Ton Reichgelt maakt het Soester archief 1812-1928 toegankelijker komst bieden Snel het laatste nieuws van de gemeente? »g Inventarisatie 'met tussenpozenna zes jaar voltooid Soesa AGINA 2 WOENSDAG 19 NOVEMBER 1997 OP 'T HOOGT PAGINA 3 ti lengd mvraag ie - sp: EEN BETER MIUEU BE6INT Bil JEZEIF 0 zal misschien gssysteem ge in grote lijnen i op de manier zal de eerst- meling in mei en. De tweede r. Hieraan zal iciteit worden 'oners tijdig op e door de ge- ststof zak ruim- e wordt opge- Wie tegen die vegdoen dan in t extra zakken itehuis of eigen eze informatie zal ook in de lie de gemeente ituurt. ommel van het ksgezondheid, ing en Milieu oten de indie- t aanvragen van mgen. Men kan ot 1 december n de indienings- binet dat ieder- 'P huursubsidie, dt aangespoord vragen. De ge- rder verstrekken ïuursubsidie. In entehuis aan het lest liggen gratis ■subsidie, ij wel in aanmer- mrsubsidie, kan an een aanvraag :t de heer J. de ite. Hij is coördi- m is elke morgen 0 93 411 bereik- voorden van vra- 'Og- U£££ OAfT *100/ hvit/T Als voorbeeld e melkboer die het lwerken omdat de tpermarkt gaan en p de hoek die niet ;en het winkelcen- nen is. lie een beroep kan uit Bijstandsverle- :n zijn de 'beëindi- ;n'. Hiertoe worden die een niet-levens- lebben. Zij krijgen taal twaalf maanden n aanvullende uitke- en op het levens- e wordt volgens 'erleend om het be- tfbouwen; de voor- n, een product af te i van het land te ha ken". ;r nog meer regelin- n/zelfstandigen. De- ver informatie wil en :p willen doen op het ich hiervoor melden rciale dienstverlening :e. Men kan hier van 0 terecht in het ge- het Raadhuisplein. als 'n vorst, verlicht. maar er is geen dag geweest dat hij er met te genzin aan begon. Ton Reichgelt, de gemeentelijk archiefbeheerder, heeft na zes jaar een deel van het gemeentelijk archief geïnventariseerd en vastgelegd ,nde Inventaris van de archieven van de gemeente Soest 1812-1928'. Het boekwerk is inmiddels officieel aangeboden aan burgemeester i. de Widt. Dit moment was voor Reichgelt de afsluiting van een lange periode waarin hij 80 meter archiefstukken doorworstelde. Zes jaar is hij ermee bezig geweest. Daarbij moet worden aangetekend dat hij drie dagen in de week als ar chiefbeheerder in Soest werkzaam is. Bovendien kon hij niet doorlopend met de inventarisatie bezig zijn. Hij moest immers ook vragen van be zoekers en van de gemeentelijke or ganisatie zelf beantwoorden. Ook moest hij onderzoekers bijstaan, on der meer met het beschikbaar stellen van (kopieën van) door hen gewens te stukken. "Dan kom je aan de in ventaris niet meer toe. Het is dus niet zo geweest dat ik er ongestoord aan heb kunnen werken," zegt Reichgelt. Zijn 'Inventaris' is zowel voor de ge meentelijke organisatie als voor de onderzoeker werkelijk een uitkomst en bespaart hen urenlang zoeken. Degene die wil weten of er stukken zijn over het onderwerp dat hem in teresseert en stukken wil inzien die hij eventueel kan gebruiken, heeft voortaan een 'makkie'. Dat was voor Reichgelt bepaald niet bet geval. Hij heeft gedurende de inventarisatie alle stukken in handen gehad en doorge nomen. Soms was hij er zo mee klaar. Bijvoorbeeld met de ingeko men stukken uit de vorige eeuw. "Die werden vaak ingebonden. Ze werden in chronologische volgorde bijgehou den in een agenda en ook werd bij gehouden wat men ermee deed. Het is ondoenlijk om ai die stukken af zonderlijk te gaan beschrijven. Dan zou ik zestig jaar in plaats van zes bezig zijn geweest. Aan het stuk voor stuk beschrijven heeft ook niemand iets, want die stukken zijn al te vin den door middel van de agenda. Ik heb wel gekeken of er geen grote hia ten waren en of de materiële toestand goed was (geen schimmels of afbrok kelend papier etc.)