5 jciof Speciale uitgave van Radio Soest Van de redactie Proficiat Radio Soest Programmaraad I I I I I Behoefte aan lokale informatie groter dan ooit RADLO WOENSDAG 22 OKTOBER 1997 - 25e JAARGANG NR. 1 Redactie: Peter Ensdortf Rob Joustra Douwe Sijtsma Foto's: Peter Ensdorff Advertentie: Gerda Alders Coördinatie en advisering: Jan Lagerwey Allereerst wil de redactie van deze bijlagekrant namens de 25-jarige lo kale radiozender langs deze weg de 75-jarige Soester Courant feliciteren met haar eigen pasbereikte prachtige mijlpaal. Tevens wil zij de Soester Courant en drukkerij Smit bedanken voor de gelegenheid om deze Radio Soest-bijlage te verzorgen. Aan de lezer... Welkom in deze krant! Laten we be ginnen met u te vertellen wat de aan leiding is tot deze speciale editie: op 16 oktober 1972, 25 jaar gele den, vond de officiële oprichting plaats van de vereniging Algemene Radio Omroep Soest. Het kind AROS werd geboren. op 1 september 1990, op - bijna - 18-jarige leeftijd, werd het kind vol wassen met alle erkenning, voor- en nadelen van de lokale-omroepstatus. 'Radio Soest' werd de roepnaam van deze jong-volwassene. Deze naam wordt alom soms te pas en te onpas gebruikt, ook voor de jaren toen RS nog een ziekenomroep was en alleen 'AROS' heette. Ach, wat geeft het, we praten immers over een en hetzelfde kind... op 16 oktober 1997 werd deze vol wassene 25 jaar, een kwart eeuw. Nu moet het weer een nieuwe, moeilijke en spannende fase ingaan: nog meer op eigen benen want de resterende 'ouderzorg' is afgerond: de gemeente lijke subsidiekraan gaat dicht. Het kind moet het nu zelf kunnen! Deze feestelijke jubileumkrant heeft daardoor een ietwat ernstige onder toon, dat zult u al bladerend en le zend merken. In verschillende van de - grote en kleine - artikelen klinkt <;moed door, maar ook trots ('ons s.io Soest'), verwachting, spanning o (zal het lukken met een stuk on dersteunende commercie binnen de publieke lokale radio?). Dat lokale omroep - ook Radio Soest - toekomst heeft en door vele enthou siaste mensen (medewerkers en luis teraars) wordt gedragen zult u ook uit deze krant kunnen opmaken. De redactie wenst u door deze krant een gezellige, al of niet vernieuwde, kennismaking toe met Radio Soest, uw eigen lokale omroep... RADIO SOEST KUNT U ONTVANGEN VIA DE ETHER OP FM 105.9 OF DE KABEL OPFM 107.9 (STEREO) Het bestuur van Radio Soest wil de ad verteerders hartelijk danken! Zonder uw steun was het niet mogelijk geweest deze krant uit te brengen. Bij het 25-jarig bestaan van Radio Soest wil ik allereerst het bestuur van harte gelukwensen en de wens uit spreken dat de toekomst in alle op zichten veel voorspoed mag brengen. Een jubileum is een uitstekende gele genheid om even stil te staan bij het verleden, heden en toekomst. Positieve en negatieve zaken uit het verleden op een rijtje zetten, tenein de een goede koers uit te stippelen voor de toekomst. In ons land is het aantal lokale en re gionale radiostations de laatste jaren sterk toegenomen en groeit nog altijd. Lokale radio is een lange tijd een on dergeschoven kindje geweest bij com municatie-activiteiten van de over heid. Maar daarin begint nu snel verande ring te komen. Lokale radio is zich overal aan het ontwikkelen tot een volwassen medium. In het Nederlands radiobestel is de lokale zender een belangrijk segment geworden. Volgens een aantal jaren geleden ge houden marktonderzoek luistert maar liefst 41 procent van de Nederlandse bevolking 'wel eens' naar