Swingend Afrikaans vrouwenkoor bij Derde Wereldgroep Soest Oefenramp in en om oud-Molenschot 'Het beste kerkorgel van Soest staat zonder twijfel in de Open Hof...' CULTUUR WELZIJNI INFORMATIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS Gemeenschappelijke viering van moslims en christenen 'Mensendieck' maakt mensen bewust van houding en beweging Voor de best denkbare polis bij ziekte én bij gezondheid kunt u nu zelf het ver wijsbriefje uitschrijven ^Van Breukelen Vast-goed i/OENSDAG 19 NOVEMBER 1997 SOESTER COURANT PAGINA 19 aarlijkse informatieavond in Griftland College Gezamenlijk optreden brandweer en EHBO 1 ^en- lEp^pl/l/lNKEL Kaarten Feestelijk ingebruikneming op 29 november Kinderen leren instrumenten kennen in gratis concert Muziek in Utrecht Najaarsconcert van Toonkunst Hilversum Kasteelconcert in Groeneveld Zondagavond in Islamitisch Centrum Ichthuskerk-organist Den Toom bespeelt orgel St. Joriskerk De Topfit Polis I De Derde Wereldgroep Soest orga niseerde vrijdagavond j.1. haar jaar lijkse informatieavond in het Grift land College. De ca. 100 belangstel lenden werden o.m. onthaald op een swingend optreden van het Afrikaanse vrouwenkoor Mariama. Voorzitter Ciska Smit opende de bijeen- komst met een overzicht van de lopen de DWG-projecten: een Papoea-vor- mings- en opleidingscentrum in Irian Jaya; de worstmakerij van een groep jongens die eerder deelnamen aan het project van Els Koops; een drinkwater project op de Filippijnen en een oplei dingscentrum voor kansarme meisjes in India. Europarlementslid Maartje van Putten, voorzitter van INZET, sprak vervolgens over het Verdrag van Lomé, de grootste internationale samenwerkingsovereen komst tussen Europa en 70 arme landen in o.a. Afrika, de Cariben en de Stille Zuidzee, die al 23 jaar bestaat en die binnenkort aan vernieuwing toe is. Vol gens Van Putten hanteert Europa in weerwil van het verdrag nog steeds quo ta voor een groot aantal producten, ter bescherming van de eigen producten. Zij pleitte voor meer openheid en voor uitbreiding van het verdrag, maar ook Foto: Goos van der Wilt voor betere coördinatie en bescherming van de biodiversiteit, beperking van de trek naar de steden en werkgelegen- heidsbevordering op het platteland, waardoor o.m. deels ook het probleem van de straatkinderen wordt opgelost. Na haar inleiding volgde nog een dis cussie, waarin o.a. de suggestie werd gedaan van een soort Marshall-plan, zoals Amerika na de oorlog Europa te hulp kwam. Zowel Europa als de V.S. zelf hadden daar baat bij. De Derde Wereldgroep kan terugkijken op een pit tige, maar zeer geslaagde avond. Op 11 november vond er om 20.00 uur een gefingeerde ramp plaats bij het voormalige "Molenschot". Deze j ramp, opgezet als oefening van de brandweer en de EHBO uit Soest, is een jaarlijks terugkerend evene ment dat zijn nut in de afgelopen ja ren al meerdere keren heeft bewe zen. Het draaiboek voor de ramp zag er als volgt uit: Door een gasexplosie binnen het gebouw is er een enorme ravage ontstaan. Het gebouw, dat op de nomi natie staat om gesloopt te worden, wordt thans nog bewoond door een handvol studenten. Door de krachtige explosie waren enkele uitgangen geblok keerd en ontstond er op diverse plaat sen brand. i Een aantal slachtoffers kon mede door de sterke rookontwikkeling het gebouw niet verlaten. De enige manier om het pand te verlaten was via de balkons. Het gevolg was dat de brandweer met pers