mm HADE >M Groene kandidaten voor bestuur van waterschap Vallei Eem aanV>ie First Bloeddonoren blijven hard nodig! 1 VARIA Bingo en creatieve markt voor Sri Lanka in Emmakerk Studiebijeenkomsten over eenzaamheid en zingeving Hamekrant jeansVlV"e^ Diabetesvereniging Nederland Kleurrijke Stam Clio met veel extra's PAGINA 10 WOENSDAG 29 OKTOBER 1997 SOESTER COURANT PAGINA 11 HEBBEN fRIJKEN... i boiler door idelijke edrijf •'•Cl tot ziens bijs Dankdagproject op 1 november Project Vereenzaming Ouderen Met steun van natuur- en milieuorganisaties Wervingscampagne Rode Kruis Bloedbank Midden-Nederland Spaarfeest Rabobank Soest-Baarn groot succes! Rabobank Soest - Baarn iHa f 1.500 voordeel! Hoe u ook wilt wonen.' Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. (hxbxd) mrrUrv enjtywi rrtttrd! KCHAPPEN ett. ing op alle spiegels I de spiegels op onze ing sanitair). f de garantie op ■bedrijf voor. Wij tratie gaat kosten, met uw verzeke- >at geldt voor alle staat er een ver- htstreeks bij ons ren: even bellen E R S T E t >n m er milieu 5S tekenen schilderen 1 Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Tel: 035-6026001 Op zaterdag 1 november van 12.00 tot 16.00 uur komt een Talens demonstratrice om u alvast in de kerstsfeer te brengen. Zij zal op deze middag laten zien hoe u zelf kerst ballen kunt beschilderen met diverse soorten Decorfin verf zoals: Universal, Glasverf, Reliëfpaint, enz. enz. De materialen die deze dag worden gebruikt zijn allemaal in voorraad, bij aanschaf van één van deze artikelen krijgt u op deze dag een éénmalige korting van 10% De dankdagcommissie van de Sa- men-op-Weg-kerken in Soestdijk organiseert op zaterdag 1 november een grote bingo en creatieve markt in de Emmakerk aan de Regentes- selaan. De opbrengst is voor het dankdagproject: kindertehuizen in Sri Lanka, waarvoor o.a. schoenen, kleding en zondagsschoolmateriaal wordt verzameld. De jeugdclubs en kindernevendiensten van de Emma- en de Julianakerk zijn de afgelopen weken actief geweest met het maken van wandkleden. Die zijn op 1 november natuurlijk ook te bekijken. Ze worden later gebruikt om de kinderhui zen wat op te vrolijken. Verder zijn er prentenboekjes gemaakt van ansicht kaarten en fotomapjes, bedoeld voor de gehandicapte kinderen. Verder is er een grote bingo voor jong en oud met mooie prijzen, beschikbaar gesteld door vele Soester winkeliers, en Kinderen van een van de tehuizen op Sri Lanka, waarvoor de actie bedoeld is. een leuke creatieve markt, waar cadeau tjes voor de decembermaand te koop zijn. Tegen een kleine vergoeding zijn er ook hapjes en drankjes en vooral de wijnverkoop (rood en wit) wordt aanbe volen, waarvan ook een deel van de opbrengst voor het project is. Lego, Playmobil De kinderen in de kindertehuizen heb ben weinig of geen speelgoed. Daarom wordt de kinderen in Soest gevraagd om Lego, Duplo of Playmobil te verzame len. Als ieder kind op 1 november bij voorbeeld 10 steentjes meeneemt (meer mag natuurlijk ook), dan mist het die steentjes zelf niet, maar alles bij elkaar wordt bet een heleboel! De markt duurt op zaterdag 1 novem ber van 14.00 tot 17.00 uur. De dank dagcommissie rekent op een grote op komst. Speciaal voor vrijwilligers die aan gesloten zijn bij een van de vele hulporganisaties in Soest organi seert het Project Vereenzaming Ouderen Soest een serie studiebij eenkomsten. Het onderwerp is: Eenzaamheid en zingeving bij ouderen. De drie studiebijeenkomsten vinden plaats op de dinsdagen 11, 18 en 25 no vember, telkens van 13.30 tot 16.30 uur, en zijn voorbereid in samenwerking