west aaf LEN RADLO RADLO BUSSUM 5-6032598 imething Else!' 25 jooi ïn zo is het gekomen Sport bij Radio Soest Leer Soest (beter) kennen 25 jacii 'Soest Actueel' visitekaartje van Radio Soest Radio Soest: elke dag van 7.00 tot 18.00 uur. Schijven, goud en nog wat... Het begon bij de ziekenomroep Leer Radio Soest (beter) kennen PAGINA 6 DENSDAG 22 OKTOBER 1997 RADIO SOEST SPECIAL PAGINA 7 op Radio Soest - mensen luisteren naar de radio un favoriete muziek nog eens te i. Maar het kan ook anders: de raar kan via het medium radio smaken met tot dusverre onbe- klanken en zodoende zijn of muzikale horizon verruimen, manier van luisteren wordt ge- reerd door de nieuwsgierige mu- efhebber die daarvoor onder terecht kan bij "Something het jazzprogramma op Radio ething Else.'" richt zich niet ts op de pure jazzliefhebber, vooral ook op buitenstaanders iet jazz en aanverwante geïmpro- rde muziek willen kennismaken, s gebruikelijk dat per uitzending mderwerp wordt uitgediept, bij- Deeld een bepaalde musicus, een iment, of een bepaalde stroming ïn de jazz, etc. Daarnaast zijn er meer gevarieerde uitzendingen Something Else!", zoals de lang- ïde series van onregelmatig ver- riende afleveringen, zoals de ten, of nieuwe releases, ïurtje "Something Else!" verschilt ienlijk van het vorige, zodat de Ne luisteraar in aanraking komt veel verschillende stijlen binnen izz. Zo worden historische opna- afgewisseld met recente muziek er naast de grote namen ook ts voor musici die - ten onrechte, sns de redactie van "Something - onbekend zijn gebleven, aething Else!" is een initiatief van azzwerkgroep binnen Artishock. van de samenstellers is Semmy sen, saxofonist, en sinds jaren de 'ende kracht achter de jazzactivi- n in Soest. Bijna vier jaar geleden )n hij met Jelis Stam aan "Some- e» Else!" en sindsdien wordt bijna aflevering door één van hen sa- gesteld en door beiden gepresen- d. naam van het programma is ont- id aan de eerste LP van Ornette eman, maar is ook - afgezien daar- - zonder meer van toepassing op programma, zoals de luisteraar kan vaststellen. mething Else!" wordt uitgezcfiden zondagmiddag van 5 tot 6 uur. Brinklaan 79 'el. 035-691 51 52 Een stukje RS-historie) geschiedenis van de AROS/Radio >est zal in deze jubileumtijd wel menigeen worden besproken 'eet je nog...?") en voor de rest ook breed uitgemeten worden in het •gramma 'Soest Oud en Nieuw' bij idio Soest, de plek waar alles, van tot Soest, kan worden onderge- racht. 'ij beperken ons op dit moment tot Ie opmerking dat de radio in Soest mds de prille ontwikkeling van het ledium al vóór de Tweede Wereld een rol van betekenis heeft ispeeld. 'oor particulier initiatief van de fa- lilie en firma Steenhuyzen richtte len in de dertiger jaren met succes en beperkte zendtijd de 'Eerste Soes- :r Radio Centrale' op waarin tevens limte werd geboden aan officieel iieuws van algemeen belang. 'oals de omroepverenigingen in Hil- [ersum vrijwel allemaal populaire zie- fenprogramma's in haar pakket had- len, spraken de ziekenhuizen op dit ïrrein hun eigen taal, veelal met ver- Tekplaten en een sterkend woord op ijn tijd. Zonnegloren - eerst sanato- ium, later ziekenhuis (oorspronkelijk fan protestants-christelijke signatuur) was er één van. Dit was de bakermat 'an de AROS. ben de behoefte om meer luisteraars iet radio-uitzendingen te bedienen |oenam, tegelijk met de technische liddelen daartoe, veranderde het bij- :ondere karakter van de AROS als liekenomroep en veroverde zij haar lelfstandige plaats in de Soester ge- leenschap. Tevens deed zij haar aam eer aan door uit te zenden naar 'rijwel alle verzorgingstehuizen ter laatse. Een beperkte groep, welis- 'aar, maar een dankbare, en een 'ruchtbare bodem voor verdere groei bloei. 