de lokale omroep. Radio Soest had zijn 'roots' in de zie kenomroep, maar is thans als volwaar dige lokale omroep te beschouwen. Men werkt vrijwel uitsluitend met vrijwilligers en de programmering be staat vooral uit plaatselijk nieuws, achtergronden van de gemeentelijke politiek, sport en veel muziek. Omdat de radio in het algemeen mo gelijkheden heeft voor vaste rubrie ken, is het voor het gemeentebestuur van Soest zeer belangrijk dat de ge meente wekelijks op de woensdag ochtend tussen 11 en 12 uur - met de herhaling op de zondag daaropvol gend tussen 11 en 12 uur - het ge meentelijk voorlichtingsprogramma 'Van het Raadhuisplein' kan uitzen den. In dit programma vertelt de cen trale voorlichting welke besluiten ons college die week genomen heeft en wordt achtergrondinformatie gegeven over allerlei gemeentelijke zaken. Daarnaast wordt elke werkdag in 'Soest Actueel' rond half 10 gemeen- tenieuws gegeven. Radio Soest is dan ook een uitstekend medium voor de Soester en Soester- bergse bevolking om snel het laatste nieuws van de gemeente te horen. Maar ook voor de vele instellingen, verenigingen en organisaties kan Ra dio Soest van veel waarde zijn. Voor de toekomst wens ik Radio Soest een goed geleide organisatie toe. Dit vormt de basis voor een ge zonde en sterke instelling die met ver trouwen de toekomst tegemoet kan J.deWidt Burgemeester Lokale radio is eigenlijk al heel oud. Toen de radiopioniers begonnen met uitzendingen, was het zendbereik vaak slechts enkele honderden me ters. Puur lokaal dus. Al snel bleek dat de behoefte aan streekinformatie groot was en verzamelden de radio makers interessante nieuwtjes en fei ten die rechtstreeks bedoeld waren voor de lokale bevolking. Vaak werd de informatie gekleurd doorgegeven; de programmamaker verbond er zijn eigen visie of geloofsrichting aan. Ér ontstonden verschillende zenders met een eigen signatuur; de verzuiling was een feit en er ontstonden landelijke omropen zoals de AVRO en de \ARA. Nu, in 1997, hebben wij in Soest één legale, lokale radiozender, officieel de Algemene Radio Omroep Soest, kortweg de A.R.O.S., of ge woon "Radio Soest". Het woord "al gemeen" is belangrijk; de redactie zal voor alle Soesters een programma moeten samenstellen dat zo goed mogelijk voldoet aan de wensen van de bevolking. Wettelijk is het zo ge regeld dat de luisteraars een stem hebben in het programmabeleid van de lokale zender. Daartoe is er de Programmaraad van Radio Soest, het orgaan waarin de Soester bevolking kan meepraten over de programma's. Het Commissariaat voor de Media is aangesteld door de regering om toe te zien of dat ook werkelijk gebeurt. De Programmaraad van Radio Soest bestaat uit een aantal personen die maatschappelijke organisaties verte genwoordigen. Zo zitten er in de Pro grammaraad vertegenwoordigers van organisaties die werkgevers en werk nemers, ouderen en jongeren, de ker ken, sporters, allochtonen, cultuur en onderwijs vertegenwoordigen. Zij be waken gezamenlijk het programmabe leid van Radio Soest en corrigeren dat zonodig. Dat u vrijwel nooit iets hoort over de Programmaraad van Radio Soest is een compliment voor de beleidsma kers bij Radio Soest. Zij weten steeds de programma's zodanig samen te stellen, dat vrijwel iedereen in Soest aan bod komt. Wij wensen Radio Soest en de Soester bevolking dan ook nog vele jaren lokale radio toe. Hans Mönnich Voorzitter Programmaraad ANTWOORDSTROOK RADIO SOEST Ja, ik... O wil graag 'Vriend van Radio Soest' worden