." Anderzijds vergde het doornemen van de 'losse mappen', onder meer met de commissie-archieven, veel tijd. „Bij de stukken die daarin waren opgeborgen, zat verder niets. Dan moet je je eerst grondig verdiepen in de inhoud om te weten waar het over gaat en wat die stukken met el kaar te maken hebben. Daar gaat veel tijd in zitten". Andere cultuur Hoe het kijkje in de keuken van het oude dorpsbestuur hem is bevallen? "Toen ik vroeger op school zat, ging mijn voorkeur uit naar zeventiende eeuw, de Tachtigjarige Oorlog en de Gouden Eeuw; later ook naar de middeleeuwen. De negentiende eeuw vond ik vroeger nooit zo interessant. Die tijd was eigenlijk te modern. Maar ik moet zeggen dat ik bij het inventariseren het enorme verschil heb ervaren in mentaliteit en cultuur. De standenmaatschappij, de onder danigheid, de geringe inkomsten van de meeste mensen, vaak onregelma tig, soms zelfs helemaal niet... De af standen die ze moesten afleggen... Dat verschil tussen die tijd en nu is voor mij eigenlijk nu pas duidelijk ge worden. In die oude stukken kun je soms best nog wel dingen van Soest herkennen, maar het is toch een heel andere cultuur. Het gaat ineens alle maal leven als je die stukken door kijkt. Dan word je je toch meer be wust van de situatie in die tijd dan wanneer je je beperkt tot de geschie denisboeken; dan pas komen de enorme verschillen aan de dag." "Door stukken uit die tijd te lezen, word je als het ware geconfronteerd met de situatie van alle dag. En bij voorbeeld met het gegeven dat in de vorige eeuw tachtig procent van de bevolking nog niet eens kon lezen en schrijven. Dat blijkt bijvoorbeeld uit het feit dat mensen de huwelijksakte niet konden ondertekenen. Vóór 1812 waren er zelfs schepenen die een merkteken zetten in plaats van een handtekening. Dan mag je veronder stellen dat de schout een machtig ie mand moet zijn geweest als hij zo ongeveer als enige kon lezen en schrijven. Dan kan hij de anderen natuurlijk een hoop wijs maken!" Toen Reichgelt in 1991 voor drie da gen in de week bij de gemeente Soest kwam werken, was net de verhuizing van het oude naar het nieuwe ge meentehuis achter de rug. "Overal stonden nog verhuisdozen in het de pot. Ik ben gelijk aan de inventarisa tie begonnen. Ik heb eerst echt tus sen de dozen door moeten kruipen om te kijken wat er allemaal was. Ik heb een jaar nodig gehad om een beetje zicht te krijgen op wat er aan archief stond en wat niet compleet was." Kopie uit 1596 Er zijn overigens oudere archieven, namelijk van voor 1812, van het plaatselijk bestuur (schout en schepe nen). Het oudste stuk in het Soester gemeente-archief is een kopie uit 1596 van een opgave van toen be staande verordeningen en reglemen ten. Die werden in 1569 op last van Alva op schrift gesteld. Het stuk is opgenomen in de 'Inventaris van het Oud-Archief van de gemeente Soest', daterend uit 1893. Daarin zijn de oudste stukken beschreven die in het gemeentehuis te vinden zijn. Het Oud-Archief werd opgemaakt door R. Fruin, een illuster figuur in dienst van de provincie. Hij heeft in de hele provincie de archieven van vóór 1812 (van de plaatselijke besturen geïnven tariseerd. Fruin is later rijksarchivaris in Zeeland geworden. Reichgelt begon de inventarisatie van de stukken vanaf 1812. Hij maakte daarbij dankbaar gebruik van de in