5 gen. M1EW iibdbbÜ Bibliotheek Soest levert boeken aan huis De Euro komt er aan en wat betekent dat voor u? Schoeisel met een gebruiksaanwijzing Dwaaltocht door de Kleine Wereld NEWO SCHADE- REPARATIE ...KANTOOR MEUBELEN INNEN 24 UUR WELZIJNt Reacties van Lezers vraGenLiin 5 Ouderenbonden in gesprek met luisterende overheid PAGINA 24 binder vet, \eer groente en fruit AVO HELPT, ALS NIETS EER ZEKER IS VAKGARAGE Afisun zonnehemel WOENSDAG 19 NOVEMBER 1997 SOESTER COURANT t.WESTRA PAGINA 25 8e JAARGANG NR.8 Secretariaten Ouderenbonden Belangrijke telefoonnummers Recht op medische informatie Tommei laat 7.000 huishoudens in de kou staan Tijd voor de griepprik! Seniorenvoorlichters helpen u graag Activiteiten KBO Soest/S'berg Bemoeizuchtig Brussel ergert Engelsen Activiteiten PCOB-Soest Activiteiten ANBO-Soest(erberg) Programma KunstBus theaterbezoek Voordeeltje vervalt bij nieuwe NS-kaart WAt Informatie voor mantelzorgers Sinterklaas was er ook N. EERLAND Kunstgebitten en reparaties Part. en ZF Utrechtseweg 50 :rsfoort 033 4632567 Meer informatie? Nederlandse Kankerbestrijding, lel 0800 - 022 66 22 (gratis). INTEGRATIE GEHANDICAPTEN aag om info: postbus 850, 3800 AW Amersfoort URG. GROTHESTRAAT 8, SOEST EL. 035-6026193 FAX 6015526 Voor grote en lichte aan alle merken auto's. Nijverheidsweg 11 Soest Tel. 035 602 71 23 Perzische tapijten sinds 1965 Inkoop, verkoop, reparatie, reinigen Mahmoud Harzandi (vakman uit Perzië) Nieuwstr. 26, Baarn Tel. 035-5415577 Huur m een echte 3 weken v.a. f 150,-. 4E WEEK GRATIS. Nieuw Bodysolution. De natuurlijke manier van afslanken. Proefles f 25,- TROPICAL (035) 542 23 92 Dorresteinwweg 60 Soest Telefoon 601 32 88 koopt., LOMPEN, IJZER, 'APIER en METALEN i laterdag na 12.00 uur GESLOTEN. naai naar Esnew voor... Blijf niet aan de kant zitten, maar maak uw eigen pagina nog interes santer. Uw bijdrage kunt u richten tot de Werkgroep Seniorenpagina, p.a. Dalplein 6, 3762 BP Soest' tel. 6023681. U kunt u ook wenden tot de werkgroepsleden: T. Duhen, tel. 6017193, H.J. Koster, tel. 0346-352689, H.C.M. Henken, tel. 6017938, A.F.J. Nachbahr, tel. 6025021, T. Beek, illustrator, tel. 6019434 of bij M. van Weelden, coördina tor SWOS, tel. 6023681. De volgende Seniorenpagina ver schijnt in de Soester Courant van woensdag 17 december. Kopij graag vóór 1 december inle veren bij de werkgroep of één van de werkgroepsleden. Uw bijdrage graag voorzien van naam en adres. SENIOREN PAOINA ANBO-Soest: mevr. R. Mulder, Albert Cuyplaan 208, tel. 6016795. KBO-Soest(erberg): H. Henken, Valeri aanstraat 75, tel. 6017938. PCOB-Soest: mevr. J. van der Bijl-de Jong, Buntweg 13, tel. 6010845. ANBO-Soesterberg: G. Dusschooten, Gen. Winkelmanstraat 41, tel. 0346 - 353338. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink, Chr. Huygenslaan 108, tel. 0346 - 352041. Seniorenbus 6019190 Maaltijdvoorziening 6099666 Personenalarmering 6014114 S.W.O.S. 6023681 C.M.D. 6019004 Kruisvereniging 06-8344* Seniorenvoorlichting 6027997 Klusjesdienst 6023681 Centraal meldpunt vrijwilligershulp 6031119 itaat voor u open Bereikbaar ma. t/m vr. van 09.30- 12.30 uur. Ken uw recht De Protestants Christelijke Ouderen bond (PCOB) is dit jaar gestart met een landelijk project "Ken uw recht". Dit project geeft informatie over de rechten van patiënten en consumen ten in de zorg. Daartoe wordt tweemaandelijks een informatiemap uitgegeven, waarin aandacht wordt besteed aan één spe cifiek