Griftland College is al aardig op weg naar de Tweede Fase 49,95 Eén minuut gratis winkelen bij C1000 Met tractor (opnieuw) door de muur I ge rente s met maken! JAN SLUYTER 1 HANDEL (t WANDEL Gevraagd VASTE-, en INVAL- LOPERS Soester Courant Winkelkring Prijzenfestival Unicef verkoopt wenskaarten 'Vrienden van Molendael' start berencampagne 'Profielen' in bovenbouw vwo en havo Ier regelt 't PAGINA 10 WOENSDAG 12 NOVEMBER 1997 SOESTER COURANT PAGINA 11 'Groet een vrind en help een kind' Laag overvliegende eenden veroorzaken eenzijdige botsing Beroependag ROC De Amerlanden CDA-vrouwenberaad naar Soesterberg en naar lezing Welfare-verkoping Zonnebloem-Soest Tegen inlevering van deze bon een bouclet sweater van 69^95 Mevrouw Van Hengstum won hoofdprijs Opening bedrijfscomplex Van Dorresteijn Net zwanger? Mooie prijzen dankzij sponsors v-ens-ekv w-er ,(035) 54 86 111. MODE DIE VOELT WAT JE BEDOELT Soesterbergsestraat 49A Soest-Tel. 035-6023584 Bel voor meer informatie of aanmelding gratis 06-022 80 70, of je informatrice: G. van Benthem tel. 54 15 802 IOnze superlage hypotheek heeft niets met goochelen te maken. Absoluut niet, want onze hypo- jn glashelder. Duidelijk al afgestemd op uw peld aan de laagste denkbaar is. redenen voor. In de mdat we onafhankelijk met de beste aan- tweede omdat we in ming zijn vanwege ons >n! Informeer eens vrij- w nieuwe of bestaande aat 3, 3760 DD Soest 6016824 Het Nederlandse onderwijs bereidt zich voor op een nieuwe bovenbouw voor vwo en havo, ook wel aange duid als de "Tweede Fase". Dat be tekent dat 4 en 5 havo en 4, 5 en 6 vwo er over vijf jaar heel anders zul len uitzien, zowel onderwijskundig als organisatorisch. Er zal dan geen vrije vakkenpakketkeuze meer be staan. Er voor in de plaats komen vier "profielen". Bij sommige vakken krijgt de leerstof een andere inhoud. Er komen niet al leen nieuwe boeken, maar er komt ook een andere manier van lesgeven in de praktijk van alledag, de examens veran deren navenant. Waarom haalt het Nederlandse onder wijs dat allemaal overhoop? De reden is, zo is gebleken, dat de aansluiting op het hoger onderwijs en de universiteit niet I goed verloopt. Veel eerstejaars studen- ten halen de vereiste studiepunten niet! De daartoe vereiste studiediscipline ont- ireekt. De sleutelwoorden voor succes na de middelbare school zijn: zelfstan- ligheid en verantwoordelijkheid. Van daar dat een van de belangrijkste veran deringen in de Tweede Fase het zelf standig leren betreft. Tot nog toe voelt de docent zich verant woordelijk voor het verloop van het leerproces ("ik moet het programma doorwerken"). Maar in de nabije toe komst moeten scholieren van 16 en 17 jaar zich vertrouwd maken met het zelf standig werken op school. Ze zullen daartoe ook de verantwoordelijkheid bij de voortgang van hun studie moeten nemen. Ze hebben het tempo van het verloop van de Tweede Fase als het ware in eigen hand. "Proefpolders" Natuurlijk vraagt zoiets voorbereiding van de scholen. Op het Griftland Col lege wordt al twee jaar, in 4 havo en 5 j vwo, in zogenaamde "proefpolders" ge werkt. Daarbij komt de didaktiek om de hoek kijken: leraren brengen hun leer lingen bij hoe ze zelfstandig kunnen werken. De scholieren moeten zelf een planning maken en daarbij grotere hoe veelheden leerstof verwerken. Op hun beurt moet het onderwijzend personeel het proces van een optimale begeleiding vorm geven. Ook dat is (voor hen) een (uitdagend) leerproces. Sinds de afgelopen herfstvakantie wordt in 5 vwo van het Griftland College ge werkt op een wijze die meer gebruike lijk is op universiteiten en hogescholen. Dat betekent dat er geen dagelijkse proefwerken zijn, waarbij vroeger het andere huiswerk nogal eens in het ge drang kwam. Dus een proefwerk Frans betekent niet langer concurrentie voor het vak wiskunde, of omgekeerd. Er komen studieblokken die gemiddeld vijf weken duren, zonder grote toetsen. Daarna volgt een toetsweek: vijf toets- dagen met twee proefwerken per dag, zonder ander huiswerk. Uiteindelijk moet de leerling zich hierbij een betere