mÊmm. Soester kunsthandel presenteert gezamenlijk hedendaags werk «li Mandala-tentoonstelling in de Bereklauw Griftlanders maken kerstkaarten :=.-£r~r— nieuws Adembenemend optreden yan violiste Janine Jansen Kinder- 1 CULTUUR WELZIJN! goj 1,1 I I; 10 8 S 1 il I Sfi| ze zijn Demonstratie rolstoeldansen Pas op bij aankoop nieuwbouwwoning Vijfde SLAS-poëziecóncert met Bert Krijger OTU6KOCK WOENSDAG 19 NOVEMBER 1997 SOESTER COURANT PAGINA 22 Sylvia de Leur met 'Geluk? WiesoGlück?' Kindertheater Xynix opera 'De Tweeling' 'Galeries zonder drempel' in Groeneveld iilïiSI ~T s tsp ij;S1 Süüi1 11«i iini I lila Belangstellenden kunnen morgen meedoen Personenalarmering Soest(erberg) zoekt nieuwe vrijwilligers Opbrengst verkoop bestemd voor middelbare school in Zambia -™1" Morgenmiddag in de raadzaal m 'Nelly et monsieur Arnaud' Unicef-wenskaarten Cadeautips Soester Orkest Vereniging in Max Bruchs Vioolconcert in g DRIE Cultureel Centrum Willaertstraat 49, tel. 602 21 88 Donderdag 20 november In deze voorstelling laat Sylvia de Leur een hartverscheurende moeder-dochter- relatie zien: aan de ene kant de tragiek van een moeder die veel te vroeg haar eigen danscarrière heeft moeten afbre ken en dat haar dochter verwijt, en an derzijds de dochter die weigert zich door deze levenslange ontgoocheling te laten meeslepen en zich ontwikkelt tot een zelfstandig en gewaardeerd comédienne. Bijna onthutsend om te zien is hoe Syl via de Leur op het toneel voortdurend van verstandige, vaak zachtmoedige dochter transformeert naar de half- Duits sprekende moeder met haar fas cinerende en dwingende persoonlijk heid. Aanvang: 20.15 uur. Toegang f 20,-/ f 17,50 (CJP/Pas65/VW-leden). Woensdag 26 november Twee opera-zingende zusjes, een twee ling, treden regelmatig op met de ope ra "De bloedstollende moord op de ko ning". De zusjes willen zo snel mogelijk wereldberoemd zijn. Ze dromen van een andere begeleider dan hun broertje; ie mand die echt in hen gelooft. De zusjes jagen hun broertje weg, maar hij laat dat niet op zich zitten, hij vermomt zich en komt terug als wereldberoemde pianist; een accompagnateur met grandeur! Tij dens een opvoering van de "Bloedstol lende moord op de koning" komt alles tot een hoogtepunt. "De Tweeling" is de derde, geheel klas siek gezongen, familievoorstelling van Xynix voor iedereen vanaf 6 jaar. Aan vang: 14.00 uur. Toegang f 7,50/f 6,- (strippenkaart)/f 10,- (volwassenen). tllilll W'il'lij-. I HÏH tilt! Hl t het leven versfchilt van vriend Toon. De drie Soester Galeries uit Soest tonen recent werk in het Koetshuis van kasteel Groe neveld te Baarn. Met hun gezamen lijke presentatie vragen de galeries aandacht voor wat er in Soest te zien is aan hedendaagse kunst uit bin nen- en buitenland. Op 150 m2 krijgt de bezoeker een selectie te. zien uit de expositie-programma's. Galerie Anna Paulownahuis toont het werk van vier kunstenaars: Toon Tieland, Johan Traarbach, Nel Knoop en Nicole Carvajal. Bekende namen voor bezoekers van de galerie. Voor het werk geldt dat in mindere mate. Nicole Carvajal exposeert gedurende deze pe riode in de galerie haar soms bijna sur realistisch aandoende schilderijen van en over mannen en vrouwen. De bijna anekdotische verteltrant, compositie en kleur van Toon Tieland behoeft nauwe lijks nadere toelichting. Zijn schilderijen doen een jeugdiger Toon vermoeden dan de 77 jaar, die hij heeft bereikt, Jo han Traarbach is even oud. Zijn kijk op het leven versbhilt van vriend Toon. Elke kijker ziet dat in