema. "Het waterschap heeft een rioolwaterzuivering ge bouwd op de grens van Amersfoort en Soest, net binnen de gemeente Amersfoort. Er is een mogelijkheid om vlak langs de waterzuivering een wandelroute te leggen die uitkomt de A. P. Hilhorstweg. Dit is inmid dels in het college van burgemeester en wethouders onderwerp van ge sprek". Als deze rondwandeling in derdaad gerealiseerd kan worden, ontstaat een -waarschijnlijk net als op andere wandelroutes door gekleurde paaltjes gemarkeerde- route van zes kilometer. Doorgetrokken? Als de route kan worden doorgetrok ken naar de A. P. Hilhorstweg, komt hij uit bij het bosje dat daar ligt. Er wordt volgens Alice van Halsema over gedacht om daar poelen en na tuurlijke oevers aan te leggen, "zodat er wat meer natuur tot ontwikkeling kan komen dan er nu is". Het jaagpad dateert nog van de vori ge eeuw. Toen had het een belangrij ke functie voor het scheepvaartver keer van Amersfoort naar de Zuider zee. Het'werd gebruikt om de sche pen voort te trekken of te 'jagen' die niet op eigen kracht in Amersfoort konden komen. De Eem was name lijk te ondiep om de motor te gebrui ken. De schepen zouden dan binnen de kortste keren vast komen te zit ten. Daarom moesten ze getrokken worden. Meestal gebeurde dit door menskracht. De enkele schipper die het zich kon veroorloven, huurde een paard. Overigens bestaat het oorspronkelij ke jaagpad niet meer. Dit lag aan de voet van de dijk. Het trekken van een schip ging natuurlijk veel gemakkelij ker wanneer men zoveel mogelijk op gelijke hoogte met het schip liep. Het laag liggende pad is inmiddels omge vormd tot een natuurlijke (dras)oever. Een wandeling over het oude jaagpad is dus niet meer mogelijk. Wande laars die van de omgeving willen ge nieten, zullen echter niet geneigd zijn aan de voet van de dijk te gaan lopen. Zij willen óp de dijk lopen, dus voor hen is het juist aantrekkelijk dat het echte jaagpad er niet meer is. Als het jaagpad inderdaad voor de natuurliefhebbende wandelaar kan worden opengesteld, zullen er vol gens Alice van Halsema in ieder ge val borden moeten worden geplaatst, "want de toegangsregels zullen duide lijk kenbaar moeten zijn voor ieder een". Die hebben betrekking op bij voorbeeld de openingstijden van de wandelroute, het meenemen van honden en het onderweg afsluiten van de route. De gedachten gaan na melijk uit naar een wandelpad waar bij men over of langs de bestaande hekwerken moet. Daar moet nog een oplossing voor gevonden worden. Men denkt hierbij aan klaphekjes of overstapjes. Ook moet gedacht wor den aan maatregelen om vervuiling van de route tegen te gaan doordat de gebruikers achteloos afval achter laten. Of er ooit een verbinding komt met de andere 'paaltjesroutes' in Soest, bijvoorbeeld met die in de Korte Dui nen, is nu nog niet aan de orde. "Er is een verbinding tussen de Birkstraat en de Peter van den Breemerweg. Daar loopt een karrenspoor. De ge meente zou dit graag verhard zien, zodat het als fietspad gebruikt kan worden. Maar het is particulier ei gendom en de eigenaar heeft tot nu tóe geen toestemming gegeven om het pad te verharden. Als gemeente heb ben wij geen mogelijkheid om dat af te dwingen". In het oktober-nummervan 'Nieuws uit de glasbak', een uitgave van de landelijke Stichting Promotie Glas bak, wordt aandacht besteed aan het feit dat Soest hard werkt aan het ver beteren van de glasinzameling. He gescheiden inzamelen op kleur in de ondergrondse containers op het mi lieu-eiland bij het winkelcentrum Soest-Zuid heeft een verrassende constatering opgeleverd: inwoners van Soest gebruiken, in vergelijking met de gemiddelde Nederlander, bijna tien procent meer groen glas dan wit. Milieu-wethouder R. van Logten- stein: "Dat zegt wel wat over de wijnconsumptie in onze gemeentel". Het gevolg hiervan was dat de stan daardcontainers vervangen moesten worden door containers met een aan gepaste verhouding voor wit en groen Hoewel de resultaten op Soest-Zuid goed zijn, kiest Soest er niet voor om overal 'ondergronds' te gaan. Direc teur Milieu- en Stadsbeheer J. van Gent: "Om financiële redenen doen we dat gefaseerd. Aan het eind van dit jaar hebben we op nog twee lokaties on dergrondse containers: bij de nieuwe Albert Heijn die nu nog aan de Burg. Grothestraat in aanbouw is en aan de ingang van de nieuwbouwwijk Boerenstreek". In juni vorig jaar werd het milieu-ei land feestelijk in gebruik genomen, een redelijk uniek project omdat Soest hier op relatief grote schaal on dergrondse containers heeft geplaatst. Het 'eiland' heeft dan ook veel be langstelling van buiten de gemeente getrokken, zelfs uit het buitenland. Wethouder Van Logtenstein: "Er is zelfs een Oostenrijkse delegatie op bezoek geweest. De mensen stonden versteld van de toeloop van het pu bliek. Ze dachten in eerste instantie dat wij dat in scène hadden gezet om hen te imponeren!". Dat was absoluut niet het geval. Het geeft wel aan dat het op kleur ge scheiden inzamelen van glas in Soest is aangeslagen. Alleen al vorig jaar is in de vier glascontainers ruim 60.000 kilo glas ingezameld. Van Logten stein: "Een prachtig resultaat toch?". Een tekening uit omstreeks 1800 van de rivier De Eem. Links ziet men nog een klein gedeelte van het jaagpad, dat werd gebruik om door mens- of paardenkracht de schepen voort te trekken. Nu werkt de gemeente aan een plan tot openstelling van het jaagpad. straten naar jkt vrij spora- Voor zover dit 1, zijn er naar in onder meer it, Venlo en an deze eeuw even met een - banden is de Soest, van be ng van en ach- aet instructie- aeeft gestaan, Ie naamgeving en Renatushof geweest. Bij het geslachten aan iter steeds vol- tsnaam zonder t. Daarom heeft in dit geval de an Chalonhof

Soester Courant | 1997 | | pagina 35