Rademakerstraat 21 onderging een metamorfose "Triathlon, een gezonde ziekte" O' Nieuws van de bibliotheek Nico Speelman kijkt terug SOESTERBERG Zes pastores in één parochie Dubbelconcert van Odeon De Oude Tempellaan (I) WOENSDAG 19 NOVEMBER 1997 SOESTER COURANT Sierlijk en uitdagend PAGINA 10 Creatiefmarkt in De Drie Eiken op 22 november Geslaagd concert in de Wijndoos Het rijke Roomse Soesterberg stichting openbare bibliotheek Kinderkookboeken Israëlische dans bij 'Terpsichore' Start skiseizoen geslaagd voor Soesterbergs team Meningen vaiHezers Waarom de drumband van PVO er niet was Vader Kees en zoon Chris Rietveld houden van hun sport Actie 'Laat kinderen kind zijn' Brand brievenbus door rookbommetje Eenzaamheid is verschrikkelijk Waarover praatten zij? 'Met dit huis wilde ik het publiek en de architectenwereld laten zien, dat er ook nog wat anders gebouwd kan worden dan recht, strak en saai. Bouw eens een rond raam op een toogdeur, in plaats van vierkant en rechthoekig. Zo'n kleine afwijking van het normale patroon geeft vaak een verrassend effect'. Cor Sukking is meer dan tevreden met zijn gerenoveerde pand aan de Radema kerstraat 21 en mag dagelijks heel wat complimentjes ontvangen. Sukking: 'Je kunt van alles verzinnen om een huis een gezelliger aanzien te geven. Boven dien is een huis het meest gebruikte object in een mensenleven en mag je aan de uitstraling best wel veel aandacht besteden. En wil je nu iets aparts, dan kost dat wat extra geld. Nu is er over het algemeen genoeg geld in Nederland, maar de mensen besteden het maar al te vaak aan luxe zaken, die in veel gevallen hun waarde weer verlie zen. Wij willen in principe de verwor venheden, ons luxe en rimpelloos leven tje, niet opgeven. En dan is er in de meeste gevallen geen of niet genoeg geld voor leuke elementen aan het huis. Maar bij een bouwwerk zoals wij dat neergezet hebben, moet je idealistisch zijn en zeer positief denken. Bovendien moet je elk probleem dat zich aankon digt met veel optimisme de kop indruk ken. Mensen die altijd negatief zijn en overal bezwaren in zien bouwen nooit zo'n huis. Deze ergernis heeft me jaren bezigge houden, tot het moment dat ik zelf weer eens aan verbouwen toe was. Bij het maken van deze plannen waren de ach terliggende gedachten: Hoe kan ik in deze moderne en gejaagde wereld iets bouwen met een gezellige, warme, rust gevende en romantische uitstraling. Een Zaterdag 22 november staat het dien stencentrum De Drie Eiken van 10.00 tot 14.00 uur in het teken van creativi teit. Velen uit Soesterberg tonen daar hun huisvlijt in vele vormen en soorten. Modelbouw, zijdebloemen, zelfgemaak te sieraden en kerstkaarten, werkstukjes van brooddeeg, houtbewerking, schil der- en tekenkunst enz. enz. Ongetwij feld kan men daar cadeaus van de Sint en Kerstman aantreffen, maar ook idee ën opdoen om zelf op de creatieve toer te gaan. De toegang is gratis. Afgelopen zondag was er weer een con cert in De Wijndoos aan de Stemerding- weg. Voor een groot publiek gaf de 24- jarige getalenteerde Franse violist David Grimal een soloconcert op zijn Stradi varius. Hij speelde de Ballade van de Waalse componist Eugene Ysaije, ge volgd door vijf delen van de Caprice van de beroemde Italiaanse componist Nic- colo Paganini en de Partita nr. 2 van Johann Sebastian Bach. Grimal begon op 5-jarige leeftijd met een opleiding aan het Conservatoire National Superieure de Musique de Pa ris. Hij speelde met souplesse in de ge zellige ambiance, waar men na afloop met een goed glas wijn kon napraten. Het volgende Wijndoos-concert vindt in januari plaats. huis waar men graag naar kijkt en waar iedereen van kan genieten. En zo maak