Odeon promoveert naar ere-afdeling! 'Vogels? Ik kan niet meer zonder...' Vereenzaming eenzaam Zeggen wat je doet, doen wat je zegt! De ijsbaan is er klaar voor Ariki Benelux BV WOENSDAG 3 DECEMBER 1997 Avondvliegen helikopters 'De Drie Eiken' Activiteiten in Dorpshuis Burgstede Jonge ondernemers Kerkdiensten Medische dienst Hulpveriening^J Avondvierdaagse 1998 Geen kerstconcert luchtmachtkapel Stekkie-snelservice Luchtmacht helpt kinderhuizen Polen Vrijwilligers gevraagd Beëdiging jonge luchtmachtofficieren Agenda \GINA 14 /i<'f tfir/pH Op zaterdag 29 november vertrok ken twee bussen vanuit het gebouw van Muziekvereniging Odeon te Soesterberg naar Veldhoven, waar een groot concours voor fanfare- en harmonieorkesten werd gehouden. Odeon, uitkomend in de klasse Uitmuntendheid, was sinds 5 jaar niet meer op concours geweest om dat het orkest in 1994 van fanfare orkest omgezet werd in een harmo nieorkest. Tot groot genoegen van de dirigent was het niveau inmiddels zo vooruit gegaan dat hij het bestuur had weten te overtui gen van deelname aan een concours. Vijf maanden van repeteren en veel oe fenen waren voorafgegaan aan deze dag. De stemming in de bus was uitstekend, er werd zowaar zelfs gezongen. In thea ter De Schalm werd iedereen serieuzer. De orkesten werden bejureerd door een professionele, landelijke jury. Die dag waren er 11 deelnemende orkesten waarvan er 6 in de klasse Uitmuntend heid uitkwamen. Op het moment dat de dirigent Gerrit de Weerd de eerste noten van het in- speelnummer inzette was iedereen erg gespannen. Dat bleek echter niet zicht baar voor het publiek. Toen het eerste (verplichte) nummer "Festive variations on Last uns erfreuen" werd ingezet speelden ze de sterren van de hemel. Tussen het eerste en tweede (vrije) nummer duurde het lang eer ze "Over- ture to a new age" konden spelen. Na afloop waren zowel de dirigent als de muzikanten opgetogen over hun goede spel. Iedereen was dik tevreden als ze met een eerste prijs weer naar Soester berg konden gaan. Het orkest werd door de jury beoor deeld op zuiverheid, klank, techniek, samenspel, dynamiek en interpretatie. Het juryrapport was, naast een aantal kritische geluiden, zeer lovend. Enkele citaten: "Het orkest was muzikaal heel erg goed verzorgd. Het orkest was van een prima niveau en staat onder des kundige leiding. Technisch gezien staat het orkest boven de materie." De cijfers die de jury gaf waren gemiddeld 8 a 9 per onderdeel. Met name het onderdeel interpretatie, dat betrekking heeft op de muzikale uitvoering door de dirigent, werd beloond met 9's en 9WS. Het to tale aantal punten dat Odeon kreeg be droeg 310, wat naast een eerste prijs ook promotie naar de ere-afdeling inhoudt! De ere-afdeling is de één na hoogste muziekafdeling. Op de terugweg was de stemming op perbest. Tijdens een gezamenlijke maal tijd werd alle lof en dank uitgesproken voor de dirigent Gerrit de Weerd. Odeon maakte op deze dag historie: sinds 1977 uitkomend in de klasse Uit muntendheid zijn ze nu het tijdperk van de ere-afdeling binnengestapt. Daar naast zijn ze door de regionale bond uit genodigd om mee te doen aan de Ne derlandse Kampioenschappen in 1998, die gehouden worden in Venlo. Voorlo pig gaat het orkest zich voorbereiden voor de Kerstsamenzang op zondag 21 december. De Chinooks en Cougars van de vlieg basis gaan avondvliegen op 4, 8, 9,11, 15, 16 en 18 december. Tijdens de vluchten beoefenen de bemanningen onder meer het gebruik van nachtzicht- apparatuur. Behalve enige lokale