Hanna Reichenberger, tekeningen en schilderijen 1987-1997 Drukke creatieve markt in Emmakerk arbióhocK I O" Nieuws van de bibliotheek Schilderijen van Nicole Carvajal in Anna Paulownahuis jgp^5AG5NOVEMBER 1997 Loodgieterswerk jER^pl/l/lNKEL Lost Highway JazzconcertmetTriosonic stichting openbare bibliotheek Kunstwerk van de maand Marges Helder met 'Gc/ierous Mood' Jeugdtheater Hesp: 'Ik mis je, ik mis je' Tentoonstelling in Mariënburg Kaarsen Rob Kamphues: 1 Kale Vlakte SOESTER COURANT PAGINA 10 WOENS Keramiek van Nel Knoop Werkstuk Da Costaschool in jeugdbibliotheek Winnaars tekenwedstrijd Kunstuitleen Snorfiets gestolen uit garagebox Psychometrie bij Spirit door Johan van Voorthuizen Opbrengst mogelijk wel 5000 gulden eel Centrum Willaertstrj Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Telefoon (035) - 601 30 14 stichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 602 8132 Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 Maandag 10 november De saxofonist Fred Madison (gespeeld door Bill Pullman) is getrouwd met Re- nee (Patricia Arquette als brunette). En er is iets mis. Hun huis komt kil over, de sfeer geeft je de kriebels, en bovendien krijgt Fred video-opnames in handen die steeds dieper indringen in zijn leven. De laatste tape die hij krijgt laat het ver minkte lichaam van zijn vrouw zien. Kort daarop wordt hij gearresteerd op verdenking van moord en komt in eern dodencel terecht. Daar krijgt hij steeds meer last van hoofdpijn en op een mor gen is hij verdwenen. In zijn plaats zit een jonge automonteur in de cel, Pete Dayton genaamd, die geen idee heeft hoe hij daar terecht is gekomen. Peter (een rol van Balthazar Getty) wordt bij gebrek aan een logische verklaring vrij gelaten en naar zijn ouders gestuurd. Thuis pikt hij zijn oude leventje weer op, waar een bloedmooie vrouw in voorkomt. De ditmaal hoogblonde Pa tricia Arquette begint een verhouding met hem en sleept hem een wereld bin nen waar een moord begaan even mak kelijk is als een sigaret opsteken. Aanvang 20.30 uur; Entree f 9,00 - Qp/65+f7,00. Zondag 9 november: Terra-ensemble Het zondagmiddagconcert in Artishock wordt op 9 november gegeven door het Terra-ensemble. Op het programma staan Divertissement opus 6 van Rous- sel, Quintet in G-mineur van Taffanel, Sonatine Humoresque van Hubeau en tröis Pièces Brèves van Ibert. Aanvang: 15.00 uur, zaal open 14.30 uur;1 Entree: 12,50 gulden! Zaterdag 8 november Het concert dat Triosonic op 14 juni gal in Artishock was in meer dan één op zicht een succes. Zoals gewoonlijk was ook bij deze gelegenheid Frans Kingma aanwezig om DAT-opnamen te maken Deze opnamen (waarvan de Concert- Zender overigens een deel heeft uitge zonden) werden door de leden van Trio sonic goed genoeg bevonden om op cd uit te brengen. Deze cd, "Triosonic Live in Artishock", wordt officieel gepresen teerd op de toernee die de groep vanal oktober onderneemt langs diverse Ne derlandse podia, waarbij Artishock ui teraard niet mocht ontbreken! De eerste en titelloze cd van Triosonic (A-Records ARP 73089) bevat een veertiental eigen composities die in het cd-boekje allemaal een korte beschrij ving krijgen. En niet zonder reden, want met al deze stukjes is wel iets bijzonden aan de hand. Zo blijkt aan elke compo sitie weer een ander (meestal zeer ori gineel) idee ten grondslag te liggen. De