te ik de ene tekening na de andere en kwam ik uiteindelijk samen met de ar chitect tot dit resultaat. Gezien de overweldigende positieve reacties kan ik zeggen, dat ik voor hon derd procent in mijn opzet geslaagd ben. Hierbij moet ik zeggen, dat ik het zeer waardeer dat de welstandscommissie van de gemeente Soest dit extreme bouwwerk heeft goedgekeurd. Ik noem het extreem, omdat het veel afwijkt van de hedendaagse bouwstijl. En dat is pre cies wat ik wilde. Met een wat minder luxe leven en meer aandacht en fanta sie voor je eigen huis kan Nederland er in de volgende eeuw heel wat gezelliger en romantischer uitzien'. Filosofie Sukking: 'De bouwstijl van landhuizen, kastelen en paleizen fascineerde mij al van jongsafAls je er oog voor hebt kun je enorm genieten van al die verschillen de bouw- elementen zoals pilaren, orna menten, togen, bogen in Romaanse of Gotische stijl. Wat me al jarenlang ver baast is dat de architecten bijna nooit gebruik maken van deze prachtige ele menten uit de bouwhistorie. Zelden zie je een toogdeur, een toograam of rond raam. Meestal is het rechthoekig of vier kant. Veel huizen met platte daken krij gen aan de bovenkant niet meer dan een plank of een aluminium lijst als af werking. Goede voorbeelden hiervan vindt men op de Rademakerstraat en het Dorps plein. Het zijn dramatische blokken, een ander woord heb ik er niet voor. Tien tallen jaren heb ik me geërgerd aan bouwwerken ook in dit dorp, die zo arm en kaal en fantasieloos zijn. Ik vind dat architecten zich moeten schamen om zoiets te ontwerpen. Soms is het zo sim pel dat zelfs een kind van de kleuter school het kan tekenen. En dan is er nog de welstandscommissie, die dit soort ontwerpen moet beoordelen. Maar al te vaak worden dit soort verschrikkelijke ontwerpen goedgekeurd. Zo'n commis sie realiseert zich niet dat zo'n bouw werk wel honderd jaar mee kan gaan. Je zult er dan maar tegenoverwonen. Ik ben blij dat ik met dit pand een bijdra ge heb kunnen leveren aan de leefbaar heid van ons dorp. Ik hoop dat meer mensen mij hierin willen volgen'. Na het overlijden van pastor Jules Ypma was de parochie Sint Carolus somber. Er zou geen nieuwe pastoor meer komen en Zuster Marie-Anne zou het helemaal alleen moeten doen. Het liep toch anders. Na het overlijden van pastor Jules Ypma, op 18 november 1994, kreeg Zuster Marie-Anne ineens alles op haar bord. Weinigen hebben deze overgang aan haar gemerkt, ze bleef de lachende sympathieke vrouwelijke pastor. Men zag haar meer door het dorp fietsen en meestal met een flinke vaart, waarop iemand opmerkte 'daar gaat het vlie gend evangelie'. Een opmerking waarop zij schaterla chend reageerde. In de vieringen nam en neemt zij een flink aandeel, maar sinds 1994 kwamen daar meer namen bij die men regelmatig in de vieringen weer terug zag. Het waren aalmoeze niers, de andere poot van veldpredikers. In feite nogal logisch, want het vlieg dorp zit geklemd tussen lucht- en land- Albert Cuyplaan 202 3764 TWSoest Wat eten we dit jaar weer met de feestdagen? Laat uw kind eens lek ker zijn of haar gang gaan. Er zijn volop leuke kinderboeken met heer lijke gerechten. Hoera, dat wordt smullen, van Wim Kros. Met hulp van gekleurde tekeningen en kleurenfoto's wordt verteld hoe je zelf allerlei traktaties kunt maken, zoals: lekkere kerststal, versierde taaitaaipop, spekkies voor in de boom, etc. Vanaf ca. 11 jaar. Rond de wereld in 21 menuutjes, van Margriet Miedema Anne Vita Willink. Recepten en menu's van maaltijden die door de kinderen van het Am sterdamse Kinderkookkafé zelf zijn klaargemaakt. Samen eten is ook ge zellig en daarom geeft dit boek een kleurig en geurig beeld van gerechten en