OT SEEEROIEER Sè klinkhamer Gratis rondje voor stratenmakers Nee-ja-sticker in elke brievenbus MOSSEL AVOND Goedheiligman komt zaterdag in Soest GroenLinks-Progressief Soest kiest Ans Mann als lijsttrekker 220,- Harise Yrbanjac uit Bosnië kan naar het ziekenhuis Voorwaardelijke straf Schut 1 24 77 TUIN-ADVIESCENTRUM 't üaarderhoogt Het blijft genieten! Extra meevaller voor Soest uit gemeentefonds Or pr PIERO ERBACCI B.V. DT OF MONSTER VERKOOF Dankzij financiële steun uit Soest ONGEWOON WONEN GEWOON MEENEMEN WOENSDAG 19 NOVEMBER 1997 SOESTER COURANT iACTUEEL PAGINA 3 'Alternatieve' opening rotonde Burgemeester Grothestraat 3AGINA 2 Gemeente zorgt voor verspreiding in december f 19.50 12 xh jaar getrouwd? Partij rekent op drie zetels Ontvangst Sint bij gemeentehuis; kinderfeest aan Koningsweg In Soest mogen straks 33.265 mensen stemmen nschen totorrijles ertificaat. lutomaat" Fietstasroof op de Buntweg Autohandelaar toch terrein op Ook voor service moet u bij ons zijn Soesterbergsest Tel. 035 - 60; Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum Sint Nicolaas wordt zaterdag 22 no vember om 13.45 uur bij het ge meentehuis verwacht. Op het Raad huisplein wordt hij welkom geheten door burgemeester Hans de Widt en ongetwijfeld door een meute kinderen, wier harten vol verwach ting klopt. De ontvangst van de goedheiligman is vijf kwartier later dan in het boekje van het Sint Nicolaas Comité Soest is aan gekondigd. Bij de druk daarvan was bij het comité nog niet bekend dat er zater dag een huwelijk wordt voltrokken in het gemeentehuis. Volgens insiders vond de Sint het geen probleem om wat later te komen, om dat zijn programma die ochtend toch al overladen is. Maar hij stuurt wel een aantal Pieten vooruit, die vanaf 11.00 uur in de winkelcentra van Soest de komst van de Sint zullen aankondigen. In de middag neemt Sinterklaas alle tijd voor de kinderen uit Soest. Om 14.40 uur laat hij zich in een rijtuig naar de hal van A.P. van Doorn aan de Koningsweg rijden. In de stoet sluiten onder meer muziekvereniging PVO en de peperno- tenbus van Autotron Rosmalen aan. Het kinderfeest aan de Koningsweg be gint om 15.15 uur en duurt tot ongeveer half vijf. Het is uitsluitend toegankelijk voor kinderen tot en met tien jaar, die de kleurplaat uit het boekje 'Hoor wie klopt daar1 hebben ingekleurd en in geleverd bij de Soester Courant (Van Weedestraat), DA Drogisterij Kok (Smitsweg en Tamboerijn) of C1000 (Zuidpromenade). In ruil daarvoor krij gen ze een toegangsbewijs en de mooi ste inzendingen worden zaterdag nog eens beloond met een prijs. Overigens kan voor elk kind slechts één begeleider de feesthal in. De organisa tie zal hier streng op toezien om te voor komen dat er teveel volwassenen in de hal zijn en kinderen mogelijk het zicht wordt belemmerd. Voor wat betreft het inkleuren van de kleurplaten: als de toe gangskaarten op zijn, kan de inzender niet meer naar binnen. De kleurplaten worden vrijdag nog wel opgehaald bij de inlever-adressen en dingen evengoed mee naar de prijzen. Etalagewedstrijd Sinds afgelopen zaterdag, toen de Sint per stoomboot in Enkhuizen en arri- BAR, GRILL RESTAURANT Onze nieuwe "In de wok geserveerde roerbakgerechten?" Onze alom beroemde spare-rlbs? Onze unieke spies van een meter? En al onze andere bekende vlees- en visspecialiteiten? (al onze gerechten ook om af te halen) AAT 47 SOEST 18252 V.l.n.r. Piet 1, Sint, Piet2. veerde, loopt de etalagewedstrijd die op 5 december sluit. Alle Soesters kunnen hieraan meedoen door op de coupon uit het boekje 