luchtmaskers en de ladderwagen de slachtoffers van het balkon moesten ha- De hulpverleners, die toevallig les had den in het EHBO-gebouw en in allerijl door de brandweer waren opgeroepen, konden snel hulp bieden aan de slacht offers waarvan sommigen ernstige brandwonden en ademhalingsmoeilijk heden hadden. Buiten het gebouw was i er een slachtoffer onder het vallend puin terechtgekomen. Dit slachtoffer werd door de brandweer voorzichtig onder het puin vandaan gehaald. Botsing Overigens bleek dat er nog een ongeluk had plaatsgevonden. Doordat het ge bouw dicht aan de openbare weg gele gen is werd een aantal bestuurders van passerende auto's verrast door de explo sie en het neervallend puin. Het gevolg laat zich raden. Beide auto's, een perso nenauto en een bestelauto met meerdere inzittenden, kwamen met elkaar in bot sing. Een aantal inzittenden moest zwaarge wond worden afgevoerd. De brandweer moest speciaal gereedschap gebruiken om de slachtoffers, met name uit de per sonenauto, te bevrijden. Het was een komen en gaan van slacht offers bij de "gewondennesten". De re de EHBO goed. Voor de eigen veilig heid en herkenbaarheid van de hulpver leners waren de ploegen gekleed in fel gele hesjes. Jongste lichting Voor een aantal leden van de brandweer was deze oefening ook een nieuwe ge beurtenis. De uitgerukte ploeg bestond voor een groot deel uit leden van de jongste lichting. Gefascineerd door de groots opgezette rampoefening en de realistisch spelende LOTUS-slachtoffers handelden en reageerden enkelen nog wat onwennig op de bevelen. Einde oefening werd tien minuten eer der dan de geplande tijd gegeven. Dit kwam met name doordat zowel de brandweer als de EHBO op een snellere en daadkrachtiger wijze handelden dan was voorzien. Tijdens de korte evaluatie in het nood- gistratie van de slachtoffers verliep dit gebouw van de brandweer werd duide- jaar vlekkeloos. De communicatie tus- üjk dat dit jaarlijkse evenement elke sen de brandweer en de EHBO was keer kwalitieve verbeteringen laat zien door het gebruik van portofoons en de jn de samenwerking en derhalve jaarlijks rode helmen van de bevelvoerders van herhaald wordt. 25 november 1997 Infomarkt: Dudok Breed, Vaartweg 54, Hilversum. Van 15.00 - 21.00 uur. Informatie over de opleidingen: telefoon (035) ó21 04 06. 30 januari 1998 Infomarkt: Dudok Breed, Vaartweg 54, Hilversum. Van 15.00 - 21.00 uur. Informatie over de opleidingen: telefoon (035) 621 04 06. 6 maart 1998 Open Huis: Dudok College. Iedere unit op eigen locatie van 15.00 - 21.00 uur. Informatie over de opleidingen: telefoon (035) 621 04 06. 9 juni 1998 Infomarkt: Dudok Breed, Rembrandtlaan 30, Hilversum. Van 15.00- 21.00 uur. Informatie over de opleidingen: telefoon (035) 621 04 06. ^Stichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 602 81 32 De komende weken zullen weer miljoe nen kaarten worden verstuurd. Een keu ze maken uit het overstelpende aanbod is niet eenvoudig. In de Wereldwinkel zal men kaarten aantreffen waarbij ook de herkomst van de kaart, of degene die de kaart gemaakt heeft een rol speelt, zoals: boombladkaarten: alleen de voorbe reiding kost al 25 dagen. Zolang moe ten de bladeren in het water liggen voor ze verder kunnen worden bewerkt en beschilderd. Ze worden door ex-Lepra patiënten gemaakt en het maken van kaarten is hun enige inkomstenbron. kaarten van Silence: Silence geeft werk aan mensen met een handicap en de winst