w RADIO EST soest 4.750,- 1.950,- 3.950,- SOEST 02 97 50 ;el 5 - 601 23 64 electra pp|p^ >1 84 85 25 jont Christelijke Programma's bij Radio Soest Radio Soest? Zoek 'm op: 105.9 ether/107.9 kabel. Een veelgestelde vraag... Op locatie bij Radio Soest... RadioSoest: elke dag van 7.00 tot 18.00 uur. Veel veranderd in 25 jaar Operetteland 'n Enthousiaste medewerkster Lokale omroep in beeld... gemeenteraadsfractie Soest feliciteert Radio Soest en spreekt de wens uit dat Radio Soest nog lang mag uitzenden vanaf de fundamenten van de gemeentelijke communicatie! PAGINA 4 WOENSDAG 22 OKTOBER 1997 RADIO SOEST SPECIAL PAGINA 5 geselecteerde TV als toegift. OL RING - 601 69 03 Radio Soest was net ongeveer een jaar oud toen men daar tot de conclu sie kwam dat er 'een dominee' bij moest komen. Radio Soest-medewerker Toin Rou- ters wist dat ik luchtmachtpredikant geweest was en introduceerde mij op mijn gevorderde leeftijd bij de pro grammaleiding. Eerst gaf ik 'een praatje met een plaatje' in het bestaande programma 'Muziek onder kerktijd' op zondag morgen. Het ging over losse onder werpen, vaak uit de actualiteit: bij voorbeeld tijdens de Olympische Spe len over het leven van een Christen als een wedstrijd - een beeld dat in de Bijbel nogal eens gebruikt wordt. Maar zoiets dient zich niet iedere week aan. Zo kwam ik er toe om te praten over Bijbelse personen, de zgn. 'aartsvaders', Abraham, Isaak/en Ja- cob. Dat programma kreeg gis titel: 'De Bijbel voor mensen van /nu'. De formule van dit programma (serieuze onderwerpen op een luchtige toon, afgewisseld met passende muziek) heb ik jaren gevolgd. Vanaf 1 oktober dit jaar, met de start van de nieuwe winterprogrammering bij Radio Soest, is dat veranderd. Sa men met vier medewerksters (Marja van de Kraats, Ans Nederlof, Chris- tine Westeneng en Rita van Zwee- den) ga ik nu het programma 'De Verrekijker'verzorgen, een Bijbelpro gramma van een vol uur bestaande uit drie blokken: één voor kinderen, één voor jonge tieners en één voor jonge volwassenen. Ingrediënten zijn onder andere: veel muziek en afwisseling en misschien zelfs gastoptredens van luis teraars. 'De Verrekijker' zal uitgezonden wor den iedere zondagmorgen van 9 tot 10 uur met een wekelijkse herhaling op de donderdagmiddag van 4 tot 5, dit vooral voor kinderen (en hun ouders!) die op zondagmorgen naar de kerk gaan. Het panelprogramra 'Het Boek open' is vanaf 1 oktober j.l. verplaatst van de zondag naar de le en 3e za terdag van de maand aan het eind van de middag en wel van 5 tot 6 uur (te vens het laatste uur van de week bij Radio Soest). Dit programma draait al zo'n anderhalf jaar. Steeds wordt een vervolggedeelte van - nog steeds - het Marcus-evangelie gelezen en besproken door het vier vaste leden tellende panel. Ieder lid van het pa nel (Maria Drost - zie ook elders in deze bijlage, Douwe Sijtsma, Rita van Zweeden en ondergetekende) heeft om beurten de leiding in handen en dedceuze van de muzikale intermez zo's is van de verschillende panelle- dervwat het geheel zeer gevarieerd maakt. De teams van beide programma's zouden graag de band met de luiste raars willen versterken, bijvoorbeeld door hun de gelegenheid te geven een opname bij te wonen of, waar moge lijk, een keer mee te werken (inter view bijvoorbeeld). Hebt u interesse of suggesties? U kunt ons bellen: (035) 60 13 707 (Maria Drost) of 60 20 511 (Herman