eetgewoonten uit 20 landen, die het feestelijke van samen eten bena drukken. Met begeleiding vanaf ca. 8 jaar. Kinderkookboek, van Uta Bluma. Boek verdeeld in hoofdstukken over groente, noedels, fruit, graan en over nog veel meer. In elk hoofdstuk wordt eerst iets verteld over de ingre diënten die je moet gebruiken. Bij lekker eten hoort lekker drinken, dus er is ook een hoofdstuk over drank jes Loopt het water je al in de mond? Ga dan maar snel vragen wanneer jij een keer het eten mag klaarmaken. Vanaf ca 11 jaar. Het piraten kookboek Vrolijk vormgegeven kookboek, in geleid met kombuisregels, kook- kunstjes als snijden, kloppen, stam pen enz. Hierna volgen acht recep- fen zoals: Aardappelgaleien, Moord- spfczen en Vrijbuiters-ijs. De nadruk ligt vooral op het versieren van hap jes voor feestjes. Vanaf ca. 11 jaar. Het toetjesboek, van Sanne Bierens «Sc Charlotte Borggreve. Wat is er voor kinderen leuker dan thuis zelf een toetje te maken. Voor deze toetjes hebben ze vrijwel geen hulp nodig, zodat de verrassing aan tafel des te groter zal zijn. De keuze aan recepten is groot: veel variatie in ingrediënten, buitenlandse toetjes en hartige nagerechten. Vanaf ca. 10 jaar. Kookplezier voor kinderen, van Martina Reigl. Waarom zou je moeder of vader al tijd het eten moeten koken? Dat kun jij toch zelf ook wel? En zeker als je een kookboekje hebt waarin je ziet hoe je allerlei bekende en onbeken de hapjes kunt maken. Deeltje uit de bekende serie: Cantecleer hobbywij zer, met kleurenfoto's. Per bladzijde wordt een recept beschreven. Vanaf ca. 11 jaar. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202, 3764 TW Soest, tel. 035-6015210. Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30- 21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Willaert- straat 49, 3766 CP Soest, tel. 035- 6012468. Maandag, woensdag en vrijdag 14.00- 17.00 uur; vrijdagavond 18.30-20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 0346-352017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. machtonderdelen. Zo maakten de paro chianen nader kennis met de aalmoeze niers Franssen, Duivenvoorde, Wiegant, de pastores Van de Zandt, Huiskamp en uiteraard Zuster Marie-Anne. Opgeteld zes pastores voor één parochie, dan mag men spreken van een 'rijke' parochie. Afscheid Toch zal men voor de nabije toekomst de 'pastorale' riem iets moeten aanha len, want met ingang van zondag 23 november gaat aalmoezenier Frank Duivenvoorde de parochie verlaten. Op 1 december vertrekt hij naar Bosnië- Herzegovina waar hij het pastoraat zal verrichten ten behoeve van een militair landmacht onderdeel. Mogelijk dat we in de toekomst van hem uit zijn stand plaatsen Sisava en Busocova nog iets zullen horen. Zeker is dat men zijn ver trouwde stem niet meer in de Soester- bergse vieringen zal horen. Zondag 23 november neemt hij na tweeënhalf jaar 'trouwe dienst' in de viering van 10.30 uur afscheid Soesterberg dat ook een beetje zijn parochie is geworden. Daar- bij zullen al zijn vijf Soesterbergse col lega's aanwezig zijn, dus een viering met zes pastores als voorgangers. Volgens Zuster Marie-Anne blijft de lengte van de viering zoals te doen gebruikelijk en niet zes keer zolang als sommigen vre zen. Na de kerkdienst is er gelegenheid aalmoezenier Duivenvoorde de hand te drukken. De Amersfoortse volksdansvereniging Terpsichore organiseert op zaterdag 22 november een cursus Israëlische dans o.l.v. Gert-Jan van Ammerkate. Hij is gespecialiseerd in diverse dansvormen. De les vindt plaats van 13.30 tot 16.30 uur in de gymzaal aan het Spinetpad in Amersfoort-Zielhorst. Deelname: f 10 voor leden, f 15,- voor niet-leden. Op gave en informatie: Henny Kentie, tel. 0346-352637. Hef afgelopen weekend werd de 'Nationale Runners Up Cup' in het Brabantse Uden gehouden. Voor een aantal van het Soesterbergse Skiteam was dit de eerste kennisma king met het wedstrijdcircuit. De nieuwe talenten Jolanda Koch en Mandy Dirkzwager deden het bijzonder goed door respectievelijk eerste en vier de te worden. Verder waren er ook eer ste plaatsen voor Wesley van Krimpen en Rina Wieneke. Wesley dwong gelijk kwalificatie af voor de Holland Cup. Tweede plaatsen waren er voor Remy Dirkzwager en Russell Slootstra. Net buiten de prijzen vielen Michiel Gomes en Joyce Butot. Een dag later werd de Nationale Kids Cup in Nieuwegein gehouden. De bes te jeugdskiërs van Nederland waren er klaar voor, dus ook Aranka van der Wal en Michiel Witjens. Aranka was op voorhand de gedoodverfde favoriet en dat wist ze op een zeer overtuigende manier waar te maken. Michiel Witjens had het een stuk moeilijker in zijn groep; het podium is voor hem nog iets te ver. Voor trainer Stephan Zoetelief was het een zeer geslaagde seizoenstart. Veel Soesterbergers die afgelopen zater dag langs de route hebben gestaan bij de St. Nicolaasoptocht zal het niet ontgaan zijn. De beloofde drumband van PVO uit Soest was er niet. Bij velen zal dit ongetwijfeld een gevoel van teleurstel ling hebben teweeg gebracht en moge lijk ook verontwaardiging. Begrijpelijk. Want naast het feit dat de drumband niet verscheen, verscheen ook het har monieorkest Odeon niet, zoals in de Soester(bergse) Courant was aangekon digd. Hoog tijd dus om de juiste toe dracht te vermelden. Een aantal weken geleden had onderge tekende, voorzitter van PVO een ge sprek met de voorzitter van Odeon. Wij beiden vonden het eigenlijk te gek voor woorden dat twee gelijksoortige vereni gingen binnen een gemeente nauwelijks contact met elkaar hadden, laat staan dat er van enige samenwerking sprake was. Ik vond het daarbij jammer dat Odeon niet meer zichtbaar op straat, b.v. bij een St. Nicolaasoptocht, aanwe zig kon zijn. Voorwaarde hiervoor is dat men namelijk de beschikking moet heb ben over een drumband om als orkest een mars te kunnen lopen. En die ont breekt bij Odeon. Ik heb toen aangebo den om de drumband van PVO hier voor te vragen, zodat Odeon eindelijk weer eens in de straten van het Soester bergse zou kunnen optreden. Een wens van vele Soesterbergers begreep ik. Die toezegging is ook gehonoreerd aan Odeon en aldus zou geschieden. Dus niet. Wat was er namelijk aan de hand. Op dinsdag 11 november is er, op uitvoerend niveau, contact geweest tus sen Odeon en PVO. Ikzelf was pas aan het eind van het gesprek toevallig aan wezig en uit het mondeling verslag van de betrokkenen van PVO bleek dat Odeon helemaal niet zou optreden, maar dat een blaasorkestje c.q. Zwarte Pietenorkestje 'achteraan de stoet' een en ander muzikaal zou opluisteren. De Odeon delegatie was helaas inmid dels weer vertrokken, zodat ik telefo nisch contact heb gezocht met de voor zitter van Odeon. Die bevestigde het verhaal en toen heb ik hem moeten meedelen dat de drumband van PVO dan domweg niet in staat zou zijn om op te treden. Immers een drumband kan niet zonder orkest achter zich marche ren, net zomin als een orkest zonder drumband voor zich. En zelfstandig op treden 'achter elkaar' van meer dan een uur is fysiek onmogelijk en ook een or kest zonder drumband is hiertoe niet in staat. Een blaasorkestje of Zwarte Pietenor kest, wat geen marsmuziek speelt en ook nog ver verwijderd is van de drum band, is daarbij geen oplossing. Dat wij beiden daarover teleurgesteld waren en nog zijn behoeft geen betoog. Als we waren gekomen, zou dat voor de PVO- ertjes van de