Soest introduceert stemmachine voor gemeenteraadsverkiezingen Soest verspreidt NEE-JA- sticker huis-aan-huis 112 id Gemeente heeft vrijwel geen bedrijfsterrein meer Koetsiersbewijs voldoet nu ook voor verkrijgen van ruiterplaatje Rondje Raadhuis DAAR RED JE LEVENS MEE PAGINA 28 Mijn vraag... mtm WOENSDAG 19 NOVEMBER 1997 •i- ->r 8e jaargang no. 4 Uitgave gemeente Soest Centrale Voorlichting Raadhuisplein 1 3762 AV Soest Telefoon 035 - 60 93 460 Soest gaat kennismaken met een nieuw fenomeen, de stemmachine. De gemeenteraad heeft hiertoe vori- je maand besloten. Voor het eerst bij Se gemeenteraadsverkiezingen op 4 maart 1998 stemt Soest machinaal. Volgens degenen die ai met de ma chine hebben kennisgemaakt, is ma chinaal stemmen niet alleen een hele vooruitgang, maar ook heel eenvou dig. Over het gebruik van de stemmachi ne bestaan overigens nog wel wat misverstanden, zo weet ook Jeroen de Keijzer van de gemeentelijke af deling Publiekszaken en coördinator verkiezingen. Ten onrechte, vindt hij. "Het stembiljet dat wij in de gemeente Soest in het verleden altijd hebben gebruikt, had een kleiner lettertype dan het "stemvel" op de stemmachi ne. De mensen krijgen nu te maken met een groter lettertype. Bovendien is in elk stembureau een vergrootglas aanwezig, zodat mensen die het slecht kunnen zien daar eventueel gebruik van kunnen maken." In de december-uitgave van Op 't Hoogt kan men een uitleg verwach ten, mogelijk ook aan de hand van een tekening, over de werking van de stemmachine. Verder worden ter in troductie van de machine voor de eerstvolgende verkiezingen enkele voorlichtingsbij eenkomsten gehou den, waarop ook zal worden gede monstreerd hoe het machinaal stem men in z'n werk gaat. Die bijeenkom sten vinden plaats in het gemeente huis, in Soesterberg in de dependance Publiekszaken in het Dorpshuis en in de bejaardencentra (in Soesterberg De Drie Eiken). Twee keer drukken Volgens De Keijzer krijgt, op grond van een bepaling in de Kieswet, iede re stemgerechtigde bij aankomst in het stembureau tegen afgifte van de oproepingskaart een volgnummer. Dit geeft men af aan degene die de machine bedient. Hij of zij geeft ver volgens een teken wanneer men mag stemmen. Men gaat dan achter de machine staan en maakt via een drukknop de keuze op een kandidaat van de gewenste partij. De namen worden op het scherm aangegeven. Vervolgens moet de rode stemknop opnieuw, dus voor de tweede keer, worden ingedrukt. Weliswaar zit de bediener naast de stemmachine, maar hij kan niet zien wie wat stemt. "De privacy is vanzelf sprekend gewaarborgd," zegt De Ke ijzer. "In elk stembureau zullen we er ook voor zorgen dat niemand van buiten naar binnen kan kijken" Was er in het oude systeem nog spra ke van stemhokjes, in de nieuwe op zet zijn die in alle stembureaus ver dwenen en vervangen door de stem machine. Er zal best eens ergens rij- vorming ontstaan, met name tegen sluitingstijd, maar de verwachting is niet dat dit doorlopend het geval is. De afhandeling van het stemmen ge beurt in feite sneller dan op de tradi tionele manier waarbij men het stem biljet met rood potlood moest invul len en het vervolgens moest dichtvou wen en in de bus deponeren. Wie per ongeluk op een verkeerde knop drukt, hoeft niet in paniek te raken. Een fout is op twee manieren te herstellen. Er is een aparte her- stelknop, maar men kan ook gewoon via de drukknop een andere kandi daat van een partij aangeven. Elke keer als men een handeling heeft ven richt, .krijgt men op het scherm te zien wat men gedaan heeft. "Je kunt bij wijze van spréken doorlopend van keuze veranderen, zolang je maar Openingstijden gemeente Soest. De gemeentelijke afdelingen zijn in het gemeentehuis voor het pu bliek geopend op elke werkdag van .30 tot 12.30 uur. De balie van de afdeling Publiekszaken is geo pend tot 16.30. Het informatie centrum in de hal van het gemeentehuis en het informatie punt aan de balie van de afdeling Publiekszaken zijn geopend tot 16.30 uur. Bij de afdeling Publiekszaken kunt u onder an dere terecht voor: de Gemeente lijke Basis Administratie personen, de burgerlijke stand, rijbewijzen, identiteitskaarten, uittreksels uit geboorteregister, woonruimtever