Kans op diefstal fors kleiner met startonderbreker Welk beveiligingssysteem voor uw auto? Tips om inbraak of diefstal te voorkomen 'Sterke regio Eemland moet zich blijven ontwikkelen' Uw auto toch gestolen, wat nu? Nationale Autodiefstal Infolijn Wie aan politiek doet, leest de Soester Courant Geef inbrekers geen kans! Sticker die dieven afschrikt STARTEN STELEN Politici en andere kruideniers in Soestand "Niet te startenniet te stelen WOENSDAG 29 OKTOBER 1997 SOESTER COURANT PAGINA 22 KvK-symposium over economische stimulansen Vrijdagmiddag live uit Artishock Geparkeerde auto's hinderen busverkeer Klachten bezorging Soester Courant VISSEN Wintercompetitie van start met winst voor Gerrit Kasius Informatie en demonstraties bij Provak Hooijer Verschuiving leeftijd gestolen auto's Verzekering eist goed gekeurd beveilingssysteem Certificaat als waarborg Steekproefsgewijze controle Onderzoek naar diefstaloorzaken SCM Infolijn: 0900 - 1593 NIET TE NIET TE Maandag 20 oktober organiseerde de Kamer van Koophandel Eem land een succesvol symposium over de toekomst van de regio. Zo'n 180 deelnemers uit het bedrijfsleven, (lagere) overheden en overige be langstellenden debatteerden over de vraag hoe het (nog) beter kan met de economische bedrijvigheid in Eemland, onder de titel "Econo mische stimulansen Eemland". Het symposium had drie speerpunten: de bereikbaarheid van Eemland, inves teringen en de naamsbekendheid. Het gaat goed met de Eemlandse economie. Op een aantal punten heeft de regio zich beter ontwikkeld dan landelijk gemid deld het geval was. Toch meende de Kamer dat dit geen reden is om achter over te leunen. Drs. J.C. van Ek, plaats vervangend voorzitter van de Kamer van Koophandel Eemland benadrukte de voortrekkersrol van de Kamer in het aanwijzen van Amersfoort als groeistad in 1981. Het aantal woningen en bedrijven is sindsdien expansief toegenomen en de regio heeft zich economisch zeer succes vol ontwikkeld. Nu dreigt echter een tekort aan bedrijfsterreinen. 1. Verkeersinfarct De bereikbaarheid van Eemland vormt een steeds groter wordend probleem. Velen spraken hierover hun ongerust heid uit. Mr. P.A. Nouwen, voorzitter hoofddirectie ANWB, pleitte voor meer investeringen in de infrastructuur. "In Den Haag wordt onvoldoende beseft dat een nationale groei van 3 procent een mobiliteitsgroei van 4,5 procent tot gevolg heeft." Nouwen benadrukte dat slechts 2,5 procent van Nederland geas falteerd is, veel minder dan wat vaak gedacht wordt. Hij moedigde de Eem landse ondernemers dan ook aan hun lobby voor verbreding van de Al en A28 door te zetten. "Er wordt veel geïn vesteerd in grote werken als de Betuwe lijn en de Hoge Snelheids Lijn, maar voor kleinere projecten ter voorkoming van fileproblemen is geen geld." Nouwen toonde zich geen voorstander van tol- of kordonheffing in de Rand stad. Dit leidt tot "betaald in de file staan". Ook pleitte hij voor aanpassing van werktijden en alternatieve vervoers wijzen, in de sfeer van vervoersmanage ment, waarbij zaken als carpoolen en fiets-leasen een rol kunnen spelen. Der gelijke initiatieven kunnen veel files en verstoppingen voorkomen. Belangrijk is dat het bedrijfsleven, en met name het midden- en kleinbedrijf, zijn steentje bijdraagt en eveneens met oplossingen komt. Nouwen: "Amers foort zal er tot het jaar 2005 tienduizend woningen bij krijgen. Er moeten oplos singen komen voor de verkeersproble matiek." Tijdens de workshop "Eemland blijvend bereikbaar" werden plannen besproken om de Al en de A28 bij Amersfoort te verbreden. Dat lijkt een goede oplos sing, mits ze gepaard gaat met flanke rende maatregelen. Daarnaast is er een belangrijke rol weggelegd voor het openbaar vervoer. Dat moet sterk ver beterd worden. Ook werd geopperd nachtdistributie mogelijk te maken. Mobiliteit is deels te sturen. 