studiediscipline eigen maken. Klassikale les blijft Een andere belangrijke verandering in de Tweede Faise is dat een deel van de lessen niet meer klassikaal zal zijn. De scholieren werken hun opdrachten zelf standiger door. Het Griftland College maakt daarbij dankbaar gebruik van de nieuwe vleugel bij de hoofdingang, het Studiecentrum, waar steeds meer moge lijkheden komen voor zelfstandig stude- De rector van de scholengemeenschap, de heer H. Wind, legt daarbij de nadruk dat "de klassikale lessen nooit zullen worden afgeschaft". Hij is van mening dat "leerlingen instructie en uitleg nodig hebben", en dat bovendien "de ervaring van de docenten niet moet worden weg gegooid, maar juist moet worden aange wend". De leraren zullen bij dat proces in de Tweede Fase wel méér begeleidend op treden en de scholieren beslist niet "aan hun lot overlaten". Een goede begelei ding vraagt juist méér van de docenten. Zij moeten er voor zorgen dat de leer lingen met de nieuwe programma's uit de voeten kunnen. De "uitdaging" voor een nieuwe manier van werken ligt dus aan beide kanten. Vandaar dat het on derwijzend personeel de afgelopen tijd door training en cursussen op het wer ken in dat "studiehuis" is voorbereid. Al met al is het Griftland College goed op koers naar de Tweede Fase. Op het organisatorische vlak moet nog veel geregeld worden voordat de Tweede Fase echt wordt ingevoerd: examenrege lingen, onzekerheid over sommige vak inhouden. Nieuwe schoolboeken moe ten nog verschijnen. Daarom kiest het Griftland College voor invoering van de Tweede Fase in 1999: om goed en de gelijk voorbereid te zijn. Ondertussen wordt leerlingen nu al geleerd zelf te le ren en studenten met een eigen verant woordelijkheid te worden. 12t/m 22 november MAKE-UP DEMONSTRATIES Op deze dagen kunt u voor 25,- worden opgemaakt. Bij aankoop van make-up artikelen krijgt u deze 25,- retour. Zuidpromenade 2° Soest Telefoon 035-601 59 62 in Soest voor de Aanmelden: tel. 601 41 52 Tot de kerst geeft de Winkelkring Van Weedestraat elke week prijzen weg aan mensen die bonnen uit het chequeboekje van de Winkelkring hebben inge leverd. Deze week was door Brilcentrum Nota een Galilei thermometer be schikbaar gesteld. De winnaars zijn W. Montfrans, G. Brommel, H.P. Koops, G. Kromhout en C.M. Smallegoor. Op de foto worden ze geflankeerd door opticien Nota en voorzitter Wortmann van de Winkelkring Van Weedestraat. Onder het motto "Groet een vrind en help een kind" verkoopt Unicef, het Kinderfonds van de Verenigde Naties, al meer dan vijftig jaar wenskaarten voor Kerst, Nieuwjaar en andere gelegenheden. Door de belangeloze medewerking van kun stenaars en musea is er dit jaar weer een fraaie collectie samengesteld. Nieuw dit jaar is de wenskaart-cd. De 8- centimeter-cd kan op iedere cd-speler gedraaid worden en duurt ongeveer 20 minuten. Beroemde orkesten hebben voor goede opnamen gezorgd. Er zijn vijf uitvoeringen: klassiek, musical, nieuwjaarsconcert, voor onder de boom en Happy Birthday. Ze kosten f 9,95 per stuk en zijn vervat in een wenskaart. Bestellingen: tel. 6010466, Unicef-win- kel, Lange Brinkweg 62. Volgende week vrijdag is er een Unicef- stand in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan en op 20, 21 en 22 november (donderdag-vrijdag-zaterdag) is er een stand bij de AH-supermarkt aan de Smitsweg. Zolang er nog kinderen op aarde leven die gebukt gaan onder honger, ziekte en gebrek aan onderwijs, zal de hulp van Unicef nodig zijn. Men kan het werk van Unicef steunen door het kopen van (kerst)kaarten, kalenders, puzzels, agen da's etc. Leuke geschenken voor de feestdagen! Behalve in de Unicef-winkel aan de Lange Brinkweg 62 kan men voor Uni- cef-artikelen ook terecht bij L. Blok, Ericaweg 5, tel. 6021572; G. Kromhout' Heetakker 14, tel. 6016307; L. Maas' Joh. Poststraat 442, tel. 6015686; A. Weitzel, Van Straelenlaan 44, tel 6016182. Pas op voor laagovervliegende eenden. Of er een verkeersbord voor bestaat? Waarschijnlijk niet, maar een 29-jarige Amersfoorter kent inmiddels de gevaren ervan. Hij schrok vorige week