Nieuwe wegen bij Braamhage krijgen de naam Wilgenblik en Beek en Daalselaan 112 Ook de kleine ondernemer hoeft geen armoede te lijden Kledinginzameling door gemeente in proefjaar succes Voorkom problemen door rijbewijs op tijd aan te vragen Bijstandregeling is er niet voor niets WOENSDAG 19 NOVEMBER 1997 OP 'T HOOGT PAGINA 2 JE HART Ondernemingsplan Folders verkrijgbaar in het infocentrum Op radio actuele informatie Termijn verlengd indienen aanvraag huursubsidie fiets verlicht. Een oude foto van de situatie omstreeks de eeuwwisseling op de plek die nu door nieuwbouw te worden vervangen. Als herinnering aan de oorspmnke- Braamhage heet. Eerst stond er een boerderijtje, later de hofstede Beek en lijke naam, is voor de ontsluitingsweg vanaf de nieuwe rotonde naar het plan- Daal. Deze naam werd door één van de vele eigenaars veranderd in Rustoord, gebied Braamhage de naam Beek en Daalselaan gekozen. Voor de nieuwe Uiteindelijk kreeg de buitenplaats de naam Braamhage. Zo heet ook het ontsluitingsweg naar de nog te bouwen seniorenwoningen viel de keuze op bejaardentehuis dat er nu nog staat. Het gaat binnenkort tegen de grond om Wilgenblik. Nadat de leden van de commissie milieu en openbare werken er hun goedkeuring aan hebben gehecht, zal de gemeenteraad morgenavond waarschijnlijk eveneens instemmen met het voorstel om twee nieuwe we gen bij Braamhage de namen Wil genblik en Beek en Daalselaan te ge ven. Bij de behandeling van dit voor stel vonden de commissieleden de aanduiding Beek en Daalselaan pas send voor de ontsluitingsweg in het plangebied Braamhage. Hetzelfde gold voor de naam Wilgenblik voor de toegangsweg waaraan de senioren woningen worden gebouwd. De ontsluitingsweg voor het plange bied Braamhage, waar onder meer de nieuwe vestiging van Albert Heijn komt, is aangelegd vanaf de nieuwe rotonde in de Burgemeester Gro- thestraat. In een later stadium wor den hier ook seniorenwoningen ge bouwd. Deze zijn straks vanaf de ont sluitingsweg bereikbaar met een af zonderlijke toegang, evenals het nieuw te bouwen Braamhage. Het gebied Braamhage vormt in meer opzichten een karakteristiek gedeelte van Soest. Daarin komt ook nog een deel van de ontstaansge schiedenis van Soest tot uitdrukking. Aan de voet van de Engh begon daar een moerassig gebied, dat eeuwenlang Het is de laatste tijd zo vaak voorge komen dat bezitters van een rijbe wijs tot de conclusie kwamen dat dit niet meer geldig was, dat de gemeen telijke afdeling Publiekszaken in deze publicatie nog eens wil wijzen op het belang van het tijdig laten ver lengen van het rijbewijs. Om problemen te voorkomen moet men voor het besturen van een mo torvoertuig in het bezit zijn van een rijbewijs waarvan de vernieuwingster mijn nog niet is verstreken. Wie dit controleert en tot de conclusie komt dat het noodzakelijk is het rijbewijs te vernieuwen, moet daarvoor de vol gende maatregelen nemen: - voor het aanvragen van een rijbewijs heeft men nodig twee recente kleu ren- of zwart-wit pasfoto's. Pasfoto's uit automaten kunnen eventueel wor den geweigerd als de kwaliteit niet voldoende wordt geacht. De foto's moeten schuin naar voren zijn geno men, zodanig dat de afbeelding van ongeveer driekwart gedeelte de ene gelaatshelft weergeeft en voor onge veer een kwart gedeelte de andere. De grootte van de te bevestigen foto is drie bij vier centimeter. De breed te van het hoofd moet ongeveer twee centimeter van de afbeelding in be slag nemen. - het oude rijbewijs moet men inleve ren. Indien dit niet mogelijk is omdat men het kwijt is, moet de politie een proces-verbaal van vermissing van het rijbewijs opmaken. In verband met extra administratieve handelingen moet de aanvrager een extra toeslag betalen van 52 gulden. 