'Hoor wie klopt daarin te vullen welke etalage volgens hen het leukst of meest origineel in de stijl van het grote kinderfeest is ingericht. Wie de coupon inlevert (bij de Soester Courant, DA Drogisterij Kok of C1000) maakt kans op een van de vele prijzen. De prijswinnaars en uiteraard de win nende winkelier worden op 10 decem ber in de Soester Courant bekend ge maakt. Brieven Brieven, kaarten en tekeningen kunnen door kinderen worden opgestuurd naar Sint Nicolaas. Hij heeft daarvoor een speciaal postadres: Sint Nicolaas, Post bus 3336, 3760 DH Soest. Tijdens hun verblijf in Nederland bezoe ken Zwarte Pieten, al dan niet met de Sint, een aantal hofleveranciers in Soest. In het boekje van het Sint Nicolaas Co mité Soest is te lezen waar en wanneer. Koopavonden Op woensdag 3 en donderdag 4 houdt de Soester middenstand extra koopa vonden. De winkels zijn op beide dagen tot 21.00 uur geopend. In verband met pakjesavond (5 december) vervalt die week de gebruikelijke koopavond op vrijdag. De winkels sluiten dan om 18.00 uur. Het begrotingstekort van de gemeen te over 1997 zal nog lager uitvallen dan verwacht. Soest krijgt namelijk 480.000 gulden meer uit het ge meentefonds dan waarmee rekening was gehouden. Volgens de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) wordt 315 miljoen gulden teruggestort in het gemeentefonds dat ten goede komt aan de gemeenten die nu elk jaar moeten inleveren ten gunste van de steden. Soest was al enigszins op de hoogte van de meevaller en had in eerste in stantie rekening gehouden met een voordeel van 150.000 gulden. Dit blijkt 630.000 gulden te zijn. Hoewel de meevaller van het gemeentefonds pas in juni volgend jaar wordt verre kend, wordt het bedrag bij de jaarre kening van 1997 gevoegd. Ondanks de meevaller zal Soest dit jaar alsnog met een tekort van onge veer 1,1 miljoen gulden worden ge confronteerd. Het gemeentebestuur besloot al eerder dit te dekken uit de algemene reserve. De VNG en het rijk zijn overigens bezig met een onderzoek om een beter beeld te krijgen van de finan ciële posities van de gemeenten. Het rapport hierover wordt februari vol gend jaar verwacht. De rotonde op de Burgemeester Grothestraat was al vier dagen iri gebruik toen wethouder Pieter ten Hove vrijdag rond het middaguur zich in een koets het nieuwe ver keersplein liet oprijden. Met in zijn spoor een tweede koets, een groot aantal bobo's en daarachter een lange file op de Van Weedestraat sprong de wethouder bij alle vier armen van de 'rotonde van de bok om een lint door te knippen. De officiële opening was het intermezzo voor een bijeenkomst van genodigden in restaurant Darthuizen. Leuk, vonden ook de winkeliers van de Van Weedestraat en de Burgemeester Grothestraat. Maar zij gaven vrijdag middag, twee uur na de handelingen van wethouder Ten Hove, gratis rond jes aan de stratenmakers die de roton de hebben aangelegd en sinds de bouw vak in 1996 hebben gewerkt aan de her inrichting van de Van Weedestraat. leverancier en groothandel hehuhi in tassen houdt op: dinsdag 25 november a.s. van 10.00 - 22.00 uur In de nieuwe showroom vindt u verschillende wintercollecties in leder, kunstleder en andere materialen. En met de feestdagen in het vooruitzicht is er tevens voldoende keus in party-, avond- en toillettasjes. Ook in reis- en sporttassen is er een ruim aanbod. O Birkstraat 101A (rechts naast Otak) Soest. Telefoon 601 30 30 computermeubel U-TWO kersen struktuur 77x108x50 cm. A DORRESTEINWEG 72b SOEST TEL: 035-6012883 Vaarderhoogt Agenda v.a. nu: Kerstkoopdorp met 1001 kerstartikelen. Zondag 7 december geopend (10.00 -17.00 van de Graaf. Ly Mensen van mensen worden werkelijkheid 't Vaarderhoogt maakt uw decembermaand extra gezellig met de gloednieuwe, permanente verkoopexpositie "Sfeer Meer". Boordevol artikelen die uw woning binnen en buiten tot een waar sfeerpaleis kunnen maken. Van gezellig plantje tot artis tiek glaswerk, van fraaie kandelaar tot een uitbundige bloemen- compositie. Sfeer genoeg, stijl genoeg, keus genoeg. Komt u dat zelf maar zien. En Voor uw kerstwensen is er het nieuwe GROTE KERSTKOOPDORP met een indrukwekkende COLLECTIE SCHITTEREDDE KERSTARTIKELEF). In december laat de gemeente Soest weer de jaarlijkse huisvuilkalender huis-aan-huis bezorgen. Ditmaal met een kleine toegift, de Nee-Ja- sticker. Met de Nee-Ja-sticker weert men het "losse" ongeadresseerde reclamedrukwerk uit de brievenbus. Wie liever een Nee-Nee-sticker heeft, kan de sticker omruilen. In dat geval blijft men van alle onge vraagde drukwerken verschoond, van zowel reclamefolders als van huis-aan- huis-bladen. Het gemeentebestuur hoopt dat veel inwoners een sticker op hun brievenbus zullen plakken. Het ge bruik van de stickers is een sprekend voorbeeld van afvalpreventie, van het voorkomen dat er afval ontstaat. In 1995 had de berg reclamefolders in ons land een totaal volume van 130.000 ton papier. Uitgaande van nieuw papier, moeten daarvoor ongeveer 2 miljoen bomen worden gekapt. Als mensen de stickers gebruiken, zullen de reclamema kers hun oplagen navenant verlagen. Dat betekent minder bomen kappen en minder kosten voor het inzamelen en transporteren van oud papier. De huis- aan-huis-verspreiding van de sticker door de gemeente is eenmalig. De mo gelijkheid om de stickers af te halen blijft gewoon van kracht. Met de eenmalige huis-aan-huis-ver- spreiding van de Nee-Ja-sticker komt Soest tegemoet aan een pleidooi van de landelijke Vereniging Milieudefensie. Deze verspreiding was betrokken bij de invoering in 1993 van de landelijke Code Verspreiding Ongeadresseerd Re clamedrukwerk. Behalve dat verschil lende gemeenten tot huis-aan-huis-ver- spreiding overgingen, heeft dat ertoe geleid dat de sticker nu ook gratis wordt toegezonden na een telefoontje naar het speciale telefoonnummer 0900- 2025905. Stickerdichtheid Uit onderzoek van de Vereniging Mi lieudefensie blijkt dat er gemiddeld op zeven procent van de Nederlandse brievenbussen een anti-reclamedruk- werk-sticker zit. In gemeenten die tot huis-aan-huis-verspreiding van de stickers overgingen, blijkt dit percenta ge aanzienlijk hoger te liggen. Wethouder Ries van Logtenstein van o.a. milieu en reiniging: "Hiermee is de meerwaarde van de huis-aan-huis-ver spreiding van de stickers dubbel en dwars aangetoond. Die hogere stic kerdichtheid werkt rechtstreeks door in een lagere frequentie van het legen van de papierbakken. Naast het milieuvoor deel betekent dit voor de gemeente ook minder kosten voor inzameling en trans port." De stickers kunnen worden omgeruild (of teruggebracht) bij: de infobalie van het gemeentehuis, Raadhuisplein 1De pendance Publiekszaken, Dorpsplein 17, Soesterberg (dinsdag en donderdag 14.00-16.00 uur); Het milieucentrum "De Kwekerij", Molenstraat 157; de Wereldwinkel, Steenhoffstraat 9a; het Kringloopcentrum Spullenhulp, de Schans 20. Iedere vrijdagavond vanaf 17.00 uur Onbeperkt mosselen eten met frites, sausjes en sla Reserveren gewenst. Vier uw feest in een originele Amsterdamse entourage! 7 dagen per week geopend. 