s 125 60 'Bemoei je d'r niet mee', naar Simon Carmiggelt Familie Jonker: 1 jaar gratis koffie aruóhocK EHBO-jeugd smult van jubileum 7CULTUUR WELZIJN yis&wi Sintermien verrast kinderen bij Merhula U* Nieuws van de bibliotheek WOENSDAG 3 DECEMBER 1997 SOESTER COURANT Donderdag 11 december in C-drie PAGINA 20 Koffie-inloop buurthuis de Engh Muziek in Utrecht Kinderopera 'Baba Jaga' Advents/kerstconcert 'Logos Cantat' Wie vergelijkt leest de Soester Courant 100.000.000e pak Max Havelaar Friese boekenbus Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Plattelandsvrouwen: Tapijt van Bayeux Wie vergelijkt leest de Soester Courant gw Kerstversieringen stichting openbare bibliotheek Kunstwerk van de maand Foto-expositie van Wim Pin 'Sling Blade' Man snijdt bochten met 'snee in neus' Tien jaar na het overlijden van de geliefde schrijver Simon Carmiggelt brengt Paljas Produkties opnieuw de ingetogen, hartverwarmende voorstelling Bemoei je d'r niet mee, met monologen, dialogen, verha len, gedichten en muziek. Simon Carmiggelt zelf heeft zich inder tijd intensief bemoeid met het tot stand komen van dit programma en hij was bijzonder tevreden met het resultaat. Samen met Lea Couzin brengt Gerd de Ley met een bewerking van veertien 'Kronkels' en zes gedichten de wereld van Simon Carmiggelt weer tot leven. Alle thema's van deze onsterfelijke schrijver zijn in de voorstelling terug te vinden: kinderen, eenzaamheid, oude mensen, en vooral: de kroeg en de drank. En dat alles overgoten met die speciale, weemoedige humor die ook in het Vlaams zo prachtig tot uitdrukking komt. Lea Couzijn en Gerd de Ley. Simon Carmiggelt, begonnen als journa list en toneelcriticus, ontwikkelde zich tot een van grootste humoristische schrijvers, die een groot aantal woorden en begrippen heeft toegevoegd aan de Nederlandse taal. Hij publiceerde dage lijks een kort verhaal, een "Kronkel" in dagblad Het Parool, feilloos van woord gebruik, dikwijls zwaarmoedig van toon. Hij ziet het leven als een verrassende botsing tussen illusie en werkelijkheid. Zijn sympathie ligt vooral bij de "klei ne man", en verder schrijft hij veel over kinderen en huisdieren. Ónder het pseu doniem Karei Bralleput schreef hij vele (nonsens)gedichten. Regie: Walter Merhottein, theaterbe werking: Gerd de Ley, muziek: Harry Bannink. Aanvang: 20.15 uur. Toegang: f 17,50; CJP/Pas65/VW f 15,-. tel. 60125 27 tel. 602 19 87 tel. 60195 46 De Schoof, De Engh, De Praatpaal, Vanaf donderdag 4 december is er in buurthuis de Engh een koffiebar-inloop- ochtend van 9.00 tot 11.00 uur. De inloopochtend is er iedere donderdag morgen en is speciaal bedoeld voor ouders die hun kinderen naar school of de peuterspeelzaal hebben gebracht. Er is gelegenheid om samen met andere ouders te genieten van een vers kopje koffie of een heerlijk kopje thee. Uiter aard zijn andere buurtbewoners van har te welkom. Bij inlevering van dit krantenknipsel krijgt u tijdens de koffie-inloop op don derdagochtend het eerste kopje koffie of thee gratis. Tevens worden voor deze activiteit nog vrijwilligsters gezocht voor achter de bar. Kom langs of bel naar: buurthuis de Engh, Albert Cuyplaan 200, 3764 TW Soest, tel. 035-6021987. Tieneractiviteit Vanaf woensdag 3 december start er in buurthuis de Engh een Tien+Club. De Tien+Club is elke woensdagmiddag van 14.00 tot 15.30 uur. Deze club is be doeld voor tieners van 10 t/m 14 jaar die wonen op de Engh. De eerste keer moet je een pasfoto en f 1,- meenemen voor een pasje. Dat pasje geeft korting op activiteiten die geld kosten, zoals b.v. naar de bioscoop of zwemmen e.d. Het programma voor december is: 3 december: Gezellige middag om ken nis te maken, spelletjes te doen, video kijken of zomaar wat te kletsen. 