drumband waarschijnlijk een muzikale afgang hebben betekend en dat wilde ik hun, maar ook de Soes terbergers niet aandoen. Een kennelijk misverstand had ons dus op het verkeer de been gezet, maar mogelijk ook het organiserend comité. Uit een artikel in de Soesterbergse Courant van 12 no vember jl. bleek namelijk dat ook zij moeten hebben gedacht dat Odeon 'met' de drumband van PVO zou optre den. Letterlijk citaat: "Geen geheim is dat Odeon 'met' de drumband van PVO Soest voorop loopt'. Einde citaat. Dus Niet. Odeon trad helemaal niet op. Op donderdag 13 november vertelde me vrouw Ruis van het organiserend comi té, tijdens een interview van Radio Soest, dat de drumband van PVO zou optreden, conform zoals in het artikel stond vermeld. Ik was bij dit (telefoni sche) interview aanwezig en heb haar medegedeeld dat van een optreden van PVO geen sprake zou zijn. Dat me vrouw Ruis hierover zeer gebelgd was kan ik mij voorstellen, temeer omdat zij kennelijk nog niet was ingelicht, terwijl een en ander op 11 november al bij het bestuur van Odeon bekend was. Ik kan mij die boosheid voorstellen, maar de informatieplicht in deze berust niet bij PVO, maar bij Odeon, met 'die' vereni ging heeft het organiserend comité een contract, niet met PVO. Ik had ook kunnen zwijgen. Maar dan was de com motie mogelijk nog groter geweest en de tijd om 'iets anders' te regelen nog kor ter geweest. Een gemiste kans dus, voor beide verenigingen, helaas. Hopelijk hebben de kindertjes van Soesterberg weinig gemerkt van deze zaak, die ook door mij wordt betreurd. Einde samen werking? Als het aan mij ligt niet. Maar dan zal het harmonieorkest Odeon toch eerst uit de stoel moeten komen om sa men met onze drumband door Soester berg te marcheren. R0b Joustra, voorzitter muziekvereniging PVO Soest Ben je er eenmaal aan verslaafd, dan kom je er nooit meer los van. Het is een gezond virus dat je lichaam niet sloopt, maar een enor me veerkracht en uithoudingsver mogen geeft. Die 'ziekte' heet: tria thlon. In de huiskamer van de familie Rietveld aan de Postweg heerst die gezonde ziek te, vooral bij vader Kees en zoon Chris- tiaan. Ze praten er niet alleen over, ze besteden er dagelijks de nodige uren aan. Beiden zijn lid van de triathlonver- eniging de Schieter. Kees Rietveld, werkzaam bij de politie, is van huis uit een duurloper. Dat werd uitgebreid met fietsen en dan ben je al over de helft bezig met triathlon. Dat besefte hij in 1989 en vond steun bij vrienden en kennissen, waarop een ech te triathlonvereniging kon worden opge richt. Omdat Rietveld de oprichter was van de nieuwe club, werd hij tot voorzitter ver kozen, een functie die hij tot op heden nog met plezier verricht. De gemeente Soest gaf deze nieuwe sport de nodige steun en zo begon de training in zwem men, fietsen en lopen. Er kwamen goed opgeleide trainers en zo begon men met een man of vijftien. Intussen is het ledenaantal gegroeid tot ongeveer vijftig leden, van tien wie uit Soesterberg maar ook uit Utrecht, Eem- nes, Zeist en andere plaatsen uit de re gio. Trainingen Wil je meedraaien in de top dan vraagt dat veel trainingstijd. Elke zondagmor gen en woensdagavond zwemtraining, elke donderdagavond hardlooptraining en elke zaterdagmorgen ATB-training. Vanaf 12,5 jaar oud en in het bezit van een zwemdiploma kan men lid worden. Het lidmaatschap bedraagt 120 gulden voor jeugdleden tot 17 jaar en 225 per jaar voor volwassenen. Chris Rietveld (15) is het jongste lid van de vereniging, maar heeft al een behoor lijke staat van dienst. Was het eerst 'ach ter' pa aanlopen, nu laat hij hem ver achter 'en dat is in het begin wel even slikken', aldus Kees. Langzaam, maar zeker