Stembureaus bij verkiezingen voor gemeenteraad een uur langer open 1-1-2 Nieuwe indeling van stemdistricten in Soest: oproepingskaart goed bekijken Volgend jaar op 4 maart, van 08.00 tot 20.00 uur WOENSDAG 19 NOVEMBER 1997 OP 'T HOOGT PAGINA 4 Hergebruik van de-fles dankzij 'omscholing' DAAR RED JE LEVENS MEE Sluiting van de grassportvelden SOESTERBERG Volgend jaar, op 4 maart, staan de verkiezingen voor de gemeenteraad voor de periode 1998-2002 op het programma. Voor het eerst is de openingstijd van de stembureaus met een uur verruimd. Deze gaan om 08.00 uur open en sluiten om 20.00 uur, in plaats van 19.00 uur zoals tot nu toe. Voordeel hiervan is dat de concentratie van stemmers na werktijd meer gespreid zal worden. Men hoeft zich niet meer zo te haasten en kan eventueel eerst nog rustig naar huis gaan om het avondeten te gebruiken voordat men gaat stern- Volgens Jeroen de Keijzer van de ge meentelijke afdeling Pubüekszaken en coördinator verkiezingen, zijn de voorbereidingen voor de raadsverkie zingen al in volle gang. Niet alleen bij de politieke partijen, maar ook bij de gemeente. Een gesprek met De Ke ijzer hierover leert dat er, naast de verruimde openingstijd van de stem bureaus, sprake is van nog enkele wijzigingen ten opzichte van vorig jaar. Die betreffen bijvoorbeeld de Kieswet en het gebruik van stemma- chines. De Kieswet is de wet waarin onder meer het kiesrecht van de burgers is geregeld voor de verkiezingen van de leden van de Tweede Kamer, de Pro vinciale Staten, het Europees Parle ment en de gemeenteraad. Naast de verruiming van de openingstijd be treffen belangrijke wijzigingen in de Kieswet de ondersteuningsverklaring en de voorkeursdrempel. De verklaringen van ondersteuning worden door kiezers overgelegd als bewijs dat zij de kandidatenlijst van de politieke groeperingen ondersteu nen. Tot nu toe was dit alleen voor nieuwe partijen noodzakelijk. Deze moesten tien ondersteuningsformu lieren inleveren. Dit aantal is voor gemeenten met 19 of meer raadsle den verhoogd naar twintig. De groot ste verandering is echter dat voortaan èlle zittende politieke partijen zo'n verklaring moeten inleveren. Iedere partij mag maximaal dertig gemeen teraadskandidaten op de lijst zetten. Als dus twintig van hen de onder steuningsverklaring tekenen, is al aan die voorwaarde voldaan. De Keijzer: "Het is overigens niet zo dat je kunt zeggen: ik regel even iemand en die tekent wel. Iedereen moet in de week van 13 tot 20 januari in persoon en onder het overleggen van een legiti matie bij de gemeentelijke afdeling Pubüekszaken die verklaring afleggen. Iedereen die wil tekenen, moet daar voor dus naar het gemeentehuis ko men. Dat wordt nog een heel gedoe, want het komt erop neer dat iedereen die de verklaring komt inleveren, dit doet met in z'n kielzog negentien mensen die zich stuk voor stuk moe ten legitimeren voordat ze hun hand tekening kunnen zetten." Valse voorwendsels Tenminste, als daar geen bezwaar te gen is. Iedereen wordt eerst 'nageke ken', want men kan maar één partij ondersteunen. Het kan dus niet zo zijn datje maar even iemand ophaalt die dan gelijk maar voor vijf partijen ondertekent..." De reden waarom de regeling van de ondersteuningsverklaringen ingrijpend is gewijzigd is volgens De Keijzer "omdat er in het verleden in sommi ge gevallen bij verkiezingen onder val se voorwendsels handtekeningen on der kandidatenlijsten zijn verzameld." Daarnaast zal het de komst van klei nere partijen moeilijk maken: "Als je met tien mensen een partij wilt op richten, zou dat wel erg gemakkelijk zijn. Er zitten nu al acht partijen in de gemeenteraad. Zonder