dinsdagmorgen behoorlijk van een groepje eenden die vlak over de rijbaan van de Stadhou derslaan vlogen. In een reactie rukte hij aan het stuur van zijn auto die vervol gens tegen een boom tot stilstand kwam en zwaar beschadigd .werd. De Amers foorter zelf kwam met de schrik vrij, de 'daders' zijn gevlogen. Op zaterdag 15 november organi seert de Unit Techniek van ROC De Amerlanden een Beroependag. Ruim 25 bedrijven presenteren in marktvorm meer dan 100 beroe pen. De beroependag wordt gehou den van 10.00 tot 15.00 uur in het gebouw Disketteweg 10 in Amers foort. De komende tijd zullen veel scholieren van vbo, mavo en havo zich oriënteren op een vervolgstudie. Vaak geven scho len informatie over de opleidingsmoge lijkheden. Binnen de wereld van de techniek is er echter de laatste jaren veel veranderd. Het is daarom goed om ook kennis te nemen van de verschillende beroepsmogelijkheden in de techniek. ROC De Amerlanden heeft een 25-tal bedrijven bereid gevonden om over het werken in de techniek te komen vertel len. Vanouds heeft de Unit Techniek een uitstekende relatie met de verschil lende bedrijven uit de regio. Daarom zullen vertegenwoordigers van deze be drijven de voorlichtingen zelf komen geven. Allerlei branches Om een zo compleet mogelijk overzicht te krijgen van de verschillende beroepen zijn er bedrijven uit talloze branches aanwezig: de bouw, op het gebied van milieu, elektrotechniek, elektronica, te lematica, technische informatica, werk tuigbouwkunde, mechatronica, installa tietechniek, laboratoriumtechniek enzo voorts. De bedrijven zullen bij hun pre sentaties vooral ingaan op zaken als wat Het CDA-vrouwenberaad Soest/ Soesterberg heeft vanmorgen het nieu we recyclingsbedrijf van Van Es aan de Stemerdingweg bezocht. Daar stelden de dames zich op de hoogte van de al lernieuwste snufjes op gebied van het opslaan, verwerken en vervoer van pa pier. Ze waren niet alleen onder de indruk van de technische mogelijkheden van dit bedrijf, maar roemden de reinheid daar van. De CDA-vrouwen gaan op maan dag 17 november naar Maarn. In 'De Twee Markten' aan het Tromplein 5 al daar houdt het Tweede-Kamerlid tevens fractiesecretaris van het CDA, mevrouw M.J.A. van der Hoeven een spreekbeurt over 'Contact houden met de achter ban'. Dames die dit willen bijwonen en niet over vervoer beschikken kunnen bellen met Ria Middelkoop, tel. 6037560 of Bernadette Elferink, tel. 6014101. de werkzaamheden zijn, welke capaci teiten ervoor nodig zijn, onder welke werkomstandigheden het beroep uitge oefend wordt en wat de doorgroeimoge lijkheden zijn. Werkgelegenheid Techniek doet het goed op de arbeids markt. Al op dit moment hebben veel bedrijven een tekort aan technici. Onderzoeken geven aan dat in de nabije toekomst de werkgelegenheid in de technische beroepen enorm zal toene men. Iemand die voor een technische opleiding kiest, is nu en in de toekomst verzekerd van werk. Ook uitzendbu reaus weten dat. Naast bedrijven voelen zij het tekort aan goed geschoold tech nisch personeel al geruime tijd. Daarom zullen ook zij op deze beroependag aan wezig zijn en geïnteresseerden alles kun nen vertellen over het werken via een uitzendorganisatie. De beroependag wordt gehouden in de aula en in verschillende lokalen in het schoolgebouw van de Unit Techniek aan de Disketteweg 10, op het bedrijventer rein De Hoef in Amersfoort. Het ge bouw ligt vlak naast station Schothorst, maar is met eigen vervoer ook uitste kend te bereiken. Naast het bezoekwerk, de jaarlijkse boottocht, de wandelingen op Groene- veld en diverse andere activiteiten ver zorgt de afdeling Soest van De Zonne bloem wekelijks handwerkbijeenkom sten voor bewoners van Honsbergen, Mariënburg en Molenschot. Ook dit jaar is er door de bewoners weer hard gewerkt en zijn er bijzonder fraaie hand werken vervaardigd. Met het oog op de naderende feestda gen vindt er een verkoping van deze producten plaats op vrijdag 14 novem ber a.s. van 10.00 tot 16.00 uur in de koffiezaal van Mariënburg aan de Brugemeester Grothestraat. Er is daar voor iedereen