7de verschuldigde kosten moeten contant worden betaald. Deze bedra gen zowel voor de eerste afgifte van het rijbewijs als voor het vernieuwen/ verlengen en het uitbreiden van het rijbewijs 52 gulden. begroeid is geweest met elzenbroek- bos. Hiervan vormt het Slangenbos je tussen de Insp. Schreuderlaan, Ir. Menkolaan en Noorderweg met een parkachtige vormgeving nog een laatst overgebleven gedeelte. Het ove rige werd ontgonnen en agrarisch ge bruikt, vooral als weidegrond. De perceelsgrenzen werden gemarkeerd door elzensingels. Om het gebied voldoende te ontwa teren, werden sloten gegraven. Deze voerden het regenwater af dat op de hooggelegen Engh viel, daar in de grond drong en vervolgens op de overgang naar het poldergebied aan de oppervlakte kwam. Op de over gang van de stuwwal van de Engh naar het poldergebied was inmiddels een goed begaanbare route ontstaan. Eeuwenlang was het de nationale ver binding tussen Amsterdam en ooste lijk Nederland en met Duitsland. Na de Franse tijd werden deze toenma lige achterlandverbindingen bestraat. In de vorige eeuw kozen welgestel- den voor een luxe behuizing aan wat toen de verkeersaders waren. Na de Vechtstreek boden de rijksstraatwe gen op de Utrechtse Heuvelrug en in het Gooi nieuwe mogelijkheden. Voor het wonen met aanzien stond een goede bereikbaarheid voorop; dit was vooral een kenmerk van leefbaar heid. Het geratel van koetsen en kar- Afgezien van technische storingen in de apparatuur is het rijbewijs 'klaar terwijl u wacht'. Voor ouderen vanaf zeventig jaar brengt het aanvragen van een nieuw rijbewijs extra kosten met zich mee. Zij moeten zich namelijk door een keuringsarts laten onderzoeken om vast te stellen of zijn nog zonder pro blemen in een auto aan het verkeer kunnen deelnemen. De onderzoeks kosten bedragen om en nabij de hon derd gulden. Vooral voor deze categorie aanvra gers is het van belang om een (nieuw) rijbewijs tijdig aan te vragen. De uit slag van het onderzoek door de keu ringsarts en de afhandeling hiervan kan tot vijf weken op zich laten wachten. De afdeling Publiekszaken is geopend iedere werkdag van 08.30 uur tot 16.30 uur. De dependance Publieks zaken in het Dorpshuis in Soester- berg is iedere dinsdag- en donderdag middag tussen 14.00 en 16.00 uur geopend. Ook daar geldt de regel 'klaar terwijl u wacht'. Tevens kan men voor zaken betreffende het rij bewijs terecht tijdens de avondopen stelling op donderdagavond tussen 19.00 en 20.00 uur. Het rijbewijs moet te allen tijde per soonlijk worden aangevraagd en op gehaald. ALS ER IETS NIET KLOPT MET 112 DAAR RED JE LEVENS MEE ren over de keien nam men kennelijk graag voor lief. Tussen de boerderijen werden grote landhuizen gebouwd met landschaps tuinen: de buitenplaatsen. In het ge bied Braamhage werd voor de veiling op 25 september 1824 de buiten plaats die daar toen tot ontwikkeling kwam, in het tijdschrift 'Van Zoys tot Soest' van de Historische Vereniging Soest als volgt omschreven: "..een Kapitale en alleraangenaamst gelegen en welgesitueerde Hofstede genaamd Beek en Daal met deszelfs wel doortimmerde Heeren Huizinge, Koetshuis, Koe en Paardstallinge, Bergschuren enzovoorts, lanen en opgaande Boomen, Engelsch Plant soen, Vruchtrijke Boomgaard, Bloem en Moestuinen, Bosch-, Wei- en Bouwland, alles gelegen in de plaats, en te zamen groot drie en een halve Bunder, voetstoots, gelegen aan de groote Straatweg, even voorZoest- dijk onder de Gemeente Zoest. In 1857 kreeg het inmiddels fors uit gebreide buiten 'Beek en Daal' de voor de ligging minder kenmerkende aanduiding 'Rustoord'. In 1923 ver dwenen zowel de naam als de oor spronkelijke villa 'Rustoord'. De nieu we eigenaar met de veelzeggende naam 'NV De Tijdgeest' liet een nieuwe villa bouwen met de naam 'Braamhage'. Op haar beurt maakte Overigens gebeurt dat niet altijd. "Als een bedrijf op sterven na dood is en er zijn geen middelen om de lening terug te betalen, dan wordt het be drag niet teruggehaald. Dat is het kenmerk van de regeling voor zelf standigen: afhankelijk van de om standigheden moet de lening worden terugbetaald. Dus als daarvoor de middelen ontbreken, schelden we de schuld kwijt." Het BBZ is een onderdeel van de Algemene Bijstandswet. Op grond hiervan wordt bekeken of er in de le vensomstandigheden