een oogopslag. Van Nel Knoop is er keramiek en brons. Als iemand in staat is de ruimte, het dagelijks leven, ritme en harmonie te vangen in klei of brons is zij dat wel. De Hazelaar Sculptures komt met nieuw werk van Evert van Hemert. Niet alleen zijn sierlijke bronzen, maar ook schilde rijen. Daarnaast werk van Dup Darie, dat van een geheel andere orde is. De bronzen sculpturen van deze Roemeen se kunstenaar tonen een dramatische symboliek en in de plastische verschij ning de hand van een vaardig en bewo gen kunstenaar. Van Calevi Tenhovaara (Zweden) zijn vogelfiguren (Lintu's) in hout en leisteen te zien en van de uit Paraguay afkomstige Gustavo Beckel- mann surrealistische bronzen. Zijn werk is doortrokken van een grillige absurdi teit. Beckelmann is een kunstenaar voor wie het noodzakelijk is onwerkelijke dromen vorm te geven. Galerie Wind is aanwezig met o.a. schil- De drie Soester galeriehouders: v.l.n.r. Joost Kreulen (Wind), AU v.d. Berg (de Hazelaar) en Ingrid Oudheusden (Anna Paulowna). derijen uit haar expositie "Couleurs Lo- cales", temperament en inspiratie uit Frankrijk (Baviera, Lionel, Point en Remusat). Uit eigen land toont de ga lerie figuratieve etsen van Yolanda Eve- leens en Lukie de Bree. Abstracte etsen zijn er van Nicol Rodriguez en Tim Hinterding. De bronzen beelden komen ook uit eigen land; figuratief werk van de in Frankrijk wonende Tineke Bot en van Theo Schreurs. Hij maakte het borstbeeld van Den Uyl voor het ge bouw van de Tweede Kamer. De ab stracte bronzen zijn van Minke Posthu- ma en Ernest Joachim. "Galeries zonder Drempel": dinsdag 25 t/m zondag 30 november in Het Koets huis van kasteel Groeneveld. Openings tijden: di. t/m vr. 10-17 uur; za. en zo. 12-17 uur. Ook bi| u in Je buurt is ren plaacsclijk comité voor Kinderpostzegels actief. Bi| de verkoopstand kunt u eei keuze maken uit een tiaaie collectie wenskaarten En natuurlijk plakt u op uw beste wensen een Kinder postzegel De opbrengst van de verkoop Mrry komt ten j-oede aan kinderen in binnen- en buitenland die in moei- lijke omstandigheden verkeren. VERKOOPLOCATIE: SNS bank, Van Weedestraat 5, Soest Tot en met zaterdag 17 januari is er een mandala-tentoonstelling bij de Bereklauw, Steenhoffstraat 63. De expositie bestaat uit een chakra-se- rie, getekend door Marianne Stuvel uit Baarn. Mandala's zijn in vele oude culturen te rug te vinden en zijn oorspronkelijk be doeld als middel tot meditatie en bezin ning. Maar ook heden ten dage wordt de mandala (sanskriet voor "magische cirkel") gewaardeerd door velen om de helende en genezende werking die er van uitgaat, om het plezier er zelf aan te werken en om tot een dieper contact te komen met de eigen innerlijke kern. Een mandala ontvouwt zich vanuit het middelpunt naar buiten toe, waarbij rond de kern vormen ontstaan, die weer ruimte scheppen voor nieuwe vormen. Chakra's (sanskriet voor "wiel") zijn de energiecentra, die langs onze wervelko lom gesitueerd zijn en verschillende ni veaus van bewustwording vertegen woordigen. Ze zijn van vitaal belang voor onze lichamelijke en geestelijke ontwikkeling. Marianne Stuvel geeft in haar praktijk voor intuïtieve ontwikkeling Lhiannon, o.a. themadagen en cursussen mandala- tékenen. Gedurende de afgelopen jaren hebben diverse thema's als ingang ge diend, om de cursisten een stukje van hun ontwikkelingsweg visueel te kunnen laten maken. Zo zijn de chakra's even eens een middel tot verdieping. De werking van de mandala strekt veel verder dan het tekenen