4^ SU JW, 0& Een Bosch koop je bij Schoemaker mm expert SCHOEMAKER 1499,- 1499,- Soest 50 jaar geleden ACTUEEL! 5.95 3.50 9.75 2.25 3.25 4.95 2.75 4.95 2.25 Uw goud is geld waard Jasmijn is iedere morgen al heel vroeg naar de knoppen SOESTER ONDERLINGE BOSCH KANGOEROE STOFZUIGERAKTIE EXPERT, DAAR WORD «IE WIJZER VAN. WOENSDAG 22 OKTOBER 1997 SOESTER COURANT PAGINA 9 m w-er Soest 4 %AS§CCN (veilingvers, dag-in, dag-uit) Heide "Erica Graciins 2 voor 4.95 De LAAGSTE PREMIE en toch extra uitgebreid verzekerd, inclusief glas! w natuurlijk bij: m Bosch maakt al jaren kwaliteitsproducten. Schoemaker is al meer dan 50 jaar vakzaak. Een ideale combinatie van service en kwaliteit, kies voor Bosch bij Schoemaker. Uitverkocht sinds 1956 maar in gelimitèferdè oplage weer verkrijgbaar WWF 1480 WTL 5481 met Fuzzy Control B B 1200 'agode 57 cm (hxbxd) oo,- wrAwv jfC ikmttenÜ ££EDÏCHAPPEN ETC. d korting op alle spiegels •nderd de spiegels op onze afdeling sanitair). 54 86111. i gezondheid twoord trainen ro iding i een r-builders sfeer die mij past ijk natuurlijk fles) t - tel. 601 84 02 EEK arfiiet 17.50 voor rel >ten zalm 12.75 voor Imfilet 13.75 voor slfilet 16.50 voor 'Ifilet >3.25 voor arsfilet i 6.50 voor rsfilet >2.75 voor E MOSSELEN 1 sen Dingemanse j - gratis kruiden DE ZAAK HAVER. De heer Haver heeft een brochure ver spreid met de bedoeling zich schoon te wassen. Indien alles is zoals hij zegt, is hij blank gelijk een engel en Immerzeel de zwarte schurk. Het kén zijn, dat de perszuiveringsraad, welk lichaam de lijst verstrekte met meer dan 50 artikelen, waar boven stond: "ARTIKELEN VAN HAVER", dat maar gefantaseerd heeft. Het kén zijn, dat de N.S.B.-ers Immer- zeel, Van Goor den Oosterlingh, Van Veen e.a., die in deze zaak TEGEN Haver getuigd hebben, allemaal fantas ten, leugenaars en meinedigen zijn. Het kén zijn, dat de Duitse brief aan de rijkscommissaris, geschreven in het ge stook tegen ons blad, door kabouters is geschreven. Immerzeel kent n.1. geen woord Duits. Het kan zijn, dat Haver al het mogelij ke gedaan heeft om alles wat N.S.B.- geest ademde uit "De Soester" te hou den. Maar tegenover wat kan zijn, stellen wij alléén het feit, dat de Perszuiverings raad, met de motivering "dat Haver niet meer in de Nederlandse pers dient terug te keren", hem voor 10 jaar heeft uitge sloten en die Raad bestaat toch waarlijk niet uit een stelletje kwajongens! Wij zien deze zaak dan ook anders. Het is namelijk de nadrukkelijke wens van de oude heer Iburg geweest, - de feitelijke eigenaar van de "De Soester", die reeds lang vóór de oorlog N.S.B.-er was - dat "De Soester" na de bezetting in N.S.B.-geest zou worden geredigeerd. Wie Iburg kent, weet, dat zijn wens een Uit de Soester Courant van 24 October 1947 Oude sieraden liggen soms jaren in de la. Zonde van uw goud en van uw geld. Ruil 't hier voor een nieuw sieraad of we betalen u de dagwaarde kontant uit. Ook oude merkhorloges ruilen of kopen wij van u in (defekt is geen bezwaar). Of diamantairs -juwelier Van Weedestraat 145, Soest Telefoon 035 - 602 06 70 Laanstraat 18, Baarn Telefoon 035 - 541 59 37 bevel is en wie niet doet wat hij beveelt, gaat er uit! Haver stond toen voor de keus Iburg en daarmee zijn baan als redacteur te laten schieten, of zijn baan te behouden en Iburg's bevel op te volgen. Voor Haver was, als goed Nederlander, maar één keus. Hij koos echter verkeerd. Al het water van de zee kan niet afwassen, dat hij en niemand anders dan hij, in de bezettingstijd al het N.S.B.