van personen voldoende middelen zijn. Het kan daarbij gaan om inkomen en vermo gen en daarnaast om 'voorliggende voorzieningen', zoals het inkomen of vermogen van een partner en waarde in onroerend goed. Als zulke voor liggende voorzieningen ontbreken - en voor een zelfstandige geldt: doet de bank niets meer- dan kan er ge keken worden of de regeling zelfstan digen van toepassing is. Dat aan de banken zo'n voorna me rol is verleend, heeft volgens deze villa in 1953 plaats voor het nu nog bestaande bejaardencentrum Braamhage. Binnen afzienbare tijd zal ook dit gebouwencomplex wor den vervangen door nieuwbouw. Van de mogelijke namen in het ge bied Braamhage is Beek en Daal het meest kenmerkend. Overigens zal het kwelwater nooit voldoende zijn geweest om een natuurlijke beek te voeden. Wel heeft het kwelwater de waterpartijen gevoed die een beek suggereerden en die heel kenmer kend waren voor de buitenplaats. Daarnaast is de overgang van de Engh naar de polder kenmerkend. Dit komt in het tweede deel van de naam tot uitdrukking. Naast de elzensingels kenmerken knotwilgen het gebied. Ook daarmee zijn de kavelgrenzen gemarkeerd. Regelmatig kon hiervan hout worden geoogst. Dat gebeurt nu nog. Voor al schietwilgen worden hiervoor op een hoogte van twee tot drie meter afgezaagd, waarna zich daar nieuwe takken vormen. Met het iedere drie jaar oogsten van de takken vormt zich de kenmerkende 'knot'. Zo'n knot kent een begroeiing van planten en varens en zelfs van andere bomen als vlier en berk. Daarnaast benutten zangvogels en eenden en soms ook een steenuil de knot als broedplaats. Heutinck alles te maken met het feit dat de gemeenten de bestaande con currentieverhoudingen niet mogen verstoren. Ondernemers behoren toch in het algemeen bij de banken terecht te kunnen voor hun financie ringsbehoefte. Pas als de bank niet meer bereid is leningen te verstrek ken of anderszins de helpende hand te bieden, kan de betrokkene in prin cipe bij de gemeente terecht. Iedereen die een eigen bedrijf wil be ginnen kan, na afwijzing door de bank van het verzoek om financiële steun, bij de gemeente steun via het BBZ aanvragen. Elke aanvrager moet dan wel een ondernemingsplan kun nen overleggen, een plan waarin de onderneming wordt omschreven en waar ook een financiële onderbou wing bij zit. Pas als zo'n plan er is, gaat de gemeente aan het werk. Ze vraagt bij het Instituut Midden- en Kleinbedrijf (1MK) allereerst advies over de levensvatbaarheid van het bedrijf is. "Wij mogen echt geen fail- In het gemeentelijk informatiecen trum in de hal van het gemeentehuis zijn tal van brochures en folders gra tis verkrijgbaar. Wie bijvoorbeeld wil weten of hij voor reisdocumenten moet kiezen voor een paspoort of kan volstaan met een Europese iden titeitskaart, kan hierover uitvoerige informatie krijgen. Ook over het rij bewijs is een brochure beschikbaar. 'Het vreemdelingenbeleid kent z'n grenzen' is een brochure die informa tie geeft over de procedures met be trekking tot de opvang van en proce dure ten aanzien van asielzoekers en vluchtelingen. Voor zowel huurders als verhuurders is er de brochure 'Huur van kamers'. Hierin worden de belangrijkste zaken belicht over huur en verhuur. Daarnaast is er veel informatie ver krijgbaar die betrekking heeft op het milieu. DE .HONO'IN DE GOOT Op de lokale zender Radio Soest kan men wekelijks actuele ge meentelijke informatie beluisteren. Frequentie: kabel 90.9 (mono) en 107.9 (stereo); ether 105.9 MHz. Het programma wordt iedere woensdag uitgezonden van 11 tot 12 uur. Een herhaling ervan volgt op zon dag, ook van 11 tot 12 uur. liete boedels financieren of subsidië ren," zegt Heutinck. "Op grond van het IMK-advies, dat gemiddeld twee tot drie maanden op zich laat wachten, kunnen wij zeggen 'ja' of 'nee'. Zolang wij niet vastge steld hebben of een idee levensvat baar is of een gat in de markt, kun nen wij in feite niets doen. Pas als het IMK zegt: het lukt wel, kan de ge meente overgaan tot bijstandsverle