deling, huursubsidie, voorzienin gen voor gehandicapten, vergun ningen voor markt-en standplaat sen, zaken met betrekking tot de winkelsluitingswet. Op donderdag avond is het informatiecentrum en de afdeling Publiekszaken geo pend van 19.00 tot 20.00 uur. U kunt er dan echter geen zaken re gelen die de burgerlijke stand be treffen. Aanvragen voor reis- en rijdocumenten kunnen op donder dag wel worden ingediend. Er geldt "klaar terwijl u wacht". Het gemeentehuis is telefonisch bereikbaar onder nummer (035) 60 93 411. Inwoners van Soester berg die een nummer in Soest wil len bellen, bijvoorbeeld van het ge meentehuis, moeten altijd eerst 035 draaien of intoetsen. He dependance van de afdeling Publiekszaken in het Dorpshuis te Soesterberg is voor het publiek ge opend op dinsdag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur. De afdeling Sociale Dienstverle ning houdt in het Dorpshuis zit ting, elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur. De dependance is telefonisch be reikbaar onder nummer (0346) 35 14 12 Burgemeester en wethouders hou den spreekuur na telefonische af spraak. Burgemeester J. de Widt of wet houder P.V. ten Hove kan men spreken na telefonische af spraak met secretaresse mevrouw S.J. Wolzak, telefoon (035) 60.93.443. Een afspraak met de wethouders N. Blommers-Biezeno of R. van Telefoonnummers Logtenstein kan men regelen via secretaresse mevrouw L. Vogel, telefoon (035) 60.93.511. Belangrijke telefoonnummers zijn: -1 1 2 Algemeen alarmnummer (politie, brandweer en ambulan ce). - 60.93.459 Klachtentelefoon. Voor klachten over door de ge meente niet of te laat beant woorde brieven, of het niet nako men van toezeggingen. - 60.93.665 Informatietelefoon. Op dit nummer is een bandje aan gesloten met gemeentelijke infor matie over raadsvergaderingen en dergelijke, maar ook over opge broken wégen in de gemeente. - 60.93.666 Infolijn afvalstoffen en grof vuil ophalen. Voor al uw vra gen over afval zoals klein chemisch afval(KCA) groente-, fruit- en tuinafval enzovoort. Aanmelden van grof vuil ophalen van 08.00 tot 12.00 en van 12.30 tot 16.00 uur. - 60.93.666 Meldpunt woonomge ving (bereikbaar op werkdagen van 08.00 tot 16.00 uur) voor klachten over het onderhoud van de woonomgeving. Deze worden zo mogelijk binnen 24 uur verhol pen. - 60.93.593 Klachtentelefoon mi lieu. Voor al uw vragen en klach ten over milieu. Voor noodgeval len telefoon 54.87411 (politie). Agenda 1997 Vergaderingen van commissies en gemeenteraad: donderdag 20 november, ge meenteraadsvergadering maandag 1 december, commissie algemene bestuurszaken dinsdag 2 december, commissie ruimtelijke ordening, verkeer en welzijn woensdag 3 december, commissie milieu en openbare werken donderdag 4 december, commis sie financiën donderdag 18 december, gemeen teraadsvergadering Alle vergaderingen worden gehou den in liet gemeentehuis aan het Raadhuisplein en beginnen om 19.30 uur, tenzij anders vermeld. Met ingang van het nieuwe verkiezingsjaar 1998 maakt ook Soest kennis met de stemmachine. Hoewel het gebruik ervan eenvoudig is, biedt de gemeente ruim voor de eerste verkiezingsdag de inwoners de gelegenheid kennis met de machine te maken. Wie er zeker van wil zijn bij het stemmen geen fout te maken, doet er goed aan de uitleg te bezoeken. niet op de rode 'stem'-knop drukt. Dat is ook duidelijk aangegeven," al dus De Keijzer. Wie desondanks hulp verlangt, kan die krijgen van degene die naast de stemmachine zit en de vrijgave-knop bedient. Hij kan horen wat er fout gaat en aan de hand daarvan rustig aanwijzingen geven. Trouwens, ook degene die z'n stem uitbrengt, kan op het scherm zien wat er fout is ge gaan. Regelmatig komen er bij het college van burgemeester en wethouders ver zoeken binnen voor uitgifte van be drijfsterrein. Op dit moment is dat echter niet mogelijk omdat de ge meente vrijwel geen bedrijfsterrein meer beschikbaar heeft. Wel is er een bestemmingsplan in voorbereiding dat voorziet in een be- drijfsbestemming op de locatie van de hockeyvelden aan de Koningsweg. Het college van burgemeester en wet houders verwacht dat hier over eni ge tijd weer bedrijfsterrein voor uit gifte beschikbaar komt als de nodige procedures doorlopen