Politie: blauw op straat bevalt Griftland-tweedeklassers in actie voor project in Derde Wereld PETERS "Meteen hadden we het vertrouwen dat alles perfect geregeld zou worden!" Gevraagd VASTE-, en INVAL- LOPERS Soester Courant Makelaardij Werk aan de weg in Soest Vrachtwagenchauffeur mag anderhalf jaar niet rijden È$€0N Meningen _^^^vaiHezers Buurtfeest Van Arkel Instituut voor wonen in de groene zone WOENSDAG 29 OKTOBER 1997 SOESTER COURANT PAGINA 7 Subaru Impreza 555 GT Turbo AWD vanaf 49.995,- Surveillanten schrijven in drie maanden 388 bekeuringen uit Unicef mailing-onderzoek Jongens spuiten traangas in gelaat van man én vrouw Veroorzaker dodelijk ongeval bestraft f 5000 voor school in Zambia Politie wijst op eenrichtingsverkeer in Korte Bergstraat irfoto fvice S Importeur: Subaru Nederland Postbus 277 1430 AG Aalsmeer Tel. (0297) 33 01 00 in Soest voor de Aanmelden: tel. 601 41 52 Birkstraat 87, 3768 HD Soest. Telefoon 035 - 601 62 51Fax 035 - 602 11 54. Lange Brinkweg 62, tel. 6010466 SUBARU uniek door prijs en AWD techniek Automobielbedrijf Gebr. van der Pouw Kraan b.v. Middelwijkstraat 40-42 - 3764 CG Soest Tel.: 035 - 601 42 89 - Fax: 035 - 602 34 41 Die opmerking horen we graag. Zo'n vertrou wensband groeit automatisch. Door intensief contact, een persoonlijke benadering en continue terugkoppeling tijdens het (ver)kooptraject, zien onze relaties hoe serieus wij de zaken oppakken. Betrouwbaarheid is dan ook ons handelsmerk geworden. Heeft u plannen over de koop of verkoop van een huis? U bent altijd welkom. Ook voor een vrijblijvend, oriënterend gesprek. We zetten alles in het werk om u de beste service te verlenen. 4lÉp» Van Weedestraat De herinrichting gaat verder op het ge deelte van de Van Weedestraat tussen de Korte Brinkweg en de werkzaamhe den aan de rotonde. De fietsers worden over het tegenoverliggend fietspad ge leid. De uitvoering zal 15 november ge reed zijn. Overige werkzaamheden Langs de Dorresteinweg wordt een trottoir en fietspad aangelegd tussen de Koningsweg én" de Zuidergracht. Dit werk zal naar verwachting tot eind ok tober.duren. Langs de Beukenlaan wordt het fiets pad tussen de Wijnand Toplaan en de Dalweg gereconstrueerd. De fietsers moeten in beide richtingen gebruikma ken van het fietspad aan de zijde van de Verlengde Talmalaan. Op het gedeelte van de Beukenlaan tussen de Dalweg en Beetzlaan worden daarna de voet- en fietspaden aangepakt. Het waterleiding bedrijf werkt hier nu nog aan de vervan ging van de hoofdleiding en de huisaan sluitingen. Op donderdag 30 oktober wordt de Zandlaan van een nieuwe asfaltlaag voorzien. Op de momenten dat op de Zandlaan geen doorgaand verkeer mo gelijk is, zal het autoverkeer de Monni- kenboschweg moeten gebruiken. In verband met rioolwerkzaamheden zijn de Nieuwstraat en de Koninginnel- aan afgesloten. Het gaat hierbij om de Nieuwstraat vanaf de Koninginnelaan tot en met de Hartweg en de Koningin nelaan tussen de Nieuwstraat en de Meent. Op de aansluiting van de Inspecteur Schreuderlaan op de Burgemeester Gro- thestraat, wordt de rotonde aangelegd. De aansluiting van de Inspecteur Schreuderlaan op de Burgemeester Gro- thestraat is afgesloten voor alle verkeer. De Burgemeester Grothestraat is tot en met 14 november volledig afgesloten. De aanpassing van de verkeerslichten en reconstructie van de kruising van de Ossendamweg/Vondellaan met de Soesterbergsestraat zal op zo mogelijk 30 en 31 oktober of gedurende twee dagen