2. Kansrijk Eemland Prof. dr. R. van Engelsdorp Gastelaars, sprak over het feit dat veel bedrijven, als gevolg van technologische ontwikkelin gen, "footloose" zijn geworden. Er is sprake van een steeds grotere decentra lisatie van huishoudens en bedrijven. Zij zijn niet meer gebonden aan bepaalde locaties, bijvoorbeeld aan een stadscen trum. "Amersfoort moet je koesteren als een monumentale stad, maar je moet verder kijken. De ontwikkeling speelt zich binnen de noordvleugel van de Randstad af in de zone Haarlem-Am- sterdam-Amersfoort-Arnhem. Dit ge bied beschikt over 9 van de 10 meest gewilde vestigingsmilieus in Nederland." In de workshop "Investeren in kansrijk Eemland" noemde mr. R. Bekker, Eem land een "passageregio". Deze trend zou de regio moeten zien te keren. Bekker wees op de mogelijkheden die Amers foort heeft als vergaderlocatie. Dankzij de centrale ligging, de nabijheid van de Al, A28 en het spoor kan Amersfoort een belangrijke rol spelen. Ook werden kansen genoemd op het terrein van te lecommunicatie en onderwijs. Gezien de centrale ligging kan de regio een rol spelen op het terrein van de informati caopleidingen. In het kader van een "le ven lang leren" kunnen voorzieningen worden getroffen om werknemers tij dens hun carrière bij te scholen. Ook zou in samenwerking met de regio Utrecht een belangrijke functie kunnen worden vervuld op het terrein van hoog waardige medisch-technologische ont wikkelingen. Drs. J.D. de Vet, burge meester van Leusden, gaf aan dat te laat op het dreigende tekort aan bedrijfster reinen en de in de knel komende bereik baarheid van Eemland wordt inge speeld. De voorgenomen fusie tussen de Ka mers van Koophandel van Eemland en het Gooi werd tijdens het symposium breed ondersteund. Ook de Oostflank ontwikkeling, in de lijn Amsterdam-Al- mere-Amersfoort, vond brede onder steuning. Dit plan voor het verbreden van de noordvleugel van de Randstad - in het gebied tussen Amsterdam, Alme- re en Amersfoort - zal het vestigingskli maat in Eemland verbeteren, wat de concurrentiepositie ten opzichte van de omliggende regio's versterkt. 3. Beter op de kaart Een ander speerpunt tijdens het sympo sium betrof het vergroten van de naams bekendheid van Eemland. Tijdens zijn lezing "Zet de regio Amersfoort beter op de kaart" gaf drs. J.C. van Ek, aan welke activiteiten verricht dienen te worden om Eemland meer bekendheid te geven. Van Ek acht het noodzakelijk dat Eemland zich blijft ontwikkelen. Het leeuwendeel van de werkgelegenheid ligt momenteel in de dienstensector, ter wijl het aandeel van de regio in de in dustrie afneemt. Het is wenselijk een gedeelte van de industrie te herstellen, wat betekent dat de Eemlandgemeenten tijdig nieuwe bedrijfsterreinen zullen moeten ontwikkelen. 