is bestemd voor doven. De kaarten zijn handbeschilderd of worden volgens de zeefdruk-methode gemaakt. kaarten van kringlooppapier: ge maakt uit oud papier in plaats van uit bomen (het papier wordt 5x herge bruikt). Daardoor wordt een deel van het kappen van het gematigde regen woud voorkomen. De kaarten zijn heel fraai uitgevoerd en zijn zowel los als in cadeauverpakking te koop. wenskaarten uit Peru: Chileense vrou wengroepen maken patchwork wand kleden, "arpilleras", waarop ze hun leef situatie uitbeelden. Deze arpilleras staan op de wenskaarten afgebeeld. tarwestrokaarten uit Bangladesh: strootje voor strootje is met de hand op het papier geplakt en men kan er met de hand 4 per dag! maken en dat pas na een opleiding van een paar maanden. en ook nog Batik-kaarten: kaarten met aansprekende en heilzame teksten en verschillende "neutrale" kaarten. De winkel is maandag van 13.00 tot 17.00 uur en de overige dagen van 9.30 tot 17.00 uur geopend. In de Oude Kerk wordt vrijdag 21 no vember een concert gegeven voor kin deren vanaf vijf jaar. In een muzikaal sprookje kunnen de jonge luisteraars kennis nemen van diverse instrumenten. Met onder meer een harp, een klarinet, een hobo, een accordeon, een blokfluit, een cello en een saxofoon wordt het verhaal verteld van Erik die een reis maakt naar een aantal planeten en op zoek gaat naar mooie muziek. Het concert wordt uitgevoerd door jon ge leerlingen en docenten van de RMA muziek- en dansschool en leerlingen van de drama-afdeling van Creatief Cen trum De Hof. Om 18.30 uur begint het concert dat een uur duurt. De toegang is gratis. Een EHBO'er en een brandweerman helpen in eendrachtige samenwerking een gewonde uit de bestelauto. Zaterdag 22 november, Domkerk: St. Ceciliaconcert, "Hymn to St. Cecilia" van Benjamin Britten en werken van Holst, Corfe e.a., door de Domcantorij en de Kindercantorij o.l.v. Remco de Graas en Jan Jansen, orgel. Aanvang 15.30 uur. Toegang vrij. Het Toonkunstkoor Hilversum viert dit jaar het 115-jarig bestaan. Het jubile rende koor wil dit vieren met een mid dagconcert: de uitvoering is op zondag 23 november om 14.30 uur in de Ont- moetingskerk aan de Minckelersstraat. Het feestelijk getint programma ter ere van het 23e lustrum is zeer uiteenlo pend: klassieke koorwerken van o.a. Brahms, Chabrier, Haydn, Mozart en Schumann zullen worden uitgevoerd. En als hoogtepunt van de middag wordt Mirjam's Siegesgesang van Schubert ver tolkt: een passende keuze in dit Schu- bertjaar. Als solisten treden op Evelyne Overtoom, sopraan en Annette Rogers, piano. Dirigent is Hans van den Hom bergh. De speciale jubileumprijs bedraagt f 12,50 (CJP en Pas-65 f 10,-). 853 pijpen ziften erin, deels van hout, deels van (bijna puur) lood. De kas - zonder t - is van puur Frans eikenhout. Het hoofdwerk telt 8 re gisters, het nevenwerk 5, het pedaal 3, en dan zijn er nog een aantal kop pelingen te maken. Het nieuwe or gel van de Open Hof is volgens ken ners een juweeltje... Of liever: een juweel, want het is nogal een gevaarte, zeker in vergelijking met het bescheiden koororgeltje waarmee de Samen-op-Weg-gemeente de Open Hof zich de afgelopen jaren heeft moeten behelpen. Met de sterk verbeterde akoestiek en het nieuwe orgel is de ver bouwing van het kerkgebouw bij wijze van spreken nu ook muzikaal afgerond. Daar is reikhalzend naar uitgekeken, vertelt Tjalling Roosjen, de cantor-orga nist, die het instrument vanaf volgende