of het kijken naar een plaatje. Het proces is uiteinde lijk van groter belang dan het resultaat. Voor het mandala-tekenen is geen en kele vorm van goed of technisch tekenen vereist. Iedereen die lijnen kan trekken en vlakken kan inkleuren, kan manda la's maken. Rolstoeldansen is morgenavond hetgeen waar alles om draait in dans- en partycentrum Slingerland van Jan en Gina Sepp aan de Weeg breestraat. Rolstoelers krijgen een demonstratie en uitleg en kunnen desgewenst zelf de dansvloer op. De toegang is gratis. Het programma begint om 18.45 uur en neemt twee uur in beslag. Begonnen wordt met een demonstratie die wordt gevolgd door een uitleg over en de mo gelijkheden van rolstoeldansen. De aan wezigen kunnen daarna de theorie in de praktijk brengen. Rolstoeldansen kan worden gedaan door een duo-danscombinatie van twee rolstoelers, maar een rolstoeldanser kan ook de vloer op met een staande part ner. Daarom zijn ook familie, vrienden en kennissen van rolstoelgebruikers wel kom op de avond. De organisatie is in handen van de Ne derlandse Bond voor Aangepast Spor ten (NEBAS), de Stichting Rolstoeldan sen Nederland/Nationale Vereniging voor Rolstoeldansen (SRN/NAVRO) en dans- en partycentrum Slingerland. Deelname aan de avond is geheel vrij blijvend. Bij voldoende belangstelling wordt een rolstoeldansgroep opgericht, maar inschrijving is niet verplicht als men morgen komt kijken en meedoen. Voor meer informatie kan men contact opnemen met Corry van Hugten, tel. 020-6436410 of Simone de Leeuw, tel. 030-6597397. In Soest bestaat al sinds een aantal jaren een systeem van personena larmering voor mensen van ouder dan 55 jaar, die om diverse redenen niet meer alleen in hun huis kunnen wonen en dat toch zullen moeten. De Stichting Welzijn Ouderen Soest heeft zich destijds over dit probleem gebogen en na onderzoek is men tot de conclusie gekomen dat een tele fonisch alarmsysteem het meest praktische was om dit probleem te "tackelen". Dit systeem bestaat uit een telefoontoe stel, waarin een zender en een ontvan ger zijn ingebouwd, die kunnen worden aangestuurd door een halszender. Op deze wijze kunnen de gebruikers hun alarm in werking stellen vanaf iedere plek in en rond hun huis, zonder dat zij zelf naar het telefoontoestel hoeven te gaan, als zij daar niet toe in staat zijn. De halszender, die zo groot is als een medaillon, heeft een drukknop die het alarm aanstuurt. In het systeem is een drietal hulpverleners ingeprogram- meerd. Wordt er alarm gemaakt dan gaat dit over bij de eerst-geprogram- meerde. Deze kan het beantwoorden door middel van de eigen telefoon. Er Hel enthousiasme waarmee leerlin gen op eigen creatieve wijze de Ies- sencyclus rond het thema 'Drielui ken in de kunstgeschiedenis' heb ben afgerond, mag gezien worden. Dat vinden ze op het Griftland Col- |eEe en dat hebben ze gecombi neerd met een actie voor een school in Zambia. De scholieren hebben drieluiken ge maakt die in een drukkerij zijn verrne- Tvuldigd en als kerstkaarten zullen g aln verkocht. In de komende week r^an brugklassers van het Griftland Coïette langs de deur om mapjes met £s velschillende drieluiken te verkopen. Inclusief enveloppen kost een mapje 7,50 gulden. De opbrengst van deze actie is bestemd voor de Katete Secundairy School in Zambia, waar oud-rector J.W. Mulder inmiddels een half jaar werkt. De kost school zit om geld verlegen, omdat de overheid over onvoldoende middelen beschikt. Voedsel De gevolgen zijn achterstallig onder houd, maar nog