onderwerp. Heeft u wel eens vragen over uw ziekte, of van uw man/vrouw of kin deren? Wilt u weten welke resultaten de be handeling heeft opgeleverd? Of heeft uw misschien twijfels over de medi cijnen die u krijgt voorgeschreven? In map nr. 2 van "Ken uw Recht" wordt aandacht besteed aan" 1. hoe en waar vraagt u informatie; 2. u heeft recht op informatie; a. de wettekst van de "Wet Ge neeskundige Behandelingsover eenkomst is in de map opgeno men; b. wanneer krijgt u informatie en wanneer krijgen anderen die? c. hoe ver gaat de informatie en zijn er uitzonderingen op de infor matie? 3. heeft u ook recht op inzage van 4. wat kunt u doen als u de informa tie niet krijgt? Eerder is reeds map nr. 1 "Medezeg- genschapsrecht" verschenen. De mappen zijn te bestellen bij de PCOB, Postbus 1238, 8001 BE te Zwolle, t.a.v. mevr. J. Duisterwinkel, tel. 038-4225588. De prijs bedraagt f 2,50 voor leden en f 3,50 voor niet-leden, beide bedragen exclusief portokosten ad. plm. f 2,80. De financiële problemen van zo'n 7.000 huishoudens die ontstaan zijn door een gebrekkige vangnetregeling in de huursubsidie, worden voorlopig niet opgelost. Zij kunnen dit jaar tot f 200,- per maand mislopen. Dat is de treurige uitkomst van het overleg dat staatssecretaris Tommei van VROM op 10 september jl. heeft ge had met de Tweede Kamer. Tommei kwam niet verder dan de vage toezeg ging dat hij de Tweede Kamer op 1 november 1997 laat weten of alsnog een oplossing mogelijk is. De Neder landse Woonbond, de ouderenbon den en de FNV zijn zeer teleurgesteld over dit resultaat. Zij vinden het niet acceptabel dat Tommei deze huis houdens dit jaar in de kou laten staan. Woonbond, ouderenorganisa- ties en FNV zullen er gezamenlijk bij de staatssecretaris op aandringen dat het probleem nog dit jaar met terug werkende kracht wordt opgelost. Elke winter wordt gemiddeld 5 tot 10% van de bevolking geveld do°r griep (influenza). Voor zo'n 3 miljoen Nederlanders kan griep ernstige ge volgen hebben. Voor deze groepen is daarom de gratis griepprik aanbevo len. De huisarts geeft de griepprik en de beste tijd is oktober of november. Gratis vanaf 65 jaar Als u 65 jaar of ouder bent, is het aanbevolen u tegen griep te laten in enten. Naarmate u ouder wordt, kunt u door de griep ernstiger ziek worden en neemt ook de kans op complicaties toe. Dit kan gemakke lijk voorkomen worden door de griepprik. Al veel 65-plussers nemen daarom de gratis griepprik. In de folder "De O is weer in de maand: tijd voor de griepprik" staat meer over griep en de griepprik. De folder wordt uitgegeven door de Zie kenfondsraad en ligt voor u klaar bij huisarts of bibliotheek. J.K. Bos Ziekenfondsraad Bron: Nestor De bibliotheek biedt samen met de Unie van Vrijwilligers een op maat gesneden dienstverlening aan inwo ners van Soest die aan huis gebonden zijn. Iedereen die graag boeken leest maar niet zelf naar de bibliotheek kan komen krijgt de boeken thuis bezorgd. Wilt u gebruik maken van deze dienstverlening, neem dan con tact op met de bibliotheek. De romancollectie van de bibliotheek bestaat uit verschillende genres, zoals streek- en familieromans, detectives, historische en literaire romans. Ook zijn er informatieve boeken over de meest uiteenlopende onderwerpen, zoals tuinieren, kookboeken, hand werken, reisgidsen, natuur en ge schiedenis. Er zijn romans in een ge wone letter, maar ook met EXTRA GROTE EN ZWART GEDRUK TE LETTER. Ook bemiddelt de