'e vereniging AROS werd op 16 ok tober 1972 opgericht, nu dus 25 jaar geleden. Dit heuglijke feit wordt nu erdacht en gevierd, want de beoog- le ontwikkeling werd door het ge laagde pionierswerk verzekerd van en goede toekomst, hetgeen tenslot te op 1 september 1990 (7 jaar gele den) werd bevestigd met steun van de overheid, sponsors en burgerij: de AROS werd een publieke lokale om roep die meer en meer op eigen be nen kwam te staan en kortweg 'Radio soest' werd genoemd. Het eerste lustrum van de omroep, in !995, ging min of meer stil voorbij >mdat men deze opmerkelijke ge beurtenis wilde betrekken bij het in lebruik nemen van een nieuwe studio n de kelder van het Gemeentehuis 'an het Raadhuisplein nummer 1 en nen er zo meer publiciteit en reliëf an kon verlenen. 9e loküale zendgemachtigde heeft zich imiddels aangesloten bij de landelij- - overkoepeling op haar terrein (de 'LON, zie elders - red.) en heeft de 'bitie om met zusterverenigingen en dere verbanden in de regio te gaan menwerken. iebrek aan financiële middelen en n beperkte toestroom van capabe- vrijwilligers staan grote en snelle ppen voorwaarts vooralsnog in de :g. Het enthousiasme van de mede- 'rkers staat evenwel borg voor het iccesvol nemen van deze hinderniss in. n en ander doet denken aan de tur- lente tijd en de dito ervaringen van grote omroepzuilen in Hilversum d de jaren 20 'toen geluk nog heel [woon was' en de radio nog in haar iderschoenen stond. 'ge de gang naar volwassenheid nen niet al te lange tijd voor alle 'eren, burgers en buitenlui' van st(erberg) 'hoorbaar' - en op den [ur misschien ook wel 'zichtbaar - frden...! Piet Ekel Sport op Radio Soest: Stephan van Hall interviewt en presenteert. Sport neemt in de Soester samenle ving een belangrijke plaats in. Dat blijkt onder meer uit het feit dat er in Soest circa 50 sportverenigingen flo reren met in totaal zo'n 8.000 leden. Het is dus logisch dat wij veel aan dacht aan de sport besteden. Met ingang van 1 oktober j.1. zijn er wekelijks twee programma's van elk een uur die geheel gewijd zijn aan de sportieve belevenissen van onze Soes- ters. Op maandagmiddag tussen 5 en 6 kunt u luisteren naar 'De derde helft', waarin uitslagen van het afgèlopen weekend en andere actuele informa tie die ons bereikt. Vrijdagmiddag tussen 13 en 14 uur zenden wij het programma 'Sportca- fé' uit. Daarin blikken we vooruit op de plaatselijke sportieve gebeurtenis sen, zijn er interviews met mensen-in- het-nieuws, komen we met analyses etc. Het programma wordt iedere donderdagavond opgenomen in de Pinquin-bar van Aqua Indoor aan de Dalweg. Bij de opname is iedereen van harte welkom. Ook in het programma 'Ontmoeting met...'(donderdags van 11 tot 12 met een herhaling op dinsdagmiddag van 5 tot 6 - red.) zal met een zekere re gelmaat een interview te horen zijn met een bekende Soester sportper- soonlijkheid. In de dagelijkse actualiteitenrubriek 'Soest Actueel' zullen wij ook sport nieuws brengen. U begrijpt dat alles niet vanzelf tot stand komt. Wij zouden graag in con tact komen met mensen die in sport geïnteresseerd zijn en met ons de sportprogramma's willen maken (als verslaggever, redactiemedewerker of technicus). U kunt opnemen met le den van de huidige redactie: Joop van Ipenburg, tel. (035) 60 21 706, of Stephan van Hal, tel. (035) 60 10 653. U kunt ook Radio Soest bellen: (035)60 93 851. De sportredactie Enkele tips om Soest en Soesterberg (beter) te leren kennen: gebruik de jaarlijkse gemeentegids met het hele plaatje van alles wat maar Soests is overzichtelijk op een rij. neem een abonnement op de Soes ter Courant. maak eens een praatje met de 'au tochtonen'. bezoek Museum Oud Soest. maak weer eens een avondwande ling. luisteren naar Radio Soest op 105.9 (ether) of 107.9 (kabel). De nieuwe opzet van 'Soest Actueel' beleeft binnenkort al weer zijn 300e aflevering. Het idee om twee keer per dag live een actuele nieuwsrubriek uit te zen den, blijkt een succesvolle formule te zijn. Berichten, telefonische interviews en studiogesprekken worden afgewisseld met vaste rubrieken, zoals gemeente voorlichting, politienieuws, sport, contact met de Gooi- en Eemlander, Soester Courant, Amersfoortse Cou rant, columnist Jan van Steendelaar en met de vliegbasis (spotterberich- ten). Eén keer in de maand wordt uitvoe rig aandacht besteed aan de vier raadscommissievergaderingen door gesprekken over de agenda met de verschillende, ambtelijke secretarissen van deze commissies en met de ge meentesecretaris over de Raadsverga dering op de derde donderdag van de maand. 