035-60127 39 Soesterbergsestraat 188-Soest ie zal er erg 'aren. We In maart volgend jaar zijn volgens de huidige samenstelling van de bevol king 33.265 Soesters stemgerechtigd voor de gemeenteraadsverkiezingen. Dat zijn er achthonderd meer dan in maart 1994, Het gemeentebestuur heeft 27 stem lokalen aangewezen, twee minder dan bij de laatste verkiezingen. De gebruikelijke lokalen van Medisch Centrum Molendael aan de Soester bergsestraat, bejaardencentrum Mo lenschot aan de Albert Cuyplaan, OBS De Schakel aan de Klaarwater- weg, De Werveling aan de Drie- hoeksweg en gebouw De Hoeksteen in Soesterberg zijn komen te verval len. Nieuw zijn de St. Ludger- usschool aan de Vosseveldlaan, Stichting Zorgcentrum Soest aan het Dalplein en het Officiers Casino aan de Kampweg in Soesterberg. Voor de stemlokalen aan de Driehoeksweg en de Klaanvaterweg zijn geen nieuwe locaties aangewezen. De mensen die daar hadden moeten stemmen, wor den over andere stemdistricten ver deeld. In maart 1994 brachten 21.199 Soes ters een geldige stem uit. Zij zorgden voor een opkomstpercentage van 65,34. De VVD werd toen de groot ste raadsfractie met zeven zetels, ge volgd door het CDA (6), PvdA (3), BAM (3), Gemeentebelangen Groen Soest (3), D66 (2), GroenLinks/Pro- gressief Soest (2) en GPV/SGP/ RPF (1). In de huidige raadsperiode worden de wethouders geleverd door de WD (Neks Blommers), het CDA (Ries van Logtenstein) en de PvdA (Pieter ten Hove). Als dank voor de inspanningen en de goede samenwerking kregen de straten makers vrijdagmiddag van een aantal winkeliers uit de Van Weedestraat en de Burgemeester Grothestraat gratis rond jes. Daarmee zorgden zij voor een 'alter natieve' officiële opening van het ver keersplein. De traktatie van de middenstanders viel uitstekend in de smaak bij de stratenma kers van BV v/h fa. H. van Asch. Zij hebben de rondjes en de hapjes meer dan verdiend, stelde voorzitter Emiel Wortmann van de Winkelkring Van Weedestraat die de stratenmakers be dankte voor de uitstekende samenwer king. Hoewel de meeste werkzaamheden ach ter de rug zijn, is de ingrijpende herin richting van de Van Weedestraat nog niet afgerond. Op zaterdag 13 december wordt de 'face-lift' gevierd met een kerstbraderie van de Winkelkring Van Weedestraat. Die wordt gehouden tus sen 15.30 en 20.00 uur. De 18-jarige Harise Vrbanjac uit Bosnië is vorige week in Soest gear riveerd. Hij logeert bij zijn tante, Mina Kahrimanovic, en maakte vo rige week kennis op het kantoor van Vluchtelingenwerk aan de Smits- weg. Harise heeft een hersentumor en kan in Bosnië niet behandeld worden. Dankzij de financiële steun van een groot aan tal Soesters, die de afgelopen maanden f 2000 bij elkaar brachten, kan hij in Nederland onderzocht worden. Of hij hier met succes een operatie kan onder gaan staat nog niet vast. i werksfeer, spraak l EA SOEST. y >k theorieles 35 - 6022061 652 - 643170 Ans Mann-Voortman, die als op volgster van Jan Visser sinds sep tember j.l. deel uitmaakt van de "tweevrouws"-raadsfractie van GroenLinks-Progressief Soest, is door de leden van de partij aange wezen als lijsttrekker bij de komen de raadsverkiezingen. Het zittende raadslid Nel Koster - opvolger van Leidje Tomassen - staat op de twee de plaats. Ans Mann is in Soest vooral bekend als directeur van de Desmond Tutuschool, waarvan zij binnenkort afscheid neemt. Op de kandidatenlijst van GroenLinks- PS prijken ook de namen van andere bekende Soesters, zoals Olga Duijm, woordvoerster van het Comité Vrouwen in de Bijstand; het oud-raadslid Jan Nuijten; Eit Algra, voorzitter