bij brandweerkorps van Soest Werk politiesurveillanten wordt positief beoordeeld, maar er blijft nog genoeg te doen Ook gemeente werkt aan verbetering dorpsbus- systeem Soesterberg Treintaxi Soesterberg en Soestduinen kost per jaar duizenden guldens WOENSDAG 22 OKTOBER 1997 OP 'T HOOGT PAGINA 4 REST AFVAL Regels voor scheiden huishoudelijk afval GLAS AFVAL SCHEIDEN TEXTIEL PAPIER/KARTON Zowel het korps Soest als het korps Soesterberg van de Vrijwillige Brandweer Soest zijn met enkele nieuwe vrijwilligers uitgebreid, dankzij de wervingsac tie. De vrijwilligers oefenen iedere dinsdagavond, zoals hier een hulpverlening bij een geënsceneerd verkeersongeluk in Soesterberg. AI blijft er nog genoeg te doen, de ontwikkelingen met betrekking tot de in zet van politiesurveillanten in Soest en Soesterberg kunnen als positief beti teld worden. Dit blijkt uit het (tweede) kwartaaloverzicht 'tijdsbesteding sur veillanten Soest'. Zij zijn zichtbaar op straat aanwezig, wat ook blijkt uit het feit dat zij, bij de ruim tweehonderd keer dat ze proces-verbaal opmaakten, de confrontatie met het publiek niet uit de weg gingen. Overigens bekeurden ze ook nog 117 keer op kenteken. Destijds was één van de belangrijkste redenen voor de aanstelling van po litiesurveillanten het verhogen van de zichtbaarheid van politie op straat en het afhandelen van eenvoudige zaken. De belangrijkste taak van de zeven surveillanten is met name gericht op overlastsituaties en ergernis: toezicht/ surveillance; hulpverlening; preventie en opsporing. Uit de burgerij zijn en blijven positieve reacties over de sur veillanten hoorbaar: Je ziet weer po litie op straat. In het tweede kwartaal van dit jaar hebben de politiesurveillanten verder gewerkt aan het begrip 'kennen en gekend worden'. Hiermee wordt be doeld dat de surveillanten moeten weten en leren wat van hen verwacht wordt door de organisatie waarvoor ze werkzaam zijn. Ook moeten ze verder weten en leren wie burgers zijn, wat een burger van hen mag ver wachten, waarover een burger hen De wervingsactie van de brandweer Soest ter versterking van zowel het korps Soest als liet korps Soesterberg heeft tot nu toe tien nieuwe vrijwilligers op geleverd, acht voor Soest en twee voor Soesterberg. Voor Soest is sprake van een primeur, omdat bij degenen die de opleiding tot brandwacht gaan vol gen, een vrouw is, de eerste in de geschiedenis van het korps Soest. Bij het korps Soesterbergzijn al twee vrouwelijke vrijwilligers actief; er komt nu dus een derde bij. Overigens blijft de brandweer kandidaten werven (aanmelden is telefonisch mogelijk via nummer (035) 60 26 480), met name voor het korps Soesterberg. "Het is belangrijk dat we ook in de toekomst een optimale brandweerzorg kunnen blijven garanderen, vooral overdag onder werktijd", zegt officier René Moraal, tevens commandant van het korps Soesterberg. In die laatste functie doet hij vooral een beroep op belangstellenden in Soesterberg om zich als vrijwilliger te melden, in de eerste plaats degenen die er werken. "Het is niet nodig dat ze er ook wonen", zegt Moraal, "want het gaat er vooral om dat overdag voldoende vrijwilligers be schikbaar zijn en blijven. Voor uit rukken buiten werktijd is de bezetting van de voertuigen altijd ruim vol doende". Hij wijst erop dat vooral degenen die sociaal bezig willen zijn, voldoening vinden in het werk als vrijwilliger bij de brandweer, vooral als hij/zij ook in staat is in teamverband te werken. "Het helpen van de medemens staat bij onze mensen voorop en is de be langrijkste drijfveer om bij de brand weer te gaan", zegt Moraal. "Het geeft na afloop van elke inzet telkens weer een gevoel van voldoening als je iemand op welke manier dan ook hebt kunnen helpen". Een belangrijk aspect dat kandidaten in eerste instantie helemaal niet in hun besluit meenemen, is het feit dat ze juist