die ondersteu ningsverklaring heb je er zo vijftien." Voorkeursdrempel Ook met betrekking tot de voor keursdrempel is er één en ander ver anderd. "Vroeger was het zo dat je op een kandidaat kon stemmen die op een niet verkiesbare plaats stond. Deze moest dan veel voorkeurstem men hebben wilde hij of zij toch nog in de raad komen. Dit percentage is nu van 50 naar 25 verlaagd. Als je op de zesde plaats staat en er zijn vier zetels voor die partij te verdelen, en je krijgt door het aantal voorkeur stemmen meer stemmen dan degene die op de vierde plaats staat, dan zou kandidaat nummer zes door voor keurstemmen toch in de raad kun nen komen." Dit lijkt misschien gemakkelijk haal baar, maar dat is het toch niet, meent De Keijzer. "Uitgangspunt is de kiesdeler in de gemeente. Die wordt bepaald door het aantal juist uitgebrachte stemmen te delen door het aantal zetels. Het aantal kiesge rechtigden in Soest bedraagt momen teel 33.265. Als er een opkomstper centage zou zijn van 65, dan betekent dit dat er 21.622 stemmen zouden zijn uitgebracht. Die deel je door 27, het aantal raadsleden dat Soest heeft. Dan kom je uit op 800 en dat is dan de kiesdeler. Dan moet een kandi daat die in principe op een niet-ver- kiesbare plaats staat 25 procent van de kiesdeler halen. Dit betekent dat hij/zij 200 voorkeurstemmen moet hebben, wil men uiteindelijk in de raad komen op grond van voorkeur stemmen." Stembureaus Bij de verkiezingen voor de gemeen teraad is het hoofdbureau en het cen traal stembureau hetzelfde begrip. Het is gevestigd in het gemeentehuis waar de burgemeester voorzitter is. Bij de Tweede Kamerverkiezingen fungeert de Kiesraad als het centraal stembureau en de gemeente Utrecht als het hoofdstembureau. Het centraal stembureau beslist on der meer over de geldigheid van de lijstencombinaties en maakt de uitslag van de verkiezingen bekend, terwijl het hoofdstembureau onder meer onderzoek doet naar de kandidaten lijsten en betrokken is bij het vaststel len van de uitkomsten stemming. Iedereen die een partij wil beginnen, kan meedoen aan de verkiezingen, zegt De Keijzer. „Je moet natuurlijk wel voldoen aan in de Kieswet gestel de voorwaarden. Bijvoorbeeld een vereniging zijn, wat moet blijken uit een afschrift van de notariële akte waarin de statuten van de vereniging zijn opgenomen. Daarnaast moet er een bewijs worden overgelegd van in schrijving in het verenigingsregister, afgegeven door de Kamer van Koop handel. Verder moet er een verkla ring van de politieke groepering zijn, houdende een aanwijzing van haar gemachtigde en plaatsvervangend ge machtigde bij het centraal stembu reau. Ook moet een waarborgsom worden gestort van 250 gulden. Als is voldoen aan alle voorwaarden, kan men vóór 8 december bij het centraal stembureau een registratieverzoek indienen. Men krijgt de waarborgsom teruggestort als registratie akkoord is Een beeld dat in het nieuwe verkiezingsjaar ook in Soest tot het verleden behoort. De stemhokjes zijn verdwenen en vervangen door de stemmachine. bevonden door het centraal stembu reau en er een geldige kandidatenlijst wordt ingeleverd." De uiterste datum van kandidaatstel ling is 20 januari. Vóór 15.00 uur moet elke partij die wil meedoen aan de gemeenteraadsverkiezingen de kandidatenlijst inleveren; 20 januari is ook een peildatum voor iedereen die op die dag in de gemeentelijke basis administratie staat ingeschreven. Wie dus op die datum als inwoners van Soest staat ingeschreven, mag in deze gemeente meedoen aan de verkiezin gen. Wanneer iemand zich een dag later als inwoner van Soest laat regis treren, mag niet in Soest meedoen