in de eerste week van november plaatsvinden. Inmiddels is de voorrangs regeling omgedraaid. Het verkeer op de Soesterbergsestraat moet nu voorrang verlenen aan het verkeer op de Ossen- damweg en de Vondellaan. Dit is voor al van belang als de verkeerslichten bui ten bedrijf zijn. Op de Kastanjelaan, vanaf de Plasweg tot en met de Acacialaan, wordt het riool vervangen. Tijdens de werkzaam heden is het gedeelte van de Kastanje laan volledig afgesloten. Het verkeer wordt omgeleid via de Schoutenkamp weg. Het werk en ook de omleidingen duren naar verwachting tot half novem ber. Bereikbaarheid Tijdens de werkzaamheden worden de winkels, bedrijven en woningen aan af gesloten weggedeelten zo veel mogelijk bereikbaar gehouden. De winkels aan de Van Weedestraat, Burgemeester Grothestraat en de Koninginnelaan zijn vrijwel allemaal normaal bereikbaar. Vaak betreft het nu een tijdelijk dood lopend gedeelte van de betreffende straat. Veelal moet men per auto heen en terug dezelfde route rijden. Afvalinzameling Als de huisvuilauto's vanwege werk zaamheden niet langs de woningen kun nen rijden, zorgt het personeel van het aannemersbedrijf voor het verplaatsen van de containers en een verzamel plaats. Voorwaarde is wel dat de afval containers 's morgens op het trottoir van de woning of daar direct bij staan. Ook moet het juiste huisnummer nog duide lijk leesbaar zijn om in het bezit te blij ven van de eigen container. Het Van Arkel Instituut bestaat 50 jaar. Dat werd eerder dit jaar al op verschil lende manieren gevierd. Enige weken geleden ontvingen alle buren een uitno diging (meer dan 50 uitnodigingen) om ook te delen in de feestvreugde. Ieder een werd met alle gezinsleden verwacht; zelfs voor een maaltijd! 22 Oktober j.1. was het zover. Samen met dochter en zoon werd ik hartelijk ontvangen op het terrein aan de Hellingweg. De stapels kopjes en schalen cake wachtten ons al op. De heer Kramer, locatiemanager Soest, gaf uitleg over de gang van zaken op het Instituut, vertelde iets over mogelijke behandelingen van kinderen en ook over ontwikkelingen binnen het Van Arkel. Twee van de bewoners hadden de spannende taak op zich genomen om aan de hele buurt iets over zichzelf en het leven op het Van Arkel te vertellen. Dat ging ze fantastisch af! Daarna begon het pas echt. We moch ten rondkijken in de leslokalen. Men was druk bezig met lassen, solderen, houtbewerken, bloemstukjes maken en fietsreparatie. De resultaten van de bak en kookkunstenaars stonden in het kooklokaal klaar voor de gasten: Boter koeken, worstenbroodjes, cake, noem maar op. Ook werden we hartelijk ont vangen in één van de woonhuizen. Wat een werk was er voorafgaand aan deze middag verzet door iedereen! Ten slotte werden we getrakteerd op een geweldig warm/koud buffet met allerlei heerlijkheden. Wat ook fantastisch was, was dat er he lemaal geen enkele afzegging binnenge komen was (dat zou toch ook wel het minste zijn wanneer je onverhoopt geen gebruik van zo'n leuke, persoonlijke uit nodiging kunt maken; vooral als er ook op je gerekend wordt met eten!) U voelt misschien al aan hoe dit verhaal eindigt. Er waren welgeteld 3 gezinnen vertegenwoordigd (8 personen!) Rechts bij de uitgang stonden tientallen door leerlingen gemaakte bloemstukjes klaar. De gasten mochten er eentje uitzoeken en mee naar huis nemen... als dank voor hun komst! Je zal maar eens een feestje geven, goed voorbereid door vele mensen, en het zal je gebeuren dat je