ning." Binnen het Besluit Bijstandsverlening Zelfstandigen worden vier groepen genoemd: - de starters, mensen die vanuit een (dreigende) werkloosheidssituatie ei gen werk gaan creëren. Als ze een levensvatbaar bedrijf willen starten, kunnen zij van de gemeente een kre diet krijgen van maximaal 41.000 gul den en drie keer een half jaar een aanvullende uitkering voor levenson derhoud. "Over het algemeen zeggen banken tegen starters 'nee', omdat zij geen zekerheid achter de hand hebben," zegt Heutinck. Overigens wijzen zo wel de Kamer van Koophandel (KvK) als de bedrijfsvereniging star ters op de mogelijkheden die het BBZ hun biedt. "Ik heb de indruk dat de informatie verstrekking over het algemeen goed verloopt. Bij de Kamer van Koop handel zit het Instituut Midden- en Kleinbedrijf. Dit organiseert bijvoor beeld cursussen voor mensen die een eigen bedrijf willen beginnen. Bij de KvK zit ook de Stichting Kleinood, De tweede kledinginzameling door de gemeente is een succes geworden. De medewerkers van de reinigings dienst haalden in totaal 24 ton op, tegen 17 ton bij de eerste inzame ling. De heer J. Landman, opzichter reiniging, schrijft het succes vooral toe aan de voorlichting die aan de in zameling vooraf ging. Ook het feit dat de mensen inmiddels hebben ge merkt dat er geen inzamelingen meer zijn door anderen (zoals de Zak van Max en het Leger des Heils) heeft zijns inzien aan het succes bijgedra gen. Toch kan er nog wel iets verbeterd worden. "Het blijkt dat we de men sen nog beter moeten wijzen op de inzamelingsactie en het tijdstip waar op de gevulde kunststof zakken wor den opgehaald," zegt Landman. "Bij de eerste gemeentelijke inzameling in mei haalden we de zakken een week na verspreiding op. Een aantal inwo ners vond die tussenliggende periode te kort. Daarom hebben we de men sen bij de tweede inzameling in okto ber twee weken de tijd gegeven. Toen stonden in een aantal straten de zak ken al op de eerstvolgende ophaaldag naast de mini-container." Wat Landman betreft is de proef (dit jaar twee inzamelingen) geslaagd. "Bij de 24 ton die we hebben opgehaald, is niet eens het aanbod gerekend dat rechtstreeks naar Spullenhulp is ge gaan." Ook de door de gemeente in gezamelde kleding is daar, tegen een vaste vergoeding per ton, afgeleverd. Het was een gigantische berg die op geslagen lag in een extra loods aan de Lange Brinkweg. De medewerkers van het Soester kringloopcentrum hebben zoals gebruikelijk de ver koopbare kleding er tussenuit ge haald. Het restant is als partij ver kocht. Onder de loep De resultaten van beide inzamelingen zullen eerst onder de loep worden genomen voordat het gemeentebe stuur het besluit neemt volgend jaar al dan op dezelfde voet door te gaan. Landman verwacht dat dit het geval een organisatie van oud-ondernemers die (startende) ondernemers advise ren. De KvK heeft daarnaast het no dige voorlichtingsmateriaal, dus dat zit echt wel goed", zegt Heutinck. Gevesfigden De tweede groep die een beroep kan doen op het BBZ zijn de gevestigde zelfstandigen. Tot die groep worden degenen gerekend die één tot ander halfjaar een bedrijf hebben. Zij wor den niet meer als starters beschouwd. Een gevestigde ondernemer kan van de gemeente ondersteuning krijgen als het een levensvatbare onderne ming is die door problemen van bui tenaf in financiële problemen zijn ge raakt. Dit zou bijvoorbeeld kunnen doordat de gemeente voor de derde keer in een jaar de weg openbreekt, waardoor de klandizie wegblijft. "Het is echt maatwerk leveren", zegt Heutinck. "Je zit met het probleem datje eerst moet bekijken of het echt een levensvatbare onderneming is. Er moet wel muziek in zitten. Het is moeilijk om daar een lijn in te trek ken wanneer iemand wel van het BBZ gebruik kan maken en wanneer niet," De derde groep betreft de ouderen. "De wet zegt dat je een oudere zelf standige bent als je 55 jaar of ouder bent. Iemand die tien jaar zelfstandi ge is geweest en een inkomen op of rond bijstandsniveau gehad heeft, kan