uitwerking van deze ideeën is echter nooit droog of academisch, maar speels en niet zonder humor. De drie muzikanten van Triosonic zijn volledig gelijkberechtigd, er is ongeloof lijk veel interactie tussen de musici en het geheel blijft hoe dan ook overzich telijk. Er wordt veel gebruik gemaakt van maat- en tempowisselingen en an dere aangename onverwachtheden. Zo kan een grillige improvisatie plaats maken voor een verbluffend eenvoudi ge melodie en is, althans voor de musi ci van Triosonic, de stap van een twaalf- toonsreeks naar een bluesje minder groot dat menigeen ooit vermoedde. Triosonic bestaat uit Ferdi Schukking saxofoons; Theo Hoogstins - contrabas; Ruud van Helvert..-drums. Aanvang 21,00 uur. Toegang f,10,-; le den f7,50. Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Het kunstwerk van de maand is van Henk Visch, het is een litho met als titel "rode vrouw" en het formaat is 72 x 56 cm. Henk Visch (Academie voor Kunst en Vormgeving 1968-1972) is voor al bekend als maker van (drie-di mensionale) beelden. Toch maken zijn tekeningen en grafische werken wezenlijk deel uit van zijn oeuvre. Na zijn academietijd beperkte hij zich zelfs enige jaren tot die technieken. In tegenstelling tot zijn beelden die een verscheidenheid aan uitingsvor men laat zien, van (ogenschijnlijk) abstract tot figuratief is zijn hand schrift bij de werken op papier mak kelijk herkenbaar. Visch hanteert een nonchalante tekenstijl waar niet het schilderachtige, maar lijnvormig ka rakter overheerst. Waar de beelden het karakter van een "statement" lijken te hebben, zijn de tekeningen verhalender. De wer ken op papier staan op zichzelf, hoe wel bepaalde motieven zowel op pa pier als in de ruimte figureren. Toch bezit vrijwel al het werk iets vluchtigs en fragiels. Het lijkt zich te willen onttrekken aan de zwaartekracht. Zo lijken sommige beelden net ijle teke ningen in de ruimte. Tentoonstelling Deze week is de tentoonstelling van aanwinsten nog te zien tot en met vrijdag 7 november. De Kunstuitleen Soest heeft een prachtige collectie kunstwerken in huis; er zijn oliever ven, etsen, litho's, zeefdrukken, hout sneden, linosneden, collages, foto's, gouaches en aquarellen. Ook zijn er beelden in brons, hout, steen en me taal te leen. Men kan per abonne ment één of soms twee kunstwerken lenen; ook is er de mogelijkheid wer ken te reserveren. Een jaar-abonnement kost f 125,00, het inschrijfgeld is f 10,00. Cadeau abonnementen zijn al te koop vanaf f 40,00. Op vertoon van een geldig Soester bibliotheek abonnement krijgt men f 10,00 korting. De collec tie wordt regelmatig aangevuld met nieuw werk en bestaat uit meer dan 600 kunstwerken. Reserveren is mo gelijk, er ligt een fotocatalogus ter inzage. De Kunstuitleen Soest is gevestigd in bibliotheek Overhees aan de Willae- rtstraat 49, telefoon: 035-6012468. De openingstijden zijn: maandag-, woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur en vrijdagavond van 18.30 tot 20.30 uur. Donde^a8 6 november q november komt Marlies Helder me,jaar band naar het theater in Soest, ^peelt samen met haar muzikanten ^ek met verschillende stijlen, genres stemmingen. De tango, chanson, .imntry, blues en jazz klanken zullen de /evue passeren. De band zal bestaan uit: Marlies Helder - zang, sopraan-saxofoon en accordeon; Bas Odijk - piano; Pierre van der Lin den - slagwerk; Mark