zijn. Voor dit nieuwe terrein zullen nadere voor waarden voor uitgifte worden gesteld. Deze zullen tijdig bekend worden ge maakt. Zij die een verzoek voor een bedrijf sterrein indienen (of al ingediend heb ben) worden op een lijst van gegadig den gezet. De gemeente zal hen op de hoogte stellen als er weer bedrijf sterrein beschikbaar komt. Aan plaatsing op de lijst kunnen gegadig den echter geen rechten ontlenen. De verplichting voor ruiters om in het bezit te zijn van een Ruiterbewijs blijft in Soest gehandhaafd. Het is het enige bewijs dat gericht is op het buitenrijden. Met het oog op de druk ke verkeerswegen door het gebied vindt het gemeentebestuur een Rui terbewijs geen overbodige luxe. Om dat ook het landelijk erkende Koet siersbewijs gericht is op het buitenrij den, gaat de gemeente ook dat bewijs accepteren. De ruiters krijgen vol gend jaar één ruiterplaatje in plaats van twee zoals tot nu toe. De gemeente voert een beleid met betrekking tot ruiters op basis van de in 1990 vastgestelde ruiternotitie. Be langrijkste punten hierin zijn de ver plichting tot het hebben van een Rui terbewijs en het zichtbaar voeren van herkenningsplaatjes om effectiever te kunnen controleren. De verplichting tot het hebben van een Ruiterbewijs blijft gehandhaafd. Daarnaast zal in de Algemene Plaat selijke Verordening worden opgeno men dat voortaan ook het Koetsiers bewijs wordt geaccepteerd voor het verkrijgen van ruiterplaatjes. De VW heeft naar aanleiding van regelmatige verzoeken hierom, ver zocht een mogelijkheid te scheppen tot afgifte van ruiterplaatjes in het weekend en tot het verstrekken van dagkaarten. In overleg met de eige naar van manege Eldorado heeft het gemeentebestuur besloten om 'ver- huurplaatjes' te introduceren, te ver huren door de maneges. Deze zijn in de weekenden (anders dan de VVV) ook op zondag geopend en hebben faciliteiten voor paarden (stallings ruimte voor trailers, verzorgings mogelijkheden voor paarden enz.). De gemeente Soest laat de maneges vrij in het bepalen van de prijs van de dagkaarten. Wel moeten dé maneges vragen naar een Ruiter- of Koetsiers bewijs. Ook moeten ze een register bijhouden met gegevens van de ruiter en het tijdstip van uitlening. Daar door is het mogelijk desgewenst een ruiter te achterhalen. De ruiterplaat jes (geldig voor een heel kalenderjaar) zijn bij de gemeente verkrijgbaar en kosten per kalenderjaar (van januari tot en met december) f 84,75. Half december laat de gemeente Soest weer de jaarlijkse huisvuilkalender huis-aan-huis bezorgen. Ditmaal met een kleine toegift: een NEE-JA-sticker. Met de NEE-JA-sticker weert men het 'losse', ongeadresseerde reclamedruk werk uit de brievenbus. Wie liever een NEE-NEE-sticker heeft kan de NEE- JA-sticker hiervoor omruilen. In dat geval blijft men van alle ongevraagde drukwerken verschoond, zowel reclamefolders als huis-aan-huis-bladen. Het gemeentebestuur hoopt dat veel inwoners een sticker op hun brieven bus zullen plakken. Het gebruik van de stickers is een sprekend voorbeeld van afvalpreventie, van het voorko men dat er afval ontstaat. In 1995 had de berg reclamefolders in ons land een totaal volume van 130.000 ton papier. Uitgaande van nieuw pa pier moeten daarvoor ongeveer twee miljoen bomen worden gekapt. Als mensen de sticker gebruiken, zullen de reclamemakers hun oplage even redig moeten verlagen. Dat betekent dus minder bomen kappen en minder kosten maken voor het inzamelen en transporteren van oud papier. De huis-aan-huis-verspreiding van de sticker door de gemeente is eenma lig. De mogelijkheid om stickers af te halen aan het gemeentehuis blijft ge woon bestaan. Huis-aan-huis-verspreiding Met de eenmalige huis-aan-huis-ver spreiding van de NEE-JA-sticker komt Soest tegemoet aan een plei dooi van de landelijke Vereniging Mi lieudefensie. Deze vereniging was be trokken bij de invoering in 1993 van de landelijke Code Verspreiding On- geadresseerd Reclamedrukwerk. Met deze code voorziet de reclame- en verspreidingsbranche zelf in een uni form landelijk systeem, waarin ook een klachtenprocedure is opgeno men. Uitgangspunt in de regeling is dat de stickers worden afgehaald aan het gemeentehuis. Milieudefensie heeft