erger: de zorg voor da gelijks voedsel voor de Afrikaanse leer lingen op de kostschool is een groot pro bleem. Om niet afhankelijk te zijn van de (stagnerende) geldstroom van de Zambiase overheid wil de school een groentetuin aanleggen en maïs gaan ver bouwen. Om de aanloopkosten voor ei gen tuin en akker te kunnen dekken, is een beroep gedaan op het Griftland College. En de leerlingen van de Soes ter middelbare school hebben de uitda ging aangenomen. Een dezer dagen begint de verkoop-ac tie, waarbij de brugklassers van de school de straat opgaan om zoveel mo gelijk mapjes te verkopen en gezamen lijk een groot bedrag bij elkaar te krij gen voor hun Afrikaanse leeftijdgenoten die zich sinds ongeveer zes maanden weten verzekerd van de hulp van Mul der. Hij adviseert de kostschool hoe ze zo optimaal mogelijk kan omgaan met de beperkte middelen. wordt dan contact gemaakt met degene die alarm maakt en er kan worden ge communiceerd, zonder dat de aangeslo tene naar het eigen alarmtoestel hoeft te gaan. Er kan worden gevraagd waarom er alarm wordt gemaakt, of de arts moet worden gewaarschuwd, of dat men zelf moet langskomen. Het kan zijn dat de eerste hulpverlener niet thuis is. In dat geval gaat het alarm automatisch na een veertigtal seconden over bij de tweede hulpverlener, enz. Mocht om wat voor reden niet worden gereageerd door de hulpverleners, dan gaat het alarm automatisch over bij de centrale meldpost, die is ondergebracht in Molenschot. Deze meldpost is te allen tijde bereikbaar, zodat adequate hulp verlening is gegarandeerd. Zelfstandig Op deze wijze levert dit systeem een enorme bijdrage aan het langer zelfstan dig kunnen blijven wonen van senioren en dus behalve aan het welzijn van deze groep mensen ook aan een enorme fi nanciële besparing, omdat anders een aantal van deze mensen in een van de tehuizen zou moeten worden opgeno men. Het systeem wordt in stand gehouden door een aantal vrijwilligers, die met enthousiasme bezig zijn de apparatuur bij abonnees te plaatsen, de reeds ge plaatste apparatuur te onderhouden, omnummeringsoperaties uitvoeren, etc. Het zijn allen mensen met een achter grond op het gebied van telecommuni catie. Vrijwilligers Omdat er een behoorlijk beslag op deze vrijwilligers wordt gelegd, kunnen er best nog een aantal vrijwilligers bij, die het werk van de reeds aanwezige men sen een stuk kunnen verlichten. De mensen die gezocht worden moeten be schikken over technische kennis op het gebied van telecommunicatie. Zij hoe ven geen academische opleiding te heb ben, vooral technisch inzicht is van be lang, evenals de kunst om met oudere mensen om te gaan. Informatie kan worden ingewonnen bij het centrale meldpunt van de perso nenalarmering, tel. (035)6014114. 4 Voor de koop van nieuwbouwwoningen bestaat een modelcontract dat is goedge keurd door onder andere de Koninklijke Notariële Broederschap, de Vereniging Eigen Huis en de Nederlandse Vereniging van Bouwondernemers. Aannemers die bij het Garantie Instituut Woningbouw (GIW) zijn aangesloten gebruiken altijd dit modelcontract. Soms voegt de aannemer bepalin gen aan het modelcontract toe. Om van het modelcontract af te kunnen wijken moet de aannemer toestemming hebben van het GIW. Wanneer u dus een voor u minder gunstige bepaling aantreft, kunt u bij het GIW informeren of die afwijking is toegestaan. Iedere keer als een deel van een nieuwbouwhuis klaar is, betaalt u een deel van de koopsom. Wanneer u een hypotheek hebt, betekent dat dus dat u de