ventarisatie van ingekomen stukken die zijn voorganger J. Haanstra over periode 1914-1928 had gemaakt. "Ik kon zijn beschrijvingen goed gebrui ken en aanpassen, zodat deze in de nieuwe 'Inventaris' is verwerkt." De oude is daarmee vervallen, anders zou het probleem zijn ontstaan dat er naast de inventaris-Reichgelt een in ventaris-Haanstra had bestaan, ter wijl het doel van Reichgelt's werk juist was om tot één complete inventaris te komen. Voor Reichgelt was het werk een uit daging, ook al had hij hetzelfde eer der al voor de gemeente Woudenberg gedaan. Dat was tien jaar geleden, nadat hij als leraar was gestopt en zich tot archiefambtenaar had laten omscholen. Via de Stichting Archief verzorging, die mensen inschrijft en aan werk probeert te helpen die net van de archiefschool zijn gekomen kwam hij in Woudenberg terecht. Ook daar is hij werkzaam als archief beheerder. Wat het leukste van de klus was? "Om een stapel archiefstukken te pakken waarvan je niet weet wat erin zit en die te lezen. Het inpakken en V*"~ Gemeentelijk archiefbeheerder Ton Reichgelt met de tekening die behoort bij een brief uil 1856. Deze was afkomstig van het Provinciaal Gerechtshof en had betrekking op een vermoedelijke overtreding van het processieverbod in Soesterberg. In de vorige eeuw waszo'n verbod nog van kracht voor de rooms- katholieken. opbergen vond ik ook niet erg. Dan zie je het tastbare resultaat van het werk. Het ligt niet meer allemaal door eikaar, zoals de aanvankelijk fi nanciële administratie en alle kasboe ken". Wat hij het vervelendst vond was in de laatste fase het corrigeren, het na lopen in de inventaris. Maar dan dacht hij maar weer eens aan al die leuke dingen die hij was tegengeko men. "Bijvoorbeeld de corresponden tie tussen de gemeente en de com missie van weldadigheid die zich on der beschermheerschap van bewo ners van Soestdijk, eerst Anna Pau- lowna, later Prins Hendrik, weer la ter koningin Emma, met liefdadigheid bezighield. Hij weet daar nu kostelijke verhalen over te vertellen en is van plan daar binnenkort over te schrij ven. Want ook dat is voor het nu vol tooide monnikenwerk een prima uit laatklep! i k H..; «SS! V.*' T Het zal je maar gebeuren. Ineens raak je door ziekte of een ongeval gehan dicapt. Dan kom je opeens voor veel dingen te staan waar je vroeger niet aan dacht. Soms is het noodzakelijk de woning aan te passen. Het kan om klei neaanpassingen gaan, bijvoorbeeld het verwijderen van drempels of het aan brengen van een intercom bij de buitendeur, maar soms zijn grotere aanpas singen nodig. Dan kan het bijvoorbeeld gaan om het installeren van een trap- lift of het vergroten van de woonkamer. Het kan ook zijn dat het vervoer of jezelf verplaatsen een probleem wordt. Het zijn allemaal problemen waar van de oplossing veel geld kost. Gelukkig is er in Nederland een subsidiere geling waarvan men in deze gevallen gebruik kan maken: de Wet Voorzie ningen Gehandicapten (WVG). Coördinator WVG op de gemeente lijke afdeling Publiekszaken die zich bezighoudt met vervoersvoorzienin gen, rolstoelvoorzieningen en woon voorzieningen, is Yvo Wijnhoud. Hij vertelt dat in de categorie vervoers voorzieningen de meest voorkomen de aanvraag het betalen van taxikos tenvergoeding betreft. Hiervoor geldt een maximum bedrag van bijna 250 gulden per maand. De mensen krij gen dit maandelijks uitgekeerd. On der deze voorzieningen vallen een fiets met hulpmotor of een elektri sche scootmobiel. Als die worden verstrekt, worden ze volledig ver goed. Voor het honoreren