en zal RS periodiek steunen, namelijk met een bedrag van peringaande(datum). Hierna geef ik aan hoe ik een en ander wil doen:Voor rekening nummers: zie elders O heb interesse om eventueel mee te gaan wetken bij Radio Soest. Ik zou graag een vrijblijvende kennis making met RS hebben. O ben geïnteresseerd in sponsoring/commercials via Radio Soest. Belt u mij s.v.p. O zou graag eerst wat meer over Radio Soest willen weten. Belt u mij s.v.p. O zou graag de studio's eens willen bezichtigen. Belt u mij s.v.p. O Naam: fm/vï Volledig adres: Tel.nr.: U kunt dit strookje inleveren bij Radio Soest (Gemeentehuis, Raadhuisplein 1) of sturen naar: RADIO SOEST 'Vrienden van Radio Soest' Postbus 3062 3760 DB SOEST. Hartelijk dank voor uw reactie! j 25 Jaar Radio Soest, waarvan 18 jaar als ziekenomroep, is een lange perio de. Mogelijk langer dan de oprichters misschien wel hadden voorzien of mogelijk geacht. Zo een gedachte is niet nieuw. Bij de komst in Nederland van het feno meen televisie in de vijftiger jaren dachten velen dat het nu wel gedaan zou zijn met de radio en dat de "beeldradio" het medium van de toe komst zou zijn. Niets is minder waar gebleken. Het aantal radio- en televisiestations is enorm gestegen en beiden bestaan vreedzaam naast elkaar en vullen el kaar ook aan. Voor de nieuwsvoorzie ning op lokaal niveau heeft deze ont wikkeling echter ook grote nadelen gehad. Dagelijks worden wij overspoeld met nieuws en entertainment uit de verste hoeken der aarde en komt regionale informatie niet meer aan bod bij de landelijke radio- en televisiezenders. Wat van ver komt is immers "lekker" voor de "grote" radio- en televisiema kers en naar de mening van de kijker en/of luisteraar wordt nauwelijks nog gevraagd. De behoefte aan lokale en regionale informatie is echter groter dan ooit. Dat blijkt uit onderzoeken van de overkoepelende organisatie voor lokale omroepen (OLON). Radio Soest probeert hierin op een zo goed mogelijke wijze te voorzien. Door lokale radio ook toegankelijk te maken voor de luisteraar (u kunt zelf meedoen) en allerlei organisaties de mogelijkheid te; bieden hun nieuws op u, de luisteraar, over te brengen. Ook gemeentelijke en lokale politie ke activiteiten kunnen vrijelijk bij Radio Soest in ruime mate aan bod komen, zonder onderscheid, zonder "gekleurde" informatie. Dat is een groot goed, wat bij de grote zenders nogal eens wordt gemist. Vanaf nu, in het 25e jaar van het bestaan van Ra dio Soest, gebeurt dat zonder subsidie van de (lokale) overheid. Enerzijds is dat jammer, anderzijds maakt dat ons onafhankelijk van welke overheidsbe moeienis dan ook. Radio Soest zal dan ook nu op een andere wijze in haar inkomsten moeten voorzien. Met ingang van volgend jaar zal dat ge beuren door bijvoorbeeld de lokale middenstand de mogelijkheid te bie den gebruik te maken van lokale etherreclame danwel als sponsor op te treden van bepaalde programma's. Daarnaast is, nu de subsidie is wegge vallen, uw steun meer dan ooit nood zakelijk, door bijvoorbeeld tegen een gering bedrag donateur van uw "ei gen" omroep te worden. Dat stelt ons dan weer in staat om lokale radio te maken van hoog niveau. De vrijwilli gers bij Radio Soest (ongeveer 70) zitten er niet voor zichzelf maar voor U, de luisteraar, en doen dit werk zonder enige vergoeding. Ik reken op Uw steun om zeker nog eens vijfen twintig jaar door te kunnen gaan met Uw lokale omroep. Rob Joustra Voorzitter Radio Soest

Soester Courant | 1997 | | pagina 37