-vuil van "De Soester" met zijn naam gedekt heeft en daa.voor als redacteur de volle verant woordelijkheid aanvaard en dat hij in ieder geval medegeageerd heeft tegen ons blad, dat de volle consequenties van goed-Nederlanderschap wel aanvaard heeft. De "goede staat van dienst", die in de brochure wordt gepubliceerd, staat daar volkomen naast, al menen wij te mogen betwijfelen, of de Commissaris van de Koningin hetzelfde oordeel zou hebben gegeven als hij met de beslissing van de Perszuiveringsraad bekend ware ge weest! In andere opzichten kan Haver zich goed hebben1 gedragen, maar in zijn aanblijven bij "De Soester", met alle consequenties van dien, was hij volko men fout. Bij behandeling voor Tribu nalen ziet men herhaaldelijk, dat perso nen, die fout geweest zijn, tóch vaak een aantal goede dingen als hulp aan onder duikers, verbergen van radio's enz. heb ben verricht. Dit kan de strafmaat ver lichten, maar wat fout was, blijft fout en wordt gestraft. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van de brochure Haver enkele opmerkingen, in het bijzonder met betrekking tot door mij "beweerde onjuistheden". Ik heb mij als VERDEDIGER uitslui tend bepaald tot de SCHRIFTELIJKE bescheiden van het dossier en de daar in vastgelegde feiten en verklaringen. Uiteraard - dit is immers de taak en de plicht van de verdediger - heb ik de aan dacht gevestigd op de door de verdachte ontkende beschuldigingen in het rapport van Haver en op de daarin voorkomen de, van iedere GROND ontblote insi nuaties, die klaarblijkelijk slechts de be doeling hadden de verdachte te bezwa ren. HOE dat, kennelijk van Haver afkom stig, rapport in het dossier gekomen is, interesseerde mij natuurlijk niet en het lag niet op mijn weg daarnaar een on derzoek in te stellen. Wat mij wél inte resseerde, was, dat de dagvaarding ge heel op dat rapport was gebaseerd. Op de brochure zal ik niet ingaan; dit ligt niet op mijn weg. De heer Haver zal alle gelegenheid hebben dit verweer in beroep te voeren en aannemelijk te ma ken. Slechts één punt heeft mij zeer ge troffen en daarop wil ik toch even de aandacht vestigen. De heer Haver schrijft: "Mijn aanblijven is steeds in overleg met de commissaris sen der N.V. geschied, met de bedoeling de inhoud van het blad zo min mogelijk nationaal socialistisch te doen zijn." De commissarissen hebben allen ON DER EDE verklaard: le. Dat zij in de bezettingstijd nooit een letter van De Soester gezien hebben. 2e. Dat zij van de nat. soc. inhoud vol komen onkundig waren. 3e. Dat zij over die inhoud nooit met Haver of Immerzeel hebben gesproken. Als de heer Haver waarheid spreekt, hebben de DRIE heren Iburg dus mein eed gepleegd. Met dank voor de opname, Mr. J.H. v. DOORNE Mijnheer de Redacteur, De kwestie Haver heeft na de publici teit in uw blad van 3 October j.1. vele gemoederen in beweging gebracht en niet in het minst het gemoed van de heer Haver zelf, getuige het verweer schrift, dat hij dezer dagen huis aan huis heeft laten bezorgen. Het is naar aanleiding van dit verweer schrift, dat mij enkele opmerkingen van het hart moeten. De heer Haver is in het openbaar aan gevallen en dat hij het recht heeft zich daartegenover te verdedigen, zal nie mand ontkennen. Zoiets is vanzelfspre kend in een