is zijn gezonde lichaam aan deze training en sport gewend geraakt en ziet hij een stijgende lijn in zijn prestaties. In alle uithoeken van Nederland heeft Chris zich in de triathlon laten zien en kent men hem als een gevreesde tegen stander. Het afgelopen jaar werd hij in een nationale wedstrijd derde in Lely stad, tweede in Purmerend, derde in Texel en eerste in Vinkeveen. Medio augustus werd hij uitgedaagd om in een landelijke derby met 321 deelne mers zijn plaats te bepalen. Na 705 me ter zwemmen, 20 kilometer fietsen en 5 kilometer hardlopen legde hij beslag op de tiende plaats. "Nog even m'n best doen en dan volgend jaar naar de jeugd- top," aldus Chris die enorm veel schik in deze sport heeft. "Weet je, onze vereniging doet ook be hoorlijk veel op sociaal gebied. Zo or ganiseerden ze in april een training in Vader Kees en zoon Chris Rietveld. een recreatiepark met familie enzovoort. In oktober gingen we een weekend naar de Ardennen, waar ze huisjes hadden gehuurd en wij een ATB-training kon den houden met een soort survival. Elk jaar houden we in juli clubkampioen schappen op de Vlasakkers, waaraan iedereen mee mag doen. In december, januari, februari en maart gaan we zo'n 5 tot 10 kilometer crosslopen. Na elke wedstrijd organiseren we een soort feestje, gewoon te gek joh." Chris zou in zijn sport nog veel meer kunnen, maar daarvoor ontbreekt het hem aan de financiën. Een sponsor zou hem de lift naar de grote top kunnen geven. Ook zou hij de Soesterbergse jongeren die in deze sport zijn geïnteres seerd, de eerste trainingen willen geven. Voor alle informatie kan men terecht bij de familie Rietveld, Postweg 67, 3769 BW Soesterberg, tel. (0346-)352701. 'Het is overweldigend geweest wat mijn echtgenote en ik hebben mee gemaakt in het afscheid van Sterren- berg. Het was een feestelijk afscheid waarin voor mij dank en dankbaar heid centraal stonden'. Nog precies hetzelfde als voorheen is Nico Speelman een beweeglijke man met een sterke persoonlijkheid. Scherp luisterend en even scherp reageren, ad rem en inspelend op elk detail. Enkele weken na zijn afscheid als directeur van Sterrenberg, keek hij even via de Poster, het maandblad van de betrokken instel ling, terug. 'Er is voor mij zoveel te doen dat ik wel jaren vooruit kan en ik besef nu heel goed, dat je het na je arbeid nog drukker kunt hebben dan daarvoor'. Het was ook een afscheid van 'zijn' mensen dat begon in de kerkdienst van 28 september in het Lichtpunt. Vervol gens kwam de bewonersmiddag, een ontroerend moment omdat dit het hart van het bedrijf was. Toen het afscheid van het personeel, uiteraard heel anders maar niet minder mooi. 'Té mooi en té vriendelijk, vond ik af en toe. Want ik weet zelf maar al te goed wat voor mis sers ik heb gemaakt, wat ik heb laten liggen en wat anderen soms pijn heeft gedaan. Maar anderzijds heb ik gepro- Voor de laatste keer wordt voor deze actie aandacht gevraagd. Heel toevallig is donderdag 20 november de Interna tionale dag voor het kind. Ook kinde ren hebben recht op veiligheid, onder wijs en medische zorg. Voor veel kinde ren is dit helaas niet zo. Zij blijven straks met Sint Nicolaas en Kerst met lege handen staan. Ook heel dichtbij, bij voorbeeld in de asielzoekerscentra. Dat kan veranderen indien men mee doet aan de speelgoedinzamelingsactie op vrijdag 21 november. Van 19.00 tot 20.00 uur kan dit in de Hoeksteen wor den gebracht. Eén dag later, zaterdag 22 november, is er van 15.00 tot 17.00 uur een spelmiddag in het kerkelijk centrum (naast de Postiljonschool). Kinderen vanaf groep 4 van de basisischolen zijn met hun ouders daar welkom. Ze kun nen via een strippenkaart een mooie spelmiddag