gasten je zo laten zit ten. Uitgenodigde buurtgenoten van het Van Arkel, u mag zich dit aantrekken. U kunt altijd nog even reageren bij de on getwijfeld teleurgestelde organisatie... L.E.M. Elbertse buurvrouw buitenvoorziening Unicef, het Kinderfonds van de Vere nigde Naties, probeert op allerlei manie ren kostenbesparingen te realiseren. Op dit moment onderzoekt Unicef de meer waarde van de catalogussen aan het re latiebestand. Het is belangrijk te weten of de mailing daadwerkelijk aanzet tot kopen. Soest zit in het testgebied. Velen betreu ren het echter dat zij de catalogus niet ontvangen hebben. Om te zorgen dat zij deze alsnog ontvangen heeft Unicef Den Haag verzocht de namen en adressen op te geven, zodat er weer van tevoren een keuze kan worden gemaakt om of in Soest of in Den Haag te bestellen. De gehele nieuwe collectie is reeds te bezichtigen in de Unicef-winkel, Lange Brinkweg 62. Voor toezending van de catalogus even bellen naar tel. 6010466 van H.M. Rademaker, dan wordt het adres aan Den Haag opgegeven. De vriendelijke winkeliers in Baarn wa ren zeer enthousiast en kochten daarom ook veel lootjes. Ik schrijf expres vrien delijk, want de berg lootjes werd al snel kleiner en kleiner door al die gulle win keliers. Er kwam zelfs een moment dat alle lootjes op waren en er snel nieuwe bij gedrukt moesten worden. Uiteinde lijk in de winkel Le Ru zouden we het winnende lot trekken en de opbrengst uitrekenen. Wat waren we benieuwd!! U ook? De gelukkige winnaar bleek slagerij Luiten te zijn. Op school aangekomen konden wij verheugd "onze buit" afdragen. O, ja natuurlijk u bent benieuwd naar de op brengst: blij kan ik u vertellen dat ons Baarns avontuur f 215,- heeft opgele verd. Wat zullen de kostschoolkinderen genieten van uw en onze inzet. En wij... wat hebben wij eraan over gehouden? Een blij gevoel in ons hart en de over tuiging dat we bij een volgende aktie weer net zo enthousiast meedoen... u toch ook?" Christel Don In april, mei en juni hebben de ze ven Soester politiesurveillanten 388 mensen bekeurd. Dat is bijna één bon per werkdag per surveillant. In bijna de helft van de gevallen (179) werd een parkeerbon uitgeschreven. De cijfers staan in het werkverslag van de surveillanten. Dat verslag wordt elk kwartaal gemaakt voor de gemeente Soest die de salaris sen van de surveillanten betaald om zo doende 'meer blauw op straat' te heb ben. Het is daarom de bedoeling dat ze zich, op hun fietsen, zoveel mogelijk op de openbare weg vertonen. In het twee de kwartaal van dit jaar waren de sur veillanten ongeveer zeven van de acht werkuren per dag op pad en dat is zelfs nog iets meer dan in het convenant tus sen de gemeente en de politie was afge sproken. Na het verdwijnen van de zo genoemde wijkagenten is het contact met de bevolking een van de voornaam ste taken van de surveillanten. Hun aan wezigheid op straat moet ertoe bijdra gen dat mensen zich veiliger voelen. Positieve reacties Volgens coördinator Henk van Thienen van de politie is de conclusie gerecht vaardigd dat het fenomeen politiesur veillant goed aanslaat in Soest. "De po sitieve reacties vanuit de burgerij zijn en blijven hoorbaar," schrijft hij in zijn ver slag. 