democratische maatschap pij. Het verweerschrift, waarvan H. zich bedient, om de openbare mening te zij nen gunste te beïnvloeden, is echter een bedrieglijk document, daar het bedoeld is om de aandacht af te leiden van het kardinale punt. Dit punt is, dat H. ge durende de bezettingstijd, op een plaats in het openbare leven, (op dit laatste dient de nadruk te worden gelegd), gro ve fouten maakte, zodat H. niet werkte volgens de door de Ned. Regering ge geven richtlijnen en niet meer voldeed aan de normen, die gesteld moesten worden aan een goed Nederlander. Desondanks wist H. zich na de bevrij ding door listigheidjes of handige ma nier van "dekken" weer naar voren te dringen of te handhaven op plaatsen waar hij niet mocht zitten. Dit is hetgeen de heer Haver verweten wordt en niet, dat hij nooit iets goeds heeft gedaan. Deze beschuldiging weet H. ook niet te ontzenuwen. In zijn poging hiertoe volgt H. de me thode om uit uw artikel losse zinsneden te lichten en daarop dan zijn argumen ten los te laten. Ieder weet, dat men op een enkele, uit zijn verband gehaalde zinsnede uit een betoog, vernietigende critiek kan uitoe fenen, zonder nochtans de strekking van het gehele betoog te kunnen aantasten. Toen gedurende de bezettingstijd de Duitsers zich steeds van deze methode bedienden in hun critiek op de geallieer de berichtgeving, verfoeide een ieder van ons deze tactiek. Desondanks kan H. nog geen overtui gende argumenten aanvoeren. Enige malen brengt hij de Perszuivering ter sprake, maar waarom vermeldt hij niets over het naast het gewraakte artikel af gedrukte besluit van de Commissie voor de Perszuivering? Natuurlijk niet, omdat dit met één slag al zijn beweringen op dit punt te niet doet. We kunnen veilig aannemen, dat al de door H. aangevoerde argumenten bij de behandeling van zijn zaak naar voren zijn gebracht, doch blijkbaar toch niet steekhoudend bevonden! De heer Haver had meer gezond ver stand bij het Soester publiek moeten veronderstellen. Voor een opmerkelijk lezer vergeet H. bovendien bij het "uitlichten" van zijn zinsneden wel eens iets, b.v. als hij in pt. 7 zegt, dat de verdediger een lijst over legt van meer dan 50 artikelen van 100% nat. soc. inhoud, terwijl in de Soester Courant staat, dat de verdediger een lijst overlegt van de Perszuiverings raad, die, enz. De glans van het groot gedrukte NOOIT verbleekt dan wel erg als ik weer de uitspraak van de Comm. Pers zuivering overlees. Heeft overigens de heer Haver bij zijn nauwkeurige opgave aan deze commis sie ook niet vergeten het levensgrote schandelijke artikel in zijn krant, naar aanleiding van de unanieme weigering van de gemeente-ambtenaren om voor Winterhulp te collecteren? Dit artikel kon alleen geschreven zijn door iemand, die in ambtenaarskringen te Soest bekend was, en de plaatsing hiervan werd niet door de Duitse instan ties opgedrongen. Het artikel was een rechtstreekse bedreiging voor alle amb tenaren. Waarom zegt H. NIMMER, als hij in de volgende zin toegeeft de conferenties te Utrecht te hebben bijgewoond? H. weet heel goed, dat deze conferenties, onder auspiciën van de Beauftragte, bedoeld waren voor de redactionele inhoud van de kranten. Eveneens weet H. heel goed, dat bij een door de bezettingsau toriteiten uitgevaardigd besluit, de hoofdredacteur, met uitsluiting van ie der ander, verantwoordelijk was voor de inhoud en hij alleen de beslissing had over hetgeen in het blad werd opgeno men. H. zal ook wel weten, dat er een een voudige manier is om anonimiteit te voorkomen, n.1. zijn naam onder het stuk te zetten. Dat hij dit niet heeft ge daan, wordt niet door zijn misselijk ge draai ongedaan gemaakt. Wat de rol van de heer Dullaart hierbij is geweest, dient te worden uitgemaakt door de R.