beleven, terwijl de ouders in een koffiehoek het kunnen bekijken. De toegang is gratis, in een bus kunnen fi nanciële bijdragen worden gestort. Zaterdag verzorgde Muziekvereni ging Odeon met Harmonie Concor- dia uit Vlijmen een dubbelconcert. Voor Odeon was dit tevens een try- out voor het concours dat plaats vindt op 29 november. Het concert, dat gebracht werd in De Hoeksteen te Soesterberg, werd goed bezocht door het publiek. De avond werd, zoals ook tijdens het Pinkstercon cert, aaneengesproken door Elly Wil- lems. Odeon opende de avond met het nummer "Sleepers awake", een van oor sprong door Bach geschreven nummer wat gearrangeerd is door Alfred Reed. Samen met de twee aansluitende mu ziekstukken "Festive variations on 'lasst uns erfreuen'" en "Overture to a new age" bracht Odeon de concours nummers ten gehore. Duidelijk was te horen dat de laatste twee nummers van een ander kaliber waren. Ofschoon elk nummer weer uit verschillende delen bestond en het tempo hoog lag, wist de dirigent Gerrit de Weerd het geheel tot een goed hoorspel te maken. Na afloop van het optreden was hij dan ook erg te vreden met het resultaat en kijkt hij hoopgevend uit naar het concours. Na de pauze dirigeerde Gerrit de Weerd het orkest van Harmonie Concordia uit Vlijmen. Naast Odeon is hij al enige ja ren dirigent van dit orkest. Harmonie Concordia is een koninklijk erkende vereniging. Dit heeft zij te danken aan haar reeds 155-jarige bestaan. Reeds eerder heeft Odeon samen met Concordia een concert gegeven in Vlij men. Ditmaal was besloten tot een ge zamenlijke concertavond in Soesterberg. Beginnende met het nummer "Third Suite", geschreven door Robert Jager, maakte Concordia een zeer goede in druk. Als tweede nummer werd het muziekstuk "Time to say goodbye" ge bracht, bij iedereen bekend via radio en tv. Daarna speelde Concordia het num mer "Symphony nr 5V2". In dit nummer, geschreven door de Amerikaan Don Gilles, waren duidelijk Amerikaanse invloeden te horen. De avond eindigde met het nummer "The Singapore Expe- rience" geschreven door Hardy Mertens. Dit nummer was voor hem een ode aan Singapore waar hij een tijdlang verbleef. Vele Maleise invloeden waren hierin te rug te vinden. beerd mijn werk goed te doen en zie ik met vreugde wat Sterrenberg nu is ge worden'. Als laatste was het afscheid van de zo genaamde externe relaties. 'Een verras sende middag vanwege de vele verras singen die daarin zaten. De reacties van de diverse sprekers en koninklijke on derscheiding, die ik helemaal niet had verwacht. Een eerbetoon dat ik heb ge kregen dank zij de fijne samenwerking met zovele anderen. Het was een gewel dige middag en een schitterend slot van mijn werken en leven op Sterrenberg. Daarvoor ben ik God en u allen dank baar. Het ga jullie goed!', aldus de ge pensioneerde Nico Speelman. De brandweer heeft vorige week in Soesterberg een brandje moeten blussen in een brievenbus op de hoek van de Kamerlingh Onneslaan en de Vliegtuig laan. Het vuur was met een rookbom metje veroorzaakt door een 11-jarige jongen, die later op school kon worden aangehouden. Zijn ouders moeten de schade - o.a. aan poststukken - vergoe den. Namens de SWOS is Piet Pieren het aanspreekpunt voor ons dorp. Ouderen bellen hem op met een vraag en kort daarop zit Pieren met een luisterend oor tegenover de aanvrager. "Het is verschrikkelijk wat je dan soms hoort. Uit heel veel gesprekken komt de schreeuw naar eenzaamheid. Kinderen kijken niet meer naar hun ouders om. Geen tijd en ze redt zich wel, is vaak hun reactie. Soms kijken ze mij aan en willen maar één ding: zo snel mogelijk dood!" Pieren raakt geëmotioneerd als hij hier over spreekt. "Daar