'Soest Actueel' werd tijdens de zomer programmering (1 juli tot 1 oktober) teruggebracht tot één middaguitzen ding, maar vanaf 1 oktober jongstle den zijn er weer twee uitzendingen: van 9 tot 10 uur en van 3 tot 4 uur. 's Morgens ontvangen Thari Schröder (maandag), Jan Visser (dinsdag), Peter Ensdorff (woensdag), Rob Joustra donderdagen Miep Jansen (vrijdag) steeds een studiogast uit de Soester samenleving. 's Middags wordt 'Soest Actueel' ge presenteerd door twee medewerkers onder wie de bekende stemmen van Anne Boersen en Henk de Jong. Nieuw in het programma zijn Christ- jan Vissers en Stephan van Hal, twee jonge, aanstormende presentatoren die op donderdagmiddag te beluiste ren zijn. De redactie is ook in dit nieuwe sei zoen in handen van Peter Ensdorff, Jan Visser en Ad van Wijngaarden, auteur van onze eigen, dagelijkse Soester radionieuwsdienst. Elke zondagmiddag van 2 tot 3 uur zendt Radio Soest een programma uit met de meest interessante items van de afgelopen week uit 'Soest Actueel'. Dit programma heeft als titel 'Deze week'en wordt samengesteld, gemon teerd en gepresenteerd door Peter Ensdorff. Het team van 'Soest Actueel' Schijven, goud... Het was begin 1996 dat ik in contact kwam met Radio Soest. In het popu laire radioprogramma 'Schijven voor bedrijven' werd ik gevraagd voor een interview. Het is een uitzending ge worden met onder andere persoonlij ke gevolgen; voor mij werd het een hernieuwde kennismaking met het radiomaken. Om een lang verhaal kort te maken: twee weken na de be wuste opname van 'Schijven voor be drijven' ben ik begonnen als technicus bij Radio Soest. Omdat radiomaken mij in het bloed zit en ik al een flinke ervaring had als programmamaker bij zowel Neder landse als Belgische lokale radio ben ik in de zomer van 1996 begonnen met het presenteren van een ochtend programma voor de vroege luisteraars van Radio Soest (en dat waren er heel wat.'). Dagelijks tussen 7 en 8 uur kwam dit programma via de kabel en de ether naar de luisteraars toe onder de titel 'Goud in de mond'. Gezien de muziekkeuze, platen uit de zestiger, zeventiger en tachtiger jaren, is beslo ten het programma te verplaatsen naar 10 uur. Zo ontstond het muziekprogramma 'Het gouden uur', vijf dagen per week horizontaal geprogrammeerd (iedere dag op hetzelfde tijdstip). Het pro gramma resulteerde in een grote scha re vaste luisteraars. Vaste ingrediënten van 'Het gouden uur' - naast muziek: 'de opmerkelijke opmerking', grappen en grollen, en de onvermijdelijke kof fiepauze, werden dagelijks gevoed door luisteraars met verzoeken, idee ën en nieuwe grappen. ...en nog wat... Nu, eind 1997, zijn er ook andere, minstens zo belangrijke, zaken aan de orde bij Radio Soest. We moeten im mers - zoals ik dat noem - onze 'eigen broek ophouden'. Geen subsidie meer van de Gemeente en aan andere in komstenbronnen (sponsoring, dona ties) hebben we niet genoeg om te overleven. Al zijn en blijven we een publieke omroep, we moeten com mercieel gaan denken en handelen; daar komen we niet onderuit. Het enige alternatief is immers: stoppen met Radio Soest, stoppen met het voorzien van u, luisteraar, van infor matie en muziek. Het woord 'commercieel' is tegen woordig zwaar beladen, maar het heeft voor Radio Soest maar één be tekenis: commercials (radioreclame) gaan werven om ons voortbestaan te garanderen. Bovenstaande ontwikke ling is voor mij aanleiding geweest om mijn kennis van de reclamewereld te delen met Radio Soest en een plan te schrijven om commercieel te overle ven. Op verschillend vlak worden momenteel de mogelijkheden van het uitzenden van commercials onder zocht. Radio Soest is reeds aangeslo ten bij