bibliotheek bij het verkrijgen van leeslinialen voor boe ken met kleinere letters. Deze liniaal vergroot de tekst enorm, zodat het boek toch prettig leesbaar is. Voor diegenen die nog duidelijker letters willen, zijn er leeslinialen die te ge bruiken zijn bij GROOTLETTER- BOEKEN. Gesproken boeken Naast de uitgebreide collecties ro mans en informatieve boeken be schikt de bibliotheek over gesproken boeken. Dit zijn romans en verhalen die op cassette zijn ingelezen. Alles wat u nodig heeft om van zo'n boek te genieten, is een cassetterecorder. U kunt dan rustig thuis naar een ver haal luisteren. De collectie boeken op cassette van de bibliotheek in Soest is niet groot. Heeft u niet genoeg aan deze collectie, dan kunt u gebruik maken van de "Anders Lezen Bibli otheken", vroeger de Nederlandse Luister- en Braillebibliotheek. De bi bliotheek Soest heeft de adressen van deze bibliotheken. Ze kunnen ook gebeld worden onder nummer 06- 8411 (22 cent per minuut). Tijdschriften Iedereen die dat wil kan tijdschriften lenen. De oudere jaargangen zitten per jaar of halfjaar in een map. De bibliotheek heeft o.a. Libelle, Gras duinen, Consumentengids, Hobby bulletin, Philatelie en Reizen. Kosten De kosten voor een bibliotheeklid maatschap is voor houders van een Pas 65 f 35,- per jaar. Diegenen die de boeken thuis bezorgd krijgen be palen zelf het aantal boeken dat ze willen lezen. De bibliotheekmede werkster zoekt de boeken uit en ie dere veertien dagen of eens per maand worden de boeken bij u thuis bezorgd door de medewerkers van de Unie van Vrijwilligers. Voor meer informatie: Mw. J. van de Poll 035-6015210 Seniorenvoorlichters komen in hun gesprekken met 55-piussers de ver zuchting "Het zal wel zo zijn..." maar al te vaak tegen. Als seniorenvoor- lichter kunnen we het niet goed heb ben als mensen zo maar aannemen dat beslissingen van de overheid, van instanties of bedrijven altijd juist of terecht zijn. We doelen dan speciaal op afwijzin gen van verzoeken die helemaal niet, of op een ingewikkelde manier toe gelicht worden, of op leveringen van goederen met voorwaarden die niet in overeenstemming zijn met uw rech ten als consument. Wij stellen er als seniorenvoorlichters een "eer" in om - als u dat wilt - duidelijk te maken waarom juist die beslissing genomen werd die voor u ongunstig is en op welke wijze u beroep of bezwaar kunt aantekenen of een klacht kunt indie- Dit bovenstaande betekent dat wij u oproepen om formulieren en brieven goed te lezen en er altijd op te reage ren. Niet reageren geeft maar al te vaak problemen. Wij kunnen ons voorstellen dat som mige zaken als ziekenfonds verzekering, bijzondere bijstand, ver anderingen in de hoogte van uw pen sioen, huursubsidie, uw rechten en plichten bij het kopen bij een postor derbedrijf of bij colportage aan de deur voor u erg ingewikkeld in elkaar zitten. Iedere 55 plussers kan kostenloos advies en hulp krijgen bij die vragen of problemen waar u zelf niet meer uitkomt en die u liever niet met fami lie of kennissen bepraat. Wij zijn telefonisch bereikbaar op werkdagen tussen 9.00 uur en 12.00 uur onder nr, 035-6027997. Begin 1998 zal worden besloten, wel ke lidstaten in Europa deel zullen gaan uitmaken van de Europese Mo netaire Unie (EMU) en het is wel ze ker, dat Nederland mee zal doen. Per 1 januari 1999 zullen dan de wis selkoersen van de deelnemende lan den aan elkaar worden gekoppeld, waarbij de waarde van de Euro voor