Haanstra - bas. Aanvang 20.15 uur. Toegang: f 20,- f 17,50 (CJP/Pas65/VW-leden). Woensdag 12 november De voorstelling "Ik mis je, ik mis je" gaat over de identieke tweeling Tina en Cil- la. Om te zien zijn ze misschien wel pre cies hetzelfde, maar van binnen zijn ze totaal verschillend. Tina is een wilde bras, een jongensgek, altijd druk met alles en nog wat. Cilla is liever alleen en schrijft gedichten in haar schriftje. Ze worden gek van elkaar en ze zijn gek op elkaar. Ze zijn veertien. Als Cilla bij een auto-ongeluk om het leven komt, verandert het leven van Tina totaal. Ze blijft alleen achter. Denkt ze. Want op momenten dat het echt nodig heeft is Cilla er. Om te helpen. Want hoe kun je nou verder leven in je eentje? Hesp-theatermakers maakt voorstellin gen die zich kenmerken door een strak ke vorm en actuele inhoud. De onder werpen komen voort uit de persoonlij ke betrokkenheid van de makers voor de wereld om hen heen. De voorstelling is geschikt voor iedereen vanaf 9 jaar. Aanvang 14.00 uur. De toegang is: f 7,50/f 6,- (strippenkaart)/ f 10,- (volwassenen). Onderstaar Via deze w samenwerk Ontwe Lel Techn. Hz Zevenl Zaterdag 15 november Sinds zaterdag j.1. zijn in de gang van het verzorgingshuis Mariënburg (Burgemeester Grothestraat) 13 te keningen en schilderijen te zien van Hanna Reichenberger. Het is een overzichtstentoonstelling met werk uit de periode 1987-1997. Hanna Reichenberger (1926) schildert en tekent sinds een jaar of vijftien. Ze volgde lessen op de Ewijckshoeve, bij C-drie, de Bereklauw, de Amersfoortse dierentuin. Ze volgde ook diverse zo mercursussen. Hoewel ze - ook volgens haar docenten - in geen enkel "hokje" te plaatsen was, is ze altijd doorgegaan, tot op vandaag. Ze tekent en schildert nog altijd met veel plezier. Hanna Reichenberger exposeerde al eerder, o.m. tijdens leerlingententoon stellingen; een keer had ze een "een- vrouwstentoonstelling" in het Bilthoven- se diabetescentrum. Bij Artshop Van de Ven in Soest won ze onlangs een van de troostprijzen. De expositie in Mariënburg duurt tot eind november en heeft als motto "ouder worden". "In de herfst zie je de natuur dagelijks ouder worden, en dat geldt ook voor ons," aldus Hanna Reichenberger. De expositie werd zaterdagmiddag ge opend door haar 91-jarige tante, me vrouw B.N. v.d. Heijde-Keizer en haar vriendin Tineke Brobbel, die aan de hand van het sprookje van de Bremer Stadsmuzikanten opmerkte dat mensen hun leven in eigen hand kunnen nemen, ook al komt de ouderdom met gebre ken. Met tekenen en schilderen geeft Hanna Reichenberger een creatief en moedig antwoord op het fenomeen van het ouder worden, aldus Tineke Brob bel. V.l.n.r. de dames v.d. Heijde, Brobbel en Reichenberger bij de opening van de tentoonstelling. Vele jaren hebben we kunnen genieten van de Soweto-kaarsen uit Zuid-Afrika. Door verschillende problemen is er een einde gekomen aan de levering van de kaarsenproducent Ukukhanja in Sowe- to. Een vervangende kaarsenleverancier is nu Mom Bati uit Bangladesh. Voor de productontwikkeling zullen de Fair Tra- de Organisatie en de Bengaalse ontwikkelingsorganisatie BRAC in de toekomst de nodige ondersteuning bie den. In de kaarsenwerkplaats worden de lon ten in mallen opgespannen, daarna wor den de twee malhelften tegen elkaar geklemd. Dan wordt het warme meng sel van stearine en paraffine