met de stichting Eenzaamheid en Zingeving. Men kan zich tot uiterlijk maandag 3 november opgeven. De combinatie ouderen en eenzaamheid suggereert dat eenzaamheid typerend is voor de ouderdom, maar dat is niet he lemaal terecht. Eenzaamheid heeft voor al te maken met de levenssituatie; oude ren verliezen relaties, leven alleen en hebben soms behoefte aan extra onder steuning en zorg. Vrijwilligers zijn voor veel ouderen een onmisbare steun, maar velen behoren zelf tot de ouderen. Ook in Soest zijn veel vrijwilligers actief. Voor veel oudere mensen is het contact met een vrijwilli ger vaak het enige persoonlijke contact dat ze nog hebben. Mensen zijn steeds vaker en langer alleen, dus er wordt van de vrijwilligers heel wat gevergd. Daar om is het van belang dat de vrijwilligers eenzaamheid leren herkennen en probe ren de ouderen uit hun isolement te ha len. Vaardigheden In de drie studiebijeenkomsten wordt gewerkt aan het opbouwen van vaardig heden om met eenzaamheid om te gaan. De deelnemers krijgen o.a. inzicht in de beeldvorming en de factoren die een zaamheid veroorzaken of versterken en leren hoe ze de problemen bespreekbaar kunnen maken. In het eerste blok gaat het vooral om ervaringen van mensen die eenzaam zijn; in het tweede hoe men met eenzaamheid kan omgaan en in het derde blok wordt aandacht ge schonken aan plaatselijke voorzieningen en activiteiten. Deze drie studiebijeenkomsten zijn met name bedoeld voor vrijwilligers; in een later stadium worden ze ook georgani seerd voor de zgn. mantelzorgers: fami lie, buren, vrienden etc. Wie belangstelling heeft kan zich tot ui terlijk maandag 3 november opgeven bij het project Vereenzaming Ouderen Soest, p/a SWOS, Dalplein 6, 3762 BP Soest, tel. 6019289. Tussen 5 en 25 november kan ie dereen boven de 18 jaar stemmen voor een nieuw bestuur van het Wa terschap Vallei Eem. De taken van het waterschap bieden volop kansen om de kwaliteit van natuur en milieu te behouden en te verster ken. Kiezers die willen stemmen op mensen die opkomen voor belan gen van natuur en milieu in het Val lei- en Eemgebied, kunnen hun stem uitbrengen op een zogenaam de groene kandidaat. Deze kandidaten worden gesteund door een vijftal groene organisaties in Utrecht waaronder Natuurmonumenten, het Utrechts Landschap en de Stichtse Mi lieufederatie. De groene kandidaten zijn deskundige mensen met hart voor na tuur en milieu. De groene organisaties zien graag dat hun kandidaten gekozen worden en deel gaan uitmaken van het bestuur, zodat de belangen voor natuur en milieu in het waterschap goed wor den behartigd. De kandidaten zien erop toe dat de groene plannen van het waterschap ook werkelijk uitgevoerd worden. De kandi daten zetten zich bijvoorbeeld in voor de bestrijding van verdroging in natuur gebieden, voor natuurvriendelijk inrich ten en beheren van oevers en voor meer mogelijkheden voor natuurvriendelijke recreatie zoals wandelen en fietsen. Begin november krijgt iedereen boven de 18 jaar een stembiljet in de bus. Dit gaat vergezeld van een kandidatenboek- je met een korte beschrijving van de kandidaten. Ook de groene kandidaten staan in dit boekje vermeld. Stemmen is heel eenvoudig: de kiezers hoeven slechts het stembiljet in te vullen en in de bijbehorende enveloppe op de bus te doen. Een kleine moeite dus om iets te doen voor de eigen omgeving. Huisei genaren kunnen een extra stem uitbren gen, zij kunnen niet alleen stemmen voor de belangen categorie ingezetenen (alle inwoners), maar ook voor de cate gorie gebouwd. Twee Soesters In kieskring 1 van Waterschap Vallei