aan verkiezingen maar moet voor die gelegenheid terug naar zijn vorige woonplaats." De nummering van de kandidaten lijsten is een taak van het centraal stembureau. Dit gebeurt in een open bare zitting op 22 januari om 10.00 uur in het gemeentehuis. De numme ring gebeurt aan de hand van de uit slag van de vorige gemeenteraadsver kiezingen. In feite zijn de zetelverde ling en het aantal behaalde stemmen bepalend voor de nummering, van de lijsten. Als zich meer dan één nieu we partij aanmeldt, vindt de numme ring van de nieuwelingen plaats door loting. Pet-flessen, de harde plastic fles sen met statiegeld, worden in Ne derland op grote schaal herge bruikt. Er wordt per jaar zo'n 33 miljoen kilo naar de winkels te ruggebracht. Al die lege pet-fles sen worden volledig opnieuw als grondstof gebruikt. Met pet-flessen-plastic kan de in dustrie heel wat doen. Als het zeer fijn vermalen wordt, kan het bij voorbeeld vermengd worden met katoen of wol om er truien van te maken. Sommige fleece-truien zijn zo gemaakt. Die kunnen wel een stootje hebben, 't Is even een omscholing, maar dan begint zo'n fles toch weer een heel ander le ven. Ook andere soorten plastic en kunststof worden op steeds grotere schaal ingezameld en versnipperd. Die snippers zijn welkom bij be drijven die nieuwe voorwerpen van kunststof maken. Recycling: van het één komt het ander. Wilt u meer informatie over recy cling? Bel dan voor een gratis bro chure 079 - 3449449. De grassportvelden kunnen ook vol gend jaar in verband met het groot onderhoud in de zomerperiode gedu rende tien weken niet bespeeld wor den. Burgemeester en wethouders hebben bepaald dat de grassportvel den volgend jaar van 2 juni tot en met 7 augustus niet mogen worden gebruikt. Voor de speciale (Stergra- zo-)oefenvelden is deze termijn van 4 mei tot en met 31 juli. Bij de gemeenteraadsverkiezingen van 4 maart 1998 zijn niet alle stemdis tricten van de vorige verkiezingen gehandhaafd. Het gemeentebestuur heeft een meer logische indeling gemaakt. Daardoor zijn twee stemdistricten ver vallen en bedraagt het aantal geen 24 meer maar 22. "Dat wil niet zeggen dat de mensen nu verder weg moeten om hun stem uit te brengen," zegt Jeroen de Keij zer van de gemeentelijke afdeling Pu- bliekszaken en coördinator verkiezin gen. "We hebben geconstateerd dat de indeling van de districten soms niet erg logisch was. We hebben heel Soest opnieuw ingedeeld en gepro beerd meer logica te brengen in de plaats waar de stembureaus zijn. We hebben bij de nieuwe situering ook rekening gehouden met de gemiddel de opkomst, want de opkomstper centages lagen nogal uiteen. Er waren bureaus bij waar 1.800,1.900 men sen kwamen, terwijl een ander er maar 1000 had." Het kan dus zijn dat mensen in een ander stembureau moeten stemmen dan ze in het verleden gewond waren. "Daarom is het van belang dat ieder een de oproepingskaart goed bekijkt. Daar staat duidelijk op in welk stem bureau men moet zijn. Het ligt voor een groot aantal straten inderdaad totaal anders," zegt De Keijzer. Door het wegvallen van een aantal stemlokalen, zoals het medisch cen trum Molendael aan de Soesterberg- sestraat, het bejaardencentrum Mo lenschot aan de Albert Cuyplaan, de openbare basisschool De Schakel aan de Klaarwaterweg, de prot.chr. ba sisschool De Werveling 2 aan de Driehoeksweg en gebouw De Hoek steen in Soesterberg zijn nieuwe stemlokaliteiten aangewezen: medisch centrum Molendael wordt de r.k. basisschool Ludgerus aan de Vosseveldlaan; bejaardencentrum Molenschot wordt het nieuwe Molen schot aan de Dalweg, en gebouw De Hoeksteen in Soesterberg wordt het Officierscasino