p klinkhamer CEEAH r van! mimsssum EHIËW 1150,- Felicitatie van één van opvolgers Overwegen in polder blijven open Extra geld minima nog niet bestemd «wfe MOSSEL AVOND Infoboekje voor minima ACTUEEL Wildschut Optiek NS: 'Minder kedeng-kedeng' Gewelddadige asielzoeker spoorloos voor rechtszaak HOYALUX, DE ABSOLUTE TOP IN f 19.50 Jarig? Het is groen enheeft weer toegeslagen! Groetjes, The Champ PvdA haalt Utrechts voorbeeld aan PAGINA 2 WOENSDAG 12 NOVEMBER 1997 SOESTER COURANT PAGINA 3 Oud-burgemeester Bentinck en zijn vrouw zestig jaar getrouwd Soest steunt boeren: geen tunnel, wel halve spoorbomen X Van Den Brink: X 14 november X WILDAVOND 'Specialist Ook voor service moet u bij ons zijn 'bta* /an de zaak OVERTUIG UZELF BIJ UW VAKOPTICIEN: Sprinter scoort beter dan oude treinstel Meningen verdeeld over besteding van 500.000 gulden Gordelcontrole kost kost 45 man een bon Fietslichtcontrole Vrouw probeert zelf dieven op te sporen IURG. DROTHESTRAAT 8, SOEST fEL. 035-6026193/FAX 6015526 0-1 7.00 l uur. 601 24 77 oothandel van groot srestaurants. Soest. op korte termijn voor itwerken van offertes, naar iemand met een erwijl nauwkeurigheid ïstelling die weet dat legiale sfeer, inzet en 3 secundaire arbeids telling heeft voor deze december 1997 ter ooraf met hem bellen. 31:035-609 81 81. irijf op het gebied van en utiliteitsbouw. >rvice- en Installatie Techniek pen Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum Birkstraat 123, Soest Tel 035 6013781 (vlak naast de bushalte) Iedere vrijdagavond vanaf 17.00 uur Onbeperkt mosselen eten met frites, sausjes en sla Reserveren gewenst. Vier uw feest in een originele Amsterdamse entourage! 7 dagen per week geopend. V* 035-601 27 39 *V Soesterbergsestraat 188 - Soest Kwijtschelding, schuldhulpverle ning, vergoedingen van de luis ter- en kijkgelden, tegemoetko ming in de kosten van bezoeken aan de specialist, bijdragen voor het schoolreisje van een kind of het elektrisch verwijderen van haren bij vrouwen. De mogelijkheden voor de Soester minima voor financiële ondersteu ning zijn divers, maar vaak onbekend bij de doelgroep. Dat is de reden dat te weinig minima een aanvraag indie nen voor iets waar ze recht op heb ben. Daarom wil de PvdA dat Soest een informatieboekje uitgeeft, waarin alle regelingen overzichtelijk worden ge meld. De gemeente Utrecht heeft onlangs zo'n boekje verspreid en ont ving in vijf weken tijd aanvragen van vierduizend mensen. Van een groot deel van de aanvragers was niet be kend dat ze tot de minima behoren. Utrecht heeft 21 ambtenaren voor drie tot zes maanden in tijdelijke dienst moeten nemen om de stroom post te verwerken. Wil Stekelenburg van de PvdA denkt dat het informatieboekje ook in Soest tot meer duidelijkheid zal lei den omtrent het aantal mensen dat tot de minima moet worden gerekend en dat er meer gebruik zal worden gemaakt van de meest uiteenlopen de regelingen. Om te voorkomen dat mensen uit de doelgroep worden overgeslagen, wil de PvdA het informatieboekje huis- aan-huis laten verspreiden. In Utrecht kostte dat ongeveer drie gul den per huisadres. Inclusief de kos ten van het schrijfwerk rekende Ste kelenburg voor dat Soest ongeveer 100.000 gulden kwijt zou zijn. Dat kan worden gefinancierd uit het extra half miljoen dat de gemeente vanaf 1998 elk jaar van het rijk krijgt voor de zorg voor minima. Wethouder Ries van Logtenstein ontving de suggestie van de PvdA vorige week woensdag met enthou siasme en beloofde dat hij serieus zal bekijken of hij er iets mee kan gaan doen. 2 zitsbank Salisbury 100% katoen set van 2 kusens 180,- ONGEWOON WONEN GEWOON MEENEMEN In 1964 zat hij de kortste raadsver