van het Vredesplatform Soest; John v.d. Drift, voorzitter van de federatieraad van de (Samen-op-Weg-kerk) de Open Hof, Guus Kruis, oud-directeur van de open bare bibliotheek, Ammy Langenbach, coördinator van Vluchtelingenwerk Soest, en Maarten Schaafsma, de beken de Soesterbergse vredesactivist. De oud raadsleden Leidje Tomassen en Jan Vis ser staan als "lijstduwers" op de (onver kiesbare) plaatsen 15 en 16. Ans Mann. Dat is de uitkomst van de drukbezoch te ledenvergadering van GroenLinks- PS, vorige week woensdag, onder lei ding van voorzitter Ansje Hoekstra, waar ook het nieuwe verkiezingspro gramma werd besproken. Opmerkelijk is dat de kandidatenlijst van de progres sieven meer vrouwen (negen) dan man nen (zeven) telt en dat de eerste drie posities ook door vrouwen worden inge nomen. Drie zetels? Als de voorspelling uitkomt van cam pagneleider Jan Visser - hij verwacht drie zetels - bestaat volgend jaar de ge hele gemeenteraadsfractie van GL-PS uit vrouwen. Olga Duijm (nummer drie op de lijst) treedt tot aan de verkiezin gen al op als fractie-assistent. De volledige kandidatenlijst van Groen Links-Progressief Soest luidt als volgt. 1. Ans Mann 2. Nel Koster 3. Olga Duijm 4. Jan Nuijten 5. Jos Tak 6. Eit Algra 7. John van der Drift 8. Guus Kruis 9. Ammy Langenbach 10. Klaas Levinga 11. Maarten Schaafsma 12. Gerard Snijdelaar 13. Hilda van der Wal 14. Elly van Ziel 15. Leidje Tomassen 16. Jan Visser Harise Vrbanjac met zijn tante Mina Kahrimanovic, zijn neefje Elvin en Ammy Langenbach van Vluchtelingen- Werk Soest. Onbekenden hebben zaterdagmorgen een fietstas leeggeroofd van een 42-ja- rige Soesterse, die haar bromfiets even op het erf van een woning aan de Bunt weg had neergezet. Toen ze terugkwam bleken uit de tas kleding, papieren, geld en bankpasjes verdwenen te zijn. !S, grootste Ned. ele hoorcosmetica •ijk en export naar ins toename van I- en verpakkings- Als forse waarschuwing eiste de of ficier van justitie vrijdag duizend gulden boete tegen de Soester auto handelaar R. Schut, omdat die op 11 juli de verzegeling van zijn be drijf heeft ondermijnd. Maar de rechter hield er rekening mee dat Schut sindsdien netjes de provincie belt als hij even iets van zijn bedrijf wil halen. Ze legde de boete geheel voor waardelijk op. "Ik dacht dat die verzegeling op 9 juli alleen bedoeld was om te voorkomen dat ik weer met auto's in en uit zou rij den", zei Schut vrijdag. Hij had dan ook niet aan de loden zegels gezeten, maar was slechts door een gat in de omhei ning gekropen aan de achterkant van zijn autosloperij en garagebedrijf. Twee dagen na de verzegeling van het bedrijf aan de Industrieweg zou Schut plotseling bedacht hebben dat er in zijn kantoor nog twee aangetekende brieven van het waterleidingbedrijf lagen. En hij moest wat rekeningen ophalen. Na een kwartier stond de politie voor de deur. Die vond ook het tangetje waarmee Schut het gaas zou hebben stukgeknipt. "Dat tangetje had ik alleen maar voor de zekerheid meegenomen. Maar ik hoefde het niet te gebruiken", las Schut voor uit zijn pleitnotitie. Uit die opmer- king leidde de politierechter mr. M. Grapperhaus af dat Schut best wist waar hij mee bezig was. Dat er over de recht matigheid van de verzegeling nog een bodemprocedure loopt, zoals de auto handelaar aanvoerde, doet er volgens de rechter nu niet toe. Hij had gewoon van. het terrein moeten wegblijven. Eigen technische dienst mei uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen appM Alle reparaties aan hwiti

Soester Courant | 1997 | | pagina 3