10 december: Muziekkwis, een kwis met allerlei vragen over muziek van nu. Wie weet de meeste vragen goed te be antwoorden? 17 december: Onze wijkagent Kees Rui ter komt vertellen over vuurwerk. Zaterdag 6 december, Domkerk: "The Messiah" van G.F. Handel, door koor en orkest van de Domcantorij o.l.v. Remco de Graas, met Christine Jansen, sopraan; Ria Frowijn, alt; Brian Galli- ford, tenor; Ken Gould, bas. Aanvang 15.30 uur. Toegang vrij. DRIE Cultureel Centrum Willaertstraat 49, tel. 602 21 88 Woensdag 10 december Theater VandenBulck vertelt het ver haal van Baba Jaga, een heks uit een Russisch sprookje. Zij woont achter de bergen, diep in de bossen, in een huisje op kippenpoten. Baba Jaga is "gek" op kinderen: ze vindt ze erg lekker. Als je ondeugend bent moet je naar haar toe. Ook het jongetje Tishka wordt naar de heks gestuurd. Hij is niet ondeugend, maar zijn nare stiefmoeder wil hem ge woon kwijt. Gelukkig had Tishka's ech te moeder gezegd, toen zij stierf: "Tis hka, Tishka, als je ooit voor Baba Jaga komt te staan, dan heb ik hier voor jou een zakdoek, een vis, een worst, een lint en olie." Zal dit Tishka helpen uit de klauwen van Baba Jaga te ontsnappen? Het bijzondere van Baba Jaga is dat deze kinderopera gebaseerd is op het stramien van de traditionele opera. Theater VandenBulck is in staat om deze muziek zeer toegankelijk te maken voor kinderen. Kinderen kunnen de opera makkelijk volgen, nazingen en onthouden. Voor iedereen vanaf 4 jaar. Aanvang 14.00 uur. De toegang is: f 7,50/f 6,- (strippenkaart)/f 10,- (volwassenen). Scène uit "Babajaga". Foto Gerlo Beernink. Op vrijdag 12 december geeft het Soes- ter Kamerkoor "Logos Cantat" een ad- vents/kerstconcert in het kerkgebouw van de Ned. Prot. Bond aan de Rem- brandtlaan (parkeerplaats aan de achter zijde van de kerk aan de P. de Hoogh- laan). Naast koor- en instrumentale muziek om rustig naar te luisteren is er voor de toehoorders ook volop gelegenheid om mee te zingen met advents- en kerstca- rols, zoals ze wellicht bekend zijn in de David Willcocks-stijl. Voor wie van zin gen houdt en alvast in de kerststemming wil komen is dit een fijne avond. Toegang f 7,50; CJP/65+ f 5,-; jeugd t/m 14 jaar gratis. Aanvang 20.15 uur. 1 JAAfl! GBATIS Het zal je maar gebeuren. Nietsver moedend stap je bij Albert Heijn de winkel binnen en je gaat met je win kelwagentje op zoek naar het "kof- fieschap". Je pakt, zoals altijd, een pak Max Havelaarkoffie en vervol gens word je min of meer be stormd... Het overkwam afgelopen vrijdagmiddag drs. Harry Jonker, die met zijn vrouw de wekelijkse boodschappen deed bij AH aan de Smitshof. Hij kon niet weten dat er een hele delegatie stond te wachten op de eerste klant die op het exacte tijd stip van kwart over twee zijn hand zou uitstrekken naar een pak "zuivere" kof fie. Jonker keek dan ook beduusd op toen hij op de foto werd gezet en van P. Molleman, merchandiser bij Ahold, een bon voor één jaar gratis koffie (ofwel 16 kilo) kreeg aangeboden. Van AH-bedrijfsleider H. Goossens kreeg de familie Jonker nog een taart en bloemen op de koop toe, en dat alle maal om te vieren dat vorige week er gens in Nederland het honderdmiljoen ste pak Max Havelaar-koffie was ver kocht. AH-Smitshof was één van de twee zaken in het land waar deze mijl paal gestalte kreeg met de uitreiking van de "koffiebon". Bijna ging de prijs nog aan de neus van de familie Jonker voorbij. Een oudere dame koos echter op het "moment su prème" voor koffie van een ander merk. H. Jonker (l.) neemt verrast de bon voor 1 jaar gratis Max Havelaarkoffie in ontvangst. Foto: Goos van der Wilt De Jonkers zijn zogezegd bewuste Max- Havelaar-drinkers en geïnteresseerd in ontwikkelingssamenwerking ten behoe ve van de Derde Wereld. Jonker - in Soest o.a. bekend als voorzitter van C- drie en oud-gemeenteraadslid - heeft o.a. in Nicaragua koffieplantages be zocht en met eigen ogen gezien hoe de kleine koffieboeren zich daar een be staan proberen te veroveren. Sindsdien komt er bij de familie Jonker alleen nog "zuivere" koffie uit de pot. De prijs kon dan ook nauwelijks beter terechtkomen. Nu eens niet Sinterklaas zelf, maar zijn zuster, die speciaal uit Madrid was overgekomen om een handje te helpen. De kinderen bij de Scou tinggroep Merhula vonden het maar wat gezellig dat zij in de blok hut in het bos kwam. Met de nodige verrassingen voor elk meisje, vele liedjes en een leuk spel werd het af gelopen zaterdag een geslaagd feest. Nu volgt er thuis bij de kinderen nog de echte St. Nicolaas viering, maar deze ge beurtenis bij Merhula zullen ze niet gauw vergeten. Want de zus van de Goedheiligman op bezoek, dat maak je niet gauw mee. Na alle feestelijkheden rond 5 december maakt de Scoutinggroep van Merhula zich weer traditiegetrouw op voor de kerstviering. Ook dit keer wordt weer veel werk verzet door de leiding en de oudste groep Sjerpa's die het feest in het kader van dieren zullen plaatsen. Ook weer een boeiend spel binnen en buiten, wie weet sneeuwt het dan al en daarna binnen genieten van de boerenkool bij kaarslicht! Wie eens een kijkje bij Merhula wil ne- Op zaterdag 13 december staat de boe kenbus van de stichting It Fryske Boek bij het NS-station Hilversum, van 10.00 tot 16.00 uur. De bus heeft een collec tie Friese boeken, cd's en muziekcasset- tes. De Friese dichteres en kinderboe kenschrijfster Anny de Jong is als spe ciale gast in de bus aanwezig. Di Lassostraat 65', tel. 6022195 Mensen met goede voornemens voor het nieuwe jaar op het gebied van edu catie, kunnen bij de Volksuniversiteit al direct in januari aan de slag. Computercursus Windows 3.1 In onze samenleving valt de computer niet meer weg te denken. Toch zijn er nog steeds veel mensen, die weinig of geen kennis hebben op dit gebied. Be hoort u tot deze groep, dan kunt u hier iets aan doen. Op dinsdag 20 januari start er weer een computercursus Windows 3.1. Deze cur sus maakt u vaardig in het werken met de computer in het algemeen en met Wmdows 3.1 in het bijzonder. Naast de basishandelingen voor een goed gebruik van Windows, leert men omgaan met het besturingssysteem MS-Dos. De pro gramma's van Windows die aan de orde komen zijn o.a. Write (tekstverwer kingsprogramma), Paintbrush (teken programma), bestandsbeheer (het behe ren van bestanden), agenda, kaartenbak (adres- en telefoonbestand). Na afloop van de cursus is men in staat om zelfstandig met Windows te werken. Cursusprijs (tien lessen van 2,5 uur): f 270,- en f 30,- (boek, floppy, stencils). Spreken in het openbaar Op donderdag 22 januari start de cur sus Spreken in het openbaar. Veel men sen hebben hier moeite mee. Waarom? Omdat op dat moment alle ogen op de spreker gericht zijn. Het maakt een groot verschil als je dan weet hoe je op het publiek over komt en wat je moet zeggen. De heer Van Pelt, docent dramatische vorming, besteedt in tien lessen van 