door hun verantwoordelijke werk bij de vrijwilligersorganisatie die de brandweer grotendeels is, binnen het eigen werk op den duur gaan 'doorgroeien' en ook meer verant woordelijkheden krijgen. Dit is mede te danken aan de (door de gemeen te betaalde) brandweeropleiding. Hierin zitten immers naast alle hulp verleningstechnieken ook aspecten als sociale vaardigheden en organisatie. Daarnaast, voor hen die verder wil len, ook leiding geven. Brandweertest Na de medische keuring, die voor alle kandidaten (onder wie een stra lingsdeskundige) positief was, hebben ze vervolgens een speciale brand weertest moeten afleggen. Deze be staat uit drie onderdelen. Het eerste is de hoogtevreestest, waarbij ze de 29 meter hoge autoladder moeten beklimmen; het tweede is de engte vreestest; daarbij moeten ze met een ademluchtmasker eerst gewoon, daarna geblindeerd een parkoers af leggen, en ten derde de vaardigheids test; daarbij moeten ze voldoen aan eisen van kracht, uithoudingsvermo gen, evenwicht en coördinatie tussen armen en benen. Brandweertest De nieuwelingen zijn goed door de brandweertest gekomen. Daarom is aan burgemeester en wethouders voorgesteld hen als aspirant-brand wacht aan te stellen. Inmiddels zijn ze aan de cursus voor opleiding tot brandwacht begonnen (algemene op leiding, organisatie en brandbestrij ding). Cursussen Er wordt van hen verwacht dat ze aansluitend ook de cursussen vol gen voor brandwacht eerste klas (hulpverlening) tot en met hoofd brandwacht, de cursus die zowel de aspecten van brandbestrijding als hulpverlening verder 'uitdiept'. Zo lang ze de eerste opleiding nog niet hebben afgerond, mogen ze bij uit rukken alleen 'boven de sterkte' mee voor het verrichten van hand- en spandiensten. Tijdens de behandeling van de begro ting 1998 in de gemeenteraad heb ben nagenoeg alle fracties vragen ge steld over het dorpsbus-systeem in Soesterberg. Wethouder P. V. ten Hove, die onder meer de portefeuille verkeer en vervoer beheert, heeft hier over tekst en uitleg gegeven. Het in september 1995 door het bus bedrijf Midnet aangeboden dorpsbus- systeem in Soesterberg voorziet in - het van maandag tot zaterdag tot 19.00 uur laten rijden van een dorps busje dat ieder kwartier het dorp be dient met een route door het oude dorp en de wijken Mercury, Apollo, Egghermonde en Bloemheuvel via een aansluiting op een overstappunt op de hoek van de Banningstraat en de Kampweg; - de bediening van de bushaltes bij de r.k. kerk aan de Rademaker- straat, het busoverstappunt en de halte op de Banningstraat door de streekbussen. Als het dorpsbusje ook één van deze haltes zou moeten bedienen, is het busje te klein en zou de inzet van een grotere en duurdere bus nodig. In dat geval wordt het systeem te duur. Ook de spitsbussen kunnen het bus overstappunt aandoen. Hierdoor krijgt Soesterberg rechtstreekse ver bindingen met de Uithof en Nieuwe- gein. Voorwaarde is: - dat de Rademakerstraat in beide richtingen steeds beschikbaar is voor busverkeer; - dat het in- en uitrijden van de Rade makerstraat in en uit de richting Zeist mogelijk is; - dat op de N 237 (de oude rijksweg Amersfoort-Utrecht aan de noordkant van Soesterberg) door stromingsmaatregelen voor busver keer worden getroffen. Onduidelijkheid over de volgende punten stond de snelle uitvoering in de weg: - de beschikbaarheid van de Rade makerstraat; - de financiering van het busover stappunt en de overige infrastruc tuur. Op dit moment lijkt het er volgens wethouder Ten Hove op dat over deze punten duidelijkheid ontstaat. De marktcommissie heeft een stand punt bepaald, de reconstructie van de Rademakerstraat wordt bekeken, en 'Soesterberg' staat voor 1998/'99 ver meld op de financieringsplanningen van de provincie Utrecht. De plannen moeten op enkele punten nog op el kaar worden afgestemd. Het gaat vooral om de doorstromingsmaatre