Spoor). Eén van de panelleden van 'Het Boek open', Douwe Sijtsma, heeft op de 4e zaterdag van de maand (eveneens van 5 tot 6 uur) een eigen programma onder de titel 'Samen de Bijbel lezen', meestal bestaande uit een interview, samen bijbellezen en muziek. Uw Herman Spoor Presentator ...aan mij, hoe ik ertoe gekomen ben om 'techniek' te doen bij Radio Soest, is heel eenvoudig te beantwoorden. De advertentie die destijds in de krant stond, luidde: "AROS is op zoek naar techneuten; iedereen kan het leren". Toen ik dat las, dacht ik: "Ik dus ook!" Inmiddels doe ik het al vele ja ren en nog steeds met veel plezier. In de loop van de jaren is er wel heel wat veranderd. Ziekenomroep AROS werd Radio Soest, oude studio's wer den mooie nieuwe studio's met com puters waar ik eerst erg aan moest wennen, enz. Ik heb aan heel wat programma's meegewerkt, maar de laatste jaren heb ik mijn vaste programma "Om metje in Natuur en Milieu", te beluis teren op zondagmorgen tussen 10 en 11 uur. Helaas zijn er nog weinig vrouwelijke techneuten bij RS. Wat mij betreft mogen er wel wat meer komen, want echt, dames, het is leuk werk en wij kunnen het net zo goed als de heren. Annelies Nelis-BIomberg Programma-technicus Tip: als u toch de railiu aan hebt in uw winkel of bedrijf, waarom dan niet op RS afge stemd. Dat luistert lekker: de plaatselijke praatjes, gezellige muziek, bekende of minder be kende Soester namen enz.... Als je bovenaan over de Dalweg rijdt, naar beneden richting Overhees, krijg je op een gegeven moment rechts ons bekende witte Gemeentehuis. Aan de straatkant ziet u de vijvers met de fonteinen. Daarachter, op vijverhoog te, een serie ramen, en daarachter... gebeurt 'het'! Radio Soest! In de kelder ('souterrain' mag ook) van het Gemeentehuis bevinden zich de twee mooie nieuwe studio's met opname- en techniekruimte, verder twee redactieruimten, opslagruimten van de CD's en platen (nog heel vee! ouwetjes ook), en overige ruimten. Momenteel is de studio voor bezoe kers overdag alleen te bereiken via de centrale ingang van het Gemeente huis, maar in de nabije toekomst komt er een eigen ingang. Wilt u, alleen of met enkelen, onze studio's een keer bezichtigen, maakt u dan liefst eerst een afspraak met de dagelijkse leiding. Die kan het best de meest geschikte tijd selecteren. Een kopje koffie, een rondleiding, evt. een koptelefoon op om even te proberen enz., het kan allemaal. Radio Soest heeft zo'n 70 medewer kers en toch komt u er misschien maar een paar tegen. Ja, het gaat on geveer net als bij de Tweede Kamer: de meesten zijn elders of hebben vaak nog een baan maar komen op bepaal de tijden naar de studio voor een op name of om andere klussen te doen. Niet gek opkijken dus als het allemaal wat stil lijkt; dat is maar schijn... Een bezoek aan een (radio)studio, en zéker de eigen lokale omroep, is altijd een leuke ervaring en Radio Soest wordt vast een vriend rijker... Opname technicus: Fredy Timmer: "Wie zei daar dat vrouwen niet tech nisch zijn?". 25 joof "Toen wij in 1972 met uitzendingen begonnen, maakten we alleen maar verzoekplatenprögramma's voor de patiënten van het toenmalig zieken huis Zonnegloren. Alle programma's werden uitgezonden via de huisom- roep van het ziekenhuis. Later kwa men daar ook uitzendingen bij voor de bewoners van de diverse bejaar dencentra in Soest". Wout van Houdt, een van de mensen van het eerste uur, herinnert het zich maar al te goed.