week in de erediensten gaat bespelen. Toen een paar jaar geleden besloten werd tot de grootscheepse verbouwing van de Open Hof werd al spoedig dui delijk dat men ook op zoek moest naar een nieuw instrument. Het oude orgel voldeed toch allang niet meer en werd ontmanteld. De pijpen gingen later "voor goed geld" van de hand naar ge meenteleden die zo'n tastbare herinne ring wel op prijs stelden. Aanvankelijk had de orgelcommissie gedacht (met al die kerksluitingen van daag de dag) nog wel ergens een mooi "tweedehandsje" op de kop te kunnen tikken, maar iets passends was niet zo maar te vinden. Vandaar dat twee jaar geleden - met instemming van de hogere kerkelijke organen - werd besloten tot de aanschaf van een compleet nieuw orgel. Dat mocht wat kosten, hoewel er van de verbouwing zeker geen geld óver was. Met allerlei acties, waaruit de Openhofse offervaardigheid eens te meer bleek, werd de afgelopen jaren een bedrag van ruim 200.000 gulden inge zameld. Protestantse traditie De wijkgemeente de Open Hof heeft het voorrecht dat een van haar leden - Jean Telder - zelf een begenadigd orga nist en doorkneed orgeladviseur is; hij kon de commissie de juiste weg wijzen. Telder weet van de hoed en de rand in orgelland en hield tijdens de bouw van het instrument een deskundig oog in het zeil. Volgens Telder moest het nieuwe orgel aansluiten bij de protestantse kerk- muzikale traditie, die altijd veel meer op gemeentezang gericht is geweest dan de katholieke, en moesten de vaak nog fraaie instrumenten uit het gouden tijd perk van de Nederlandse orgelbouw, de 17e en de 18e eeuw, als voorbeeld die nen. Na zorgvuldige selectie werd besloten de opdracht te gunnen aan de jonge Zeeuwse orgelbouwer René Nijsse uit Oud-Sabbinge. Hij kon voldoen aan de hoge eisen die de orgelcommissie stel de en heeft er iets meer dan een jaar over gedaan om het instrument - dat dan ook de naam Nijsse-orgel heeft ge kregen - puntgaaf in Soest af te leveren. De afgelopen weken is het in gedeelten opgebouwd en geïntoneerd. Ook de ver sieringen van de orgelkas - duif, zon en regenboog: de symbolen van het Con ciliair Proces (vrede, gerechtigheid, Op zaterdag 22 november organiseert de Baarnse Muziekkring een kasteel concert in Groeneveld. Als solisten tre den op Pauline Oostenrijk (hobo) en Ivo Janssen (piano). Zij spelen werken van Bach, Mozart, Schumann, Grabert en Gibilaro. Aanvang 20.15 uur. Toe gang f 25,-/22,50. Opnieuw houden moslims en chris tenen onder de paraplu van de Raad van Kerken Soest een ge meenschappelijke viering in Soest. Dat gebeurt a.s. zondagavond (23 november) in het Islamitisch Cen trum aan de Molenstraat. In april van dit jaar vond in het kader van het oecumenisch avondgebed in de Open Hof al een gezamenlijke viering plaats tussen christenen en moslims. De bijeenkomst in het centrum aan de Mo lenstraat is daarop een vervolg. Alle christenen en moslims die het belang van zo'n ontmoeting zien en de integra tie een warm hart toedragen zijn wel kom. "Gastvrijheid is een groot goed en een bijbelse waarde," merkt ds. Huisman op in een artikel dat hij voor het kerkblad Soestterkerk schreef. "Gast-vrij-heid betekent dat de gast niet tot object van bekeringsdrang wordt gemaakt. Als we de ander alleen maar willen overtuigen krijgen we een twistgesprek, waarin bei de kampen slechts hun stellingen be trekken en de ander er alleen is om met het eigen gelijk en de eigen waarheid