gelen op de route Utrecht-De Bilt- Zeist-Soesterberg, aldus de wethou der. kan aanspreken, en wanneer zij cor rigerend en voorkomend kunnen en moeten optreden. De surveillanten hebben aan de hand van de beschikbare gegevens in de periode van 1 maart tot en met 15 juni 1997 ruim voldaan aan het ge stelde (tachtig procent van de werk zaamheden op straat aanwezig zijn en twintig procent bestemd voor admi nistratie, opleiding, briefing en verga dering) in de overeenkomst tussen de gemeente Soest en de korpsbeheer der van de Politie Regio Utrecht. Om precies te zijn hebben ze 86,8 pro cent van de tijd op straat doorge bracht en de resterende 13,2 procent aan het bureau. Bijzondere wetten In het tweede kwartaal '97 is 18 pro cent van de tijd besteed aan bijzonde re wetgeving. De samenwerking tus sen de surveillanten en de gemeente lijke afdelingen Reiniging en Vervoer; Groen en Milieu, en Wegen, Grond zaken en Verkeer loopt via korte lij nen. De introductie van de zes nieu we politiesurveillanten bij de verschil lende gemeentelijke afdelingen in het eerste kwartaal van dit jaar heeft een positieve bijdrage geleverd aan het begrip 'kennen en gekend worden'. Het Meldpunt Woonomgeving speelt nog steeds een centrale rol om de klachten van de afdelingen van de gemeente voor de surveillanten op elkaar af te stemmen. De 'probleemgevallen' onjuist aanbie den van huisvuil, grof vuil en be drijfsafval werden in overleg snel af gehandeld. De plaatsen waar de bur gers gescheiden afval moeten aanbie den, worden met name in de week ends in de surveillance meegenomen. Meer dan eens traden de surveillan ten bemiddelend en preventief op bij het onjuist aanbieden van gescheiden afval. Twee inwoners kregen op grond van de Algemene Plaatselijke Verordening een proces-verbaal voor het onjuist aanbieden van huisvuil. Bij het signaleren van gaten in weg dek, vernielde verkeersborden, weg- bakens etc. namen de surveillanten direct contact op met de afdeling Wegen, Verkeer en Grondzaken. Ze controleerden ruiters en mountainbi- kers in de gemeentebossen op juiste naleving van de bepalingen. Een pro bleem is en blijft dat men bij het zien van een surveillant rechtsomkeert maakt. Ook zagen de surveillanten toe op naleving van de bepalingen in de Al gemene Plaatselijke Verordening over parkeren van vrachtauto's binnen de bebouwde kom; parkeren voertuigen van garagebedrijven; reclamevoertui gen; autowrakken; caravans en uit stallingen bij winkels. Meer dan eens kregen eigenaars van autowrakken en caravans op de juiste wijze advies met als resultaat dat een einde kwam aan de overlastsituatie. Verder besteedden de surveillanten op verschillende plaatsen in de ge meente, met name op het heringe richte gedeelte van de Van Weede- straat, de nodige aandacht aan uit stallingen door winkeliers. De af spraak is nog steeds dat voetgangers, mensen met kinder- en wandelwa gens en zij die in een invalidevoertuig rijden ongehinderd hun weg over trottoir of voetpad moeten kunnen vervolgen. Dertien keer traden de surveillanten op tegen hondenbezit ters die zich niet aan de regels hiel den. Jeugdgroepen Aan openbare orde en maatschappe lijke zorg besteedden de surveillanten 47 procent van de tijd, met name aan groepen jongeren in Soest en Soesterberg op verschillende locaties. Ze maakten en onderhielden contac ten met diverse jeugdgroepen. Meer dan eens traden ze corrigerend en voorkomend op tegen baldadigheid, zoals het zich zonder redelijk doel ophouden in een portiek of woning; het gebruiken van alcohol op de openbare weg; bekrassen/bekladden van onroerend goed; baldadigheid; opgeven valse naam en het zich op verboden terrein bevinden. De jeugdgroepen hebben de voort durende aandacht. Duidelijke stand punten over drank- en drugsgebruik alsmede overlast zullen worden ge handhaafd en zijn aan de jeugd me- De