4. Mensen maken de stad "Amersfoort en Eemland moeten beter op de kaart worden gezet", aldus Van Ek. "Er gebeurt wel veel, maar er is nog te weinig samenhang en afstemming Op de Van Straelenlaan heeft de poli tie maandag onder de ruitenwissers van drie auto's een bon geklemd. De eige naren hadden hun wagen geparkeerd, terwijl er tijdelijk een stopverbod geldt. Dat in verband met de omleiding die nodig is vanwege de rioolwerkzaamhe den op de Koninginnelaan en de Nieuwstraat. Zolang rijden de bussen een andere route, door onder meer de Van Straelenlaan. De bussen ondervin den veel hinder van geparkeerde auto's in de Van Straelenlaan. Vandaar dat de politie maandag daartegen optrad. Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bel len (tel. 601 41 52). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18.30 uur belt, kunt u de klacht op het antwoordapparaat inspreken. In dat geval krijgt u de krant de vol gende dag in de namiddag be zorgd. tussen de verschillende activiteiten. Via een gezamenlijke aanpak ontstaat een meerwaarde." Grote campagnes zijn voor dit doel niet het aangewezen in strument, volgens Van Ek. Hij gelooft in netwerken. Deze dienen goed in kaart te worden gebracht, waarna er bewust ge bruik van moet worden gemaakt. "Men sen maken immers de stad. De mensen zullen die stad en haar attractie moeten uitdragen." Tijdens de aansluitende workshop "Eemland beter op de kaart" onder voorzitterschap van mr. A.H. Brouwer- Korf, voorzitter Gewest Eemland en burgemeester van Amersfoort, en Jac. Heilijgers, directeur AHM Hotels Amersfoort, luidde de eerste stelling dan ook: "Eemland bestaat niet!" Moet er niet gekozen worden voor een beken de naam zoals Gooi- en Eemland of re gio Amersfoort? De meeste deelnemers waren het daar wel mee eens. Een twee de discussiepunt was het fletse imago van Eemland. De regio zou voor elk wat wils hebben en dat leidt niet tot een her kenbaar beleid. De dienstverlening zorgt voor de meeste banen binnen de regio en daarom werd geopperd dat de spe cialismen binnen de dienstverlening ge profileerd dienen te worden, met de na druk op succesfactoren als wonen en werken. 5. Conclusies De volgende conclusies zijn uit dit sym posium te trekken: Inbraak is nooit helemaal te voor komen. Elk huis heeft zo zijn zwak ke plekken. Men kan het echter de inbrekers wel moeilijk maken. Met name de gelegenheidsinbrekers, die 80% van alle inbraken plegen, slaan een goed beveiligd huis snel over. Inbrekers die aan de buitenkant van het huis al moeilijk neembare ob stakels zien, proberen het toch lie ver ergens anders. De gelegenheidsdieven slaan toe als zij hun kans echt schoon zien. Zij zijn al tijd bang om gezien te worden en wer ken dus het liefst snel, onhoorbaar en onzichtbaar. Reden voor de consumen tenbond en politie om inbraakwerend materiaal te testen en daarbij te eisen dat ramen en deuren minimaal 3 minu ten stand moeten houden tegen ama teurinbrekers met licht gereedschap. Hiervoor zijn pseudo-inbrekers ingezet, die gewapend met standaard inbrekers gereedschap (twee schroevendraaiers, een tang en een kleine hamer) inbraak werend materiaal moesten beproeven. Gebleken is, dat men door het nemen De regio heeft als banenmotor van Nederland het volste recht bij de rijks overheid steun af te dwingen voor de versterking van de infrastructuur, m.n. aanleg Hoogwaardig openbaar vervoer (HOV) en de spoedige verbreding van de snelwegen Al en A28 rond Amers foort; Kwalitatieve verbetering van het hui dige openbaar vervoer is noodzakelijk opdat automobilisten een reëel alterna tief geboden kan worden; De regio moet zich gaan specialiseren om beter op de kaart te komen en de economische structuur verder te verster ken, bijvoorkeur in de dienstverlening. Er liggen kansen in de kennis-infra structuur en