bekogeld te worden." Geen mengelmoes Hij pleit overigens niet voor een princi peloze mengelmoes van christelijke ,en moslim-spiritualiteit, waarbij alle gren zen overschreden worden. "Ruimte is alleen ruimte als er ook grenzen zijn. In het avondgebed stond de beleving Gastvrijheid betekent niet alleen de van koran en bijbel centraal. Ditmaal is vreemdeling binnenlaten, maar hem ook gekozen voor een thema dat ook beide confronteren met onze dubbelzinnige godsdiensten aangaat: de persoon van aanwezigheid: niet onszelf verbergen Jezus en de persoon van Mohammed. Er worden zowel bijbelpassages als soe ra's uit de koran gelezen. De gebeden worden uitgesproken door imam Burcu en ds. Jaap Huisman, voorzitter van de Raad van Kerken Soest. Muzikale me dewerking wordt verleend door het Wil- helminakerkkoor. achter neutraliteit, maar hem helder in zicht geven in onze ideeën, meningen en waarden. Gastvrijheid betekent dat je het beste wat je hebt deelt met je gas ten.' De gemeenschappelijke viering in het Islamitisch Centrum aan de Molenstraat begint om 19.00 uur. heelheid van de schepping) - die ge maakt zijn door de Soester kunstenaar Leo Weusten - konden worden aange bracht. Inmiddels hebben ook de officiële keur meesters van de landelijke adviesorga nen (hervormd en gereformeerd) hun fiat gegeven en zowel Tjalling Roosjen als Jean Telder heeft het instrument met genoegen beproefd. "Dit is zonder twij fel het mooiste en het beste kerkorgel van Soest," zeggen beiden. Het voldoet aan meer dan de verwachtingen, die toch al hooggespannen waren. 'Als een kathedraal' Het nieuwe orgel is niet alleen zeer ge schikt voor de ondersteuning van de gemeentezang in de Open Hof, waar volgens Roosjen graag en luid gezongen wordt maar beslist ook voor concerten. "We zijn een modale dorpskerk met een modaal kerkkoor, maar met z'n nagalm is het te vergelijken met een orgel in een stadskerk." Dat is volgens Telder ook te danken aan de superieure akoestiek van de Open Hof, die met z'n zigzag-pla fond een geluid voortbrengt "als een kathedraal". Volgens de musici is het orgel in elk ge val een geweldige stimulans voor het (toch al) actieve muziekleven in de Open Hof. Er staat voor het komende jaar bijvoorbeeld al een nieuwe serie "laatste-zondag-van-de-maand-concer- ten" op het programma. Volgende week zaterdag - 29 november - wordt het nieuwe instrument met een feestelijke viering, die om 19.30 uur be gint, officieel in gebruik genomen. Dat gebeurt met een liturgie die volop recht doet aan de mogelijkheden van het nieuwe orgel, dat zowel door Roosjen als door Telder bespeeld zal worden. Verder verleent de Open Hof-cantorij haar medewerking. De dienst - met liederen die in het te ken staan van de zon, de duif en de re genboog - wordt geleid door de huidi ge en de vorige Open Hof-predikant, Henna van Heil en Rik Radstake (die destijds het contract heeft mede-onder tekend). Na de pauze vindt de officiële overdracht plaats met de onvermijdelij ke toespraken, waarna Jean Telder zelf de eerste "concertante" orgelbespeling voor zijn rekening neemt. Zondagmor gen 30 november doet het orgel voor het eerst dienst tijdens de reguliere kerk dienst van 10.00 uur, die overigens ook een feestelijke karakter heeft. Marco den Toom is sinds septem ber 1994 als organist verbonden aan de Ichthuskerk aan de Albert Cuyplaan, maar hij heeft inmiddels ook een cd op zijn naam staan en geeft regelmatig concerten. Op