vlieg bewegingen op Soesterberg vinden er ook navigatievluchten plaats boven Ne derland en wordt gebruik gemaakt van het militaire luchtvaartterrein Deelen. De laatste transporthelikopter landt ui terlijk 23.00 uur op de vliegbasis Soesterberg. Naar verwachting gaat een groot aantal van de vluchten niet door vanwege slechte weersomstandigheden en de in vredestijd geldende veiligheidsnormen ten aanzien daarvan. Tijdens de maan dag-, dinsdag- en donderdagavonden is de vliegbasis tevens uitwijkhaven voor vliegtuigen van andere bases van de Koninklijke Luchtmacht die door om standigheden niet kunnen landen op hun thuisbases. Het was een vrolijke bijeenkomst, die van de vrijwilligers van de ijsbaan Soesterberg. Op verzoek van het be stuur waren ze naar het dorpshuis Burg stede gekomen. 'Dan denk je dat er mis schien 2 of 3 komen, maar dan zit de hele zaal vol', aldus een verheugde Ab Blokzijl, voorzitter van de ijsvereniging. Eerst werden de plannen bekend ge maakt zoals een mogelijke uitbreiding richting de Kampweg. 'Het is allemaal grond van de gemeen te, dus van ons allemaal. Om die reden verwachten we geen problemen van die kant en ook nog te bedenken dat we een verwaarloosd terrein heel mooi maken', aldus de argumentatie waar natuurlijk alles voor moet buigen. De gedane ar beid werd genoemd en dat was heel wat. Alle opstallen en bijgebouwen van de ijsbaan waren van onbewoonbare krot ten veranderd in bijna luxe bungalows; een koek en zopietent met aanrecht, voorzien van warm en koud stromend water; wrakke daken zijn weer als nieuw, enz. De vele soorten werkgroe pen werden stuk voor stuk genoemd en voorzien van de nodige vrouwen en mannen en de daarbij behorende coör dinatoren. De bekendmaking dat meer dan 800 gezinnen zich of als lid, dona teur of gebruiker van de ijsbaan hadden gemeld, werd met applaus ontvangen. De sfeer en de ontspanning in deze groep is karakteristiek voor een echte dorpsvereniging. Alleen zou, net als in de Friese dorpen de gewoonte is, ieder een lid van de plaatselijke ijsvereniging moeten worden. Ook heeft de club van vrijwilligers nog wel versterking nodig, waardoor het hele winterse gebeuren nog soepeler kan draaien. Het is nu al leen nog maar wachten op de vorst, maar daarover zijn de vrijwilligers een parig: die komt zeker! Allen die de plaatselijke ijspret een warm hart toe dragen kunnen dat op vele manier doen. Opgave en informatie bij Ab Blokzijl, Koppenlaan 21, tel. 351463. Diensten Centrum Dorpsplein 18, Soesterberg Telefoon 0346 - 35 14 02 Mosselen eten Woensdag 10 december zijn de 55-plus- sers vanaf 10.30 uur in De Drie Eiken welkom om heerlijke mosselen te eten. Het begint met een voorafje van gerook te zalm. Daarna mosselen met sausjes, stokbrood en gemengde sla. Een toetje van perziken met slagroom. Alles over goten met een glaasje wijn. Dat alles voor slechts 12,50 p.p.; opgave tot 9 december 12.00 uur via tel. 351402. Kerstbingo Vrijdagavond 12 december wordt er vanaf 19.00 uur een Kerstbingo in De Drie Eiken gehouden. De plankjes kos ten 6 gulden per stuk, incl. een kopje koffie. Kaarsen beschilderen Donderdag 18 december is er gelegen heid om meegebrachte kaarsen te leren beschilderen met goudverf en kerstmo tief. Kosten f 2,50 p.p.; opgave tot dins dag 16 december 12.00 uur via tel. 351402. v 14 December Om 11.30 uur begint in Dorpshuis Burgstede de kerstmarathon klaveijas- sen/jokeren, zaal open vanaf 11.00 uur. Het inschrijfgeld bedraagt f 10,- per per soon bij inschrijving te voldoen. Er zijn deze dag leuke prijzen te winnen. 