van een aanvraag is een medische grondslag noodzake lijk. Anders gezegd: de aanvrager zal om medische redenen geen gebruik moeten kunnen maken van het open baar vervoer. Dit kan bijvoorbeeld zijn het niet kunnen instappen in de bus of een te grote loopafstand van woonhuis naar de bushalte. Bij het toekennen van een financiële vergoeding wordt er gekeken naar het inkomen. Om ervoor in aanmer king te komen, geldt ruwweg als norm een inkomen van anderhalf keer de bijstandsnorm (afhankelijk van de gezinssituatie, bij een echtpaar is dat 2.700 gulden netto per maand). Boven dat bedrag wordt de vergoeding gekort met het bedrag dat -in dit geval- de 2.700 gulden overschrijdt. Wijnhoud geeft een voorbeeld: de vervoersvoorziening bedraagt 250 gulden. De overschrijding van ander half keer de bijstandsnorm bedraagt bijvoorbeeld 100 gulden. In dat geval krijgt de aanvrager geen vergoeding van 250 gulden maar van 150 gulden. Dit gaat door totdat hetoverschrij dingsbedrag1 het maximum bedrag van de vergoeding overschrijft. Dan ontvangt men geen vergoeding meer. "We gaan er van uit dat iemand met een inkomen hoger dan anderhalf keer de bijstandsnorm voor een groot gedeelte zelf in zijn vervoersbe hoefte kan voorzien. Is het inkomen nog hoger, dan is er geen financiële noodzaak voor een vergoeding". Rolstoelen De rolstoel wordt volledig vergoed, met dien verstande dat deze niet wor den overgedragen maar eigendom blijft van de gemeente. De gebruiker tekent een bruikleenovereenkomst. Daar staat in dat de volledige be schikking over de rolstoel overgaat op de gebruiker totdat de medische noodzaak niet meer aanwezig is of men geen gebruik meer van de rol stoel maakt. Er zijn afspraken met de leveranciers dat bij mankementen aan de rolstoel de gebruiker zelf contact kan opne men met een leverancier. "De ge meente krijgt de rekening en zorgt er uiteraard voor dat die betaald wordt." Men krijgt niet zonder meer een elektrische rolstoel. In de WVG staat dat de gemeente zorgplicht heeft maar ook dat ze de meest adequate en tegelijk goedkoopste voorziening moet verstrekken. "Als een handbe- wogen rolstoel voldoende is, dan zul len we die verstrekken. Als iemand niet in staat is daarvan gebruik te maken, dan kunnen we overwegen om een elektrische rolstoel beschik baar te stellen." Voor het gebruik van een rolstoel hoeft men op dit moment niets te betalen. De WVG biedt wel de mo gelijkheid om een eigen bijdrage in rekening te brengen, maar de ge meente Soest heeft besloten om dat niet te doen. De eerste stap voor het verzoek om een voorziening is het indienen van het aanvraagformulier bij de gemeen te. Men kan dit afhalen bij de balie in de hal van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein in Soest en in Soester berg in de dependance Publiekszaken in het Dorpshuis aan het Dorpsplein. Op telefonisch verzoek krijgt men het thuisgestuurd. "Na ontvangst stu ren wij het formulier door naar GGD Amersfoort die de medische nood zaak beoordeelt en vaststelt. Naar aanleiding van het advies neemt de gemeente een beslissing over het al dan niet verstrekken van de gevraagd de voorziening," aldus Wijnhoud. Omdat, zoals hij zegt, "elke aanvraag te lang duurt," streeft de gemeente ernaar een rolstoel binnen acht we ken te verstrekken. "Het is in geval len waarin dat echt noodzakelijk is mogelijk om direct een tijdelijke voor ziening te verstrekken in afwachting van een definitieve voorziening. Er is altijd een oplossing te vinden," zegt Wijnhoud. Woonvoorzieningen Wat de