het HBO, de vergaderfunc tie en recreatie/toerisme; Er moet meer gebruik worden ge maakt van netwerken en de eigen inwo ners bij de promotie van de stad en de regio, want: "mensen maken de stad" De Oostflankontwikkeling op de as Amsterdam-Almere-Amersfoort moet nadrukkelijk worden betrokken bij de uitbreidingsplannen van Amersfoort voor de komende 25 jaar. De regio moet zich i.v.m. de oostwaarts gerichte uitbreiding van de Randstad ook meer richten op het Gelderse. Dit sluit aan op het nieuwe Kamerdistrict per 1-1-1998; Op korte termijn dient het areaal be- drijfterrein te worden uitgebreid; De samenwerking tussen de Eem landgemeenten en het bedrijfsleven moet worden uitgebouwd. van een aantal eenvoudige maatregelen, het de inbrekers zeer lastig kan maken. Welke maatregelen men moet nemen hangt sterk af van de bestaande situatie thuis. Informatieweek Omdat er erg veel te koop is op het ge bied van inbraakwerend materiaal zoals traliehekwerken, bijzetsloten, veilig heidssloten etc. heeft Provak Hooijer in Soest een informatie- en demonstratie- week georganiseerd van 27 tot en met 31 oktober. In deze week kan men zich uitgebreid laten voorlichten door één of meer leveranciers op dit gebied. Uiter aard kan men ook terecht bij de mede werkers van Provak Hooijer. Iedereen kan zich volledig vrijblijvend laten informeren. Het is alvast handig als men tevoren thuis inventariseert wat men op dit moment heeft aan hang- en sluitwerk op de deuren en ramen. Denk hierbij ook aan kelderramen, lichtkoe pels, binnendeuren, schuifpui etc. De beveiligingsdagen beginnen om 10.00 uur. Ook de min of meer fameuze talkshow "Soestand" begint op radio Soest aan een nieuw sei zoen. De maandelijkse recht streekse uitzendingen komen op nieuw uit Artishock, maar het tijdstip is weer teruggebracht naar vrijdagmiddag 17.00 uur. De plaatselijke politiek, altijd een dankbaar gespreksonderwerp in Soestand, is de komende maanden volop present. De gemeenteraadsver kiezingen komen langzamerhand ook dichterbij en de Soestand-redactie is van plan daaraan de nodige aandacht te geven. In het voorprogramma van komende vrijdag gaat het om de Gemar-super- markt aan de Parallelweg, die van het gemeentebestuur geen toestemming heeft gekregen voor uitbreiding, ter wijl er bij andere Soester kruideniers her en der wordt verbouwd en uitge breid en er zelfs een compleet nieu we supermarkt bijkomt! Peter Ens- dorff spreekt daarover met dhr. Jan Richter, zaakwaarnemer van Gemar- eigenaar Bob Bakker. De eerste wedstrijd van de winter competitie van de Snoekbaars is ge wonnen door Gerrit Kasius. Met 5.82 meter vis had hij een voor sprong van 26 centimeter op Jan Livestro en ruim een meter op Ri- nus Bons. Aftió; In het tweede deel van het program ma discussiëren twee plaatselijke po litici in de eerste van een reeks ge sprekken over de actuele politiek en de verkiezingen, waarbij uiteraard ook wordt teruggekeken op de afge lopen raadsperiode. Voor deze eerste keer zijn uitgeno digd wethouder Ries van Logtenstein van het CDA en het raadslid Nel Koster van GroenLinks-Progressief Soest, die onder leiding van Soe- stands Guus Kruis de scherpgeslepen degens zullen kruisen. In "Soestand" ook ditmaal weer de recente scores voor de verkiezing van de Soester Politicus van het Jaar 1997, waarover woordvoerder Hans de Bruin van het nog steeds geheime panel een tipje van de sluier oplicht, en een nieuwe column van Aad Post in de serie "The Talk of the