'Kennen en gekend worden' is nog steeds het motto voor de 'fietsende blauwjassen'. Ze moeten leren wat er van hen kan worden verwacht door de organisatie, maar vooral ook de burgers, waar de burger hen over kan aanspre ken en in welke situaties ze repressief of preventief moeten optreden. In de periode april-juni werd vaak pre ventief gehandeld, onder meer als het ging om de openbare orde. De surveil lanten maken en onderhouden contac ten met bijvoorbeeld jongeren die zich in groepsverband op verschillende loca ties in Soest op straat ophouden. Toch werd tegen jongeren ook 21 keer een proces-verbaal opgemaakt, waarvan elf maal omdat ze zich 'zonder redelijk doel' in een portiek of gebouw ophiel den. Ook baldadigheid en het nuttigen van alcohol op de openbare weg werd bestraft. Op 28 juni ontstonden er problemen toen de surveillanten optraden tegen drankgebruik van jongeren op het speel veld aan de Clemensstraat. Later her haalde zich dat toen de ^gewone' politie naar de Clemensstraat kwam. Met de jongeren en buurtbewoners hebben sindsdien gesprekken plaatsgevonden. De jongeren zijn op de hoogte gesteld van het beleid ten aanzien van drank- en drugsgebruik en is meegedeeld dat de politie dat beleid zal handhaven. Een 22-jarige man en zijn vriendin heb ben vrijdagavond traangas in hun ge zicht gespoten gekregen door enkele jongeren. Dat gebeurde tijdens een vechtpartij die ontstond op de Albert Cuyplaan. Het stel hield een auto aan, waarin het zich naar het politiebureau liet brengen. Met de politie zocht het tweetal later naar de daders. Twee jon gens die deel uitmaakten van de groep met het traangas, werden aangehouden en verhoord. Ze zijn vijftien en zestien jaar. De politie heeft de zaak nog in onderzoek, omdat niet is vastgesteld wie met het traangas heeft gespoten. Zoals geëist is de dertigjarige vrachtwagenchauffeur uit Barne- veld, die op 2 mei dit jaar een dode lijk verkeersongeval veroorzaakte op de Richelleweg in Soesterberg, vrijdag door de Utrechtse recht bank veroordeeld tot 240 uur dienstverlening en anderhalf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Bij het ongeluk kwamen twee kinderen van 1 en 3 jaar uit Hooglanderveen om het leven. Hoewel een rijontzegging kan betekenen dat de man zijn baan verliest, vond de rechtbank deze straf toch "pas send en geboden". Zij oordeelde dat de verdachte met een te hoge snelheid had gereden, gezien de situatie ter plekke. Ook speelde een rol dat hij geen enke le verklaring had kunnen geven voor het ongeval. In volle vaart reed de Barnevelder bij de kruising met de Mercury en de Richel leweg achterop de stilstaande auto van de slachtoffers. Daarbij raakten de moe der (33) van de kinderen en een vrien din uit Amersfoort (34 zwaar gewond. Of de auto voor rood licht wachtte, is niet komen vast te staan. Maar voor de rechtbank deed dat er niet aan af dat de verdachte de "normale" oplettendheid in het verkeer in acht had moeten nemen. Ruim tachtig procent van hun werku ren zijn de surveillanten op straat te zien. Hier fietsen Michel Engel (rechts) en Dennis Hogeveen op de Van Weede straat. Verkeerscontroles Verreweg de meeste bonnen (352) wer den geschreven tijdens verkeerscontro les. Na parkeerovertredingen was het niet dragen van de autogordel (56) de meest bestrafte overtreding. Verder wer den onder meer bekeuringen uitgedeeld wegens het negeren van een geslotenver klaring (48), het rijden op een bromfiets of motor zonder helm (46) en het nege ren van het rode verkeerslicht (9). In het kader van bijzondere wetten en de plaatselijke verordening werd vijftien keer verbaliserend opgetreden. Elf men sen kregen een bon, omdat ze hun hond onaangelijnd uitlieten binnen de be bouwde kom, twee