19 December Een extra gezellige kerstbingo in Dorps huis Burgstede vanaf 20.00 uur, zaal open om 19.30 uur. Graag vooraf opge ven bij Dorpshuis Burgstede (tel. 0346- 351975). 28 December Een dag waarop de gehele familie zich kan vermaken in Dorpshuis Burgstede. Er is van alles te beleven voor actieve en gezellige mensen. Zo kunt u o.a. volley ballen, biljarten, klaverjassen/jokeren en meedoen aan een puzzeltocht. Voor de kinderen is er een apart programma, namelijk de grandioze goochelshow van Mr. Serfatic en hierna nog een spel en creatieve middag o.l.v. de Stichting Jeugdwerk. De dag begint om 12.30 uur, en eindigt met een spetterende disco van 17.00 tot 19.00 uur. Meer berichten over Soesterberg op pagina!8,19 'Ineens kruist iets je weg waar je nooit aan had gedacht. Het is een uitdaging die je pakt en kort daarop weet je niet beter. Maar of het nu een gat in de markt is kan ik niet di rect zeggen'. Nog wat slaperig van een lange avond zaken doen en een korte nacht is Pierre Storimans ineens helder wakker als het over zijn hobby gaat. Want na een kor te makelaardijperiode heeft de handel in sieraden een aanmerkelijke verfrissing bij hem teweeggebracht. Bij toeval ont moette hij een vroegere vriend, die met iets nieuws was begonnen en op zoek was naar een compagnon. Het klikte direct en zo begonnen zij met de han del van de langzamerhand meer en meer bekend geworden sieraden, voor zien van blauwe en groene stenen. Het draait allemaal om de Abalonie- schelp, die in de wateren rond Nieuw Zeeland wordt gevonden. Deze schelp, familie van de Yade die daar Paua wordt genoemd, heeft een grootte van onge veer een hand. Onder strenge controle van de plaatselijke overheid wordt deze schelp door duikers gevist. Op het eer ste gezicht is er niets aan te zien, totdat het schelpendak voorzichtig wordt ver wijderd. Ineens ziet men een bijzonde re blauwe en groene glans opkomen in alle vormen. Deze bijzondere schelplaag wordt door vakmensen in vele soorten gouden en zilveren sieraden verwerkt. De export naar de Benelux was nog niet aangeboord. Met ingang van mei 1997 is dat wel gerealiseerd door Ariki Bene lux bv, met als vestiging Amersfoort. Storimans en zijn collega vormen samen het hele bedrijf, dat in de toekomst voor uitbreiding vatbaar is. Ze richten zich in eerste instantie op grote warenhuizen en hebben daar op grond van hun bijzon dere handel veel afzet gekregen. De spe ciale dames- en herensieraden zijn zeer in trek. Storimans: 'Uiteraard is dat een goede zaak, maar wij gaan heel zorgvuldig te werk. Onze handel is niet zo maar iets; het is van bijzondere kwaliteit met een jaar garantie. Dan is het geen kwestie van leuren en zo snel mogelijk aan de man brengen, maar per keer de juiste zaak uitzoeken. Overdreven gezegd: wij zoeken de beste afnemers uit voor deze speciale sieraden. De juiste winkels en zaken moeten het zijn met een grote uit straling. En die zijn er voldoende waar door wij bijna 24 uur per dag wel aan de bak zouden kunnen. De orderporte feuille is behoorlijk gevuld, met andere woorden: we moeten er dagelijks be hoorlijk tegenaan om de vraag bij te houden'. Ariki Benelux BV, een jonge onderne ming met een gouden toekomst. Infor matie: P.O.M.M. Storimans, Apollo 135, 3769 TC Soesterberg, tel. 0346- 352305.. Zondag 7 december ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Voorganger: aalm. E. Wiegant Zaterdag 19.00 cantores Zondag 10.30 gemengd koor Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; ande re dagen 07.30; gebedsdiensten: dage lijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. De ka pel is de hele dag open. HERVORMDE GEMEENTE/ GEREFORMEERDE KERK Kerkelijk centrum Generaal Winkelmanstraat 99-101 10.00 ds. CJ. Jansen STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10.30 mevr. Z. Hageman Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: W. Brandt (Den Dolder), Dolderseweg 57A, tel. 030-2293100. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, tel. 352467; weekend dienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Hulp Centraal Meldpunt VrijwiUigersbulp Werkdagen 09.30-11.00 uur, tel. 035- 6031119. Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, tel. 351789, b.g.g. 351658 of 351437. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder tel. 0900-8344* (20 ct. per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Thuiszorg en Maatschappelijk Werk N.O. Utrecht Generaal Winkelmanstraat 103, tel. 352606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Politie Veldm. Montgomeryweg 2 (Kon. Mare chaussee); werkdagen 12.00-13.00 uur; centrale meldkamer: tel. 035-5487411; alarmnummer: 1.1.2. Grof vuil Tel. 035-6093666. De avondvierdaagse, uitgaande van de Sticht-Gooise Wandelsport Bond en ter plaatse georganiseerd door dhr. en mw. Hagmeijer, wordt in 1998 gehouden van maandag 8 juni tot en met donderdag 11 juni. Men kan weer meelopen in de 5 en 10 km routes. Voor vrijdag 12 december stond een kerstconcert van de Kapel van de Ko ninklijke Luchtmacht gepland. Door omstandigheden gaat dit niet door. 't Stekkie aan de Buijs Ballotlaan gaat met ingang van vrijdag 5 december over op een snellere verstrekking van alle ar tikelen die in de cafetaria aanwezig zijn (met uitzondering van rookartikelen). Met ingang van die datum en vervol gens alle dagen m.u.v. zondag, kan men tussen 17.00 en 20.00 uur de 'snacklijn', tel. 351238, bellen. Daarop komt (al leen op 5 december) Zwarte Piet de bestelling (minimaal 20 gulden) brengen op een opvallende gele brommer voor zien van een bak. Indien één en ander naar wens verloopt blijft niet alleen de gele brommer rijden, maar worden ook de tijden uitgebreid. Ideaal bij plotselin ge feestjes of onverwacht bezoek. Twee korporaals van de Koninklijke Luchtmacht, René de Groot en Michael Schuijt, zijn afgelopen maandag om 08.00 uur met veertien ton door henzelf geregelde hulpgoederen naar Polen ver trokken. De korporaals zijn werkzaam op de vliegbasis Soesterberg als chauf feur en monteur. De mannen verzamelden de goederen omdat ze begaan waren met de moeilij ke omstandigheden waarin drie kinder tehuizen en een ziekenhuis in het Pool se Zagan, Olawa en Wroclaw verkeren. Aan wat ze zelf particulier hebben ver zameld werden ook goederen van de fensie toegevoegd. De lading bestond uit dekens, medische goederen, tafels, stoelen en vooral warme kleding. De fensie zorgde voor het vervoer met aan hanger om al de goederen naar Polen te vervoeren. Het is de tweede keer dat de vliegbasis zich van deze hulpvaardige zijde laat zien. In augustus ging tegelijk met een oefening in Polen een Chinook-helikop ter van het 298 squadron vol goederen naar het Poolse Kozle. 