Town". Soestand wordt opgenomen en uitge zonden vanaf 17.00 uur, direct na het nieuws op Radio Soest, tot 18.00 uur. Publiek is, zoals altijd, hartelijk welkom aan de Steenhoffstraat 46. Toegang gratis, verteringen niet. Aan de wedstrijd aan de Melm in Soest werd door 19 leden van de hengelsport vereniging deelgenomen. Net voor het beginsignaal gooide een dieplader roet in het eten. Die zette de Eem op zijn kop, waardoor het water zwart kleurde. Pas na een half uur was het water weer rustig. De brasem hapte dit keer beter toe dan de voorn, terwijl Henk Prinsen een mooie meun aan de haak sloeg. Na de pauze, waarin een tweede dieplader passeerde, was het voor de meeste vis sers gedaan. Zij vingen niets meer. Elk kwartier wordt er in Nederland een auto gestolen. Dat zijn allang niet meer alleen dure auto's. Ook middenklassers, maar vooral goed kopere en/of oudere auto's zijn een gewilde buit", zegt ing. Tjip A. Koopmans van de Stich ting Certificering Motorrijtuigbeveiliging (SCM) ter gelegenheid van de grote campagne, waarbij de Stuurgroep Autocriminaliteit met de SCM de autobezitters wijst op het belang van een goed anti-diefstalsysteem voor hun kostbare bezit. De Stuurgroep Autocriminaliteit is een initiatief van het Nationaal Platform Criminaliteitsbeheer sing met participatie van de ministeries van Binnenlandse Zaken, Justitie en Verkeer en Waterstaat, de RDW, Politie, Verbond van Ver zekeraars, ANWB, RAI en BOVAG. Een goede beveiliging is een anti-diefstalsysteem, dat is ingebouwd door een erkend inbouwstation. Hiervan telt ons land er nu ruim 3.500. Tjip Koopmans: "Doordat steeds meer nieuwe auto's bij aflevering over een anti-diefstalbeveiliging beschikken in de vorm van een elektronische startblokke ring, zien we twee tendensen: de totale diefstalcijfers lopen langzaam terug, maar het aandeel van oudere auto's in de diefstalcijfers stijgt fors. Daarom voeren de deelnemende partijen in de Stuurgroep, samen met SCM nu een campagne onder de titel "Niet te starten, niet te stelen", waarbij de aan dacht wordt gevestigd op de 4.000 erkende inbouwbedrijven van beveili- gingssytemen. Hier kunnen de automobi listen terecht. We willen met name de bezitters van auto's van zo'n drie tot tien jaar oud bereiken en uiteraard de eigena- Laat autodieven en inbrekers na de inbouw van een anti-diefstalbeveiliging zien dat uw auto met een SCM-TNO goedgekeurd systeem is beveiligd. Plak de bijgeleverde driehoekige sticker op de achterruit van uw auto om ze af te schrik ken. Plak echter nooit een sticker op uw auto, die aangeeft welk merk of type beveiligingssysteem is ingebouwd. ren van nieuwere auto's, die nog geen startblokkering aan boord hebben". Hij vervolgt: "Volgens de richtlijnen van de Europese Unie moeten vanaf oktober 1998 alle nieuw geproduceerde auto's zijn uitgerust met een anti-diefstal sys teem. Veel nieuwe auto's bezitten nu al zo'n startblokkering. Professionele die ven weten dit en verleggen hun interesse naar de wat oudere auto's. Zo'n drie kwart van de autodiefstallen betreft nu de oudere categorie. Die zijn eenvoudi ger open te breken en mee te nemen. Bovendien zijn die ook gemakkelijk te verkopen in de traditionele afzetgebie den, zoals Oost-Europa. Dergelijke auto's vallen er minder op dan splinter nieuwe modellen. Maar om als autodief aan een behoorlij ke omzet te komen, heb je dan wel meer auto's nodig. Dit betekent dat er in de 'ideale categorie' dus meer gestolen moet worden. Met