de Reclame Code Commissie en heeft wat dat betreft groen licht... Wat mij erg spijt is dat ik maar één ding tegelijk goed kan doen. Om mij beter te kunnen richten op de com merciële aspecten van Radio Soest heb ik - in overleg met het bestuur - besloten om vanaf de zomer minder programma's te gaan produceren. Langs deze weg dank ik u voor alle reacties die ik heb gehad op mijn pro gramma's en - ook al wordt het dan wat minder - u zult mij zeker binnen kort weer horen op Radio Soest. Jan Lagerwey Presentator Tip: als u toch de radio aan hebt in uw winkel of bedrijf, waarom dan niet op RS afge stemd. Dat luistert lekker: de plaatselijke praatjes, gezellige muziek, bekende of minder be kende Soester namen enz..,. 'Noodkreet!' Dat stond met vette let ters gedrukt boven een artikel in het blad 'Soest-ter-Kerk in september 1988. Men vroeg medewerkers voor een programma voor ouderen en zie ken bij de ziekenomroep AROS. Ik meldde mij aan en werd met open ar men ontvangen. De ziekenomroep had destijds lijnver bindingen met drie bejaardenhuizen, te weten Mariënburg, Molenschot en Groot Engendaal, en met ziekenhuis Zonnegloren. Van mij werd verwacht dat ik wekelijks de bewoners van Groot Engendaal bezocht en hun muzikale verzoekjes noteerde. Mijn programma heette 'Graag gedaan', en dat kan zeer letterlijk worden opge vat. Ook na september 1990 toen Radio Soest ais lokale publiek om roep van start ging, heb ik nog 6 jaar dit programma verzorgd. Tussen de bedrijven door heb ik nog het programma 'Muziek onder kerk tijd' gemaakt, alsmede een program- ma van Iicht-klassieke muziek. In het voorjaar van 1996 ben ik, sa men met drie mensen (Herman Spoor, Rita van Zweeden en Douwe Sijtsma) gestart met een serie ge spreksprogramma's rond de Bijbel onder de titel 'Het Boek open'dat nu op de le en 3e zaterdag van de maand tussen 5 en 6 te horen is (zie ook elders in deze krant). Alles bijeen leuk en dankbaar werk dat ik nog steeds met veel plezier doe. Maria Drost Presentator Informatie en enkele tips om Radio Soest-(beter) te leren kennen: Radio Soest zendt dit seizoen over dag uit van 7 tot 6 via de kabel (in huis dus, maar niet via een transi- torradio) op 107.9 Mhz (stereo) en via de ether (in de auto, via een transistorradio etc.) op 105.9 Mhz. Als u nog onbekend bent met Ra dio Soest en u wilt weten waar de zender zich op de kabel of in de ether op uw radio bevindt, kunt u het beste afstemmen rond de hele uren: van 5 minuten voor het hele uur tot 10 minuten na het hele uur komt u zeker de afkondigingen of de "stationcall" van Radio Soest te gen. Op elk heel uur is er altijd eerst een NOS-nieuwsbericht. Vrijwel alle programma's zijn uurs uitzendingen, heel overzichtelijk dus. Bovendien hanteert Radio Soest de heel herkenbare "horizon tale programmering", vaste uren elke dag voor dezelfde (soort) program ma's. Zoals gezegd: de meeste program ma's zijn uur-programma's. Mis schien wilt u programma's op tape opnemen. In de plaatselijke platen handel zijn audiocassettes te koop van 120 minuten (prijs ongeveer 9,-). Dat betekent dat aan elke kant een heel uur heel program ma) ongebroken opgenomen kan worden. Als u een radio hebt met voorkeu- zetoetsen stelt u dan Radio Soest vast in, zodat u ook als plotseling uw buurman voor de radio komt, snel "ter plaatse" bent en de buren band weer verder aangehaald wordt. Hebt u geen voorkeuzetoet- sen, dan wil een stickertje ook wel eens helpen. Heeft u problemen met het vinden van Radio Soest, belt u dan overdag met de studio (tel. 6093851) of met Rob van Es (tel. 6022944) en u wordt geholpen. In de Soester Courant vindt u een wekelijks overzicht van de komende programma's. Door dit overzicht re gelmatig te lezen en ook op wisse lende tijden te luisteren leert u Ra dio Soest en veel van de medewer kers in korte tijd - naar wij hopen kennen. Belt u eens voor een afspraak om de studio's te bezoeken. Dan leert u Radio Soest ook van binnen ken nen...

Soester Courant | 1997 | | pagina 43