Ó.I.W., doch acte dient te worden genomen van het feit, dat deze geen deel meer uit maakt van het bestuur van genoemde raad en dat hetgeen door iemand per soonlijk wordt verricht, niet op het con to kan worden geschreven van een ver eniging, waarvan hij deel uitmaakt. H. weet ook nog wel, dat hij reeds in vroeger dagen zich zeer bedreven heeft getoond in het verzamelen van handte keningen (als er stukken in de gemeen teraad gekelderd moesten worden), dat hij vele brieven heeft geschreven, waar uiteindelijk zijn naam niet ónder kwam, waardoor hij de "werkelijke verantwoor delijkheid" verre van zich kon werpen. Ondanks het feit, dat "ondergetekenden zich gedrongen gevoelen" wil de Haver ons toch ook niet wijsmaken, dat hij niet de opsteller is van de door verschillen de gemeentenaren ondertekende, aan zijn verweer toegevoegde verklaring? Dat deze ook een bedrieglijke aflei dingsmanoeuvre is weet H. ook wel. Het is dan ook niet voor hem, maar wel terwille van de Soester ingezetenen en misschien zelfs ter meerdere voorlichting van diegenen, die zich lieten verleiden hun handtekening te lenen aan Haver's verdraaide werkelijkheid, dat in de in punt 25 aangehaalde beslissing van de Commissaris der Koningin nog even wil vervolgen. Hier is wat Haver vergat: "Overwegende, dat door het feit, dat de kranten, welker inhoud ongetwijfeld pro-Duits, pro-Nationaal-Socialistisch, anti geallieerd en anti-Ned. Regering was en welke onder verantwoordelijk heid van appelant als hoofdredacteur werden uitgegeven, de inwoners der ge meente Soest, die niet algemeen met de hiervoren aangegeven activiteit van ap pellant bekend waren - en dat ook nu nog niet zijn - het vertrouwen in hem hebben verloren; dat derhalve op grond van de positief gestelde eis, dat slechts lid van de tijdelijken gemeenteraad kan zijn hij, die geacht wordt tijdens de vij andelijke bezetting het vertrouwen der inwoners der gemeente te hebben ge houden of verkregen, van oordeel is, dat B. en W. terecht tot niet toelating van appellant hebben besloten, besluit het in de aanhef bedoelde beroep ongegrond te verklaren." En toen daarna H. bij de Kroon van deze beslissing in hoger beroep ging, kreeg hij het volgende te horen: "dat al moge Haver in zijn naaste om geving (lees: de sociëteit, waarvan ook ondertekenaren van de aan Haver's ver weerschrift toegevoegde verklaring, met uitzondering van de heer Groart (Brandweer-Commandant) en Mevr. Beins-Blaauw (buurdame van Haver) lid zijn) als goed Nederlander hebben bekend gestaan, uit de stukken blijkt, dat op grond van zijn gedragingen tij dens de vijandige bezetting, geenszins geacht kan worden het vereiste vertrou wen van de inwoners te hebben behou den of verkregen." Dit alles weet de heer Haver heel goed, ook, dat hij helemaal geen N.S.B.