gadering (drie minuten) in de ge schiedenis van Soest voor. Maar hij is tevens degene die, in deze eeuw, het langst actief was als burgemees ter van Soest. Ruim 25 jaar, van de cember 1946 tot mei 1972, was mr. S.P. baron Bentinck de eerste burger van Soest. Alleen mr. C.J.W. Loten van Doelen Grothe kon terugzien op een langere periode, maar hij aanvaardde het ambt in de vorige eeuw (31 maart 1881-17 juli 1914). Mr. S.P. baron Bentinck woont hier nog steeds met zijn vrouw met wie hij eergis teren zestig jaar was getrouwd. Het dia manten bruidspaar vierde dit niet, maar kreeg maandagmorgen wel een van Bentincks' opvolgers, de huidige burge meester Hans de Widt, op de koffie. Vergezeld van zijn vrouw feliciteerde De Widt zijn 88-jarige voorganger. Baron Bentinck vult nog steeds een warm plekje in de harten van veel Soes- ters die hem bewust meemaakten in diens ambtstermijn. Menige Soester er voer hem als de burgemeester bij wie je elk moment van de dag kon binnenlo pen. Hij was betrokken bij tal van zaken, waaronder de stichting van een vuilver- werkingsbedrijf met Baarn, de plaatsing van het oorlogsherdenkingsmonument bij Braamhage, de openingen van het openluchtbad Soester Natuurbad en het overdekte instructiebad De T\irf en de start van de sportuitwisseling met Soest Duitsland. Populariteit Dat Bentinck als burgemeester veel po pulariteit verwierf bij de bevolking bleek op 5 mei 1972 toen 'tout Soest' uitliep om in sporthal Beukendal afscheid te nemen van zijn burgemeester. Aan het kleurrijke programma werkten zangeres Ciska Peters, cabaretier en 'Malle Piet je' Piet Ekel, het kinderkoor De Schel- lebellen, de Soester Harmonie PVO, de popgroep Husky, de Soester Orkest Ver eniging en vele anderen mee. Niet lang voor zijn afscheid als burge meester had Bentinck zijn 25-jarig ambtsjubileum gevierd. In het kader daarvan was hij de initiator van het Ben tinck Fonds, dat vandaag de dag nog steeds sportactiviteiten ontplooid voor minder-validen. In 1972 werden binnen korte tijd tientallen duizenden guldens ingezameld voor de oprichting van het fonds. Bentinck had de bevolking ge- Mr. S.P. baron Bentinck en zijn vrouw (links) werden gefeliciteerd met hun zes tigjarig huwelijk door de huidige Soester burgemeester Hans de Widt en diens vrouw. Foto: Aldo Allessle vraagd geld te geven voor het Bentinck Fonds in plaats van cadeaus voor hem te kopen. Vorig jaar waren de baron en zijn vrouw nog te gast tijdens de tradi tionele kerstborrel van het Bentinck Fonds dat toen tevens het 25-jarig be staan vierde. Bentinck, die begin jaren zestig werd benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau, hoefde geen cadeaus. Toen hij bij de opening van een brom- fietsenfabriek een brommer kreeg, schonk hij die aan de EHBO. Bentinck werd opgevolgd door me vrouw mr. J.M. Corver-van Haaften. Zij was de vijfde vrouwelijke burgemeester van Nederland en verruilde destijds Heiloo voor Soest. In 1980 vertrok de inmiddels overleden mevrouw Corver- van Haaften en werd Paul Scholten eer ste burger van Soest. Hij verhuisde in 1989 naar Arnhem, waar hij nog steeds burgemeester is, en werd opgevolgd door Hans de Widt die inmiddels aan zijn tweede ambtstermijn van zes jaar bezig is. De Soester boeren aan de oostzijde van Soest krijgen hun zin. Onder de spoorwegovergang op de Grote Melmweg zal geen tunnel worden gebouwd. Dat houdt tevens in dat de overige overwegen in het polder gebied (Weideweg, Spiekerweg en Eemweg) gehandhaafd blijven. Ze krijgen allemaal halve spoorbomen (AHOB). Dat is bepaald door de raadscommissie ruimtelijke ordening van de gemeente. Soest heeft NS Railinfrabeheer inmid dels meegedeeld dat het niet akkoord gaat met dit onderdeel van diens plan nen. En zonder de toestemming van de gemeente kan NS Railinfrabeheer niets beginnen. RESTAURANT Telefoon 035 - 601 27 06 Deze avond eet u heerlijk wild, 4 en krijgt u uitleg van een vakman. 