Prijswinnaars volop in belangstelling V Politieke discussie Soest verzandt steeds meer in gedoe over details wmd.u.' J\ 6027493 f«7S°EST Gemeenteraad benoemt eigen programmaraad voor Soest ACTUEEL Onze wild specialiteiten? Het blijft genieten! Nu bij OTAK Kaasboerderij l'De Staelenhoef' College maakt opeens haast Fietsers beboet WOENSDAG 22 OKTOBER 1997 SOESTER COURANT PAGINA 3 Eerste etappe begrotingsbehandeling Uitreiking tijdens drukbezochte receptie in De Soester Duinen KLAREN® TROMP KLAREN BTROMP KLAREN® TROMP 38 Bewoners even weg, wasdroger vat vlam soesY Ook voor service moet u bij ons zijn Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum Denkt u al aan Kerstpakketten? Wij wel! Kaasboerderij 'De Staelenhoef" heeft daar leuke ideeën over. Bel even op voor een afspraakje of we sturen u onze folder. Een mooie mand van 't land, da's weer 's wat anders! Birkstraat 123, Soest Tel.035 6013781 Na de zeperd die de gemeente Soest onlangs haalde in de rechtszaak te gen de Remu (over de invoering van het zgn. basispakket) heeft het Col lege van B. en W. voor de raadsver gadering van deze week nog gauw een agendapuntje toegevoegd. Het betreft de verordening voor een ("ei gen") Soester programmaraad. Uit het voorstel aan de raad blijkt dat de gemeente volgens de gewijzigde media wet nu zelf een programmaraad moet benoemen, die de Remu adviseert over de samenstelling van het programma voor kabeltelevisie en -radio. Deze raad moet ten minste vijf en ten hoogste ze ven leden tellen en een representatieve afspiegeling zijn van de belangrijkste maatschappelijke, culturele, godsdiensti ge en geestelijke "behoeften" in de ge meente. De leden moeten uiteraard zelf abonnee zijn en in Soest wonen, maar ze mogen geen lid zijn van de gemeenteraad. De zittingsperiode duurt tot 2002. In de verordening wordt vreemd genoeg ook gesproken over een "commissie", maar i de programmal aad gaat minstens twee keer per jaar vergaderen en neemt be sluiten bij meerderheid van stemmen. De vergaderingen zijn in principe open baar. Wie? Welke Soesters in de programmaraad gaan zitten is nog niet bekend. Bij het voorstel kondigt het College van B. en W. tegelijk ook een voorstel voor de benoeming van de leden aan, maar wel ke kandidaten B. en W. daarvoor op het oog hebben was maandag j.1. nog niet duidelijk. Dat zal vanavond wel blijken, als de normale raadsvergadering (eigen lijk van 23 oktober) naar aller verwach ting direct na de begrotingsbehandeling wordt afgewerkt. Bij een verlichtingscontrole zijn zes fiet sers bekeurd, omdat de lampen van hun voertuig niet functioneerden. De contro le werd vrijdagavond tussen half acht en kwart over acht op de Nieuweweg g houden. Alsof ze gewend is om wekelijks lezingen te houden in het land, las de twaalfjarige basisscho- Just van Toor (links) en Anjo Hofman, die de verhalenwedstrijd bij res- lier Rianne van den Breemer haar winnende verhaal voor aan ongeveer driehonderd gasten, pectievelijk de middelbare scholieren en volwassenen wonnen, luisteren aan- Links van haar directeur Paul Smit van Uitgeverij Smit bv. dachtig naar Rianne van den Breemer. De winnaars van de fotowedstrijd (v.l.n.r.): mevrouw Y. Herklots-de Vries, Hen- de receptie die de Soester Courant ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan hield in nie van der Hammen, Jaap van de Broek, Gijs van Korlaar, Henk Krops en Aafke restaurant De Soester Duinen en die werd bezocht door ongeveer driehonderd men- Maartje ('Fien') Vlam. Zij ontvingen hun prijzen donderdag tijdens de geanimeer- sen. jaar gehouden en waren een van de eer ste activiteiten in het kader van het ju bileum van deze krant. De fotowedstrijd bestond uit de categorieën 'Mensen in Soest', 'Natuur en Milieu in Soest' en 