ons land ongeveer f 2,20 zal bedra gen. Vanaf dat moment kan met eu ro's via bank en giro worden betaald, maar is nog niet verplicht. Contant betalen kan nog niet, daar er nog geen Europese bankbiljetten en mun ten zijn. Deze komen eerst per janua ri 2002, maar wil nog niet zeggen, dat men dan meteen moet omscha kelen van guldens naar Euro's. Er komt een gewenningsperiode van een halfjaar. Het duurt nog... Tot januari 1999 merken we dus nog niet veel van de Euro en van januari 1999 tot het jaar 2002 kunnen we de Euro nog maar beperkt gebruiken als u tegen die tijd tenminste een Euro rekening opent. Maar met een che que of contant geld van deze rekening kunt u nog niet in een winkel betalen. Dit kan eerst vanaf 1 januari 2002 en wordt verplicht vanaf juli 2002. Vanaf juli 2002 is de gulden dus geen wettig betaalmiddel meer, maar er is wel een tijd van 30 jaar ingesteld om de oude Nederlandse gulden om te wisselen, dus oude vergeten sokken en spaarpotten met spaargeld kunnen nog een hele tijd omgezet worden in Euro's. U moet echter wel zorgen, dat dit geen munten zijn, want hiervoor geldt een kortere tijd. Consumenten organisaties in Europa maken zich nu al sterk, dat door de banken voor deze inwisselservice geen kosten in rekening zullen worden gebracht. Het eerste halfjaar van 2002 zijn dus 2 muntheden van kracht en kan het zijn, dat als u met guldens betaald, het wisselgeld in Euro's terug ont vangt, of andersom. Met automaten en parkeermeters zal dat waarschijnlijk wat langer gaan duren en moeten we hiervoor dus nog met 2 soorten munten in onze zak lopen. Belastingaangiften is vanaf het belas tingjaar 1999 in Euro's mogelijk en vanaf 2002 verplicht. Mijn pensioen? Aan de pensioenrechten verandert er niets, contracten mogen namelijk niet worden gewijzigd, behalve op het punt van uit te betalen geldbedragen, welke volgens de wettelijke omreken- koers worden omgezet in Euro's. De pensioenfondsen mogen dus beslist niet allerlei bepalingen en voorwaar den van het pensioen meeveranderen met de nieuwe valuta. Het bedrag van uw pensioen zal wel lager zijn, maar beslist niet de waarde en wat u er voor kunt kopen. Krijgt u nu b.v. een pensioen van f 1000,- per maand, dan wordt dat in 2002 een bedrag van 470,- Euro. Er komen 7 soorten bankbiljetten namelijk coupures van 5,10, 20,50, 100,200 en 500 Euro's en er komen 8 muntstukjes eerst van 1 en 2 Euro en later komen daar de munten van 5,10, 20 en 50 bij. Er wordt naar gestreefd, om de mun ten onderling duidelijk te laten ver schillen in omvang, dikte, vorm, met gladde of geribbelde zijkant, zodat ook blinden en slechtzienden het ver schil kunnen merken. Wilt u meer weten over de Euro? Bel het Nationaal Forum waarin overheid, bedrijfsleven, vakbonden en banken zijn verenigd. Eurolijn 0800-1521 (gratis) of Eurosit op in ternet: http://www.euro.nl. Louk Nachbahr Ook niet voor leden. 25 nov. 14.00 uur: Grote KBO bin go in Drie Eiken S'berg; 26 nov. 13.30 uur: Soos-middag in de Vijverhof; 28 nov. Naar de operette "lm weis- sen RössI"; 30 nov. 14.00 uur: "Rocky mountain country dancers" met "line dancing" Vijverhof; 2 dec. 9.30-10.30 uur: Info uurtje in de Vijverhof; 3 dec. 10.30-11.30 uur: Info uurtje in Drie Eiken S'berg; 10 dec. 13.30 uur: Soosmiddag in de Vijverhof; 17 dec. 14.00 uur: Kerst voorberei ding in de Mariakerk voor 55-plus sers; 30 dec. 9.30-18.00 uur: Sylvester Oudjaarsdagtocht vol met verrassin gen. Informatie: Soos, mevr. Groen, tel. 6017580; Evementen: mevr. Jacobs, tel. 6015350; Reizen: mevr. Korte, tel. 6013960. Dinsdag 2 december: 10.00-12.00 uur bowlen in C-drie, Willaertstraat 49 (Overhees). Dinsdag 16 december: 10.00-12.00 uur bowlen in C-drie. 16 december: 14.30 uur - Advent- middel in "De Rank" Soester- bergsestraat (bij Wilhelminakerk). Info bowlen: dhr. C. de Haan, tel. 6012162; bijeenkomst: mevr. G. Schepen, tel. 6014513. Dinsdag 23 december - Kerstfeest in Brabant; dagtocht naar Oudenbosch met 5-gangen Kerstdiner. Vertrek vanaf 10.00 uur vanaf diverse opstap- Info: dhr. R. Diteweg, tel. 6016953. 23 december: The Messiah van Ge- org Friedrich Handel: Koor en Or kest Nederlandse Bachvereniging in muziekcentrum "Vredenburg" te Utrecht. Aanvang 19.30 uur. Prijs f 52,50 in clusief vervoer, doch exclusief f 1,50 administratiekosten. Reservering en betaling tot uiterlijk 23 november a.s. bij: voor Soest: Mevr. A. Borgers, tel. 6029164, mevr. Erwich, tel. 6029474: voor Soesterberg: mevr. Meyerink, tel. 352041; mevr. Dusschoten, tel. 353338. De 60+ Seniorenkaart van de Neder landse Spoorwegen wordt geleidelijk vervangen door de Voordeeluren- kaart. Zo vernemen wij uit ANBO-vizier. De korting van vijf gulden die gold bij een doorlopend abonnement, vervalt. Wel biedt de NS daarvoor andere extratjes. Nieuw bij de Voordeelurenkaart met doorlopend abonnement is de gratis Museumjaarkaart en korting bij va kantiereizen van NS-Travel. Ook wordt de kaart vanaf dit jaar thuis gestuurd. Voor sommige mensen wegen deze extraatjes niet op tegen de vroegere korting. Ze hebben al een Museumjaarkaart van een bank en reizen nooit met de buitenlandse trein. Een voorlichter van NS-Reizi gers: "We kunnen het helaas niet ie dereen naar de zin maken. Suggesties van klanten nemen we wel mee. Op verzoek van veel mensen maakten wij een kleinere kaart, die goed in de portemonnee past." De Voordeelurenkaart vervangt stapsgewijs de vroegere Rail-Actief- Kaart, de Jongerenkaart en de 60+- Seniorenkaart en biedt dezelfde kor tingen op treinreizen buiten de spits. Gehandhaafd zijn de zeven vrij-rei- zendagen voor senioren. De kaart kost f 99,-. Van lieverlede dringt het tot ons door dat ervoor de EU-Ianden in Brussel wordt nagedacht en geregeld. Alles waf door onze regering wettelijk gere geld wordt, behoeft de goedkeuring van de Europese Unie in Brussel. Vooral in Engeland ergert men zich aan de verspilling van gemeen schapsgelden. De "Daily Telegraph" vermeldt: Een melkveehouder in Engeland kocht een paar laarzen voor veertig gulden en kreeg daarbij een 24-pagi- na's tellende gebruiksaanwijzing, sa mengesteld in opdracht van de Euro pese Unie. Uit dit boekje o.a. het volgende: De laarzen moeten als "be roepsschoeisel" worden aangemerkt, vastgelegd in EU-richtlijnen bescher mende kleding (89/696/EEG). De laarzen moeten voldoen aan Europe se normen t.a.v. veiligheid, duur zaamheid, comfort en stroefheid. Elke laars moet vóór aanschaf wor den gepast vanwege de maat. De omstandigheden van gebruik zijn zo verschillend en de manier om ze op te bergen hangt zo nauw samen met de plaats waar ze worden gedragen, dat het onmogelijk is om de levens duur te voorspellen. Het boekje is gedrukt in tien Europese talen en legt uit dat laarzen met de letters GE aan de bovenkant garanderen dat aan de Europese normen is voldaan. Droog De melkveehouder, die al van kind af aan laarzen draagt vond het wel wat overbodig dat