4 4 Bel voor informatie: X 035-601 27 06 De tak van de NS heeft voor alle onbe waakte overwegen veiligheidsmaatrege len op papier gezet en de gemeente ge vraagd hierop te reageren. De geplande tunnel voor de Grote Melmweg zou twintig miljoen gulden moeten kosten. Voor de Soester politici was dat reden om zich hardop af te vragen of de NS soms teveel geld hebben. Na de voltooi ing van de tunnel zou NS Railinfrabe heer de overwegen op de Weideweg en de Spiekerweg willen afsluiten, maar dat stuitte de agrariërs tegen de borst. Hun land ligt aan weerszijden van de spoor baan en dientengevolge maken ze vaak gebruik van de overwegen. Omrijden zien ze niet zitten en bovendien stelden ze vorige week nog eens dat er nooit ongelukken gebeuren op de betreffende locaties. Alle raadsfracties zijn dezelfde mening als de boeren toegedaan. Unaniem De fracties waren vorige week op vrij wel alle punten unaniem in hun stand punten. Ze vinden dat de overwegen op de Gouden Ploeg (met uitzondering van de PvdA) en de Zoom ook open moe ten blijven en zien een eenvoudig tun neltje op de Bosstraat niet zitten. Het plaatsen van sluishekjes is volgens hen voldoende. Volgens NS Railinfrabeheer is een tunnelq'e op de lange termijn voordeliger, omdat na de eenmalige in vestering nauwelijks onderhoud hoeft te worden uitgevoerd, hetgeen wel vereist is op de bestaande overweg. Veldweg De overige voorgestelde maatregelen vinden wel instemming van de fracties. Ze zijn vooral blij dat NS Railinfrabe heer hogere prioriteit heeft gegeven aan de overweg op de Veldweg. Daarop zijn in de afgelopen zestien maanden drie ongelukken gebeurd, waarvan één met dodelijke afloop. Uiterlijk mei volgend jaar, zo mogelijk eerder, worden AHOB geplaatst bij de overweg die nu wordt Tot opluchting van de agrariërs blijven de overwegen in de polder open. Onder deze overweg op de Grotye Melmweg zal geen tunnel worden gegraven. bewaakt met knipperlichten en een bel. Ook de overweg op de Foekenlaan zal te zijner tijd worden beveiligd met hal ve spoorbomen. Over de maatregelen is overigens nog geen besluit genomen. NS Railinfrabe heer zal, mede aan de hand van de reac ties van de gemeente Soest, een defini tief voorstel doen voor de beveiliging van de onbewaakte overwegen. Daarop kunnen burgers opnieuw inspreken en zal de gemeente wederom moeten rea geren. NS Railinfrabeheer kan, volgens ambtenaar Marcel Vossestein, geen ver anderingen aanbrengen zonder de toe stemming van het gemeentebestuur. SOEST Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 De Sprinter veroorzaakt minder trillingen dan de zogenoemde hondekop, het oude treinmodel. Dat stelt NS Reizigers in een brief aan het gemeentebestuur. Daarmee reageert het op klachten over-ver- meende toegenomen hinder. Begin dit jaar verklaarden enkele om wonenden van de overweg op de Mo lenstraat dat het nieuwe treinmodel Sprinter meer trillingen en lawaai ver oorzaakte. Een andere omwonende rea geerde daarop met de mededeling dat volgens hem de overlast juist was afge nomen sinds de inzet van de Sprinter. Dat was in maart. Zijn standpunt wordt gedeeld door de Nederlandse Spoorwegen, zo blijkt uit de brief die ze in september naar de ge meente hebben gestuurd en vorige week in de openbaarheid werd gebracht. Metingen die door dè NS zijn uitge voerd, geven aan dat de Sprinter als bes te scoort en minder lawaai en trillingen veroorzaakt. De