2 1/4 uur aandacht aan de inhoud en de opbouw van een verhaal, aan de kunst van het vertellen en hoe je je presen teert. Veel aandacht gaat uit naar hou ding, lichaamstaal, stemgebruik en "over-acting". De cursus draag een actief en speels karakter en is geschikt voor alle typen mensen. Door eenvoudige praktische tips en meer concrete fysieke aanwijzin gen zal men in de toekomst met meer plezier en zelfvertrouwen voor het voet licht treden. Cursusprijs: f 165,- en f7,50 (reader). Informatie en inschrijving: Volksuniver siteit Soest/Soesterberg, gebouw Orlan- do, Di Lassostraat 65, 3766 EB Soest, tel. 6022195. Openingstijden: maandag 13.00-16.00 uur, dinsdag, woensdag en donderdag 10.00-13.00 uur. men kan zaterdagochtend terecht van 10.00 tot 12.00 uur aan de Amsterdam sestraatweg, vlak naast Paleis Soestdijk. Bij de ingang van de Marechausseeka zerne staat in het bos het oergezellige clubhuis met kampvuurkuil. Voor meer informatie: 035-5420810 en 035- 5422211. Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen Hazepad 221, tel. 6022476 I De afdeling Soest van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen heeft op woensdag 10 december de laatste avond van 1997 in "De Deel", Kerkstraat 11b. Aanvang 20.00 uur. Mevrouw Mole naar uit Zaandam zal dia's vertonen en vertellen over het beroemde tapijt van Bayeux. Ook niet-leden worden uitgenodigd deze avond bij te wonen, maar betalen dan drie gulden entree. &BLOEI Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde Op dinsdag 9 december organiseert Groei en Bloei een sfeervolle avond over kerstversieringen maken met "huis"-bloemsierkunstdocent Co Amesz. Hij zal de mogelijkheden laten zien van onverwachte combinaties met kleur en materiaal. In de pauze zijn de al gemaakte stukken te bewonderen. Aan het eind worden diverse stukken verloot. Neem gerust familie, vrienden of buren mee. De bijeenkomst vindt plaats in het Griftland College, Noorderweg 79, van 20.00 tot 22.30 uur. Kosten: leden f 2,50; niet-leden f 7,50 (incl. consump tie). Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Het kunstwerk van de maand is van Silvie Zijlmans (1964, Geertruiden- berg) en heeft als titel: "de situatie Ochten". Het is een zeefdruk en het formaat is 60x80 cm. Silvie Zijlmans studeerde van 1982 tot 1987 aan de Academie voor Beeldende Vormge ving te Tilburg en van 1987 tot 1989 aan de Rijksacademie voor Beelden de Kunsten te Tilburg. Hoewel Zijl mans voornamelijk is afgestudeerd met schilderijen en tekeningen, werkt ze na haar studie in allerlei verschil lende disciplines. Ze wil zich niet binden aan één techniek, maar steeds weer opnieuw de beste mogelijkhe den kiezen om haar ideeën vorm te geven. Zij maakt twee- en driedi mensionaal werk. Naast aquarellen, gouaches en grafiek worden werken gemaakt van rubber, beton of latex, vaak te zien als onderdeel van een project of installatie. De Kunstuitleen Soest heeft een prachtige collectie kunstwerken in huis; er zijn olieverven, etsen, litho's, zeefdrukken, houtsneden, linosne den, collages, foto's, gouaches en aquarellen. Ook zijn er beelden in brons, hout, steen en metaal te leen. Men kan per abonnement één of soms twee kunstwerken lenen; ook is er de mogelijkheid werken te reser veren. Cadeau-abonnementen Een jaar-abonnement kost f 125,-, het inschrijfgeld is f 10,-. Cadeau abonnementen zijn al te koop vanaf f 40,-, een origineel Sinterklaas- of kerstcadeau. Op vertoon van een gel dig Soester bibliotheekabonnement krijgt men f 10,- korting. De collec tie wordt