ook regels over het schoonmaken van de laarzen werd gegeven. Nadat hij ook nog informa tie had doorgelezen over bescher ming tegen elektrische stroom en olie, kwam hij tot de conclusie dat hij de voor hem belangrijkste vraag mis te, nl. hoe waterresistent de laarzen zijn. Ik heb ze gekocht om mijn voe ten droog te houden, aldus de boer. Dat was eigenlijk het enige wat ik weten wilde. (Red.) Het is maar dat u weet, hoe onze financiële bijdrage aan Brussel wordt besteed. Ga, voordat u iets koopt, eerst na of het artikel voldoet aan alle Europese normen. De ge bruiksaanwijzingen zijn uiteindelijk niet voor niets gemaakt. Moeder en vader hadden besloten de kleinen wel te verrassenmaar ook dit jaar nog niet de Sint en zijn knecht in hoogst eigen persoon op bezoek te la ten komen. Als er één bang voor is, zal de pret voor de gehele verdere avond vergald zijn, oordeelde moeder en papa stemde daarmee in. De Sint kreeg dus een vriendelijk briefje waarin werd verzocht of hij de pre sentjes voor de deur wilde zetten. En zo gebeurde het. Nadat oma en opa waren gearriveerd en bekende sinterklaasliedjes waren gezongen, kwam de eerste verrassing. Zwarte Piet was bij oma op bezoek geweest en had voor de kleuters wat afgegeven. De grote tas met presentjes werd door Marleentje geestdriftig be groet en ook Antoinette nam deel aan de vreugde-uitingen. De oudste was doodzenuwachtig. Ze friemelde aan het tafelkleed en zat dan bij de een en dan bij de ander op schoot. Het eerste pakje was voor Marleentje. De langgerekte "Oooh's" van de groten deden pretlichtjes in de ogen van het kind ontbranden, die hun weerschijn vonden in de blije ogen van moeder. Antoinette was er spoedig achter welk groot feest te wachten stond. Zodra ze een pakje kreeg om uit te pakken, ging ze op de grond zitten, wikkelde vlug het papier er af, deed een beet in het suikergoed of chocoladeof be wonderde met tastende blikken het speeltuig. Dan strompelde ze door de steeds groeiende papierberg op de grond en liep naar het plekje waar zij haar cadeaus bewaarde. Zelfs José bij tante Riet op schoot had grote belangstelling voor het on gewone gebeuren. "Tja, tja"kraaide ze telkens en toen bleek dat de Sint zelfs aan haar had gedacht, straalde haar gezichtje en keek nieuwsgierig toe hoe tante het pakje open maakte. Het was een chocoladebeestje en de kleine wist onmiddellijk waar dat naar toe hoorde. Na deze vuurproef werden verschillen de liedjes als dank gezongen en toen werd er eensklaps heel lang en hard gebeld. Allen keken elkaar verschrikt aan. Tante Riet kreeg de moedigste mee om eens te zien wat er bij de deur aan de hand was. Marleentje kneep tante in haar hand, maar Antoinette holde vooruit. Pap pie maakte de deur open. De klein tjes stonden aan de grond genageld. Zij wisten niet hoe ze het hadden. Daar stond een grote zinken teil vol met pakjes. Plotseling begon Marleentje te scha teren dat het over de witbesneeuwde weg klonk. Een late wielrijder stapte af om het tafereel beter te kunnen zien. Antoinette stemde meteen in met de aanstekelijke lach tonen en zo werd onder lach, zang en uitroepen de wonderteil naar binnen gedragen. Wat er allemaal uitkwam is te veel om op te noemen. Marleentje, An toinette en José moesten wel erg lief zijn geweest. Als er iemand een pak je had, stond Antoinette al bij de rand met het handje uitgestrekt naar pap pie. "Nou ik, pappie" klonk het dan dringend. Ook Marleentje kon haar