Sprinter is weliswaar zwaarder dan de oude treinstellen, maar beschikt over een betere vering op de draaistellen, waardoor meer demping plaatsvindt van het gewicht van de trein. in 't weekend estraat 54 ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (035) 602 22 12 3 van jse bedrijven behandeld, met CV derstaand adres 035-6019954 ito-MotorVERZEKERING. ize computer berekent vrij- jvend de goedkoopste pre- ie. VAN KOOY VERZEKE- NGEN, Beukenlaan 70, >est, tel. 035 - 601 61 22. JNSTGEBITTEN en repara- is. Vrijblijvend advies. Tand- othetische praktijk J.F Mer- ns, Cantonlaan 9a, Baarn. 035 - 541 41 36. Vanaf volgend jaar krijgt de ge meente structureel 500.000 gulden van het rijk extra voor de minima. In 1998 wordt daarvan 200.000 gulden afgeroomd voor personeels kosten bij de sociale dienst, maar wat er met de resterende drie ton moet gebeuren, daarover is nog geen overeenstemming bereikt in politiek Soest. Besluitvorming hierover is daarom uit gesteld tot de raadsvergadering van de cember. Tot en met volgende week kun nen de acht raadsfracties ideeën aandra gen, waarna het college een nieuw, eventueel aangepast, voorstel zal doen aan de raad. Burgemeester en wethouders hadden al tien nieuwe maatregelen bedacht, waar mee de minima in Soest financieel tege moet kan worden gekomen. Maar de meeste fracties staan niet te juichen om deze doelgroep voor allerlei regelingen tientjes en vijfentwintigjes toe te schui ven, zo bleek vorige week woensdag bij de behandeling van het voorstel door de raadscommissie sociale zaken. Ondoorzichtiger De minima zien nu al door de bomen het bos niet meer en gevreesd wordt dat een nieuw woud aan maatregelen de si tuatie nog ondoorzichtiger maakt. Het gevolg daarvan kan alleen maar zijn dat er door onwetendheid niet of nauwelijks gebruik zal worden gemaakt van de nieuwe regelingen. Die vrees leeft bij het Comité Vrouwen in de Bijstand en wordt gedeeld door de PvdA, Gemeen tebelangen Groen Soest, GroenLinks/ Progressief Soest, D66 en BAM. Deze fracties hadden wel sympathie voor, maar stemden nog niet in met een alternatief voorstel van de Vrouwen in de Bijstand. Dit comité wil onder meer maandelijks vijftig gulden aan elke al leenstaande en honderd gulden aan alle meerpersoonshuishoudens uit de doel groep geven (waardoor de personeels kosten voor de uitvoering van de maat regelen véél lager uitvallen). Een praktisch probleem is dat niet alle minima bekend zijn. De gemeente weet alleen af van het bestaan van de onge veer zevenhonderd Soesters die bij de sociale dienst staan geregistreerd, omdat ze via die instantie een uitkering krijgen. Maar bijvoorbeeld 65-plussers met een aow en eventueel aanvullende pensioen regeling en minima die een uitkering ontvangen van andere fondsen, zijn niet bekend bij de gemeente. Daarom willen de Vrouwen in de Bijstand en de mees te raadsfracties dat onderzoek wordt gedaan naar welke mensen in aanmer king komen voor de regelingen voor minima. Inkomensverhoging De vorm van inkomensverhoging die de Vrouwen in de Bijstand nastreven is vol gens W.B. Rip, hoofd van de sociale dienst, wettelijk toegestaan. Maar dan moeten ook de 'onbekende' minima en uitkeringsgerechtigden uit Soest een vaste bijdrage krijgen. Het gaat dan om alle mensen die een inkomen hebben tot 120 procent van het bijstandsniveau. Rip schat het totale aantal op veertien honderd en in dat geval zou iedereen hooguit twee tientjes per maand erbij krijgen. De vraag is of dat zinvol is. Want, zo stelde Rip, wat gebeurt er dan bijvoorbeeld met de schuldhulpverle ning (en andere regelingen) waarvoor het college de extra rijksbijdrage wil benutten? Wat de WD betreft wordt het college voorstel overgenomen. Ellen Huberts stelde dat de verschillende regelingen passen in het maatwerk voor de indivi duele minima. Als het de bedoeling was geweest om het geld hoofdelijk te ver delen, dan had minister Melkert wel meteen de uitkeringen verhoogd, stelde Huberts. 