wel iets van zijn gading te vinden: voor mijnheer een fraaie schort of ovenwanten voor zijn kookhobby, voor mevrouw een mooi bewerkt tafelkleed, voor de (kleinkin deren leuke knuffelbeesten, en nog veel meer, zoals o.a. lekkere warme truien, kussens en versiering voor in de kerst boom. Enkele zeer fraaie werken zullen als prijs dienen voor de traditionele lo terij. De opbrengst van verkoping en loterij is bestemd voor de aanschaf van nieuw materiaal waarmee de bewoners van bovengenoemde verzorgingshuizen ook het volgend jaar weer bezig kunnen zijn met een zeer zinvolle hobby en tijdsbe steding. Verkrijgbaar in de kleuren beige, bruin, zwart, bleu of marine. rames en o korting leuke poster, dat Versier uw nu erg voordelig. M/ was het maar één minuut.. En het werd één minuut voor mevrouw Van Hengstum van het Choristenpad. Eén minuut gratis winkelen bij C1000 aan de Zuidpromenade, als hoofd prijs van de schoolpleinloterij van de chr. basisschool "De Wer veling". Wat doe je in één minuut die 60 kostbare seconden telt, en... wat doe je niet!! In ieder geval was mevrouw Van Hengstum dolgelukkig toen ze aan het eind van die ene minuut met een winkelwagentje vol levensmiddelen de finish bereikte. Daar stond directeur Nico v.d. Graaf met een bos bloemen om de feestvreugde compleet te maken. Foto: Aldo Allessie Zoals zijn vader in 1956 ook eens deed - wat hem op 4-jarige leeftijd de bijnaam "Sterke Henkie" opleverde - ramde Van Dorresteijn Junior afgelopen vrijdag de (symbolische) muur met een tractor. Dat gebeurde ter gelegenheid van de feestelije opning van het nieuwe bedrijfscomplex van Cultuurtechniek Van Dorresteijn b. v. aan de Zuidergracht, die door een grote schare belangstellenden werd bijge woond. De Stichting Vrienden van Molen dael is een berencampagne gestart. Er zijn twee soorten beren, namelijk een patiënt (met een gebroken been) en een verpleegkundige. Men kan de beren kopen voor f 20,- per stuk en daarbij ontvangt men een gratis lot. Met dit lot dingt men mee naar prach tige prijzen met als hoofdprijs een vlieg reis voor twee personen naar een be stemming in Europa. De beren zijn te koop bij het PatiëntenServiceBureau in de centrale hal van het ziekenhuis in Baarn en bij de receptie van het Dagzie kenhuis in Soest. Ook een aantal sport verenigingen in Baarn en Soest zal aan de deur proberen de beren met het gra tis lot te verkopen. De Stichting Vrien den hoopt door middel van deze berenverkoopcampagne gelden te wer ven voor extra servicevoorzieningen voor patiënten van Medisch Centrum Molendael. Een deel van de opbrengst van de be rencampagne zal besteed worden aan het PatiëntenServiceBureau. Dit bureau geeft patiënten en hun familie onder steunende, veelal schriftelijke informa tie over onder andere algemene gezond heidsklachten en aandoeningen en li adressen van patiëntenverenigingen. Een ander project dat met de opbrengst wordt gefinancierd, is professionele be geleiding van de kinderopvang in de poliklinieken van Baarn en Soest. Deze kinderopvang is vooral bedoeld voor kinderen tot 5 jaar van polikli niekbezoekers. Loterij De hoofdprijs van de loterij is een lang weekend met de KLM naar een bestem ming in Europa, waarbij de accommo datie wordt gesponsord door Toerkoop Reisbureau Hagen, Soest, de tweede prijs is een fiets ter waarde van f 1000,- (rijwielhande! Jac. De Bruin) en de der de prijs een portable kleuren tv (Expert Schoemaker). Daarnaast zijn er nog diverse prijzen te winnen: boodschappenwaardebon t.w.v. f 250,- (Albert Heijn), 4 vleeswaar debonnen t.w.v. elk f 25,- (Slagerij Van Asch), boodschappenwaardebon t.w.v. f 100,- (C1000), een horloge (J.H. ten Herkei), overhemd stropdas (Hilton Herenmode), delicatessenmand t.w.v. f 100,- (Joh. Metz) en een doos wijn t.w.v. f 100,- (slijterij Ben van de Lin den). De trekking vindt door notaris Elferink plaats op 26 januari 1998 om 14.00 uur. 0F cassataijs gineel Leonardo wijnglas cadetwijn bij geserveerd, nu kost u slechts 17,95. ïonardo glas (t.w.v. 9,95) mag u er na houden.

Soester Courant | 1997 | | pagina 11