—Zelf is hij al die ja ren tot 1996 bij Radio Soest werk zaam geweest als opnametechnicus. De oud-boordwerktuigkundige bij de Koninklijke Luchtmacht bewaart aan de ziekenomroep AROS alleen maar plezierige herinneringen. "We moes ten veel improviseren en in veel geval len het wiel opnieuw uitvinden. Maar aan de andere kant was dit ook de charme van het werken met een me dium dat voor veel van ons helemaal nieuw was". Na verloop van tijd kreeg de zieken omroep een eigen onderkomen op het terrein van ziekenhuis Zonnegloren en wel in het lage, langwerpige ge bouwtje rechts bij de opgang van het terrein. Een vroegere lighal voor TBC-patiënten werd door de mede werkers omgebouwd tot een studio waar niet alleen opnames gemaakt konden worden maar waarvandaan ook rechtstreekse uitzendingen ver zorgd werden. Toen in 1994 bekend werd dat het ziekenhuis Zonnegloren, of Medisch Centrum Molendael zoals het na de fusie met het Baarnse ziekenhuis was gaan heten, gesloten zou worden, moesten wij op zoek naar een nieuw onderkomen. Na diverse opties bekeken te hebben, werd uiteindelijk besloten te kiezen voor vestiging in het souterrain van het Soester Gemeentehuis, een uitste kende locatie die ons door de ge meente werd aangeboden. "Een prima modern onderkomen", vindt Peter Ensdorff, die al sinds 1993 als programmadirecteur aan Radio Soest is verbonden. "Weliswaar ont breekt een beetje het vroegere gezel lige 'clubhuissfeertje', maar anders- zijds zitten we nu in een goed, mo dern gebouw waar het plezierig en efficiënt werken is. Hier tenminste geen muizen meer die onze kabels doorknagen, zoals op het terrein van Zonnegloren diverse malen is voorge komen. We hebben twee volledig in gerichte studio's met presentatieruim te en kunnen als het nodig is ook ge bruik maken van de eigen studio van de Gemeente Soest. Ook de redactie is ruim gehuisvest en kan daar haar werk ten behoeve van de diverse ac tualiteitenprogramma's goed verrich ten". Ruim 5 jaar geleden kwam ik bij Ra dio Soest, omdat ik mij als Soester betrokken voelde bij de lokale radio. Er vanuit gaande dat er veel Soesten- aren zijn die mijn voorliefde voor operettemuziek delen, is er onder de naam 'Operetteland' (met als onder titel: 'Op muzikale toer door operet teland') elke dinsdagmiddag van 2 tot 3 uur een muziekprogramma gestart. Er worden niet alleen operettes met muziek en verhaal toegelicht, maar ook musicals krijgen een brede uitleg én aandacht. Dat de luisteraar dit programma waardeert, blijkt uit het feit dat er met de nodige regelmaat verzoeken voor het draaien van speciale fragmenten bij Operetteland binnenkomen. Bo vendien worden wij ook wel op straat aangesproken en krijgen wij te horen dat er met plezier naar het operette uurtje wordt geluisterd. Het stimuleert ons zeer om onze programma's nog beter te maken. Wij hopen nog veel programma's te maken. Operetteland is een programma van Paul Sparnaay (presentatie) en Ben Verschoor (techniek). Paul Sparnaay Presentator Toen voor mij de VUT naderde, dacht ik: "Niet achter de geraniums!" In de Soester Courant zag ik dat er bij Radio Soest een Open Dag werd ge organiseerd en direct dacht ik: "Dat is wat voor mij". Dat was nog in de oude behuizing op het terrein van ziekenhuis Zonneglo ren. Heel gezellig zat men er in het zonnetje, de konijntjes vrolijk darte lend om ons heen. Het