'Aalmoezenbeleid' Het CDA wil de extra gelden aanwen den voor scholings- en werkgelegen heidsprojecten. Volgens de christen-de mocraat Jan-Pieter Lokker moet de ge meente niet het 'aalmoezenbeleid' ver sterken, maar de minima een grotere kans bieden op een baan. "Het gaat erom dat je kunt participeren in de sa menleving in plaats van dat je wordt gedwongen gebruik te maken van rege lingen die dan weer 25 gulden of zo opleveren." Zijn 'eigen' CDA-wethouder Ries van Logtenstein vindt niet dat de 500.000 gulden voor scholings- en werkgelegen heidsprojecten is bestemd. Daarvoor is immers het Centrum Werk en Inkomen gestart, een project dat volgens de wet houder goed loopt. ANOLES, keyboardles, or aties. Op privéles krijgt u alle indacht en leert u snel en de- alijk een toetsinstrument be- aelen. Gratis proefles! Ook iuis les! U krijgt les van een varen, enthousiaste, gedi- omeerde muziekleraar. Bel eter Loef, tel. 035-6027330. Omdat hij vorig jaar mei in een Soester ROA-woning een huisge noot te lijf was gegaan met een ijze ren staaf, is een 34-jarige asielzoe ker uit Irak woensdag door de Utrechtse politierechter veroor deeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier weken. De rechter achtte poging tot zware mis handeling bewezen. Het slachtoffer kwam er vanaf met enkele snijwonden op zijn hoofd. Naar zijn zeggen ging de komst van de Irakees in de ROA-woning van meet af aan gepaard met spannin gen. De man zou de baas in huis willen spelen. Ook een andere huisgenoot had hier problemen mee. Uiteindelijk liep de situatie uit de hand. Volgens officier van justitie mr. H. Rut- gers was de verdachte helemaal doorge slagen. Dat hij geen makkelijke man is, concludeerde ze uit het feit dat hij al verschillende huizen heeft versleten. Tot eind oktober woonde hij in een asielzoekerscentrum in het Zeeuwse Burgh-Haamstede. Vanaf die tijd is hij spoorloos verdwenen. Hij was ook niet op de zitting. Rutgers vond dat de man eveneens een boete van 750 gulden moest betalen, alsmede een schadevergoeding van dui zend gulden aan het slachtoffer. Rech ter mr. M. Grapperhaus voorzag echter betalingsproblemen gezien de lage uit kering aan asielzoekers. Zij liet de boe te vallen, omdat ze meer waarde hecht aan een schadeloosstelling. kaaS' boe? gu t 's Anderhalf uur lang heeft de politie ge controleerd op het gebruik van de vei ligheidsgordels in auto's. Dat gebeurde vorige week dinsdagmiddag op de Dal- weg. Tijdens de controle passeerden 663 gemotoriseerde voertuigen. De politie slingerde 45 bestuurders op de bon. Vier fietsers zijn maandagavond be keurd tijdens een verlichtingscontrole. De politie hield die tussen negen uur en half tien op de Weegbreestraat. Een portemonnee met tweehonderd gulden en een 65-plus pas is woensdag middag uit de tas van een 77-jarige Soesterse gestolen. Dat gebeurde ver moedelijk op de Laanstraat, waar de vrouw werd aangesproken door mannen van een jaar of twintig. Zij spraken haar aan, toen ze hen voor bij fietste, en vroegen de weg naar een koffieshop aan de Koninginnelaan. De vrouw legde hen de weg uit, maar ont dekte thuis dat haar portemonnee was verdwenen. Omdat ze zo haar verden kingen had, fietste ze naar de koffieshop om te kijken of de 'verdachten' daar waren, maar dat was niet het geval. Ze lichtte daarna de politie in.

Soester Courant | 1997 | | pagina 3