in de mal gegoten. Dan koelt men de mal in koud water tot het mengsel helemaal is ge stold. Nu kan de mal geopend worden. De vrouwen in de werkplaats werken de kaarsen af. Als in de wijken van Dakha een (zoveel ste) elektriciteitsstoring plaatsvindt, gaat in de werkplaats daar een gejuich op omdat dit weer een extra kaarsenver koop betekent. Als de kaarsen klaar zijn worden ze naar de klanten gebracht. Een deel van het inkomen gaat naar fa milie op het platteland. Anderen sparen het geld om in één keer een grote uit gave te kunnen doen voor hun familie. Deze kaarsen, maar ook kaarsenbakjes en dompelkaarsen, zijn in de Wereld winkel te koop. De winkel is dagelijks van 09.30 tot 17.00 uur geopend. Maandagmorgen is de winkel gesloten. Rob Kamphues kaal? Rob Kamphues vlak? Kaal was ie al, vlak zal ie nooit worden. Geen nieuws dus, of toch? Jawel, Rob Kamphues is nog steeds niet te stuiten. In zijn nieuwe programma sneert hij langs het leven, waarbij hij zich druk maakt om de kleinste dingen. Zijn Grote Gelijk kan hem moeilijk worden afgenomen als hij eenmaal zijn onweerlegbare logica over je uitstort. Als vaste gast in het tv-programma "Spijkers" maakt hij het zelfs Jack Spij kerman niet gemakkelijk. Al bij de Types werd Rob Kamphues geprezen om zijn droogkomisch talent. Tien jaar lang trok hij met zijn oude schoolvrienden langs de theaters om volle én lege zalen te doen schateren. Ongevaarlijk is hij niet, want in zijn onbezonnenheid weet hij wel raak te trappen. Beleefdheid zegt hem niets. Warmte wel. Met welke middelen hij dit weet af te dwingen, kan niemand van tevoren inschatten. Maar door zijn ont wapenende kop wordt het hem meestal wel vergeven. Regie: Titus Tiel Groenestege; teksten: Rob Kamphues; tekstbijdragen: Ger Apeldoorn, Harm Edens, Titus Tiel Groenestege; geluidsbanden: Martijn Breebaart. Aanvang: 20.15 uur. Toegang: f 17,50/ f 15,- (CJP/Pas65/VW). Rob Kamphues. Foto: Michel Mees Van 9 november t/m 28 december exposeert galerie Anna Paulowna huis schilderijen van de bekende Chileense kunstenares Nicole Car vajal. Gedurende deze periode wordt ook keramiek getoond van Nel Knoop. Nicole Carvajal werd op 3 augustus 1948 in Santiago, Chili geboren. Na ver schillende kunstopleidingen in Chili, Spanje en Italië volgde zij van 1976 tot 1979 de Rietveld Academie in Amster dam. Zij exposeert al sedert 1971 in bin nen- en buitenland waaronder Museo Nacional de Bellas Artes en Museo Ral- li te Santiago, Malaga in Spanje, Stede lijk museum De Lakenhal te Leiden, Arti e Amicitae te Amsterdam en vele galeries. Werk van haar werd aange kocht in de collectie van De Lakenhal te Leiden en Museo Ralli Santiago te Chi li. Over haar werk zegt Nicole Carvajal: "Erotiek en de relatie tot vrouwelijkheid speelt een belangrijke rol. De laatste tijd spits ik het toe op de wijze waarop man nelijke beeldmakers, mensen die onze blik en gedachten gevormd hebben, het vrouwelijke weergaven. Het kijken en bekeken worden, kunstenaars en model, mannen en ikzelf en de relatie man vrouw in het algemeen." De opening van deze expositie vindt plaats op zondag 9 november 15.00 uur door Frans van den Broeke uit Leiden. Gedurende deze periode wordt kera miek getoond van Nel Knoop, die al eerder in de galerie exposeerde. Nel Knoop kreeg haar kunstopleiding in Breda, Academie St. Joost en het Mollerinstituut in