'Weetje dat ik vroeger niet naar vo gels taalde? M'n vader had hokken vol, ik keek er niet naar. En zo in eens begon het. Ik zou niet meer zonder kunnen'. Cees en Disiree van Soest zijn beiden geboren en getogen in Soest en wonen sinds 1994 in Apollo. Een hele veran dering zo van een flat naar een ruime eengezinswoning, voorzien van een mooie tuin. Van huis uit is Cees gewend aan vogels, want pa Van Soest had er heel wat. Soms was hij het ook ineens zat, dan werden alle vogels verkocht om een poos later weer opnieuw te begin nen. Cees liet pa maar begaan en taal de niet naar het vrolijke gekwetter. Hij trouwde met Disiree en ze betrokken een flat in Soest. Van wie weten ze niet meer, maar ze kregen ineens een vogelkooi. 'En in een kooi horen ook vogels. Dus kochten we twee kanaries, een paartje. En zo is het begonnen'. Intussen mengt de papegaai zich ook in het gesprek en spreekt soms duidelijke taal. Ze gingen zich meer in de vogelhobby verdiepen en werden lid van de Soester Vogel Vereniging. Daar kregen ze de juiste voorlichting over kooien, voer enz. De kooi groeide uit tot een volière die het hele balkon en de daarnaast gelegen slaapkamer besloeg. In die slaapkamer hield Cees op het laatst 25 broedkooien van onder ande re zebravinkjes, zijn specialiteit. In 1993 deed hij voor de eerste keer mee aan een wedstrijd en behaalde prompt een le prijs. Dat stimuleerde hem, maar ook zijn vrouw en beiden gingen zich nu met deze prachtige sport bemoeien en zij legde zich toe op de kanaries. In 1994 behaalden beiden opnieuw prijzen, zelfs kreeg Cees de bondsmedaille. Toen kwam de verhuizing naar Soesterberg. Met vijf man werd een prachtige vogel kooi van 2,50 x 8 x 2 m hoog gebouwd, bestaande uit een kweekgedeelte, nacht verblijf en buitenren. 'Ik denk dat we nu zo'n 120 vogels hebben: kanaries, zebra- vinken, parkieten, Japanse zilveren nachtegaal, rijstvogels enz. Het vorig jaar zaten we in Soest dik in de prijzen. Dit jaar hadden we daar een le, 2e en 3e prijs. Ik ben nog lid van SW in Soest en Disiree is lid van de Soesterbergse vogelvereniging geworden. Dit jaar deed ze hier voor het eerst mee en behaalde een le en 3e prijs en een ereprijs. De grootste klapper wordt straks met kerst, als de grootste vogeltentoonstelling in de regio Utrecht, georganiseerd door SW, wordt gehouden. Dan moet je wel reke nen op zo'n 1600 vogels die in een ruimte van de MAVO aan de Valeriaan straat staan opgesteld en van 24 tot en met 28 december te bekijken zijn. We hopen daar beiden weer in de prijzen te vallen'. Goed begin 'Je moet beginnen met een goed hok. Elke nieuweling moet zich goed laten voorlichten door bijvoorbeeld een plaat selijke vogelvereniging of mensen die al vogels hebben. Hier kunnen ze vervoe gen bij dhr. Van Soeren aan de Spoor straat of bij SW via telefoon 035- 6010342. De start kun je het beste doen met zebravinken. Dat zijn vogels die zich goed aanpassen en zichzelf goed kunnen redden. Het lidmaatschap kost 50 gulden per jaar, maar daar krijg je wat voor: 1 x per maand een boekje, elke le maandag een voorlichtings avond, 2 x per jaar een reisje, 1 x een barbecue-avond, 1 x per maand een bondsblad, een feestavond en dan nog alle tips van collega's en niet te verge ten de onderlinge vogelruil. Dan is die 50 gulden een schijntje, ja toch? Natuur lijk staat Soesterberg nog niet op het niveau van Soest, maar vergeet niet dat ze daar meer dan 100 leden hebben en hier ongeveer 30. Daarom zou het een goede zaak zijn als hier meer vogellief hebbers kwamen, dan kan het bestuur ook meer doen. Je moet wel weten waar je aan begint, want het kost niet alleen geld maar soms ook je vakantie. Want wie kan beter voor zijn vogels zorgen dan jijzelf? Het is geen goedkope hob by. Je moet ongeveer rekenen op f 150 per maand die wij bijvoorbeeld uitgeven