geduld niet bewaren en het was vermakelijk om te zien hoe de jong ste na het aflezen van haar naam het presentje in de verschillende handen volgde tot het uitpakken door hulp vaardige vingers begon en ze het mo ment kraaiend begroette waarop het lekkers of het moois te voorschijn kwam. Op een gegeven moment kwam er een strijkplankje voor de oudste. "Ik ook plankje"zei Antoinette en wees op een pak, waarin een dergelijk speeltuig verborgen zat. Ze kreeg het en zei vervolgens gede cideerd "en nu het boutje'. Het boutje kwam ook al was dat wel het allerlaatste pakje. Senior Daar waar de ouderenorganisaties samenwerken, blijkt de kracht van de bundeling. Het zou goed zijn als een dergelijk samenvloeien meer van zelfsprekend dan uitzondering zou zijn en dat dit dan ook naar buiten overduidelijk zou worden uitgedragen. Vertegenwoordigers van de ouderen- organisaties zijn regelmatig in gesprek met het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Minister Mel- kert en staatssecretaris De Grave zijn dan de gesprekspartners en bij de ouderenbonden leeft het gevoel dat zij door de overheid serieus genomen worden. Het gevolg is een ruime be reidheid tot samenwerking, aldus le zen we in het Soester Venster. Tijdens de jongste samenkomst in september was de koopkracht ontwikkeling voor de ouderen in 1998 het gespreksonderwerp. Of schoon er op dit vlak nog de nodige zorg heerst, kan niet worden ontkend dat er reeds enig resultaat is bereikt voor ouderen met alleen AOW plus eventueel een klein pensioen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de koop kracht voor deze groep Nederlanders voor het eerst sinds jaren in het ko mende jaar iets toenemen. Voor ouderen met een hoger aanvullend pensioen wordt gestreefd naar koop- krachtbehoud, mits er sprake zou zijn van verhoging van dat pensioen in 1998. Het klinkt hoopgevend. Niettemin worden nog vraagtekens gezet bij het gegeven dat bij deze koopkrachtbere keningen inflatietoeslagen op de aan vullende pensioenen zijn betrokken. Het moge bekend zijn dat de oude ren gedurende lange tijd de vergeten groep vormden en dat zij in feite meer dan twintig procent koop krachtverlies hebben geleden. Dit feit mag in de onderhandelingen nimmer worden vergeten al zal het een ieder duidelijk zijn dat deze achterstand niet in één klap kan worden goedge maakt. Ruim 1,3 miljoen Nederlanders zor gen voor iemand in hun omgeving die ziek of gehandicapt is, velen langer dan tien jaar. Voor deze 'mantelzor gers' is er een gids met informatie. Er staat in waar ondersteuning te vinden is, welke voorzieningen er zijn en hoe de verzorger voorkomt overbelast te raken. De Mantelzorgersalmanak kost f 24,50 en is te bestellen bij NIZW Uitgeverij, Postbus 19152,3501 DD Utrecht, onder bestelnummer E 52076. Tel: (030) 2306607, fax: (030) 2306491. Een dagje uit? In "De Oude Bakkerij" in Medem- blik herleeft het verleden. Hier kan men met eigen ogen aanschouwen, hoe in vroeger tijd speculaas, suiker werk, marsepein e.d. werd bereid op ambachtelijke wijze met gereedschap uit die tijd. De producten worden ver kocht in winkelinterieurs uit groot moeders tijd, terwijl men ook kan proeven bij een kopje koffie. Vanaf 1 november alleen open op zaterdag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt f 4,-; voor kinderen f 2,-. De mu seumjaarkaart is geldig. Het adres is: "De Oude Bakkerij", j Nieuwstraat 8 in Medemblik.

Soester Courant | 1997 | | pagina 25