'Verkeer in Soest'. In elke categorie wa ren prijzen van 100, 50 en 25 gulden (VW-cadeaubonnen) te winnen. Henk Krops, voormalig directeur van de Dal- tonschool De Driesprong, was het meest succesvol en sleepte in elke categorie een prijs, waaronder twee eerste, in de wacht. De jury, bestaande uit de foto grafen Goos van der Wilt, Aldo Alles- sie en Herman van Dam en de redacteu ren Aad Post en Johan van Beek van de Soester Courant, bekroonden twee fo to's van Jaap van de Broek en verder foto's van Aafke Maartje Vlam, me vrouw Y. Herklots-de Vries, Gijs van Korlaar en Hennie van der Hammen. Zij waren allen aanwezig op de recep tie. Verhalenwedstrijd Hetzelfde geldt voor de winnaars van de verhalenwedstrijd met het thema 'Soest in het jaar 2022...' die was uitgeschreven voor volwassenen, middelbare scholie ren en basisscholieren. In juni nam de vijfkoppige jury, bestaande uit Jan Vis ser (oud-leraar, politicus, dichter en voorzitter van de Stichting Literaire Evenementen Eemland), Nelleke Streefkerk (ROC De Amerlanden-v/h Trema'87), Lenora Crom (openbare bi bliotheek), Idelette de Nooy (C-drie) en Aad Post (Soester Courant) bijna hon derd ingezonden verhalen aandachtig door. Het resultaat daarvan was dat Anjo Hofman donderdag als winnares bij de volwassenen werd gehuldigd. Na haar mocht Just van Toor naar voren stappen om de prijs van de beste middelbare scholier in ontvangst te nemen en tot slot schudde Rianne van den Breemer de hand van Paul Smit. Alsof ze weke lijks door het land reist om lezingen en inleidingen te verzorgen, sloot ze de prijsuitreiking persoonlijk af door haar winnende verhaal voor te lezen. Het was muisstil in de zaal, behalve na het lezen van deze zinsnede: 'De Soester Courant heeft op de Eng ook een bos aangelegd om van het hout nog meer en mooiere kranten van te maken...' Prijspuzzel. De activiteiten rond het 75-jarig bestaan van de Soester Courant zijn nog niet helemaal afgesloten. Afgelopen maan dag verstreek de inzendtermijn voor de tweede prijspuzzel. Deze maand krijgen puzzelliefhebbers een derde kans. Alle winnaars worden persoonlijk ingelicht en krijgen een uitnodiging voor een feestelijke uitreiking in het bijzijn van de adverteerders die de prijzen beschikbaar hebben gesteld. Prijsvragen Ook voor de adverteerders van de Soes ter Courant lopen nog prijsvragen. In augustus, september en oktober maakt elke adverteerder kans op een gratis pagina in de Soester Courant. Ze din gen mee door het boodschappenlijstje in te vullen, dat hen bij de factuur van de betreffende maand wordt toegestuurd. De winnaar van de eerste prijsvraag is restaurant Van den Brink geworden. Tot slot zal ook de Soester gemeenschap een cadeau tegemoet kunnen zien van de Soester Courant. Voor de rest blijft dat nog even een verrassing. De gemeenteraad van Soest hield zich afgelopen maandagavond - met minimale publieke belangstelling, maar daar kijkt geen mens meer van op - bezig met de eerste etappe van de behandeling van de begro ting voor het komende jaar. Het jaarlijkse politieke hoogtepunt is bij uitstek de gelegenheid om uitgewo gen visies, doorwrochte standpun ten of bezonken opvattingen over de "grote lijnen" van het beleid te ven tileren, maar in Soest lijkt het meer en meer te verzanden in een hoop tijdrovend gedoe over details. Min of meer aan de vooravond van de verkiezingen (maart volgend jaar) ver dedigde het College van B. en W. de nieuwe beleidsvoornemens - of liever: het gebrek daaraan - moeiteloos tegen over een gemeenteraad die wel erg diep moest graven om zelfs maar de schijn van een echt politiek debat op te hou den. Dat duurde van even na zeven uur - eerst vond de installatie van Ans Mann plaats, het nieuwe raadslid van GroenLinks-Progressief