hondenbezitters kre gen een bon, omdat hun huisdier zijn behoefte deed op een niet daarvoor aan gemerkte plaats en twee Soesters wer den betrapt toen ze hun huisvuil niet op de juiste manier aanboden. Maar niet alleen bij controles worden de surveillanten ingezet. Ze houden in het algemeen toezicht op de woonomge ving, volgen regelmatig het verkeersge drag van winkelend publiek en surveil leren bij voetgangersoversteekplaatsen. Ook hebben ze contact met buurtwer- kers, huismeesters en vertegenwoordi gers van bewonerscommissies. Alle tweedeklassers van het Grift- land College hebben afgelopen vrij dag meegedaan aan de jaarlijkse actiedag voor een project in de Der de Wereld. Ditmaal was het doel een kostschool in Katete (Zambia), die zelf groente en maïs wil gaan verbouwen en verkopen. Oud-rector Han Mulder van het Grift- land is sinds meer dan een half jaar werkzaam aan de school, een voorma lige zendingsschool, waarvan de natio nalisatie onlangs ongedaan is gemaakt. Hij adviseert de leiding van de school op het gebied van organisatie en financiën. In de school is de afgelopen jaren door geldgebrek nauwelijks of geen onder houd gepleegd; de lokalen en slaapza len verkeren in slechte staat. De ouders Niet alle automobilisten houden zich aan het eenrichtingsverkeer op de Kor te Bergstraat. Dat is vastgesteld door een groep bewoners die de politie daar van schriftelijk op de hoogte stelde. Naar aanleiding van die brief controleer de de politie vorige week dinsdag op naleving van de verkeersregel en kwam daarbij tot de ontdekking dat de klacht van de bewoners gegrond was. De bon nen bleven nog op zak en de overtreders werden alleen gewaarschuwd. Maar de politie heeft aangekondigd vaker te zul len controleren in de Korte Bergstraat. Dan worden automobilisten, die zich niet aan de regel houden, wel getrak teerd op een bekeuring. Voor al uw verzekeringen, pensioenen, hypotheken en financieringen. Véenbesstraat 128 Soest Tèf./Fax: 035- 601 60 zijn niet in staat om meer bij te dragen in de kosten. Het Griftland College heeft de uitdaging aangenomen om de school in Katete te helpen. De tweedeklassers gingen vorige week vrijdag dan ook massaal op pad om met alle mogelijke klusjes geld bijeen te brengen, zowel in Soest als in Baarn. Collecteren was uitdrukkelijk verboden; er moest echt gewérkt worden. Bij de AH-supermarkt aan de Smitshof kwamen maar liefst zeven leerlingen in actie; ze verkochten koffie, pasten op de kinderen in de speelhoek of hielpen met inpakken en het transport van de bood- schappenwagentjes. Al met al leverde de actie het mooie bedrag van 5050 gulden op, aanzienlijk meer dan de aan vankelijk geraamde 3000. Christel Don uit Soest, leerlinge van 2- Havo, schreef een eigen verslag van haar "werk" in Baarn: Creatief denken "Vrijdagmorgen 24 oktober werden alle twee-havo-leerlingen om half negen op school, het Griftland verwacht. We kre gen een legitimatiebewijs en f 2,50 om aan te schaffen wat nodig was om de aktie voor de kostschool in Katete tot een succes te maken. Met een rijksdaal der is niet zoveel mogelijk, creatief den ken was dus gewenst. Met mijn twee vriendinnen Lindsey en Juliette ging ik op pad in Baarn, de f 2,50 ongebruikt op zak. Als je die f 2,50 niet gebruikt om iets te ondernemen, wat doe je dan wel? Een Italiaanse klok werd onze uitkomst. Voor slechts hon derd cent kon iemand de eigenaar wor den van dit fraaie kunstwerkje.

Soester Courant | 1997 | | pagina 7