was toen vrij snel bekeken. Ik stapte over van be taalde arbeid naar vrijwilligerswerk. Eerst een half jaar in de redactie en daarna op eigen verzoek naar de pre sentatie. Dat alles is alweer bijna vier jaar geleden. Inmiddels is Radio Soest verhuisd en zit nu in het souterrain van het ge meentehuis. Een fikse yerbetering. Ik ben nauw betrokken bij de actua liteitenrubrieken van Radio Soest. Elke vrijdagmorgen van 9 tot 10 uur presenteer ik 'Soest Actueel', evenals 's middags van 3 tot 4 uur. Ook op vrijdag van 11 tot 12 uur presenteer ik, samen met collega Rob Joustra, het seniorenprogramma 'Soest 55+'. Ik roep de lezers op om, wanneer zij nieuwtjes hebben, ons te schrijven of te bellen. Ons telefoonnummer staat elders in deze krant. Miep Jansen Presentator (Voor getallen-freaks, statistiek-fana ten en cijfer-gekken of gewoon voor geïnteresseerden in lokale omroep) Wij Nederlanders zijn ons steeds meer bewust van ons wereldburgerschap. Naarmate echter 'de grote wereld' steeds meer - soms bedreigend - op ons afkomt, geniet de plaatselijke (lo kale) omroep landelijk gezien een toenemende populariteit; mensen hebben behoefte aan lokale informa tie, lekker dichtbij, bekend en ver trouwd. Dat is ook het bijzondere van lokale media zoals plaatselijke krant, teletekst en radio. Radio Soest, als één van de 376 lokale omroepen in ons land, wil zo'n dichtbij-medium zijn. Hieronder volgen enkele cijfers over de Nederlandse lokale omroep (bron: OLON jaarverslag 1996 en OLON Journaal, sept.'97 - met toestemming overgenomen). Cijfers over de regio nale omroep zijn hieronder niet mee genomen. Op 31 december 1996 telde Neder land 376 lokale omroepen in 502 ge meenten met 14.222.000 inwoners. Het aantal lokale radio omroepen (de categorie waar Radio Soest onder valt) is 356 met een totale dekking van 13.835.000 inwoners (op 21 au gustus 1997 is dat aantal - door groei en gemeentelijke herindelingen: 344 zenders met een bereik van 14.197.000). Andere vormen van lo kale omroep zijn: lokale tv (109), lo kale tekst-tv (76), lokale teletekst (25), lokale omroepen met website (106). Het landelijk bereik van lokale radio laat in de loop der jaren een groei zien: van bijna 12 miljoen (1992) tot ruim 14 miljoen (1997). In dekkings percentages loopt de curve van 78% in 1992 jaarlijks op naar 89% in 1996. De gemiddelde dekking voor lokale omroep is licht gestegen en is eind '96 39.000 voor de lokale radio. Landelijk gezien had de provincie Zuid-Holland het hoogste dekkings percentage (99%) en Drente het laagst (61%). De provincie Utrecht wordt voor 91% bestreken (er is een v gestage groei te zien vanaf 1990, toen 74%). Het landelijk gemiddelde is 92%. De dekking is niet gelijk aan het wer kelijk bereik. 118 Luisteronderzoeken (radio) wezen uit dat de naamsbe kendheid landelijk gezien 81% is, het totaalbereik (men luistert wel eens) 51%, het weekbereik (er wordt min stens eenmaal per week geluisterd) 30% en het dagbereik (men luistert dagelijks) 12%. Lokale radio wordt gewaardeerd met een gemiddeld 'rap portcijfer' van 7,3. Van alle lokale radio-omroepen (356) rr. zijn de meeste (308) zowel op de ka bel als via de ether te horen. Enkele omroepen zijn niet zo bevoorrecht en moeten het doen met alleen kabel (17) of alleen ether (48). Radio Soest hoort tot de bevoorrechte groep (ether kabel). En Radio Soest?...

Soester Courant | 1997 | | pagina 41