dit gegeven moeten bezitters van de oudere auto's rekening houden". "De SCM speelt een belangrijke rol in deze actie. SCM is opgericht door het Verbond van Verzekeraars, als onafhan kelijk instituut om de beveiligingssyste men voor motorvoertuigen te certifice ren. We bewaken dus de kwaliteit, niet alleen van de systemen, maar ook van de wijze van inbouw. Sinds 1993 adviseert het Verbond van Verzekeraars haar leden-verzekeringsmaatschappijen om een SCM-goedgekeurd beveiligingssys teem te eisen alvorens een verzekering tegen diefstal te accepteren. Dat zie je dan ook gebeuren: eerst een duidelijke toename van het aantal systemen met een SCM-certificaat. en geleidelijk aan ook een afname van de diefstalcijfers. Inmid dels zijn we zo ver dat de diefstalkans Elk kwartier wordt er in Nederland een auto gestolen. De landelijke actie startonderbreker wijst met name de bezitters van oudere auto's op de nut en noodzaak van het laten inbouwen van een startonderbreker. van een voertuig met een SCM-goedge- keurde beveiliging kleiner is dan éénvijf de van de 'normale diefstalkans', ver klaart ing. Koopmans van het in Capelle a/d IJssel gevestigde SCM Nederland. "De Stichting Certificering Motorrijtuig beveiliging verkoopt zelf geen anti-dief stalsystemen, maar registreert de inbouw van deze systemen door de uitgifte van certificaten. Deze certificaten worden door de inbouwbedrijven na inbouw van een goedgekeurd beveiligingssysteem aan de klant gegeven. Het inbouwbedrijf geeft de gegevens van de betreffende auto en het bijbehorende certificaat geheel geautomatiseerd aan ons door. Wij leggen deze gegevens vast, zodat we weten dat er in die betreffende auto een goedgekeurd systeem is ingebouwd en dat het is gedaan door een erkend inbouwbedrijf. Zodat iedereen daar dus ten volle op kan vertrouwen". "Bij de inbouwbedrijven werken speciaal opgeleide monteurs, die deze door SCM en TNO goedgekeurde systemen mogen inbouwen. De goedgekeurde systemen zijn ook herkenbaar aan het oranje zegel 'SCM-TNO goedgekeurd' op de centrale besturingseenheid (het zwarte kastje) van het systeem. Namens SCM zijn constant zo'n 85 con troleurs op pad. Zij controleren steek proefsgewijs of de systemen goed zijn ingebouwd en of het inbouwbedrijf nog aan alle criteria voldoet". "Door de grote hoeveelheid aan gege vens kan de SCM veel onderzoek doen naar de diefstal van voertuigen, die voor zien zijn van een beveiligingssysteem. Uit dergelijk onderzoeken blijkt dat de diefstalkans van deze auto's ruim vijf keer zo klein is als van niet-beveiligde auto's. Als zo'n beveiligde auto toch nog wordt gestolen, blijkt echter dat ruim 60 procent verdwijnt na woninginbraak of diefstal waarbij de sleutels ontvreemd zijn. Veel autobezitters laten bij thuiskomst hun autosleutels bij de voordeur liggen op een kastje of stoel. Voor een dief een klein kunstje om bij inbraak deze sleu tels, waaraan dan tevens de afstandsbe diening of de codesleutel van de starton derbreker hangt, te bemachtigen en hier mee de auto te stelen. Het feit dat een startonderbreker de dief stal bemoeilijkt, blijkt ook uit het feit steeds meer beveiligde auto's worden gestolen nadat bij en inbraak of diefstal de sleutel verkregen is, benadrukt ing. Tjip Koopmans van de SCM tot slot. Indien uw auto onverhoopt toch gestolen wordt, ondanks de beveiliging, is het uitermate belangrijk dat u zo snel mogelijk de politie en uw verzekeringsmaatschappij of tussenpersoon waar