aan le klas voer. Wij eten graag lekker en goed, dan zij toch ook? Natuurlijk heb je ook wel eens zieke vogels en die kunnen, net als mensen, na een goede behandeling weer beter worden. Het moeilijkste is als je ziet dat ze het niet halen, dan moet je ze snel uit hun lijden verlossen. Dat doet je als vogelliefheb ber pijn. Het kopen en verkopen doe je in eerste instantie onder collega's hob byisten. Maar ook wel bij goede en ver trouwde vogelhandelaren. Ik zei 'ver trouwde' handelaren, want er zijn er bij die verkopen je gerust een zieke vogel. Wij als vogelliefhebbers weten de juiste handelaren en het juiste voer te vinden, dus dat is ook weer een voordeel voor een beginner'. Cees en Disiree zouden niet meer zon der hun vogels kunnen. 'Voor mij is het een ziekte', aldus Cees, terwijl Disiree duidelijk aangeeft niet altijd deze hob by te willen beoefenen. 'Alle beginners of mensen die alleen een kanarie in een kooitje willen hebben, kunnen bij ons als vogelliefhebbers terecht, voor zover er vogels in de verkoop zijn. De prijs is sterk afhankelijk, maar reken voor een mooi paartje kanaries op ongeveer 50 gulden. Er zijn er nog duurder en ook goedkoper'. Cees en Disiree, in hun lief de over zangvogels. Eenzaamheid is veel erger dan men denkt. Professionele hulp wordt minder, vanwege bezuinigingen. Vereenzaming is daarom een zaak van allemaal geworden. Veel werd en wordt gesproken over 'ver eenzaming', een gegeven dat men veel bij ouderen ziet. Vaak begint het met het plotselinge gemis van de partner. 'Ach, dat gebeurt zoveel, daar moet je maar aan wennen', is vaak een reactie. Alleen moet je het dan wel zelf doen en daar is geen handleiding voor. Als de kinde ren en de omgeving je ook nog links la ten liggen, kan het heel moeilijk wor den. Bij toeval werden onlangs enkelen van hen in het actieve en zo bruisende Soesterberg ontdekt. Ook dhr. Pieren van de SWOS kan daarover meepraten. Voor een bepaalde reden aanbellen en even binnenkomen. Helemaal nergens geen erg in. Ach, ze maakt immers al jaren deel uit van deze gemeenschap. Ja, ze heeft wel wat meegemaakt, eerst haar ouders, toen twee kinderen en kort daarop haar manZonder erg trok ze zich terug, de slagen kwamen te veel en te hard aan. In vliegende galop waren ze langs geko men, de hulpverleners, geestelijken, bes te mensen die het goed meenden. Maar dat was direct daarna, toen het nog zo vers was. Maar nu, maanden daarna, is het stil geworden. 'Een wandelingetje door het dorp, ze zien je al in de verte. Ze steken snel de straat over, maar waarom? Om een gesprek met je te voorkomen? Ben ik een zeur geworden, nee toch? Dan maar niet meer lopen, ja, 's avonds als het donker is. Dan zien ze je niet. Nee, niet naar die ontspanning smiddag. Ook daar zien ze me zitten'. Het is stil geworden in haar kleine ka mertje, veel luider als anders tikt de klok. De bevende handen gaan voor haar ogen en zachtjes begint ze te hui len. 'En dat zeg ik allemaal tegen jou, terwijl ik je alleen van de krant ken. Neem me alstublieft niet kwalijk, ik liet me even gaan. Maar het is net of ik het tegen je kan zeggen, je luistert tenmin ste en zegt niet zoals zovelen dat ik het zus of zo moet doen'. Het is weer stil geworden, terwijl het langzaam begint te schemeren. 