moeten we iets aan doen," is zijn reactie. Een goede start is het bijwonen van de studiebijeen komsten, georganiseerd door het Project Vereenzaming Ouderen Soest(erberg) in samenwerking met de Stichting Een zaamheid en Zingeving op 25 november van 13.30 tot 16.30 uur in De Rank, Wilhelminakerk, Soesterbergsestraat 18 in Soest. Daarin worden zoveel mogelijk facetten besproken in de blokken 'wat is eenzaamheid', 'hoe met eenzaamheid om te gaan' en 'waar kan men terecht'. Een ieder die interesse heeft kan zich opgeven bij de SWOS in Soest, tel. 035- 6019289. Regelmatig zal men de heren Smo- renburg (85), Van Dijk (71), Riet veld (71), Hoogstraten (69) en Knoops (64) op een woensdagmor gen in het dienstencentrum 'De Drie Eiken' zien. Onder het genot van een kopje koffie praten zij als geboren en getogen Soesterbergers over het vliegdorp van toen. Deze keer was het onderwerp: de Oude Tempellaan De eerste vraag is: waar komt de naam 'Oude Tempel' vandaan? De heren moeten graven in het verre verleden en zo dalen ze af naar omstreeks 1850. De Oude Tempellaan liep toen door in noordelijke richting en bestond uit een zandweg. Op de plaats ten noorden van de provinciale weg de Amersfoort- sestraat en waar nu paarden grazen, stond toen een kapitale boerderij tevens bierhuis. Het was eigendom van Prins Hendrik, de broer van Koning Willem III, en droeg de naam 'Den Ouden Tem pel'. Tijdens een hevig onweer op 6 au gustus 1878 moet het tot de grond toe zijn afgebrand en niet meer opgebouwd. Maar waarom het die naam droeg, is bij de heren niet bekend. In begin 1900 werden aan het zandpad wat nu de Oude Tempellaan is, prach tige herenhuizen gebouwd. Eén van de eerste was het jachthuis op de oostelij ke hoek van de laan, dat nu een kan toorpand is. Het werd gebouwd door architect M.J. Klijnstra uit Amersfoort en heeft zowel een uitgang aan de Oude Tempellaan als aan (het fietspad van) de Amersfoortsestraat. Het was voorzien van een hoog rieten dak met twee gro te stenen schoorstenen en rondom een prachtig aangelegde tuin. Jonkheer R.A. van Holthe tot Echten was de ei genaar van dit mooie landhuis, dat mo gelijk postuum de naam 'Oude Tempel' kreeg. Deze naam kan men nog terug vinden op de beide pilaren aan de in gang van de Amersfoortsestraat. Zoals in de meidagen van 1940 meer gebeurde, werden de bewoners van mooie en strategische panden uit hun huizen verdreven en zo gebeurde het ook met De Oude Tempel. Omdat het huis in het verlengde van de startbaan lag, werd het prachtige rieten dak ver wijderd en kent men het gebouw nu nog met een plat dak. Lopen we de Tempellaan in, dan is deze vergeleken met vroeger nogal gewijzigd. Vele jaren geleden stond midden in deze weg en op de kruising met de Amers- foortseweg in een driehoek de bekende Wilhelminaboom, geplant in 1937. Deze is omstreeks 1975 verplaatst naar het Dorpsplein. Toen in 1920 meer grote woningen werden gebouwd, werd het zandpad gewijzigd in een klinkerweg. Na de oorlog werd er bitumen over ge legd zoals nu, echter liep de laan niet verder dan tot aan de Kamerlingh On neslaan. Daarna ging hij over in een zandspoor dat doorliep tot wat toen het Zeisterspoor was en waar nu ongeveer Mercury ligt. Vanaf 1975 werden de huizen in wijk Egghermonde gebouwd en tegelijk de Oude Tempellaan doorge trokken tot aan de Vliegtuiglaan. De heren vinden het voor vandaag vol doende. Wel willen ze kwijt dat de Oude Tempellaan een dure buurt was, daar kwamen ze nooit. 'Als je die straat met een collectebus moest lopen, kon je be ter thuisblijven', aldus één van. De vol gende keer bekijken ze de riante wonin gen van de Oude Tempellaan.

Soester Courant | 1997 | | pagina 10