woonvoorzieningen betreft zijn er twee categorieën: de aard- en nagelvaste (voorzieningen die in de woning aangebracht worden bijv. door middel van een schroef; voor beeld: een verhoogd toilet, een vast douchezitje, een traplift) en de losse voorzieningen, bijvoorbeeld een toi let- of po-stoel en een tillift. "Het gaat om het realiseren van een ade quate voorziening op een zo goed koop mogelijke manier. De luxe voorzieningen vergoeden we niet. Wij voeren sober doch doelmatig uit. Dat betekent dat we bijv. bij verbouw van bad- of doucheruimte witte tegels vergoeden. Als hierdoor kleurverschil ontstaat, kunnen we wel iets doen, V él maar het is niet zo dat we op wens van de betrokkene een kleurtje aan brengen. Dat mag wel, maar dan zijn de meerkosten voor rekening van de gehandicapte zelf." De aanvragen betreffen hoofdzakelijk de simpele voorzieningen zoals een douchezitje, een verhoogd toilet en optrekbeugels. "De laatste tijd krijgen we nogal veel aanvragen voor het aan passen van de douchegelegenheid en het aanbrengen van anti-slipvloeren. Trapliften komen de laatste tijd ook wat vaker voor," zegt Wijnhoud. Ook voor woonvoorzieningen geldt dat deze moeten worden aangevraagd bij de gemeente, die de aanvraag doorstuurt naar GGD. "Bij woning aanpassingen komt er meestal ie mand van de GGD thuis kijken, een arts of een ergotherapeut (iemand die in staat is om te beoordelen of ie mand binnen de woning belemmerin gen ondervindt en die vaststelt welke voorzieningen er nodig zijn om die belemmeringen op te heffen), afhan kelijk van de aard van de aanvraag", vertelt Wijnhoud over de procedure. Hoge kosten Het installeren van een lift kost onge veer 10.000 gulden. Daarom zijn bij woningaanpassingen twee grenzen belangrijk, vertelt Wijnhoud. "De eer ste is 15.000 gulden. Als een voorzie ning duurder wordt, bekijken we of het niet voordeliger is de betrokkene te laten verhuizen. Een absolute bo vengrens voor de WVG is 45.000 gulden. Daarboven kan de gemeente niet meer subsidiëren. Zo'n aanvraag moet doorgezonden worden naar de Ziekenfondsraad. Dat is een moeilij ke procedure, die toch meestal tot een verhuizing leidt," aldus Wijnhoud. Evenals bij de rolstoelen wordt bij woningaanpassingen niet gekeken naar het inkomen en evenmin wordt een eigen bijdrage gevraagd. In dien een gehandicapte uit een aan gepaste woning naar een andere ge meente verhuist, gelden krijgt hijzij daar niet zonder meer opnieuw een subsidie voor dezelfde aanpassingen als in de vorige woning. "De meeste gemeenten hebben in een verorde ning bepaald dat woningaanpassingen één keer in de zeven jaar gesubsidi eerd kunnen worden. Als iemand op vrijwillige basis binnen die periode verhuist, kan er geen subsidie worden verleend om de woning aan te passen. Zou er een medische noodzaak zijn (bijvoorbeeld omdat de woning niet langer geschikt is) dan is het wel mo gelijk om te verhuizen en ook voor de nieuwe woning subsidie te krij gen." Tenslotte zegt Wijnhoud desgevraagd dat men bij niet honoreren van de aanvraag hiertegen beroep kan aante kenen. "Bij elke beslissing die de ge meente neemt, is binnen zes weken een bezwaarschriftenprocedure mo gelijk als men het niet met de beslis sing eens is. In de brief die de aan vrager ontvangt, wordt altijd op deze mogelijkheid gewezen." In de praktijk kan het voorkomen dat de WVG-voorzieningen per ge meente verschillen. Weliswaar is een groot deel van de WVG door de rijksoverheid is vastgesteld, maar ie dere gemeente heeft een stuk beleids vrijheid. "Dat heeft