en Eem staan de volgende groene koppels kandidaat: Bert Pijpers en Mare Schmitz (categorie gebouwd); Peter Veen en Jaap van Gent (categorie ingezetenen); Jan de Wilde en Jeanette Koekkoek (ca tegorie ingezetenen). De kandidaten worden gesteund door Natuurmonumenten, Stichtse milieufe deratie, Consulentschap Natuur- en Mi lieueducatie Utrecht, Utrechts Land schap en Utrechts Particulier Grondbe zit. Veen en Van Gent zijn beiden af komstig uit Soest. Waterpeil Gedurende de afgelopen 40 jaren zijn de waterstanden in Eemland steeds la ger geworden door het kunstmatig laag houden van het waterpeil. Een voor beeld is de vooijaarsstand die in de slo ten sinds de Tweede Wereldoorlog met ongeveer 60 cm is gezakt. Vooral in de jaren zeventig zijn ingrijpende werk zaamheden uitgevoerd om de waterpei len te verlagen. De eens zo natte gras landen werden droger. Al in de zeven tiger jaren werd de invloed van deze peilverlaging vastgesteld: de watersnip pen en kemphanen werden zeldzamer en uiteindelijk bleven slechts enkele broedparen over. Kortom, de graslan den in het Eemgebied werden steeds minder geschikt voor weidevogels en bloemen die van "natte voeten" houden. In de jaren tachtig startte het rijk een anti-verdrogingsbeleid. Dit beleid zou er voor moeten zorgen dat er in het jaar 2000 minder verdroogde natuurgebie den zijn. Provincies en waterschappen werkten dit beleid verder uit en het rijk stelde daarvoor gelden beschikbaar in het kader van de Regiwa regeling. Ook in het Eemgebied worden maatre gelen tegen de verdroging getroffen. In het kader van de landinrichting Eem land worden natuurreservaten gereali seerd in Eemland nabij Eemnes en Hoogland die de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten aankoopt. Re- De groene kandidaten: v.l.n.r. zittend: Mare Schmitz en Bert Pijpersstaand: Jaap van Gent (Soest), Jan de Wilde, Jeanette Koekkoek en Peter Veen (Soest. cent heeft Natuurmonumenten een be heersplan vastgesteld waarin de be- heersdoelen staan uitgewerkt voor deze gebieden. Het gaat daarbij om herstel van de natte graslanden en de leefgebie den voor weidevogels als de tureluur, de grutto en de watersnip. Inmiddels zijn er werkzaamheden uitgevoerd om het wa ter vast te houden binnen de reeds aan gekochte natuurgebieden. In het voor jaar wordt het peil nauwkeurig ingesteld door de stuwtjes hoger in te stellen. In de zomer kan het peil dan weer iets naar beneden. Dit vraagt dus om maatwerk van het waterschap die verantwoordelijk is voor dit waterbeheer. Grutto's verdubbeld Dit maatwerk in peilbeheer levert nu al goede resultaten op voor de natuur in de natuurgebieden. De dotterbloemen nemen toe en langs de slootkanten wor den ook andere zeldzame plantensoor ten aangetroffen. En ook onder de wei devogels is het merkbaar. In het reser vaat in de polder Zeldert (langs de Eem) nam de grutto toe tot 53 broed paren in 1993 wat een verdubbeling be tekende! Bovendien zijn de tureluur en watersnip in het reservaat (weer) waar genomen. Opmerkelijk is dat ongeveer 50 van de broedparen in dit deel van de polder Zeldert wordt aangetroffen in het gebied met de hoge voorjaarspeilen. En dan te bedenken dat het reservaat maar 20 beslaat van het gehele telge- bied in de polder Zeldert. De groene kandidaten, op wie men kan stemmen bij de waterschapsverkiezin gen, maken zich sterk voor dit soort maatwerk van beheer van de waterpei len door het waterschap. De groene kandidaten pleiten voor een anti-ver drogingsbeleid dat recht doet aan alle maatschappelijke functies. PRICE! MODE DIE VOELT WAT JE BEDOELT