aan de Kampweg. In het februarinummer van 'Op 't Hoogt' komen we uitvoerig op de komende verkiezingen terug. In die publicatie zal onder meer ook ruime aandacht worden besteed aan het stemmen bij volmacht en het gebruik van kiezerspassen. Stemdistrict 1-1 Lokaliteit: gemeentehuis, Raadhuis- plein 1 Albert Cuyplaan (ged.) Beukenlaan (ged.) Boekweitland Dalweg (ged.) Heetakker Hobbemalaan Klinkveld Raadhuisplein Roggeveld Rubenslaan Ruysdaellaan Soesterengweg Verlengde Talmalaan Vermeerlaan Stemdistrict 2-2 Lokaliteit: Van der Huchtschool, Paulus Potterlaan 13 Van de Veldeplantsoen Van Goyenlaan Frans Halslaan Het Oude Raadhuis Jac. van Looylaan Jan Steenlaan Kerkpad noordzijde Lange Brinkweg (ged.) Oude Raadhuisstraat Paulus Potterlaan Pieter de Hooghlaan Prins Bernhardlaan Prins Hendriklaan (ged.) Prins Hendriklaan 5 flat Rembrandtlaan Saenredamplantsoen Spoorstraat Steenhoffstraat (ged.) Talmalaan Stemdistrict 3-3 Lokaliteit: Braamhage, Insp. Schreu- derlaan 2 De Batenburg Van Weedestraat Bakkersweg Beatrixlaan Breemeentje Chris tinalaan Dillenburglaan F. C. Kuij perstraat Grote Melmweg Insp. Schreuderlaan Ir. Menkolaan Irenelaan Korenweg Korte Brinkweg Korte Melmweg Lindenlaan Maatweg Margrietlaan Nassaulaan Nassauplantsoen Stadhouderslaan Stemdistrict 4-4 Lokaliteit: gebouw Credo, Juliana- laan 19 a De Colignylaan Van Burenlaan Van Mecklenburglaan Van Straelenlaan Anna Paulownalaan Chalonhof Clauslaan Emmalaan Hellingweg Julianalaan Julianaplein Korte Bergstraat Mariastraat Oranjelaan Prins Hendriklaan (ged.) Prinsenhof Sophialaan Waldeck Pyrmontlaan Wilhelminalaan Willem de Zwijgerlaan Stemdistrict 5-5 Lokaliteit: De Driesprong, St. There- siastraat 16 Akkerweg Beckeringhstraat Bleekveld Eikenhorstweg Groen van Prinstererstraat Hartweg Jachthuislaan Koninginnelaan Korte Hartweg Kortweg Kostverlorenweg Krommeweg Meent Schaepmanstraat St. Theresiastraat Thorbeckestraat Troelstrastraat Stemdistrict 6-6 Lokaliteit: openbare basisschool Prins Willem Alexander, Beetzlaan 48 Albert Hahnweg Beetzlaan Dorresteinweg (ged.) Energieweg Industrieweg Koekoekweg Laanstraat Leeuwerikweg Merelweg Nachtegaalweg Nieuwstraat Pelikaanweg Schrikslaan Vinkenweg Weteringpad Zwaluwenweg Stemdistrict 7-7 Lokaliteit: bejaardencentrum Mo lenschot, Dalplein 2-4. De Schans Albert Cuyplaan (ged.) Beukenlaan (ged.) Dalplein De Gouden Ploeg Graanakker Haagwinde Kerkpad zuidzijde Kerkplein Korte Kerkstraat Kruisweg Lange Brinkweg (ged.) Middelwijkstraat Molenstraat Molenweg Nieuwe weg (ged.) Parallelweg St. Josephstraat Steenhoffstraat (ged.) Witte Paardstraatje Stemdistrict 8-8 Lokaliteit: bejaardencentrum Ma- riënburg, Burg. Grothestraat 80 Burg. Grothestraat 78 flat Burg. Grothestraat 82 flat Burg. Grothestraat Colenso Dokter de Voslaan Dokter Rupertlaan Dokter Schoonenbeeklaan Heuvelweg Nieuwerhoekplein Noorderweg Oranjehof Park Vredehof Praamgracht Regentesselaan Vredehofstraat Vredehofstraat 30 flat Stemdistrict 9-9 Lokaliteit: De Rank, Soesterberg- sestraat 18 De Binnentuin Van Lenneplaan A. P. Hilhorstweg Aagje Dekenlaan Betje WolfQaan Bilderdijklaan Birkstraat (ged.) De Rode Haan Driehoeksweg Eemstraat Eemweg Eikenlaan (ged.) Ferdinand Huycklaan Gallenkamp Pelsweg Hartmanlaan Henriëtte Blaekweg Hooiweg Kerkdwarsstraat Kerkstraat Kolonieweg Neerweg Olijkeweg Peter van den Breemerweg Soesterbergsestraat (ged.) Staringlaan Stationsweg Torenstraat Veldweg Verlengde Kolonieweg Stemdistrict 10-10 Lokaliteit: Ludgerusschool, Vosse veldlaan 24 a De Beaufortlaan De Genestetlaan Van Beuningenlaan Van Lijndenlaan Van Weerden Poelmanweg Bartolottilaan Birkstraat (ged.) Da