er helaas in gere sulteerd dat er inderdaad verschillen zijn," zegt Wijnhoud. Wie wil weten hoe de WVG in een bepaalde ge meente is geregeld, kan tegen kopie- kosten een lijstje met voorzieningen aanvragen die door die gemeente worden verstrekt. Voor inwoners van Soest geldt dat zij desgevraagd deze lijst in het gemeentehuis kunnen in- Kop in de Soester Courant: 'Al vijf honderd flats in Smitsveen binnen opgeknapt'. - Het moet wel een hele grote loods zijn waar dat gebeurt. Radiodebat: "Elk medium moet de vrijheid hebben ons te beoordelen zonder afhankelijk te zijn van ons geld", aldus de burgemeester. - Goed, maar je kunt ook zeggen: "Elk medium moeide vrijheid heb ben inwoners te beoordelen zonder afhankelijk te zijn van hun geld. Gelezen over Soesterberg: 'Vliegbe wegingen in avonduren.' - Vooral goed voor de spieren van schouders en bovenarmen. NS met trillingen bij Molenstraat nog niet op het juiste spoor. Raad overwegend tegen sluiten over wegen. WD: Plompverloren. Kandidatenlijst GroenLinks/Pro- gressief Soest: Er staat toch nog een mann bij de eerste drie! Als Zeist al jaren zonder treinverbin ding zit, kan Soestduinen tegenover de NS toch niet echt een vuist maken. Kop: 'Hulpverleners bij geënsceneerd verkeersongeluk.' - Zijn er dan in werkelijkheid al niet meer dan genoeg? Wie het kleine niet eert, is geen groot glasweerd. Jongens spuiten traangas: om te huilen. Heel apart, zelfs in 'Soest Natuur lijk': oversteekplaatsen in herfstkleu- Wel eens onzichtbare politiesurveil lanten gezien? SEClustering. Welleman/Nietesman. Sinterklaas komt vijf kwartier later. - 't Is een vreemd'ling zeker, die ver dwaald is zeker... Slogan: Alle glas HOORT in de glasbak. - Vraag maar aan de omwonenden. En: Soest gebruikt meer groen glas dan wit. - Ja, en dus meer 'blauw'op straat. Wanneer u snel het laatste nieuws van de gemeente wil hebben, dan heeft u drie mogelijkheden. TELETEKST Op kanaal 6 van de kabel (frequen tie 661,75 MHz) vindt u de zender 'Service TV van de Remu'. Achter deze zender kunt u met gebruik van teletekst-apparatuur (afstandsbe diener) informatie van de gemeente Soest krijgen. U moet hiervoor paginanummer 150 intoetsen. U krijgt dan het beeld van de gemeente te zien met inhoudsopgave (index). Daarna kunt u een keus maken uit de ver schillende onderwerpen. Zo vindt u op pagina 151 het 'laatste nieuws' met onder meer de wekelijkse besluiten van het college van burgemeester en wethouders en de persberichten. INTERNET Sinds enkele maanden is op Internet het digitale gemeentehuis van Soest te vinden. In het digitale gemeentehuis is een veelheid aan gemeentelijke in formatie te vinden, zoals persberich ten, besluiten van het college van bur gemeester en wethouders, Op 't Hoogt Actueel en werkzaamheden aan wegen. Het Internet-adres van de gemeente is: WWW.SOEST.NL. RADIO Wekelijks heeft de gemeente een ei gen voorlichtingsprogramma op de lokale omroep Radio Soest. Elke woensdag tussen 11 en 12 uur wordt het programma 'Van het Raadhuisplein' uitgezonden. De her haling hiervan volgt de zondag erop volgend, ook tussen 11 en 12 uur. In dit programma vertellen medewerkers van de centrale Voorlichting welke besluiten het college van burgemees ter en wethouders in die week heeft genomen. Verder biedt men de luisteraar door middel van interviews achtergrondin formatie over allerlei gemeentelijke zaken. Op de kabel is dit programma te be luisteren via 107.9 MHz en via de ether (bijvoorbeeld de autoradio) via 105.9 MHz.

Soester Courant | 1997 | | pagina 31