regelmatig aangevuld met nieuw werk en bestaat uit meer dan 600 kunstwerken. Reserveren is mogelijk, er ligt een fotocatalogus ter inzage. De Kunstuitleen Soest is gevestigd in de bibliotheek Overhees aan de Wil laertstraat 49, telefoon: 035- 6012468. De openingstijden zijn: maandag-, woensdag- en vrijdagmid dag van 14.00 tot 17.00 uur en vrij dagavond van 18.30 tot 20.30 uur. Steenhoffstnut 46, tel. 601 95 77 Zaterdag 6 december Op zaterdag 6 december wordt om 21.00 uur in het gebouw van de Vereni ging Artishock, Steenhoffstraat 46a, een tentoonstelling geopend van foto's ge maakt door Wim Pin. Anders dan de vorige maal (september 1992), toen deze fotograaf een dertigtal foto's van diverse onderwerpen zowel in zwart-wit als in kleur toonde, wordt dit maal een serie foto's geëxposeerd uit sluitend in zwart-wit techniek met als thema "De vrouw voor de camera". Voor het merendeel der foto's is afge zien van het in beeld brengen van de gehele figuur en beperkt de fotograaf zich tot een sobere weergave in enkele lijnen en vlakken van een klein gedeel te van de torso. Belangstellenden die verhinderd zijn om 's avonds de opening van deze tentoon stelling bij te wonen, mogen op zater dagmiddag tussen 15.00 en 16.00 uur al een kijkje komen nemen. Na de opening 's avonds, die zal ge schieden door Rob Bertrams, coördina tor van de tekenclub Artishock, is er live-music door Perron 5B. Aanvang 21.00 uur. Toegang gratis! Maandag 8 december "Sling Blade", de indringende debuut film van regisseur Billy Bob Thornton, is het verhaal van de zwakbegaafde Karl. In een prachtige openingsmono loog horen we hoe Karl vertelt dat hij als kind zwaar mishandeld wordt door zijn streng gelovige ouders, die hem be schouwen als een straf van God. Op een dag betrapt Karl zijn moeder met een vreemde man in bed. Omdat hij overtuigd is dat wat ze doen een dood zonde is, grijpt hij een zeis en vermoordt de twee. Meteen wordt hij opgesloten in een psychiatrische inrichting. Nu, 25 jaar later, keert hij als volwassene terug in de maatschappij. Daar lijkt de ge schiedenis zich te herhalen... als hij de vaderloze Frank ontmoet. Aanvang 20.30 uur. Entree f 9,-; CJP/ 65+f7,-. Agenda december: ma. 15 Engelschen. ma. 22 Floating Life. ma. 29 Shine. Omdat hij met een snelheid van onge veer 100 kilometer per uur over de Soesterbergsestraat reed en ook nog eens de bochten sneed, trok een 22-ja- rige Baarnaar woensdagnacht de aan dacht van de politie. Ter hoogte van het voormalige terrein van Medisch Cen trum Molendael werd hij aangehouden. Nadat hij aanvankelijk zijn medewer king voor de blaastest weigerde, ging hij mee naar het bureau om te blazen. De uitkomst van de proef was goed voor een boete van 650 gulden. Op zaterdag 25 oktober j.1. werd op grootse wijze het 70-jarig bestaan van de EHBO afdeling Soest ge vierd. Voor de jeugd was woensdag 26 november hun dag. Zo'n 20 jongens en meisjes met hun in structeurs gingen op weg naar Pannen koekenhuis de Smickel in Soest. Na een uiteenzetting waarom zij deze versnape ringen kregen aangeboden, kwamen de drankjes, pannenkoeken en ijsjes op ta fel. Eén van de kinderen vroeg of zij dit elk jaar kregen! De jeugd van EHBO afdeling Soest krijgen iedere dinsdagavond tussen Smullende jeugd-EHB O 'ers. 18.15 en 19.15 uur les in het EHBO-ge- bouw aan de Parallelweg. Als er onder de inwonende jongens en meisjes inte resse is; ze zijn altijd op dinsdagavond welkom, voor informatie en eventueel voor het bijwonen van de lessen. i

Soester Courant | 1997 | | pagina 20