surveillanten besteedden 21,8 procent van hun tijd aan verkeersza ken. In het tweede kwartaal was het parkeergedrag opnieuw een aan dachtspunt. Er werden 212 bekeurin gen uitgeschreven voor onder meer parkeren op parkeerplaatsen voor in validen en in groenstroken; 58 bestuurders(sters) kregen een bon voor het parkeren op voetpaden, trottoirs of fietspaden. De surveillan ten schreven verder 48 keer een bon uit voor het negeren van de gesloten verklaring zoals op de Peter van den Breemerweg en de Hellingweg en het niet voldoen aan de verplichte rijrich ting, meestal vanaf de Óssendamweg richting Eikenlaan. Het niet dragen van de autogordel leidde in 56 geval len tot een proces-verbaal en het niet dragen van een helm op de bromfiets in 46 gevallen. houder zei dit maandagavond in de vergadering van de gemeenteraad bij de behandeling van de begroting 1998. Een aantal fracties had vra gen gesteld over de toevoeging van Soesterberg en Soestduinen aan het gebied dat door de treintaxi wordt be diend. Zowel voor Soesterberg als Soestdui nen is de busverbinding Soest- Soesterberg van belang. Naar de hui dige mogelijkheden is met ongeveer 180 reizigers het plafond bereikt. Vooral aan Soesterbergse kant biedt een goede verbinding met Zeist-cen- trum en de Heuvelrug mogelijkheden tot versterking. Soéstduinen Ten aanzien van Soestduinen gaat de gemeente samen met de provincie Utrecht, het busbedrijf Midnet en Treintaxi (Transvision) de mogelijk heden na om te komen tot het waar borgen van de openbaar-vervoerbe- diening. Gebleken is - dat recent nog slechts 90 treinreizi gers 45 personen die heen en terug reizen) gebruik maken van NS-station Soestduinen; - dat dit in de spits -het woon/ werkverkeer en studenten- onge veer 60 reizigers (30 personen) zijn en een stop in de spits niet reëel is omdat de trein- en spoor- capaciteit dan extra kostbaar is; - dat de toevoeging van Soestduinen (evenals Soesterberg) aan het trein taxi-gebied Baarn-Amersfoort en kele duizenden guldens per jaar kost; - dat ook het busbedrijf Midnet be reid is aanvullend (taxi-)vervoer aan te bieden tegen een bepaalde meerprijs. Toevoeging van Soesterberg en Soest duinen aan het treintaxi-gebied Baarn-Amersfoort kost enkele dui zenden guldens per jaar. Een uit spraak hierover is dan ook volgens wethouder P. V. ten Hove, die onder meer verkeer en vervoer in zijn porte feuille heeft, niet eerder te verwach ten dan bij dagbehandeling van de Voorjaarsnota in mei 1998. De wet- Dit jaar zijn voor het eerst nieuwe re gels van kracht voor het scheiden van huishoudelijk afval. Op last van de provincie heeft de ge meenteraad in de Algemene Plaatse lijke Verordening de verplichting op genomen tot het gescheiden aanbie den van klein chemisch afval, glas, oud papier/karton en textiel. De ge scheiden inzameling van klein che misch afval (kca) en van groente-, fruit- en tuinafval was al eerder wet telijk verplicht gesteld. WEL in de (groene) mini-container MOETEN: - allerlei drankenkartons, geplastificeerd papier, sanitair papier (papieren zak doekjes, keukenrol, toiletpapier, weg- werpluiers), vervuild papier, vervuild textiel, poetsdoeken, doppen van flessen, kurken. NIET in de mini-container mogen: - kranten, tijdschriften (inclusief kleu rendruk), allerlei drukwerk, schrijfpa pier, enveloppen (inclusief venster enveloppen), karton en golfkarton, ge wone kartonnen en papieren verpakkin gen, voor zover schoon en droog, alle gla zen flessen en potten, gebroken glas werk, kleding, lakens, dekens, lappen stof gordijnen, handdoeken Voor scheiding van KCA GFT zie gemeentegids huisvuilkalender Nog vragen? BeI de Infolijn Afvalstoffen: 6093666 papier - glas - textiel per 1 januari 1997 Aanbieden in gesloten plastic zakken. Goede spullen bii voorkeur naar Spullenhulp, De Schans 20, telefoon: 6018730

Soester Courant | 1997 | | pagina 36