zaterdag 22 november bespeelt hij het orgel van de St. Joriskerk in Amers foort. Tijdens zijn concert speelt de Hil versummer werken van onder anderen Feike Asma, Hector Olivera, Gustav Merkel, Bach en Herman Vliet. De Ko raalfinale is een compositie van hemzelf. De negentienjarige organist begint zijn concert op het drieklaviers Naber-orgel om 20.00 uur. De toegang kost tien gul den. Bezoekers van het concert krijgen daarnaast de gelegenheid de cd van Den Toom, opgenomen in de Bovenkerk in Kampen, tegen een gereduceerde prijs van 29,50 gulden te kopen. Veel mensen kennen de naam "Mensendieck" wel, maar weten niet precies wat de therapie in houdt. Toch is de oefentherapie al aan het begin van deze eeuw ont wikkeld. Al jaren hebben patiënten met houdings- en bewegingsklach ten veel baat bij de oefeningen waarvan de basis is gelegd door Bess Mensendieck. Inmiddels is Oefentherapie Mensen dieck uitgegroeid tot een volwaardige paramedische therapie die is opgeno men in het ziekenfondspakket en door vrijwel alle particuliere verzekeraars vol ledig wordt vergoed. Juist in deze tijd waarin de mensen veel zitten, zowel op hun werk als thuis, en stress een niet meer weg te denken verschijnsel is, be wijst de oefentherapie goede diensten. Ook beroepsklachten als gevolg van fy sieke belasting kunnen met Mensen dieck uitstekend worden behandeld en voorkomen. Spiegels zijn een van de belangrijkste hulpmiddelen bij de therapie. Ze laten de patiënt zien hoe hij zich beweegt en hoe hij zijn houding en beweging kan verbeteren. Want dat is de kern van oe- fentherapie-Mensendieck: de therapeut laat de mensen zelf bewust worden van hun houding en beweging. Ze kunnen dan verkeerde en zwakke aspecten van hun spiergebruik zelf corrigeren. Op die manier worden mensen zich bewust van de mogelijkheden en beperkingen van het eigen lichaam. Lijanne Wildenbeest heeft per 1 juli de praktijk van mevrouw Haverman-Van Liere in Soest overgenomen. Behalve behandeling van patiënten op verwijzing van de arts gaat zij zich ook richten op het geven van groepslessen. Onder het motto "gezond bewegen kun je leren" geeft zij via de Volksuniversiteit een cur sus van tien lessen in de eigen praktijk aan de Valeriaanstraat 9. Opgeven bij de Volksuniversiteit Soest/Soesterberg (tel. 6022195). De Topfit Polis biedt u een complete basisdekking plus vele extra's. Unieke extra's die u ten goede komen als u ziek bent. Zoals o.a. uitgebreide dekking van tandartskosten, psy choloog en thuishulp na ziekenhuisopname. Maar er zijn ook extra's voor als u niet ziek bent. Zo is er een preventief pakket, met o.a. ver goeding voor sportkeuringen of uitgebreide medi sche check-up's. En een gezondheidspakket, waarin o.a. informatiepakketten over gezondheid en ziekte. U kunt een arts of diëtist raadplegen via een gratis 06-informatielijn. Brillenglazen en contactlenzen behoren ook tot het verzekerde pakket. verzeker je kostbaarste bezit bij: Inderdaad, de Topfit Polis is de best denkbare ziektekostenverzekering bij ziekte én bij gezond heid. Meer weten? Gebruik de bon als 'verwijs- briefje'. Koninginnelaan 40 - Soest Telefoon: 035 - 601 79 62 I J[ Ay die Topfit Polis ziet er gezond i I Bel mij voor een afspraak. Stuur mij meer informatie. I Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Van Breukelen Vast-goed stuur tic bon in gefrankeerde envelop naar bovenstaand adres.

Soester Courant | 1997 | | pagina 19