Soesterbergsestraat 49A Soest - Tel. 035-6023584 De Bloedbanken Utrecht e.o. en Gooi Eemland zijn gefuseerd. De nieuwe naam is Bloedbank Mid den-Nederland. De bloedbank be trekt haar nieuwe locatie in de Uit hof in Utrecht eind 1998. Tot die tijd is de Bloedbank Midden-Ne derland gevestigd in Utrecht en Hil versum. Voor de donoren zal er weinig tot niets veranderen. De activiteiten van beide oorspronkelijke bloedbanken, met name de bloedinzamelingen in de verschillen de regio's, gaan gewoon door. De nieu we organisatie draagt zorg voor de bloedvoorziening van alle ziekenhuizen in de provincie Utrecht, 't Gooi en Al- mere. De Bloedbank Midden-Nederland heeft door middel van een mailing al haar 45.000 donoren van de fusie op de hoogte gebracht. Aan deze mailing is een gloednieuwe brochure toegevoegd, waarin de weg die donorbloed aflegt en het enorme belang van bloeddonoren nog eens duidelijk uiteengezet worden. Slechts 5% van de Nederlandse bevol king is bloeddonor. Dit is weinig, want donorbloed is en blijft nodig, hard no dig! Bloed kan namelijk niet kunstma tig gemaakt worden en alleen van mens tot mens gegeven worden. Word ook bloeddonor! De bevolking in onze regio neemt voort durend toe. Regelmatig moeten trouwe bloeddonoren om verschillende redenen het donorschap beëindigen. Bovendien neemt door de verbetering van behan delingsmogelijkheden in de ziekenhui zen de behoefte aan bloed alsmaar toe. Daarom is het van wezenlijk belang dat steeds meer mensen het initiatief nemen ook bloeddonor te worden en zich aan melden bij de bloedbank. Zo kan men ook eens meegaan met een donor, ge woon om te kijken hoe het gaat. Dat bloed geven niet eng en vaak zelfs heel gezellig is, kan men met eigen ogen zien. Bloed geven De eerste keer, na aanmelding, gaat een arts aan de hand van een vragenlijst na of er geen bezwaren gelden bij het ge ven van bloed. Een deel van de vragen heeft te maken met de veiligheid van de patiënten, die het bloed ontvangen. Als de donor is goedgekeurd roept men die een paar keer per jaar op om bloed te komen geven. Dit kan plaatsvinden in een afnamelocatie in de regio naar keu ze. Na een eenvoudige keuring wordt dan een halve liter bloed afgenomen. Dit duurt ongeveer tien minuten. Behal ve een prik gebeurt er niets engs. Na het bloed geven krijgt men een kopje kof fie of thee met iets lekkers aangeboden. In totaal neemt het een klein uur in be slag. Kortom: is men tussen de 18 en 70 jaar, en fit gezond... word dan ook bloed donor. Vraag naar de nieuwe brochure van Bloedbank Midden-Nederland 'Bloed geven doe je voor elkaar'. Voor meer informatie over bloed geven kan men tijdens kantooruren bellen naar een van de volgende telefoonnum mers 035-6245027 (Hilversum), 030- 2520814 (Utrecht). Tijdens de herfstvakantie hebben honderden kinderen hun spaarpotten geleegd. Getuige de massale opkomst is dit een groot succes geweest Na het legen van de spaarpotten mochten alle kinderen een cadeautje uitzoe ken. De Rabobank Soest-Baarn probeert de jeugd op deze manier te stimuleren (weer) te gaan sparen. In oktober houden de Soester apotheken in samenwerking met Medisch Cen trum Molendael en de Stichting Kruiswerk Noord-Oost Utrecht diabeteswe- ken. Elke voorlichtingsweek wordt gekenmerkt door een eigen programma. Patiënten kunnen in de apotheken consult krijgen bij een diabetesverpleeg- kundige, een diëtist, en podotherapeut en/of een apotheker. En in groepjes van tien krijgen de patiënten desgewenst uitleg over bloedglucosemeters. De Diabetesvereniging Nederland be hartigt de belangen van alle mensen