van het begin af aan gepleit voor een ruimere beschik baarstelling. Behalve dat verscheide ne gemeenten tot huis-aan-huis-ver spreiding zijn overgegaan, heeft dit ertoe geleid dat de sticker waar men voor Idest nu ook gratis wordt toege zonden na een telefoontje naar het speciale telefoonnummer 0900 - 2025905. Hogere stickerdichtheid Uit onderzoek van de Vereniging Milieudefensie blijkt dat er gemiddeld op zeven procent van de Nederlandse brievenbussen een anti-reclamedruk werk-sticker zit. In gemeenten die al tot huis-aan-huis-verspreiding van de sticker zijn overgegaan, blijkt dit per centage aanzienlijk hoger te liggen (bijvoorbeeld Haarlem 19 procent, Heerenveen 26 procent en Maas tricht 30 procent). Wethouder R. van Logtenstein van onder meer milieu en reiniging hier over: „Hiermee is de meerwaarde Naam:man/vrouw Adres: Telefoon: Ik zou aan het college van burgemeester en wethouders het volgende willen vragen: Insturen voor woensdag 26 november aan Voorlichting, Antwoordnummer 120,3760 VB Soest. (Een postzegel is niet nodig). van de huis-aan-huis-verspreiding van de stickers duidelijk aangetoond. De hogere stickerdichtheid werkt recht streeks door in een lagere frequentie van het legen van de papierbakken. Naast het milieuvoordeel betekent dit voor de gemeente ook minder kos ten voor inzameling en transport." Omruilen Het al of niet gebruiken van de sticker is ieders persoonlijke vrijheid. Hetzelfde geldt voor de keuze tussen de NEE-JA of de NEE-NEE- sticker. De gemeente heeft er bewust van afgezien om beide stickers te ver spreiden. Wethouder Van Logten stein: "Je riskeert dan dat er een gro te hoeveelheid stickers in de groene mini-container terechtkomt. Dat is natuurlijk het laatste wat we willen bij een actie voor afvalpreventie". "We hopen dat degenen die de voor keur geven aan een NEE-NEE- sticker even de moeite willen nemen om de NEE-JA-sticker om te ruilen. Weggooien is eigenlijk zonde, want niet alleen kosten de stickers geld, ze zijn ook nog bruikbaar voor anderen. Maar als ik zo redeneer, dan verlies ik de grote lijn wat uit het oog. De doorslag geeft natuurlijk de milieu winst door de te verwachten toename van de stickerdichtheid." De stickers kunnen worden omge ruild (of teruggebracht) bij: - de infobalie in de hal van het ge meentehuis, Raadhuisplein 1; - dependance Publiekszaken, Dorpsplein 17, Soesterberg (op- dinsdag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur); - het milieucentrum 'De Kwekerij', Molenstraat 157; - de Wereldwinkel, Steenhoffstraat 9a; - het kringloopcentrum Spullen- hulp, de Schans 20. Op 't Hoogt: voor welzijnconcerns en containerjeugd. A(lbert) H(ema). Overvaller op de Zuidpromenade: "Mijn vrouw zei nog: neem gelijk een paar dievenklauwen mee als je toch naar Blokker gaat." Armand Trippelaers. Gelezen op de Kabelkrant: Exposi tie over geweld in Soester bibliotheek. - Er zijn blijkbaar mensen die overal buiten hun boekje gaan. Gehoord, gesprek tussen twee jeugdi ge vissers in Overhees: "Heb je wor men?" - "Ja, maar de dokter heeft gezegd dat ik gerust kon gaan vissen. Voor sommige hanen is het laatste deel van de Van Goyenlaan letterlijk doodlopend. Wie zijn er toch als de kippen bij om hanen te dumpen? Tja, zo'n plateau in de Van Weede- straat: Gij zult toch echt breken. Wellicht dat Plato er wat langer over zou hebben nagedacht. Is Plateaulogie en Bouwen soms ook een gemeentelijke afdeling? Verkeerdplateau. Krantenbericht: Voor 150.000 gul den aan sportschoenen gestolen. - Daar kun je nog eens een marathon mee lopen! Soesterberg: Thanksbataljon. Sommigen horen en zien die sirenes liever gaan dan gaan. Gelezen over de hondenbelasting: "Je zult nooit honderd procent dekking halen..." - Tja, met al die sterilisaties... Samen-Weg-Kerken. Volgens de Woonbode van 31 okto ber speelden de kinderen bij een straatfeest ter gelegenheid van de op levering van de Boerenstreek allerlei 'boerenspelletjes': koe melken, eieren rapen, eendjes vangen en op een springkussen springen... Soest vergrijst. Dat begint al met die 440 grijze honden. Op 't Hoogt: we keep it cool, you get the best Bestaat er ook al een naschoolse r vang voor ouders?

Soester Courant | 1997 | | pagina 29