Costalaan Dennenweg Heeserspoor westzijde Heideweg Hildebrandlaan Jacob Catslaan Larixlaan Middenlaan P. C. Hooftlaan Paltz Schapendrift Soester Hoogt Soesterbergsestraat 111 flat Soesterbergsestraat (ged.) Sparrenlaan Verlengde Paltzerweg Vondellaan Vosseveldlaan Stemdistrict 11-11 Lokaliteit: De Werveling, Oude Utrechtseweg 24 Acacialaan Bonifaciusstraat Braamweg Buntweg Dr. s'Jacobstraat Driftje Duinweg Eikenlaan (ged.) Ericaweg Esdoornlaan Foekenlaan Gentiaanlaan Jeneverbesweg Kastanjelaan Korte Ossendam Meidoornweg Ossendamweg Oude Utrechtseweg Plasweg Prunuslaan Schoutenkampweg St. Willibrordusstraat Stemdistrict 13-13 Lokaliteit: De Regentuuter, Weeg breestraat 104-106 Amnestylaan Eigendomweg Goudvink Groenling Nieuweweg (ged.) Parklaan Specht Valeriaanstraat Weegbreestraat (ged.) Winterkoning Stemdistrict 14-14 Lokaliteit: Reform, school Daniël, Smitsweg 46 Dalweg (ged.) Kamperfoeliestraat Smitsweg Varenstraat Veenbesstraat (ged.) Weegbreestraat (ged.) Stemdistrict 15-15 Lokaliteit: De Open Hof, Veenbes straat 2 De Akkeren Ereprijsstraat Haverweerd Johannes Poststraat Klaarwaterweg Speenkruidstraat Veenbesstraat (ged.) Stemdistrict 17-17 Lokaliteit: Honsbergen, Wiardi Beckmanstraat 475 a Van Hamelstraat Gerrit van der Veenstraat Gustaaf Gelderhof Hannie Schafthof Jan de Rooystraat Jan Thijssenhof Mw. Kuipers-Rietberghof Nijverheidsweg Theo Dobbehof Titus Brandsmastraat Walraven van Hallhof Wiardi Beckmanstraat Wijnend Toplaan Wülem Speelmanhof Stemdistrict 18-18 Lokaliteit: De Vijverhof, Klarinet 39 Gter Clemensstraat Disselboom Dorresteinweg (ged.) Dorsvlegel Evenaar Gareel Hofstedering Klarinet Koningsweg Sloothaak Spinet Tarfstreek (ged.) Wollegras Zonnedauw Stemdistrict 19-19 Lokaliteit: prot. chr. school De Bron, Sweelinckstraat 2 Bazuin Cimbaal Di Lassostraat Draailier Gemshoorn Goudwesp Hommel Honingbij J. H. Isingserf Kornet Krekel Libel Lisdodde Turfstreek (ged.) Stemdistrict 20-20 Lokaliteit: openb. basisschool Over- hees, Willaertstraat 45 Choristenpad Claroenstekerpad Eigendomweg Harperpad Houtsnip Isaacstraat Koperwiek Luytenaarpad Minstreelpad Obrechtstraat Pijperpad Scalmeyerpad Vedelaarpad Wielewaal Willaertstraat Stemdistrict 21-21 Lokaliteit: Insingerschool, Insinger- straat57 De Zoom Den Blieklaan Van der Weijdenstraat Bosstraat Dolderseweg Egeltjespad Fazantpad Felix Orttlaantje Ganzetrek Hazepad Hertenlaantje Houtsnip Insingerstraat Patrijsgang Pijnenburgerlaan Pimpelmees Reespoor Reigerpad Staalwijklaan Tromslagerpad Turfweg Vaardehoogtweg Veenpad Veenzoom Verl. Oude Utrechtseweg Wieksloterweg oostzijde Wieksloterweg westzijde le Heezerlaantje 2e Heezerlaantje Stemdistrict 25-25 Lokaliteit: De Drie Eiken, Dorps plein 18 Van der Griendtlaan Van Angerenstraat Van Maarenplein Amersfoortsestraat Banningstraat Bloemheuvel Dorpsplein Fokkerstraat Generaal Spoorstraat Generaal Winkelmanstraat Kampweg Koppenlaan Laan Blussé van Oud Alblas Moerbessenberg Oude Tempellaan Rademakerstraat (ged.) Veldm. Montgomeryweg Stemdistrict 26 Lokaliteit: Sint Carolusschool, Chr. Huygenslaan 2 Anth. van Leeuwenhoeklaan Bakkeneslaan Buys Ballotlaan Chr. Huygenslaan Huis ten Halve Jongbloedlaan Plesmanstraat Postdwarsweg Prof. Lorentzlaan Rademakerstraat (ged.) Schooldwarsweg Simon Stevinlaan (ged.) Stemerdingweg Sterrenbergweg Versteeghlaan Stemdistrict 27-27 Lokaliteit: Officiers Casino, Kamp weg 1 't Zwarte Wegje Apollo Aviatik De Brik Farman Gemini Hermes Het Zeisterspoor Kamerlingh Onneslaan Mercury Morane Richelleweg Rumpler Simon Stevinlaan (ged.) Spad Vliegtuiglaan Willem Stuutlaan Wostok Zuiderweg

Soester Courant | 1997 | | pagina 32