schuwt. In de eerste uren na de diefstal is de kans dat uw auto gezien kan worden het grootst. Dus hoe sneller u belt, hoe groter de kans dat uw auto wordt teruggevonden. In Nederland, maar ook in het buitenland. Bel daarom direct het VAR (Vermiste Auto Register) in Apeldoorn, telefoon: 055 - 5777888. Het Vermiste Auto Register (VAR1 is een samenwerkingsverband van het Ver bond van Verzekeraars, de Nederlandse Vereniging van Autoleasebedrijven, BOVAG, RDW en het RDC Data- centrum. Sinds kort beschikt de Stichting Certificering Motorrijtuigbeveiliging over een speciale Autodiefstal Infolijn. Via telefoonnummer 0900 - 1593 (1 gulden per minuut) kunt u hier alle gewenste informatie krijgen over het voorkomen van diefstal van alle mobiele objecten, dus van personenauto's, bedrijfswagens, caravans en motoren. Om de groeiende autocriminaliteit tegen te gaan, zijn nieuwe beveiligingssystemen ontwikkeld met een dubbele automatisch Inschakelende wegrijblokkering (de startonderbreker). Alleen met zo'n dubbele elektronische blokkering, kunt u uw auto met een veilig gevoel achterlaten. Naarmate uw auto aantrekkelijker is voor inbrekers en professionele dieven, kunt u de beveiliging beter uitbreiden met detectie- en alarmsystemen. Uiteraard spe len hier ook de eisen van uw verzekering mee. Voor de SCM-keuringseisen geldt een voorschrift, waarin de systemen in drie klassen zijn verdeeld. KLASSE 1: Aanbevolen voor minder dure, tweedehands of al wat oudere auto's, die vaak het doelwit zijn van snelle gele genheidsdiefstallen. Dit betreft elektronische startblokkerin gen zonder detectie- en alarm systemen: automatisch inscha kelend met minimaal een tweevoudige startonderbreking voor brandstof èn startmotor. KLASSE 2: Voor auto's die meer inbraak- en diefstalge- voelig zijn. Dit is een elektro nisch blokkeersysteem als Klasse 1aangevuld met detectie en alarmering voor omtrek- en binnenbeveiliging via bewegingsdetectie, plus een sirene, in- en uitschake lend met afstandsbediening en optische signalering via knip perlichten. KLASSE 3: Voor duurdere en diefstalgevoelige auto's, die vaak het doelwit zijn van pro fessionele diefstal. Dit zijn elektronische blokkeersyste- men met bewegingsdetectie en alarmering als Klasse 2, uitge breid met hellingdetectie tegen wegslepen en opkrikken plus sabotage- signalering met noodstroomsirene en gecodeerde uitschakeling op de sirene. Landelijke Actie Startonderbreker jgÉHgag w U kent het spreekwoord: "De gelegenheid maakt de dief". Geef autodieven en -inbrekers daarom zo min mogelijk gelegenheid. Met de volgende maatregelen verkleint u de kans dat zij üw auto als doelwit kiezen. - Parkeer uw auto zo mogelijk op de oprit, achter een hek, op eigen terrein of in de garage. - Parkeer uw auto niet langs struikgewas of op afgelegen of slecht verlichte plaatsen. - Sluit uw auto altijd af, ook voor korte tijd. - Laat geen waardevolle goederen achter, ook niet in de kofferbak. - Laat geen jassen en dergelijke zichtbaar in de auto achter. Er zou iets kostbaars in of onder verborgen kunnen zijn. - Laat geen autopapieren, huissleutels, adresgegevens en dergelijke in de auto achter. - Zet de auto altijd op het stuurslot of in het versnellingsslot. - Laat het kenteken van de auto, gevolgd door NL in een cirkel, in alle ramen van uw auto grave ren. N.B. Het ingraveren van het chas sisnummer wordt afgeraden. - Laat uw autosleutels nooit onbeheerd achter!

Soester Courant | 1997 | | pagina 22