Soest en de opvolgster van Jan Visser - tot ver na de klok van elven. Burgemeester De Widt nam Ans Mann de belofte af en stelde vervolgens vast dat de "tweemans" GL/PS-fractie nu geheel uit vrouwen bestaat, voor het eerst sinds in de jaren twintig mevrouw Droste in haar eentje voor de Vrijzinnig- Democraten in de raad zat. En nooit eerder telde de gemeenteraad zoveel vrouwen als nu (9 van de 27). Een no vum, aldus De Widt. Vervolgens kregen de acht fractievoor zitters - in volgorde van de omvang van hun fractie - het woord om in vijf minu ten samen te vatten wat ze eerder al in de huis-aan-huis verspreide voorlich tingskrant Op 't Hoogt aan het volk hadden (kunnen) laten weten over de nieuwe begroting. Dat kwam in het al gemeen op hetzelfde neer, al viel PvdA- fractievoorzitter Kees Boerkoel op door direct met de deur in huis te vallen en zijn collega's te bestoken met vragen over hun "verhalen in de krant". 'Hot items' In de vijf-minuten-toespraakjes namen de meeste woordvoerders al een voor schotje op de discussie over "hot items" als het jeugdbeleid (inclusief jeugd honk), het verkeer (althans voor zo ver Soest met lede ogen toekijkt hoe in Amersfoort plannen voor een soort westelijke rondweg worden klaarge stoomd), het project ter bestrijding van de eenzaamheid onder ouderen, de enigszins uit de hand gelopen woning bouw en de - onduidelijke - ontwikke lingen rondom het terrein van Zonne gloren, evenals het door D66 en GGS bepleite 5 gratis openbaar vervoer in Soest, wat volgens PvdA-wethouder Pieter ten Hove zeker één a anderhalf miljoen gaat kosten... De financiële stand van zaken speelde feitelijk een ondergeschikte rol. Geen wonder natuurlijk, omdat vriend en vij and van het College van B. en W. ervan overtuigd zijn dat er in 1998 totaal geen geld beschikbaar is voor leuke, wense lijke of noodzakelijke dingen-voor-de- mensen. Wel maakten de meeste fracties duidelijk dat het halve miljoentje extra dat Soest binnenkort (speciaal voor het lokale minimabeleid) uit Den Haag mag verwachten, en dat terwijl het Rijk aller minst scheutig is met het verstrekken van middelen, niet aan andere zaken mag worden besteed. onroerend^goëd~~^BI Bemiddeling o.g. Hypotheken Huur-Verhuur Bouwkundig advies Interieurontwerpen Projectinrichtigen VERKOCHT Soestdijk Colenso 161 onroerend goed TE KOOP GEVRAAGD Hoekhuis of helft dubbel, liefst vooroorlogs, min. 3 slaapkamers en zolder, evt. te renoveren. Koopprijs f 400.000,- k.k. ui jiii ii TE KOOP GEVRAAGD: Vooroorlogse vrijstaande villa om geving Soestdijk, bij voorkeur in oorspronkelijke staat. Koopprijs ca. f 700.000,- k.k. Wij maken er meer van! lyr e* Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 BAR, GRILL RESTAURANT 1 lUJJ (Al onze gerechten ook om af te holen.) STEENH Brand heeft zondagmiddag voor ongeveer 25.000 gulden schade aangericht in een woning aan de Heuvelweg. Dat is de schatting van de brandweer die een kwartier no dig had om het vuur onder controle te krijgen. De brandweer werd om tien voor drie gealarmeerd voor een binnenbrand, die bleek te zijn ontstaan in een wasdroger. Op dat moment waren de bewoners niet thuis. Veel water werd niet gebruikt met de middeldrukstraal. Het huis werd meteen geventileerd, maar ondanks dat de rook werd afgevoerd, ontstond toch rook- en roetschade. De brandweer redde een poes, terwijl een brandweerman zich aan snijwonden moest laten behandelen in ziekenhuis Eemland, locatie De Lich tenberg. Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 Hef was alweer een maand of vier na het afsluiten van de wedstrijden en ruim zes weken na de bekendma king, maar de prijswinnaars van de foto- en de verhalenwedstrijd van de Soester Courant werden donder dagavond dan ook echt in het mid delpunt van de belangstelling gezet. Zij behoorden tot de genodigden, van wie er tussen de 250 en driehonderd te gast waren op de receptie die de Soes ter Courant ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan in restaurant De Soester Duinen hield (zie voorpagina). Directeur Paul Smit van Uitgeverij Smit bv, uitgeefster van de Soester Courant, zette eerst de winnaars van de fotowed strijd en later die van de verhalenwed strijd voor het voetlicht en reikte hen de prijzen uit, waarna ze ook het massale applaus kregen waar ze recht op had den. In de jubileumkrant van zaterdag 31 augustus j.1. was ook al de aandacht op hen en hun inzendingen gevestigd. Verkiezingen Vermakelijk was dat Harry Witte (Ge meentebelangen) de WD/CDA/ PvdA-coalitie het verwijt maakte dat er - vlak voor de verkiezingen - een flink begrotingstekort bleek te bestaan, nadat het College her en der met geld had gestrooid (brandweerkazerne 7 miljoen, sport 5,5 miljoen en nog een paar post jes als de herinrichting van de Van Weedestraat en de verbouwing van C- drie). Kees Boerkoel (PvdA) liet later weten dat hij dacht dat er bij de voor jaarsnota van volgend jaar wel weer ge noeg geld zou zijn om gewenste uitga ven te doen, "want dan zitten we tegen de verkiezingen". Uiteraard werden er weer diverse stok paardjes bereden. Zo maakte Bart Krol (CDA) opnieuw een punt van het ge doogbeleid voor de coffeeshop, waarbij Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF) zelfs een groot waarschuwingsbord zou willen plaatsen. Hij pleitte verder voor een strenge aanpak van al te royale kaste leins. Diverse fracties spraken zich alvast uit voor uitbreidingsmogelijkheden voor de Gemar, het CDA zag wel wat in de kelder van Beukbergen voor de opvang van de Soesterbergse jeugd, en Groen- Links (Nel Koster) vond dat het hoog tijd werd om een "netwerk" te vormen om het jeugd(honk)probleem aan te pakken, waarvoor het CDA een jonge- renraad wil oprichten. Soesterberg Bijna alle fracties vroegen om verbete ring van de busverbinding met Soester berg (maar dat doen ze al jaren, terwijl er toen het busje reed nog geen halve passagier per rit inzat). De politiek staat ook positief tegenover het project een- zaamheidsbestrijding, maar de meeste fracties vinden dat het geld daarvoor binnen het SWOS-budget moet worden gevonden. Harry Witte (GGS) kwam nogmaals met zijn recreatiepias in Overhees voor de dag. De fracties dachten verschillend over de vraag of het feestje bij de ope ning van de brandweerkazerne én het brandweerjubileum uit het budget van de kazerne betaald moest of kon wor den en de PvdA dacht met de verhoging van een dubbeltje extra op de warme maaltijden (behalve voor de laagste in komens) alvast geld voor de vurig ver langde eenzaamheidscoördinator op ta fel te kunnen krijgen. Moties Verschillende fracties kondigden alvast moties aan, in afwachting van de reac ties van het College, maar vermoedelijk toch lang niet zo veel als in voorgaande Fotowedstrijd Beide wedstrijden werden in het voor- Ans Mann tekent als nieuw raadslid het Grote Gemeente Gastenboek van bode Teus van Gent. jaren het geval is geweest, omdat er nu eenmaal niks afkan. De avond was al niet meer jong toen burgemeester en wethouders het woord namen voor de beantwoording van de verschillende vra gen in Op 't Hoogt en de vijf-minuten- praatjes (waarvoor de Collegeleden ove rigens aanzienlijk meer tijd nodig had den dan vijf minuten). Voor het ter per se gaan van deze krant konden de reac ties van het College niet meer verwerkt worden. De beraadslagingen worden vanmiddag (woensdag) vanaf 14.00 uur voortgezet en de "gewone" oktober- raadsvergadering wordt daarna ook nog afgewerkt, eventueel ook vanavond nog.

Soester Courant | 1997 | | pagina 3