'Dat deed ik ook vaak met mijn man, naar de vallende avond kijken en dat stil over je heen laten gaan. Ik denk dat het leven ook zo is, laat het maar over je heenko men en volg het in stilte. Fijn dat je er even was, ik kon wat zeggen, dat lucht zo op. Het is net of ik er weer tegenaan kan. Het zou mooi zijn als je nog eens tijd voor me hebt. Gewoon even langs komen, wanneer speelt geen rol. Ik weet dat er nu één is die iets meer van mij weet. Dit houden we onder ons hoor. Bedankt en tot ziens!' Buiten striemt de regen in je gezicht en kom je als het ware weer bij. Het is één van de velen in het zo welvarende stukje Nederland anno 1997. Professionele hulp is te duur geworden. Het zal weer moeten worden als vroeger, gewoon naar elkaar omkijken. Mens zijn met elkaar. Als we daar nu eens mee zouden beginnen dan kan het straks echt mooi worden, vooral voor die ander. In Hangar I van de vliegbasis Soesterberg hoorde men vrijdag morgen 26 keer de eed afleggen door officieren van de Koninklijke Luchtmacht die juist hun opleiding aan de Koninklijke Militaire Acade mie (KMA) in Breda hadden vol tooid. Vanwege de weersomstandigheden was de plechtigheid verplaatst naar de gro te hangar. Alle gasten werden op mili taire wijze ontvangen en begroet. De vaandelwacht kwam in een soort ver snelde pas binnen marcheren. In het midden stond de paradecommandant; hij kreeg het sein dat 'de grote baas' in aantocht was. Maar de luchtmachtkapel stond er niet voor niets, dus speelde ze. Je kunt dan wel een grote mond open trekken als paradecommandant, maar dat horen niet velen. Vandaar dat er enige verwarring was en de helft strak in de houding stond, sommigen zelfs groetten terwijl de rest in de rusthouding bleef staan. Bliksemsnel werd de kapel het zwijgen opgelegd en door middel van een paar gerichte commando's stond een ieder zoals het hoorde toen de Bevelhebber der Luchtstrijdkrachten, luitenant-generaal B.A.C. Droste, bin nenkwam, geëscorteerd door andere hoge officieren. Na de ereroffels en de traditionele be groeting door de commandant werden de aanwezigen door de bevelhebber toe gesproken. In vlot tempo kwamen ach tereenvolgens de 26 jonge luitenants naar voren. Met de linkerhand het dun doek van het vaandel omvattend spra ken zij de woorden uit. Zelfs jonge lui tenants kunnen dan ietwat nerveus zijn en dan moet de belofte of eed nog wel eens herhaald worden. De bevelhebber sprak hen daarna toe met niet mis te verstane woorden. 'Van jullie wordt verwacht dat je een bruik baar instrument binnen de luchtmacht zult zijn. Mensen met de juiste inzet en spirit om te doen wat van je gevraagd wordt, met integriteit en kwaliteit. Zo niet, dan zul je dat aan den lijve onder vinden. Goed leiderschap is verantwoor ding willen én durven nemen. Officier bij de luchtmacht zijn is meer dan acht uur per dag aanwezig zijn. Echter, wees ervan overtuigd dat het goed dienen is bij onze Koninklijke Luchtmacht'. Stuk voor stuk en in volgorde van be langrijkheid werd er afgemarcheerd. Ook de pas beëdigde jonge officieren verliéten ernstig en strak in de maat de hangar, maar eenmaal buiten werd met veel gejoel een grote dosis spanning over boord gezet. Aan een lange opleiding was een einde gekomen en na deze beë diging kunnen ze beginnen aan hun car rière bij de Koninklijke Luchtmacht. Vrijdag 5 december 18.00-21.00 Chemokar, B. Ballotlaan Zaterdag 6 december 09.00 oud papier, thv Rabobank 10.00-12.30 bibliotheek open 15.45 volleybal, Banninghal Maandag 8 december 10.00 koffiemorgen, Hoeksteen Opgaven: tel 351252. 'teel 10% korting rende de maand december Soesterbergsestraat 39a elefoon: 035 - 601 07 06 - Tel: 60210 59 ssen ;n. Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41

Soester Courant | 1997 | | pagina 15