Tilburg. In het kera misch werk staan vrouwen centraal. Zij Het computerbrein van de tijdmachine, zo heet het futuristische werkstuk dat groep 7 van de Da Costaschool heeft gemaakt n.a.v. de Kinderboekenweek. Dit werkstuk is te bewonderen in de jeugdbibliotheek aan de Albert Cuy plaan 202 in Soest. Het thema van de Kinderboekenweek was "De Tijdmachi ne", en de jeugdbibliotheek heeft rond dat onderwerp een wedstrijd uitgeschre ven. De Da Costaschool heeft een prachtig werkstuk gemaakt, en de prijs die ze hiervoor krijgen is zes maanden gratis CD-roms lenen! Van Weec De herinricl gedeelte var de Korte Br den aan de i over het teg leid. De uib reed zijn. Overige v Op de Van weg tot Tali vangen. Di november. is het gedet volledig afg richtirtg de Jac. van Lo en via de Ri de Dalweg. ting begin d Vanaf 3 no' nip de de: bracht. Voo parkeerplaa Klein Enge Vanaf 3 no bouwwonin definitieve start wordt op de besta hof. Vanaf weggedeelti bereiken va verkeer var de wegen moeten ma Langs de B tussen de weg gerecc ten in bei< van het fn Verlengde van de Bei Schilderij van Nicole Carvajal. zegt erover: "vrouwen 'staan' er voor, kleurrijk en humoristisch. De vorm groeit tot beeld... glazuur wordt lava, gestold moment uit een wordingsproces. Vaak krijgen mijn beelden namen die in runen-tekens worden ingekrast. Mijn werk ontstaat vooral door discipline, voor mij geen keurslijf. Het geeft me vrijheid om te werken." Het Anna Paulownahuis is elke vrijdag, zaterdag en zondag geopend van 13.00 tot 17.00 uur en op afspraak (tel. 6021983). Ter gelegenheid van de dag van de Kunstuitleen op 1 november organiseer de de Kunstuitleen Soest een kleurwed- strijd voor kinderen. Uit de vele mooie inzendingen zijn door een deskundige jury de volgende winnaars gekozen. Eerste prijs: Nathalie Eckhardt, Kastan jelaan 33. Tweede prijs: Tim van de Hoeven, Bazuin 49. Derde prijs: Leonie Eckhardt, Kastanjelaan 33. Een eervolle vermelding is er voor Lisanne Middel burg, Ganzetrek 41. Op vrijdag 7 november om 16.00 uur vindt de prijsuitreiking plaats in de Kunstuitleen Soest, Willaertstraat 49. Voor alle kinderen is er een mooie prijs! Op de Varenstraat is in de nacht van woensdag op donderdag een garagebox opengebroken. De dader nam de snor fiets mee, die hij daar aantrof en die ei gendom is van een 44-jarige Soester. Johan van Voorthuizen woont in Lei den, maar komt voor Spirit graag naar Soest. Op donderdag 6 november is hij te gast in buurthuis De Eng aan de Al bert Cuyplaan, waar hij aan de hand van voorwerpen, die de bezoekers mee nemen, helderziende waarnemingen zal verrichten. De psychometrie begint om 20.00 uur, maar de deuren van het buurthuis gaan al om kwart over zeven open. Aan mensen zonder abonnement wordt een entree van 7,50 gulden gehe ven. Voor meer informatie, tel. 6021962. Het wijkgebouw \un de Emmakerk was zaterdagmiddag af geladen toen daar de creatieve markt voor het kinderhuis in Sri Lanka werd gehouden. De markt was georganiseerd door de hervormde en gereformeerde kerken van Soest, ter gelegenheid van Dankdag. De bezoekers konden er allerlei voortbrengse len van (kunst)nijverheid kopen en meedoen aan een bingo. De voorlopige opbrengst was ruim 3000 gulden, maar dat be drag kan nog oplopen tot 5000 gulden als ook de talrijke be stelde flessen wijn worden afgerekend.

Soester Courant | 1997 | | pagina 10