hypotheekinstelling opdracht moet geven om het geld over te maken. Wanneer u een machti ging tekent, kan de aannemer het geld laten afschrijven op het moment dat hem dat schikt. Soms wordt de reke ning voor een bouwtermijn al verstuurd voordat het be treffende deel van het huis helemaal klaar is. Normaal kunt u daar tegen protesteren, als u een machtiging heeftafgegeven wordt dat moeilijker. Het renteverlies dat u oploopt door de te vroege afschrijving is vaak moeilijk van de aannemer terug te krijgen. Nog vervelender wordt de situatie als de aannemer failliet gaat, terwijl de re kening te vroeg is verstuurd. De kans dat u dan uw geld terug krijgt, is erg gering. U heeft dan betaald voor een stuk werk dat nog niet is uitgevoerd. De volgende aannemer zal dit werk dan opnieuw aan u in reke- ning bren- Financiering nieuw- gen. Het j bouw is anders onderte- Fik» kenen van ders. Pers^nrbC'erin8 is an* I *an I heden z1!-1 °mstandi°- Zeker voor L^/Pïheeteldvi«- I /a»^eial<e„m76°UWsP^n| I staande bouw S!. 6 bi> be- I sing zijn Dit km Van t0ePas- I Hypotheken h T artlkel. De d^l„tn^nP graa* bi' ^potheek ZreZ"TCU bouwhu/s. En euvy- angels e tiging is daarom niet aan te raden. het v/nden yan ty hypotheek ZVZ"TCte Er is maar één Hypotheker. Dat is zeker. Soest, Steenhoffstraat 66, 035 - 6036000 Tijdens het vijfde SLAS-poëziecon- cert leest Bert Krijger poëzie van de Poolse dichteres Wislawa Szym- borska (1923), die in 1996 de No belprijs kreeg voor haar gehele oeuvre. Het eerste uitgebreide overzicht van haar werk verscheen in een voortreffe lijke Nederlandse vertaling van Gerard Rasch onder de titel "Uitzicht met zand korrel" (uitg. Meulenhoff). Het muzikale gedeelte van dit poëzie- concert wordt verzorgd door de jeugdi ge musici Philippine Hugen (viool), Jo- zien Jansen (cello) en Bas Maas (cello). Zij spelen composities van o.a. Corelli, Bach, Mozart, Purcell en Glière. Het lunchconcert begint klokslag twaall uur i.v.m. de directe uitzending van Ra dio Soest en duurt precies een uur. Pre sentatie: Peter Ensdorff. Productie: Jet van Baaren en Jan Visser. De toegang is gratis. Bert Krijger. Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 Maandag 24 november: Emmanuelle Béart speelt in deze film de 25-jarige Nelly die getrouwd is met een man van weinig ambities. Ze verlaat hem en als ze zowel financieel als emo tioneel in een dieptepunt verkeert, komt de oude monsieur Arnaud in haar leven. Hij schrijft zijn memoires over zijn werk als magistraat in de Franse kolonie Po- lynesië en wil dat zij het manuscript uit tikt en bewerkt. Beiden herkennen in elkaar hetzelfde eenzaamheidsgevoel, dezelfde maladie d'amour, eenzelfde tristesse. Uit dat wederzijds respect wordt een platonische liefde geboren die hun leven weer ruimte en energie zal inblazen. Aanvang 20.30 uur. Entree f 9,-; CJP/ 65+f7,-. Agenda: ma 1 dec. "When we were Kings"; ma 8 dec. "Slingblade". ICEf Lange Brinkweg 62, tel. 6010466 Unicef-kaarten voor Kerst, Nieuwjaar en andere gelegenheden, maar ook ka lenders, puzzels, agenda's etc., zijn a.s. vrijdag te koop bij de stand in de open bare bibliotheek Albert Cuyplaan. Don derdag, vrijdag en zaterdag is er ook een Unicef-stand in de AH-supermarkt aan de Smitshof. De Unicef-winkel is gevestigd aan de Lange Brinkweg 62, tel. 6010466. Daar is ook de nieuwe wenskaart-cd verkrijg baar (f 9,95). Unicef-artikelen zijn ook te koop op Ericaweg 5, tel. 6021572; Heetakker 14, tel. 6016307; Joh. Post- straat 442, tel. 6015686; Van