met diabetes en geeft voorlichting en informatie. Zij doet dit al sinds 1945. Met ruim 44.000 leden is de DVN de grootste patiëntenvereniging van ons land. Volgens de DVN gaat het erom diabetes in het dagelijkse leven in te passen. Dat gaat gemakkelijker als je meer van diabetes weet. Het leven met diabetes wordt dan een stuk acceptabe ler, ook voor uw omgeving. Daarom geeft de DVN een reeks van brochures uit. Daarnaast organiseert de DVN schriftelijke en mondelinge cursussen. Verder worden er regelmatig gespreks- avonden en symposia georganiseerd en zijn er werkgroepen waarin men actief kan deelnemen. De DVN geeft het tijd schrift Diabc uit. Het maandblad Diabc houdt mensen op de hoogte van de nieuwste ontwikkelingen rond diabetes. De DVN weet uit ervaring dat er grote behoefte bestaat aan informatie over diabetes. Denk maar eens aan vragen als: hoe organiseer ik mijn reis/vakan- tie, hoe zit het met het rijbewijs, krijg ik problemen met het afsluiten van verze keringen? Wanneer moet ik naar een oogarts? De DVN heeft, om deze vra gen te beantwoorden, een netwerk van Diabetes Informatie Posten opgezet. Bij de Diabetes Informatie Post vindt men een luisterend oor voor de vragen en problemen over en rond diabetes. De taken van de Diabetes Informatie Posten zijn: Het opvangen van mensen met diabe tes: het lot- en deelgenotencontact Het geven van informatie over diabetes en diabetes hulpmiddelen: de uitwisse ling van ervaringsdeskundigheid. Daar uit vloeit direct voort het, indien nood zakelijk, doorverwijzen naar andere hulpverleners of instanties. Hoe wordt u lid? Bel 033-4630566. Schrijven kan ook. Stuur uw brief dan naar de Diabetesver eniging Nederland, postbus 933, 3800 AX Amersfoort. De agenda van de Diabetesweken: Apotheek Soest: 27 tot en met 31 ok tober. «I A-M.1 I Renault-dealer Stam Autobedrij ven presenteert de exclusieve Stam Clio. Het is een speciale uitvoering van dit zeer populaire Renault-model, door Stam voor zien van opvallende vijfspaaks lichtmetalen velgen én extra bre de banden. De klant betaalt bij Stam niets extra's voor deze spor tieve uitrusting ter waarde van f 1.500,-. Onder de motorkap van de speciaal uitgevoerde Clio ligt een krachtige en tegelijk heel zuinige 1,2 liter motor (43 kW/60 pk). Het is een zeer mo derne krachtbron die slechts 6,8 liter per honderd kilometer consumeert. Hoewel zuinig, zorgt de motor voor heel wat pit. De Stam Clio bereikt met speels gemak zijn topsnelheid van 160 kilometer per uur. Grip De bijzondere extra's op de Clio versterken zijn dynamische karak ter, wat zeker de liefhebber van sportief rijden zal aanspreken. Dankzij de brede banden heeft de Renault een uitstekende grip op het wegdek, wat tevens een bijdrage levert aan de veiligheid. De prijs van de bijzondere Stam Clio, leverbaar in verschillende fris se kleuren, bedraagt f 19.995,-. Deze exclusieve uitvoering is be perkt verkrijgbaar. Hij wordt uitsluitend geleverd bij Stam Autobedrijven in Huizen, Hil versum, Soest, Bussum, Dronten, Barneveld en Amersfoort. Als u een huis vindt dat precies bij u past, wilt u natuurlijk ook een hypotheek die bij u past. De Hypotheker is daarvoor het meest aange wezen adres. Niet alleen om de juiste hypotheek te vinden. Maar ook voor het kosteloos begeleiden van het hele koopproces. Vanaf de eerste oriëntatie tot en met de sleutelover dracht. En van de taxatie tot de loonbeschikking. Wat uw wensen ook zijn, bij De Hypotheker bent u zeker van een zorgeloos geregelde hypotheek. Soest, Steenhoffstraat 66, 035 - 6036000

Soester Courant | 1997 | | pagina 11