-ers actief uit de brandweer weerde. Was Immerzeel soms geen lid van de brand weer? En Tabois en Van Sonsbeek? Zij zijn er nooit uitgezet! H. wil ons een rad voor de ogen draaien en trachten ons af te dringen van het hoofdmotief. Als we de bedriegelijke en slappe kost, die Haver ons voorzet zou den slikken, dan zou hij minstens gede coreerd moeten worden voor zijn goede daden. Mijn conclusie is echter, dat onze medeburger Haver minstens een inter nering had verdiend, gelijk aan die van zovele "goede" N.S.B.-ers. Het zovele malen herhaalde NOOIT en NIMMER in zijn verweer doet mij sterk denken aan: "Es ist nicht wahr!" en het "Nicht schuldig!" van de nazi-groothe den, maar bewijst niets. De heer Haver mag zich verdedigen, maar moet ons niets trachten wijs te maken met halve of hele leugens. Daarom hoop ik, dat elke Soester inge zetene zich verenigt met de conclusie van die andere inzender in uw blad, die eiste, dat deze figuur kort en goed uit het openbare leven worde verwijderd. Een andere Soester inwoner. voor binnen en buiten langde voorraad strekt- BLOEMENHUIS "Hartje Zuid": Zuidpromenade 9, Tel. 035 - 601 68 77, Soest "De Smitshof": Smitsweg 14, Tel. 035 - 602 23 00, Soest Fax 035 - 602 92 21 Bijvoorbeeld: Opstalverzekering steen/hard Opstalverzekering steen/riet Inboedelverzekering steen/hard d Inboedelverzekering steen/riet f 0,80 per 0/00 f2,25 per 0/00 f 1,40 per 0/00 f2,25 per 0/00 VOOR AL UW VERZEKERINGEN EN FINANCIERINGEN J? Soesterbergsestraat 26 - Soest - tel.: 035 - 602 90 60 s y§Z Capaciteit: 5 kg Centrifugetoerental (omw./min.): 1200/600 Restvochtpercentage: 53% Verbruikswaarden: bonte was 60°C; water 59 liter, stroom: 1,1 kWh, tijd: 120 minuten. Aquanoom-systeem Elektronische programmabesturing Nederlandstalig bedieningspaneel Programmakiezer voor alle soorten wasgoed Temperatuurkiezer traploos van koud tot 90°C 4 toetsen: aan/uit, voorwas, spoelstop, centrifugetoerentalkeuze Waterniveau-automaat Energiebesparings- en snelprogramma's Elektronisch geregeld onbalanscontrolesysteem Vario-wasmiddellade Afm.L H 85 - B 60 - D 58 cm Nu ook leverbaar: speciale voorziening voor visueel gehandicapten. (Er is al een Bosch wasautomaat voor 999,-) Stroom 2,6 kWh 3,6 kWh Capaciteit: 5 kg Aansluitwaarde: 3300 W Verwarmingsvermogen: 3000/2400/1800 W Verbruikswaarden: (5 kg katoen kastdroog) Centrifuge-toerental Tijd 1400 omw./min. 65 min. 800 omw./min. 93 min. Luchtcondensatiesysteem met DUO-Tronic en Fuzzy Control (geen afvoer nodig) Eenknopsbediening voor droogtegraadkiezer met 11 programma's Tijdprogr,: 20, 30, 40 min. en 20 min. koud luchten met resttijdindicatie Indicatie droogtegraad met 5 LED's Signaal aan einde programma: geluidssterkte op 3 standen instelbaar 6 tiptoetsen met LED-indicatie: aan/uit, deur, start, voorzichtig drogen, signaal, starttijdkeuze Starttijdkeuze 1-19 uur (display) LED-indicatie 'pluizenfilter reinigen' en 'vol condensatiewater-reservoir' Energiebesparende warmtewisselaar Trommel links/rechtsdraaiend Anti-kreukfase 35 min. (starttijd 8 uur) Trommel-binnenverlichting Afm.: H 85 - B 60 - D 58 cm (Er is al een Bosch droger voor 899,-) Wie zich 40jgargèieden deze koel- y fcascköo veroorloven had iets bijzon dere, namelijk een échte Bosch' Goed onderhouden exemplaren zijn thans felbegeerde objecten. Voor wie een oogje op déze design-klassieker heeft maar terugschrikt voor de ver- Classic van bihriért de mocièrrtste koeltech niek.'in wit, rood, bfaauw of antraciet voor." Slafxulyar BBS 6021 «Uitzuiger 8KS 2020 Sporttas BURG. GROTHESTRAAT 9, SOEST - TEL. 035-6010344

Soester Courant | 1997 | | pagina 9