maximaal twee jaar een aanvullende uitkering krijgen op het zal zijn. Hier en daar zal misschien nog aan het inzamelingssysteem ge schaafd worden, maar in grote lijnen voldoet het systeem. Als het besluit valt om op de manier van 1997 door te gaan, zal de eerst volgende kledinginzameling in mei 1998 worden gehouden. De tweede volgt dan in oktober. Hieraan zal weer de nodige publiciteit worden gegeven, zodat de inwoners tijdig op de hoogte zijn en de door de ge meente geleverde kunststof zak ruim schoots voordat deze wordt opge haald, kunnen vullen. Wie tegen die tijd meer kleding wil wegdoen dan in de ene zak past, kan extra zakken afhalen op het gemeentehuis of eigen zakken gebruiken. Deze informatie over de inzameling zal ook in de brief komen te staan die de gemeente aan alle adressen verstuurt. Staatssecretaris D. Tommei van het ministerie van Volksgezondheid, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) heeft besloten de indie- ningstermijn voor het aanvragen van huursubsidie te verlengen. Men kan deze subsidie nog tot 1 december aanvragen. Met de verruiming van de indienings- termijn hoopt het kabinet dat ieder een die recht heeft op huursubsidie, zoveel mogelijk wordt aangespoord deze alsnog aan te vragen. De ge meente en de verhuurder verstrekken informatie over de huursubsidie. In de hal van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein in Soest liggen gratis brochures over huursubsidie. Wie twijfelt of hij/zij wel in aanmer king komt voor huursubsidie, kan vóór het indienen van een aanvraag contact zoeken met de heer J. de Bree van de gemeente. Hij is coördi nator huursubsidie en is elke morgen op nummer (35) 60 93 411 bereik baar voor het beantwoorden van vra gen. levensonderhoud". Als voorbeeld noemt Heutinck de melkboer die het niet langer kan bolwerken omdat de klanten naar de supermarkt gaan en de groenteboer op de hoek die niet opgewassen is tegen het winkelcen trum dat er gekomen is. De laatste groep die een beroep kan doen op het Besluit Bijstandsverle ning Zelfstandigen zijn de 'beëindi gende zelfstandigen'. Hiertoe worden gerekend mensen die een niet-levens- vatbaar bedrijf hebben. Zij krijgen gedurende maximaal twaalf maanden de gelegenheid een aanvullende uitke ring te ontvangen op het levens onderhoud. Die wordt volgens Heutinck "echt verleend om het be drijf te kunnen afbouwen; de voor raad te verkopen, een product af te maken, de oogst van het land te ha len, dat soort zaken". Informatie Overigens zijn er nog meer regelin gen voor ouderen/zelfstandigen. De genen die hierover informatie wil en zij die een beroep willen doen op het BBZ kunnen zich hiervoor melden bij de afdeling sociale dienstverlening van de gemeente. Men kan hier van 08.30 tot 12.30 terecht in het ge meentehuis aan het Raadhuisplein. Fiets als 'n vorst, t Ruim 70.000 kleine ondernemers en hun gezinnen lijden in Nederland on nodige armoede omdat zij geen gebruik maken van de bijstandregeling waar zij recht op hebben (het Besluit Bijstandsverlening Zelfstandigen, kortweg BBZ genoemd). In Soest komen hiervoor volgens Rob Heutinck van de ge meentelijke afdeling Sociale Dienstverlening jaarlijks vijftien tot twintig aan vragen binnen. Hij wijst er overigens op dat het hierbij om leningen gaat. "Elke gulden die volgens het BBZ wordt verstrekt, is een lening en moet dus in principe worden terugbetaald. De aflossing wordt vastgesteld op basis van de inkomsten die men heeft," zegt Heutinck. Hij vindt dat logisch: "Als de gemeente een lening verstrekt waardoor een bedrijf in goede doen komt, dan is het toch niet meer dan redelijk om die lening met condities van rente en aflossing terug te eisen". /'V Zo o o Mo eren we MAAS. LIEFST 90% INZA MELEN! EN DAAerooE MOETEN cs. /7v we in c onpi t/e Blijven OUS !V£ MOGEN NOG- MF£g_ <JrLAS ETEN f O Ar KOMT Moe/ PoE-POE! H'JG WAAEom Moeten WE EKrENL'JK-POP- TE/MMEN UIT - Pu F- WANT ZP'JG WEL NON GEK VAN DAT GGTEfM! ALLE GLAS -HOOZT DE GLASSAK(

Soester Courant | 1997 | | pagina 30