Straelen- laan 44, tel. 6016182. y Steenhoffstraat 9A, tel. 60120 75 Maak van cadeaus kopen een uitje! De VW biedt shopping-arrangementen aan vanaf f 97,50: twee dagen winkelen en plezier maken met een overnachting in een prima hotel, in Groningen, Utrecht of Maastricht. Haal de folder bij deVW. Voor kinderen is de eenmalige uitgave van de ANWB-traumahelicopter als speelgoedmodel - al dan niet op een truck - verkrijgbaar. Bij aankoop krijgt men een toegangskaart voor het Avio- dome/Schiphol gratis. De actie loopt t/m 31 december. Andere cadeautips: dinerbon (f 50,-, 75,- of 100,-); museumjaarkaart, vol wassenen f 55,-; 55+ f 45,-; junior f 25,-. Soester Orkest Vereniging o.l.v. Henk Soeteman m.m.v. Janine Jan sen, viool: Joh. Chr. Bach: Simfonia in Bes opus 18 nr. 2; Max Bruch: Vioolconcert nr. 1 in g opus 26; Fe- lix Mendelssohn: Ouverture "Die Hebriden" opus 26; Antonin Dvorak: Tsjechische Suite opus 39; gehoord in de Petrus en Pauluskerk te Soest op donderdag 13 novem ber. De negentienjarige Janine Jansen so leerde op viool in het hoofdwerk van het jaarlijkse najaarsconcert van de Soester Orkest Vereniging, het vioolconcert nr. 1 in g van Max Bruch. De componist liet zich hier inspireren door Hongaar se zigeunermuziek en de solist krijgt dan ook alle gelegenheid de uitgebreide dy namiek van deze muziek uit te buiten. De frasering van het stuk verlangt lan ge spanningsbogen waarin uiterst ener gieke en vurige passages subtiel worden afgebouwd naar melancholische mo menten en tenslotte tot een zwevend en adembenemend niets. Janine Jansen kan dat als geen ander, met hart en ziel, met lijf en leden, en kombineert dat met een technische precisie en een ogen schijnlijk verbluffend gemak dat je je nu al afvraagt tot welke hoogten zij nog zal stijgen. Ongetwijfeld kan zij zich reeds nu meten met 's Neerlands groten. Ken merkend voor solisten van formaat is tevens, dat zij het orkest inspireren en dat gebeurde prompt. De Soester Orkest Vereniging speelde, dank zij de soliste, ver boven haar kunnen. Onder leiding van Henk Soeteman begeleidden zij Ja nine Jansen afgemeten door de werve lende dynamiek van het concert van Bruch. Dood tij Het concert werd geopend met de Sim fonia in Bes opus 18 nr. 2 van J.C. Bach. In het derde gedeelte (Presto) voeren de violen in driekwartsmaat een aardige dialoog met de rest van het or kest. Na de pauze bracht het orkest de Ouverture "Die Hebriden" van Felix Mendelssohn en de Tsjechische Suite van Antonin Dvorak ten gehore. In het Praeludium van het laatst genoemde Het Soester orkest tijdens de uitvoering in de Petrus en Pauluskerk. FotoVan Oosten stuk waren de violen zuiver te beluiste ren en in de Romanze dwong het gehe le orkest (met mooi werk van de fluiten) respect af. De overige delen van het concert haalden dit niveau helaas niet. Schreef ik vorig jaar om deze tijd ten aanzien van de SOV in "Die Hebriden" nog van een "eindeloos genieten van verschillende klanken in wisselende toonsoorten", de lange en meeslepende oceaandeining rondom deze eilanden groep leed dit jaar duidelijk onder dood tij. Het werk werd onrustig gedirigeerd hetgeen resulteerde in een rommelige uitvoering, onzuiverheid bij diverse in strumenten en te weinig dynamiek. Het zelfde gold eigenlijk ook voor de nog niet genoemde deeltjes uit de Simfonia en de Tsjechische Suite. Dit neemt echter niet weg dat het con cert door het vioolconcert met Janine Jansen meer dan de moeite waard was. Jan Slagt

Soester Courant | 1997 | | pagina 22